Niets is zo heerlijk als water uit de Ardennenbeekjes WIJ, GRIEKS-SPREKENDEN Voorschoten ten strijde tegen het „O-kwartet" 5'™ak NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 3 JULI 1958 BENELUX PER SOLEX Fiangaises drinken chocolademelk uit onze kampeeideiskroesjes (Van twee onzer verslaggevers) Niets is heerlijker dan plat op de buik liggend het snelstromende beekwater te drinken. Geen waterleiding in heel Holland kan zulk verrukkelijk water leveren. En dat is geen wonder. Dit water gaat niet door loden leidingen en hoeft niet tussen warme huizen omhoog te kruipen; het komt zó uit de bron, ergens boven op een berg en het smaakt, na een warme rit over slechte wegen, als de koste lijkste wijn die er bestaat. den in Malmedij werd gevierd. Natuur lijk foto's met vrouwtjes, die klompen dragen en een waarschijnlijk „Neder lands" costuum. W, plagen haar een beet je ermee en vertellen dat we zo'n dracht nergens gezien hebben in ons vader landje. Maar ze zegt, dat we de costuums van ons eigen land niet kennen en 4aar kunnen we het mee doen! De volgende dag krijgen we bezoek bij de tent Frangaises, die gaan zonnebaden. Als wij chocolade-melk hebben gemaakt, nodigt Dick de dames uit, chocolade Hollandaise te drinker) met Hollandse kampeerders en ze vinden dattrés char- hoog in de bergen. Nou,.wij ook.| Al speelt ons verhaal thans op de schoonste hoogvlakte bij Malmedij, ik moet toch nog even wat vertellen over die ellendige wegen in dit Belgische land. We hebben het, op weg naar Malmedij meegemaakt, dat we plotseling reden over een weggedeelte, dat even tevoren geteerd was. Geen waarschuwingsbord, geen wegomlegging, niets. Alleen een auto, waar met een schop stenen afge gooid worden op de zachte teer. Blijk baar wachten de Belgen op auto's, die de steentjes wel in de teer zullen rijden. En daar kwamen wij op onze Solexjes. Een gekraak en gekras van jewelste. We behoefden niet eens te remmen, want een Solex wil uit zichzelf al niet meer, als er een vieze laag teer en stenen,om de rol van de motor gekleefd zit. Op een zijweggetje hebben we, met veel moeite deze attentie van onze Zuiderbu ren er af geschrapt en aan de eerste de beste boer, die voorbijkwam hebben wij in een taal zonder één woord Frans ver teld, dat de Belgen in Holland maar eens moesten komen leren, hoe je een weg aanlegt. De man dacht vast, dat we het over het mooie weer hadden, want hij zei nog „Oui, monsieur!" ook. Maar enfin, dat leed is geleden. We hebben nu onze tent opgeslagen in de Belgische Ardennen bij Malmedij en de natuur is hier zo schitterend, dat er ver der geen klacht meer over de bestrating, waar dan ook, over onze lippen kan komen. Hoog om ons heen verheffen zich de bergen met hun bomen als een trotse lijfwacht om dit stukske Hol land-onder linnen. Wij voelen ons als mieren in eer badkuip. Alles is zo groots, zo indruk wekkend. We dachten: als hier nu eeiu een conferentie van de grote vier werd gehouden. Als Stalin ook eens op zijn buik hier uit de beek dronk en samen met Truman de forellen uit het snelle water haalde! Niemand zou immers aan oorlog denken. In de Belgische Ardennen zó ziet de toerist vele steden liggen in de dalen Veiwachtbaai Geen geheim wens ik er van te maken, dat ik deze week de Nota inzake het Defensiebeleid in haar geheel gelezen heb. Stellig had onze krant er een be hoorlijke samenvatting van gepubliceerd. Maar juist een goede samenvatting noodt altijd tot het lezen van het stuk zelf. Dit ter inleiding. Al lezende kwam ik toen tot de pijn lijke vraag, of de defensie bij deze men sen wel in goede handen is. De defensie van het land misschien wèl. Maar er is nog de defensie van iets anders ook. De defensie van onze taal bijvoorbeeld. En op onze taal wordt in die Nota over het Defensiebeleid ergens een bedenkelijk offensief geopend. Er staat namelijk in die Nota, dat bepaalde kosten „verwacht- baar" zijn. Dat