Jlictiuic geihstffe (fouranl Tanks voor Amerikanen zullen vandaag Koreaanse front bereiken Wist U ZATERDAG 8 JU LI 1950 BUREAUX: liogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: TeL 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 5893a ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVERTENT1ËN: t 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8163 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staalvasttcf; Is gfieftteeeii tnya bert ia UQtjeaspoet* Succesverhaal van een moeras Beslissende tonde nadert Amerika roept 600.000 man op en mobiliseert atoomenergie Drie berichten zijn vandaag, in verband met de ontwikkeling van de strijd in Korea belangrijk: 1. De Amerikaanse regering besloot van de Dienstplichtwet gebruik te maken, om land-, zee- en luchtstrijdkrachten op de sterkte te brengen, nodig voor de strijd op Korea. 2. President Truman verzocht het Congres om een bedrag van 260 mil- lioen dollar, ter bespoediging van de productie van de atoombom en de experimenten met de waterstofbom. 3. Vandaag zullen de eerste Amerikaanse tanks het front in Korea be reiken en, naar men hoopt, de verbetering in de toestand, die daar sinds gisteren intrad, helpen bestendigen en uitbreiden. Vrijwilligers komen op Het besluit van de Amerikaanse re gering om de dienstplichtwet te gebrui ken. betekent, dat 600.000 jonge Ameri kanen terstond kunnen worden opgeroe pen. indien vrijwillige aanmelding het leger niet op gewenste sterkte brengt. De vrijwilligers stromen inmiddels reeds toe. Het zijn vooral de veteranen uit de tweede wereld-oorlog die zich naar de aanmeldingsbureaux haasten. Volgens de laatste opgaven heeft Ame rika 1370.000 man onder de wapenen De landmacht moet in de eerste plaats versterkt worden. Zij omvat thans 11 divisies, waarvan er vier in het Verre Oosten zyn. Een deel daarvan vecht in De verhoging van het aantal militai ren betekent niet alleen een maatregel, om de te velde staande troepen af te lossen en aan te vullen, maar is ook be doeld om de Amerikaanse eenheden in het moederland en Europa op peil te houden c.q. te versterken. In Amerika heeft dit besluit van de Amerikaanse regering geen sensatie ge wekt. Het is geen mobilisatiemaatregel. Atoom-verspreiding Het geld dat Amerika's president het Congres vroeg voor de productie van atoombommen, zal besteed worden aan het meer en doeltreffender produceren van atoombommen. De atoomfabrieken worden over geheel Amerika verspreid om ze, in oorlogstijd niet aan luchtaan vallen bloot te stellen. Het verspreidings program kwam gereed vóór de aanval in Korea. De uitvoering ervan wordt nu met kracht ter hand genomen. Ook de experimenten met de water stofbom dienen thans krachtiger aange vat te worden. Aan het Koreaanse front Volgens een woordvoerder van Mac Arthur's hoofdkwartier is de situatie op Korea enigszins verbeterd. Gisteren slaagden Amerikaanse troepen erin 16 km op te rukken en de dreigende door braak aan het Westelijk front op Korea af te wenden. Zij werden later door Ko reaanse tanks weer uit de nieuwe lingen verdreven. De Amerikaanse fanterie, die hier de hardste klappen inoet opvangen, heeft het zwaar. Tegen over de zeer kundig opererende Noord Koreaanse tanks kunnen zij tot nu tof slechts hun jeeps stellen, waarin zij op rukken. Het bericht, dat er Amerikaanse tanks zullen komen vandaag, is dan ook van het grootste belang voor het ver loop van de strijd. Te meer, waar gisteren, dank zij het betere weer. Amerikaanse straaljagers en mustangs erin slaagden een bres in de Noord-Koreaanse voorhoede te slaan. Vliegtuigen hebben de communisten niet meer in de luoht. waarsahijnlijk als ge volg van het voortdurend bombarderen van