Ilkttipc geiftsclje (fourant Sowjets zoeken overeenkomst in ten bate van rood China Korea Waakzaam Amerika haalt vloot uit vet en tast in de zak Weer veel rumoer in Belgisch parlement Wist U WOENSDAG 12 JULI 1958 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: TeL 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. AD VERTEN TIEN: i U.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Een en dertigste Jaargang No 8168 HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. EINSERINK. DIRECTIE: F. DIEMER CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatvasttcfe is ffiefttrven tngn bert in tegijenspott" Nog dit jaar Nederlandse televisie? Nieuw keerpunt In Lake Success meent men te weten, dat de Russische regering voor nemens zou zijn een overeenkomst voor te stellen inzake het conflict op Korea. In ruil voor het staken van de Noord-Koreaanse aanval, zouden de Russen een zetel voor communistisch China in de Veiligheidsraad der Verenigde Naties eisen. Dat Malik, de Russische vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad, zijn vertrek naar Rusland uitstelde en Sir David Kelly, de Britse ambassadeur bij het Kremlin, gisteren opnieuw Gromyko bezocht, brengt men hiermee in verband. In sommige kringen is men van oordeel, dat in dit geval de weg geopend zou zijn én voor de Chinese communisten om aan de raadstafel in Lake Success plaats te nemen én voor de Russen om opnieuw aan de werkzaamheden der Verenigde Na ties mee te doen. die kort geleden nog bü de communisten Mantsjoerije streden. Een aan de Oostkust gestationeerde Zuid-Koreaanse eenheid viel MongdoK Tydings: het is ernst De inlichtingen, die generaal Omar Bradley gisteren aan de Senaatscommis sie voor de gewapende diensten van de Amerikaanse senaat gaf. waren ernstig. Hij begon met mee te delen, dat grond strijdkrachten van andere, bij de Ver Naties aangesloten landen, zich bij de Amerikaanse troepen op Korea zullen voegen- Senator Tydings, die dit aan cor respondenten meedeelde, weigerde te zeggen, of daartoe ook Chinees nationalis tische troepen zouden behoren. Over de andere mededelingen van Bradley sprekend zei senator Tydings ,.Het heeft geen zin ons volk een andere indruk te geven dan deze, dat de toestand zeer ernstig is. En het zal nog enkele kén duren, voor wij de volledige omvang van de moeilijkheden kennen. Dan zul len wij misschien antwoord kunnen geven op de vragen of de Russen in Korea de kracht van het Westen willen beproeven, of zij het Westen willen bezig houden op verschillende punten, om zo de kracht van het Westen uit te putten, dan wel, of zij de tijd gekomen achten de vraag te beantwoorden, wie in de toekomst de we reld beheersen zal. Er zijn", aldus Ty dings, „nog vijf of zes meer gevoelige plekken in de wereld". „Om kort te gaan", aldus Tydings: „de kwestie Korea is moeilijk, maar zij berust in bekwame handen". Inmiddels is Amerika druk bezig troe pen en materiaal naar Korea te zenden De Douglasfabrieken zijn begonnen de opgelegde reuzenfortén uit de plastic, die ze tegen roest beschermden, te halen Mac Arthur bestelde 400 V.N.