1200 Electrische lantaarns in de plaats van 871 gaslantaarns Nieuws van en voor Voorschoten Veel vreugde aan de Leidse H.B.S. voor meisjes Kinderkerk „Nathanael" vierde zevende lustrumfeest Kwalitatieve vooruitgang van paarden- materiaal in district Alphen Bedrijfsleven schenkt Nationale Reserve een drum-band Nieuws uit Alphen aan den Rijn HJEUWE LEIDSCHE COUEANT DONDERDAG 13 JULI 1958 Stadsnieuws B. en W. doen de raad een uitgebreid voorstel De gasstraatverlichting verkeerde bij sche lantaarns een veel betere verlich- bevrijding in een ontredderde toe stand, zo schrijven B. en W. aan de raad. Geen enkele lantaarn kon zonder voor afgaande reparatie weer in bedrijf ge steld worden. Materiaalgebrek leidde er toe bij het herstel der gasstraatverlich- \iag het eerst de minst beschadigde lantaarns in bedrijf te stellen en verder onderdelen van verschillende lantaarns te benutten voor de reparatie 6tiger beschadigde lantaarns. Geleidelijk 2ijn zodoende 520 van de in totaal 871 gaslantaarns weer in bedrijf gesteld. Het behoeft geen betoog, dat een dergelijke wijze van opknappen der straatverlich ting slechts dient te worden gevolgd, indien betere middelen ontbreken. Dat zij niet tot een bevredigend resultaat kan leiden, is duidelijk. De straatverlichting, speciaal in de binnenstad, voldoet nu eenmaal niet meer aan de eisen, welke men daaraan in deze tijd moet stellen. Ook in de raad is talrijke malen de wens geuit om zo spoedig mogelijk tot ver betering over. te gaan. Hèt' is echter de vraag, op welke wijzè dér zo noodzakelijke verbetering zal den aangebracht. Immers deze kan op de volgende wijzen worden bereikt: 1. handhaving van de gasverlichting, voor zover nog aanwezig, waarbij het herstel en het \$eder in bedrijf stellen van 351 gaslantaarns noodzakelijk is; 2. -vervanging van de nog aanwezige 871 gaslantaarns door electrische ver lichting. De kosten van herstel en het weder in bedrijf stellen van 351 gaslantaarns wor den geraamd op f 100 per lantaarn, be schikbaar te stellen in 3 jaar, nl- in 1950, 1951 en 1952 elk f 11.700. Wat deze op lossing betreft, moet worden opgemerkt, dat de gehele gasstraatverlichting, on danks de reeds uitgevoerde en nog uit te voeren herstelwerkzaamheden, wegens ouderdom van de aanleg over ca. 10 jaar vervangen zal moeten worden. De ge meente heeft derhalve niet de keus tus- eën een verbetering van de gasverlich ting en een electrificatie, doch tussen verbetering van de gasverlichting en electrificatie over ca. 10 jaar enerzijds en ogenblikkelijke electrificatie ander zijds. De kosten van electrificatie zijn als volgt te specificeren: 36 km kabel inclusief het léggen en monteren a f 6, per m monteren en aansluiten va 871 lantaarns a f 250, centrale bediening ca. f 10, per lantaarn f 216 000- 9.250,- totaal f 443.0 Op de begroting van 1950, 1951 en 1952 zou hiervoor dus f 148.000,beschikbaar moeten worden gesteld- (B. en W. plaat- een dan de kosten tegenover elkaar). Naast de overweging, dat met electri- Het reisje van de Leidse Buitenschool Zoak wij gisteren "dl meldden, hebben de leerlingen en het bestuur van de "öudercommissie van de Leidse Buiten school een uitstapje gemaakt. Schiphol was het eerste doel en nadat de kinde ren hun kennis over het vliegwezen cp prettige wijze hadden uitgebreid, gin gen zij naar hartelust hollen en draven in een speeltuin te Bergen, waar het -natuurlijk ook niet ontbrak aan de nodige snoeperijtjes. Jammer genoeg kreeg een bus pech by Koog aan de Zaan, zodat maar liefst twee uur moes: worden gewacht. Het oorspronkelijke reisplan moest daardoor een wijziging ondergaan. De tooht verliep verder zon der stoornis en tegen 9 uur werden de opgetogen kinderen weer op de Kaas markt afgezet. MET N.Z.H.-PENSIOEN. Op Dinsdag 1 Augustus zal de heer J. F. H. Pópken, haltechef A bij de N.Z.H. V.M. te Leiden, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de dienst der Mij verlaten. tmg wordt verkregen dan met gaslan taarns, blijkt ook uit het financieel oogpunt in het belang der gemeente te zyn om zo spoedig mogelijk tot electri ficatie over te gaan. De gemiddelde afstand tussen de gaslantaarns bedraagt op het ogenblik 41 meter. Voor een goede gelijkmatige verlichting is echter een gemiddelde af stand van 30 meter noodzakelijk, geval tot electrificatie wordt overgegaan, zou derhalve van deze gelegenheid tevens gebruik kunnen worden gemaakt lantaarns niet meer op 41 meter, doch op een gemiddelde afstand van 30 meter van elkaar te plaatsen. De kosten, bonden aan de uitbreiding van het tal electrische lantaarns van 871 tot 1200 worden geraamd als volgt: monteren en aansluiten v« 329 lantaarns f 250,f 82.250.