|licutur £ciitsrfje (üimrant Amerikanen blijven terreinen geven in ruil voor tijd Vorstelijk paar zag Katrijn en Oom Sam in Sonsbeek Wist U DINSDAG II JULI 1951) BUREAUX: liogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: TeL 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; t 1.50 per maand; f 0.35 per week. AD VERTEN TIEN: i 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^Staatüastirt l« gfirtfmii ego bert In tcgbeaspoei" Een en dertigste Jaargang No 8167 HET VISJE IS NIET DUUR Vrijheidstanks in actie Rode wreedheden tegen geknevelde, weerloze gevangenen In de Centrale sector van het front op Korea kwamen heden voor het eerst, tot grote vreugde van de bevolking en geruststelling van de Ameri kaanse soldaten, Amerikaanse tanks in actie. Een woordvoerder van het Amerikaanse hoofdkwartier deelde mee, „dat zij zich heel behoorlijk van hun taak gekweten hebben." De Amerikaanse luchtmacht stelde 65 Noord-Koreaanse gevechtswagens buiten actie, vernielde 190 vracht auto's en beschoot Noord-Koreaanse troepen uit de lucht met machine geweren en raketten. „De verliezen onder de Noord-Koreanen moeten zwaar zijn", aldus het communiqué. De Amerikaanse vliegtuigen leden geen verliezen. De aanvallen werden begunstigd door schitterend weer. Toch tegenslag De tankslag, die heden op de hoofd weg naar Taedjon gestreden werd, is, daar de Amerikanen nog ver in de min derheid waren, niet succesvol voor hen verlopen. Na de hele nacht en de vroege ochtend stryd geleverd te hebben, moes ten de Amerikanen terugtrekken. Te genover elke Amerikaan stonden vijf Noord-Koreanen en elke Amerikaanse tank had vier communistische tanks te genover zich. Bij de terugtocht leed één Amerikaanse afdeling zware verliezen. Om Tsjottsjiwon, een belangrijk spoor wegknooppunt, wordt eveneens een tware strijd gevoerd. Ten Noord-Oosten van deze voornaamste frontlinie en 80 km ten Noord-Oosten van Taedjon hou den Zuid-Koreaanse troepen de linie Tsjitsjon-Oemsong-Tsjongjoe bezet. Deze troepen vallen thans iets terug. Veertig kilometer meer Oostwaarts is de Noord-Koreaanse vijfde divisie in strijd gewikkeld met de Zuid-Koreaanse troepen te Kadaeri, 15 km ten Noorden van het belangrijke knooppunt Tanjang gelegen. De hierboven genoemde steden zijn door een spoorlijn verbonden. Sla gen de Noord-Koreanen er dus in deze punten in handen te krijgen, dan heb ben zij een van vitaal 'belang zijnde Oost-West verbinding. Een woordvoerder in Washington zei gisteren: „Wij hebben nu voldoende ma teriaal in Korea, om de opmars der Noord-Koreanen te vertragen. Er kan echter niet direct een keerpunt in de strijd verwacht worden. Er zijn wel gro te successen geboekt bij luchtaanvallen, doch hij waarschuwde voor optimisme Om tijd te winnen is het mogelijk, dat r.og meer terrein moet worden prijsge geven. Op alle fronten viel vandaag het Noord Koreaanse leger naar het Zuiden aan. Een telegram uit Pyonggyang (de Noord Koreaanse hoofdstad) meldde reeds de verovering van Tsjinan en TsDintsjon. Geallieerde oorlogsschepen beschoten Amerika critiseert Korea-veldtocht De Amerikaanse tegenslag in Korea i hèt onderwerp van verscheidene Ame rikaanse commentaren. De openbare ning zegt, dat de berichten over ter verlies, terwille van tijdwinst bedenke lijk veel weg hebben van soortgelijke mededelingen uit Noorwegen en West- Europa in de eerste jaren van de jongste wereldoorlog. Men is van mening, dat er een tegenstrijdigheid heerst tussen poli tiek en militair beheer in het Verre Oos ten en schrijft het daaraan toe, dat er geen valschermtroepen en geen moderne wapenen zijn. De „enigszins twijfelach tige politiek van de laatste jaren" dient herzien te worden", aldus deze stemmen. (Het berouw komt wat laat bij da open bare mening. Men kan slechts hopen, dat er èn in Korea èn in Indo-China en