Jlieuuic £cilwcl)c OTouranf Communistische overwinning betekent derde wereldoorlog, zegt Churchill Amerikaanse voorposten terug na tankgevechten Niet vier jagers, maar slechts één voor McArthur v - I I - 1 u i Koningin weigerde aangeboden parapluies Wist U DONDERDAG 6 JULI 195Ï BUREAUX: Hoge woerd 103 Dir en redactie: Tel 20408. Abon nementen: Tel 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVERTEN TIEN: t 0.18 per millimeter. (By contract belangrüke korting). Een en dertigste Jaargang No 8163 OIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTEUIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatvasttct l« gfitftlteea mgo turt ia tegfjeaspott" DUPLEX-WONINGEN BEKORTEN WONINGNOOD Kozea en de wereld Terwijl gisteren in Korea de Noord-Koreanen er in slaagden een Ameri kaanse voorpost te overrompelen, met behulp van 45 tanks en infanterie, sprak de Britse oppositieleider in het Lagerhuis. „Een communistische overwinning zou een derde wereldoorlog ontketenen", zo zei hij. En hij sloot zich aan bij de woorden van Attlee, dat het beste middel om de wereldvrede te handhaven een zo groot mogelijke steun van alle naties aan Zuid-Korea is. „De Engelse strijdkrachten, die voor een dergelijke actie nodig zijn, zouden de veiligheid van Europa niet in gevaar bren gen", aldus Churchill. Hij besloot met het aanvragen van een geheime zitting om de huidige militaire positie van Groot-Brittannië te bespre ken. „Ofschoon ik niet pretendeer te be schikken over de gedetailleerde inlich tingen. welke ik bezat voor het uitbre ken van de laatste wereldoorlog, zou ik het Huis toch wel „menig ding" kunnen vertellen", aldus de grijze staatsman, „dat van nut zou kunnen zijn". Het Lagerhuis stelde zich daarop met een zo overweldigende meerderheid ach ter de maatregelen, die de Regering voor nemens is te nemen ter bestrijding van de communistische aggressie jegens Zuid- Korea, dat hoofdelijk stemmen niet eens nodig was. Op Korea: terugtocht Intussen had de Noord-Koreaanse aan val op de Amerikaanse stellingen ten Zuiden van Soewon voor de Noord- Koreanen een verlies van ten minste zeven tanks opgeleverd- Een Amerikaan se prestatie, die des te opmerkelijker is. omdat uit de berichten blijkt, dat de Amerikanen niet alleen verre in de min derheid waren, doch ook niet over zwaar geschut beschikten. Zij vernietigden de tanks met anti-tank-wapens. Het aantal slachtoffers onder de Ame- Amerika wil Azië verdedigen Een missie vertrekt naar het Oosten Het Amerikaanse ministerie van c ïog heeft bekend gemaakt, dat een mili taire en diplomatieke missie morgen per vliegtuig naar Indo-China, Indonesië. Malakka, Birma, Thailand en de Philip- pijnen zal vertrekken om een overzicht te krijgen van de aard en de omvang van de Amerikaanse hulp aan deze door het communisme bedreigde landen. Ge- neraal-majoor Graves Erskine. comman dant van de eerste divisie mariniers, ei Glenn Graig staan aan het hoofd. Hagenaar omgekomen in brandend vliegtuig Vloog boven Noord-Oostpolder voor onkruidbestrijding In een brandend Auster-vliegtuig, dat bij de Zuider-ringweg in de omgeving van Emmeloord (Noord-Oostpolder) was neergestort, is gistermiddag de 35-jarige Hagenaar A. W. Hamming om het leven gekomen. Zoals we nog in een deel van onze edities konden melden was het slachtoffer gehuwd en vader van twee kinderen. Het toestel, eigendom van de N V. Luchtreclame te Naarden, was even ten Zuiden van Espel bezig ,een kavel kool zaad te besproeien, dat door een schim melziekte was aangetast. Voor dit werk was het vliegtuig speciaal ingericht. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt een onderzoek ingesteld. De 'heer Hamming trad 1 Juni 1947 in dienst van het ministerie van Landbouw en werkte voor de Stichting Hefschroef- vliegtuigen voor het onderzoek naar de gebruiksmogelijkheid van vliegtuigen ter bestrijding van ziekten in land- en tuin- rikanen was, verhoudingsgewijs, gering. De overlevenden kregen bevel op achter waarts liggende stellingen terug te trek ken. Een gedeelte der Amerikanen is in gesloten en omtrent hun lot was heden ochtend nog niets bekend. De Amerikaanse soldaten deelden me de, dat de tanks, die hen aanvielen Rus sische tanks waren, negen ton zwaar en an 76 millimeter kanonnen, achter het front een grote ver keerschaos, zo melden correspondenten. Met allerlei voertuigen, jeeps, bussen en fietsen, verplaatsten zich de troepen van Zuid-Korea cn Amerikanen achterwaarts. hoofdkwartier van Mac Arthur meldde hedenochtend, dat Amerikaanse vliegtuigen hun aanvallen op wegen, bruggen, treinen en vrachtauto's ten Noorden en Zuiden van de 38ste breedte- gr#id voortzetten. In het gebied van Soe- Osan is de situatie zichtelijk De omtrekkende beweging der Noord-Koreanen houdt daar aan. De ha- ;n Insjon, die Woensdag door de Noord oreanen aangevallen werd, is ontruimd. Amerikaanse superforten vielen drie belangrijke Noord Koreaanse spoorbrug- Ondanks het slechte den 74 aanvalsvluchten uitgevoerd. Uit Hongkong wordt gemeld, dat daar vliegtuigen van de R.A.F., die verken ningsvluchten maakten, door communis tisch luchtafweer geschut beschoten werden. Er meldden zich in Hongkong vier honderd Chinees-Nationalistische vrij willigers aan, om tegen de communisten in Korea te vechten. Van hun aanbod zal waarschijnlijk geen gebruik gemaakt worden, daar er geen gebrek is aan man schappen in Zuid-Korea, doch wel aan materiaal. Wat gebeurt er in China? In diplomatieke kringen in Londen vraagt men zich intussen af. of Wisjinsky zich in het rode China bevindt. Sinds 18 Mei, nadat hij Trygve Lie ontmbette, waf hij nLniet meer in Moskou. Men ver wacht, dat hij in Peiping is. Ook Ho Tsji Minh, de leider der Indo- Chinese communisten wordt al enige tijd „vermist". Men neemt aan, dat ook hij in Peking of Moskou is. Op deze geruchten sluit het bericht aan, dat Rusland voornemens zo Mantsjoerije in de stryd op Korea trekken, door Chinese communistische troepen uit Mantsjoerije naar Korea sturen. Men verwacht een dergelijke stap binnen een maand. Fiscus wat milder bij jubileumgeschenken Grotere geldsbedragen vry van loonbelasting Totnogtoe waren bescheiden geschen ken in natura en bedragen tot f 10, die werknemers bij jubilea van hun werk gevers plegen te ontvangen, vrij van loonbelasting. Deze regeling is thans uit gebreid. Een geschenk in geld t.g.v. een dienst - jubileum of bij een afscheid wordt niet als loon beschouwd, indien en voor zover het bedrag niet groter is dan het beloop van: V« maand loon bij een diensttijd van 12Vz jaar, maand bij 25 jaar, 1 maand bij 40 jaar en 2 maanden bij 50 jaar. Bij '"I weeklonen is dit het loon over achter eenvolgens 1, 2, 4- en 8 weken. By af scheidsgeschenken wordt de diensttijd beneden afgerond. ;neens wordt niet als loon be schouwd een geschenk in