ïlictuue feiltëtffe GTmirant Amerikanen doorbraken Noord-Koreaans omsingelingscordon Rode vloed tracht Amerikaanse dam voor te blijven Amerika heeit nu in Europa 100.000 man staan Betoging voor Prins-regent werd er een tegen de Koning Wist tl In nevelen MAANDAG 10 JULI 1950 BUREAUX: llogewoerd 103 Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936, ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVERTENTIEN: i 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8168 HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: a W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staalvatttri: It ghtbfeem tngo hert in tcgheaspett" „Stad en Landschap" protesteert ZIE PAG. 3 Koreaans weekeind •elslagen. alle Amerikaanse strijdkrach- •n ten Noorden van Taedjon dreigt af snijden. Grote lof heeft MacArthurs niqué voor de Zuid-Koreaanse troepen, in de strijd zijn gekomen slaagden, de spits Noord-Koreaanse opmars juist De eerste Noord-Koreaanse divisie, die in de nacht van 8 op 9 Juli een Amerikaans bataljon bij Tsjonan overviel en omsingelde, is er niet in geslaagd deze Amerikaanse positie te vernietigen. Het bataljon is nl. door de Noord-Koreanen héén gebroken en het heeft zich „in goede con ditie" weer bij de andere onderdelen van het regiment aangesloten. De krachtsverhouding tussen de Noord-Koreaanse divisie en het bataljon was als tien staat tot één, aldus het communiqué van MacArthur. De Amerikanen hebben het dit week-1 gangspoort naar Zuid-Oost Korea, wordt, einde niet gemakkelijk gehad. De Noord- verder naar het Noorden, een tweede Koreanen zetten nl. alles op alles, om deNoordelijke aanval uitgevoerd, die, Amerikaans-Zuid-Koreaanse troepen te' verslaan, vóór de Amerikaanse verster kingen, die in grote hoeveelheid onder weg zijn, het front hebben bereikt. Een van de grootste gevaren, die de legers van MacArthur thans bedreigen, is de eventuele verovering van de aan- voerhaven Poesan door de Noord- Koreanen. Zij zijn deze stad tot op be reikbare afstand genaderd, doch men houdt er nog rekening mee, dat de voor posten van de Noord-Koreanen zullen af zwaaien, om een omsingelingsbeweging uit te voeren, die dan de Amerikanen elders op Korea zal afsnijden. De communisten zijn de nieuwe hoofd stad Taedjon inmiddels tot op 30 km. afstand genaderd. De Amerikanen ver schansten zich hier tegen de Koem. In de sector Pjontaeck-Anson zijn daar de eerste Amerikaanse tanks in de strijd geworpen. Aan beide zijden had men hevig met het slechte weer te worstelen. MacArthurs eommuniqué van Zondag maakte melding van Amerikaanse sol daten. die er bij Osan in slaagden de vijandelijke omsingeling te ontgaan en naar het eigen leger terug te keren. De Koreaanse kust tussen Samtsjok er Imwonjin werd door oorlogsschepen be schoten. Rotsblokken, die van de bergen op de kustweg vielen, versperden daar het verkeer van Noord-Koreaanse colon nes. Ook bij Pjinggokotong, zeventig kilometer ten Zuiden van Imwonjin, werden dergelijke operaties uit uitvoer gebracht. Bij die beschietingen is de Britse kruiser Jamaica door een granaat ge troffen, waarbij doden en gewonden te betreuren waren. Voor het eerst hebben Amerikaanse bommenwerpers een zware aanval ge daan op de Noord-Koreaanse voorhoeden. In plaats van bommen op de tanks te werpen, legden de Amerikanen brand- cirkels rond de tanks, wat uitstekende gevolgen voor de Amerikaanse oorlogs voering opleverde. Zes tanks en een ge heel bataljon der Noordelijken werden bij deze aanval buiten gevecht gesteld. De Amerikaanse reuzenforten, die de aanval uitvoerden, vlogen op zeshonderd meter hoogte. Zij werden door jagers beschermd. In totaal leed de Amerikaanse luchtmacht, op die dag bij verschillende