— centrale bediening f 10,per lantaarn 3.750, totaal f 86-000,— Uitvoering van dit plan zou derhalve tot gévdlg hebben, dat in totaal rond f 531 000 beschikbaar moet worden ge steld. In de jaren 1950, 1951 en 1952 zou alsdan f 177.000 per jaar ten laste van de kapitaaldienst worden gebracht. De jaarlijkse last van deze uitbreiding zal circa f 15.000 bedragen. In de overtui ging, dat bij uitbreiding van de straat verlichting tot een aantal van 1200 electrische lantaarns, belangrijke en noodzakelijke verbeteringen worden be reikt, en in aanmerking nemende het feit, dat de wijziging van de gasverlich ting in een electrische verlichting kos tenbesparend werkt, zijn B. en W- van mening, dat het verantwoord is tot deze uitbreiding te besluiten. MELK EN PUUR blijven altijd geldig KWATTA BREDA Schoolvoetbal ten einde De voetbalwedstrijd tussen een elftal in de openbare en één van de Her vormde school, die reeds.-enige karei wegens regen niet kon doorgaan, is gis teren eindelijk gespeeld. Nadat de open bare school met rust een 20 voor sprong had, eindigde de wedstrijd in een gelijk spel 22. Scheidsrechter v. d. Blom en wedstrijdleider Scheepmaker besloten, doelschoppen de beslissing te laten brengen. Toen won de Hervormde school. Deze school werd daardoor twee- deze voetbalcompetitie. De opei- bare school bezet de derde plaats. Als onbestreden eerste opent de R.K. jon gensschool de lijst. Uitslag Veiligheidsrit 1950 Aan de rit hebben 52 personen deal genomen, waaronder 5 dames. De prij- werden gewonnen door Th. W. Buts (auto), Narcisstraat 9, met 2 strafpunten, De bevorderingen Bevorderd naar de 2e Klasse: E ruin, Voorschoten; J. van Diest, :nheim; C. Guley, Leiden; A. Horikx, Leiden; C. ae Kier, Lekten; S. Knapper, Voorburg; Th. Laurentius, Oegstgeest; K. van der Linden, Leider dorp; H. Maas, Leidschendam; A. P tens, Leiden; B. H. Meyer, Leiden. V. F. Ooms, Leiden; A. M. van Koijen, Leiden; G. W. Schouten, Alphen a/d. Rijn; G. H. Somer, Zoeterwoude; T. Tymstra, Leiden; E. J. H. van Venetiën, Leiden; L. M. War inga, Leiden; M. H. Wërtheim, Voorburg; G. M. S. Wrede, Leiden; C. Bot, Wassenaar; P. J. Buys, tgecst; A. J. Drost, Voorburg; J. D. Duyn, Leiden; D. van Elk, Voor burg; F. Gh. L. Gerth van WyK, Oegst geest; P. M. Hartevelt, Leiden; I. L Huurman, Lelden; M. de Jong, Leiden. G. J. M. Kuyk, Leiden; A. C. M. Meer- poel, Leiden; A. A. Mensing, Oegstgeest; J. A. M. Nagtegaal, Leiden; J. a. Noor- danus, Zoeicrmeer; E. Ch. Schnück, Wassenaar; E. Snater, Wassenaar; G. Troost, Oegstgeest; A. Tymstra, Leiden; J. T. Verwer, loeiden; S. ae Weerd, Was- ir; A. J. Westra, Leiden; C. M. H. Wurzer, Leiden; R. Drejer; ml. F. J. van ith. Algewezen 14. Bevorderd naar de 3e Klasse: B. A. Bailego ivoorwaardelijK), Leiden; C. J. eveld, Alphen a/d. Ryn; M. L. Boet- zelaer, Wassenaar; J. W. M. Dros, Lei- E. 1. O. Fennema, Leiaen; A. M. F. der Hoek, Voorburg; J. G. E. van Hoeken, Leiden; A. A. Hoog werf f Kroon, Voorschoten; O. A. Koopmans, Alphen a/d. Ryn; I. Lewin, Oegstgeest; M. ivieu- n, Oegstgeest; T. iNcuieboom, M. J. ,ma, G. J. Righart van Gelder, J. M. Rummenie, I. A. G. Saveur, A. de Sitter, J. A. Sloos, T. C. Toxopeus, allen te Lei den; J. Veenvliet, Voorburg; E. Vryen- hoek, Leiden; E. de Winter, Lelden; E. Guleij, Leiden; H. G. C. van Binsbergen, Alphen a/d. Rijn; T. A. J. M. Brongers- Leiden; N. van Diest, Sassenhelm; Voorzitter B. van der Reyden gehuldigd In Februari van dit jaar zijn de kinderkerken „Nathanael" en „Pniël" samen gesmolten. Hiermee werd in de wfjkgemeente „Pniël" van de Leidse Hervormde Gemeente een einde gemaakt aan de ongezonde toestand, dat er twee kinderkerken werkten, welker grondslagen zo waren, dat eenheid toch in de grond van de zaak •geen bezwaar mocht opleveren. De fusie heeft „Nathanael" evenwel niet weer houden haar 35-jarig bestaan te herdenken. Gisteravond gebeurde dit in de grote zaal van „Den Burcht", waar vele ouders waren bijeengekomen om in de vreugde van deze kinderkerk te delen. Feestredenaar was ds B. C. Visser, Ned. Hervormd predikant te Oegstgeest. Zoals bekend, heeft de wijkgemeente „Pniël" .nog steeds geen eigen predikant. In zyn woord voor de ouders wees ds 'Visser er op, dat het niet gemakkelijk is, voor de kinderen het Evangelie te bren gen. Willen wij in het kinderkerk- of Zondagsschoolwerk worden ingescha keld, dan moeten wy eerst zelf kind worden. De kinderen moeten wy in hun kinderlijkheid ernstig nemen, zonder kin- derachtig te worden, zonder comedie te spelen. Aan vader en moeder is opgedragen de kinderen op te voeden tot eer van de Heer der Kerk. Kinderkerk en Zon dagsschool zyn hulpmiddelen. Het is no dig voor de kinderen, dat wy allen klein leren zjjn. Dit is ook nodig voor onszelf. Als w\j niet worden geiyk de kinderen, zullen wy de heerlykheid van het RUk Gods niet ingaan. Ouders en kinderkerk hebben elgenlyk niets anders te doen dan de