-vlaggen in Lake Success en enkele levensmiddelen ln Amerika, zoals brood en vlees werden enkele centen duurder De commissie voor buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaardigden keur de goed 1.222.500.000 dollar beschikbaai te stellen voor hulpverlening aan niet- communistische landen. Een milliard biervan is bestemd voor de landen van het Noord-Atlantisch pact. Het wetsont werp zal deze week nog aan de presiden' ter tekening worden voorgelegd. Er komt voorts een speciale Raad voor de lucht bescherming en 15.000 verpleegsters en dokters moeten, volgens generaal Lucius C. Clay gespecialiseerd worden op de be handeling van slachtoffers van atoom ontploffingen. Terugtocht aan de Koem Het hedenmorgen door Mac Arthur uitgegeven communiqué meldt, dat Ame rikaanse troepen uit stellingen ten Zuiden, van de Koemrivier zijn teruggetrokken, onder druk der Noord-Koreanen. Ook de Zuid-Koreaanse troepen trokken zich in nieuwe stellingen terug. De Amerikanen meldden, dat zij niet alleen strijd te voeren hebben tegen de Noord-Koreaanse soldaten, doch ook tegen de communistische infiltranten, die des nachts in burgerkleding over de linies komen. De Noord-Koreaanse troepen reorgani seerden zich des nachts De stootkracht van de vijand is niet verminderd, zij oefent nog druk uit op de frontlinie en voert omtrekkende bewegingen uit. De Achtste Zuid-Koreaanse divisie ver overde de stad Tanjang. Er verschenen weer vijandelijke vliegtuigen boven het strijdgebied, doch in kleine aantallen Zij vallen verspreid liggende bases Bij de vijftiende Noord-Koreaanse di visie, die bij Tsjongjoe op het strijdto neel verscheen, bevinden zich Koreanen, De kronkelende Koem. die 15 km de tijdelijke Zuid-Koreaanse hoofdstad Taedjong ligt, is de laatste natuurlijke hindernis vóór die stad. De Amerikanen schijnen er een tweede Marne var willen maken. Men ontving in San-Fran- i bericht over een „tang"beweging de Noord-Koreanen, met als doelen: Taedjong en Kongdjoe aan de Zuidelijke »ver van de Koem. Amerikaanse tanks verloren Van de Amerikaanse tanks, die aai front zijn. werden er tien vernield en twee buiten gevecht gesteld. De Noord- Koreaanse tanks <60 ton) zijn nl. veel groter dan de Amerikaanse (45 ton). Bo vendien manoeuvreren zij gemakkelijker i de rijstvelden door breder rupsbanden. Het bericht, dat de helft der, waar schijnlijk door Rusland aan Noord-Korea afgestane tanks, door de Amerikaanse luchtmacht vernietigd is, was maar matig in staat de onrust in Amerika over het kritieke van de toestand op Korea, weg Tot een beslissende slag is het nog niet gekomen. Er zijn aan Amerikaanse kant opgegeven 27 doden, 94 gewonden e: vermisten. Steeds meer blijkt, hoeveel materiaal de Russen aan de Noord-Koreanen lever den. Drie Russische tanks vielen Amerikaanse handen. Ook de honderden kleine wapens en wagens, die zij buit- maakten, bleken van Russische makelij te zijn. Aan beide zijden wreedheden De berichten over wreedheden, beide zijden van het front begaan, blijven voortduren. De Noord-Koreanen vergrij pen zich bij voortduring aan het leven van gevangen genomen Amerikaanse sol- daten. De Zuid-Koreanen ontzien zich niet burgers, die zij van guerilla-activi- teit beschuldigen, op beestachtige wijze af te maken. Regen was gunstig Barneveld in spanning: verdwijnt het gevaar voor kippen? Vernietiging van 35.000 dieren betekende schade van honderdduizenden Barneveld verkeert opnieuw ln spanning. Nu niet, omdat de pseudo-vogelpest zich uitbreidt, maar omdat ze sedert enige tyd aan het afnemen is. Iedereen vraagt zich af, of het ergste achter de rug ls. Maar de gemeente-veearts, dr M. H. Hoog land, heeft gewaarschuwd voor roekeloos optimisme. Alle maatregelen moeten nog steeds stipt worden opgevolgd. In Barneveld zijn sinds 30 Mei j.l. SI