Indonesië reeds niet te veel bedorven is. Gen. Clay leidt burgerlijke verdediging De gouverneur van de staat New York, Dewey, heeft generaal Lucius Clay be noemd tot voorzitter van de staatscom missie voor de burgerlijke verdediging, welke ten doel heeft plannen te ontwer pen tegen mogelijke atoombomaanvallen. China vreest voor Mandsjoerije Er is gisteren een, niet met name ge noemd ambassadeur van de Chinese communistische republiek in de Noord- Koreaanse hoofdstad aangekomen. In Amerikaanse politieke kringen meent men, dat de Chinezen alleen de Noord- Koreanen zullen steunen, terwille van Mandsjoerije, hun voornaamste industrie gebied. Zij vrezen n.l., dat, na de Noord- Koreaanse terugtocht, die zij zeker ver wachten, het gehate westen de buurman van Mandsjoerije zal worden. Sowjet-Unie niet achter Veiligheidsraad Des Maandags verschijnt er in Moskou maar één blad en dat is de Prawda. Het blad was gisteren zeer vertoornd op de Veiligheidsraad en de door dat college genomen maatregelen inzake Korea. Het zegt: „dat de Ver. Staten „de overblijfse len" van de Veiligheidsraad gebruiken om te proberen, onder de vlag van de Ver. Naties een coalitie van de imperia listische roofdieren te vormen voor de bloedige onderdrukking van de Korea- Geen wonder dat de Sovjet-Unie de re solutie van de Ver. Naties om Zuid-Korea hulp te verlenen, verworpen heeft. .De resolutie is onwettig", aldus Moskou, „om dat twee permanente leden van de raad afwezig waren." Toch geeft Lie in Lake Success zijn vredespogingen niet op. Hij zal de op neming van het „communistische" China In de Ver. Naties alléén gunstig gezind lijn, als men daar de verplichtingen, ge noemd in het handvest, wil na komen. doelen te Wongdok, 190 km ten Noorden van Poesan. Over het algemeen merkt men evenwel In het Amerikaanse kamp op, dat de voortdurende bombardementen, uitge voerd op Noord-Koreaanse doelen, het élan aan die kant verslappen. Amerikaanse soldaten, die heden op een van hun commandoposten aankwa men, nadat zij van hun hoofdmacht af gesneden waren geweest door communis- j tische troepen, vertelden, dat zij een keer j of vijf hadden moeten doen, of zij dood waren, toen zij door de Noord-Koreaanse linies glipten. Zij waren door de bevol king verborgen en van rijst voorzien. Zij waren zeer gelukkig er zo af gekomen te zijn. Langs de weg hadden zij de lijken gevonden van zeven Ameri kaanse soldaten, die kennelijk vermoord waren. De handen waren hen op de rug gebonden en zij waren omgebracht met een schot in het gezicht. Deze week: een vliegveld Generaal George E. Stratmeijer, de be velhebben van de luchtmacht in het Verre Oosten, verklaarde, dat de geallieerde vliegtuigen thans 1570 vluchten hebben gemaakt. Er worden sinds het begin der vijandelijkheden 20 gevechtstoestellen vermist. Vijf transporttoestellen gingen verloren. Negen vliegers zijn gedood, 5 gewond en 12 worden er vermist. Deze week zullen de Amerikanen in Zuid-Korea hun eerste vliegveld gereed krijgen. Tot dusver werden alle lucht aanvallen uitgevoerd uit Japan of van vliegkampschepen. Gisteren en vandaag was Gelderland aan de beurt in de rij van Konink lijke bezoeken aan de verschillende provincies. De foto toont Koningin en Prins tijdens de rondrit door Arnhem. Zwerftocht langs Afrika's kust Er was geen vrede en veiligheid Paul Müller een 63-jarige Duitse schei kundige, die verleden jaar November met zijn 18-jarige dochter Aga in een zeilboot van 16 voet uit Hamburg ver trok om vrede en veiligheid in Zuid- Amerika te zoeken, is op 3 Juli over leden. Vader en dochter waren verschei dene malen door voorbijgaande schepen uit zware stormen gered op hun tochi van Duitsland naar Ierland en vandaar door de golf van Biskaje en langs de Spaanse kust naar de Westkust van Afrika. Op 14 Juni verlieten zij Freetown in Sierra