Bachs leven en werken in de „ruimte der Kerk" herdacht NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 MAANDAG 10 JULI 1950 Bijzondere dienst in de Pieterskerk Op 28 Juli a.s. is het tweehonderd jaar geleden, dat J. S. Bach overleed. Het was een goede gedachte van de commissie voor het b^zondere kerkewerk der Leidse Hervormde Gemeente deze grote com ponist, die voor de Protestantse kerk muziek van zo veel betekenis is geweest en nog is, „in de ruimte der Kerk" te herdenken, niet zozeer om de persoon van Bach in het centrum der belangstel ling te plaatsen als wel om de Heer der Kerk te danken voor wat Hij in deze mens aan Zijn Gemeente heeft geschon ken. En de belangstelling voor de her denkingsdienst, die gisteravond in de Pieterskerk werd gehouden, was ver heugend groot. Het is een waardige her denking geworden. Ds W. H. Kelder van Utrecht sprak over het leven en werk van Bach en over zijn betekenis voor de kerkmuziek. H.B.S. voor meisjes Aan de H.B.S. voor meisjes met 5- en 6-jarige cursus te Leiden zijn geslaagd voor het eindexamen M.M.S.: A. J. Doove, M. J. E. Eelsing (Noord- wijk aan Zee), J. M. P. Eerhard (Wasse naar), J. P. Hilgersom, C. R. den Hou- ting (Zoeterwoude), C. L. Kessler (Voor schoten), N. de Kramer, L. J. Lagendijk M. van der Lecq (Voorschoten), M. J. van der Noordaa, M. A. Th. Paddenburg, W. M. Parmantier (Leiderdorp), G. M. M. Rekers, M. T. Reus (Katwijk a. Zee), H. A. M. Schlatmann (Oegstgeest), L Sloos, J. M. Starrenburg (Oegstgeest). H. D. van der Steenhoven, E. M. R. Ur- lus (Noordv/ijk), W. S. Varkevisser, A. Zaalberg (Zoeterwoude). J. A. T. Zijer- veld, P. Borlefs, E. M. Bouwmeester (Noordwijkerhout), M. E. Duyvendak (Oegstgeest). J. van Doorn (Oegstgeest), L. T. M. A. Elshof, W. H. van Gelderen (Boskoop), A. W. Goudswaard, A. J. Holleman. C. G. G. Lantinga (Wasse naar), T. E. E. Levedag (Den Haag), O Marree. L. C. Muller (Hillegom), A. G. Pel (Wassenaar). M. Prins. I. van Rede (Hillegom), H. H. Vuyk (Boskoop), T. C. Zijlstra (Katwijk aan Zee). C. Kunst (Oegstgeest), H. ter Schiphorst (Wasse naar). Afgewezen: 2. Zonder plaats naam: te Leiden. Bevorderingen Leids Gymnasium Bevorderd tot de tweede klasse: P. H. Admiraal, T. Blangé. J. M. Boeke, J. G. Bouman W. R. O. Goslings. D. den Heyer, J. Hoekstra, M. W. P. Huizer, C. W. J. Jongsma, P. Kors, M. J. Feffert- stra. F. H. Nieuwenhuizen Segaar, M. M. de Priester, A. H. Scholte. A. C. W. Sie- genbeek van Heukelom, R. E. Taselaar, W. J. Terpstra, L. H. v. d. Vlerk, E. M. A Waszink. C. F. Woensdregt, H. Kole, R. S. P. Beekes, E. Th. M. Berg, E. M. Boersema, A. Broekhuizen, H. D. Dijk, A. Hoelcn, J. Kruyt, W. G. W. v. Luyn, F. Merkelijn, K. Slagmolen, B. Stapen- sea, J. v. Steenis, Th. L. J. Steenmetser, G. W. Swart, D. Warns, R. J. Winckyer. H. v. d. Moortel (voorw.); 7 afgewezen. Bevorderd tot de derde klasse: A. Ber kenbosch, D. Bouman, A. J. Dam, I. W. Dijkstra, G. Galavazi, G. H. A. Juynboll. G. C. Kok, J. C. A. te Lintum, J. Lub bers, J. Mulder, C. W. Muller, R. G. C. Oldeman, D. C. M. Ottevanger, L. D. v. d. Sleet. R. P. Sprey, J. G. C. Steketee. M van Wieringen, E. M. de Wit, W. L. de Witt, B. Vochteloo, A. Bergman, J. Beudeker, A. J. Drewes, E. M. v. Dunné, A. E. Eringa, F. C. Fischer, E. Goslings, M. Heemskerk, C. C. Jasperse, G. G. Kletter, A. Korenhoff, R. Lahr, E. W. de Liagre Böhl, H. Maaskant, G. J. Noort, G. Oele, J. Rhemrev, C. Schade van Westrum, I. Schoonenberg, C. W. Sie- mons, W. Terpstra, J. M. v. d. Velden, C. Verhoef. L. C. Verstegen en J. W. Beyer; 12 afgewezen en 2 herexamen. Bevorderd tot de vierde klasse: G. E. Abrahams, Th. Barnard. P. M. v. Bem- melen. C. Benschop, J. M. v. d. Berg, H. L. K. Borleffs, J. Brinkman, A. M. A. Brouwer. E. D. A. Dantuma. E. Dinge- mans, J. P. Engels, P. C. P. Hagemeyer. H. Huisken, P. M. Jansen, K. Kaiser, J. J. Kuiper, J. Lahr. D. Laurentius, J. U. Leffertstra, J. Mostert, A. A. van Nes G. M. Rijsdijk, D. v. d. Vlerk, Chr. R Wichers, Y. Commandeur, M. F. Boerse ma, K. Y. Bouma, I. D. David, W. J. var Dorp, J. C. v. Egmond, B. M. Goslings, C. G. de Jager, Chr. Kamma, H. F. P Knaap, II. M. Knottnerus, E J. Kriek. C. J. Lindeman, M. J. van Nes, H. P. Nooteboom, H. v. Ormondt, M. A. Over- duin, J. A. M. Smit, A. E. Schade van Westrum, Chr. v. d. Veen, N. van der Vlist, C. M. H. Wennekers, H E. M- Boeke; 5 afgewezen en 3 herexamen Bevorderd tot de vijfde klasse: H Co lenbrander, P. H. M. Colla, W. A. Dank baar. F. S. J. Dantuma, D. Erjnga, G. K. Fokkema, M. Hoogerwerf, J. Hubbart. F. Kalsbeek, G. Kalsbeek, J. J. Kruyt. A-H.Oort. A. K. E. Poortman. P. de Pries ter, J. Roozenboom, L. Schouten, M. V. Prey, J. Stapensea, J. van