aanvallen een verlies van 12 toestellen, wat op een toeneming van de luchtafweer wijst. Het aantal 12 is overigens door de communisten opgegeven. Terwijl de hoofdstoot der Koreaanse troepen zich richt op Taedjon, de toe- de heuvelrug op het Zuid- Koreaanse schiereiland, af te buigen. Nog hebben de Amerikanen te weinig materiaal. Vandaar, dat men in Tokio meent, dat de Amerikaanse troepen alleen vertragingsgevechten kunnen leve- •n. totdat de voorraden aangevuld zijn. De Noord-Koreanen, zo merkte men op, hebben thans de beschikking over Russische Yak 9 jagers. Het is een ieuwe en snellere uitgave van de tot li toe gebruikte Yaks 3. Eenheden van het Noord-Koreaanse leger hebben, volgens legerbericht, de stad Tsjintsjchon en omringende dorpen ver- Volgens berichten, die het militaire hoofdkwartier te Tokio vanmorgen heb ben bereikt, is een tweede Amerikaans bataljon door Noord-Koreaanse troe zuiden van Tsjonan afgesneden. Amerika heeit nu 57 doden V. N. COMMISSIE ZETELT IN POESAN De Commissie der Ver. Naties voor Korea zal haar werk voortzetten in Poe san, de belangrijke haven in Zuid Korea. DE JAPANSE POLITIE KRIJGT „ZWARE" WAPENS De Japanse regering heeft maatregelen genomen, de toegestane getalsterkte der politie terstond op te voeren. Van de reserve zullen 75.000 man in Tokio en in de grote centra worden gestationneerd. Deze troepen krijgen de beschikking over „zware wapens". MacArthur opperbevel hebber Ver. Naties President Truman stemde erin toe. dat MacArthur opperbevelhebber der Ver- Wes- enigde Natiea in Korea zal zijn. Naast de Vijftigduizend. Belgen hebben Zaterdagmiddag in Brussel een betoging gehou den om hulde te brengen aan Prins-regent Karei Tegelijkertijd was deze betoging een demonstratie tegen de terugkeer van Leopold. Aan de kop liepen de voornaamste leiders van de socialistische party, o.a. Paul Henri Spaak. Koningin en Prins in Gelre Welkom door bijna 200 fanfarecorpsen Dorpelingen van Zoelen voeren morgen gemeentespel op Uren van hun vrije tijd hebben de Geldersen opgeofferd, om vandaag aan de Koningin en de Pms een grootse hulde te kunnen brengen. In Sonsbeek te Arnhem, op het terrein van de ten toonstelling Mijlpaal 1950, werd vanmid dag door een kleine tweehonderd fanfare corpsen uit heel de provincie een schet terend welkom geblazen. Vanavond zou het vorstelijk paar een schouwburgvoor stelling worden aangeboden door Apel- doornse en Nijmeegse dilettanten onder leiding van een dirigent uit Arnhem. En morgen is het de grote dag voor de Betuwe. Enkele honderden Zoelense dorpelingen geven dan in Kerk-Avezaath hun beste krachten aan een gemeente- spel, dat door hun burgemeester is ge schreven en door de gemeente-secretaris Amerikaanse vlag voert hij de blauw witte vlag der Ver. Naties. BRITSE OORLOGSSCHEPEN IN SCAPA FLOW In Scapa Flow is een sterke vlootcon- centratie van Britse oorlogsschepen waargenomen. Het vliegdekschip „Veu- geance", een kruiser, vijf torpedoboot- jagers en een fregat zijn er binnenge- JOHN FOSTER DULLES: „MEER PRODUCTIE". In een toespraak tot de Golgate Uni versity heeft John Foster Dulles erop aangedrongen, dat Amerika meer zal produceren, om de vrije wereld te helpen tegen een plotselinge gewapende aanval. Amerikaanse troepen, voorzien van uitrusting, vrachtwagens en verder mate riaal wachten op een Japans vliegveld op de transportvliegtuigen, die hen naar het strijdtoneel in Zuid-Korea zullen brengen. Doch nog 22 millioen achter de hand Minister Johnson van de Ver. Staten heeft Zondag gezegd, dat het Russische leger 3 of vier millioen man telt en het Amerikaanse momenteel 667.000 man, verspreid van Oostenrijk tot Alaska. Toch vormt dit Amerikaanse leger een geduchte