bedrijven besmet; een groot gedeelte daarvan is echter alweer ontsmet. De uit- Meisje te Voorschoten door auto aangereden Stak onoplettend de straat over Vanmorgen omstreeks half negen is het 10-jarige meisje W. v. d. V. uit Voor schoten op de Leidseweg door een aangereden. Zij liep waarschijnlijk 6chedelbasls- en een onderbeenfractuur op. In zeer, zorgwekkende toestand zij, nadat dr Tonino eerste hulp had leend, naar het Acad. Ziekenhuis te den vervoerd. Zij kwam met de auto in aanraking, toen zij vanuit haar woning de straat overstak om een vriendinnetje te begroeten. Rusland betaalde zichzelf Sinds de oorlog heeft Rusland mee dan 60 milliard dollar aan voedsel, machines, land- en arbeidskrachten Duitsland ontnomen, aldus de West- Duitse sociaal-democratische partij, waar van 17 milliard als herstelbetaling. Gordan Dean voorzitter Amerik. atoomcommissie President Truman heeft Gordan Dean, totnogtoe wnd. voorzitter, tot voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie benoemd. Duitse devaluatie tegengesproken Van officiële Westduitse zijde zyn de geruchten te Frankfort en Hamburg als zou men de mark willen devalueren tegengesproken. Kan Rusland ontketende krachten beteugelen? Generaal Clay verwacht geen oorlog Generaal Lucius D. Clay, de vroegere Amerikaanse opperbevelhebber in Duits land, verklaarde niet te geloven, dat Rus land thans de totale oorlog wenst. Maar Rusland heeft krachten ontketend, die hetzelf niet meer kan bet hetzelf misschien niet meer kan beteu- daarom moéten wij paraat zijn, aldus de generaal. Generaal Clay is deze •eek benoemd tot hoofd voor de burger lijke verdediging van de Staat New York. Twee journalisten gesneuveld De Amerikaanse oorlogscorresponden ten Ray Richards (Hearstblaöen) en Ernie Peeler (Tokyo Stars en Stripesi z-n gesneuveld in Korea. Doodstraf voor Lages, Juden-Fischer en Aus der Fünten Drie van de grootste Jodenjagers, de Duitsers Willy Lages, Judenfischer Aus der Fünten, zyn vandaag door de Raad van Cassatie ter dood veroordeeld. Willy F. P. Lages, SS-Sturmbannfüh- rer, was 5 jaar Kriminalrat bij de S.D te Amsterdam. Vele misdrijven zijn hem ten laste gelegd Hij leidde de Silber- tanne-actie (vergeldingsmoorden), was hoofd van de Zentralstelle für judische Auswanderung in Amsterdam, die onge veer 70.000 Joodse Nederlanders voor de portatie naar Polen arresteerde en trof maatregelen voor de arbeidsinzet. Ook het mishandelen van arrestanten wsj Lages ten laste gelegd. Op 5 Juni con cludeerde de p.f. tot vernietiging van het vonnis (de doodstraf) van het A'dam se B.G. en verwijzing naar het Haagse hof. Ook het beroep van de 49-jarige Franz Fischer, die in Den Haag het Juden- referat" leidde en heeft mèegewerkt aan de deportatie van 13.000 Joden uit d£ residentie en omgeving werd verwor pen. Hij was door het Haagse B.G. tot levenslang veroordeeld, doch de p.f. con cludeerde enige dagen geleden tot de doodstraf. De verdediger zal een verzoek to revisie van het vonnis Indienen. Eveneens werd tot de doodstraf ver oordeeld de 41-jarige F. H. Aus der Fünten. die de dagelijkse leiding had van de deportatie-centrale in Amster dam. Hij was in Amsterdam tot levens lang veroordeeld, doch de p.f. van hel Hof tekende cassatie aan. In Tiel werd.