kinderen niet in de weg te staan, wy moeten onze grote-mensen-manieren afleggen. „Verhindert ze niet". Willen wy onze kinderen groot brengen, laten wy dan stil zyn, want God gaat voor de klas staan om ons te onderwijzen in de •weg die wy gaan zullen. De voorzitter van de lustrum-commis sie, de heer C. Dekker, riep de heren B. van der Reyden en J. Schouten metecht- - genoten op het podium. De heer Van der Reyden is 35 jaar voorzitter van -„Nathanael" en de heer Schouten heeft ook al geruime tyd de kinderkerk var „Pniël" gediend. Namens de feestcom missie, het bestuur van de kinderkerk en de ouders feliciteerde hu beiden. Van der Reyden ontving een sigarettenkoker cn Schouten een tas, hun vrouwen bioe- Beiden spraken de wens uit, dat zy nog lange tyd in het kinderkerkwerk zullen mogen werken. Het doel van het werk is de kinderen tot Jezus te leiden. Wü kunnen dit doen als we de Heiland liefhebben, aldus de heer Van der Rey den. Hebben wy Hem lief, dan kunnen immers niet zwygen. De heer H. van Heusden, lid van het bestuur der wyk- gemeente, sprak ook nog woorden van gelukwens en hoopte, dat de fusie tussen „Nathanael" en „Pniël" goede resultaten zal afwerpen. Hy gaf het bestuur de opdracht" voor een aantal van twee honderd kinderen te zorgen. De avond werd verder gevuld door het Chr. mandoline- en toneelgezelschap „Sempre Avanti" met „Jong en Jolig". Het repertoire is weer uitgebreid met enkele attractieve nummers. De mensen hebben volop genoten. Het waren weer „De Muzikanten" en het „Hengelliedje", die de grond in de letteriyke zin van het woord deden dreunen. Ook de jeugdige solisten kregen een warm applaus. Na de pauze werd het biyspel „Dat zou je wel willen" opgevoerd. De dirigent van de muziek was weer de heer J. Kukler en de regie van het toneelspel lag weer in handen van de heer H. van den Broek. De avond werd geopend door de heer Dekker. Hij heette in het byzonder wel kom ds Visser, de afgevaardigden van andere kinderkerken, de Hervormde jeugdraad en het bestuur van de wyk- gemeente „Pniël", De heer Dekker heugde zich er over, dat ds Groot te Bergentheim het beroep van de Her vormde Gemeente voor deze wtykge- meente heeft aangenomen. Ook vergat hy de vertegenwoordigers van de Werk mansbond niet. Zondagmorgen vindt nog een herdenking plaats in het wykgebouw „Pniël" en Dinsdag gaan de kinderen uit. Afgewezen 2. Dietz, Lelden; M. van Dijk, Oegst geest; Y. F. van Dijk, Leiden; E. I. den Duik, Katwyk a/Zee; P. D. J. Fluyt, Lei den; J. F. van der Hoeven, Voorschoten; C. Kamma, Leiden; L. W. Kletter, Lei den; M. A. Krul, Leiden; S. E. F. v. Lin den v. d. Heuvell, Oegstgeest; S. J. C. Meertens, Leiden; J. Meyer, Leiden; J. T. Rehling, Leiden; M. H. Roosen, Leiden; F. M. Rijnbende, Oegstgeest; H. Slagmo len, Katwijk a/Zee; M. van Sijll, War mond; W. Vavier, Leiden; L. M. van dei- Werf, Leiden; G. van de Weterink, Oegstgeest; C. van de Weterink, Oegst geest; A. S. C. Zandwijk, Leiden. Afge wezen 7. Bevorderd tot de 4e Klasse, afd. M.M.S.: M. N. den Boft-, Leiden; E. A. Dil, Zoeterwoude; H. Duymaer van Twist, Lisse; E. Th. Honsbeek, Voor schoten; C. F. Janse, Wassenaar; M. van der Kaaden, Leiden; E. A. Kallenborn, Leiden; H. Kühler, Leiden; A. Kuiper, Leiden; W. A. L. van Leeuwen, Noord- wijk a/Zee; H. M. Ledeboer, Oegstgeest; M. A. J. G. de Liagre BÖhl, Leiden; G. Meurs, Leiden; W. J. Meyer, Alphen a/d. Ryn; H. Pluimgraaf f, Katwyk a/Zee; W. J. Rovers, Leiden; F. J. Schneider, Lei den; A. Snellen, Leiden; P. F. M. Sor- manl, Leiden; E. M. Stofkooper, Wasse naar; C. A. Verhey van Wijk, Leiden; L. J. Vermeulen, Leiderdorp; M. N. de Vries, Oegstgeest; E. H. Nantohy, Den Haag; A. H. Warmoltz. Katwyk; C. R. Boer, Leiden; E. Culper, Leiderdorp; I. Leiden; A. B. de Graaff, Leiden; P. M. Hagemans, Leiden; J. R. Helfrich, Oegstgeest; A. P. Ike, Noord- wyk (B.); H. de Jager, Leidschendam; L. L. van der Kaaden, Leiden; J. W. Kan bier, Leiden; A. Knapper, Voorburg; D. Kollewijn, J. Kooreman, P. H. Lagendijk, E. Lourens, M. Molijn. C. W. de Nie, J. Raar, allen te Leiden; H. L. E. Ritsema, Oegstgeest; A. H. M. Scheffer, Voorburg; A. J. Schipper, Leiden; S. J. Szelinger, Leiden: M. C. Tissing, Leiden; J. C. M. Vermet, Voorschoten; A. W. Verschoor, Wassenaar; J. A. P. Waringa, Leiden E. E. van Weerlee, Leiden; M. E. de Tombe, Oegstgeest. Afgewezen 5. Bevorderd tot de 5e Klasse, afd. M.M.S.: A. H. de Boer, Wassenaar; J. H. Bouma, Oegstgeest; A. van Burink, Lei derdorp; J. W. Cannoo, Leiden; M. J. Fornara, Katwyk a/Zee; B. W. Haneveld, Leiden; I. M. van Katwyk, Oegstgeest; Kloots, Leiden; J. van Leeuwen, Alphen a/d. Ryn; J. C. Lodder, Katwijk a/Zee; J. M. Luinenburg, Oegstgeest; C. M. M. Paddenburg, Leiden; L. J. M. Plouvier, Leiden; D. A. Toenkkes, Was- E. L. C. Beye, Bodegraven D. H. Buijs, Voorburg; T. Duhoux, Was- A. C. Grotenhuis, Leiden; M. M. Heek, Leiden; E. -Kerkkamp, Wasse- E. Koopman, Lelden; N. W. Prins, Leiden; W. H. Post, Voorburg; C. H. A. Roosen, M. Schotel, M. D. M. Serdyn, G. Voortman, G. M. van der Werf, J. M. E. Winkelmolen, A. Witmuts, M. A. R. Wolff, C. Zandvliet, allen te Lelden; A. Brijnen, Wassenaar; E. A. den Baars, Wassenaar; R. M. Bakkes, Katwijk a/Zee; K. A. Breebaart, Voorburg; N. Colenbrander, Delft; K. van Duim, War mond; G. I. Th. Eelsing, Noordwijk a/Zee; N. C. van Exter, Noordwijk a/Zce; C. A. M. van Heteren, Leiden; M. Hecking Colenbrander, Wassenaar; E. M. D. Kampfraath, Oegstgeest; C.