Jlicuii'o £eifcsd)c ÖTourant „IK VERVEEL ME HIER NOOIT" Amerikanen op echte trokken achter stellingen Bevrijder van Metz Amerikaans ür commandant te velde Koem Verhoging der pensioenen moet terugwerken tot 1 Januari 1947 Duitse communist in hongerstaking in Haarlemse cel Maar Tito is met vacantie naar lustoord Bied Zal hogere omzetbelasting kleine sigarettenindustrie treffen Wist U Pleven schenkt Frankrijk een nieuw kabinet DONDERDAG 13 JULI 1950 BUREAUX: Hoge woerd 103 Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. AD VERTEN 1'IEN: i 0.18 per millimeter. (Bü contract belangrijke korting). CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voox Leidea en Omstzekea ,5taatoasUcfc Is gftettevca tnya bert to tcglienspocl" Een en dertigste jaargang No 81S9 DIRECTIE: F. DIEMER. Somber Korea Het nieuws uit Korea blijft somber. De Amerikanen, zo blijkt uit de com muniqués door MacArthurs hoofdkwartier uitgegeven, hebben zich thans geheel achter de rivier de Koem teruggetrokken. Ook de Zuid-Koreaanse troepen, die tussen Tsjongjoe en Oemsong strijden, vielen terug op stel lingen langs de Po-rivier. Bij Tanjang pogen Noord-Koreanen de Zuid- Koreanen van de Zuidelijke oever der rivier Han te verdrijven. En bij Ochiri rukt de vijfde Noord-Koreaanse divisie op in Zuidelijke richting. Tsjongjoe is in handen van de vijfde Noordelijke divisie. Twee Noord-Koreaanse divisies begon nen in Zuid-Westelijke richting een uit gebreide omsingelingsactie uit te voeren, waardoor twee Zuid-Koreaanse diviaies moesten terugtrekken op een stelling 15 km ten Z. O. van Tsjoengdoe. De stad Tanjang. die de Zuid-Korea- nen veroverden, moesten zij weer prijs geven. De Noord-Koreanen hebben nog steeds een overweldigende meerderheid. De Amerikaanse luchtmacht voerde 229 aanvalsvluchten uit en vernielde 33 vijandelijke gevechtswagens. Nog verder terug A. P. meldt nog, dat de Amerikanen thans een werkelijke linie betrokken hebben die tot geen prijs zal worden opgegeven. In tegenstelling tot Russische berich ten, die meldden, dat de Noord-Korea nen, na een landing op de Oostkust, Poe- san, de voornaamste aanvoerhaven dei Amerikanen, reeds dicht zouden gena derd zijn, merkt MacArthurs communi qué op, dat aan de Oostkust de Noord Koreanen geen vorderingen maakten. Militaire kringen in Washington heb ben bekend gemaakt, dat de Amerikanen nog verder terug zullen trekken in ie volgende weken, voordat de uitwerking van de versterkingen waarneembda- Verbitterde Amerikaanse soldaten keerden heden, dodelijk vermoeid, uit een gebied, waarin zij omsingeld waren geweest, bij hun hoofdkwartier terug. Zij zeiden: „Dit is geen vechten meer. Dit is moorden. Wij kunnen niet optornen tegen Russische tanks, met karabijnen. En als je één Koreaan had neergelegd, stpnden twaalf anderen voor hem op." Ze hadden getracht de Noord-Koreanen te verrassen door hen tegemoet te trekken en in hinderlaag te gaan. Maar de tegen stander had Inmiddels -kans gezien sol daten in de Amerikaanse schuilplaatsen te brengen. Toen zij terugtrokken, moesten de Amerikaanse soldaten hun eigen holen eerst nog gaan veroveren. De réde aanval begon om half zes in de ochtend, zo zeiden deze soldaten. De communisten rezen als geesten uit de nevel te voorschijn. In Washington hield men gisteren re- „Valley Forge" niet getorpedeerd Een schok voer heden door Amerika toen een, uit San Fransisco komend, on bevestigd bericht meldde, dat het Ame rikaanse vliegdekschip „Valley Forge" In de Koreaanse wateren door een duik boot to zinken zou zyn gebracht. Het is een der modernste schepen van de Amerikaanse vloot, vlaggeschip