-gisteren de Koningin even hartelijk ontvangen als elders in Gelderland. Maar een bijzondere verwelkoming was toch wel, dat de alom bekende Flipje in levenden lijve de Landsvrouwe bloemen aanbood. REGEN-REGEN-REGEN Kerk-Avezaath defileerde met het vee voor Koningin en Prins Flipje zelf verwelkomde hen in Tiel REGEN, REGEN, REGEN„Zou het dan nooit ophouden?" zeiden de men sen ln Kerk-Avezaath vertwijfeld tegen elkaar. Wekenlang hadden ze zich verheugd op het spel, dat hun burgemeester had geschreven en dat zy met hem zouden opvoeren ter ere van Koningin en Prins. Maar toen de grote dag gisteren eindelijk was aangebroken, volgde de ene wolkbreuk op de andere. Doch zie: toen de Koningin en de Prins ln het dorp arriveerden, klaarde de lucht op en het spel wérd gespeeld! zelf. Koningin en Prins bezichtigden de moderne jamkeuken, waar dage lijks honderdduizend potjes jam wor den klaargemaakt. „Alstublieft, Majesteit" Na Tiel klaarde het weer opnieuw op. Zo ging het voort van dorp naar dorp, over de smalle dijken langs de boom gaarden en de boerderijtjes. Voordat in Kerk-Avezaath het spel begon, was er een feestelijke koffiemaaltijd. Prins Bernhard bezocht na de opvoering een boerderij om vier bekroonde hengsten te zien. Via het oude stadje Buren, dat zulke eeuwenoude relaties met het Oranjehuis heeft, reed men naar Gelder- malsen. Zichtbaar ontroerd nam de Koningin er een bloemenmand aan van twee meisjes en drie jongetjes van de kleuterschool. „Alstublieft, Majesteit", zeiden de kinderen. De meisjes van de huishoudschool brachten een geïmprovi seerde hulde met pannen, lepels en dek sels en zij deponeerden een pakje in de auto, waarin een jurkje voor prinses Ma rijke zat, gemaakt door een van de meis jes. In Enspijk legde de Koningin een krans bij het verzetsmonument. Ten slotte werd op het landgoed Ma- riënwaard van mr W. F. F. baron Van Verschuer de thee gebruikt en dat be tekende het einde van een prachtige tocht door Gelderland. Nieuw landelijk woning- ruilbureau Samenwerking van Ryk. Gemeenten en grote bedrijven. Het ministerie van Binnenlandse Zaken, interdepartementaal woningruil- Burgemec-ter Van Beekhof en de raadsleden in eigen persoon bespraken „zitting" de plannen voor het koninklijk bezoek. Telkens wanneer een plan werd geopperd, nam het vaste vorm verschenen groepen gemeentena- i tonele: zangverenigingen, de jeugd, de plattelandsvrouwen, de boeren met koeien en stamboekmerries, de brandspuit en zelfs een zeug namen deel aan het défilé, tot groot genoegen van de vorstelijke bezoekers. Enkele toespelingen in het stuk op een verblijf van de Koningin indertijd als prinses, zullen bij Haar aardige herinne ringen hebben wakker geroepen. Verregend en rillerig De tweede dag van het koninklijk be zoek aan Gelderland is er ook overigens een geweest van droge halfuurtjes en langdurige gietbuien. Men zou medelijden krijgen met het Nymeegs mannenkoor, dat op de Waalbrug zowat wegspoelde, toen het Koningin en Prins een lied toe zong met de kindertjes, die verderop verregend en rillerig hun vlaggetjes zwaaiden. Na Nijmegen werd het weer even droog. In Beuningen dansten kinderen in reien. Maar toen bij Wamel op de veer pont de Waal was overgestoken, lag het Betuws landschap weer onder een dik regengordijn. In Tiel bracht Flipje, het fruit- baasje, de Koningin een bloemen hulde, toen zij de jamfabriek van de Maatschappij De Betuwe bezocht Flipje vergat ook de prinsesjes niet. Voor hen waren er zeven prachtige poppen, naar het model van Flipje Waarom sigaren wel, vlees niet belastingvrij? Slagers moeten prijzen verhogen als omzetbelasting blijft. Opschorting van