- E. van der Meer, Wassenaar; H. B. C. Oerle- Voorburg; C. M. Overdiep, M. A. Pecnstra, G. van Rijswijk, B. Richelman, R. Tiggelman, M. Verhoef, A. Wiersma, A. H. Stolk, allen te Leiden. Afgewe- :n 12. Bevorderd tot de 5e Klasse, adf B: W. Baalbergen, Katwyk a/Zee; W. Ent- Nieuw-Vennep; J. B. W. Erlee, Voorburg; C. G. van Ewijk, Leiden; A. I. Goslings, Leiden; D. M. Haasnoot, Kat- Hakkenberg, Leiden; A. J. Heykoop, Leiden; J. T. van de Krol, Zoeterwoude; K. Kwak, Katwyk a/Zee; E. A. Ooms, Leiden; S. de Rooy, Wasse- N. Splinter. Leiderdorp; G. M. Zeelen, Lelden. Afgewezen 4. Bevorderd tot de 4e Klasse, afd. B: N. C. Anker, Leiderdorp; E. Bastiaans, Noordwijk; L. Bodde Bouman, Oegst geest; F. Broersma, Voorhout; W. de Clcrq, Leiden; T. Epskamp. Leiden; L. Farensbach, Noordwijk a/Zee; M. C. Feldmann, Voorburg; E. van der Hoe- Leiden; A. E. Hoogtcyling, Lelden; de Mik, Leiden; B. H. M. van der Spek, Leiden; A. Verbree, RUnsburg; F. R. Verhoeven, Voorburg; G. F. de Vries, G. E. M. Walenkamp, M. van Weesel, J. M. C. Zweers, allen te Leiden. Afge- Bevorderd tot de 6e Klasse, afd. B: C. den Baars, Wassenaar; I. van Gent, J. A. Horikx, C. W. de Koek, L. M. Mom- berg, A. M. Ras, A. M. Smit, C. M. Smit, W. H. M. Voorhoeve, allen te Leiden. door S. P. Jongeneel (motorT, School straat 58, met 0 strafpunten en door mej. C. M. Schipper (solex), School straat 2, met 7 strafpunten. Aan alle deelnemers is de uitslag schriftelijk medegedeeld, met vermel ding van de door hen gemaakte fouten en de bij de technische controle over do voertuigen geconstateerde gebreken. Het hoogste aantal strafpunten was 36. Het gemiddelde aantal strafpunten 9V< terwijl 28 deelnemers beneden dit ge middelde zijn gebleven. De prijzen wor den later uitgereikt. Over het algemeen zijn er dus weinig fouten gemaakt. Het is gebleken dat on ze Voorschotenaren veilig kunnen rijden. Dat zij dit mogen blijven doen! Er namen aan de rit deel: 37 auto's, 11 motoren en 4 solex-rijwielen. JCen woord van dank aan de politie man Robbertsen, die veel voorbereidend werk heeft verricht, is zeer zeker op zijn plaats. En voor allen geldt: Grijpt nog vandaag die vier O's bij de kraag. 50.000 verkeersongevallen en 16.000 slachtoffers per jaardat kan niet langer zo! Geeft u op als lid van Veilig Verkeer. Christen-vrouwen uit. Gisteren heeft de afdeling van de Chris ten-vrouwenbond, begunstigd door by zonder mooi weer, een geslaagde tocht gemaakt naar de Oisterwykse Vennen. Om ir vertrok de bus met 45 vrouwen allereerst naar Rotterdam, waar de tun nel door een gedeelte van het gezelschap te voet bezichtigd werd. Daarna werd de tocht naar Oisterwyk voortgezet, waar men, na onderweg nog even koffie ge dronken te hebben, om half 1 arriveerde. De prachtige omgeving deed wel gevoe len, dat het verblijf daar eigenlijk veel te kort was, want inmiddels moest weer opgebroken worden om naar Den Bosch te gaan. Daar werd de St. Jan „genomen" en thee gedronken, waarna de terugreis alweer moest worden aanvaard. Deze voerde over Den Haag, waar warm geten werd en om half 9 waren allen weer thuis, zeer voldaan over de tocht. De stemming, die 's rporgens om 8 uur al uitstekend was, bleef de gehele dag gehandhaafd. Burgeriyke stand Geboren: Wilhelmus "H. t v L N Duij- nisvëld en M B v d Poel; Yvonne M, d v J G Jansen èh L Regtérschot. Te Lei den: Louise A, d v C G v d Ham en A Dissevelt; GerarduS D, z v P Verboom en C J Prins. Ondertrouwd: J Noordzij, 32 jr, Rot terdam en M Solleveld, 28 jr; A van Rijn, 24 jr en S Sumarti, 24 jr; B H Hoop 26 jr. Den Helder en J Vernes, 24 jr. Overleden: W Bohemen, 68 jr, Leid schendam. Inspecteur W. I. de Koning Aan inspecteur W. J. de Koning, hoofd van de inspectie registratie en successie van de Belastingen te Leiden, is 1n ver band met het bereikenrvan de pensioen gerechtigde leeftijd eervol ontslag" ver leend uit 's Rijks belastingen. VLEES WEER DUURDER Zoals de Leidse slagers elders in dit nummer mededelen, is het vlees 20 ct per pond duurder geworden. Bertha L. A. Bake 70 jaar Op 27 Juli a s. hoopt de Leidse kunst- nijveraarster Bertha L. A. Bake in alle stilte haar 70-ste verjaardag