geld, dat een werknemer t.g.v. zijn huwelijk ontvangt bedrag van V4 maand loon (week- gelders 2 weken loon). Voortaan gelden voor geschenken in itura overeenkomstige normen; dan wordt gerekend naar de geldswaarde. Souvenirs, zoals een legpenning, een foto vallen hier geheel buiten. Unieke gobelins in een wasmand In de Weeskamer van het Enkhuizer stadhuis hingen voor de oorlog unieke gobelins van grote waarde. De tand des tijds had er echter duchtig aan geknaagd het begin van de oorlog werden ir 'Haarlem gezonden om te den gerestaureerd. Om de een of andere duistere reden is dat toen niet gebeurd de bevrijding kwamen de wand tapijten terug, verpakt in een grote was mand. Die mand werd in de kluis var het stadhuis gezet en bleef daar tot Sep tember 1949. Toen bleek, dat de motten de gobelins voor een groot deel hadden opgevreten. De restauratie zu nu f60.000 moeten kosten. In de gemeenteraad Enkhuizen zijn er scherpe woorden gevallen. B. en W. stellen nu voor in te stellen om te onderzoe verantwoordelijk is voor deze gang van zaken. Hedenmorgen defileerden 500 leden van het lste Vrijwilligers Opleidmgs Centrum uit Wezep voor minister A. W. Schokking en de generaal mr H. J. Kruis. Een opname van deze militaire gebeurtenis op het Plein te Den Haag Schout bij nacht Moorman „Dat heb ik pertinent niet gezegd," aldus verklaarde schout bij nacht H. C. W. Moorman, staatssecretaris van Ma- toen hij gisteravond uit Indonesië op Schiphol aankwam. Volgens een tele gram uit Singapore zou de staatssecre- namelijk aldaar verklaard hebben, nze regering vier torpedobootjagers ter beschikking van McArthur wilde stellen. Dit bericht is volkomen onjuist de verslaggever, die hem te Singapore idervroeg, heeft klaarblijkelijk verschil lende dingen door elkaar gehaald. De staatssecretaris had hem namelijk teld i A. W. HAMMING t bouw. Dit werk wordt geleid door he. Instituut voor plantenziektenkundig on derzoek te Wageningen. De omgekomen piloot stond bekend als een bekwaam vlieger. Nadat -hij'de school voor tropische landbouw te Deventer had afgelopen vertrok hij als planter Indonesië. In 1939 werd hij gemobili seerd bij de militaire luofctvaart aldaai Hij nam o a. deel aan de grote luchtslag boven Soerabaja in Februari 1942. Hij werd door de Japanners gearresteerd, wist zich uit de gevangenis te praten, hield zich een jaar schuil op midden- Java en werd tenslotte toch naar een concentratiekamp overgebracht. Na de capitulatie van Japan keerde hij naar de militaire luchtvaart terug en in 1946 trok hy naar Nederland- Een tragische byzonderheid is. dat de moeder van het slachtoffer juist vandaag met de Sibajak uit Indonesië repatrieer de. Aanvankelyk zou het schip reeds gis teren arriveren en de heer Hamming lijn moeder afhalen. Toen hy echter koorde, dat de aankomst was vertraagd, besloot hy toch maar te gaan vliegen. De Marine knapt het op in Nieuw-Guinea de de R.I.S. zijn overgedragen, en tevens ver klaard, dat de Nederlandse regering zich beraden zou over het zenden van één oorlogsschip naar generaal McArthur. Hieruit is het onware bericht geboren. „Als ik het goed begrepen heb," aldus 3 staatssecretaris, is het de „Evertsen", die uit de Riouw-archipel geroepen is, aar het schip diensten bewees in sa- ienwerking met de R.I.S. Toen schout bij nacht Moorman in het vliegtuig stapte, zou het schip naar Soe rabaja varen om'daar gereed te worden