Leone en 13 dagen later werd de oude Müller ziek. De tot dusverre rustige zee werd onstuimiger en de boot was de ondergang nabij. Toen op 2 Juli de zee bedaard was. liet men voof de kust van Liberia het anker vallen. De oude Müller vocht in de kajuit tegen de dood. Er kwamen negers aan boord om ..te helpen" t.w.z. toen zij zagen hoe zwak hij was, drongen zij de uitgeputte Aga op zij en stalen de boot leeg. Paul Müller stierf in de nacht en Aga zette de boot op de kant. Zij was niet meer in staat, het lijk aan land te bren gen. Na een tocht van zes uren bloots voets door het wilde land bereikte zij met gewonde voeten mensen, die haar hielpen. Een Engelse familie in Dorset is van plan, Aga aan te nemen. Zestien uur in de storm aan het Opvarenden van gestrande tweemaster bij Noordwijk gered Engels en Deens jacht door zwaar weer overvallen Een Engels zeiljacht, dat door de storm was overvallen en averij aan de motor had opgelopen, is gistermiddag om half vijf voor de kust van Noord- wijk, 4 km ten Noorden van de vuurtoren, op een bank gelopen. De vijf opvarenden konden worden gered, doordat de politieagent De Vries naar het schip zwom en met behulp van een badgast en leden der Noordwijkse reddingsbrigade een lijnverbinding tussen het strand en het schip tot stand bracht. Hoewel de bemanning geen tekenen i hotel Seinpost te .Noordwijk gaf dat zij in nood verkeerde, belde de opgenomen. Het heer H. Soetekouw, hoofd van de Noord wijkse strandwacht, om drie uur de red-; dingboot Neeltje Jacoba op. De vrij woest en er stond een stevige wind] uit het Zuidwesten. Het jacht, de 20 m lange Oyabe, dreef naar het Noorden af. De Neeltje Jacoba voer onmiddellijk uit wachtte omstreeks half vijf in de buurt van de Oyabe. Ook de „Arthur" uit Scheveningen koos zee. De uitgeputte opvarenden werden in Am. leger verzoekt om 20.000 recruten Grote vrijwillige aanmelding Het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft voor het leger zo spoedig mogelijk om 20.000 recruten gevraagd, om tegemoet te kunnen komen aan de behoefte aan manschappen. Generaal- majoor Hershey verklaarde, dat de man schappen 60 dagen na aanvang van de conscriptie onder de wapenen zouden kunnen komen. Indien dit nodig mocht zijn. zouden echter binnen drie maanden 300.000 man opgeroepen kunnen worden De dienstplicht heeft betrekking op de lichtingen van 19 tot 25 jaar. Evenals in de tweede wereldoorlog meldt zich in vele steden van de V S een groot aantal vrijwilligers voor de militaire dienst. Verklaard wordt zelfs, dat de aanmeldingen sinds het einde der laatste oorlog alle voorgaande cijfers overtreffen. STAFCHEFS DER V.S. NAAR TOKIO De stafchefs van het Amerikaanse leger en de luchtmacht, de generaals Lawton Collins en Hoyt Vandenberg. zijn gisteravond uit Washington naar Tokio vertrokken om besprekingen te voeren met generaal MacArt'nur. Hier kunnen zij „uit de eerste hand" vernemen, hoe MacArthur het best door het ministerie van Defensie kan worden gesteund bij de operaties in Korea. De generaals zul len slechts korte tijd in Tokio blijven- Niet bekend is of zij een bezoek aan Korea zullen brengen. Bovill uit Utrecht, de Zuid-Afrikaan- ders H. Wardle en A. Bennet en de Londenaars L. Gille en D. Karrl. Zestien uur lang heeft Bovill aan het roer gestaan. Zondagavond om 9 uur was men uit IJmuiden vertrok ken voor een proefvaart naar Sche veningen, om later naar Engeland over te steken. Tijdens het onweer en een hevige storm moest het grote zeil van de tweemaster worden in gehaald en het ankertouw uitgewor pen. Tegen de ochtend brak het ankertouw en ook de motor weigerde Vanmorgen was het jacht nog niet vlot. De bemanning heeft van de span ning geen nadelige gevolgen ondervon den. Ook een Deens Jachtje Een Deens jachtje, waarvan de mast was gebroken, is gisteren door de Urker