van de zevende vloot, bemand met 2900 man schappen en uitgerust met een escadrille straalvliegtuigen. Hedennacht om drie uur, Nederlandse tijd, werd evenwel door een woordvoer der van de Amerikaanse vloot in Washington officieel ontkend, dat het schip verloren zou zyn gegaan. Hij was officieel gemachtigd te verklaren, dat het schip niet tot zinken was gebracht of op andere wijze schade had opgelo pen. „Ik ging zijn positie hedennacht om 1 uur na," aldus de woordvoerder, „en toen wist ik waarheen het ging en dat het niet zonk." In Washington zijn ook berichten ont vangen over de aanwezigheid van vreemde duikboten ter weerszijden van het Panamakanaal. Deze berichten liet men voor rekening van hen, die ze brachten. Majoor Nanlohy plotseling overleden Majoor L. Nanlohy, Ambonnees offi cier van het K.N.Ï.L., die met de z.g vredesmissie naar Ambon zou vertrek ken, is vorige week plotseling te Makas sar overleden. In Ambonse kringen te Makassar heeft dit onverwachte sterven een grote indruk gemaakt. Nieuwe generaal - Luitenant generaal Walton H. Walker, commandant van het achtste leger in Ja pan heeft het commando van de grond troepen in Korea op zich genomen. Daar mee aanvaardde het achtste leger de ver antwoordelijkheid voor de gang van za ken daar. In November 1944 bevrijdde Walker Metz, als commandant van het 20ste Amerikaanse legercorps. Hij heeft op Korea reeds een comman dopost gevestigd. Deze Zuid-Koreaanse soldcwt a het front vond het maar beter, zware schoenen uit te trekken.. ONTEVREDEN TWEEDE KAMER Afzonderlijke devaluatie-toeslag (minimum f 50) m.i.v. 1 Januari 1950 bepleit VEEL MEER DAN TEVREDENHEID over het feit, dat de regering thans een voorstel doet om de kwestie van de pensioenen te regelen, kun nen zeer vele leden van de Tweede Kamer niet opbrengen voor het nieuwe wetsontwerp, want er is maar op zeer gebrekkige wijze en zeer onvol doende met de gerechtvaardigde verlangens van de gepensionneerden rekening gehouden, zo verklaren zij in het voorlopig verslag. met inlang van 1 Januari 1947 in king zou treden met uitzondering uiter aard van de devaluatiebijslag, die op 1 Januari 1950 zou kunnen ingaan. Ten slotte betreurden verschillende leden, dat de aandacht van de regering voor de weduwenpensioenen niet heeft geleid tot een verhoging van maximumpensioen van f 1750. De uniforme bijslag in plaats van procentuele, heeft een nivellering naar boven tot gevolg, waarbij de trekkers van de middelgrote en hogere pensioenen het kind van de rekening worden. Ook oefenen deze leden critiek uit op het feit, dat geen 5 pet. devaluatie-toeslag wordt toegekend op de pensioenen, waar bij dan het bedrag van f50 per jaar als minimum bijslag had kunnen dienen, terwijl dit wel is geschied t.a.v. de amb tenarensalarissen en de oude-dagvoor- zieningen. Met de salariscommissie ad hoc is geen overleg gepleegd, wat toch zeker gewenst zou zijn geweest. Een ander groot bezwaar, dat mei gemeen tegen dit voorstel koesterde de datum van ingang der regeling Reeds in 1948 heeft de Kamer nadrukkelijk vastgelegd, dat de bijslagen op de pen sioenen te gering waren. Het zou der halve logisch zijn, dat de nieuwe Expeditie naar de ark op de lange baan Hagenaar Hans Roozen: „Politieke toestand te onzeker" (Van een onzer verslaggevers) De expeditie naar de overblijfselen van Noachs ark op de berg Ararat is voorlopig op de lange baan geschoven. De Hagenaar Hans Roozen, die aan de tocht zou deelnemen, vertelde ons van morgen, dat dr A. J. Smith uit Greens boro, de leider van de expeditie, de plannen heeft opgegeven. Het Amerikaanse ministerie wan Bui