Jïiemue £eiitórt)e GTmtmnt Soewon en Intsjong zijn in handen van de Roden Amerikaanse linies zijn reeds gepasseerd Kabinet-Queuille na drie dagen al ten val gebracht Volksvertegenwoordiging zal spreken Wist U Geen wijziging in College van Gedeputeerde Staten WOENSDAG 5 JULI 1950 BUREAUX: liogewoerd 103 Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVERTED TIENi 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Een en dertigste Jaargang No 8162 DIRECTIE: F. DIEMER. CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .5 taat® as me ts gfirbtmo tnga bert in Ugfjeospott" Wij willen meer immigranten Zware slagen vielen I Zware slagen zijn gevallen in Korea. In de eerste plaats bleken alle pogingen om de belangrijkste stad Soewon te behouden te vergeefs. De rode Noord-Kóreaanse troepen begonnen met drie kolonnes de stad te omsingelen en teneinde aan een insluiting te ontsnappen, moesten de Zuid-Koreanen zich terugtrekken. Tezamen met de stad werd ook het vliegveld, dat - van het grootste gewicht is voor de voorziening der Geallieerde troepen, opgegeven. Dit was echter niet de enige ramp. Ook de haven Intsjong is verloren. De Amerikanen gebruiken nu Poesan als basis. De berichten willen, dat er verwoed om Soewon en andere plaatsen gevochten zou zijn en dat de ontruiming een drei gend gevaar zou hebben afgewend. Wat hiervan zij, In elk geval blijkt het, dat de Zuid-Koreaanse troepen overhaast naar het Zuiden vluchten. Men noemt dit „marsorders". Een correspondent zag 'n trein vol terugtrekkende soldaten, die door het dolle heen waren. Een ander zag bataljons reservisten, uitgerust met geweren zonder grendels. De bevolking vlucht in grote stromen langs de wegen, terwijl vliegtuigen de vluchtelingen be schieten en gewonden hulpeloos langs de weg blijven liggen. Achter al dit wrakhout hadden de Amerikanen een linie gevormd en zij jachtten rustig de komst der Noorde lijke tankcolonnes af. Volgens de laatste berichten echter zijn Noord-Koreaanse tanks de Amerikaanse linies echter ge naderd en door de artillerie onder vuur genomen. Toen zij te dicht bij de linies kwamen staakte de artillerie het vuur en vervolgens zijn de rode tanks om de Amerikaanse posten heengetrokken. Zij bevinden zich thans tussen de Ameri kaanse voorposten en het hoofdkwartier. De Amerikaanse luchtmacht en vloot zijn in actie. De N.-Koreaanse hoofdstad werd door 800 bommen getroffen en 7 Noord-Koreaanse treilers zijn in de grond geboord. Een Amerikaanse jager is door een communistische tank neergeschoten. Een Brits oorlogsschip werd door een rood vliegtuig aangevallen, doch werd niet getroffen. Ook Japanse duikbootja- Moorman wil vier jagers zenden Ass. Press meldt, dat schout bij nacht Moorman te Singapore het voornemen te kennen gegeven heeft, vier torpedoot- jagers ter beschikking _van generaal McArthur te stellen. De staatssecretaris werd hedenmiddag 5 uur 40 op Schiphol verwacht. Churchill: Oorlogsgevaar niet groter Aan een maaltijd ter gelegenheid van de Amerikaanse onafhankelijkheidsdag heeft Churchill verklaard, dat het oor logsgevaar door de gebeurtenissen in Korea niet vergroot is. Gevechten aan de grens van Tibet Troepen der Chinese communisten en nationalisten leveren nog steeds spora dische gevechten aan de grens van Tibet. In Birma hebben regeringstroepen 1500 man binnengedrongen Chinese nationa listen ontwapend. OOSTENRIJKSE NOTA AAN RUSLAND Oostenrijk zal een formele nota aan Rusland zenden, waarin.de repatriëring geëist wordt van 5000 Oostenrijkse krijgs gevangenen die nog steeds in de Sowjet- Unie worden vastgehouden. Vijl maal een jaar lang gratis groenten De vjjf gezinnen, die de radioprijsvraag t.b.v. de hulp aan gerepatrieerden op 30 Mei hebben gewonnen, zijn: J. L. Pinkse. Voorburg, M. Krauss, Den Helder. A. J. de Borst, Amsterdam, G. Teer de Ridder, Oostzaan en A. Kraayeveld, Leiden. Deze gezinnen krijgen een jaar lang gratis groenten van het centraal bureau van tuinbouwveilingen. Dienstplicht in Australië De Amerikaanse raad van verdediging heeft bekend gemaakt, dat er zo spoe dig mogelijk dienstplicht zal komen. gers zijn in actie gekomen en het Ja panse kabinet overlegt, wat het in de gegeven omstandigheden doen kan. In de Japanse steden worden maatregelen getroffen tegen luchtaanvallen. Generaal MacArthur heeft verzekerd, dat de Noord-Koreaanse gevangenen als krijgsgevangenen zullen worden behan deld en hij eist dezelfde behandeling gevangenen door de tegenpartij. Het verluidt, dat straaljagers in rea niet voldoen, daar zij teveel brand stof verbruiken en bovendien niet uitgerust met radar. Men wil nu i ouderwetse Republic-F 47 en Mustang F-51 naar het gevechtsterrein brengen. Ver weg in Washington heeft men c_ het Kapitool de veiligheidsmaatregelen voor oorlogstijd van kracht verklaard in Californië zijn de verloven voor r rinepersoneel Ingetrokken. Er bestaan plannen om een divisie mariniers te den onder bevel van generaal Edward Craig, terwijl generaal Cushman het be vel zal krijgen over de marineluchtmacht. De vertegenwoordiger van Trygve Lie heeft in Japan een langdurig onderhoud gehad met generaal MacArthur. Morgen zal de Veiligheidsraad bijeenkomen ter behandeling van een resolutie, waarin de Amerikaanse troepen in Korea het recht zal worden verleend, de vlag de V.N. te voeren. De rechtsgeleerde missie van de V.N. heeft verklaard, dat het gebruik van strijdkrachten alleen geoorloofd is ter zelfverdediging en ter uitvoering van een opdracht der V.N. In andere gevallen is dit een misdrijf. De vertegenwoordigers van de Sowjet-Unie n Tsjechoslowakije hadden tevoren de ommissie verlaten. India deed nog een bemiddelingsaanbod Inzake Korea, terwijl in Egypte de Ame- ikaanse ambassadeur aandrang uit oefent op de regering om deze te over tuigen, dat Egypte niet het enige niet- communistische lid der V.N. moet zijn, dat weigert iets te doen. In Israel heeft het parlement de reso lutie van de Veiligheidsraad gesteund in •an een krachtig verzet der communisten en uiterst linksen. Israel zal echter geen troepen zenden, daar het zelf door aggressie bedreigd wordt. Zwe den zal hulp verlenen, doch niet door troepen, terwijl Noorwegen zijn koop vaardijschepen aanbiedt. Ook Italië en de Veiligheidsraad. De Britse regering wil heden aan het par lement goedkeuring vragen voor haar op treden in Korea. Gromyko („Donderaar") heeft gisteren gesproken en thans worden in alle Rus sische fabrieken protestvergaderingen gehouden tegen de „Amerikaanse aggres sie". „Net Hitier", verklaart de Russi sche krantenlezer. Ook in Dusseldorp houden de communisten gadering. Mandsjoerije wordt door de communisten in staat van verdediging gebracht en men meent in Chin: algemene beweging der communistische strijdkrachten naar het Noorden wa nemen. Zelfs ver in het Zuiden, Kwangsi, zouden deze troepen oprukken. Uit Amerika is het vliegkampschip „Sicily" met geheime bestemming ver trokken. Twee andere worden gereed mmm Nabü Kampen is onlangs het eerste stukje van de nieuwe i polder boven water gekomen. Men ziet het achter de schuiten, waarov stortbuis loopt. Een klein teken van een groot Nederlands werk Na S jaar zoeken Bandiet Giuliano door Ital. politie gedood Na vijf jaar tevergeefs naar hem te hebben gezocht, is de Italiaanse politie er eindelijk in geslaagd de Siciliaanse ban dietenleider Salvatore Giuliano onscha delijk te maken. Hij werd gedood in een hevig vuurgevecht met de carabinieri in het dorpje Castel Vetrano, gelegen in de Zuidwestelijke hoek van Sicilië. Giuliano