macht, dank zij de samenwer king tussen de drie wapens van het leger, de coördinatie va n de strategische plan nen en die in uitrusting en bewapening. „Nieuwe wapens kunnen in een oorlog een beslissende rol spelen. Wij hebben ic dat opzicht een voorsprong, die wij kun nen behouden", aldus Johnson. Intussen wijzen militaire deskundigen erop, dat het geruime tijd zal vergen, voor de nodige reserves, die zij behoeven, opgebouwd zijn. In Europa bevonden zich 100.000 man, waarvan 85.000 in Duitsland, 10.000 in Oostenrijk en 5000 in Triëst. De Ver. Staten hebben echter een groot servoir aan getrainde soldaten. Er zijn 15.370.000 veteranen uit de jongste oorlog. 2.259.000 man van een leeftijd van 20 tot 24 jaar en 5.187.000 van een leeftijd 25 tot 29 jaar. Officieren in actieve dienst reserve officieren van Amerika kun- en op een grote oorlogservaring bogen. Amerikaanse troepen uit forten aan de Westkust hebben inmiddels opdracht ge kregen „zich gereed te houden voor ver trek naar het Verre Oosten. Dit zijn ge vechtseenheden van het tweede, het der- en het vierde Amerikaanse leger. Geallieerde hulp Uit Australië zijn vier en veertig vlie gers van de Australische luchtmacht in Manilla aangekomen. Zij zijn vermoede lijk op weg naar Korea. Mexico, Transjordanië (het eerste Ara bische land). Birma. Afghanistan, Siam dat rijst zal zenden naar Zuid-Korea) Columbia (dat een expeditieleger zal zen- ?n) sloten zich bij de Ver. Naties aan. Saoedie Arabië heeft geprotesteerd te gen het „overhaaste" Egyptische besluit, dat niet te doen, terwijl Ceylon de strijd op Korea als een „Binnenlandse" gelegenheid beschouwt en niet meedoet. De „New York Herald Tribune" schrijft /er de strijd in Korea: „Het is nu wel bewezen, dat de strategischt luchtmacht, ho sterk ook, niet in stoat is alle aaavoer bijstand aan een front te beletten. Het is hoog tijd, dat wij thans aandacht gaan besteden aan ons landleger!" Oude vrouw te Rotterdam door gas gestikt In een woning aan de Nobelstraat te Rotterdam is Zaterdag het levenloze lichaam van de 66-jarige wed. C. J. Sele- stein—Lenoir aangetroffen. De gaskraan stond open. NEDERLAND HELPT ZUID-KOREA: VREDESACTIE PROTESTEERT De Alg- Ned. Vredesactie. gevestigd te Ammerstol, heeft bij de minister-presi dent en de volksvertegenwoordiging ge protesteerd tegen het verlenen van ge wapende bijstand aan Zuid-Korea Frans vliegtuig neergestort: ruim 20 doden Gistermorgen vroeg is bij Casablanca in Marokko een Frans vliegtuig neerge stort, nadat één der motoren in branc was geraakt De berichten maken gewa^. van 20 of 21 doden terwijl, een aanta: andere passagiers ernstige brandwonden opliepen. Het adres der professoren Nog 64 hoogleraren en lectoren bene vens 64 leden van wetenschappelijke sta ven en privaatdocenten hebben het adres inzake Nieuw-Guinea ondertekend. De ondertekenaars omvatten thans 347 van de 865 professoren en lectoren en 408 leden van wetenschappelijke staven en privaatdocenten. Aardbeving in Columbia In het Noorden van de provincie San tander in Columbia heeft zich Zaterdag een aardbeving voorgedaan, die. naai men vermoedt, aan meer dan 120 per sonen het leven heeft gekost. Gevangene van Indianenstam Ir. H. Hermans van de Sarakreek- Goudvelden heeft terugkerend uit het binnenland van Suriname de bagage de verdwenen Franse ontdekkingsreizi ger Maufrais medegebracht. Hij vertelde, dat Indianen twee weken geleden het laatste kamp van de heer Maufrais heb ben gevonden. Uit het dagboek bleek, dat de heer Maufrais dit kamp twee maanden geleden had verlaten om zich naar een 35 km verder gelegen politie post te begeven. Maufrais is daar niet aangekomen. Hij had onderweg veel voe dingsmiddelen verloren doordat