vliegvelden en olieraffinaderijen. Aan Amerikaanse kant gingen gisteren twee lichte bommenwerpers en drie Mustangs verloren. Generaal Mac Arthur heeft in zijn communiqué de commandant van het Noord-Koreaanse tankcorps lof toege zwaaid voor zijn kundig Men vraagt zich af, waar de Noord- Koreanen, die van het zelfde ras zijn als de Zuid-Koreanen en die nimmer grote vaardigheid in het besturen van techni sche voertuigen ontwikkelden, hun erva ring vandaan haalden. Men verwacht thans zeer binnenkort een heftig treffen tussen de Amerikanen en de gestadig oprukkende 1000 Noord- Koreanen, die gesteund worden door GO tanks. Het ontmoetingspunt ligt juist ten Noorden van Taejon, het huidige Ameri kaanse hoofdkwartier. Generaal Dean, die, zoals men weet in Zuid-Korea het bevel voert, vertelde correspondenten gisteren, dat het groot ste deel der. ten Zuiden van Soi afgesneden Amerikaanse troepen, zich weer bij de hoofdmacht heeft kunnen voegen. Vele soldaten moesten dertig kilometer lopen, maar zij meldden zich weer. Onder hen bevond zich ook de U.P.-correspondent Peter Kalischer. Hij was dus niet, zoals de communisten meld den, gearresteerd. Dat zoveel Amerikaanse soldaten weer terug kunnen keren naar hun onderde len bewijst dus, dat de Noord-Koreanen niet in staat zijn hun terreinwinst uit te buiten. Zij rukken op, dank zij hun over wicht aan tanks. Het kleine aantal infan teristen. dat de voorhoede uitmaakt, uiteraard niet in staat het veroverde gebied te bezetten. VLIEGTUIGEN VAN HET KOREAAlféËFRONT" Amerika "MUSTANG" Éénpersoonsjager slagvfieghjig Snelheid 600 km p.u. op 5000 m. hoogte Bewapening 6 zware rnihailleurs of vier 20 mm. kanonnen AcHeradius 1400 km. ICARTQ-501061 Noord Korea "JAK" Éénpersoonsjager Snelheid 540 km. p.u. op 5000 m. hoogte 8ewapening 2zware mitrailleurs en een 20mm. kanon Ach'eradius1400km? GAAT Mr v. d. GRINTEN HEEN? Mr W, C. L. van der Grinten, de staats, secretaris van economische zaken, is aangezocht om een professoraat te aan vaarden aan de R.K. economische hoge school te Tilburg. Hij heeft nog geen be slissing genomen en het is dus niet juist, zoals een der bladen aannam, dat hij zijn ontslagaanvrage reeds zou hebben inge diend. Wij herinneren er aan, dat het contact, dat mr v. d. Grinten met de Staten- Generaal heeft gehouden, door velen te- teleurstellend werd genoemd. IJmuider schokkertje gezonken na het vlot brengen Het IJmuider schokkertje IJM 245 Maria is gisteravond ongeveer 100 meter uit de kust gezonken. De bemanning van drie koppen kon veilig de wal bereiken. Het scheepje van 15 ton was tussen Heemskerk en Wijk aan Zee aan de grond gelopen. De eigenaar, de heer N. C. Kemp. begaf zich onmiddellijk naar IJmuiden en een motorboot wist de Maria weldra vlot te krijgen. Terwijl Zuid-Koreaanse troepen de weg naar het front opgaan passeren hen overal de vluchtelingen die veiliger plaatsen zoeken. Tragiek van een wereld die vele eeuwen van ontwikkeling in cultuur en wetenschap doorleefde, maar God vergat Het Rode gevaar in Indonesië Een tegenstroming ontwikkelt zich Volgens de speciale correspondent var A.N.P. te Djakarta begint men te Djokja in de kringen der Mohammedaanse par tij Masjoemi in te zien, dat het Djokjase spel de communisten in de kaart speelt en dat het met het oog op de interna tionale politiek noodzakelijk is, deze lieden te isoleren. De voorzitter Masjoemi, Natsir, is naar Djokja trokken voor politieke besprekingen met zijn eigen partij en tevens met enkele P.N.I.