tenlandse Zaken heeft mr Smith ge waarschuwd. Rusland doet op het ogen blik alle moeite om het gebied van de Ararat, dat na de oorlog aan Turkije werd toegewezen, terug te krijgen. Hans Roozen zou over een week zijn vertrokken, nadat de plannen zoals weet reeds verscheidene malen u uitgesteld. „Financieel is de zaak ge zond", zei de 19-jarige Hagenaar Zolang de politieke toestand onzeker blijft, is dt tijd. die aan de voorbereiding wordt be steed, echter verspild. Hans- heetf zich het afgelopen jaar niet al te druk ge maakt voor de expeditie en zich met al zijn krachten gegeven aan zijn studie de rechten te Leiden. Selden Chapïn, de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, onthulde gisteren in het Nederlunas Persmuseum te Amsterdam een door de Delvenaar M. v. dBurgh vervaardigde plaquette ter nagedachtenis van de 14 Amerikaanse journalisten, die op 12 Juli 1949 omkwamen bij de Franeker-ramp in India. Vandaag werd in Zwolle het 5-jarig bestaan van he t bataljon Margriet (1—2 R.I.) gevierd waar o.a. oud-minis ter Meynen het woord voerde. New Yorkse beurs kraakt riseerde strijdkrachten de Zuid-Slavi sche grens naderen, veroorzaakten gis teren een van de ergste dalingen op de New Yorkse beurs sinds het begin van de Koreaanse oorlog. De ene golf van verkopen volgde op de andere en ten slotte waren de koersen 1 tot 4 dollars lager. Vooral Chrysler en General Mo tors werden veel verkocht en daalden 4 dollars. De omzet was 3 millioen aan delen. Tarwe sloot lager te Chicago, ook katoen te New'York enmdis was ver deeld. KOFFIEBON 465 Bon 465 Algemeen is van Vrijdag a.s. >t en met 29 Juli geldig voor het kopen an 125 gram koffie. Het eer dienen voor zes weken. De wordt 24 Augustus aangewezen. Driemaal gevangen - tweemaal ontsnapt Vlucht voor Hitler was begin van de ellende In de strafgevangenis in Haarlem is dertien dagen geleden een 59-jarige man in hongerstaking gegaan uit protest tegen zijn opsluiting. Het is de Duitse communist W. Deerberg, die enige jaren voor de oorlog naar ons land vluchtte om aan het Hitler-regiem te ontkomen. Hij werd toen ge vangen gezet wegens belediging van een bevriend staatshoofd: Hitier. Sinds 80 September zit hü «n de Haar lemse strafgevangenis, waar men hem als ongewenste vreemdeling heeft opge sloten in afwachting van zijn uitwijzing Duitsland. De geallieerde autori teiten zouden echter de vereiste ver gunning hebben geweigerd. Deerberg heeft zich geen gemakkelijke gevangene betoond. Toen hij voor de oorlog wegens belediging van Hitier werd opgesloten, wist hij met enkele andere kornuiten uit de gevangenis te ontvluchten om spoorloos te verdwijnen. Tijdens de oorlog zochten de Duitsers hem, omdat hij zich niet bij het Duitse leger had gemeld. Door een toeval werd "in 1943 in Amsterdam gearresteerd naar een concentratiekamp in Duits land overgebracht. Ook daaruit wist hü te ontsnappen en opnieuw verdween hü spoorloos. Na de bevrijding dook hü weer in Nederland op en nam zijn intrek bü een vrouw van Poolse afkomst. Hü had haar tijdens de oorlog leren kennen, maar kon niet trouwen omdat hü de Neder landse nationaliteit -niet bezat en ook na de bevrijding niet in de registers van de Nederlandse burgerlyke stand werd in geschreven. Lang bleef Deerberg niet op vrüe voeten. Eind 1948 belandde hü in de gevangenis te-Róórn, de z.g. Kren tentuin. Acht maanden bleef hü ge vangen wegens een poging zich goe deren toe te eigenen van een N.S.B.