gemaakt. Er moeten o.a. blauwe unifor- i, victualiën, enz. aan boord genomen •den. Dit zou twee of drie dagen De voornaamste indruk van spr. over Nieuw-Guinea was, dat daar ontzaggelijk hard gewerkt wordt onder moeilijke om standigheden en met zeer bescheiden middelen. Zowel de militairen als de bur gers daar zyn pioniers. Men verkei thans in het stadium van onderzoek der mogelijkheden van dit geweldige land. Wat er zich thans afspeelt, geschiedt aan de kust en een beetje in het binnenland. Daarna komt de phase van de opbouw, die enorm veel werkkracht zal kosten en ook kapitaal. Wat daar thans hulpmiddelen gebruikt wordt, is achi gelaten door de Amerikanen. Het huisvestingsprobleem is daar moeilijk, dat dit in Nederland naar t houding slechts kinderspel is. Dan is er de vraag, waar men met het werk beginnen moet. Immigratie zeer streng en sterk geleld wordei Het doel van zijn bezoek was in de eerste jflaats, dat een lid van het kabinet daar een onderzoek kwam instellen. In de tweede plaats is daar een klein deel der Marine. Spr. moest zien wat de noden waren en hoe men het werk deed. De taak der Marine is beveiliging en in de tweede plaats speelt zij een zeer belang rijke rol in de schepping der mogelijk heden om het bestuursorgaan in werking te houden. Het leven is ingesteld op vrij wel alle diensten, welke de Catalina's naast het militaire werk bewijzep. Trans port en postvervoer worden verricht door de Marine Luchtvaart Dienst. Vo< harde werken dezer mannen heeft de staatssecretaris de grootste waardering. Er is geen sprake van dat op Nieuw- ruinea een remplagant zal komen Soerabaja. Op Biak gebruikt men klein deel van de geweldige Amerikaanse basis. Met erg veel moeite kan men daar het bedrijf van de M.L.D. gaande houden. naast bouwt de marine wegen huizen, drijft werkplaatsen omdat het nodige gouvernementspersoneel er it is. De Marine ls In staat, er tech- ch werk te doen en er moet i e m a zijn, die het aanvat. Het is eigenlijk bovenmenselijké taak en bestuur en bur- waarderen dit. Het zal enige jai duren eer gouvernementsdiensten dit en overnemen. Het leger heeft hoofdzakelijk beveiliging tot taak e schikt niet over een technische dienst, in Indonesië overeenkomstig de ;enkomsten van de Ronde Tafel Con ferentie de steun afloopt, komt in plaats daarvan de samenwerking in Unii band in de vorm van de militaire mi Deze zal voor de Marine 1200 man vatten, terwijl de ministersconferentie slechts een missie van 800 man voor M: luchtmacht en leger voorzag. De: ïenwerking bestaat uit mijnenvegen opleiding marinepersoneel, ten derde hydrografie. Voor de opbouw van de In donesische marine zyn nodig, adviseurs, instructeurs, personeel van marine- etablissement, mensen en schepen. aröm zal een Nederlands oorlogs schip onder Nederlandse vlag voor de op leiding dienst doen, men denkt aan ei iger. Voorts zal een jager aan de R.I. •ordert overgedragen, mogelijk de „Tjerk Hiddes." or de missie wordt bij voorkeur vrij willig personeel genomen. Minister Schokking en staatssecretaris Fockema Andreae waren op Schiphol vezig. i 1 W In de stromende regen reden ouden van dagen uit Wassenaar, die een auto uitstapje maakten, voorbij paleis Soestdijk, waar H.M. de Koningin hen gadesloeg. V.l.n.r.: de heer A. v. d. Lee (voorz. van het comité), H.K.H. Prinses Margriet, H.M. Koningin Juliana, ds Honders, mevr. v. d. Lee en het echtpaar Slotboom