diende tijdens de oorlog bij de Italiaanse luchtmacht en richtte na de geallieerde landing op Sicilië een bende op, o.w. verscheidene vogelvrij verklaarden, wel ke het eiland vijf jaar lang brandschatte en tyranniseerde. De 27-jarige ..bandie tenkoning" wordt beschuldigd van het doden van 105. politiemannen. De zaak Westerling uitgesteld De rechter te Singapore heeft heden voor de vierde maal de beslissing over de uitlevering van Westerling uitgesteld en wel tot 19 dezer. Bepaalde stukken waren namelijk nog niet uit Djakarta ont vangen. Broeit er iets in de Grote Oost? De kabinetsvergadering van de RIS. heeft gisteren besloten de staat van beleg af te kondigen in de Noord- en Zuid- Molukken. Volgens het Indonesische hoge commis sariaat in Nederland weet men daar niets van een tegen de R.I.S. gerichte bewe ging in de Noord-Molukken (Halmahei- ra, Batjan en omliggende eilanden). De laatste door het hoge commissariaat ont vangen berichten melden, dat de toe stand volkomen normaal is. Het kabinet van de R.I.S. heeft tevens besloten de vraag van de eenheidsstaat volgende week Dinsdag in haar geheel te bespreken. Mijnenveld gelegd voor vlootoefeningen Nederlandse vliegtuigen zullen schepen bestoken. Gedurende de oefeningen, die de vlo ten van de landen der Westerse unie dezer dagen zullen beginnen, zal men de bescherming van konvooiën tegen aan vallen van vliegtuigen,'onderzeeboten en kustverdedigingseenheden en tegen mij nengevaar langs de kust beproeven. Een konvooi zal worden aangevallen door Nederlandse vliegtuigen en worden ver dedigd door Belgische. Daarna volgen aanvallen door Britse torpedoboten. In middels zal een tweede konvooi in Het Kanaal worden aangevallen, eveneens door vli-vft, JfeA en torpedömótorbpten. De twee konvooien zullen dan samen komen: de kleinere schepen gaan naar Brest en de rest wordt op Westelijke koers aangevallen door Britse vliegtui gen en Nederlandse en Britse onderzee boten. DaaiT.a gaan ook deze schepen Een eenheid van ongeveer 30 Neder landse, Britse en Franse mijnenvegers zal een mijnenveld vegen, dat tevoren zal worden gelegd. Socialisten ontevreden over opneming van enkele conservatieven HET NIEUWE FRANSE KABINET is al weer gevallen. Drie dagen ge- leden wist de radicaal Henry Queuille de goedkeuring van de socia listen voor zijn program te verwerven, iets dat aan collega-formateurs niet is gelukt. De door hem samengestelde regering bleek de socialisten achteraf echter niet te voldoen en zij besloten het kabinet te laten struikelen. Vijf mijnwerkers in België bedolven Gistermorgen is in de mün St. Lam bert te Peronnes-Les-Binche nabij Charleroi in België op een diepte van 800 meter een mijngang ingestort. Vjjf mijnwerkers, onder wie vier buitenlan ders. geraakten onder het neerstortend gesteente van de mijngang en kwamen om het leven. Bezuiniging in 't leger Voorlichtingsdiensten smelten samen wordt Uit bezuinlgings-overweglngen op het ogenblik een coördinatie van di voorlichtingsdiensten der drie onderde- - -, - j len van de „trüdkrachltn voorbereid: de 1™- Boe de uitslag ral avm, slaat reeds LVD (leger), de Marvo (marine) en de;vast want de Katholieke Volkspartt] Luvo (luchtmacht). Er rouden ook nog beschikt over 209I van de 387 stemmen, bepaalde suggesties rijn gedaan t.a.v. een Terwol het in het volk kookt en gist. samenvoeging van de LVD en het bureau breekt men zich te Brussel het hoofd Perszaken van het Ministerie van Oor- Strijd om Koning Leopold Maar de socialisten nemen het niet De terugkeer van Koning Leopold is weer feen stap dichter bij gekomen nu de Belgische Senaat met 90 tegen 83 stemmen zijn vertrouwen uitge sproken heeft in de Rooms-Katholieke regering van Duvieusart. Men verwacht nu, dat morgen senaat j Van socialistische