- familie. Uit de Krententuin ont snapte Deerberg nu eens niet. Toen hü eind September 1949 zün straf had ondergaan, achtte de procureur- generaal te Amsterdam hèt beter de man, die men als ongewenste vreemde ling naar Duitsland wilde uitwyzen, in afwachting daarvan nog vast te houden. Zo werd hü dus direct overgebracht naar Haarlem. Deerberg heeft er maanden geleden Onrust op Balkan Dean Acheson spreekt Kremlin duidelijk toe •inzake atoombom en aggressie In een deel onzer editie meldden wij gisteren nog het alarmerende be richt van een communistisch dagblad in Belgrado, dat Bulgaarse leger eenheden geconcentreerd zouden worden bij de Joego-Slavische grens. A. F. P. meldt vandaag uit de Joego Slavische hoofdstad, dat in Tito's rijk alles rustig is. Er is geen spoor van oorlogsangst bij de bevolking té bespeuren en de regering bevindt zich in haar zomerverblijf. Bied in Slo- wenië. Was er inderdaad gevaar, aldus de correspondent, dan zo zich zeker niét naar die streek begeven hebben. Een Zwitsers blad meldde, dat Joego- in veldgrü's, dat sterk aan de uniformen Roker is de sigaar Zwarte handel heelt kans met dure import De voorgestelde verhoging van de om zetbelasting op duurdere sigaretten (ter compensatie van de afschaffing van de omzetbelasting op sigaren) zal behalve de roker vooral de kleine en middel-in dustrie treffen, die büna uitsluitend de duurdere merken op de markt brengen. Men verwacht, als het wetsontwerp er door komt, zoals men weet een prijsstij ging van 16 procent per pakje- Ook im porteurs van sigaretten vrezen, dat zij in grote moeilijkheden zullen komen Immers, import-sigaretten, die nu nog f 1-70 per pakje kosten, zullen dan f 2 tot f 2.20 moeten worden. Het publiek zal waarschijnlijk niet meer bereid zijn dergelijke pryzen te betalen en dus heeft de zwarte handel van import-sigaretten weer kans. Er worden zeer veel dure sigaretten gerookt. In Mei kocht men bijv. 189 millioen goedkope tegen 456 millioen dure sigaretten (waarbij het shag- verbruik niet uit het oog moet wor den verloren). De memorie van toelichting stelt de uitgaven voor rookwaren op het gezinsbudget, bü een inkomen van 40 tot 50 gulden per week, op 0.4 procent, maar vol gens zegslieden Uit de industrie moet dat 3-4 procent zijn. In detaillistenkringen wordt verder nog betoogd, dat het bij aanvaarding van het wetsontwerp technisch voor velen bijna onmogelyk zal worden aan de be palingen van de omzetbelasting te vol doen. Nu de belasting op sigaren vervalt, kunnen de winkeliers niet meer 3 procent over hun gehele verkoop betalen, doch moeten zij een gescheiden boekhouding gaan voeren. De vakgroepen in de sigarettenindu strie, maar ook de sigarenindustrie, be treuren deze gang van zaken. Als een Duitse rechtbank straft... Wegens het toebrengen van ernstig lichamelijk letsel, is de 47-jarige Emil Sommerfeld, ex-bewaker van het be ruchte Nazi-concentratiekamp Neuen- gamme, tot15 maanden gevange- nistraf veroordeeld: Sommerfeld was ei van beschuldigd, o.a. een Nederlander wiens identiteit niet kon worden vast gesteld, in 1941 met een stok te hebben doodgeslagen. Getuigen bevestigden, de ex-beul een Nederlander en een Rus sische krijgsgevangene, die beiden te zwak waren om een handwagen met bouwmateriaal te trekken, met een stok- had afgeranseld en geschopt. Tengevolge hiervan viel de Nederlander neer uur in de stromende regen te blijven liggen zonder een teken van leven tc geven. Later bleek dat hij dood was Maar nu verklaart de Hamburgse rech ter. dat het toch niet bewezen is. aat juist de mishandelingen door beklaagde de dood van het slachtoffer hebben oorzaakt toegestemd terug te keren naar geboorteland. Maar het schünt dat de geallieerden zonder opgaaf van redenen vergunning hebben geweigerd. Daarom probeert