te vieren. Mej. Bake, die in Epe (Gld.) werd geboren, stamt uit een bekend Leids ge slacht, dat de Sleutelstad behalve de eerste (en zeer vooruitstrevende) rector van het stedelijk gymnasium ook een hoogleraar schonk. Zij zelf gaf vele ja ren les in het batikken aan de kunstnij verheidsschool- te Amsterdam. Reeds omstreeks 29 jaren woont Bertha Bake in het oude huis Gerecht 4. De Leide- naars zullen haar kennen uit de -bijdra gen, die zij leverde voor de tentoonstel lingen van het Leidse schildersgenoot schap „Ars Aemula Naturae". Keuring gal goede dieren fe zien (Van onze medewerker, de heer J. van der Goot te Wassenaar) In Alphen aan den Rijn werd gisteren vanwege de afdeling Zuid-Holland van dc V.L.N. een premiekeuring van paar den gehouden. Dit jaarlykse paardenge- beuren brengt voor de Duin- cn Ryn- streek altyd een gezellige drukte mee op het bij uitstek geschikte terrein achter liet Alphense raadhuis- Het goede zomer weer en een vlotte organisatie werkten mee deze dag te doen slagen. Bij paarden hoort muziek, oordeelde men, en zo zorg de een luidspreker af en toe voor een vroiyk wysje. Het was er werkeluk feestelijk* De aangifte was vry belangrijk minder dan in vorige jaren. De mechanisatie is hiervan wel een van de oorzaken, terwijl de oorlogsjaren nogal wat gelegenheids fokkers hebben opgeleverd, die nu weer bezig zijn te verdwijnen. De afdelingsvoorzitter, de heer Dekker, te Barendrecht, zei na afloop van de keuringen terecht, dat de kwaliteit van het paardentnateriaal in het district Alphen de laatste jaren sterk is vooruit gegaan. Kwamen er vroeger individueel goede typen voor, thans is de uniformi teit veel groter met uitstekende kop- paarden. Het afdelingsbestuurslid de heer H. A- Angenent te Woubrugge heeft dit jaar een groot succes geboekt, toen drie door hem gefokte paarden het praedicaat „ster" verwierven. Daarnaast behaalde de heer Angenent individueel nog goede successen, - miet in het minst met zijn beste kroonmerrie „Idora", die in deze superklasse een tweede premie kreeg. De hengstenassociatie „Woubrugge" heeft uitstekend werk gedaan door het stationneren van een beste hengst, de be kende „Herman". Daarnaast dienen ge noemd de gebr. Van Tilburg te Rijns burg, die ook goede hengsten exploiteren. De paardenfokkerij mag dan niet meer een grote toekomst hebben, een feit is, dat de prijzen van goed materiaal nog zeer hoog zijn. Bovendien blijft het buitenland steeds goed materiaal vragen, zodat de stamboekfokkerij nog van grote betekenis is. Bij de hengstveulens kon Ofried van Angenent genade vinden in de ogen van de jury, zodat hij een tweede premie kreeg- De merrieveulens telden 14 aangiften, w.o. 6 Herman-dochters. Ottetine van Erwin van Van Tilburg te Rijnsburg kreeg de 2a premie, 2b Orpa van Herman van J. A. Ko.ol-te Alphen, 2c Oziena van Herman, eveneens van Kool. Een derde premie kregen Olga van Voorman van J. W. Tuis te Alphen, N- N. van Ernst van F. v. d. Mey te Leiderdorp, Oliana van Herman van W. Vonk-te Leimuiden. Verder was er nog een derde premie voor een veulen. De eenjarige merriën telden 15 aangif ten, w.o. 5 Hèrman-dochters. Afd. Gro nings type: la Nirria van Huibert var gebr. Omzïgt te Leimuiden, lb Nellie var Huibert, eveneens van Omzigt, 2e pre mie Nardonna van Terlinus van F. van der Meij te Leiderdorp,, 3e Nusola van Herman van J. A. Kool te Alphen, Nu- Herman van W. Vonk te Lei- liate i muiden, Nola van Herman i i H. Blij- Oranje-Garde kreeg luchtmachtvoorlichting Op de historische grond van het Eli- sabethhof aan de Oude Vest, waar het clubhuis van de Oranje-Garde is geves tigd, werd gisteren een vendelavond ge houden. waarop ook veel over de historie werd gesproken Het hoofd van de Luchtmachtvoorlich ting, maj. H. J. Waalwijk, vertelde zijn jeugdige toehoorders op prettige wijze over de oprichting van de militaire luchtvaart in Nederland, die voor haar moedig gedrag in de jongste oorlog de Militaire Willemsorde verwierf. In Mei 1940 beschikte Nederland slechts over 60 toestellen, die een vijand moesten tegenhouden, die 10 maal zo sterk was. Maj. Waalwijk sprak ook over de Ne derlandse piloten in Engeland, die de V-wapenen van de Duitsers een „zetje" gaven, zodat ze uit de koers raakten en in zee stortten. Het waren de mannen van het Nederlandse squadron, nr 322, die liever met oude toestellen bleven vliegen, omdat zy met de nieuwe, die de Engelsen wilden aanbieden uit er kentelijkheid voor hun optreden, niet van dergelijke „stunts" mochten uitha len. En verder nog het een en ander over de veiligheid. Spr. legde er de nadruk op, dat een vliegtuig „van nature" geer. ongelukken zal maken. Gebeurt er iets. dan is dit meestal een fout van de piloo! en niet van- de machine. Films over de luchtbrug naar Berlijn en een vliegfees' in