zijde hoopt kamer in verenigde vergadering zul- de Koning tussen twee stoelen zal len samenkomen om de intrekking van recht komen en men heeft een plan de wet op het regentschap Jhr. mr A. W. L.' Tjarda van Starken- borgh Stachouwer, oud gouverneur- generaal van Ned. Indie, die in de rang van ambtenaar van de buiten landse dienst lstc klasse, tot ambas sadeur in bijzondere zending, .is benoemd. Hij zal optreden als plaats vervanger van minister Stikker in het Permanente Orgaan van de Noord Atlantische Raad te Londen log. De drie diensten staan thans nog ge heel op zichzelf, zitten in afzonderlijke gebouwen en beschikken ieder over eer staf van medewerkers. In de voorstel len, die m.b.t. deze coördinatie zijn ge daan, zou onder meer de samenbrenging van de drie diensten in één gebouw zijn bepleit, nl. dat van de Marvo aan de Koninginnegracht in Den Haag. Op ver schillende hulpkrachten (telefonisten, boden, archief-personeel enz.) kan wor den bezuinigd en verschillende afdelin gen zouden gecombineerd kunnen den. Dit nieuwe voorlichtingsapparaat zou dan voorlopig komen te staan' onder een driehoofdige leiding (van land-, z en luchtmacht). (Op 13 Mei 1950 vestigde ons blad een driestar de aandacht op deze kwestie Red.) NIEUWE DIRECTEUR-GENERAAL ENERGIEVOORZIENING Dr E. L. Kramer is m.i.v. 1 Juli be noemd tot directeur-generaal van de energievoorziening, in de vacature van ir G. J. T. Bakker, die met pensioen is gegaan. ZWITSERSE GENERAAL NAAR ONS LAND De Zwitserse generaal Henri Guisan komt eind dezer maand naar ons land t.g.v. de Zwitserse nationale feestdag op 1 Augustus. Op 2 Augustus zal hij in het Palacehotel te Scheveningen spreken over de Zwitserse nationale verdediging tussen 1939 en 1945. Op 31 Juli recipieert de gezant. AMBASSADEUR VAN ROIJEN BEGINT IN SEPTEMBER De., nieuwbenoemde ambassadeur in Washington, dr J. H. van Roijen voorheen in Canada zal vermoedelijk zijn post begin September aanvaarden Hij is nu met zijn gezin met de Nieuw- Amstérdam op weg naar Amerika. de vraag, hoe men 212 volksv tegenwoordigers en 175 senatoren in Kamer kan bergen. Zelfs al zet m alle wandelgangen vol stoelen, dan m< ten er nog 60 man staan. Men denkt over drie leden op twee stoelen te z Konijnen vreten om geving van Venlo kaal Bestrijders geven de moed op Terwijl het uiterste Noorden van Lim burg van het Reichswald uit wordt be laagd door wilde zwijnen (in Milsbeek werden er de vorige week vier gescho ten en één levend gevangen), zoeken grote troepen hazen en konijnen hun weg in meer Zuidelij'ke richting, in de Venlose tuinderijen. De plaag is zo omvangrijk, dat velen de hoop hebben opgegeven om de langoren definitief te verdrijven. Zelfs zware vergiften hadden weinig succes en een verzoek om met de lichtbak te mo gen jagen, werd niet ingewilligd. Vooral kool, wortelen en jong pootgoed hebben onder de eetlust der knagers te lijden. (Kamper) beenderen niet van een mens De beenderen, die op een binnenplaats achter de Julianaschool te Kampen door de recherche zijn opgegraven, zijn volgens deskundigen niet van een mens afkom stig. Zoals we Maandag meldden heeft een vrouw in 1944 gezien, dat in de school gelegerde Duitsers op het binnen plaatsje een gat groeven en een zak. waarin naar de vorm te oordelen een menselijk lichaam zat, over de muur til den. Doordat de Duitsers haar met een revolver dreigden, heeft de vrouw des tijds niet kunnen zien, wat er verder ge beurde. behande- j onmiddellijke actie opgesteld voor het geval de Koning terugkomt. Wat het i: houdt men nog geheim. In elk geval wordt er gefluisterd, dat de partijleden met fluitjes worden gewapend om gejuich te overstemmen. De studenten van de vrije universiteit te Brussel zijn voornemens op de dag van aankomst te gaan