Zeshonderd ouden van dagen uif Wassenaar reden langs Soestdijk ZES HONDERD OUDEN VAN ÖAGEN uit Wassenaar in 127 auto's, die gisteren een tocht hebben gemaakt naar de Soester duinen, reden s middags langs het paleis Soestdijk, waar Koningin Juliana en prinses Margriet hen op het bordes begroetten. Het weer was slecht en om zich tegen de regen te beschutten had de Landsvrouwe zich gestoken -in een, plastic regenjas met een dito capuchon. Juist nadat enige commissieleden uit wagens waren gestapt en de trappen sn het bordes hadden bestegen, begon de regen in stromen neer te vallen, het geen de Koningin aanleiding gaf on- middellyk enkele parapluies voor hen te laten halen. Toen die gebracht waren, bleek dat er maar Juist genoeg waren voor de be zoekers, zodat er geen voor de Koningin telf overbleef. Niemand kreeg echtgr de kans zelf voor de Koningin in de regen te gaan staan, want de Gastvrouwe wei gerde alle aangeboden parapluies met de opmerking, dat zij in haar plastic uit rusting ruim voldoende tegen de regen was beschermd. Zo werden haar in de regen de ge schenken aangeboden, die de ouden van dagen hadden meegenomen, waaronder een aquarel. Enkele ogenblikken later daalde de Ko ningin de treden van het bordes af •De „Van Riemsdijk" geplunderd Een troep rampokkers heeft de „Van Riemsdijk" van de KPM te Soerabaja ge plunderd. De rovers hadden het vooral voorzien op de bagage van vluchtelingen naar Nieuw-Guinea. Kisten werden open gebroken en leeggestolen. Toeh de rovers verdwenen waren, verscheen de politie. Vrolijke kleuren in de trein Het nieuwe materieel van de Spoor wegen, dat in aanbouw is en gedeel telijk zelfs al klaar is, zal zeer lichte en vrolyke kleuren krijgen, zowel van binnen als. van buiten. De direc tie der N.S. heeft dit besloten, omdat lichte kleuren niet zo gauw vuil wor den. Dat schijnt vreemd, maar men moet bedenken, dat vuil op lichtere kleuren tot poetsen stimuleert. Dat poetsen moet zo weinig mogelijk tijd en -moeite-kosten en ook daar is bij de bouw rekening mee gehouden- onderhield zich telkens enkele ogenblik ken met de oudjes in verschillende wagens. Aluminiumkap over Rotterdams station? De Ned. Spoorwegen bestudeert de mogelijkheid van een aluminium-over- kapping van het nieuwe station Rotter dam D P. Men zou bij zo'n kap met een lichtere fundering kunnen volstaan. Sibajak brengt 1300 burgers terug uit Indonesië Aan de Lloydkade te Rotterdam be gon vanmorgen om acht uur de ontsche ping van de bijna 1300 burgers uit, Indo nesië. die met de Sibajak repatrieerden. Onder de passagiers bevonden zich 179 gezinsleden van K.N.I.L-personeel als mede een aantal gezinnen van leden der Kon. Marine en Bevroren aardbeien naar Amerika Gisteren heeft het Amerikaanse Claiborne in Rotterdam een eerste lading van 60 ton diepvries-aardbeien voor de Ver Staten ingeladen. Dit is voor Neder, land een nieuw exportartikel. Men had gehoopt er dit jaar ongeveer een lioen kg van naar Amerika te kunnen n, maar dóór het ongunstige we bleek de helft voor uitvoer ongeschikt. Nelly brengt 1600 militairen met gezinnen thuis Het troepenschip Nelly is op 3 Juli met 1593 passagiers van Tandjong Pnok ver trokken. Aan bootd bevinden zich geen gesloten onderdelen, maar militairen van K.N.I.L. en K.L., velen met hun gezin. DAT Wedde (Gr.) van 13 tot 16 Juli het 890-jarig bestaan viert. DAT de jager Th. Arts te Ottersum (L.) binnen