woord „verwachtbaar" is toch wel een beetje raar. Het Groot Woordenboek van Van Dale moge ons een overvloed Iran woorden voorhouden, het woord I „verwachtbaar" acht het blijkbaar nog altijd nietverwachtbaar en noemt het dus niet. Het woord is in het geheel van onze taal ook wel een beetje onzin, mis schien niet baarlijke onzin en misschien i wel „verwachtbaarlijke" onzin, maar dan toch onzin. Misschien had de minister bij het op stellen van dit stuk de hoge „baren" der parlementaire zee in gedachten, waar door hij straks zijn beleid zal moeten slepen. Misschien speelde hem ook wel door het hoofd, xdat in deze tijden de defensie ons onvermijdelijk vele „baren" goud kost. Misschien ook stond hij wel even als een „baar", d.w.z. als een onbe varen matroos, tegenover dit taalpro- Dat alles is mogelijk. Maar het gevolg is toch geweest, dat het woord „verwacht baar" nu in dat stuk staat. Zwart op wit. Wellicht willen de heren voortaan hun defensie ook een beetje tot onze taal uit strekken. Ze mogen bedenken, dat een nieuw woord nog niet een nieuw wapen Dat ze voortaan niet meer van „ver wachtbaar" zullen spreken, wel, daar hebben we eerlijk gezegd de beste... verwachtingen van. SPELEVAAR. L IN HET STUK VAN MOLIÈRE, „de Burger Edelman", komt Joürdain, de hoofd persoon, tot de ontdekking, dat er geen andere mogelijkheid is zich te uiten dan in proza of in verzen. En hy is stomverwonderd. Daarom vraagt hij aan zijn Ieraar in de philosophie: „Wanneer ik dus zeg: Klaas, breng me mijn pantoffels en geef mijn slaapmuts", spreek ik dan proza?" Zyn leermeester moet daarop natuurlijk bevestigend antwoorden. Jourdains verbazing uit zich dan als volgt: „Wel, hoe is 't mogelijk, nu spreek ik al veertig jaar in proza, zonder dat ik er iets van wist en ik ben U uiterst dankbaar, dat U me daarvan hebt op de hoogte gebracht." Ik ben overtuigd dat er tal van Neder landers zijn, die even verwonderd zou den zijn als bovengenoemde burger edelman, wanneer ze hoorden dat ze honderden Griekse woorden gebruiken en dat ook zij zouden zeggen: „Nu sprak ik al zoveel jaren Grieks zonder dat ik er ooit wat van heb gemerkt." Laten we er enkele, noemen. Ze alle te behandelen zou een hele reeks van artikelen eisen. Maar dit is niet nodig. Wie op de hoogte van enige voor- en achtervoegsels is, kan vrij gemakkelijk de betekenis van woorden vinden die hem nog niet verklaard zijn. Een der meest voorkomende is a of an dat de afwezigheid aanduidt van iets wat door het volgende woorddeel wordt uitge drukt: anarchie (regeringloosheid); ano niem (naamloos); atheïsme (godloos heid); apathie (gevoelloosheid). De ge neeskunde maakt veel gebruik van Griekse woorden en zo vinden we daar b.v. de termen atonie (verslapping van buikwand, maag enz.); atrophie (uitteren of wegkwijnen); van trepho (voeden) aseptisch (of antiseptisch) is gemakkelijk te begrijpen als we weten dat het letter lijk betekent de afwezigheid van bederf of smetstof. Het woord hyper beduidt boven of meer. Dit is een veel voorko mende lettergreep geworden in de mo derne Nederlandse taal. Men spreekt van hypernerveus, hypergevoelig, hyper - critiek. hypercultuur. Dit laatste duidt aan dat men denkt aan een te ver dreven verfijning. De artsen gebruiken dit woord ook vaak en spreken b.v. hypertrophic, waarmee ze de ovei ding, de ziekelijke vergroting van orgaan aanduiden. Men late zich echter niet verleiden nu maar alle woorden die met hyp be- Wij genieten er zelf van, als zij roöd-gelakte nageltjes onze kampeerders- kroesjes aanraken en die leeg drinken met een gratie, alsof ze glazen cham pagne aan de lippen zetten. Die dag ontmoeten wij ook een andere kampeerder, met wie wij zwoegend Frans praten. Allicht gaat dat moeilijk, want hij is zelf ook Hollander. Een stu dent uit Wageningen. Aardige jongen. Graag maken wij met hem een wande ling door het dichte woud, bergopwaarts. Onderweg horen wij hoge