botter UK 2 acht mijl benoorden Storte- melk opgepikt en op Terschelling bin nengebracht. Het was de 18 voet lange Stella, die met twee personen Kopenhagen naar Londen koerste. Het scheepje wordt in Harlingen opgekale faterd en daarna zullen de Denen hun vacantiereis voortzetten op de binnen- Amerika geinteresseerc! voor Indo-China In Augustus zal een Amerikaanse be voorradingsmissie naar Indo-China vlie gen, om de hulpverlening aan de rege ringstroepen daar te bespoedigen. John Melby, die het vorig jaar naar de Phil- lippijnen reisde, leidt de missie. Mustangs bliezen munitie op Bij Tsjonan hebben Amerikaanse Mus tangjagers een enorme opslagplaats munitie in de lucht doen vliegen. De vallende machines, die op 830 ir hoogte vlogen, werden door het geweld der ontploffing heen en weer geslingerd. Gisteren waren er, voor het eerst, Yak 15 straalvliegtuigen aan communistische zjjde in de lucht. Arnhemmers mannetje aan mannetje Uit zevenduizend koperen insfrumenlen klonk hef Wilhelmus Katrijn weet niet, hoe de huur te betalen. De welvaartseend. die de gouden eieren legde, is gevlogen en de dollars van Oom Sam kunnen hem niet terugbrengen. En wat helpt het, dat de huisbaas de belangstelling van de Overheid geniet? De enige oplossing is, dat de bewoners van het „dorp van Europa" de handen ineen slaan. Deze aardige politieke poppenkast over het Marshall-plan heeft de Koningin en de Prins gisteren tijdens het over dadig drukke bezoek aan Gelderland een ogenblik van welkome ontspan ning gebracht. We zagen de Koningin hartelijk lachen en de Prins niet minder. Het spel, doorspekt met het dialect van een Gelderse boer ge bracht door het echtpaar Kesler-Bouman uit Amsterdam, werd opgevoerd op Mijlpaal 1950. Tijdens de rondrit van het Ko ninklijk Paar door Arnhem werd ook een bezoek gebracht aan Bron beek, het rusthuis van de oud- Indië-strijders. In hun keurige uniformen juichen deze oude ge trouwen hun Koningin toe. y Bouwers van bloembakken op paleis onthaald Voor Ritha Rothuis en drie Wage- j ningse jongens was het gisteren de dag van hun leven. Ritha, die precies zo oud is als prinses Irene, mocht "s morgens op het raadhuis een bloembak aanbie den, die jongens onder leiding van een onderwijzer hadden gemaakt. „Voor de Prinsesjes" zei Ritha teg: de burge meester. En 's middags reden Ritha en drie der bloembakbouwers met de burge meester naar Soestdijk om de bak weg te brengen. Een tuinman van de land bouwhogeschool had er vetplantjes in ge daan, vier foto's van het Koninklijk be zoek aan Wageningen gingen er bij. De jonge gasten werden op het paleis harte lijk ontvangen en onthaald. Egypte blijft nationaal China steunen De Egyptische regering besloot niet In te gaan op de suggestie van Pandit Nehroe om te stemmen vóór de erken ning van het cqmmunistisch China door de Ver. Iaties. Weer journalist vermist Ray Richards, correspondent van de Amerikaanse Heartsbladen in Korea wordt als vermist opgegeven. Deze voorstelling besloot het officiële gedeelte van.de morgen en de middag, waarover we gisteren het een en ander schreven. Onder een regenachtige hemel had Wageningen het Koninklijk Paar welkom geheten. Door het prachtige landschap van de Veluwezoom, langs versierde dorpen, die nog .steeds de.spo ren dragen van het oorlogsgeweld, ging het naar Arnhem. Een overvolle stad- bejubelde het vorstelijk paar. Tweeduizend zingende kinderen De volkswijken werden daar niet ver geten. Met vaak geringe middelen waren de straten prachtig versierd. Telkens moesten de vurige paarden voor calèche stoppen. Dan werd een hulde aangeboden door de lopende patiënten van het St Elisabethsgasthuis, de school jeugd, vaandeldragers van de Arnhemse corporaties, de twee oudste inwoonsters van Arnhem, of het comité „Parij: Arnhem". Tussen een erewacht maréchaussées betrad het vorstelijk paar het stadhuis, waar B. en W., de raads leden en vele autoriteiten aanwezig wa ren. Nadat enkele verversingen waren aangeboden, brachten 2000 schoolkinde ren vaderlandse liederen ten gehore. Bij het Airborne Monument aan de Rijnbrug werd een krans gelegd en toen volgde de lunch in het huis van de Commis- der Koningin. Bij oudgedienden in Bronbeek west. Het hoofd van de E.C.A.