Deerberg het nu met een hongerstaking. De procureur-gene raal te Amsterdamheeft de zaak op nieuw opgenomen met de Zaandamse politie. Praalgraven uit 11e eeuw blootgelegd Op het kerkhof van Beugin, in het departement „Pas de Calais", hebben arbeiders tijdens het delven van eei graf, twee praalgraven blootgelegd, ver moedelyk daterende uit de 11e eeuw. Wordt Sjahrir kabinetsformateur? In onzijdige politieke kringen t Djokja meent men volgens Aneta, dat hetzij een lid va de Mohammedaanse partij Masjoemi, zoals dr Soekiman of Moh. Natsir, benoemd zal worden tot mier van de Indonesische eenheidstaat hetzij Sjahrir. De communistische partijen P.K.I., de Partai Moerba. de Pariai Boeroeh Indo nesia en de Partai Sosialis, zullen niet deelnemen aan het kabinet. Het 20.175 ton metende passagiers schip „Franconia" van de Cunard White Star Line is in de St Lawrence-i in Canada aan de grond gelopen. Het schip was juist van Quebec vertrokken en heeft 850 passagiers aan bóord. slavië een frontgordel van 15 km diepte op de grens met Bulgarije aanlegt. Wie het gebied wil bezoeken moet een iden titeitskaart van de politie hebben. De berichten over het vertrek van Oost-Duitse volkspoli tie naar „geheime bestemmingen" houden aan. In Duits land en in Amerikaanse kringen houdt rekening mee, dat zij naar de Balkan gestuurd zouden kunnen - wor den, hoewel de mogelijkheid van een ..vrijwilligerscorps" ten bate van Noord- Korea ook niet uitgesloten wordt ge acht. De „politiemannen" waren gekleed Wat gebeurde er met de Zeearend Den Haag weet van niets Dezer dagen meldden wij reeds, dat de Nederlandse bemanning van het Indo nesische gouvernementsvaartuig „Zee- arend" te Menado in haar bewegingen ken wordt beperkt, een soort van beperkt arrest dus. Wat er precies aan de hand is, weet men nog steeds niet. Geruchten gaan, dat deze bemanning geweigerd had. een patrouille uit te voeren in de Zuid-Mo- lukken. Nader verneemt de Nieuwe Leid- s c h e C r t., dat het motorschip op 6 Juni J.l. te Menado werd aangehouden. Alle officieren en manschappen werden in arrest gesteld. Dit feit heeft in Indo nesië grote onrust gewekt. Dinsdagoch tend heeft een familielid van een der opvarenden zich tot het ministerie van Uniezaken gewend. Woensdagochtend zün in Nederland telegrammen ontvan gen van het hoofdbestuur der centrale van overheidspersoneel in Djakarta, ge richt tot de minister-president voorzitters der Eerste en der Tweede Kamer, waarin gebeurtenissen als de bo vengenoemde worden toegeschreven aan het uitblyven der afvloeiingscommissie. Het bevreemdenle is, dat men van be voegde züde in Den Haag nog steeds niets van de gehele zaak weet, d.w.z. niets meer dan enkeie regels uit een luchtpostberichtje van Aneta. Men vraagt zich af: Toont onze regering nog enige belangstelling voor de vele Nederlanders, die in Indonesië naar willekeur worden gearresteerd of is zy soms bevreesd de aangename Uniesfeer te bederven? DAT de internationale broederschap der verzoening, waarbij Kerk en Vrede is aangesloten, van 26 tot 31 Juli op Woudschoten een conferentie houdt mei afgevaardigden uit 22 landen. DAT men bij het heien van proefpalen voor de nieuwe zeevaartschool te Vlis- singen op een deel van de oude stads- versterkingen is gestoten, en men over weegt het gebouw op een andere plaats DAT in de tuin van het stedelyk mu seum te Amsterdam een tentoonstellings gebouw zal verryzen. DAT te Kampen van 26 Juli tot 1 Augustus de handels- en industrie-ten toonstelling „Kampen roept" wordt ge houden. DAT de hoofdinspecteur-titulair der domeinen H. R. Heerema te Goes in ge lijke functie