Engeland en twee tekenfilms vielen byzonder in de smaak. De heer L. Ravensbergen sprak even eens over de historie, n l- over de vol keren, die aan het begin van onze jaar telling in deze streken leefden. Muzikale medewerking werd verleend door het O.G -kwartet. (Van een onzer verslaggevers) Zaterdagmiddag half vier zal te Den Haag de overdracht plaats hebben van de door het bedryfsleven aan het district Z. Holland-Noord van de Na tionale Reserve aangeboden drumband. Is zo'n drumband belangryk? zal men zich afvragen, en het antwoord luidt be vestigend in de eerste plaats om zyn waarde als propagandamiddel, en in de tweede plaats omdat zy in dit geval een geschenk is van het bedryfsleven. De voor de overdracht samengestelde commissie zal blyven voortbestaan als comité ter verkryging van een eigen militaire kapel. Voorts is er een werk- commissie Ingesteld voor de technische verzorging van de drumband. Het be stuur hiervan bestaat uit de heren G. H. W. Dekker, L. H. v. Roosmalen en A. H. Hoogenboom. De drumband bestaat uit 8 diepe trommels, 8 klaroenen, een slagtrom en een tamboer-majoorstok; de monturen zyn van wit ieder. Zy, die deze instru menten zullen bespelen ontvingen hun opleiding bij de Kon. Mil. Kapel. De overdracht heeft plaats om half vier. Hierna zal burgemeester Schokking het woord voeren en de instrumenten, die alle het kleurige embleem van de Na tionale Reserve dragen, aan de leden van de drumband overhandigen. Deze plechtigheid zal de volgende dag in het|6lecht weergegeven programma voor de Strydkrachten wor-1 verschillen. den weergegeven. Voorafgegaan door de drumband en de K.M.K. zal na afloop het bataljon der Nat. Reserve, dat by de overdracht tegenwoordig is, onder commando van de reserve-majoor De Heer een mars maken via Leldsestraat- weg, K. Voorhout, Tournooiveld, K. Vy- verberg naar het Plein, waar generaal H. J. Kruis een défilé zal afnemen voor het gebouw van de Hoge Raad Ook vele andere militaire autoriteiten en de Staatssecretaris v. Oorlog, mr Fockema Andreae, zullen by de plechtigheden te genwoordig zyn Na afloop van het défilé begeeft men zich via K. Poten, Fl. Burgwal, Kalver markt, Spul, Hofweg, Binnenhof, Kneu- terdyk, Parkstraat, Mauritskade en Fre- derikstraat naar de Oude Frederikska- zerne. Des avonds is er in de Dieren tuin een feestelyke bijeenkomst, waar van het programma wordt verzorgd door Bernard Barends, en waarop de direc teur van de "at. Reserve, kol. J. Ter- maten, het woord zal voeren. De drum band zal hier een demonstratie geven; voorts werken ook leden van de K.M.K. VALS BELGISCH BANKBILJET In België is beslag gelegd op een nieu- e namaak van het 1000 francs-biljet, type dynastie. De letters en het cyfer zyn zijn andere leven te Nieuwkoop, Narla van Herman van H. Blijleven.- Afd. Gelders type: 2e premie Nicella van Graaf van Witten- stein van J. Peters te Koudekerk aan den Rijn. Bij de tweejarige merriën waren vier aangiften. Gr. type: le premie Mies van Herman van H. Angenent, 3e Mina van Gambino van H. Blyleven. Geld. type: 2e premie Morrie van Heergraaf van J. van Zijtveld, 3e premie Metha van Her man van W. Los te Bodegraven. De driejarige merriën hadden 9 aan giften. Gron. type: 3e premie Loeké van Herman van W. Vonk. Geld. type: 2e premie Lamana van Colibri van C. A. Zandbergen te Rijnsburg, 3e Letrone van Heergraaf van P. D. van der Lin den te Nieuwerbrug, Lerea van Heer graaf van Jac- Rijlaardsdam te Nieuwer- Vier- en vijfjarige merriën, 4 aangif ten. Gr. type: 2e Jokiena van Akino v; B. C. van Heijkoop te Zwammerdam. Zes- en zevenjarige merriën (met vei len, evenals de vorige gorep), 3 aangif ten. Gron type: le plus ster Idamisa Luneus van H. Angenent, 3e Izana Cosper van P. N. van der Pauw te Woer- Tenslotte nog de enige kroonmerrie Idora van Gruson van H. Angenent: 2< premie. Na afloop van de keuring volgde nog een demonstratie van de verenigings- hengst Herman, die een goede indruk ma'akte, Vooral onder de 2- en 3-jarige kwamen enkele zeer goede merries voor, in het bijzonder de ter opluistering in gezonden stermerrie uit Noordholland, gefokt door Angenent. De stamvader Herman, die ook ter opluistering acte de presence gaf, dwong ieders bewon dering af door zijn rustige, krachti; gang. Frits Schuurman mag geen kippen houden De oud-dirigent van het Residentie orkest, Frits Schuurman, die thans eer ste dirigent van het Sted. Orkest in Jo hannesburg is, heeft in Zuid-Afrika een drukke werkkring gevonden. Schuurman heeft juist een opera-seizoen achter de rug, waarby „La Boheme" en „Butter fly" ten tonele werden gebracht Wat de symphonieconcerten betreft, dirigeerde Schuurman in het afgelopen seizoen onder meer Beethovens.Negende Symphonie. De grote waardering, die Zuid-Afrika voor onze vroegere landge noot