-ir in ons land, Clarence Hunter, leidde het gezelschap rond op het paviljoen Dur ven en Kunnen. Langs een erewacht van de georganiseerde Arnhemse jeugd werd om zes uur weer het huis van de c missaris der Koningin bereikt Na het diner woonden Koningin Prins in de stadsschouwburg een v stelling bij van de komische opera De Regimentsdochter, gebracht door Apeldoornse kunstgroep m.m.v. het Nij meegs Vaudeville-orkest en een ballet groep van Letty Scheld-Goedegebuure Terwijl op de Sonsbeekweide daverende knallen klonken en vuurpijlen hun stre pen trokken door het duister, stonden de Arnhemmers mannetje aan mannetji om het vorstelijk paar toe te juichen tijdens de autotocht, die na 't bezoek de schouwburg langs de feeëriek lichte singels gemaakt werd. Klokke 12 stapten Koningin Juliana en Prins Bernhard de woning van c missaris Quarles van Ufford binnen. Aardbeving Columbia thans 270 doden Voorlopig nog geen defensie-debat (Van onze parlementaire redacteur) Naar wij vernemen ligt het niet in de bedoeling, dat de Tweede Kamer nng zij met zomervacantie gaat (dat is eind volgende week) de begroting van oorlog en de defensienota zal behande len. Dit betekent dus, dat het nog wel enige tijd zal duren, voor het in de Ka- er tot een defensiedebat komt. Ook is de kans groot, dat de garantie- et voor het KNIL-personeel niet meer Dor het reces kan worden behandeld, hetgeen de mogelijkheid meebrengt, dat staatssecretaris mr Fockema Andreae op- ,v naar Indonesië moet om de zaken te bespreken. Waarschijnlijk zullen nog wel behan deld worden de wetsontwerpen tot ver hoging der pensioenen en tot invoering een kinderbijslag voor geperision- neerden. Oud-soldaten vinden nu nog wel een plaats Werkloosheid betrekkelijk gering. Een jaar geleden luidde de raad van bestuur in arbeidszaken een actie in tot plaatsing van de uit Indonesië terugge keerde militairen. In het afgelopen jaar demobiliseerden ruim 63.000 man. Daar van staan er minder dan 4000 of onge veer 6 procent als werkloos ingeschre ven. waarvan 2096 of nog geen 3^4 pet. langer dan een maand. Deze resultaten stemmen tot voldoe ning. Maar men bedenke dat er dit jaar nog een 30 40.000 uit Indonesië komen. Velen zullen bij hun vroegere werkge vers geplaatst worden, maar voor een tien duizend personen zal nog een plaats gevonden moeten worden. Zeehond als huisdier Op het strand in Vlissingen spoelde dezer dagen een jonge zeehond aan. Mevrouw J. Sissingh aldaar ontfermde zich over het dier. Op gezette tijden duikt de zeehond met haar in de golven. Blijkbaar stelt hij zijn nieuwe opvoeding op prijs, want met mevrouw Sissing verlaat hij het water en keert „naar huis" terug. Hoe duur wordt margarine? Blijkens het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de begroting van het landbouwegalisatiefonds had het bij zeer vele Kamerleden bevreemding ge wekt, dat de prijs van margarine zal wor den vrijgelaten, vooral zolang de prijs door middel van de gelden uit de schat kist laag wordt gehouden en prijsafspra ken tussen de producenten voor de hand liggen. Mag men, zo werd gevraagd, aan nemen, dat deze prijs niet meer zal stij gen dan overeenkomt met de op te leg gen hogere heffing en eventueel de kos ten van het vitamineren? Is het, zo vroeg men ook, niet beter een maximum prijs te handhaven, indien dit niet vast staat? (Zoals we meldden, is de prijs sinds 9 Juli vrij en zal minister Mansholt het prijsverloop nauwlettend