Veen. H. Th. Weiland, G. J. de Wit, P. W. Wybenga. G. L. F. van Kinschot, J. H. Waszink, C. Arend. J. Barnhoorn. Th. M. Berg, Chr. Brandt. G. van Delft, J. v. d. Dungen, P. v. d. Kwaak, P. Kuivenhoven, M. J. Mciners, A. A. Meurs, P. M. Niekerk, P. A. Pronk, D- H. Reys, Th. R. Sprey, C. E. van Straten, J. Veenstra. H. Vossers, J. P. C. Wichers en E. de Wilde; 7 af gewezen en 3 herexamen. Bevorderd tot de zesde klasse: W. J. van Benten, H. M. A. Drewes, P. van Egmond, M. J. van Heel, M. Jansen, Th. de Jong, J. v. d. Klaauw, A. Moens, D. Noort, S. Rozemond, H. C. Rijksen, E. v. d. Sande Bakhuizen, E. H. Siemens, J. Steketee, A. de Vos, H. L. Bouman, G. J. B. Corts, H. W. Feitkamp, J. Y. Groeneveld, P. C. Groeneveld, J. A. Groenewegen, J. C. Houtman. H. de Jong, P. D. Jungerius, C. U. van der Klaauw. H. A. E. de Koning, J. H. Kra mers. P. C. Meyer, R. J. Meyer, J. W. E. Muyzert, E. Oele, M. W. J. P. Pompe. M. van Steenis en J. A. Voorwinden; 3 afgewezen en 1 herexamen. Toen Bach 9 jaar oud was verloor hfj zijn moeder. Een jaar later ging zijn vader heen. Dit was de inzet van leven, dat niet door grote vreugden is gekenmerkt, althans uitwendig gezien. Het is een wonder, dat dit Leven zo rijk en vruchtbaar is geweest. Men is ge neigd om de grote figuren van lang ge leden te idealiseren. Maar er was in hel leven van Bach toch eigenlijk zo weinig ideaal. De tegenwerkingen waren vaak hevig en de tegenvallers groot. Niet verering en bewondering, maar vergui zing cn veronachtzaming zijn zijn deel geweest. De werken van Bach dragen het stem- :1 van innerlijke rust. Het niet-kennis- ;men van zijn leven en werk is r alleen een verarming, maar is voor Protestantse Christen ook onmogelijk ontoelaatbaar. Ds Kelder vergeleek het werk van Bach bij een monumentaal gebouw, dat in de grond van de zaak toch zo eenvoudig is. Bach heeft niet gecomponeerd om bewust indruk te ma ken. Eenvoud en dienst zijn de hoofd kenmerken van zijn muziek. Het leren en van dit gebouw is niet minder dan ;n grote, diepe levensverrijking. De Protestantse kerkmuziek is zonder Bach ondenkbaar. Deze muziek is door trokken van het kerkelijk ferment. Het werk ademt een geest, die pas ir ruimte der kerk tot zijn volle recht komt. Vaak zette Bach de letters S.DG. (Soli Deo Gloria) onder zijn stukken. ,vas een uitdrukking van zijn vroom leven. Hij heeft bewust gestaan in dienst zijn Heer. Wat een prachtige kora len heeft hij de Kerk nagelaten. Zijn betekenis is niet uitgeput. Uit de liturgie, die voor deze ure grote zorg was samengesteld, bleek wel duidelijk, dat aan het werk van Bach juist in de Kerk nog steeds zeer veel waarde mag worden gehecht. De ge meente zong een aantal Gezangen, het kerkkoor „Ex Animo" o.l.v. Herman de Wolff bracht ook enkele Bach-liederen gehore en de organisten Leo Mens Piet Uiterlinden speelden orgelwer- WONDER VAN L1L1UM REGALE. Bij de familie C. de Koning aan de Brouwerstraat te Rijnsburg kan men deze lelie met 27 kelken vinden. Vijf stengels zijn samengegroeid en heb ben voor deze grote zeldzaamheid gezorgd. Dodelijk ongeval te Voorschoten Oude, hardhorende man onder blauwe tram Zaterdagmiddag om, 12 uur is ter hoogte van de Kniplaan te Voorschoten een dodelijk ongeluk gebeurd. De 68- jarige boterhandelaar W. van B. uit Stompwijk kwam per rijwiel uit de rich ting Leidschendam en wilde de Knip laan inrijden. Tegelijkertijd kwam een tram eveneens uit de richting Leid schendam. De heer Van B., die doof was, heeft deze tram, ondanks zijn ge hoorapparaat, blijkbaar niet horen aan komen. Hij werd aangereden, kwam te vallen en de bestuurder van de tram kon niet meer verhinderen, dat hij over reden werd. Hij was op slag dood. Zwaar verminkt is zijn lijk naar het St Elisabeth-ziekenhuis te Leiden ver voerd. Waterpolotournooi van „De Sleutelstad' bracht spanning N.L.C.-BEKER VOOR „DE ZIJL" Evenals vorig jaar organiseerde de Leidse Zwem- en Poloclub „De Sleutel stad" haar jaarlijks nationaal waterpolo tournooi. En niet zonder succes, want in de derde afdeling, waarin Zwip reeds tweemaal winnaar werd en een klasse hoger speelt, wisten onze stadgenoten toch de zege te behalen, zodat de ,Voortman"-beker voor een jaar in Leiden blijft. Ook in de tweede afdeling L.Z C. had hier tweemaal de Nieuwe Leidsche Courant-beker veroverd kon deze ploeg, met vele invallers spelend, geen overwinning behalen en zag zij de beker voor een jaar naar de Zijl gaan. In de eerste afdeling liet jammer "ge noeg de Robben-ploeg verstek gaan. De hoofdklasser H.V.G.B. had geen moeite met de 2e klasser H.P.C. en kwam door 8O-overwinning definitief in bezit van de Leids Dagblad-beker. een kort openingswoord van d heer W. A. Bergers