gichelstem- men. Meisjes, die door de beek trachten te komen, springend van steen op steen. Wij snellen te hulp, om op hoffelijke wijze in de overtocht te bemiddelen, maar een van ons glibbert languit in de beek. U begrijpt wel, dat het gichelen van de meisjes in een schaterlach over gaat, ofschoon zij hun waardering vooi onze goede bedoelingen niet verhelen. De volgende dag startten we voor eer tocht naar Luxemburg. De Solexjes heb ben er weer zin in. Ze hebben een paar dagen vacantie gehad en nu brengen ons eerst naar Malmedij, want we mi ten benzine tanken. Een bekend gezicht aan de pomp. Het is de lachende snuit van de Frangaise, die gisteren chocolade bij ons dronk. Ze verkoopt ons nu ben zine. Ieder een litertje. En dan: „Bonjour, messieurs!" Naar Luxemburg! Wij denken tenminste alleen £Z^^S^£dH«.telNotionaal Landbouwhuis van deze zomeravond, die alleen maar! •pspn HrïCrCT onderbroken wordt door het geritsel uanj 111 A/cii xxvAVAy de beek: het kampvuur, dat in deze hal. Morgen is het vijf jaar geleden, dat de van bergen en dennen staat te flakkeren stichting voor de Landbouw werd opge- onvergetelijk. I richt- De1 voorzitter, de heer H. D. Dick en ik spreken af, hier een paar Louwes, deelde naar aanleiding van dit dagen te blijven, 's Avonds trekken onze eerste lustrum mede, dat op het ogenblik trouwe Solexjes, die ons nooit in de steek'„peilingen" worden verricht in hoeverre laten, ons naar het dorp, waar wij ken- organisaties op landbouwgebied behoefte nis willen maken met de bewoners van aan nieuwe ruimte hebben Sinds lang Malmedij. De weg tussen ons kamp en zweeft aan velen de stichting Malmedij is ongeveer 6 km lang, voert „nationaal landbouwhuis" in het Bezui- dwars door de bossen en over beekjes, langs de leisteenrotsen. Bar-slecht. Maar 't is wel eens aardig, om te kijken, wat er in zo'n karretje zit. Alles wat jong is, vinden we in Mal medij geconcentreerd bij de pomp en het duurt niet lang, of we praten in het Duits met jongetjes, die op een lyceum zijn, in het Frans met meisjes, die alleen maar lagere school hebben en in het Ne derlands met de stationhouder van eer touristisch bureautje. Hij is lange tijd ii Scheveningen geweest en kent nog wel een paar woorden Hollands. Journalisten vind hij ondeugende sen. Ze hebben altijd wat'te vitten, als we vertellen, dat we de schoonheid van het Belgische land ook niet onder onze redactiestoelen houden, is de vrede getekend. Een vriendelijke coupeuse nodigt on: uit, bij haar thuis foto's te bekijken var een Hollands feest, dat een poosje gele- denhoutkwartier te Den Haag Dit landbouwhuis zou aan de P.B.O., de stichting, de afzonderlijke kantoren van de organisaties van boeren en land arbeiders. het landbouwkundig instituut, vakorganisaties enzovoorts een centraal onderdak kunnen bieden. Ten eerste zou hiermee samenhang en samenwerking in de landbouw worden gedemonstreerd, doch ook zouden vele woonhuizen en kantoorruimten, verspreid over geheel Den Haag, vrijkomen. Men is met dit „peilen" nog niet ge reed. De heer Louwes is optimistisch ge stemd over een toekomstige bouw va dit „nationale landbouwhuis" Zondingsvliegtuig verongelukt Een vliegtuig van de zending, dat dri weken geleden boven Venezuela vei dween, is teruggevonden. Alle 15 inzit tenden zijn om het leven gekomen. O. o. o. o, dat gaat niet langer zo Veiligheidsrit 1950 alleszins geslaagd (Van een onzer VIER GROTE VOLKSMISLEIDERS v op de Voorschotense gemeentewagei Onoplettendheid, Onvoorzichtigheid verkeer te Voorschoten had in sar 1950" georganiseerd. Alles zat prima dragen. Het doel was, de deelnemei •rslaggevers) •den Zaterdagmiddag in eigen persoon aan de kaak gesteld: Onwetendheid, i Onwellevendheid. De Vereniging voor veilig enwerking met de politie de „Veiligheidsrit in elkaar en de rit kon zyn naam ten in de praktijk te toetsen aan de juiste na leving van de verkeersvoorschriften en het veilig verkeer, terwijl de middag hier voor tevens een middel tot propaganda bedoelde te zijn. Van de 54 deelnemers hadden er twee„openlijke" controleposten, waren er verstek laten gaan, zodat er 37 auto's, j„geheime" (in brugwachtershuisje! 