betogen. Men heeft het plan om de Koning Zondag te laten komen, moeten afgelas ten, want liberalen, socialisten en com munisten zijn voornemens, juist op die dag een grote betoging voor het paleis te houden ter huldiging van de Prins Regent en de Rooms-Katholieken mogen daaraan niet meedoen wegens hun „on vriendelijke houding" jegens de Regent, Ook de verenigde vergadering zal be ginnen met de behandeling van een hui- De socialisten verklaren, dat met de terugkeer van Koning Leopold de koningskwestie eerst recht gaat begin Zij deden dit door tegen de door Queuille ingediende motie, welke een uitstel behelsde van een algemeen debat over de regeringspolitiek, te stemmen. Met 334 tegen 221 stemmen brachten de socialisten de vijfde regering ten val. De socialistische fractie verzette zich vooral tegen het opnemen van enkele iservatieve ministers in het kabinet, het bijzonder Paul Reynaud, die door de socialisten wordt beschouwd als de spreekbuis der grote zakenlieden. Naar verluidt wist Queuille van de val van zijn pas gevormde kabinet, vóór hij zich des middags aan de Nationale Vergadering voorstellen. De socialisten stelden hem gistermorgen van hun misnoegen de regering op de hoogte, zodat z'n gang naar de Assemblee er een was van reeds bij .voorbaat veroordeelde. Personeels verenigingen volgen de voetbalmatch es, feestjes en vergaderingen, in hun medeleven voor Ambon. Gelukkig, want er is veel nodig. Maar ook van de zijde van par ticulieren en bedryven hebben wij giften nodig om medicijnen voor de zieken en zwakken op Ambon te kun nen sturen. Helpt u mee? Wij ontvingen van mevr. P. H.-T. f l.A. v. d. M. f 1.—; P. L. H. f5.—: J. M. H.-S. f 2.50; C. v. d. A. f 5.—: H. S. f2.50; mej. E. W. f 1—A v. d. S. f 10.—; Ds J. J. D. f 10.—; mevr. S f 1.Inzameling Pers N.H.C. f20.55; N. N. en K. M. W. f 5.—; J. L. v. D. en E W. f2.50; W. M. v. A.. N. N.. N.N., P. B. en G. L. V. elk f 1.—. Tot f 8027.97. Voor U met vacantie gaat, wilt u dan ons nog iets sturen? Bij voorbaat hartelijk dank. DAT R. W. Heere te Arnhem, secre taris van de centrale woningstichting orde tot ridder i DAT P. v. d. Esch, geneesheer aan het prov. ziekenhuis te Santpoort (N.-H.). benoemd is tot geneesheer-directeur. DAT de Tegelse Passiespelen na '"i' 50.000 bezoe- diverse Ned. plaatsen bezoekt. DAT op 15 Juli in Hilversum een vliegfeest begint, het eerste in dit sei zoen, en er o.m. Amerikaanse en Franse deelnemers zullen zijn. DAT minister in 't Veld richtlijnen heeft vastgesteld voor de waardebepa ling van onroerende goederen, die wor den toegewezen ter betaling van scha deloosstelling wegens onteigening in het belang van de wederopbouw (wet ma teriële oorlogsschaden). DAT generaal De Bock van de Bel gische luchtmacht gisteren de Fokker- fabrieken in Amsterdam bezichtigde. Zeven jonge inbrekers gevat Veertig kraakjes op hun kerfstok Zeven jongelieden, tussen de 17 en 2' jaar, zijn gearresteerd in verband met serie diefstallen en kleine inbraken, die het afgelopen halfjaar in Velsen. Beverwijk en omliggende plaatsen zijn gepleegd Uit auto's werden goederen ontvreemd, cafés, danszalen en scholt moesten het eveneens ontgelden, totaal werden ongeveer 40 diefstallen, waarvan alleen in Vèlsen al 20. tot klaar heid gebracht. Het onderzoek duurt nog Bovendien werden vier helers aange houden; drie werden na hun verhoor op vrije voeten gesteld Prinses kocht schilderijen in Apeldoorn Gistermiddag bezocht Prinses Wilhel- mina de pottenbakkerij van Ben Weber te Apeldoorn, waar een tentoonstelling wordt gehouden door jongè Tilburgse schilders en grafici. De Prinses kocht een schilderstuk van G. Hurkmans een ets van Jan Riel, alsmede enige dewerken voorwerpen van Ben Weber. DAT de pseudo-vogelpest in Barchem (Gld., gem. Laren) zich