zagen wij allereerst: Zwip I (Den Haag)Zios I (Den Haag) 8—1. Ondanks dat Zwip niet op zijn sterkst verscheen, was het toch een vlotte wed strijd en vrij spoedig werd het door een ïverwacht schot 10. Bijna direct na het uitzwemmen op nieuw een felle aanval en toen op tijd werd overgegeven, was de stand 20. Even later had Zios pech toen in vrije positie hard tegen de paal werd gescho ten. Nog voor rust moest een Zwip- speler het water verlaten en werd het et zes tegen zeven 21. Na rust was Zwip sterker en met de regelmaat van een uurwerk werd de stand tot 81 opgevoerd, waarmee tevens het eind kwam. L.Z.C. I (Leiden)Brandenburg I (Bilthoven) 2—3. L.Z.C. verscheen met vele invallers kon niet verhinderen, dat de tegenpartij vrij spoedig een 02-voorsprong wist te bemachtigen. Ondanks beftige aanvallen bleef deze stand tot rust. In de tweede helft werd een verkeerd overnemen L.Z.C. noodlottig en met 03 gaven wij onze stadgenoten weinig kans. De spelers zelf dachten er anders over; wat niemand verwachtte voltrok zich. Twee goede doelpunten brachten de stand op 23 en toen daarna een Brandenburg speler het water werd uitgezonden, wa: de tijd juist iets te kort voor een beter resultaat. H.V.B.G. I (Haarlem)—H.P.C. I (Heemstede) 80. Een door H.V.G.B. prachtig gespeelde wedstrijd, waarin snelheid en schotvaar- dighcid belangrijke factoren waren. Direct was de H.V.G.B.-ploeg sterker en na prachtig opzwemmen uit de achter hoede werd de stand 10. Hoe H.P.C. zich ook inspande, de tegenpartij was niet te houden en met vele fraaie doel punten werd het voor de rust reeds 60. Ook in de tweede helft bleef de Haarlem-ploeg veel sterker en alleen door het wat kalmer aan te doen werden geen dubbele cijfers bereikt. Het einde kwam met een verdiende 80-overv ning voor de bekerhouders, terwijl afloop voorzitterW. A. Bergers de H.V.B.G.'ers dankte voor hun medewer king en hen feliciteerde met het resul taat en het definitief winnen van dc fraaie beker. Sleutelstad I (Leiden)Zios (Den Haag) 50. Direct waren onze stadgenoten in d< aanval en vlug werd het door Hooydonk 1—0. Nadat verscheidene malen tegen lat en paal was geschoten, maakte Geve zeer goed 20 en nog voor rust werd de stand door Dool en Geve tot 40 op gevoerd. Ook de tweede helft toonde een voort durend overwicht van de Sleutelstad en toen Erades goed opzwom, was het Hooy donk die deze aanval goed afwerkte en de stand op 50 bracht. Zios miste nog gemakkelijke kans. Toen een Sleutel stad-speler het water moest verlaten. isten onze stadgenoten met zes tegen :ven toch stand te houden. L.Z.C. I—De Zijl I 0—6. Door onvolledigheid van L.Z.C. be haalde de Zijl een grote overwinning. Ondanks dat een De Zijl-speler naar de kant werd verwezen, werd het toch door Steehouer 01, terwijl even later dezelfde speler de stand op 02 bracht. Ondanks taaie tegenstand van L.Z.C. be zorgde Roman nog voor rust zijn club een 03-voorsprong. Ook in de tweede helft bleef De Zijl veel sterker en na goed opzwemmen van Van Weizen werd het 04. Twee goede doelpunten van Prevo brachten de stand op 06. De ZylBrandenburg 42. In een enthousiast gespeelde wedstrijd is het De Zijl gelukt voor een jaar houder te worden van N. L. Courant- Reeds dadelijk begon De Zijl met goede aanvallen en vrij spoedig was het door Steehouer 10. De vreugde was echter van korte duur, want toen even later een klein foutje werd gemaakt, wist Brandenburg gelijk te maken (11). Beide ploegen werkten enthousiast verder, echter niet steeds m'et het juiste overleg, waardoor doelpunten uitbleven. De tweede helft begon voor onze stad genoten niet gunstig, want na een dubieus doelpunt van de tegenpartij werd de stand 12. De Zijl wist echter het spel in handen te nemen en toen Branden burg een dekkingsfout maakte, werd het door Roman 22. De Zijl zag haar kans. Toen de tegenpartij te hardhandig op trad, maakte Prevo uit de strafworp 32, terwijl even later dezelfde speler nog maals wist te doelpunten: 42, met welke stand ook het einde kwam. SleutelstadZwip 31. Deze belangrijke strijd, beslissend de beker, is door onze stadgenoten op fraaie wijze gewonnen. Aanvankelijk ging het spel gelijk op was Zwip wel een tikje sterker. Zeer goed werk van keeper Van Rooyen kwam echter doelpunten. De stand bleef tot rust dubbel blank. De tweede helft begon met spelend Zwip en vrij spoedig was de stand 01. De Sleutelstad gaf zich echter niet gewonnen en toen het dan ook uit een strafworp 11 werd, roken onze stadgenoten de overwinning. Goed opzwemmen van Erades gaf Dool kansje en met een vliegend schot werd de stand 21. Ondanks heftige tegen stand van de Haagse ploeg wist Dool nog maals te doelpunten: 31; Zwip was