enkele dagen twee wilde zwijnen neerlegde. DAT minister Rutten gisteren een goede beurt by de jonge Friezen in Bolsward maakte door hun t.g.v. de „heamielwike" (hooioogstfeest) tijdens een toespraak een dag vacantie te gev DAT Friesland by een minimum v 400 ziekenhuisbedden per 100000 inv ners er slechts 262 heeft. DAT gisteravond in Kattenburg (Amsterdam) een groep van 25 opge schoten jongens en meisjes met span doeken ..tegen de atoombom" werden uiteengejaagd. DAT de landgoederen Goossens en Huitink te Winterswijk alsmede Hout- lust in Baarle-Nassau voor het publiek zyn opengesteld. DAT de 17-j. secretaresse Cocky Jan sen zal worden uitgeroepen tot bloemen- koningin van Haarlem. DAT de Hagenaar D. ter Maten op een boerenwagendag te Ommen een prijs voor snijwerk heeft gewonnen. DAT in het Nederlandse programma van de B.B.C.. hedenavond om half zeven over de 224 41 en 31 meter band onze redacteur Hendrik Greven spreekt over het onderwerp: „Duitsers in Enge land. een bezoek aan Wilton Park." DAT een 200 man van de reserve- grensbewaiking gisteravond in Leens (Gr.) oefeningen hielden met tanks, los se patronen, booby traps etc. en er by gevechten drie personen licht werden gewond. Sigaren niet goedkoper, zegt fabrikant Industrie heeft de hogere winst hard nodig Het vooruitzicht dat de sigaren vry- gesteld zullen worden van omzetbelas ting, heeft bij vele rokers de verwach ting gewekt, dat dé sigaren goedkoper zullen worden. Dit is niet het geval, zegt de sigairenindustrie echter, de prijzen blijven gelijk en de vrijstelling van zetbalasting komt geheel ten goede do sigaremndustrie, die het laatste half jaar voortdurend' met verlies moest wer ken. (Wij' herinneren er aan. dat minis ter Lieftinck by de indiening van het betreffende wetsontwerp wèl aankon digde, dat de sigarenprijs vermoedelijk omlaag zou gaan. terwijl die van som mige soorten sigaretten 20U stijgen. Red.) De fabrikanten willen het sigaren roken stimuleren door een reclame-cam pagne, waarvan de kosten voor het eer ste halfjaar op ƒ250.000 begroot zyn. Arts uit Kollum krijgt 4Vr jaar minder Schuld aan verdrinkingsdood van verpleegster De arts T. de J. uit Kollum. die in Leeuwarden tot 12^4 jaar deeld, heeft vanmorgen van het Hof al daar acht jaar met aftrek gekregen. Hij werd er van beschuldigd, de dood van de verpleegster Riemke Veenstra te hebben veroorzaakt, door haar van een brugleu ning in het water van de Zwemmer t« duwen, waardoor zy is verdronken Het Hof overwoog, dat de arts wist dat het meisje niet kon zwemmen, en dat hy geen enkele poging heeft gedaan o haar te redden. JAARLIJKS 250 MILLIOEN VOOR FABRIEKSBOUW NODIG. De bouwkosten voor de industrialisatie zullen in de toekomst naar schatting jaarlijks 250 a 300 rriillioen gulden be dragen. Dit was een conclusie van eer symposium van de sectie utiliteitsbouw van het Kon. Instituut van Ingenieurs, dat in Eindhoven werd gehouden. WETSONTWERP PENSIOENTOESLAG: Bespotting van alle mooie woorden, zeggen oud-ambtenaren „De meest conservatieve regering heeft het nog nooit zo bont gemaakt" „Nu na jaren van nutteloze vertraging de eindoplossing de noodzakelijke verbetering van de pensioenen der ambtenaren moest brengen, komt de regering met een voorstel, dat in zijn schrielheid een bespotting is van alle mooie woorden van belofte en van de steeds zo hoog gehouden sociale rechtvaardigheid". Deze verbitterde woorden komen voort uit de kringen van de rustigste burgers van onze maatschappij, de gepensionneerden, die zich thans tot demonstratie en profest gedwongen voelen. Zoals men weet, heeft de regering in|En J. H. Groen van de algemene bond wetsvoorstel voorgesteld, een toeslag van f90 per jaar te verlenen aan alle gepensionneerden, die vallen onder de toeslagwet 1948, en f50 per jaar, plus e.v. 