is benoemd by de inspectie der registratie en successie in Rotterdam. DAT de meelmolen De Dood (Anno 1656) in Zaandijk, waarvan alleen de romp nog staat, zal worden gerestaureerd. DAT volgende week Woensdag in Dor drecht weer de hoffeesten worden ge houden ter herdenking van de eerste vrije statenvergadering, op 19 Juli 1572 in Dordt. DAT de eerste mobiele bloedtransfu sie-eenheid van het Rode Kruis Maan dagmiddag in het Olympisch stadion te Amsterdam zal worden geïnstalleerd. DAT van Berkenwoude uit een schouw rondreizen maakt voor toeristen. DAT aan de hoofdaccountant-titulair D. H. Montagne, hoofd van de Rijks accountantsdienst te Tilburg, op zün ver zoek eervol ontslag is verleend. DAT men in Landsmeer uiterlijk vol gende week met het inenten van alle kip pen tegen hoenderpest begint. DAT in Achterveld (bü Barneveld) reeds enige duizenden kippen van acht pluimveehouders wegens hoenderpest zijn vernietigd. DAT „tante Hieke", de wed. H. Visser- Dokter te Hollum op Ameland morgen 102 jaar wordt. DAT by de prov. Noordbrabantse elec- triciteitsmaatschappy vorig jaar de stroomverkoop steeg met 14,3 pet (46 mil lioen kWh) en de opbrengst met 28.5 pet (van 16,3 millioen tot 21,1 millioen) de vroegere Duitse Wehrmacht her innerde, toen zij uit Berlijn vertrokken. Dean Acheson waarschuwde gisteren de Russen, naar aanleiding van de be richten. dat een aggressie tegen Zuid- Slavië door een der Russische satelliet staten, door de Amerikaanse regering zeer ernstig opgevat zou worden. Zijn woorden lieten de indruk achter, dat in zo'n geval krachtig gereageerd z Obk leverde Acheson commentaar op de communistische propaganda tegen het gebruik van de atoombom. „De te ge bruiken wapens zijn volkomen bijkom stig", aldus de Amerikaanse minister. „De wate misdaad is aggressie" Acheson, zo werd meegedeeld, had deze mededelingen weloverwogen hij zich naar de persconferentie begaf Zij waren voor het Kremlin bestemd. De Amerikaanse minister verklaarde nog: „dat Amerika, Engeland en Frank rijk stappen zullen doen om het geza de Oostenrijkse regering te verster en de bezettingslasten te verlichten" De Sovjet-Unie staat het sluiten vredesverdrag met Oostenrijk, in tegen stelling tot de in 1943 gedane beloften, de weg. Gistermiddag maakte.deze Firefly de Marine Luchtvaart Dienst tijdens een oefenvlucht een schitterend slaagde noodlanding In de buurt Katwijk. De piloot bleef ongedeerd; het toestel liep practisch geen schadiging op. De*- landing moest worden gemaakt omdat de m afsloeg. Staking breekt uit in Charleroi De Waalse vlag wordt uitgestoken Terwijl de verenigde vergadering der Belgische volksvertegenwoordiging vecht over de koningskwestie, is er in de mijner, van Charleroi een grote staking uitgebroken en laait de Waalse afschei dingsbeweging met nieuwe felheid op. Niet minder dan 50.000 arbeiders leg den het werk neer. Volgens sommige berichten 60 procent der arbeiders, ter wijl 40 procent doorwerkt omdat, gezien het huidige kolenoverschot, een staking toch geen zin heeft. Een ander bericht wil. dat er nog maar 20 .procent aan het werk "is, hoofdzakelyk verdreven perso nen uit het buitenland. In het mijnland heerst een Zondagse rust. Ook wordt melding gemaakt van stakingen in Hene gouwen en Gent. Voor het volkspaleis te Charleroi wa* een grote openluchtbetöging en oud strijders legden een krans op het gedenk teken voor Koningin Astrid. In de stra ten riep men: .Weg met Leopold", op spandoeken- kon men lezen „Liever scheiding dan verdrukking" en „Wij dagen koning Leopold uit, een glorie rijke intocht in Charleroi te houden." Ook trams, gas en