9 motoren en 6 rijwielen-met-hulpmotor K° aan de start verschenen. Men kon maar niet zo wegrijden. Vooral de automobi listen niet. Eerst kreeg men een test uit n. Deze zag er vrij eenvoudig behoefde alleen maar een paar n.l. „goed" of „fout" door te strepen. Maar het viel toch wel een beetje tegen en we zagen dan ook heel gefronste Voorschotense voor hoofden. Had men deze test ingeleverd, dan kreeg men een controle op de papieren. ndig onderzoeic van de wagen. Stuurinrichting, signaal, spie gel, veerstroppen, richtingaanwijzers, toe stand van de banden enz., alles werd gecontroleerd. Het onderzoek werd vol tooid door een remproef. Bij een si heid van 30 km. moest de wagen hoogstens negen meter stilstaan, werd voor deze proef een „tapley-ri contrölemeter" in de wagen gelegd. Een vriendelijke agent vertelde ons, dat dit apparaat op vertraging werkt. Eén gen werd bij deze proef afgekeurd: de brandweerwagen, maar dat komt omdat deze niet veel rijdt! Na dit alles de start. De route wu 71 km. lang en ging via Wassenaar en Den Haag naar het Westland. Op een routekaartje stonden in keurige volg orde ruim zestig straatnamen aangege ven. Dit ten spijt was het toch nog wel eens zoeken en misrijden. Behalve twee chter betonnen paaltjes bijvoorbeeld), eveneens meerijdende vuilniswage één gecompliceerd reclame-complex veilig verkeer. Van het grijs zodoende niet veel meer te zien. Veel bekijks had natuurlijk ook de gemeente met zijn aanklagende last, achter een alsmaar over veilig v ar" van de rijkspolitie. Bij het zien van dit zonderlinge gedoe •d er door mensen in Den Haag, Mon- De Lier en Delft hartelijk gelachi Toen in Nootdorp een heel klein meisje reemdsoortige „O-kwartet" in de gaten kreeg, liep ze hard hullend moeder. Zij begreep er nog niet alles van, maar dat daar iets heel ver schrikkelijks werd uitgebeeld, had ze wel door. Auto's mochten 2Vt tot 3!£ uur na de start binnenkomen en de burgemeester, de heer C. J. van der Hoeven, hoewel zonder mededinging meerijdend), was c eerstbinnenkomende en... na precies 2 uur. Ook barpn Schimmelpenninck va der Oye heeft de tocht goed volbracht. Als "men eenmaal een dergelijke tochf heeft meegemaakt, is men tegelijk door drongen van het grote nut er van. Dt deelnemers zijn nu geattendeerd op be paalde gebreken van hun wagen en heb ben met aandacht getracht de verkeers wetten, óók in moeilijke situaties, volko men na te leven. De prijzen en medailles zullen een dezer dagen worden uitge reikt. De brand bij de N.V. Alphense Kleiwarenindustrie (firma D. van Oordt en Co N.V.) te Alphen aan ■den Rijn. De foto toont duidelijk de grote verwoestingen, door de brand aangericht. (Foto N. v. d. Horst) Mobilisatie-oorlogskruis voor burgerpersoneel van Defensie ginnen, van dit voorvoegsel hyper willen afleiden. Ik denk b.v. aan hyp- Dit heeft met hyper maken. Het is een afleiding van hypnos it was in de Griekse mythologie de i, die de god van de slaap aanduidde. Zo kan men ook licht tot verwarrende afleidingen komen, indien men niet weet dat hypo „onder of minder" betekent. Weet ge wat een hypochonder is? Een .vaarmoedige iemand, die aan ziekelijke droefgeestigheid lijdt. Deze benaming houdt verband met het oude geloof dat zwaarmoedigheid in nauwe betrekking stond tot de onderlijfsorganen. Misschien nog niet eens zo ver van de waarheid! Vandaar ook nog het woord zwartgallig letterlijke vertaling is van het Griekse melancholisch. De naam berust op het geloof dat een zeer donker ge kleurde gal het bewijs was van eer minder goede gezondheid, van een ge brek aan opgewektheid. Men denkt hier natuurlijk ook aan cholera, het woord dat galziekte betekent. Wie zijn