een geslagen ploeg. Aanval op zwemdiploma Onder grote belangstelling werd Zater dag een massa-aanval gedaan op het di ploma geoefend zwemmer (ster) en wij kunnen zeggen: een fraai resultaat. De geslaagden zijn: Dames A: R. Ko- ninngsbergen, L. Vrede, I. Staverman, A. v. d. Hoeve, M. van Duyn, D. Karstens, L. Mansholt, M. Haantjes, H. Haantjes, A. Korthals, G. Klay, E. Fischer, M. Kukler, W. v. d. Velde. J. C. M. v. d. Laan. H. v. Vreedendaal, M. Duparc, K. Brouwer. M. Laurens, H. de Jong, T. Knijber, M. Loo- yenstein, L. Lange, R. v. Dijk, T. Lepelaar, Leidse Hervormde Gemeente beroept Nu ds H. Bout van Amersfoort Het kiescollege der Leidse Hervormde Gemeente heeft in zijn gistermiddag in de Pieterskerk gehouden vergadering een beroep uitgebracht op ds H. Bout te Amersfoort. Ds Bout werd in 1905 geboren. Hij was candidaat in Gelderland (1929) en begon zijn pastorale loopbaan te Leerbroek op 5 Januari 1930. In 1932 vertrok hij naar Genemuiden. welke plaats hij vier jaar later verwisselde met Delfshaven. De Hervormde Gemeente van Amersfoort beriep hem in 1947 voor bijzondere werk zaamheden aan de inrichting „Zon en Schild" aldaar. Over drie weken moet ds Bout een be slissing hebben genomen. „Rondom de Haven" vierde lustrumfeest De buurtver. „Rondom de Haven" had zich Zaterdagavond in „Den Burcht" genesteld ter viering van een lustrum feest; op 9 Juli 1945 werd de vereniging opgericht. Er waren wat bloemetjes ge stuurd, o.a. door „Groenoord". Aangezien de voorzitter door ziekte was verhinderd, werd de avond geopend door de eerste secretaris, de heer J. M. Silvester. Deze merkte op, dat de ver eniging nu 304 leden telt. Hierna werd door mevr. A. Bavelaar namens het damescomité een bedrag van 240 aan de heer Silvester overhandigd, bestemd voor een filmapparaat. Vijf jaar was de heer Bergman incas seerder en daarom kreeg hy een roker tje aangeboden. De acht dames van het dames-comité kregen een zilveren lepel tje als beloning voor hun werk. Er was een uitgebreid feestprogram ma gemaakt onder de titel: „Het gaat weer goed". De muziek was o.a. in han den van de band der vereniging o.l.v. de heer W. F. van Klaveren. De andere medewerkers waren Han Samethini, vir tuoos op piano en accordeon, Loeky Scheffer als zanger, Nichols als gooche laar en sneltekenaar en de twee radio- artisten Max en Renee. Leidsche Spaarbank in Juni In Juni werd bij de Leidsche Spaar bank ingelegd 575.272,48 en terugbe taald 697.875,53. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 224 en het aantal af betaalde boekjes 242. Op 4012 rekenin gen van deelnemers aan de afhaaldienst werd ƒ53,007,25 bygeschre-ven. Er wer den 292 busjes ter lediging aangeboden met een gezamenl. inhoud van 5.394,35. Het by de jeugdspaardienst gespaarde bedrag was 163,05. Het tegoed der 28.952 inleggers bedroeg aan het eind van de maand ƒ16.681.305,64. KIJKAVOND CHR. GEREF. KERK De Zendingskrans van de Chr. Geref. Kerk houdt morgenavond van 8 tot 10 uur in de consistoriekamer een kijkavond met door de dames vervaardigde goede- Speeltuinconceit Op Donderdag 13 Juli, 's avonds 8 uur, zal de Leidse harmoniekapel T. en D. een concert geven in de speeltuin „Noorderkwartier". Treindak in brand Gisteravond viel on het baanvak tus sen Warmond en Leiden een der boven leidingen op de achterste wagon van de trein, die om 12 uur 19 naar Den Haag moest vertrekken. Het dak raakte in brand. De wagon kon op het station worden afgekoppeld. De trein had een uur vertraging. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Geboren: Elisabeth d v A A Disco en A M Kriek: Zwana A d v H Fakkel en Z A Veldhuiizen: Catharina Md v H v d Eshof en M Overdijk; Gertruda S d v J Feller en W M Rozier: JacCba G d v v d Plas en M van Ri.in: Johannes A - A J Hoogervorst. en A H Brantenaar; Maria A d v P C Witte en A de Moor. Overleden: A C van Lis, man, 88 jr LEIDERDORP Geen spreekuur burgemeester De burgemeester zal morgen geen •preekuur houden. C. v. d. Ende. C. Oomen, Y. Mooiweer, C. v. d. Ende, C. Oomen. Y. Mooiweer, C. Pasma, A. de Koning, T. v. d. Berg, L. Looyentein, T. Stein. E. Brenn, W. v. d. Berg L. v. Duyn, G. v. Duivenbode, J. Bresier, C. van Meurs, R. v. Klaveren, E. Wouters, N. v. d. Yssel, mevr, C. v. Tuyl- v. d. Berg. T. Rietmolen-Banken, L. v. Cuilenburg-Vis. mevr. Hoogteyling, H. v. Velden-den Hollander, J. Robbers-Brier. E. Lafeber-Kompier, A. Brunsting, B. Brenn. F. Toets-v. Amerongen. Dames B: E. Goedkoop. W. Blote. D. Timmer, J. Laterveer, W. Bernard. C. Hanno. A. Haantjes. G. Kales. I. Ringrose. E. Borg. H. Pierhage, D. v. Bemmel, A. v. Wissen. Heren A: M. Kuiper, R. Hellendoorn, H. Blote. B. Wassenburg, R. Wiersma, G. Kuun, D. Vreede. H. Bolten, K. de