de omzetbelasting op vlees en vleeswaren met in gang van 1 Juli j.l. werd door de Algemene Nederlandse Slagershond, (in Groningen bijeen) aan dé ministers Drees en Lieftinck gevraagd. De toestand in het- slagersbedrijf door de sterk verhoogde veeprijzen én de daaraan niet voldoende aangepaste verkoopprijzen, is volgens de slagers zorgelijk. Als de omzetbelasting verdwijnt (en vlees is toch een eerste levensbehoefte; sigaren zijn zelfs belas tingvrij!) behoeft een prijsstijging van het vlees niet zo drastisch te zijn. Op deze vergadering werd o.a. J. Groe- neweg uit Den Haag in het hoofdbestuur gekozen. Vandaag is het eerste door de Algem. Ned. Slagershond gecharterde schip met een lading Ierse runderen uit Dublin ver trokken. Deze runderen zyn door de bond zelf aangekocht. Daardoor worden extra hoge prijzen als gevolg van het inschake len van importeurs en grossiers voor- Maar het ei laat nog steeds op zich wachten Precies als vorige week moest de zitting van de verenigde vergadering der Bel gische volksvertegenwoordiging gisteren na een stormachtige zitting van vlei verdaagd worden zonder dat men aan een bespreking van de terugkeer var de Koning toekwam. Alleen wordt gemeld, dat ondanks het voortdurende lawaai de zitting iets minder heet toeging dan de vorige, terwijl ditmaal alle leden be schikten over een stoel en een koptelefoon. was anders herrie genoeg en voor-1 ven deportatie gekozen had. De leden zltter Van Cauwelaert moest vrijwel on-1 van de C.V.P. bewaarden een pijnlijk ophoudelijk hameren om het rumoer, de stilzwijgen, terwijl de oppositie luide baas te blijven, hetwelk zo groot was, dat juichte. Spaak uitte sarcastisch zijn breiding verliep als volgt: Mei t.m. 3 Juni 5 gevallen 10 Juni 9 11—17 Juni 9 18—24 Juni 14 24 Juni—1 Juli 10 2—8 Juli 4 9 t.m. 11 Juli 1 Het laatstgenoemde houdt ln werkelijk heid in, dat er sedert Donderdag j.l. slechts één geval bijkwam. De afneming is vermoedelijk te danken aan het natte weer. Bij droog weer kan besmette mest verstuiven en op andere bedrijven te recht komen. In totaal zijn 35.000 kippen vernietigd. Men rekent, dat voor deze kippen gemid deld een schadevergoeding van vier tot vijf gulden per kip zal worden betaald, ln het geheel dus een bedrag tussen de 140.000 en 175.000 gulden in. Geen enkele maal werd tegen de officiële taxatie ge protesteerd, hoewel men daarvoor de ge legenheid had. Men heeft verder becijferd, dat een pluimveehouder per kip zes a zeven gulden per jaar verdient; dat wil zeggen: dat is zijn arbeidsloon. Wan neer alle vernietigde kippen goede legkippen zouden zijn geweest, zou er in totaal dus ondanks de schade vergoeding nog een nadeel van ƒ210.000 tot ƒ245.000 zijn. Bij de ge dode dieren zullen echter een 10.000 slachtkippen zijn geweest. Men behoeft zijn hoop niet te vestigen op allerlei luid aangeprezen geneesmid delen. Die helpen niets, verzekerde dr Hoogland. Hij vertelde verder, dat ook ingeente kippen vernietigd zullen wor den als onder hen toch vogelpest uit breekt. Anders zou er een grote besmet tingshaard ontstaan. Anderhalf millioen kippen Men schat de totale pluimveestapel ln Barneveld op anderhalf millioen stuks. Hieronder zijn minstens 60.000 hanen, die j geslacht moeten worden en wel een '30.000 oude hennen. De centrale pluim veeslachtplaats slacht op 't ogenblik 2500 hanen per dag. Er worden prijzen betaald van 1.30, 1.40 en 1.50 per kilo. In Oostzaan is inmiddels opnieuw een bedrijf