-leden, die het gedartel van h partij met de communisten moe zijn. Bij de regering der R.I.S. valt een kere angst te constateren voor de c zichtbare binnenlandse vijand. Men overtuigd, dat de communisten zich ovi al roeren. De voormalige deelnemers de communistische opstand te Madio 13.000 in getal, dringen thans door allerlei politieke en maatschappelijke organisaties, van de meest uiteenlopende kleur, zodat het zeer moeilijk er achter te komen is, wat zij uitvoeren. Nog het bangst is men voor de Chinese cor nisten. die in het geheel niet te troleren zijn en steun ontvangen uit het buitenland. De regering weet dit wél doch krijgt geen houvast en dit geeft een gevoel van angst en onzekerheid. De communisten richten hun aanvallen vooral op Soekarno, Hatta en Sjahrir. Hoorde men tot voor kort nog te Dja karta stemmen om een kabinet te vor- dat uiterst links omvat, tegenwoor dig verlangt men algemeen, dat de nieu- regering anti-communistisch zal zijn. is echter de vraag of men de kleine onderlinge twisten kan overwinnen, sultan van Djokja is thans hard het werk om het militaire apparaat communistische elementen Glas biet 5 ct duurder De Horeca- heeft de café's en réstau- rants geadviseerd de prijzen va bier en lager bier met ingang van Maan dag te verhogen met vijf cent per glas. daar de brouwerijen van dezelfde datum af de prijzen per h.l. en per fles hebben verhoogd. De prijzen worden nu voor zwaar bier per groot glas van 3/10 liter: 35 cent klasse III, 40 cent in klasse II. 45 cent in klasse Ib en 50 cent in klasse Ia. Voor r bier per klein glas Va liter) resp. 30, 35, 40 en 45 cent, voor lager bier per groot glas resp. 30, 35, 40 en 45 cent ior lager bier per klein glas resp. 25, en 40 cent. Nog een grote Philipsfabriek in Roosendaal Naast de bestaande Philipsfabriek in Roosendaal zal nog dit jaar een tweede, vrij grote, fabriek worden gebouwd. De afzetmogelijkheden vragen om deze breiding en bovendien wil Philips in sendaal glazen buizen voor de T.L--buizen gaan vervaardigen. Dr PHILIPS GAAT GOED VOORUIT De reeds eerder ingetreden verbetering de gezondheidstoestand van dr A. F. Philips heeft zich ook de volgende dagen voortgezet. Het laat zich aanzien, dat deze verbetering zal aanhouden. Friesland krijgt 25 en 26 Sept. Koninklijk bezoek Het Koninklijk bezoek aan Friesland is thans vastgesteld op Maandag 25 en Dins dag 26. September. Gisteren meldden wij in een groot deel onzer edities nog. dat net Koninklijk bezoek aan Zeeland zal plaats vinden op 18 en 19 Aug- Strai voor giftmengster tweemaal zo hoog als eis De rechtbank in Assen veroordeelde gisteren de 44-jarige Trijntje E- uit Rot terdam, tegen wie 3 jaar werd geëist we gens een poging om 'haar man, de haring venter L. S. Draaisma uit Assen, te ver giftigen, tot 6 jaar m.a. 72-Jarige iietst naar Rome De 72-jarige heer Franssen uit Mook is in gezelschap van twee anderen per fiets naar Rome vertrokken, voor een pel grimstocht voor de viering van het R.K. heilige jaar. De 2400 km lange tocht zal 2% maand duren. Men wil in een tent slapen. BEVESTIGING VAN DOODSTRAF GEEIST TEGEN SS-ERS Bevestiging van de straf werd gisteren voor de Raad van Cass twee leden van het SS-Kommado-Feld- meyer, S. Borgers uit Enschedé Kirst uit Leeuwarden, die tot de dood straf zijn veroordeeld wegens moord op de heen rH- Hazelhorst te Groningen, Kolijn te Purmerend en H. Top te Groo- tegast. Ook tegen A. van Es uit Vught, die tot Veiligheidsraad vraagt V. S.: ,Wijs bevelhebber Korea aan" V.N.