Zwart. J. Dee. H. Timmer. D. van Dorp. T. Breit- barth, W. v. Da alen, A. Klomp. D. La- feber, A. Mechelse, E. Althuis, W. Lange, H. Voogt, J. Pieters, A. Schenk. Heren B: W. v. d. Yssel, W. v. Hoorn, D. Hellen doorn, E. Vermeulen. R. Bernard, J. Ca- ner Hartman, E. Pierhage, L. Eradus, H. Breitbarth. B. v. Daalen, V/. Heybroek, B. v. d. Knaap. J. Bertels, R. v. Well Groeneveld, T. Tirion, J. Tirion, A. Wyt- kamp. Politie: D. J. Verzijden, G. A. N. Cor- nelisse, B. Schilder, J. van Dorp, M. v. Hilten, J. v. d. Sluis, D. P. de Jong, C. J. Visser, E. H. v. d. Mooren, A. G. Kra mer, J. H. v. Geel, C. J. v. d Kaay, J. v. d. Ochtend, J. v. Leeuwen, H. Bloem zaad, A. Smiet, W. v. Ek, M. Bakker, H. L. Voorn. C. J. Bek. M. Overdek. Brandweer: C. van Nierop. J. C. van Haaster. Vliegveld Valkenburg: P. de Jong. W. A. Dekker. G. J. Alberts. M. v. d. Hoorn, J. K. Polanen, J. Jonker. Soc. Med. Dienst: D. A. Huwae, M. W. Dieje. Engelse mijnwerkers in „Avifauna" Vele duizenden woonden het concert bij Een Engels fanfare-orkest uit South Elmsall in het. district Yorkshire, be staande uit 26 mümverkers, dat thans een reis door ons land maakt, heeft Zaterdag een bezoek aan Alphen aan den Rijn gebracht en een concert gegeven in het vogelpark „Avifauna", waar omstreeks tiendutzend mensen van de muziek van deze Frickley Colliery Band hebben genoten. Het gemeentebestuur stelde de geste van de muzikanten op hoge prys; dit bleek wel uit de officiële ontvangst ten raadhuize. De burgemeester realiseerde zich in een toespraak, dat het orkest in de eerste plaats naar ons land was ge komen om deel te nemen aan het inter nationaal muziekconcours te Ooster beek, maar Alphen heeft toch reden dankbaar te ».iin voor deze hoge Met een driewerf hoera voor de Britse Koninkliike familie en de hand werd de olechtigheid besloten. De band soeelde hierna enkele nummers voor het raadhuis en de mars door de kom der gemeente bracht vanzelfsprekend veel publiek od de been. In de avonduren gaf het orkest een gevarieerde uitvoering aan de grote vb'ver in „Avifauna". Het concert stond od hoog peil. De vertolking van de On voltooide Symphonie van Schubert was near de mening van het publiek zo su bliem. dat het anolaus heel lang duurde De bekende radio-omroener Jan Boots droeg od prettige wiizc zorg voor de rbindende teksten. Tiidens dit sanien- n werd nog een dronk uitgebracht op H. M. Koningin Juliana en Haar gezin. VOORSCHOTEN Geslaagd. Voor het toelatingsexamen Herv U.L.O-school te Leidpn ziin geslaagd Anneke Mechelse. M'en Turkenbure. Tonnie Hoevers Alie Brucsee. IJs van ien. Dick PeWs en R. Smit. allen leerlingen van de Herv. school, hoofd de heer N. J. Schut. Voor het toelatingsexamen Huyeens vceum te Voorburg is geslaagd Jaap Tempelman, eveneens leerling van deze school. Spoedeisende raadsvergadering. Hedenavond om half 8 komt de raad bijeen voor een spoedeisende vergadering. W. stellen voor, een geldlening aan te gaan van 400.000 tot dekking van de stichtingskosten van de- 106 woningen In het plan „Klcin-Langenhorst". Het is ge wenst de voorlopig met kasgelden te fi nancieren stichtingskosten zo spoedig mogelijk door een vaste lening te dekken, daar langlopende leningen voor woning bouw momenteel moeilijk verkrügbaar zyn. Het bankiers kantoor Staal en Co te Den Haag heeft een aanbieding gedaan Der 1 Augustus een vaste geldlening te sluiten tegen o.a. deze voorwaarden: a pari. 50 jaar looptijd, rentevoet ZVi^c, provisie 1/8^?. Alle voorwaarden zijn in overeenstemming met van hogerhand ge geven richtlijnen. Toelatingsexamens Voor toelatingsexamens slaagden de volgende leerlingen van dc openbare la gere school, hoofd de heer J. H. Kroos- hoof: gem. HBS te Leiden: Tom Huls; middelbare meisjesschool Leiden: Inge borg Moerman en Lies.Jongebreur; Huy- Vlootschouw van de N.Z.H.R.M. te Noordwijk Begunstigd door fraai weer demon streerde een deel van de vloot der Noord-Zuidhollandse Reddlngmaatschap- >y voor de kust van Noordwyk. Reeds vroeg in de middag kwamen de .Arthur" uit Scheveningen, de „Neeltje Jacoba" uit IJmuiden en de „C. A. A. Dudok de Wit" uit Zandvoort voor de wal. Bovendien nam ook een toestel van de Marinevliegdienst te Valkenburg aan de gecombineerde oefeningen deel, zo dat het geheel een mooi schouwspel op- De „Arthur" en de „Neeltje Jacoba" zijn prachtige reddingsboten, die al ver schillende „wapenfeiten" op hun naam hebben staan. De boot uit Zandvoort is ;en kleiner type, maar toch is ook dit icheepje zeer doeltreffend ingericht. Wel :eer armzalig stak hierbij de Noordwyk- ;e roeireddingsboot af. Naar wij menen te weten is Noordwyk de enige plaats, die zich nog met