ll SSs Paling in het Kagermeer wordt niet met rust gelaten WIJ, GRIEKS-SPREKENDEN NIEUWE LEIDSCHE COURANT „Het visje is niet duur" Warmte en wind brengen goede vangst (Van een onzer verslaggevers) ALS ER EENS EEN PLAN MOCHT KOMEN tot demping van het Kagermeer, dan zou er hoogstwaarschijnlijk een storm van verontwaardiging en protest losbreken in de kringen van de watersportliefhebbers en in het algemeen van hen, die de natuur van het water een warm hart toedragen. Maar men hoeft er niet aan te twyfelen, dat de palingvissers van het Kagermeer ook onmiddellijk hun stem zouden verheffen. Want het Kagermeer is behalve sportcentrum-met-internationale- faam een palingryke plas, die ryke buit levert. Vroeger woonden e i bij het in groen versoholen eiland-dorpje De Kaag veel vissers. Zij bevolkten de Kagerplas- sen en het Haarlemmermeer. De Kaag leefde toen van de visserij en de schip perij. In 1837 werd de kwestie van de droogmaking van het knabbelende Haar lemmermeer weer actueel, nadat tijdens een storm het water, dat vaak leek op een kokende zee, tot vóór de poorten van Nederlands hoofdstad was opge stuwd. Begin 1848 legde men de eerste hand aan dit moniimentale werk en vier jaar later hadden de gemalen „Leegh- water", „Cruquius" en „Lynden" 831 millioen m3 water in de ringvaart ge bracht. Op 1 Juli 1852 was het meer Een van de gevolgen was, dat vele vissers uit hun beroep stapten; de mees ten schakelden zich om en gingen deel nemen aan de cultivering van de Haar lemmermeerpolder. Maar de palingvis- »erij op het Kagermeer bleef. Zelfs mocht deze zich na de droogmaking van het Haarlemmermeer in grote bloei verheu gen. En nóg staat het Kagermeer goed aangeschreven wegens zijn paling en an- Krek de bedoeling Wie met de Kaagse visserü in aanip- king komt. maakt kennis met de familie Van Nieuwkoop, die een „onversneden" vissersfamilie is. Zij is het, die de pa lingvisserij op „die schone plas" in stand houdt. En als de heer D. van Nieuwkoop ons vertelt, dat het al vele tientallen jaren „van-vader-op-zoon" is gegaan, dan is de conclusie, dat dit bedrijf, waar.n de sfeer van de historie zo aangenaam aandoet, met ere wordt uitgeoefend, niet moeilijk. Van Nieuwkoop is zelf al 55 jaar en hij zit al jaren in de visserij. Dus is het te begrijpen, dat hij lang en met zichtbaar genoegen ofler zijn beroep kan vertellen. Zijn zoon is echter nog tussen de 15 en de 20. Maar hij zit al stevig in het schuitje van zijn vader. Dirk zegt en er komt dan een brede lach op zijn getaand gezicht dat dat nou krek je bedoeling is. Zo lang er een Van Nieuw koop op De Kaag is en er zijn niet minder dan twaalf families! zo lang zal de Kaagse paling niet met rust ge laten worden. Met instemming van de velen die bij deze watermannen paling Crescendo Is de palingvisserij op het Kagermeer Werkelijk goed te noemen? Er wordt wel eens beweerd, dat het met de paling in de binnenwateren maar slecht gesteld is door de intensieve vis serij op het IJsselmeer. Van Nieuwkoop bestrijdt deze mening, omdat de feiten geheel anders zijn. Vooral de laatste ja ren gaat het op het Kagermeer steeds goed vooruit. Dit is ook en vooral te danken aan het op grote schaal uitzette" van „montee", kleine palinkjes, die in Frankrijk worden gekocht. Een pond ongeveer 2000 van die diertjes moet 7 opbrengen. Enkele maanden geleden heeft men duizend pond in het Kager meer uitgezet. Vijf jaar duurt het voor de ondermaatse paling beneden 28 cm moet teruggezet. De paling voor de rokerij staat één uur in 't zout. Men heeft drie soorten: rook-, stoof- en bak- paling. Is de rookpaling gezouten, dan wordt ze aan pennen geregen om in de enige tijd geleden nog