aan de dag legt, betreft eveneens zijn echtgenote, de violiste Maria Neuss, die door het blad „The Star" een uit stekend violiste wordt genoemd. Schuurman bewoont in Johannesburg een mooi huis aan de Tuhope Avenue. Zijn liefhebberij om kippen te houden zoals hij in het Haagje deed heeft hij moeten opgeven, omdat dit in de wyk waar hy gedomicilieerd is, niet wordt •toegestaan. Amerikaans kolonel viel alleen tank aan Ontving posthuum hoge onderscheiding Generaal MacArthur heeft aan kolonel Robert R. Martin posthuum het eerste „Distinguished Service Cross" verleend voor „buitengewone heldhaftigheid" in de strijd op Korea. Kol. Martin sneuvel de, toen hij tijdens een Noordkoreaanse aanval op 8 Juli bij Tsjonan alleen met een raketprojectiel een tank aanviel- EINDEXAMENS CHR. HB S. Geslaagd zijn voor het eindexamen B (math. phys.afdeling): S. M. de Boer, G. A. Brandt, P. Bras ser, P. J. Bruné, L. G. v. Dorp, A. H. Fokker, T. B. v. Hamme, J. A. Harloff, C. v. Klaveren, J. J. de Kort, O. W. J. Leget, M. J. v. d. Loo, H. Meertens, M. de Mey, C. Meyer, W. de Mooy, D. P. den Os. D. v. d. Plas, H. W. Rensink, J. v. d. Schrier, H. W. Tieleman, J. Timmers, A. A. Wehrmann, K. J. Westra. Afgewezen 2. Bekende klanken uit een vreemde hoek Wel, wel, het plaatselijke blad heeft zyn vorige blunders vergeten en gaat de Nieuwe Leidsohe Courant weer eens te lijf. Deze Alphense courant, die de weid se naam van Dagblad van Rijn en Gou we draagt, heeft het allerminst begrepen op de Leidse bladen in het algemeen en op de Nieuwe Leidsche in het byzonder. De reden ligt voor de hand en eerlijk gezegd, we vinden het wel een beetje een eer, dat dit plaatselijk blad zoveel aandacht aan onze.courant besteedt. In dit opzicht weerspiegelt hpt tenminste het leven te Alphen. In welk leven ons blad een steeds grotere plaats Inneemt.. Sinds mr Sehokking tot burgemeester van Den Haag werd benoemd, zagen we de naam van ons blad niet meer in „Ryr. en Gouwe" afgedrukt. Het Alphense blad was wat geschrokken van zijn eigen ca priolen. Laten we niet al te sarcastisch worden, door die hele geschiedenis weer op te halen. Ook nü heeft de Nieuwe Leidsche weer voorbarig geschreven en er niet veel van gesnapt. En wij hebben over de Laura en de heer Gastelaars maar wat gefan taseerd. Dëdén we dat" by tie behöemir g van mr Schokking ook niet?Bekende klanken dus! Maar waarom reageert het Laura-comité zelf dan niet? Heel merkwaardig is dit: de hoofdre dacteur van „Ryn en Gouwe" (die tevens directeur is, vandaar misschien de wre vel tegen de Nieuwe Leidsche) is ook pers-commissaris van het Laura-corr.ilé Als zodanig mochten we geen enkele volzin van hem ontvangen, om de Laura te propageren. De Nieuwe Leidsche niet en geen enkel ander blad, naar ons door tal van collega's werd verzekerd Voor gegevens moest wellicht te ra ie worden gegaan bü het blad van de pers*- commissaris Dan zou alle voorba righeid stellig zijn voorkomen, maar collegialiteit is iets anders. Gaat het (verkeerd begrepen) belang Van zyn eigen blad deze pers-commissaris dan meer ter harte dan het belang der Laura? Ouderavond In een lokaal van de openbare lagere school aan de Schoolstraat is een ouder avond gehouden. Het gemeentebestuur liet zich vertegenwoordigen. Wethouder Dekker zei, dat goed onderwijs steeds op zijn steun en medewerking kan rekenen Omtrent de nieuwe school kon nog geen mededeling worden gedaan. Wel hoopte de voorzitter zo spoedig mogelijk de ouders bijeen te kunnen roepen ter be spreking van de bouwplanoen. 600 Jeugdleden bezochten de Martha-stichting Regelmatig zijn door geheel Neder land jonge mensen ijverig doende, de financiële zorgen van de Martha-stich ting te helpen verlichten. Éénmaal in jaar worden zij in de gelegenheid steld een dag naar hier te komen, on vruchten te zien van wat mede hun werk is. Gisteren was het de dag der jeugd leden, zoals de heer A. T. van Woerde- kom. de propaganda-leider en adj.-di- recteur der stichting, hen noemt. Uit alle windrichtingen kwamen ze per fiets, bus of trein naar Alphen. Het wa ren er plm. 600 en 35 correspondenten (tes), die een fyna dag op „Rijnstroom" doorbrachten. De Rijn- en bollenstreek leverde een groot contingent, want er was een groep uit Leiden (waar onlangs in de wijkge- meenten de activiteit voor de stichting begonnen is), Leiderdorp, Hazerswoude Ter Aar Voorschoten, Katwyk, Noord wijk, Hillegom, Lisse en uit de plaatsen Oostelijk van Alphen, zoals Bodegra ven. Woerden, enz. Nadat de koffie gebruikt was, volgde bezichtiging der gebouwen en maakte men van naby kennis met het leven en streven van de jeugd op de stichting, 's Middags kregen allen een prima war me maaltijd aangeboden (men is nu een maal niet voor een klein gerucht ver vaard in de M.S.