een roeiboot moet be helpen, en het was van het plaatseiyk comité een gelukkige gedachte op deze manier het grote verschil te demonstre- I. Het publiek had ruimschoots gele genheid voor een nieuwe boot te offeren. De oefeningen zijn zeer goed geslaagd. Gedemonstreerd werd eerst met een „wippertoestel", terwijl ook een vuurpijl werd afgeschoten. Ten slotte kwam het vliegtuig, dat lichtkogels afschoot en een rookbom uitwierp, waarna de „vreemde" boten naar hun „basis" terugkeerden en de Noordwijkse roeiboot onder ijseiyk ge schreeuw door zes paarden de oprit werd opgesleept. Internationale Kunststoffenindustrie De gunstige verwachtingen der Inter nationale Kunststoffen-industrie te Voor schoten zön niet ten volle in vervulling gegaan. De omzetten stegen doch de re sultaten bleven sterk by 1948 achter. De Participatiemy. nam 200.000 aan delen B over a 110 pet delende voor Vt in de winst 1949. Voorts werd onder hands ƒ400.000 geleend. Door devaluatie stegen de grondstoffenpr'üzen, doch hier tegen had men zich gedekt. In het na jaar begint de productie van nieuwe stoffen. Betreurd wordt dat andere landen profiteren van de vrymaking van de Europese handel doch zich zelf door tarieven beschermen. Het exploitatie saldo was ƒ141.075; voor belastingen wordt ƒ43.597 gereserveerd; voorgesteld wordt 5 pet dividend, waarvoor 21.000 uit de dividend-reserve wordt geput. In het proces voor de afdeling recht spraak van de raad voor he-t rechtsher stel van de commissie voor de gedepos- sedeerden tegen het beheersinstituut over de L.V.V.S. zün beide partyen in gegaan op een voorstel van de raad om door gezameniyk overleg tot vaststel ling van het aantal normen te komen. Op 21 Augustus a.s. zal men dit resul taat aan de raad mededelen. Sfeer in 't gezin De „Nieuwe Leidsche" er in! gens Lyceum Voorburg: Tob. Albronda; Ulo Noordeinde, Leiden: Alois Jost en Paul Fryiink. Van de Hervormde school, hoofd de heer Schut, slaagden: Huygens Lyceum Voorburg: Jaap Tempelman, Herv. u.l.c Leiden: Anneke Mechelse. Mien Turken- burg, Tonnie Hoevers, Alie Brussee, IJs van Rooüen. Dick Peters, R. Smit. Sport en Pijnlijke nederlaag Wedstrijden Njord in de finales LeidenQuick Boys 16 Het -beginsignaal had nog maar nau welijks weerklonken, of een lange cen ter uit het middenveld kwam binnen de actie-radius van Van den Oever. De Katwijkse midvoor schoot weg en koos de rechte weg naar het doel. Een ge makkelijke weg, omdat de Leidenaren rustig bleven staan, in de veronderstel ling dat de scheidsrechter wel voor off side zou affluiten. Zo kreeg Van den Oever alleen een uitlopende De Broe tegenover zich. Even een tussencentertje naar de vrijstaande Zuiderduin, die voor een leeg doei geen fout maakte: 01. Toen hadden velen het meteen beke ken: de Leidse rood-witten zouden wor den ingemaakt. Maar ziet: nog geen vijf minuten later lag de gelijkmaker al in de Katwijkse touwen. Een beetje voet- balpoeha in het rechter verdedigings- blok van Q. B.. tik-tak van De Best naar Blankert en terug, bezorgde de bal by Van der Kraan, die meteen een scherpe voorzet lanceerde. Een vallende Bauw taxeerde de bal niet goed, raakte hem maar half, waardoor het leer voor de voeten van Van Weeren sprong. Die slingerde zijn wreef naar voren: goal (-1—1). Q. B. bleef sneller, sterker en aggres- siever, hoewel de Leidenaars ook nogal eens een bezoek aan de Katwijkse veste brachten. Na drie scores van Van den Oever (twee nog vóór en een direct na de thee), hadden de Katwijkers „Lei den" in hun zak. Delfos, de Leidse stop per, maakte Van den Oever het leven nog wel tamelijk zuur. Hij bleef voort durend op zyn hielen parkeren. Het was De Bree, die bij een paar hoge boog- ballen door zyn zekeringen sloeg en Q. B. twee doelpunten min of meer cadeau Seriewedstrijden LDWS U.V.S.-comb.A.S.C. 6—0 De cyfers zouden doen vermoeden, dat het een eentonige wedstrijd is geweest, maar hoewel U.V.S. beduidend beter speelde, was het overwicht van de blauw- witten niet zo groot. Grove fouten in de A.S.C.-verdediging Avaren oorzaak van een 40 voorsprong van U.V.S. by de rust. In de tweede helft wist U.V.S. nog twee maal te scoren. Men won dus met 60. waardoor U.V.S. in de volgende ronde tegen Lugdunum komt. Morgen wordt gespeeld: Rynsb. Boys L.D.W.S. Wedvlucht „Het Oosten" Zaterdag hield „Het Oosten" een wed vlucht met jonge duiven vanaf Tilburg, 78 km. De duiven werden gelost om 1.45 uur met Zuidenwind. Dc eerste duif werd geconstateerd om 3.0.27 uur, de laatste prijswinnende om 3.31.47. In con cours waren 285 duiven. De uitslag was als volgt: C. v. d. Mey 1; Tj. de Wit 2, 4, 20, 29, 37, 43, 44; P. Groenendijk 3, 19; W. Sira 5, 52; Jac. Marijt Sr 6. 