f 2 3.75 voor een pond paling, nu i prijs 1,252 per pond." De invoer paling uit Denemarken is hieraan niet weinig schuldig. Men heeft hierover langs een vergadering gehad en scherp protest aangetekend tegen deze import. Waarom die invoer? Omdat bollen naar Denemarken moeten. Maar het gaat naar de mening van Van Nieuw koop toch niet aan, dat de palingmensen in de zorgen komen te zitten ten hoeve van de bollenkoningen. De kosten van het palingbedrijf zijn inderdaad schrikbarend gestegen. Vroe ger had een visser voor ƒ60 een nieuw net, nu moet hij er ƒ360 voor neerleg gen. En het netwerk moet met de groot ste zorg worden onderhouden. Van Nieuwkoop heeft 400 fuiken! Dan is er nog het onderhoud van schepen. Kortom: gaat men de zaak berekenen, dan is de paling heus niet duur. Is zij voor de rijke lui. dan zijn tal van dingen, die nu bin nen het bereik van de gewone man lig gen, voor deze stand. De heer Van Nieuwkoop moest echter toegeven, dal dachtig in een iPeibootje voorbijvaart. oven te worden opgehangen. Het eiken hout brandt vijf minuten, waarna de oven hermetisch wordt afgesloten, want hitte en rook moeten de paling „gaar" maken. Dit proces duurt ook een uur. Dan is de paling klaar voor de con sumptie. Het Kaagse product gaat naar hotels en restaurants in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag. Leiden en andere steden en naar vele particulieren. En Van Nieuw- dat de palinkjes volwassen zijn. Een dure liefhebberij, maar de visstand wordt op peil gehouden en zelfs aanmerkelijk ver beterd. Pootaal is veel en veel goedko per; de plaatsen bij het IJsselmeer wil len echter aan de binnenwateren geen pootaal leveren, omdat men, zo wordt althans beweerd, dan zelf aan de grond zou kunnen komen te zitten. Kwaliteit Voor enige dagen is men op het Ka germeer met de vangst op de zilverach tige paling begonnen. Deze visserij strekt zich uit tot October. Augustus is wel de meest visrijke maand en dan weten de Van Nieuwkoop-en in totaal ongeveer 1500 pond paling uit het meer te slepen. Warmte en wind kunnen ruime vang aten opleveren. 's Avonds om zes uur worden de net ten uitgezet. Dit werk neemt in de regel drie uur in beslag. De hele nacht wordt gewaakt. Om half 4 begint men de fui ken op te halen. Om 7 J:' koop overdrijft zeker niet, wanneer hij zegt, dat de vis van het Kagermeer overal met goedkeuring wordt ontvangen cn geconsumeerd. Hij schoof ons een brief van de directeur van een representatief Amsterdams hotelbedrijf onder oger., waarin dit stond: „Van Nieuwkoop, als u uw paling een halve gulden duurder verkoopt, is ze nog goedkoop". En dit sloeg niet zo zeer op de prijs, die Van Nieuwkoop vraagt, als wel op de kwa liteit van de Kaagse paling. Wat het Kagermeer levert, is uitstekend. Protest Als leek stelden wij de visser de vraag waarom de paling, „de vis voor de rijke lui", toch zo duur blijft. Maar we waren bij hem aan 't verkeerde adres. Duur? Men is er niet met te zeggen, dat de paling duurder is dan vóór de oorlog. Natuurlijk is dat zo. Als alles duurder wordt, waarom dan de paling niet? De heer Van Nieuwkoop wees er op, dat de gebeurd. Dan volgt het sorteren. Want palingprijzen sterk dalen. „Vroeg Is het palingseizoen afgelopen, dan breekt de snoekbaars-, snoek-, brasem-, baars- en zeelttijd aan. Veel van deze vis gaat naar het buitenland. Er gaat geen dag voorbij, of Van Nieuwkoop vist en vangt. Zelfs wanneer het meer onder een dikke ijslaag ligt. ziet men nog kans z'n brood met vissen te verdienen. Dan worden gaten in het ijs geslagen en is het de beurt van de zegenvisserij, een zeer interessant bedrijf, dat in weerwil van alle winterse ongemakken ook grote voldoening