zijr bootje gezonken was. De Ojanna-India- nen veronderstellen, dat Maufrais eer gevangene is van de wilde Wajarakoelie- Indianen. Toch aanval op Ambon voorbereid Ass. Press meldt, dat de R.I-S. in het Oostelijk deel van de Archipel troepen waaronder afdelirigen van de Siliwangi- divisie, concentreert voor een aanval op Ambon en dat binnen een paar weken de gevechten zullen uitbreken. Zaterdag is weer een schip met troe pen uit Djakarta' naar Oost-Indonesië vertrokken. De laatste weken heeft de R.I.S. met er door Nederland geleverde korvet ten Ambon geblokkeerd, terwijl de pa trouillering tegen de smokkelhandel in erige deel van de Archipel door de Nederlandse marine verricht wordt. Veel kersen werden niet geplukt Ze zjjn het niet waard. Vlak voordat de kersenoogst kon be ginnen. was men optimistisch. Maar vooi vele pachters is dit jaar een grote teleur stelling geworden, De spreeuwen lieten zich gelden als in geen jaren is gebeurd: er was vaak geen keren aan. Ook de felle regens brachten grote schade en deden vooral de harde soorten (zwarte kersen e.d.) bijna allemaal springen. Ze zijn alleen geschikt voor de industrie De veilingprijs van een dubbeltje per kilo maakt de zeer hoge plukkosten en de sociale lasten niet goed. Vele pachters besloten daarom de kersen te laten han- Vader van 9 kinderen gedood bij motorongeluk De 45-jarige oncterwijier J. Göessen uifc Heer l}ij Maastricht is Zaterdagmiddag Luik bij een botsing met een trolleybus van de duo van een motor geslingerd op slag gedood. Hij was vader van negen kinderen. De bestuurder, de 48-j. belas tingambtenaar Fr. de Groen, eveneens ui Heer, werd in zeer ernstige toestand naa het ziekenhuis overgebracht. Twee agenten gewond in Amsterdam Vechtpartij met Noorse zeelieden. Twee agenten liepen Zaterdagavond lichte verwondingen op tijdens vecht met een tiental Noorse zeelieden wie de toegang tot een café aan de Zee dijk te Amsterdam werd geweigerd De Noren werden door kameraden geholpen, het cafépersoneel assisteerde de beide agenten. Een der belhamels werd ge arresteerd. Mammoethkies (S000 jaar oud) in Putten Grindgravers hebben Zaterdag bij de Solse berg in de omgeving van Garde ren een stuk kies van een mammoeth. een voorwereldlijke olifant, gevonden Volgens een deskundige is de vondst on geveer 5 000 jaar oud. De mammoeth zou afkomstig ziin geweest uit Scandinavië en in de ijstijd hier zijn gekomen. Ja ren geleden werd bij Garderen eveneens een stuk van zo'n kies gevonden. Pianospel in ruil voor schilderijen In het landelijke Staphorst stonden Zaterdagavond tientallen auto's gepar keerd voor een eenvoudig scheefgezakt boerenhuis, van waaruit Beethovens Mondscheinsonate. een Nocturne Chopin en andere schone pianoklanken de wijdte van 't donkere land indreven. Gerard Hengeveld speelde hier en zij honorarium bestond deze avond uit dr. schilderijen. De schilderes Stien Eel- singh heeft de oude koestal als expositie ruimte ingericht en heeft het plan zomermaanden op deze wijze culturele •amenkomsten te houden, steeds op de basis van „artistieke ruil". Het comité van ministers van Raad van Europa zal 3 Augustus Straatsburg bijeenkomen. Op 10, 11. 