-vlag naast eigen vlag Met 7 stemmen voor bil 3 onthoudingen een Frans-Engelse resolutie aange- omen, waarin de Veiligheidsraad ge vraagd wordt, de V.S. te verzoeken om het benoemen van een opperbevelhebber alle geallieerde strijdkrachten, die Zuid-Korea hulp verlenen. Bovendien beval de Veiligheidsraad het gebruik van de vlag der Ver. Naties aan, naast die van de, aan de strijd op Korea deelnemende landen. De Noor Arne Sunde, die de vergade ring voorzat zeide: „Wat wij gehoopt hadden, dat een politionele actie zou zijn, is uitgegroeid tot eéri geregelde veldslag, waarvan de duur niet is vast De Amerikaanse jongens, die hier hun leven geven voor de vrijheid", zo ver volgde hij, „zullen 14 dagen geleden nauwelijks gedroomd hebben, dat zij de eersten zouden zijn, die op moesten tre- voor de idealen en beginselen van de Verenigde Naties. India, Egypte en Joego-Slavië ont hielden zich van stemming. De Russen 'aren uiteraard afwezig. Illegalen geen voorrang bij naturalisatie? Nog steeds wachten oud-illegalen op naturalisatie, terwijl dragers van Duitse wapenen regelmatig wordén voorgedra gen. Oud-illegalen behoren echter t. rang te hebben, aldus de commissie rapporteurs der Tweede Kamer een naturalisatie-wetsontwerp. Op brug bij Nijmegen in November dubbel spoor Voor het eerst na Mei 1910 zullen be gin November de treinen op de Waal brug bij Nijmegen weer over dubbel spoor rijden. Vermoedelijk op Zondag 15 October wordt de nieuwe brug. een gevaarte met een lengte van 123 meter, een hoogte van 18 meter en een gewicht van 1300 ton, op zijn plaats gerold. De brug is gebouwd naast de bestaande Schalkwijk-overspanning, omdat de snel le stroming hier toepassing van het systeem van invaren onmogelijk maakt. De reizigers worden op 15 October tus sen Arnhem en Nijmegen met bussen vervoerd. Daarna wordt nog enige tijd op enkel spoor gereden, tot de electrifi- catie voltooid is. De oude overspanning zal in vier stukken naar de oorspronke lijke bestemming in Schalkwijk worden vervoerd. Een half uur dienst tussen Nijmegen en Arnhem zal nog wel tot Mei 1952 op zich laten wachten. Vermogen tandartsenkamer naar Mij voor tandheelkunde Het vermogen van de Ned Tand artsenkamer en de Ned. Ver. van zieken fondstandartsen. dat op 1 Mei 1945 ruiir f 190.000 bedroeg, gaat volgens een KB over op de Ned. Mij tot bevordering var de tandheelkunde, die het voor de helft moet aanwenden voor haar steunfonds en voor de andere helft voor het oprich ten van een biblotheèk op tandheelkun dig gebied. SUIKERWERKFABRIEK IN HELMOND AFGEBRAND Gisteravond is de suikerwerkfabriek van A. Kooien te Helmond bijna geheel uitgebrand. Een groot deel van de raad en de machines ging verloren. Ver zekering dekt de schade van pl.m. 20.000. Au, au, mijn hooid! In Straatsburg viel een slaapwande lend tweejarig meisje uit een raam op de tweede verdieping, werd ongedeerd op het plaveisel wakker. Daarna liep het kind de trap op naar de slaapka: Gleed uit en bezeerde haar hoofdje. Autobotsing door bliksem Bij Arcen kwamen in de nacht bij iweer twee auto's met elkaar in botsing, doordat de bestuurders door een felle bliksemstraal verblind werden. Het onge luk liep goed af; slechts werd een ■agens geducht gehavend. De begrafenis Dinsdag aldaar ge schieden. Vlissingen leefde op een vulkaan Kelde* boordevol explosieven ontdekt. Achter het kantoor van de Maatschap pij De Schelde in Vlissingen is in een oude schuilkelder een geheime, dicht gemetselde bergplaats ontdekt, die boor devol zat met zware explosieve stoffen. Op elke kist stond waarvoor men de ex plosieven moest gebruiken wanneer de Duitsers Vlissingen zouden ontruimen. De mijn-opruimingsdienst verwijderde de 1200 kilo. Prijs van margarine vrij De prijzen van margarine zijn met in gang van morgen vrijgelaten. Aanvan kelijk zouden dé maximumprijzen reeds op 1 Juli worden opgeheven. Zoals men weet is de productieheffing op marga rine ten. laste van de fabrikanten ver hoogd met f5 per kilo. Dure sigaretten niet 2,3 pet. maar 16 pet. duurder? De prijs van duurdere sigaretten zal door de gecombineerde werking van zetbelasting en' accijns