geeft. Maar daar moet men dan ook een geboren visser voor zijn! Wal eten wij in Juli Bijna ongemerkt is het voorjaar in de zomer overgegaan; nooit schijnen de we ken zo snel te vliegen als in dit seizoen. Misschien komt dat, doordat het de tijd is. waarin rondom ons alles zich in zijn volle groei bevindt. Nu eens verrast ons deze plant met haar bloemen, dan weer die boom of struik met zijn vruchten. Behalve vruchten komen er ook tel kens nieuwe groenten aan de markt. Aan afwisseling in onze maaltijden behoeft trouwens toch geen gebrek te zijn, wan neer wij de mogelijkheden maar benut ten: de verschillende vissoorten, die wor den aangevoerd, de yoghurt en karne melk, die vooral op warme dagen in de smaak vallen, de melk, die bijv. met wat vruchtenmoes of limonadesiroop in een smakelijke zomerdrank kan worden om getoverd. Als voorbeeld volgt hier een week- menu voor Juli met enkele recepten. ZONDAG: tomatensoep aardappelen, varkensvlees, tuinbonen kersencom- póte; MAANDAG: macaroni met ragout van rest varkensvlees, sla; DINSDAG: aardappelen, gebakken schol worteltjes yoghurt met bessen; WOENSDAG: aardappelen, bloemkooL ei, botersaus vruchtenpannekoek; DONDERDAG: bloemkoolsoep aard appelen, gehakt, andijvie; VRIJDAG: gebakken aardappelen, ge stoofde vis, sla van komkommer en to- ZATERDAG: aardappelen, gebakken spek. princessebonen havermoutpap. Tuinbonen. 3 4 kg tuinbonen, een scheutje melk. boter of margarine, zout, bonenkruid of peterselie. De bonen doppen, wassen en opzetten met een scheutje melk en zoveel kokend water, dat zij juist onderstaan. De groente gaar koken in ongeveer uur (oude tuinbonen in uur). Wanneer de bonen bijna gaar zijn, het zout toevoegen. De bonen afgieten en er een klontje boter of margarine door heen schudden. Fijn gehakte peterselie of bonenkruid aan de groente toevoegen. Fijner smaakt deze groente, wanneer en haar in een melksausje opdient. Dit wordt gemaakt door melx (pl.m. 3 dl) met wat aangemengde bloem te binden en er eventueel boter of margarine en fijngehakt bonenkruid aan toe te voegen. Kersencompóte. Een stroopje koken van 40 h 50 g sui ker per dl water. De kersen van steeltjes (en, zo men dat wenst, van pitten) ont doen en in het suikerstroop je zachtjes verhitten tot ze zacht zijn. Tenslotte het vocht binden met een weinig aangemengd aardappelmeel. Smakelijk is het, de compote af te maken met het sap van een halve citroen. BENELUX PER SOLEX In St. Vith wordt nu pas het puin geruimd Luxemburgse douane slaapt en wij gaan naar huis (Van twee onzer „Dick, mijn motor doet het niet meer" zegt Goos tegen mij, terwijl ik bezig ben ons avondmaal klaar te maken en met moeite een vuurtje aanhoud. „Dan kijk je 'em eens na. In één van de zijtassen zit het instructieboekje", voeg ik hem toe. Aan het hele geval besteed ik geen aandacht meer. De lucht van gebraden worst en mijn hongerige maag eisen mijn aandacht op, totdat Goos ineens klagend beweert, dat hij wel naar huis zal moeten met de trein. Tja, dan wordt de zaak ernstig. Het ding pruttelt zelfs niet meer. „Zou je de tank niet eens nakijken1" vraag ik. Enigszins ontnuchterd kijkt mijn reis- en kampgenoot mij aan. „Waarom, denk je soms dat er geen benzine in zit?" „Wel, het zou wel eens kunnen zijn" is mijn antwoord. Onder grote spanning maakt hij de dop los en ja hoor, de tank is leeg. De opluchting weerspiegelt zich in het tekort aan aardappelen. Enkele uren later. Motor vertikt het weer. Dan maar uit elkaar. Doodsbe nauwd dat er iets zal gebeuren (ik wee n.L niet eens wat een bougie of uitlaat klep is) proberen wij, ik lig op de grond aanwijzingen uit het boekje voor te lezen, de motor uit elkaar