42; J. L. de Weerd 7, 17, 29, 54, 57; J. Boekkooi 8, 11, 16, 34. 35, 36. 50; W. Nagtegaal 9, 18, 27; Jac. Marijt Jr. 10; L. de Komijn 12; J. R. Smits 13, 14; H. E. Christiaanse 15; A. Rooda 21, 38; A. v. Gennigs 20, 40; W. v. Ommen 23, 33; A. Roest 24, 53; J. v. Stadcn 25; J. P. Groenendijk 26; A. Driessen 28; D. Zwaan 31, 32; A. Goudswaard 39, 49; W. Alting 41; J. Faas 45; H. Kettenis 47; F. G. Vliegenthart 47, 55, 56; A. Braxhoven 48; F. Breedijk 51. geslagen In de finale Diamond Sculls te Henley werd van Mesdag, de in Dublin stude rende Nederlander, geslagen door de Engelsman Rowe met drie lengten een tijd van 9 min. 11 sec. Njord werd in de finale van Grand Challenge Cup met Ui lengte door de acht van de Harvard Universi teit (V.S.) geslagen. De tijd van Harvard was 7 min. 23 sec- Njord startte in een hoger tempo dar de acht van de Harvard Universiteit (44 tegen 40 slagen) en de Leidenaren kon den de leiding nemen. Na een halve mijl had Harvard de achterstand ingehaald boord aan boord roeiden de ploeger, waarbij de Amerikanen enkele centime ters voorsprong verkregen. Langzaam maar zeker voerde Harvard het tempo op. waarbij Njord stug verdedigde en verscheidene pogingen deed het verloren terrein, hoe gering ook, te herwinnen Toen de voorsprong van de Amerikanen een lengte bedroeg ging de acht over tot een slag van grotere lengte, zeker als Het verschil bij de finish bedroeg ten slotte VA lengte. AmsterdamNed. Politie-elftal 40 In het Olympisch stadion te Amster dam werd Zaterdagavond een voetbal wedstrijd gespeeld tussen een Amster dams team en het Nederlands Politic elftal. De Amsterdammers wonnen met 40. nadat de rust reeds met een 10 voor sprong was ingegaan. Louise Brough drievoudig Wimbledonkampioene Versloeg Margaret Dupont in 3 sets. Louise Brough is in de grote Wimble- dondon kampioene van dit jaar. Op de laatste dag van de kampioenschappen won zij maar liefst drie titels. Hiervoor moest zij in totaal 9 sets spelen met tezamen 89 games, want geen enkele wedstrijd eindigde met straight sets. Zij won de titel dames enkelspel door haar landgenote mevr. Margaret Dupont Osborn met 61, 36 en 61 te Hierna won zij met deze het dames dubbelspel met 64, 57, 6—1 van Dorii Hart en Shirley Fry en tenslotte zege vierde zij met de Zuid-Afrikaan Sturgess in de finale van het gemengd dubbelspel met 11—9, 1—6, 6-4 over de Ameri kaans-Australische combinatie Patricia Todd en Brown- De wedstrijd tussen Louise Brough Margaret Dupont werd bijgewoond door koningin Mary, die na afloop de trofee in haar koninklijke loge aan miss Brough uitreikte. Bromwich en Quist, acht maal Austra lisch kampioen in het heren-dubbelspel, behaalden na een weinig spectaculaire doch wel spannende partij de titel met een 7—5, 3—6. 6—3, 3—6, 6—2 overw ning op hun jonge landgenoten Brown Sidwell- Het - stad" heeft in afdeling 4 met 32 overwinning behaald op H.P.S.V. In de finale speelde men tegen Vite: Haag. De uitslag was 4—1 voor Leiden. Eén doelpunt werd gemaakt door Erades en drie maal scoorde Dool. Men behaalde In afdeling 4 de eerste prijs. De Koreaanse krachtmeting ALS EEN ZWERM colorado-kevers is het bolsjewisme over uitgestrekte wereld-', gebieden neergestreken en de vernieti gende werking daarvan heeft Washington) in Azië niet kunnen voorkomen. Nu in Korea het conflict is uitgebroken, beseft: Amerika en ook de Veiligheidsraad, dat! krachtige verdelgingsmaatregelen nodigj jn om fcet gevaar te keren- Het feit, dat in zeer korte tijd reeds de eerste defensielinie onder de druk der Noordelijke troepen in Zuid-Korea be- eken is. bewijst, dat de Noorderlingen zich langdurig op ae aanval hadden voor-; bereid, terwijl eens te meer ae bewering Gromyko ontzenuwd wordt, dat de Zuiderlingen, aangevuurd door Wash ington, deze oorlog hebben gewild. Uiter aard interesseert men zich het meest het vraagstuk of de voorlopige „lo-i op andere punten, hetzij in Azië, hetzij! in Europa, van de „koude oorlog" tot da „hete oorlog" zal worden overgegaan. Eén ding houde men hierbij in hetj oog, dat het Kremlin er momenteel geen voordeel in ziet, op „klasieke" wijze, 't Verklaarde uitzicht wryvings-I punten de oorlog te doen ontbranden.! Voorlopig houdt Moskou vast aan het beginsel, dat er „graden van oorlogs werkelijkheid" bestaan, die geleidelijk kunnen worden geïntensiveerd, of ver minderd, naarmate men er voordeel in ziet. Ook Washington intensiveert de oorlogsmaatregelen in Korea naar be hoefte en de vraag naar meer materiaal, vliegtuigen en grondtroepen wordt Het gevaar voor uitbreiding van het conflict wordt niet onderschat, want een militaire en een diplomatieke missie uit de Ver. Staten, gaat nu in