'n kindertoeslag voor de andere oud ambtenaren. Reeds werd enkele malen tegen dit voorstel geprotesteerd. En gis teren kwamen duizenden leden van de Alg. Ned. Bond van gepensionneerden, de bond van gepensionneerden van spoor- en trampersoneel en de Alg. militaire pensioenbond bijeen in Bellevue te Am sterdam. In een resolutie werd op sterke verhoging van de toeslag aangedrongen. Een vonnis, dat de gepensionneerden veroordeelt tot levenslange armoede, zo wordt het wetsontwerp genoemd. Een aalmoes, een parodie op het beginsel van sociale rechtvaardigheid. „De meest conservatieve regering, die we hebben gekend, hééft het nog nooit zo bont gemaakt, als thans met deze re gering het geval is", zei P. Castricum van het oud-spoor- en tramwegpersoneel. „Als er één groep is die op finan cieel gebied de dupe is en wordt van de oorlog, dan is dat wel de groep van de gepensionneerden". Prachtig besluit Het is een voortreffelyk besluit, dat de senaat van de Vrije Universiteit genomen heeft, om namelijk by het ko mende jubileum het ere-doctoraat in de rechten aan te bieden aan de heer J. Schouten, voorzitter van het Centraal Comité van A.R. kiesverenigingen. Een besluit als dit had eigenlijk eer der genomen moeten zijn, maar het zou ons niet verbazen, indien de heer Schou ten zelf zyn invloed had aangewend om het tegen te houden. Dat brengen wij zo verband met zijn bescheidenheid. Maar op de duur was het tooh niet tegen te houden, zelfs niet voor hem. Dat wa3 nu eens een oppositie waarin zijn vrien den hem in de steek lieten. En nu is dan de beslissing gevallen. Een wel by uitstek verheugende beslissing. Voor vandaag volstaan wy met de for mulering van onze hartelijke gelukwens. Dit ere-dootoraat is volop verdiend. Het is een ere-doctoraat in de rech ten. Geen jurist die zich schamen zal over de aanwezigheid van de heer Schou ten onder de rechtskundigen. Zijn lange en bijzonder eervolle loopbaan in het politieke en parlementaire leven heeft hem doen kennen als de man die het recht liefheeft, ook omdat hy het vil toetsen aan de Goddelyke gerechtigheid en de Goddelijke genade. De verlening van de beide andere ere doctoraten verheugt ons al evenzeer. De Vrije Universiteit heeft een taak zowel in het nationaal als in het internationaal bestek. De jongste beslissing van de se naat bewijst, dat die taak wordt beseft. En tenslotte de benoeming van niet minder dan drie hoogleraren in de fa culteit der geneeskunde. Drie mensen, die hun kracht en bekwaamheid mogen schenken aan de op- en uitbouw van de jonge, uiterst belangrijke faculteit. Bij de mededeling van deze aanbiedingen van het ere-doctoraat en van deze be noemingen tot hoogleraar zal in veler hart de dankbaarheid niet ontbreken. Katwijkse handelaren danken Scheveningse reder Enige Katwijkse vishandelaren hebben vanmorgen uit erkentelykheid voor de vlotte medewerking by het vlot brengen van de „Aaltje" (Kw 66». vanmorgen op de Scheveningse visafslag een grote bloemenmand in de vorm van een schip