meet kunde niet geheel vergeten is, heeft nog wel de hypothenusa voor de geest. Welnu, dit zou dan moeten betekenen onder gespannen lijn (teino= ik span). Een hypotheek hoort al deze buurt thuis. Het is een onder zetting, een steuntje, waardoor het dak niet boven uw hoofd inzakt. Maar vaak een zware last, vooral in een de prijzen der huizen dalen. Geen wonder dat de volksmond de uitdruk king: „een zilveren dak" bezigt. Een hypothese is een onderstelling, en als waar aanneemt. Epidemie Een ander woorddeel dat veel dienst doet is epi (op). We denken allereerst epidemie. Demos is volk, vandaar democratie (volksregering). Een epide mische ziekte is er dus een die over het gehele volk verspreid is. Dan hebben we het woord epigonen, dit zijn na bloeiers, mensen die een kunstenaar trachten na te volgen, maar hem slechts van verre kunnen volgen. Letterlijk be tekent het later geborenen, dus zy die volgen op anderen. Een epiloog is een naschrift of slotwoord. Een epitaaf is een grafschrift, iets wat op een taphos (graf) wordt geplaatst. Met dit laatste woord staat cenotaaf in verband. Het is eigenlijk een ledig praalgraf ter ere van iemand die elders werd begraven of wiens lijk niet is gevonden. Het beduidt dus ook: gedenkteken. Een 'epigram thans algemeen gebruikelijk voor punt dicht. Het betekent een bij- of opschrift. Het tweede deel van het woord beduidt: wat geschreven is. Dit vinden we terug in telegram. Tele betekent ver. En dan denken we hierbij dadelijk aan telefoon (ver-geluidmaker), telescoop (ver-kijker) telepathie (ver-gevoel). Een lettergreep die de geneeskunde ook vaak gebruikt is peri (er om). Peritoneum is het om de ingewanden gespannen vlies: buik vlies. Vandaar dat men buikvliesontste- king, het vaak noodlottige gevolg een niet vroeg genoeg verwijderde ont stoken blindedarm peritonitis noemt. Het tweede deel van het woord ont moetten we hierboven in hypothenusa. De periscoop is ons allen uit de oorlog nog wel bekend. Het is het werktuig op de duikboot dat mogelijk maakt oir heen te zien, zelfs als je je onder w bevindt. Dan hebben we syn of sym dat: met betekent. Symbrose is het samenleven van dieren of planten die elkaar nodig hebben. Een symptoom (van pipto=; INWWMMBliJ SOEPEN Vroeger moet de soep een belangrijke plaats in het openbare leven hebben in genomen. Als men eens kijkt in het kook boek van Escoffier. de grote Franse kok, dan blijken van de ruim 400 soepen, welke hij beschrijft, er vele de naam te dragen van beroemde personages. Men bewees iemand wel een hele eer door een soep naar hem te noemen! In onze tijd is dit anders. Er zijn nog wel vele soepliefhebbers, voor wie een maaltijd zonder soep niet volledig is. doch men ontmoet ook tallozen, die niets om soep geven. Stellig ligt dat veelal aan de bereiding. Over het algemeen zijn de huisvrouwen verleerd om hun fantasie en fijne smaak uit te leven bij hét koken van soep en dat is jammer. Soep biedt immers zo veel mogelijkheden; er zijn honderden manieren om het tot een geurig, de eet lust opwekkend gereoht te maken! Men kan uitgaan van allerlei soorten bouillon, getrokken van vlees, vis, wild of gevogelte, groenten, kruiden of -vruch ten. waaraan melk, peulvruchtennat of ander vocht toegevoegd kan worden- De soep kan gebonden worden met bloem, vermicelli, macaroni, gort, havermout, aardappelmeel, tapioca, aardappelen, peulvruchten, rijst, brood, eieren en an- rere bindmiddelen. En men kan de soep afmaken met: kaas, kruiden, groenten, vruchten zoals tomaten, stukjes vlees of vis. paddestoelen, kastanjes, room, wijn-, kleingesneden flensjes, eiergelei en nog vele andere toevoegsels. Al is de keuze groot, daarom behoeft -het bereiden van een smakelijke soep nog niet ingewikkeld en kostbaar te zijn. Vooral nu het de tijd is van verse, geu rige groenten en kruiden, kan men. al of niet met behulp van wat soepbeentjes om de bouillon van te trekken, even tueel met een onsje gehakt, vele geurige zomersoepen bereiden, die rijk ztfn aan vitamines en voedingszouten. Meer uitgebreide wenken en recepten zult u aantreffen in het vouwblad: „Er zijn soepen en soepen", te bestellen bij het Voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad, Koninginnegracht 42. 