Indo-China, Indonesië, Malakka, Birma, Siam en de Philippijnen poolshoogte nemen over de militaire versterkingen, welke deze be dreigde gebieden eventueel nodig heb ben. De Sowjet-propagandisten. met Gromyko aan het hoofd, zijn blijkbaar bij Goebbels in de leer geweest, daar zij de wereld trachten wijs te maken, dat Truman, Dean Atheson, Johnson, Onnr Bradley „oorlogsmisdadigers" zyn, die| de vrede in gevaar brengen! De Russische eis, dat de Veiligheids-I raad zou gelasten, dat de Amerikaanse' militaire interventie onmiddellijk moestj worden stopgezet en de Amerikaanse) strijdkrachten uit Korea teruggetrokken; was, op zijn zachtst gezegd, belachelijk.1 Terecht heeft het militaire ingrijpen der Amerikaanse regering de sanctie van de Veiligheidsraad gekregen en heil is verheugend, dat steeds meer landen) van de Ver. Naties steun voor Korea hebben toegezegd. Enropa en Azië. Ten aanzien van de Azië-politiek is Washington thans van het defensief tot het offensief overgegaan. Aan specula ties inzake de eerst volgende stappen van Washington of Moskou, ontbreekt het niet. Zo is er sprake van een Rus sische manoeuvre tegen de Ver. Staten in het Verre Oosten, waarbij de Sowjet- minister van Buit. Zaken, Wisjinsky. de ensceneur zou zijn. Washington houdt! echter terdege rekening met het feit, dat de Chinese communisten uit Mandsjoerije straks steun zullen vene-j nen aan de Noord-Koreanen en een verhevigde activiteit in geheel Zuid- Oost-Azië zal volgen. Het zijn Amerikaanse oorlogsschepen,! die thans de veiligheid van Formosa) moeten garanderen en hoe licht kan bet niet tot een treffen komen tussen de) Chinese communisten en de Amerikanen.) De militaire operaties zullen zich uit breiden ais een olievlek, zodra Warr ington wordt geforceerd tot ingrijpen in1 China zelf. Zover is het weliswaar nag niet, maar men moet met deze mogelijk heid rekening houden. Zelfs al zou Moskou het risico r:iet durven aanvaarden, zowel op het Oos'e- lijke als het Westelijk- front massale vijandelijkheden te beginnen, dan nog betekent de inval in Korea, dat Ame rikaanse strijdkrachten door Korea wor den „vastgehouden", terwijl toch op de andere punten de „koude oorlog" wordt) voortgezet. Van deze contactpunten noe men wij o.a., het Joegoslavië van Tito,| Perzië en niet te vergeten „Berlijn", waar een eventuele nieuwe „luchtcorridor" heel wat Westers vliegtuigmateriaal zou absorberen. Het gevaar der Russische divisies in; Europa wordt eerst acuut, zodra men er vaart, hoe de strijd om de macht zich) verder in Azië ontwikkelt, waarbij in-i derdaad Korea slechts een „testcase" is. Het conflict in Korea veroorzaakt, iail extra aandacht gericht moet blijven op de weerstand van alle andere wrijvlngs-1 vlakken. Dit nu is niet slechts een dol lars-, maar ook ponden-, francs- en gui-j densverslindend probleem. De „Part"-I en Marshalllanden zullen hier de handen) nog krachtiger ineen moeten slaan. Een afdoend militair ingrijpen van Amerika op Formosa en het behoud dec strategische posities in de Pacific is van wisselwerking op de situatie in; ■Europa. Korea heeft althans dit voor deel gebracht, dat er eenheid komt in da politiek en strategie jegens Europa ea Azië. Terwijl de meeste landen op ver rassende wijze hun instemming met iet besluit van de Veiligheidsraad aan -io dag hebben gelegd, heeft Egypte ver klaard, dat het neutraal wil blijven. Het Egyptische standpunt kan van impo-- tantie worden, als de strijd in Azië zich zou uitbreiden, en het „historische" Suez 1 kanaal voor de doorvoer van wapens of) proviandering, voor zover zulks niet door de lucht geschiedt, een factor van beto-j kenis wordt. India, een kernpunt in de Aziatischal politiek, heeft zich weliswaar achter het) besluit van de Veiligheidsraad gesteld,) maar zal tooh geen troepen of schepen) naar Korea sturen, terwijl Indonesië dal handen inonschuld" wast! Bemid delingspogingen hebben eerst weer ?.in,| als de Noord-Koreaanse communistische troepen achter de 33ste breedtegraad1 zyn teruggedrongen. Ned.-Am. Autobandenfabriek Vredestein De NV. Nederlandsch-Amerikaanse Autobandenfabriek Vredestein meldt over 1949 een aanmerkelijke uitbreiding' van de omvang der zaken, een vermeer derd aantal maten van banden en stij gende uitvoer ondanks-buitenlandse con currentie. Te Brussel is een verkoop kantoor opgericht met frs 1 millioen ka pitaal. Bij de Herstelbank werd een langlopend crediet van f 900.000 opgeno-, men. Het bedrijfsoverschot was f 1.2 mil-j lioen; na afschrijving van f 758.520 en reservering van f 200.000 wordt een dividend voorgesteld van 4 pet. De re sultaten over 1950 zijn zeer bevredigend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2