-keuken). Vervolgens kwam men bijeen in de kerkzaal, waar door verpleegden een uit stekend programma verzorgd werd en o.a. de kinder-operette- ,.De Wonder bloem" is uitgevoerd). De dag was om, eer de jongelui er erg in hadden. Ongetwyfeld zijn ze met dc beste voornemens naar hun diverse woonplaatsen teruggekeerd. „Jubilate Deo" haalde een eerste prys De Ned. Herv. Zangvereniging „Jubi late Deo" te Oudshoorn, directeur de heer D. van Vliet, behaalde op het gis teren te Nykerk gehouden nationaal eerste prys met 327 pun- Avonis kwam de vereniging uit ere-afdeling en behaalde de prijs 3b. Roeiboot door motorschip overvaren Man en kind werden gered Gistermiddag had op de Oude Rijn, pl.m. 50 meter van de Alphense brug, een ongeval plaats, dat honderden per sonen enige ogenblikken vol angstige spanning bezorgde. Een 131 ton metend motorschip van L. L. de Waardt uit Ouderkerk aan de IJssel, genaamd „Cornelia", was de brug gepasseerd in de richting Gouwsluis. Op enige afstand zag de schipper een roei boot, die dwars over voer naar de zijde van de Raadhuisstraat. Hij meende toen rechts te passeren, maar de man in de roeiboot voer plots terug. Hoewel de schipper direct zijn motor overschakelde op volle kracht achteruit, bleek een aan varing onvermijdelijk. Voor de ogen van de ontstelde toe schouwers verdween de roeiboot geheel onder het schip. Een ramp werd ge vreesd, maar plotseling kwamen achter het vaartuig, juist naast de schroef, twee lichamen boven. Het waren de inzittenden van de roei- bootAl<ie 50-jarige heer A. van Houten, 4nwonen& bij kapper v. d. Horst, en een 5-jarige logé uit Middelburg. De maa, die gedeeltelijk verlamd is en niet zwem men kon, wist met bovenmenselijke in spanning het knaapje te grijpen, dat l-',2 meter bij nem vandaan dreef. Inmiddels was schipper De Waardt in zyn roeiboot gesprongen (van flinke hoogte in een ijzeren schuit) en tilde het knaopje uit het water. D.e schildersknecht H. I eupen en de kapper G. van der Horst, die gekleed te water gesprongen waren, wisten de heer Van Houten te grijpen, die het bewust- zyn verloren had. Men slaagde er échter niet in, hem in de boot te helpen. De twee zwemmers hielden zich aan de roeiboot vast, de schipper roeide naar de wal en daar werd de drenkeling op het droge gebracht. Twee leden van de Alphense E.H.B.O. begonnen direct maatregelen toe te pas sen om de levensgeesten bij de heer Van Houten weer op te wekken. Zij werden spoedig geassisteerd door dokter Van Kooten en weldra keerde het bewustzijn terug. Groot was de vreugde, dat dit ongeval zo goed is afgelopen. Ketkelyk jubileum Op Dinsdag 29 Augustus zal in een speciale herdenkingssamenkomst het feit herdacht worden, dat het die dag 50 jaar geleden is, dat de Chr. Geref. Gemeente alhier geïnstitueerd werd. De kerkeraad diende een schrijven in bij B. en W., waarin geprotesteerd wordt tegen het toestaan van het gemengde zwemmen in de openbare wateren. Chr. lyceum Voor het eindexamen H.B.S.-B. zyn geslaagd: P. Beck, A. Boot, D. J. van Brummen, T. Haring, Adri v. Leeuwen, P. Rademakers en R. Rijzinga, allen te Alphen; A. Hartman, Benthuizen; D. IJdo, Bodegraven; J. Benders en H. Loef te Boskoop; R. van Wijk, Gouda; J. D. van Ommering, Hazerswoude; Jet de Neef, Leiden; J. Morie, Nieuwkoop; H. Brouwer, Woerden; C. Balder*, Leimui den; 6 candidaten werden afgewezen, 1 trok zich terug. Vrouwen maakten een uitstapje De Vrijzinnige vrouwenver. „Ouds hoorn" heeft gisteren een uitstapje ge maakt. Met een bus vertrokken de vrou wen naar Zeist, waar de Gero-fabrieken bezichtigd werden. Alle dames kregen als herinnering een Gero-zilveren lepel tje en de directie bood haar gasten ook nog thee aan in een Zeister restaurant. In de bossen van Soestdijk werd wat gerust en na een bezoek aan de pyra- mide van Austerlitz werd de weg terug begonnen. A.Z.C. legde tweemaal het loodje Gisteravond werd in het Alphens zwembad een vriendschappelyke wed- stryd gespeeld tussen A.Z.C. en Woer den. Aanvankelyk moest men tegen Maas uit Rotterdam spelen, doch deze club belde 's middags af, omdat men liever op Zondag speelde. Voor A.Z.C. was dit een uitstel van het kampioen schap en Maas zal waarschijnlijk door haar niet opkomen twee puhten in min dering krijgen. A.Z.C. was niet erg op dreef en vooral de middenvoor Kamper kreeg weinig kans. Hoewel men spoedig m 21 voorsprong had, werd het voor rust nog 24. Na de rust scoorde ;rst Woerden .waarna A.Z.C. ook nog ;n doelpunt maakte, zodat de eindstand as 5—3 voor de gasten. De wedstrijd tegen B.Z.V. 3 was zeer eentonig, omdat de Bergambachters veel sterker waren. Met de regelmaat van klok werden de doelpunten gemaakt :erst toen B.Z.V. met vyf man ging spelen, wist A.Z.C. twee maal te doel punten. De eindstand was 26.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2