te halen. Goos maakt schoon wat hem vuil lijkt. Tot overmaat van ramp is hij een rond dingetje kwijt, dat er per se weer bij hoort. Na lang wikken en wegen en veel studie in het boekje, komt de motor weer in elkaar. Nu proberen of het „ding" weer wil lopen. En ja hoor. Eerst even pruttelen, dan brommen en ten slotte het bekende geluid. Wij voelen ons monteurs in de dop. Motorproblemen bestaan er niet Ondertussen was het laat geworden en wij wilden nog naar Malmédy Een beetje paraderijden voor onze bewonderaars, tenminste van de solexen. Het lukt Wij worden flink beetgenomen bij het kopen van een ijsje. Twintig francs voor de twee. Ik vind het een overdreven be langstelling voor mijn portefeuille, maar het was geoeurd voor ik er erg in had. Wanneer wij des avonds laat de tent weer bereiken, krijgt Goos een zangbui. Nou moet ik toegeven dat zijn sonoor bromgeluid iets meer met zingen te ma ken heeft dan het mijne. Hoewel onze kunstredacteur naar alle waarschijnlijk heid zijn basgeluid naar het rijk der mis lukte kwelers zou verwijzen, vind ik het prachtig. Vier, vijf maal kaatsen de verslaggevers) bergen het geluid terug en tot ver i omtrek dringt het geluid van „Een vaste Burcht is onze God" door. Het vormt eer waardig besluit van een waardige dag. De volgende dag is bepaald voor eer tocht naar Luxembourg. Tegen de mid dag bestijgen wij onze stalen rossen er met een flink vaartje gaat het in de. rich ting van St Vith. Bekend uit de laatste wereldoorlog. Het is er ook naar. Grote kuilen i; straten. De skeletten van de huizen staan er nog zwart geblakerd in een hete zon. Er zijn weinig mensen op straat op dit warme middaguur. Ongestoord kun nen wij het zwaar getroffen plaatsje bekijken. Het schijnt ons alsof er minuten geleden een bombardement had plaats gehad. De enige mensen, die wij ten slotte zien, zijn een paar arbeiders, die het puin aan het opruimen zijn. Het is wreed. Wij zijn met vacantie willen liefst niet aan oorlog denken. Zo snel mogelijk gaan wij dan ook verder. Dwars door de bergen. Rijzend en da lend. Dorpen in de diepte en gehuchtjes op de bergtoppen. Zon en rust, warmte en stilte, het zijn combinaties, die een mens gelukkig stem men en dankbaar dit alles te mogen ge nieten. Het landschap is als een schilderij met dimensie. Alsof de vaardige schilder met een beweeglijk penseel zich bedacht had en hier en daar de tegenstelling sen landschap en hemel wilde ac tueren. Een kerktorentje, dat met haar ranke spits, als een levend symbool uit steekt boven alles en met haar v haantje in de lucht prikt, zeggende: hoger, steeds hoger. Ik voel mij als een Icarus, hoog zwe vend boven alles dat schoon en moi Inmiddels hebben wij de Luxembourgse grens bereikt Een gevaarlijk bord „Tol- en Accijnzenbureau" doet ons op onze hoede zijn. Een houten keetje met een slapende ambtenaar is het vervaarlijke bureau. Wij stoppen. Hij schrikt. Een oogop slag en een slaperige blik. „Gehen Sie mal weiter" is zijn be scheid. Verwonderd trekken wij verder. De tocht is prachtig. Trois Vierges (Drie maagden) wordt onze bivakkeringsplaats voor de middag. Het is een smalle op lopende straat, die veel lijkt op de toe gangsweg naar de beruchte Cashba. Wij peinzen er maar niet langer over. li Bij het woord pert uit het eerste artikel over het Grieks hadden we zéker ook periode kunnen noemen. (H)odos is weg. Een periode is dus een in zichzelf terugkerende weg. Maar zo komen we vanzelf tot periodiek. Als zaaknaam betekent het tijdschrift, dus een geschrift dat cp vaste tijden dezelfde weg neemt. Deze betekenis komt ook nog duidelijk uit in perio dieke salarisverhogingen en periodieke winden in de Tropen. Maar