met ongevee procent stijgen, indien althans de kor tingspercentage worden gehandhaafd. De conclusie, dat deze sigaretten 2.3 procent meer zullen gaan kosten, nu de belas tingdruk met 2 3 procent wordt ver hoogd. is onjuist, aldus de vakgroep siga rettenindustrie. Ballons uit tien landen stijgen op voor wereldkampioenschap Opbrengst van entreegelden per hélicoptère naar Prinses Wilhelmina Twintig a dertig ballons uit tien landen zullen op Zaterdag 2 September in Amsterdam starten voor het officieuze wereldkampioenschap. Een der gelijke wedstrijd is de laatste twintig jaar waarschijnlijk niet gehouden en zeker niet in Nederland. De opbrengst van de entreegelden en een prijsvraag zijn bestemd voor de kankerbestrijding. ding is en tevens omdat het dan volle de ballonvaarders kunnen des- De duizendste Een Christelijke school, die veertig jaar heeft bestaan, is in onze tijd werkelijk 'n belangrijk feit. Als dan boven dien die school staat in een dorpje van omstreeks 1000 zielen en in haar goede over de honderd leerlingen tel de, dcch nu slechts ruim zeventig, dan ■ordt dit feit schijnbaar nog onbelang rijker. echter slechts schijn. Want de Chr. school te Vreeland aan de Vecht, die op 15 Juli a.s. veertig jaar zal bestaan, is bekend door het gehele land. En daar is reden voor. want op 15 Juli 1910 was zij de duizendste vrije Chr. school. Het eer ste duizendtal was vol en dat feit deed vele vrienden van het Chr. onderwijs naar Vreeland trekken, dat deed velon naar de pen grijpen, dat bracht beroering in duizenden harten. Men begreep het: die school te Vree land was een Eben-Haëzer, een steen der hulpe. Duizend vrije Chr. scholen, ge sticht door het initiatief van de ouders en onderhouden met de penningen der ..kleyne luyden". Er was alle reden om God te danken voor zoveel zegen. Begrijpen we vandaag de jubel van 1910 nog? Misschien niet. Want wij be zitten nu reeds rond 2200 Chr. scholen en het komt voor. dat ze elkaar lastig be concurreren! Duizend zegt ons vandaag niet zo heel veel. Maar als ge de cijfers leest van vroeger jaren, dan wordt het wel anders. Toen we in 1857 de wet-Van der Brug- ghen kregen, bezaten we 57 vrije scholen (schooltjes). Ondank; deze wet en die van Kappeyne in 1878 bleef het aantal gestadig groeien en toen Mackav in 1890 de eerste (zeer geringe) subsidie verleen de. kwam dit ten goede aan 460 vrije Chr. scholen. Na de wet van Kuvper in 1905 stegen we tot 700 c vijf jaar later reeds erd te Vreeland de duizendste school geopend. AJs ge er dan bij weet. dat die duizend scholen alle na (meerder of minder) har de strijd waren gesticht, ten koste van veel offers en veel gebed, dan zult ge de dankbare jubel van 1910 te Vreeland kunnen begrijpen. •orden nu nog regelmatig Chr. scholen geopend. Plaatseliik geeft dit enige deining in het dagelijkse leven. U leest het bericht en daarmee is het uit. Doet het U verder niets meer? Telt U iet mee: 2200, 2201, 2202 enz.? Och. waar- -n? Er zijn belangrijker dingen. Een Chr. school wordt U tegenwoordig 3 een presenteerblaadje aangeboden. Als de stukken maar in orde zijn en aan de is voldaan, zorgen gemeente en rijk de rest. De publieke kassen zijn ge heel tot Uw dienst. Dat schrijf ik daar zo simpel neer. Maar denken wij er wel genoeg bij door? Weten wij wel, dat dit nergens in de •ereld zo is? Vrije Chr. scholen betaald door de publieke kassen! Wie dit in het buitenland vertelt, wordt eenvoudig niet geloofd. de wonderbaarlijke zegen, die God heeft gegeven na'een tachtigjarige schoolstrijd. Dat is verhoring van de ge beden van Groen. Da Costa, Elout. Lnh- Kuyper," Mackay. en duizenden bij duizenden Godvrezende mensen in de Het moet ons wel wat doen. als er weer •n nieuwe Chr. school wordt geopend. En als de duizendste school jubileert. t dat feit weerklank vinden in het ganse vaderland. Er is wel achteruit gang. vergeleken bij vroeger. Of wij dan de tijd van omstreek; 1900 eer terugwensen of die van 1880? In geen geval. Maar wel wensen we terug de geest van die tijd: de liefde die er alom leefde in de harten voor onze Chr. scholen, de offers, de gebeden, de warmte. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat we is „de dood eten aan de staatsruif" en de kostbaarheid van onze vrije Chr. school zouden vergeten. Dat mag niet en da&rom is het jubileum van de duizend- e van zo groot gewicht. Onze kinderen moeten vooral vandaag, j de tijden donker zijn, Gods daden niet vergeten, maar Zijn geboden be- P. de Zeeuw JGln. Deze race wordt georganiseerd door de Kon. Ned. ver. voor luchtvaart en het Unesco-centrum in Nederland. De ballons komen uit Nederland (in ieder geval met mevr. Boesman en de heer De Vos), België, Frankrijk, Zwitserland, Engeland, Italië, Spanje, Denemarken, Zweden en Amerika. Voor de kleinere ballons wordt een doellandingswedstrijd uitgeschreven, waarbij enige plaatsen in Nederland als landingsterrein worden aangewezen. De grote ballons nemen deel aan een lange-afstandswedstrijd, waarbij mogelijke afstanden van 3000 km zullen worden afgelegd. Er moet 25 mlllioen liter gas worden aangevoerd •plus 30.000 kilo zand. Er is aan de Stadionkade in Amster dam plaats voor 100.000 toeschouwers. De entreegelden worden per hélicoptère overgebracht naar Het Loo en overhan digd aan de beschermvrouwe van de kankerbestrijding, Prinses Wilhelmina. De ballonvaarders nemen boodschap pen mee voor autoriteiten in de plaatsen waar zij willen landen. De datum van 2 September is gekozen omdat dat de in ternationale dag voor de kankerbestrjj- DAT de directeur van Sghiphol, U. F. M. Dellaert. Maandag naar Tsraël gaat om advies te geven over de exploitatie van het vliegveld in Lydda. DAT wegens diefstal in Eist (U.) van een partij wol tot een waarde van 14.000 zijn gearresteerd Van M„ O,, J. en K., allen te Ede. DAT een 28-j. vertegenwoordiger van een accufabriek te Bleskensgraaf is ge arresteerd wegens oplichting van cliën ten (hij beloofde hoge winsten voor oude accu's, maar ging er met reeds ontvangen geldsbedragen, totaal 10.000, vandoor). DAT Hengelo een extra bouwvolume 134 woningen, heeft gekregen 20 jaar is Veroordeeld wegens het plegen industrie te helpen bil het van mishandelingen als blokoudste in personeel, het kamp Amersfoort, werd bevestiging DAT B. en W.'van Utrecht een crediet geëist. van 2.150.000 vragen om de druk op de Uitspraak in alle zaken op 9 Augustus, gasleiding te verhogen. DAT van 20 Juli tot 19 Augustus in Alkmaar door de federatie van VV V boven het Noordzeekanaal de cultuur- toeristische tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ" word: gehouden. DAT het algemeen productie-index cijfer over Mei 133 was. tegen April 127, en de gemiddelde dagproductie in Mei 136 (April 139), waarbij het cijfer over 1938 100. DAT de nieuwe Deense gezant en me vrouw Fin 'Lund gisteravond irj ons land zijn gearriveerd en voorlopig hun intrek hebben genomen in kasteel Oud-Wasse- DAT de coloradokever in bijna alle dorpen op de N.W.