door de ziekte getroffen. Ruim 1200 kippen moeten worden afgemaakt. Op vier bedrijven in Oostzaan, Purmer- en Landsmeer is thans definitief pseudo-vogelpest geconstateerd. Er is verbod van „bewegingsvrijheid" voor kat ten en honden afgekondigd. Prins Bernhard op congres van reserve-officieren Prins Bernhard zal Zaterdag in Arn hem de sluitingszitting van het interna tionaal congres van de bond van reser ve-officieren bijwonen, dat vanmorgen Ln het Rijnpaviljoen werd geopend. Morgen wordt o.a. een krans gelegd bij het Airborne-monument aan de Rijn brug. Uit K.L.M.-toestel verdwenen 180 gouden horloges Honderdtachtig kostbare gouden loges met ingebouwde cronometers zijn op weg van Schiphol naar Montevideo gestolen uit het bagageruim van een K.L.M.-vliegtuig. "Verscheidene van de horloges, die uit Zwitserland afkomstig ijn in Amsterdam opgespoord, tegelijk met vermoedelijk gestolen „klok- hetzelfde merk, die via België ierland zijn gesmokkeld. Enige personen zijn gearresteerd. Valse Frans Hals ontdekt In het Museum te Groningen hangt reeds vele jaren een schilderij, voorstel lende een lachende jongenskop. Het is altijd toegeschreven aan Frans Hals. Aan de echtheid is men echter kort geleden gaan twijfelen. Een onderzoek door het gerechtelijk laboratorium in Den Haag heeft uitgemaakt, dat het schilderij in derdaad vals is. Een officieel rapport wordt nog verwacht. Kinderen de baasin Vlissingen Volwassenen mogen alleen maar kijken. In de week van 14 t.m. 19 "Augustus wordt in Vlissingen een kinderstad ge organiseerd, op initiatief van de buurt verenigingen. In die stad komen een meëntehuis, een ziekenhuis, winkels, postkantoor en misschien zelfs een eigen krant, geredigeerd door de jeugd zelf. Er zal natuurlijk ook een gemeentebe stuur zijn, verder politie-agenten, E.H.B.O. en zelfs een gemeentereini ging. alles door de jeugd gevormd. Kin deren hebben gratis toegang, volwasse nen mogen betalen en rondkijken, te tellen hebben ze niets. •oorden voor de hoofdelijke mingen niet te verstaan waren. Men had daarvan behoefde hij nog geen gebruik de voorzitter electrische bellen verschaft zich beter te kunnen verweren, doch daarvan behoefde hij nog geen gebruik te maken. •erden besteed aan stem mingen over het reglement van orde en socialist na de andere stond op te dringen op een geheime stem ming over de terugkeer van de koning, daar men beweerde, dat vele Rooms Katholieken heimelijk tegen de Koning doch zich niet durfden te uiten, tumult brak uit toen de socialis tische oud-premier Spaak een adres van hulde aan de Prins-regent voorlas, dat feitelijk neerkwam op een veroordeling Koning Leopold. Prln3 Karei gedankt omdat hij steeds volkomen trouw was aan de geallieerden jfja itact met de bezetters had ve -wijl hij de gevaren van de Maquis bo- leedwezen, datdergelijke vaderlandslie vende gevoelens door een deel der ver gadering met stilte werden ontvangen, rop premier Duvieusart een dank betuiging in andere vorm beloofde. Vanmiddag zal de vergadeging moeten beginnen met de eigenlijke vraag, of Koning Leopold terugkomt. DAT de R. v. B. de tot 1 Januari 1951 uitgesloten journalist J. Stigter een cer tificaat van geen bezwaar heeft ver- DAT de gemeentegrot te Valkenburg (L.) gisteren de 50.000ste bezoeker van dit seizoen boekte. DAT binnenkort in Dokkum een Prot Chr. ziekenhuis voor Frieslands N.O.