aan de afslager, de heer J. Pasman, over handigd met het verzoek deze mand te willen overdragen aan de reder J. J. v. d. Toorn. Zoals men weet. heeft deze reder een logger en materiaal ter beschikking gesteld voor het vlet brengen. HOENDERPEST NU OOK AL IN ENSCHEDE De hoenderpest heeft zich uitgebreid tot Enschede, Enter, Nijverdal en Vrie- zenveen. Er werden, zoals gewoonlijk, pluimveestapels verbrand en tienduizen den kippen, haantjes, eenden enz. als voorzorgsmaatregel vroegtydig geslacht. Doctor Jan Schouten In de heden morgen gehou den jaarverga dering van de vereniging voor Hoger Onder wijs op GG. heeft de rector- magnificus van de Vrye Uni- dr G. Ch. Aal- ders, medege deeld dat <ie senaat ter ge legenheid van het 14e lustrum der universiteit in October a.s. besloten heeft het ere-doctoraat in de rechten te verlenen aan de heer Jan Schouten, voorzitter van het Centraal Comité van Anti-revolutionnaire kies- enigingen. prof. Bo'natec te Wenen en prof. Max Huber te Zürich. Voorts heeft het directorium besloten 't verdere uitbouw van de medische faculteit in verband waarmede de vol gende hoogleraarsbenoemingen aan deze faculteit zijn gedaan: dr G. A. Lin deboom te Amsterdam, voor de algemene ziektekunde, klinische propaedeuse en encyclopaedic van de medische weten schap. Dr A. Th Knoppers te Amsterdam is benoemd met de opdracht voor de psychologie en pharmacologic, terwijl dr A. Stolk te Rotterdam de opdracht heeft ontvangen voor het doceren van anatomie en aanverwante vakken. Mollet heeft niet veel kans In parlementaire kringen te Parijs ver wacht men, dat Mollet reeds vandaag zal geven, dat hij niet in zijn taak geslaagd is. Toen hy gisteren de opdracht d, te informeren op welke leuw kabinet tot stand zou kunnen komen, heeft hy een verzoenings- tadering willen bijeenroepen van de so cialisten. de radicaal-socialisten, de volks republikeinen (de M.R.P. onder Bldault) en gemachtigden, doch de radicaal socialisten weigerden. Desondanks zette Monnet zijn besprekingen met partijen en vakverenigingen voort en hij wilde heden met de financiers overleggen. Men geeft hem weinig kans. Amerikaanse en Engelse journa listen vermist Marjerite Higgins van de News Chro nicle. Peter Kalischer van British United Press e" Tom Lambert van A.P.. worden sinds 48 uur vermist. Mevr. Higgins be vindt zich by de ingesloten Amerikaanse eenheden. Haar twee mannelijke colle ga's werden volgens de radio van de Noordkoreanen gevangen genomen. Voor de groepsgewijze emigratie heb ben zich by de Chr. emigratiecentrale reeds 25 gezinnen in principe aangemeld. Een van de gezinshoofden zal eerst een oriëntatiereis naar Brazilië maken. An dere boeren gezinnen kunnen zich nog aansluiten. Het A.N.P. meldde gisteren, dat de nieuwbenoemde ambassadeur te Wash ington. dr J. H. van Royen, met zijn familie op de Nieuw Amsterdam op weg was naar Amerika. Het schip wordt ech ter Zaterdag in Rotterdam verwacht. De heer Van Roijen zal zijn post in Septem ber aanvaarden. WEERBERICHT Bewolkt weer Tot morgenavond verwaont De Bilt: Over het algemeen veel bewolking met plaatse- lük enige regen Zwakke :ot matige wind. aanvankelijk 'LiiV'uit Zuidelijke, later uit uit- eenlopende richtingen. On geveer dezelfde temperatu ren als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Vrijdag: zon 4.26—21.00. Maan 13.36. LK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1