waterleiding staken, doch een klein aantal beambten zorgt, dat de bevolking nog deze noodzakelijke levensbehoeften krijgt. Redenaars ver klaarden, dat men zou weigeren te vech ten als Koning Leopold het leger zou In het Walenland hebben- vele bur- Jemeesters uit protest de Waalse vlag oen hysen. Is Uw vacantie al geregeld? Wü hopen dat U éen zeer prettige en vooral rustige vacantie zult hebben. Juist in deze zozeer dy namische tüd, waarin elke dag vele gebeurtenissen op ons aanstormen, is een rustige vacantie, om weer eens op adem te komen, dringend nodig. Wü hopen dat al onze lezers, of zü maar één dag of een maand er tus senuit kunnen, volop van hun vrüe dagen zullen genieten. Ongetwüfeld willen velen vóór zü met vacantie gaan, iets voor Ambon doen. De wetenschap dat er voldoen de medieünen naar Ambon kunnen, opdat daar het leed enigermate kan worden verzacht, zal Uw vacantie veraangenamen. Mogen wü iets van U tegemoet rien? Wü ontvingen inmiddels weer van: Fa A. v. d. H. f 25; Clubje zusters en patiënten Zuidwal f 21; L. S. f 20; N. N.; J. v. d. T.-E.; G. C. de F., leder f 10; N. S. M. f 7.50: F. E. f 6; P. S., dames J. en C. K. ieder f 5; G. v. D., A. P. D„ ieder f 2.50; G., wed. C. A. T.. ieder f 2; G. J. v. S„ A. de K., C. F., B. J. v. E., M. v. B„ ieder f 1. Totaal f 8270.97. Alle gevers en geefsters hartelük dank. Zullen er nog vele volgen? Socialisten teruggekomen op hun besluit en nemen nu ook deel ONDANKS DE MOEILIJKHEDEN, die hij bij de samenstelling onder vond, is René Pleven er toch in geslaagd het Franse volk een nieuwe regering te schenken. Vandaag zou dit kabinet voor de Nationale Vergade ring moeten verschijnen. Indien het het vertrouwen van alle partyen heeft kunnen wekken, wat vrijwel zeker is, heeft Pleven een einde ge maakt aan de regeringscrisis, welke sinds de val van het kabinet-Bidault reeds 3 weken duurde. Pleven heeft het centrum en de link-' se partyen weten te verenigen op eer program teneinde het evenwicht te be waren tussen Gaullisten en communis ten. Aan de nieuwe dertiende regering sinds de bevrijding nemen ditmaal dus ook de socialisten deel. Hiermee zijn zij op hun in Februari genomen besluit, niet meer aan de regering deel te nemen teruggekomen. De voornaamste van d» 9 socialisten in het kabinet zyn Jules Moch. die verleden jaar in het kabinet Queuille als minister van Binnenlandse Zaken furore maakte en Guy Mollet. de secretaris-generaal der soc. partij, die het accoord opstelde om de socialisten in de Franse regering terug te brengen Moch bekleedt thans de oude functie an Pleven: minister van Defensie, ter- yl Mollet minister van Staat vóór de zaken van de Raad van Europa is ge worden. Voorts omvat de regering o.a Henri Queuille (radicaal-soc Binnen landse Zaken. Robert Schuman <MRP> P litenlandse Zaken. René Mayer (radi caal-soc.), Justitie. Maurice Petsche (Onafhankelyk) financiën. Bidault heeft geen zitting in het lieu we kabinet, maar zijn M.R.P. is krachtig vertegenwoordigd (10) Behalve Schuman, bekleedt een ander lid van de MR.P. een belangrijke, nieu we functie: Jean Letourneau, die minis ter van staat voor de V.S. van Indo china is geworden. In tegenstelling tot het tweede kabi- net-Queuille. bevat het kabinet-Pleven geen afgevaardigde van uiterst rechts WEERBERICHT Plaatselijk enige regen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke be- wolking en plaatselyk enige A regen met een kleine kans op onweer. Matige en af toe vrtf krachtige wind tussen Zuid- Oost en Zuid-West. Voorna- melük in het Westen van het s koeler. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1