-Veluwe is gesigna- lerd en de larven bij duizenden worden vernietigd. DAT de Aannemlngs Mij te Gouda m<»t 662.400 laagste Inschrijfster was voor de wijziging van het spoorwegemplacement In Arnhem, en de hoogste 868.000 vroeg. DAT bij J. J. Molenaars automobiel bedrijf in Amersfoort en Utrecht waar ir Februari de productie begon, de 1000ste auto van de lopende band kwam. DAT de verenigingen van reserve-offi cieren uit Frankrijk. België en Neder land van 1315 Juli in Arnhem samer congresseren. DAT de reus onder de roofvogels, eer lammergier uit de berglanden van Cen- traal-Azië, in het dierenpark Wassenaai is aangekomen. DAT de referendaris der PT T de heer G. H. Folmer te Groningen per 1 Juli ii benoemd tot directeur van het postkan toor aldaar. DAT de wet van 22 Juni op de econo- mische delicten is opgenomen in het staatsblad van giateren- DAT de. Rotterdammer C J. Rimeke, hoofdvertegenwoordiger in ons land van het bureau Veritas, is benoemd tot of ficier in de orde van Oranje Nassau. noods een paar nachten doorgaan als de windrichting goed is. Er zal bij wjjze van attractie een hete luchtballon opstijgen, een netloze ballon en misschien een Amerikaanse trosbal- lon (een aantal ballonnen van 2 meter doorsnee, waarmee een mens op geringe hoogte in de lucht kan blijven). Mollet is niet geslaagd Nu zal Pleven het proberen Mollet is er ondanks zijn optimisme niet in geslaagd Frankrijk, een kabinet te leveren en gisteravond was hij ge dwongen, zijn opdracht aan de president terug te geven. Thans heeft René Pleven, minister van oorlog in het vorige ka binet, een informatieve opdracht ont vangen en hij hoopt vanavond de pre sident mede te delen of hij geslaagd is. Hij is lid van de Union démocratiq' sicialiste de la Résistance (radicaal-ge zind), die 14 afgevaardigden telt in de nationale vergadering. Hjj wil trachten een coalitieregering samen te stellen M.R.P., socialisten, radicalen en radicaal socialisten, benevens enkele gematigden. Staking van Londense vrachtauto chauffeurs Op een met-officiële bijeenkomst var afgevaardigden van 30.000 Londense chauffeurs van vrachtauto's is besloten, in de gehele hoofdstad een onmiddellijk ingaande algemene vervoersstaking uit roepen Labourmeerderheid brokkelt af €>e meerderheid van de arbeiderspartij in het Britse Lagerhuis is ingekrompen tot zeven man door de benoeming Terence N. Donovan tot lid van hooggerechtshof, zodat een tussentijdse verkiezing noodzakelijk wordt. Brits vlfogtufg beschoten Een Brits paaaaglersvliegtulg is tus sen Hongkong en Formosa door twee onbekende vliegtuigen beschoten. Westerling vertelt Op pagina 3 treft onze lezer een artikel aan. waarin kapi tein Westerling zelf vertelt van de achtergrond van zijn op Java gevoerde actie en de reden, waarom hij naar Singa pore vertrok. De zaak Westerling Het gerechtshof te Singapore heeft aan de advocaat van Westerling toestemming verleend, een verzoek in te dienen tot staking van de verdere behandeling van zijn zaak door de arrondissementsrecht bank. Gelijk men weet, moet Westerling 19 dezer voor de rechtbank verschijnen. Regeringscrisis in Suriname Hoewel de motie van wantrouwen tegen het Surinaamse kabinetslid Lichtveld door de Staten verworpen werd, heeft de regeringsraad een verzoek om ontslag in gediend bij de gouverneur. De reden ligt in de ruzie binnen de Nationale Partij, waartoe alle kabinetsleden behoorden. Gelijk men weet, was de motie door deze partij ingediend, met het gevolg, dat 8 fractieleden dier partij bedankten onder wie de zes leden van het kabinet MNISTER MANSHOLT THANS NAAR IERLAND Minister Mansholt die gisteravond terugkeerde van een bezoek aan Engeland gaat van 17 tot en met 2 3Juli naar Ier land om rich op de hoogte te stellen van de landbouw en de landontginning. f WEERBERICHT Warmer Tot morgenavond verwacht 1 De Bilt: Wisselend bewolkt en bijna overal droog weer. Zwakke tot matige wind. hoofdzakelijk tussen Zuidwest en Zuidoost. Hogere tempera turen. (Opgemaakt te 10 uur.) Zondag: Zon 4.30—20 59. Maan 0.20— 16.02. Maandag: Zon 431—20.58. Maan 0 35— 17.16. 15 Juli N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1