gadeslaan). Andere Kamerleden waren van oordeel, dat, gezien het grote verschil met de boterprijs, enige verhoging van de mar- garineprijs wel te verdedigen is. Oud-minister Wijers raadsheer in Den Bosch Mr Th. R- J. Wijers. oud-minister van justitie, is benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te ts-Heriogenbosch. Gobelinskwestie wordt onderzocht De gemeenteraad van Enkhuizen heeft gisteren besloten een commissie te be noemen om de gehele behandeling van Bij de vijf aardbevingen, die gedurende i de gobelins uit de Weeskamer van het het weekeinde het Noorden en Midden stadhuis te onderzoeken. Zoals wy meld- van Columbia hebben geteisterd, zijn inI den. gaat het hier over ernstige ver totaal 270 mensen om het leven gekomen, i waarlozing van wandtapijten, die vol- Het aantal mensen, dat gewond of dak-lgens sommigen door de mot. volgens Een nieuwe riitoer Nu lans»* <?arré!loQS is geworden, wordt op 17-000 ge- j anderen door vocht zijn aangetast. De Coeur en Bronbeek, waar de fnvaliden i schat- Va" getrolfen plaauen restauratiezou In,1339 twee duirend van Arnhem en de oud-militairen van! TOe« vr"wel f"1™1 f'hebb"!- ,h8n' het Indische leger, die in het tehuisi De Coiumotaanse regering heelt m.li-jf 100M0 Ivtftig maal zo vee!) mee ge- wonen, stonden opg-steld. De Koningin'boktoren, verpleegsters en grote moeid eou zgn! tekende in Bronheek bet reei^ter en in' hoeveelheden tenten, levens- en genees-, het tehuis voor ouden van dagen Insuladeimiddelen „aar de geteisterd, gebieden CANADESE VI.OOTEENHEDEN NAAK het ereboek, het enige stuk, dat uit in 1944 verbrande archief is gered. Via de volkswijken van Klarendal ei Akkerstraat, vermoedelijk het rr versierd van de hele stad, ging het de tentoonstelling Mijlpaal 1950. Het paviljoen Onze Staat was het ontvangst- centrum van het provinciaal bestuur. Zevenduizend muzikanten, leden van 200 Gelderse fanfare-corpsen, speel den op de grote Sonsbeekweide het Wilhelmus, terwijl de Koningin en de Prins in de calèche bleven zitten. De leden van de corpsen hadden instrument bij instrument plaats ge nomen Er was slagwerk overcom pleet, hoewel vier grote trommen en 40 concerttrommen geroerd werden. Op het kasteel Zijpendaal werd eer militaire ontvangst belegd door de be velhebber van het tweede militaire ge- DAT A. de Zeeuw te Rotterdam, voor zitter van de Ver. Chr. volksonderwijs te Fijenoord en Hillesluis, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. DAT de 26-j- zenuwpatiënt Chr. Th Rijsmus, Haroekoestraat 1, Amsterdam, sedert Donderdag jl. wordt vermist. DAT mevr. M. Boissevain-Pijnappel te Blaricum, «en der voorvechtsters voor het vrouwenkiesrecht, gisteren 80 jaar DAT de niet verzekerde boerdeeij van D. Hoekert aan de Zoomweg te Nunspeet gisteren door onbekende oorzaak af brandde. DAT ir J. Sneep, van het instituut voor de veredeling van tuinbouwgewas- sen, en mevr. C. van Poortvliet-Van Nieuwiïnhuizen, bestuurslid van de bond van plattelandsvrouwen, Maandagavond om kwart voor acht over Hilversum I zullen spreken over de veredeling van tuinbouwproducten. DAT het bedrijfspensioenfonds voor de landbouw in de korte tijd van zijn be staan al meer dan 1% millioen gulden aan pensioenen heeft uitgekeerd. DAT het „B.G." te Roermond de 39- iarige mijnwerker Grootjans (een oud- SS'er) wegens verraad tot 20 jaar ver oordeelde, na een eis van levenslang. DAT een door de Limburgse K. 1 ingestelde commissie in haar rapport pleit voor de afschaffing of verlaging van de veergelden over de Maas. DAT aan Zanen en Verstoep in Haag als laagste inschrijfster f 491 000 havenwerken in Harlingen zijn gegund. DAT in Amsterdam twee personen zijn aangehouden, verdacht van diefstal van 40 jassen en een knoopsgatenmachine in de Uiterwaardenstraat aldaar. DAT de kapt.