12 Juli a.s. zal de commissie voor econo mische zaken haar derde zitting houden. „We hebben er sinds de Septemberdag 1948, waarop U de teugels van het bewind van Uw Moeder overnam, reik halzend naar uitgezien, te kunnen ge tuigen van de liefde, die ook ons Gel dersen jegens U en Uw Gemaal bezielt," sprak de Commissaris der Koningin, jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford, vanmor gen op Mijlpaal 1950 tot de Koningin. De Staten van Gelderland waren daar gaderd, in het bijzijn van de Gelderse burgemeesters en de hoofdambtenaren der provincie. Het Gelderse provinciehuis bestaat pas op papier. „Het zal nog twi jaar duren, eer wij Uwe Majesteit kunnen uitnodigen het te komen openen, zoals destijds Koningin Wilhelmina het tijdens de oorlog verwoeste gebouw in gebruik heeft gesteld," zei jhr Quarles van Ufford. Prins met Attlee bij vliegdemonstratie Prins Bemhard woonde Zaterdag, gezelschap van de Britse premier Attlee, te Farnborough e<n demonstratie vi R.A.F. bij. Ook bezocht hij een ten stelling van vliegtuigen uit de eerste wereldoorlóg. Paul Spaak tot de prins „Houd U bereid België nog meer diensten te bewijzen" Ongeveer 50.000 Belgen hebben Zaterdagmiddag te Brussel deelgenomen aan een huidebetoging ter ere van prins-regent Karei. Hoewel deze be toging een nationaal karakter zou dragen en het gehele Belgische volk zijn dank zou demonstreren voor de wijze, waarop prins Karei het schip v*n staat tijdelijk heeft bestuurd, stond zij duidelijk in het teken van het anti-L.eopoldisme én anti-clericalisme. De niet-Koningsgezinden grepen deze gelegenheid aan om nogmaals hun misnoegen over de terugkeer van Koning Leopold uit te spreken. Joodse actie tegen ontwerp Winkelsluitingswet Officieel protest van Israëlletisch Kerkgenootschap Naar de Nieuwe Leidsche C r t verneemt heeft de centrale commissie tot de algemene zaken van het Nederlands Israëlietisch kerkgenootschap met alge mene stemmen een motie aangenomen, waarin het wetsontwerp winkelsluiting een aantasting van de Grondwet wordt genoemd wegens de bepalingen, die zou den leiden tot het sluiten van Joodse zaken op Zondag. Aan de permanente commissie, de dagelijkse leiding van het kerkgenootschap, werd opgedragen de nodige stappen te ondernemen. Onlangs maakten we reeds melding van een min der officieel Joods protest DAT de brandweer van Deventer en e van de Kabelfabriek in Alblasserdam Ned. kampioen gemotoriseerde corpsen werden op de Zaterdag in Deventer ge houden eindwedstrijden. DAT de Engelse kruiser Cleopatra en de Eng. torpedobootjager Gabbard van 14 tot 19 Juli Vlissingen bezoeken. DAT in het kader van de bouw van een electrische centrale in Limburg voor f8 millioen 'n schakelstation in Limmen en een nieuwe hoogspanningskabel tussen Lutterade en Maastricht zullen komen. DAT in Putten het huis gereed kwam. hetwelk door de bewoners van Overschie aan de vereniging Wederopbouw Putten is geschonken. DAT Ned. bijenvolken weer naar de Belgische heidevelden mogan gaan. DAT het Prot. ziekenhuis Bethesda te Tiel voor twee ton zal worden uitgebreid met een paviljoen. DAT P. v. d. Lijn. voorzitter van de Ned. geologische vereniging. Zaterdag in Hilversum is gehuldigd i.v.m. zijn 80ste verjaardag, en hij benoemd is tot ridder in de Orde van O.-N. DAT het gemeentebestuur van Folke stone (Eng.), waarheen thans een toeris tenboot uit Vlissingen vaart. Zaterdag laatstgenoemde plaats zal bezoeken. DAT op 20 Juli in het marinè-oplei- dingskamp te Hilversum weer een groot aantal marine-officieren wordt beëdigd. DAT het aantal inwoners van Noord- Brabant vorig jaar is toegenomen van aim 1.219.000 tot ruim 1.242.000. DAT de wijde staking bij de stoom spinnerij Twenthe te Almelo is opge heven en er in de nacht van Zondag op Maandag niet gewerkt zal worden, zoals aanvankelijk was voorgeschreven. DAT de Amsterdamse politie heeft ge waarschuwd tegen de industrie- er handelmij. Florida. Koninginneweg 9 Hilversum t spaarobligaties DAT de richtprijs voor koolzaad van dt oogst 1951 is vastgesteld op ƒ55 per 100 kilo. Tevoren reeds was bekend gemaakt, dat de C.V.P. niet zou mogen deelnemen wegens de „onsympathieke houding die de Katholieke pers had aangenomen tegenover de prins-regent in de