heeft uitge breid tpt een bedrijf naast het eerst aan getaste, en 165 stuks kleinpluimvee er kalkoenen werden afgemaakt. DAT de in 1944 zwaar geschonden middeleeuwse toren van St. Michielsge stel zal worden gerestaureerd. DAT gisteren in tegenwoordigheid van minister Spitzen bij het havenbe drijf Vlaardingen-Oost, de eerste paal werd geslagen voor de te bouwen dwars- helling aan de Vulcaanhaven. DAT tot mededirecteur van de N V. P. F. van Vlissingen en Cos katoenfa- brieken te Helmond werd benoemd ir J. M. Matthijsen, een. zoon van de vroe gere directeur. DAT minister Rutten gisteren in Bols- ward een tentoonstelling opende van kunstschatten uit de 17e{èeuw. DAT op de jachtwerf De Noord aan de Crooswijksebocht te Rotterdam gis teren een motorjacht is ontploft, in brand gevlogen en gezonken, waarbij een mon teur aan de rechterhand werd gewond. DAT het telefoonnet van Ruischerbrug op 18 Juli om 3 uur wordt samengevoegd met het automatische net van Groningen (05900) en het net van Harkstede Westerbroek (059(H). De stemming had plaats met het bo vengenoemde resultaat. Alleen de radicaal-socialisten brach ten al hun stemmen vóór de motie uit Verschillende Onafhankelijken en eei deel van de MRP gingen met de socialis ten mee. Voorts stemden tegen de* Com- nunisten en de Gaullisten. Queuille riep onmiddellijk het kabinet voor overleg bijeen en diende na afloop van de ver gadering het ontslag van zijn regering in bij president Vincent Auriol. In Fran se politieke kringen verwacht men, dal deze laatste nu de vorming van een re gering aan een socialist zal opdragen. Dat hadden ze nog vergeten Volgens de „Rode Vloot" berust ook de slag van Trafalgar op een Russische uitvinding- De door Nelson gebruikte •méthode van aanvallen wak namelijk het eerste: beproefd door admiraal Nesjakof in de strijd op de Zwarte Zee tegen de Turken. Nelson zelf konden de Russen echter niet uitvinden, maar dat komt wellicht ook nog wel. Nelof zou niet gek klinken. VEEL BOSBESSENPLUKKERS, MAAR LAGE PRIJZEN. Bosbessen zijn er nu over de gehele Veluwe in overvloed. Ze zijn ditmaal groot. De (zeer vele» plukkers raken ze echter niet gemakkelijk kwijt; de prijzen zakten van 45 ct per pond tot 20 cent. Dr Fuchs onder toezicht in atoomonderzoek Dr Klaus Fuchs, die wegens het ver raden van atoomgeheimen te Londen 14 jaar gevangenisstraf uitzit, zou binnen kort weer mogen deelnemen aan het wetenschappelijk onderzoek op atoom gebied. aldus weet het Britse blad „Daily Mirror" te melden. In dat geval zou hy onder scherp toezicht worden gesteld Officieel wilde men geen commentaar leveren op dit bericht. Een bekend Brits atoomgeleerde zeide niets vap de zaak te weten, doch dat het he meen rede lijke veronderstelling toescheen. Koreaanse soldaten herstellen het vliegveld van Soewon na een luchtaanval der Communisten. Op de achtergrond staat een bescha digde F-82. Deze foto werd drie dagen geleden genomen en be reikte ons via Londen. Tegen treinbranden: Stalen platen op houten vloeren Met het oog op de vele treinbranden van de laatste tijd zullen de houten vloe ren van 400 spoorwegrijtuigen worden bekleed met stalen platen. De wagens zullen voor dit werk weken lang uit de dienst moeten worden genomen, zodat slechts kleine aantallen tegelijk aan de beurt kunnen komen. Het slijpsel van de gietijzeren remblokken veroorzaakt von ken. waardoor het stof onder aan de wa gen kan gaan gloeien en bij sterk remmen zelfs vlam kan vatten. Men zal thans maatregelen nemen, om de vloeren ge regeld schoon te maken. Met de tweewa genbakken. die houten vloeren hebben, zal nog wel vijf a tien jaar moeten wor den gereden. Bij het bouwen van nieuw materieel wordt het gebruik van hout vermeden. Duizenden werklozen door accijnsverhoging