- hoek zal worden opgericht met 120 bed- DAT de Ned. Mij tot bevordering der tandheelkunde 15 en 16 September op Walcheren bijeen komt DAT binnenkort een wetsontwerp zal worden ingediend voor de financiering van waterbouwkundige werken in de Biesbosch (waarvoor reeds 2.5 millioen Marshallguldens beschikbaar kwamen) DAT de naamsverandering van het ministerie van O. G. in ..MUOR" gister avond door de Tweede Kamer is goed gekeurd, evenals twee naturalisatie-ont werpen, die 40 personen omvatten. DAT de Tielse laborant A. v. L., die ln Geldermalsen een inbraak pleegde en de bewoner van het huis met een mes stak. door de Arnhemse rechtbank werd veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf, waarvan drie maanden voor waardelijk. DAT de oud-directeur van de Oranjc- Nassaumijnen, ir F. C. J. B. te Heerlen gisteren door het Bossche Hof wegens deviezensmokkel werd veroordeeld tot 3 maanden voorwaardelijk met 3 jaat proeftijd, f 15.000 boete en verbeurdver klaring van f 2.025. DAT onder het vee van K. te Zwaag miltvuur is geconstateerd. DAT op 29 Juli voor auto's, motoren en fietsen met hulpmotor een stercit naar Hoorn wordt gehouden. DAT het reddingstation De Koog op Texel, hetwelk dit jaar een eeuw be stond, zal worden opgeheven. DAT op 'n studieconferentie van de in ternationale school voor wijsbegeerte van 24 t.m. 29 Juli te Arnhem prof. dr F L. Polak, dr E. Umrath en de heer A. M Hammacher zullen spreken over Ame rika. Koning Leopold zal door 3 ministers verwelkomd worden Naar „De Nieuwe Gids" verneemt, zal Koning Leopold bij zijn terugkeer naar België op het vliegveld verwelkomd wor den door eerste-minister Jean Duvieusart, namens de regering, door de minister van landsverdediging Henri Moreau de Melen namens de Belgische strijdkrachten,* door de minister van binnenlandse zaken Albert de Vleeschauwer namens de Bel gische bevolking. De minister van landsverdediging zal omringd zijn door de Belgische generaals, die met Koning Leopold in 1940 de acht- tiendaagse veldtocht meemaakten, en die thans hun chef komen verwelkomen. Mi litaire detachementen en muziekcorpsen zullen de eerbewijzen brengen. Het gerucht doet de ronde, dat de prins- regent Koning Leopold tegemoet zou gaan, doch bevestiging dienaangaande kon niet verkregen worden. Toch gestaakt. Ondanks het feit, dat de stakingen tegen de terugkeer van de Koning warer afgelast, is in België in verschillende ste den het werk vandaag gedurende de morgenuren neergelegd. Nog geen beslissing over Nieuw-Guinea Van officiële Nederlandse zijde wenst men nog geen mededelingen te doen be treffende het Indonesische verzoek om op 1 Augustus a.s. een ministersconferentie van de unie te houden over Nieuw- Guinea. De zaak is door het kabinet be sproken. Nieuw Uncilid uit Amerika Hooker A. Doolittle is benoemd tot Amerikaans lid van de Unci in plaats van Edward A. Dow Jr- De Unci heeft medegedeeld, dat zij het oog op „het bevredigend verloop" van de reorganisatie en terugtrekking der strijdkrachten onder Nederlands be vel in Indonesië de militaire waarnemers van 35 tot 20 vermindert. dat r bureau voor ambtenaren beheert, de stichting woningzaken voor het bedrijfs leven. waarin grote zaken samenwerken, en de vereniging van Nederlandse ge meenten zullen een nieuw centraal ruil bureau oprichten. Dit zal zich beperken tot het verstrekken van gegevens en het met elkaar in contact brengen van de ge gadigden, mede door het verstrekken van ruiladressen. De gehele karthotheek van genoemde stichting en het Rijk zullen op