konings kwestie". Aan de demonstratie namen dan ook alleen linkse groeperingen deel. Een grote optocht socialisten, liberalen en communisten trok naar de Grote Markt in Brussel, afbeeldingen van de prins-regent. Koningin Astrid en Koning Albert met zich meedragend. Onderweg klonken kreten als „Leve de prins regent" en „Weg met Leopold III". Toen de stoet langs een dichte mensenhaag op de markt was aangekomen werd het anti-clericale lied „A bas les calottins" aangeheven, waarna een drietal spre kers de anti- en pro-gevoelens van de betogende massa vertolkten. De Liberale oud-minister Buisseret bracht hulde aan de waardige houding, die de prins-regent steeds heeft aangs- ;n en prees de verdiensten, die deze heeft gehad tijdens de bezettingsperiode. „In ieder geval is de prins geen deser teur" riep hy uit. aldus trachtend poli- s munt te slaan uit de aanhouding Walter Baels, de zwager van koning Leopold. Over de omstandigheden waar onder deze destijds bij verstek wegens desertie werd veroordeeld weet het Ka tholieke blad „De Nieuwe Gids" o.r melden, dat Baels in opdracht van Internationale Rode Kruis naar Lissabon werd gezonden en teneinde de ver vergunning hiervoor te verkrijgen zich op zijn erewoord tegenover de Duitsers had moeten verbinden niet met de Bel gische Londense regering in contact te treden. Toen hij een mobilisatiebevel ontving gaf hij hieraan negatief gehoor, met als motivering, dat hij represaille op in België achtergebleven familie leden, onder wie de Prinses van Réthy, vreesde. Paul Spaak verklaarde, dat de mani festatie als een waarschuwing bedoeld aan het adres van de C.V.P. Hij las telegram voor aan prins Karei, in verklaard wordt, dat tienduizen den Belgen hem hulde brengen voor lier feit dat hij tijdens de bezetting ieder contact met de vijand heeft gemeden en de gevaren van de ondergrondse strijd heeft verkozen boven een vrijwillige gevangenschap. „Dit is geen afscheid. Houd U bereid België nog meer dien sten te bewijzen", aldus besloot Spaak het hulde-telegram aan de prins-regent, die zich tijdens deze betoging niet zien en momenteel op zijn buiten Raversijde aan de Vlaamse kust v blijft. De gehele demonstratie heeft, ondanks dat enkele tienduizenden mensen e deelnamen, niet meer dan een storm in glas water kunnen teweegbrengen Een soort volksdemocratische uitbar sting, waarop vooral de communisten gehoopt hadden is uitgebleven, zodat de gendarmes, die Zaterdag op vele plaat- 'n de stad verborgen waren opge steld. een rustige Zaterdagmiddag heb ben gehad. De anti-Leopoldisten willen u op 12 Juli proberen. Voor die dag heeft het „Nationale Waalse congres" en proteststaking uitgeroepen van 24 ur. Tevens zullen dan demonstraties orden gehouden tegen Koning Leo polds terugkeer op de Belgische troon. Socialistische nederlaag in Sleeswijk Communisten hadden een kwade dag Bij de parlementsverkiezingen ie Sleeswijk-Holstein heeft de sociaal-de mocratische regering van Schumacher nederlaag geleden en de gema rechtse partijen verwierven 31 van zetels. De socialisten gingen van 4 zetels achteruit, de Christendemocra- van 21 tot 16. Daarentegen kreeg de sterk socialistisch georiënteerde vluchte- Lingenpartij 16 (nihil) zetels, de liberale rije democraten 8 (nihil), de Duitse partij 7 (nihil), de Zuidsleeswijkse bond De uiterst rechtsen kregen geen enkele zetel, evenmin als de communis ten, die hun stemmenaantal gehalveerd Morgen wordt over Pléven beslist René Pléven zal de positie van kabi netsformateur aanvaarden en zal mor gen voor de nationale vergadering ver schijnen. Men neemt aan. dat hij daa. de overwinning zal behalen en dat hem daar de kabinetsformatie word trouwd. Zijn programma is vastgesteld door