Werknemers in gedistilleerd-Industrie én -handel waarschuwen De in het C.N.V.. het N.V.V. en de K.A.B. georganiseerde werknemers in de gedistilleerd-industrie en -handel heb ben in een adres aan de regering hun ernstige bezwaren tegen het wetsont werp ter verhoging van de accijns op gedistilleerd naar voren gebracht. Deze werknemers (georganiseerd in de bedrijfsunies voor fabriekmatige be drijven. voor het hotel-, café- en res- taurantpersoneel en van de samenwer kende organisaties van handels- en kan toorbedienden) voorzien een belangrijke werkloosheid. Men veronderstelt, dat 't product dat wordt vervaardigd in de onder controle staande bedrijven, veel minder zal worden verkocht en dat de clandestiene stokerij zal toenemen. Er werken in de industrie en handel van gedistilleerd thans circa 72.000 werknemers en men vreest een werk loosheid van duizenden personen. Daar bij herinnert men aan de toestand in de sigarenindustrie. Mr Van Kleffens minister van Staat Mr E. N. van Kleffens, oud-ambassa deur in de Verenigde Staten en die be noemd zal worden tot gezant in Lissabon, is benoemd tot minister van Staat V.V.D.-poging om een K.V.P.-lid te wippen, mislukte In het gebouw van de Eerste Kamer der Staten-Generaal kwamen vanmorgen de Provinciale Staten van Zuid-Holland bijeen om een nieuw college van gede puteerde staten te kiezen. Vóór de stemming een aanvang nam, legde de fractie-voorzitter van de V.V.D mr S. J. R. de Monchy een verklaring af, waarin hij mededeelde, dat zyn fractie gaarne bereid was. mede te hel pen aan de samenstelling van een col lege, dat een zo getrouw mogelijke af spiegeling van de staten zou zijn Mr De Monchy meende, dat de V VD. met 8 zetels enig recht kon laten gelden op een plaats in het college van gedepu teerde staten. Hij stelde als candidaat mr H. van Riel. Bij de stemmingen verkreeg mr E. J M. H. BoLsius (K V P.) 73 stemmen, mr J J. R. Schmal (C H.) 69 stemmen. J. A. J. Jansen Maneschijn (AR 75 stemmen mr G. J C Schilthuis (Arb 73 stemmen. Verder kreeg ir C. H. Wittenberg (KVP) 66 stemmen en mevr. mr C. A de Ruyter geb. De Zeeuw (Arb.) 63 WD-er mr Van Riel 7 stemmen De communisten hebben blijkbaar telkens een eigen candidaat gestemd, terwijl by de stemming over de* (vrouwelijke) afge vaardigde mevr. De Ruyter, 14 blanco stemmen werden geteld, kennelyk voort komende uit enige Prot. Ghr. partijen. Tot buitengewoon lid van Gedepu teerde Staten werd gekozen mr S. J R. de Monchy (WD) met 42 stemmen. Deze zetel, voorheen bezet door de heer Van Lidt de Jeude is dus voor de WD behouden gebleven. Tot slot van de vergadering werden de afdelingen getrokken en verschil lende agendapunten voor kennisgeving aangenomen, naar afdelingen of naar speciale commissies gestuurd. De Staten komen weer in het open baar byeen op Dinsdag 25 Juli. Het resultaat van de stemmingen is dus. dat het gehele oude college van Ge deputeerde Staten is herkozen. De po ging van de WD om in plaats van 2 KVP-gedeputeerden er één van haar eigen paprty en één van de KVP te krij gen. zijn mislukt. Geen der andere par tyen heeft daar blijkbaar voor gevoeld, cok al noemde mr De Monchy dit een onbegrijpelijk conservatisme Duiae.yk is gebleken, dat alleen by de stemming over.de vacature-Wittenberg (KVPi de WD anders heeft gestemd dan de an dere partyen; toén kreeg immers de WEERBERICHT Verspreide opklaringen - Tot morgenavond ver- wacht De Bilt: tijdelijk veel g bewolking met plaatselyk enkele regen- of onweers buien. Zwakke tot matige .wind, aanvankelijk veran derlijk, later hoofdzakelijk tussen West en Zuid. Ofi- geveer dezelfde tempera tuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: zon 4.27—21.02. Maan 23 58 —12 24. 7 Juli L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1