-luit. tz. J. van Haga eervol is ontslagen als commandant van de Johan Maurits van Nassau en tewerk gesteld is bij de afd. hydrografie van het ministerie van Marine- DAT de beweging van Europese fede ralisten i.v-m. de onlangs afgekomen ko ninklijke goedkeuring van de statuten, een nieuw bestuur heeft gekozen. DAT gisteren op Rotterdam-Ahoy' een Beneluxdag werd gehouden met een aantal Belgische gasten. DAT Dongen (N.-Br van 12 tot 20 Augustus het 600-jarig bestaan viert. DAT er in Juni 190 faillissementen werden uitgesproken tegen 151 in Mei. DAT op twee middelgrote pluimvee- bedrijven te Hamersveld (gem. Leusden) en op een klein bedrijf in Wezep hoen- derpest is geconstateerd. PLAN VAN TRUMAN DOOR AM. HUIS AFGEWEZEN Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft Trumans plan tot het instel len van een departement voor gezond heid, onderwijs en sociale veiligheid met grote meerderheid verworpen. Vooral van de zijde der medici ondervond dit plan tegenkanting. Zij zagen hierin eer stap naar „gesocialiseerde geneeskunde" Geen Britse hulp voor Formosa De Britse vloot zal niet worden ge bruikt voor de verdediging van Formosa tegen event, communistische invasie, zo deelde men gisteren in het Britse Lager huis mee. De vlooteenheden bij Korea zijn uitsluitend bestemd voor de actie Bevin denkt niet aan heengaan De medewerkers van Bevin spraken de Amerikaanse geruchten als zou Bevin spoedig aftreden, tegen. Integendeel. Bevin is voornemens in September de bijeenkomst van de grote drie bij te wonen. Hij zal deze week het ziekenhuis verlaten en vacantie nemen. Het zou noodlottig zijn voor zijn gezond heid als hy nu de portefeuille uit han den gaf. Pleven maakt goede kans Het schijnt thans wel zeker, dat Pleven heden door de Franse nationale vergade ring tot kabinetsformateur zal worden ge kozen. Zijn kansen stegen geducht, toen vannacht de nationale raad van de Franse socialistische party de parlementsfractie de vrije hand gaf om aan een door Ple ven te vormen coalitiekabinet toe te tre den. De raad nam het besluit met alge mene stemmen gedachtig aan het gevaar van de reeds drie weken durende crisis en het dreigende communisme. Gisteren is de eerste 100 meter diepe put van de uraniummiJn van La Crou- zille (Houta Viennej in gebruik ge nomen. herfst een vlooteskader naar Europa te sturen voor een oefentocht. Als het plan doorgaat, krijgt ook Nederland een be zoek. o.m. van het vliegkampschip Magni ficent. vermoedelijk begin October. Geen animo voor pensioenregeling voor tuinders Het bestuur van het centraal bureau van de tuinbouwveilingen in Nederland heeft de pogingen om te komen tot een pensioenregeling voor zelfstandige tuin ders via de veilingen gestaakt. Het aantal deelnemers was te gering. 4000 Jaar oude woning in Dene marken gevonden In de buurt van Allborg heeft een Deens amateur-archeoloog de overblijfse len ontdekt van een 4000 jaar oude wo ning. Men gelooft, dat deze woning de oudste in Noord-Europa was. Mevrouw Baels begraven Mevrouw Baels, de schoonmoeder van Koning Leopold, is gisteren te Ostende begraven. Noch haar dochter. Prinses de Réthy, noch haar broer woonden de begrafenis bij. De Prinses kon niet ko men. daar zij een kleine venvacht en Walter Baels is gevangen wegens de sertie. Hy mocht onder geleide een be zoek brengen aan het sterfbed zijner moeder. De Russische autoriteiten hebben van daag 12 van de 22 West-Duitse er. West- Berlijnse postwagons, die zij Zondag avond in beslag namen, vrijgegeven. Vrij koel Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewol king met plaatselijk enkele buien. Matige, af en toe vrij krachtige wind. hoofdzake lijk tussen West en Zuid. Wei nig verandering in tempera tuur. (Opgemaakt te 10 uur». ZON EX MAAN Woensdag: zon 4.33—20.57. Maan IJ 19.35. 15 Juli NJt

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1