bij het woord (h)odos denken we natuurlijk ook aan het tweede boek van het Oude Testament: Exodus d.w.z. uittocht. En daarmee verwant is synode. Ik wou dat ik dit vertalen kon door: ïensen die dezelfde weg gaan, maar ik rees dat ik daarmee niet in overeen- :emming zou blijken met de practijl; des levens. Laat ik me echter niet op theologisch gebied begeven en het een voudig vertalen door samenkomst. Daar uit ziet men dat synagoge en synode bijna hetzelfde betekenen. Pro is natuurlijk zeer bekend, al was het alleen m-aar door de uitdrukking pro en contra. Aan onze hogescholen en uni versiteiten kent men een voorlopig examen d.w.z. een dat geen graad tot resultaat heeft: een propaedeusis. in de studentenmond propjes genaamd- Het tweede deel van dit woord komt van een Wekelijkse keuring in Haarlem Leliebeminners hebben geen reden tot klagen Het is ondanks de broeihitte van Zon dag allesbehalve druk geweest met de gladiolen. Van een grote collectie van Konijnenburg en Mark te Noordwijk en een paar eenzame vazen van H. J. Sal man en Co. eveneens te Noordwijk, wer den de volgende met het getuigschrift van verdienste bekroond: Aesculaap, Gobi, Caswallown, Tarantella, Blew Ribbon en Ares van Konijnenburg en Mark. Salman exposeerde de prachtige Memorial Day en de niet minder mooie dr Fleming, waarvan de staart zo puik van bouw is. dat het woord „onberispe lijk" beslist te kort schiet. De lelieliefhebbers hadden dit keer geen reden tot klagen, want er was een grote inzending Regale Creelman Hy briden van J. A. van der Zwet en Zn te Roelofarendsveen, in een kwaliteit waar op deze firma zo'n beetje patent schijn: te hebben. Van het laboratorium van bloembo1- lenonderzoek te Lisse kwamen nog een paar vazen Hollandse irissen van bolen, „Wij werden geroepen" voor Prinses Wilhelmina Op het Palels Noordelnde heeft van morgen een korte plechtigheid plaatsge had. De beide oud-commandanten van de 7-December Divisie E. M. generaal H. W. Engles en H. G- Dürst Britte boden aan de chef van het Militair Tehuis van H.M. de Koningin, vice-admiraal N- A. Rost van Tonningen een exemplaar aap van het boek „Wij werden geroepen", geschreven door Albert van Sprang. Het boekwerk zal door vlce-admiraal Rost van Ton ningen aan H.K.H. Prinses Wilhelmina ter hand worden gesteld. die waren geprepareerd voor het Zui delijk halfrond. En wat de vaste planten betreft: G. Lubbe en Zn te Oegstgeest behaalde met de beide Chrysanthemums Maximum Marvellous en White Triumphator het getuigsahrift van verdienste. Beide aan winsten hebben enorm grote bloemen, hoewel men moeder natuur wel eer. beetje had geholpen, door de planten te toppen. Niet 13. maar 6 gemeenten Gedep. Staten van Zuid-Holland heb ben een plan om de dertien gemeenten op Goeroe-O verf lakkee tot zes terug te brengen, aan de betrokken gemeentera den gezonden. Middelharnis zal volgens het plan met Sommelsdijk en Stad aan •t Haringvliet worden samengevoegd, O.- Tonge met Nieuwe-TongeDen Bommel met Ooltgensplaat, Dirksland met Her- kingen en Melissant; Goedereede met Stellendam, Ouddorp blijft zelfstandig. Zullen pootuien aftrek vinden? De vooruitzichten van de afzet van pootuien zijn niet gunstig. De „pluk" is thans in zicht, maar er worden met En geland, de belangrijkste afnemer, nog geen zaken van betekenis gedaan. Vorig jaar gekochte partijen vertoonden sporen van koprot. waardoor een deel onver koopbaar werd. De prijs die de uien moeten opbrengen, wil de teelt lonend zijn, is ongeveer 15 cent per kilo. Het is de vraag, of die prijs kan worden ge maakt. De opbrengst zal wel aanmerke lijk onder die van het vorig jaar blijven 'vorig jaar 30 millioen kilo. dit jaar