Mollet en omvat hogere lonen en pen sioenen. woningbouw, economische breiding. gemakkelijker credieten, nieuwe kieswet en een verandering der gron_wet. Hij zal willen steunen op cialisten, volksrepublikeinen, radicalen, radicaal-socialisten en gematigden. De steun der socialisten is nog niet zeker daarover zal heden worden beslist. Alfred van Sprang weer op reis Vanmorgen is onze medewerker Alfred van Sprang met een Fins vliegtuig van Schiphol naar Helsinki vertrokken. In de komende zes maan den hoopt hVj een bezoek te brengen aan de landen langs het IJzeren Gordijn. Eerst staat Finland op zjjn programma. Daarna Duitsland, Oos tenrijk, Triëst, Griekenland, Turkije en Perzië, In een reeks boeiende ar tikelen zal hij geregeld verslag uit brengen van de levensomstandig heden, de vreugden en de zorgen van de millioenen mensen, die Rusland of een van zijn satellietstaten als on middellijke buur hebben. Het eerste artikel in deze serie hopen we spoe dig te kunnen publiceren. Een goede landsverdediging kan alleen opgebouwd worden, wanneer gezorgd ordt voor voldoende personeel, deug delijke bewapening en goede opleiding. Deze juiste, zü het niet bepaald gloed nieuwe, woorden kan men lezen in de eerder genoemde nota inzake het defensiebeleid. Wie nu echter in de nota een uiteen zetting verwacht hoe men zich voorstelt daarvoor te zorgen, komt bedrogen uit. De nota zegt dienaangaande niets. Ten aanzien van het personeel vol staat de minister met te zeggen dat voor de landmacht niet de gehele sterkte (on geveer 40.000 man) zal worden opgeleid, doch slechts 27.000 man. De minister wil wel liever een groter contingent oplei den, doch en dat is zijn enige motief er is geen geld. Maar een kleiner jaarlijks contingent betekent, dat voor de vorming van de strijdmacht meer lichtingen nodig zijn. En hoe meer lichtingen, hoe ouder het leger wordt. Is dit dan het beleid, dat met de verjonging van het leger gebro ken wordt? Kan het leger gevormd wor den uit tien of uit vijftien lichtingen? De minister zegt het niet. Hij zegt alleen dat de lichtingen, na 6 jaar tot de troe pen te velde te hebben behoord, over gaan naar de territoriale troepen. Maar dan rijst de vraag, hoe groot, of liever hoe klein dan dat leger te velde wordt. En de terriotoriale troepen, worden die dus pas gevormd over zes jaar? Want slechts een zeer beperkt gedeelte van deze troepen wordt gevormd uit jonge lichtingen. Waaruit die troepen te velde enz. zullen bestaan, het wordt niet ge zegd. Natuurlijk is het mogelok, dat we in het kader van de verschillende pacten niet meer behoeven te leveren, maar uit de nota blijkt het niet. Men kan er eer der het tegendeel uit vermoeden. Wie de paragraaf „Systeem van leger vorming" heeft gelezen, weet van het te volgen systeem niets, want er wordt eenvoudig niet over gesproken. .Er staat alleen in, dat het systeem van dienst- plichtleger gehandhaafd blijft. Maar in het huidige stadium viel niet anders te verwachten. Stelt alzo de nota inzake de factor personeel teleur, met de bewapening is het niet veel beter. Daarover wordt alleen gezegd, dat we van de Engelse wapenen zullen overgaan op de Ameri kaanse. en daarom zullen we ook een organisatievorm kiezen, die in beginsel iet de Amerikaanse overeenkomt. Maar elk materieel er komt, lezen we weer niet. Zal Nederland straks kunnen be schikken over vechtwagens, over zware lichte artillerie, over voldoende vlieg tuigen, over vuurwapenen en de daarbij behorende ammunitie? Met uitzondering van de marine wordt heel de nota geen woord gezegd over at Nederland nodig heeft. Dat kan ook et, want de minister zwijgt eveneens 'er de organisatie van het leger. Er komen gevechtsgroepen. Betekent