het nieuwe bureau worden samenge voegd. De initiatiefnemers achten de ont wikkeling van de particuliere woning- ruilbureaux niet bevredigend. Noodlanding van Firefly bij Katwijk Wegens motorstoring heeft de Firefly K 11 van de Marine Luchtvaartdienst vanmorgen om 10 voor half twaalf een noodlanding moeten maken tussen Kat wijk en Noordwijk, op een welland on geveer 800 meter van de weg af. De piloot, de adelborst-vlieger der le klasse W. F. v. d. Heuvel bleef ongedeerd. Het toestel werd slechts licht beschadigd en zou ln de loop van de dag naar het vlieg veld Valkenburg, zyn basis, worden overgebracht. De werklieden, die de geheime schuilkelder in Vlissingen openbraken, gefoto grafeerd met hun lugubere vondst. De simpele pakjes op de voorgrond waren voldoende om het hele bedrijf van „De Schelde" in de lucht te blazen. Franse kabinetscrisis Socialisten en M.R.P. aarzelen nog Niettegenstaande de grote meerderheid die René Pleven, de Franse kabinets-in- formateur, zoals wij gisteren nog in deel onzer edities vermeldden, voor programma ln de Nationale Vergadering behaalde, beginnen de moeilijkheden pas. Hoewel een grote stap gevorderd in de oplossing van de regeringscrisis, is het lang niet zeker of Pleven morgenmiddag nu ook een kabinet zal kunnen presen teren. waarmee alle partijen accoord gaan. Zowel de socialisten, die de vorige week hun goedkeuring hechtten aan het kabi- net-Queuille, maar dit twee dagen later lieten struikelen, als de Katholieke M.R.P., aarzelen nog om toe te treden. De laat ste partij vreest, dat Pleven wijzigingen zal aanbrengen in de wet op de e redige vertegenwoordiging, waardoor de partij in de verkiezingen van 1951 verzwakken, terwijl de socialisten het minimumloon van 14.800 francs tot 16.000 francs per maand wensen te verhogen, een maatregel, waarvan de andere groe pen vrezen, dat zij tot inflatie zal leiden. En t.o.v. dit laatste vraagstuk verklaarde Pleven in de uiteenzetting van zijn- rege ringsprogram. de werkende klasse een zc groot mogelijke koopkracht te zullen geven. Deze zou echter in overeens ming moeten zijn met het handhaven stabiele prijzen. Zonder deze -beperking zouden loonsverhogingen niets anders dan een misplaatste grap zijn. aldus Pleven. Over Korea sprekende, zeide de forma teur: „In alle grote democratieën, die onze bondgenoten zijn, hebben de politieke leiders hun geschillen begraven bij het eerste nieuws van de aanval op Zuid- Korea. Kunnen wij dan het enige land zyn, dat aarzelt zich te verenigen om het gezamenlijk gevaar af te wenden?" Zware bosbrand in Zuid-Frankrijk Naby Toulon in Zuid-Frankrijk is in een pijnboombos een hevige brand u.t- gebroken. welke door de straffe wind onrustbarende afmetingen aanneemt. Ge ruime tijd zijn de brandweren ven Mar seille. Toulon en omliggende dorpen ba zig het vuur, dat zich reeds over een af stand van ongeveer 150 hectaren heeft verspreid, te blussen. Op verschillende andere plaatsen van het departement zijn eveneens zware branden uitgebro- WEERBERICHT Weinig verandering in temperatuur Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vanavond en van- nacht droog weer. Morgen overdag half tot zwaar oe- wolkt met later plaatselijk enige regen. Meest matige wind tussen West en Zuid. Weinig verandering in tem peratuur. tOpgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Donderdag: Zon 4.35—20.56. Maas 2.0330 31. 15 Juli N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1