naar schatting hoogstens 20 millioen kg). Taaie kalkoen werkwoord dat onderwijzen betekent. Het zou dus vertaald kunnen worden door: datgene wat vóór het eigenlijke onderwijs komt. Een pro Deo zaak is er een waarvoor degene die er voordeel van trekt, niet zelf betaalt. Het bete kent: om Gods wil en dit was de vroe gere uitdrukking voor: gratis. Pro forma beduidt voor de vorm alleen, niet als eoht bedoeld. Dan kent men stellig de vereniging Pro Juventute, die zich „voor de jeugd inspant en zich dus het lot van jeugdige misdadigers, verwaarloosde kin deren enz- aantrekt. Een oratio pro domo houden beduidt letterlijk een redevoe ring voor het huis afsteken. Maar de al gemeen gangbare betekenis is een rede waarin men voor zijn eigen belangen op komt. Het vroeger vaak gespeelde to neelstuk ..Pro domo" maakt dit voldoen de duidelijk in de figuur van de vader die voor zichzelf en voor zijn ontaarde zoon spreekt. Hier zijn we echter al een paar maal op het Latijnse erf terecht gekomen. Ik haal deze uitdrukkingen dan ook alleen aan omdat ze eveneens met pro beginnen, al is het niet het zelfde woord. De laatste zegswijze zou in haar geheel moeten luiden: pro domo sua (voor zijn huis). Het is de titel van een rede die Cicero hield bij zijn terug keer uit de ballingschap, tegen de. pa triciër Cloddus, dde zijn goederen in be slag had laten nemen. Hij pleitte dus in een zaak die zijn eigen bezittingen betrof De tegenwoordige betekenis wordt daar door duidelijk- Om weer op Griekse bodem terug te keren, verwijs ik naar het woord pro loog (voorafspraak, inleiding). Nog al gemener bekend is stellig profeet. Het tweede deel komt van een werkwoord dat spreken betekent. Het is iemand die van te voren over iets spreekt, dus vo speld. En weet men wel dat tal i woorden uit de moderne wetenschap industrie ook aan het Grieks zijn ont leend? Bij pro komt men b.v. allicht ook tot woorden imet proto en dan denken we in de eerste plaats aan protopla (letterlijk: eerst gevormd) de eiwitach tige stof. de levende stof der dierlijke plantaardige cellen- Maar de lezer heeft natuurlijk al aan plastic gedacht, naam die wel gekozen zal zijn, omdat de stof waarvan men plastic voorwerpen maakt, in allerlei vormen kan gebezigd worden. Over reclame gesproken: ieder !*i kent het tandpasta: kalodont. Kalos be- n| tekent mooi en het tweede deel komt overeen met het Franse woord dent (tand). Het is dus een reinigingsmiddel dat tevens mooie tanden voorspelt. Kalo- derma is ook duidelijk als men weet dat derma huid betekent Men kan wel bijna altijd voor de namer. der moderne re clame-artikelen of gebruiksvoorwerpen de oorsprong in het Grieks zoeken. Een prognose is een voorspelling, een aanwij zing van de waarschijnlijke loop ener ziekte. Een programma schrijft (geeft) duidelijk van te voren oo wat te horen of te zien zal zijn. Een prototype is een oorspronkelijk model En zo kan mei. nog talloze andere vinden, die meestal aan het Latijn, maar ook vaak aan he: Grieks zijn ontleend. Var. deze taal naai de eendeneieren schijnt een gewaagde sprong. Toch ls deze minder groot dat hij lijkt We worden immers tegenwoor dig vaak gewaarschuwd voor het gevaa var: paratyphus. indien we de genoemde eieren niet hard en lang genoeg koken Para betekent naast (of: aan beide zij den). Paratyphus-bacillen zijn zulke die enigszins afwijken van de gewone typhusbacillen en er dus naast staan. Eei. parodie is een spottende nabootsing var of ander letterkundig werk, maar betekent eigenlijk nagebootst gezang Een parabel of gelijkenis beduidt iets naast een letterlijke betekenis wore; geplaatst om de mensen over geestelijke aarheden te onderrichten. Een