dat, dat de indeling in regimenten en divisies vervalt? Het Is ons ten enenmale duister, hoe mén spreken kan van defen siebeleid en van de opbouw van een leger, als niet van te voren vaststaat, elk leger men maken wil. W\j zullen bij een aanval de eerste stoot moeten opvangen, totdat de bond genoten hulp kunnen verlenen. Maar nu zouden we willen weten, waarmee we doen. Daarover ontsteekt de i het minste licht. Zoals ge zegd. is men over de marine iets duide lijker en ten aanzien van de luchtver dediging vernemen we. dat regimenten, bestemd voor zware luchtdoelartillerie, voorlopig voor de lichte luchtdoelartil lerie zullen worden opgeleid. De regi- lichte luchtdoelartillerie zullen maar een korte eerste oefentijd hebben gaan we daar weer terug naar de fu- leste vüf en een halve maand van roeger? En verder zal de Nationale Reserve daar moeten optreden. De opleiding van het personeel zal als regel twaalf maanden eerste oefentijd vergen, voor onderofficieren en officie ren uiteraard langer. Om technische en financiële redenen zal bij de luchtstrijd krachten en bij de marine de nadruk moeten vallen op het beroepspersoneel. Daarmee is alles over de opleiding ge zegd. Al weer: niet veel. Of men volstaan kan met bestaande kazernementen, of nieuwe oefenterreinen nodig zijn, of men aan een voldoend aantal onderofficieren en officieren komen zal en of er genoeg kader is om een goede opleiding te verzekeren, wordt niet gezegd. Evenmin, hoe men denkt te komen aan het nodige beroepspersoneel. Deze nota is een nietszeggend stuk. Een stuk, dat voorts spot met veel wat door ter zake kundigen te dien opzichte is ge zegd en geschreven. Men krijgt de in druk, dat deze nota over het defensie beleid is geschreven zonder dat de man nen van de defensie daarbij zijn geraad pleegd. Als de Kamer op grond van deze nota oordelen moet over de defensiebegroting, dan kan ze eenvoudig geen ooi-deel uit spreken. Als ons volk op grond van deze nota vertrouwen moet hebben in de op bouw van ons leger en in de mogelijk heid. een eventuele aggressie te kunnen stoppen, dan kèn ons volk dat vertrou wen niet geven. Deze nota laat ons in de nevel. Nu is nevel ook een militair strildmiddei. Maar het wordt slechts gebruikt óf om een af tocht te maskeren óf om zich gereed te maken voor een grote aanval. Maar in het laatste geval is de strijd- Als Oostduitse politie dan toch marcheert Minster In 't Veld over Korea en Europa „Wat thans in Korea gebeurt, kan ook in Europa plaats grijpen. Alleen met dit verschil dat het dan niet zal gaan tus sen Noord- en Zuid-Korea, doch tussen Oost- en West-Duitsland. En als de Oost-Duitse volkspolitie dan toch mar cheert, waarom zou ze dan niet doorgaan tot de Noordzee? Nederland heeft in het verleden geleerd dat neutraliteit uit den boze is en zo zien wij thans, dat het ge hele volk, met geringe uitzondering, zich «chter de Veiligheidsraad plaatst Dit zei minister In 't Veld Zaterdag in Hengelo aan de vooravond van het vertrek van 300 leden van de Nieuwe Koers, de jongeren-organisatie van de P.v.d.A., naar het Internationale socia- l listische kamp in Stockholm. Hongarije roept gezanten terug Hongarije heeft zijn gezanten uit Rome >n Ankara teruggeroepen De reden vordt niet opgegeven. WEERBERICHT WISSELEND WEER. Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vanavond en van nacht opklaringen, morgen weer toenemende bewol king met op de meeste plaatsen enkele buien. Ma tige. af en toe krachtig® wind tussen West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. (Op gemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag: zon 4.32—20.58. Maan 0.55U. 18.29. 15 Juli N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1