's-Gra- venhage. op een briefkaart, waarop aan de adreszijde 5 cent aan postzegels extra geplakt is. RECEPTEN VOOR 4 PERSONEN: Kervelsoep 1 liter bouillon of water met bouillon blokjes. V\ liter melk. 50 gr (3 eetlepels) boter of margarine, 40 gr (ruim 4 eet lepels) bloem, zout, peper, (aroma), een bos kervel. De boter of margarine smelten, de bloem toevoegen en de massa goed glad roeren. De bouillon er bij scheutjes bij doen. onder goed en voortdurend roeren. Pas nieuw vocht toevoegen, als de massa glad en gebonden geroerd) is. Ook de melk op deze manier toevoegen. De soep enige minuten laten doorkoken en op smaak afmaken met zout en aroma. Vlak vóór het opdienen voegt men de fijnge sneden of gehakte kervel toe. Deze mag niet meekoken, daar andera de fijne smaak verloren- gaat 750 gr vis (verschillende soorten, zoals kabeljauw, schelvis, wijting, poon, tong, schol, tarbot enz. zijn hiervoor geschikt). 1 liter visbouillon, zout, 2 eetlepels torna- tenpurée of 250 gr tomaten. 1 uit. wat prei of enige sjalotjes, 2 pitjes knoflook, tym, wat boter, olie of margarine, ge hakte peterselie, peper, geroosterd brood. De boter, margarine of olie verhitten hierin de gesnipperde ui en de prei vallen) is een gebeurtenis die met eenof de sjalotjes, lichtbruin fruiten. De vis- andere samentreft of samenvalt. Syn- j bouillon toevoegen evenals de tornaten- Synthetische j purée of de ontvelde, fijngesneden toma- i (de knoflook), enige blaadjes tijm en wat peper. De vis in deze bouillon zacht- gaar koken. Dan de bouillon zeven, ntgraten, in stukjes verdelen en these is samenstelling, rubber is kunstrubber, dus die i ituurlijke wijze is gegroeid, maar doorjv imenstelling van verschillende stoffen'. verkregen. Sympathie is gevoel dat i ander of voor eenj^e 1 ander heeft. Het tweede deel hebben weweer in de bouillon overdoen. De soep pathos zeggen d.w.z. met een overdreven: geroosterd brood bij geven, 'ertoon van gevoel. Een systeem i gedurende de SS. Meidagen 1940 werkzaam was by hetlDe synagoge is dus de plaats waar men ómen voi™SI sa™nkomt (w'n ;s brengen). Mobilisatie-oorlogskruis, evenals het bur-, Het zal. nu zeker geen moeite kosten gerpersoneel, dat in de Meidagen de militaire bedrijven werzaam was. nvragen moeten gericht worden aan omité Mobilisatie-oorlogskruis, Bleyen- burg te Den Haag Hier staan ze op de grens van Nootdorp: (v.l.n.r.) Onvoorzichtig heid, Onoplettendheid, Onwel levendheid en Onwetendheid. Nu echter niet om ongelukken te ver oorzaken, maar om ons te leren deze te voorkomen. (Foto N. v. d. Hor$t) symphonde, synchronisme (chronos beduidt tijd) synoniem en andere woor den te verklaren. Den Haag Dr F. C. Dominlcus. Door de rook gestikt het in Rotterdam liggende ms Fen leven loos in zijn bed gevonden. Vermoedelijk neeft de matroos een sigaret op bed ge rookt, waardoor de dekens in brand zijn geraakt. Het slachtoffer is waarschijnlijk door de tijdens de brand ontstane rook gestikt. Aardappelsoep liter water, 2Vz dl melk, 3 bouillon blokjes, 250 gr (2 a 3) aardappelen, 1 ul iets wortel, peterselie, selderij, zout, pe per, foelie, laurierblad, aroma, boter of margarine. De ui fijnsnipperen en fruiten in de boter of de margarine. De aardappelen schrappen, in blokjes snijden en in het water, waaraan de melk, de bouillon blokjes, foelie, laurierblad, peper, zout en geraspte wortel zijn toegevoegd, gaar koken. De soep met gehakte peterselie en selderij afmaken. Indien de soep te dun is, haar met aardappelmeel bijbin- den. Fard'nand doet aan het golt- spel

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3