para phrase is een vrije weergeving van een ers of een stuk ingewikkeld proza, dus ■eer iets dat haast het oorspronkelijke J'ordt gesteld. De paranimf is degene die ij een promotie aan de universiteit naast de promoverende plaats neemt. Het is n 1. een oud gebruik dat bij een plechtigheid van deze aard aan beide zijden van het slachtoffer een vriend staat. Als men nu weet dat numphe (nymf) bruid betekent, ziet men dat he: woord zijn oorspronkelijke betekenis heeft verwisseld voor een nieuwere. En zeker mogen we dan parasiet hier niei vergeten (sitos voedsel». Het is dus een wezen dat naast je voedsel komt zit ten, derhalve een meeëter of klaploper Gaan we nog even naar het gebied der ziekten dan geraken we eerst bij dys (slecht). Daarmee is samengesteld dysen terie (buikloop), waarin we het woord enteron (darm) ontmoeten. Vervolgens bij dyspepsie (slechte spijsvertering). De pyromaan is een bekend, zij het niet bemind wezen geworden. Een ge woon mens zegt: brandstichter, maar wij Grieks sprekenden, denken aan pyr (vuur). Het is dus iemand die de manie of hartstocht heeft om vuren (branden) te doen ontstaan. Een pyrotechnicus is derhalve een vuurwerkmaker. Haema is bloed. Daarvan zijn tal woorden gemaakt: Haemoglobine de kleurstof van de rode bloedlichaampjes: Haemorrhoiden (bloedende) aambeien. In anaemie: bloedarmoede vinden we het enigszins verborgen weer. Een reclame- woord is weer te zien in: haematogeen: bloeavorming bevorderend middel- Maar waar zou het einde van dit opstel zijn, als ik deze stof enigszins volledig wilde behandelen? Ik geef aan het slot een aantal woorden, waal-mee men zelf nu allerlei puzzles kan oplossen: phos. photos (licht); thermos (heet); topos De weg naar Stavelot lokt Even mooi als de heenweg, door schitterende dalen en over bergen. Stavelot is een aardig plaatsje. De ene patat-frites kraam naast de andere. Ze lokken niet erg met deze hitte. Trois-ponts is nu ons doel. Wij herin neren ons een liedje „Sur le pont d'Avignon". Wij zingen om uiting te geven aan onze blijdschap het stadje van het liedje te zien. Om acht uur zijn wij thuis, in de tent. Gefourageerd hebben wij onderweg en binnen het uur zijn de dampende aard appels, de geurende peentjes en de ge braden worst verdwenen. De laatste nacht in Malmédy volgt. Morgen gaat het de richting van hul» op. Jammer. Maar Limburg is ook mooi. Dwar» door de „poot" gaat het naar de Peel, waar wij ons laatste kamp zullen op slaan. Goos is een beetje dik en daarom wil hij veel zwemmen. Vlakbij de plaats waar wij onze tent hebben opgeslagen, is een groot natuurbad. Wat dat zeggen wil, zal u duidelijk zijn na het bovenstaande. Terwijl de zon steeds lager zakt en bijna de kim heeft bereikt, spartelen wij in het water. Een spel. dat ons voldoening schenkt. Het is een prachtige zomeravond in het verrukkelijke Brabantse landschap. Wij proeven de boeken van Anton Coolen. Hier heeft hij zijn onsterfelijke verhalen geschreven. Hoe donxerder het wordt, hoe heftiger de muggen tekeer gaan. Binnen een kwartier nebben wij een pakje cigaret- ten de lucht ingeblazen. Zo'n laatste kamp stemt een kampeer der weemoedig. De muggenplaag ver jaagt ons steeds, totdat wij eindelijk moe in de slaapzakken kruipen, alles over ons heen geslagen, als afweer tegen ste kende insecten. WÜ hebben slaap, veel slaap en de Peelse lucht en stilte doen ons snel ver geten, dat wij rusten in de schoot van moeder aarde. De volgende dag is het werkelijk huis waarts. Voor de laatste keer zetten wij de solexen in beweging. Ze brommen weer en trekken ons door Brabant en Zuid-Holland naar Den Haag. Op die terugweg bemerkten wij het doel van onze reis: wij zijn in de Arden nen geweest, maar Holland, wat ben je toch mooi.... 63 Engelse Nedeilandeitjes Atlantis brak record als „kraamschip" Binnen IJmuider pieren kwamen nog vier babies ter wereld Om 3 uur vanochtend werd op het ..ooievaarsschip" Atlantis de 60ste baby geboren, om precies zeven uur de 61ste, om 7.12 uur de 62ste en vanmorgen om tien uur de 63ste! Zaterdagavond om kwart over tien wal het schip IJmuiden binnengevaren. De pers had geen toegang tot het schip, maar tijdens een „brui-interview" werd de journalisten toegeroepen, dat het aan tal nieuwe wereldburgers sinds 's avondi 6 uur 59 bedroeg. Vanmorgen om half negen begon in Amsterdam de debar- katie. Toen het door de regering gecharter de schip op 11 Juni Djakarta verliet, bevonden zich aan boord 897 perso nen, voor het grootste deel leden van het K.N.I.L. met hun gezinnen. Nau welijks was de boot „los" of men tel de 899 passagiers en terwijl men zich nog tussen de pieren van Priok be vond, kon men de 900ste passagier inschrijven. Het grootste aantal babies, dat op één dag werd geboren, is zeven. Het totaal aantal van 63 ls een wereld record. Op een Amerikaans schip, dat kort na het staken van de vijandelijk heden oorlogsbruidjes van Engeland naar Amerika vervoerde, werden 42 babies geboren. Gedurende de twaalf reizen, dia de Commanderend Officier Troepen luit.- kol. J. Th. van Weeren na de oorlog van Indonesië naar Nederland heeft gemaakt, op zijn schip geen enkele baby ter sreld. Zoals men weet bezitten al de 63 babies volgens de Britse wet de Engelse natio naliteit, daar de Atlantis 'n Engels schip is. Bovendien hebben de zuigelingen ech ter de Nederlandse nationaliteit. In elke aanleghaven kwam de plaatselijke Britse consul aan boord en bij hem liet de ge zagvoerder, kapitein A. R. Osburn, de boorlingskes inschrijven. De vaders werden aan het luiers was sen gezet, daar zich aan boord slechts 19 kinderverzorgsters bevonden. Aan de (0 man van het medisch personeel, onder wie vijf artsen, zijn hoge eisen gesteld. Gelukkig lag de Atlantis buitengewoon vast. De stemming aan boord was niet uitbundig. Het was geen plezierreisje. Da meeste gezinnen waren zeer kinderrijk. Bij het vertrek waren reeds 355 kinderen van 0 tot 12 jaar aan boord. Soms waren er zeven vrouwen tegelijk in de verloskamer. Tijdens twee Protes- Bomschuit in Katwijks Voorstraat Zoals het eenmaal in Katwijk was: een bomschuit door de Voorstraat. Van deze haringschuit werd op de scheepswerf van wijlen de heer W. Taat in 1906 de bodem gelegd. De bomschuiten werden meer en meer door de loggers ver vangen en dit was dan ook de laatste. In 1908 kwam zij gereed. Begin Juni van dat jaar ging zij ter haringvisserij. Het was de KW 20 van de redery W. Taat, schipper C. de Vreugd. De breedte bedroeg ongeveer 6.75 meter, de lengte 14.5 meter. (Foto: Archie/ Envébé). (plaats); zoon (dier), pneuma (adem): polus (veel); polis (stad); philos (lief hebber*;); mdkros (klein); gumnos maakt"; glukos (zoet); anthropos (mens); hieros (heilig); homos (gelijk). Eer. a»dere keer kunne^ we het reeds hier betreden veld van het Latijn in het dagelijks leven, wel eens wat nader be kijken. Den Haag. Dr F. C. Dominicus- tantse diensten zijn 16 kinderen gedoopt. Bij de ontscheping spraken vanmorgen kapitein Van Zinnicq Bergmann, minis ter Schokking en kol. Pahud de Mortan- ges. Voor het transport naar Woerden en Staphorst werden vele luxe-legerauto» en taxi's ingeschakeld. Verschillende van de babies zyn ge noemd naar het schip, bijv. Felix Atlan tis Eachet. Atlantis Johannes Rebel, Ivonne Atlanta Janssens en Atlantinuf Petersen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3