Jliruiue gcitectye (fouranl Engeland, stellen Australië en Nieuw-Zeeland hun vloten ter beschikking Rode troepen rukken verder op in Zuidelijke richting Verhoging blijft 15 pet; opvoering tot 20 pet zal nader worden bekeken Wist U DONDERDAG 29 JUNI 1958 BUREAUX: Hoge woerd 103 Dir en redactie: Tel 20408. Abon nementen: Tel 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVERTENTIEN: i 0.18 per millimeter. (BU contract belangryke korting). Een en dertigste Jaargang No 8157 HOOFDRKUacTEURDr DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELI1K-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stagtoasttcb Is ghebtroeo ago hert in tegtjeasDcct* Leiden ziet geen andere weg Militaire steun aan Zuid-Korea Generaal Douglas McArthur, de Geallieerde opperbevelhebber in Japan, is uit Tokio naar Zuid-Korea gevlogen voor een inspectiereis langs het front. De 70-jarige Azië-kenner, op wie thans de aandacht der wereld is gericht, wordt daarbij vergezeld door een aantal oorlogscorrespon denten. Hij zal moeten beslissen of het noodzakelijk is, ook Amerikaanse manschappen op het Koreaanse schiereiland te doen landen, teneinde de tegenstander naar^ de 38ste breedtegraad terug te drijven. Behalve Engeland hebben thans ook Australië en Nieuw-Zeeland hun vloot ter keschikking gesteld van Amerika, ter ondersteuning der militaire actie in Zuid-Korea. De Amerikaanse vloot heeft met het oog op de gespannen toestand, de veiligheidsmaatregelen aan de Westkust van Amerika ver sterkt. Bevestigd wordt, dat Seoel in handen is van de communisten. Een beslissende factor zal hierbij de uit werking der Amerikaanse interventie Na de val van Seoel Thans is komen vast te staan, dat de Noord-Koreanen 100 tanks van 35 en 12 ton hebben gebruikt, welke van Rus sische makelij zijn. Nadat Seoel gevallen was. moester, de Zuidelijken ook het be langrijke vliegveld Kimpo, 27 KM ten N. W. van Seoel prijsgeven. De rode di visies marcheerden gistermorgen de hoofdstad van Zuid-Korea binnen. Het werk der Amerikaanse bommenwerpers werd door hevige stortregens bemoei- Volgens Reuter, hebben de hoofdkwar tieren van de marine te San Diego, San Francisco, Seattle en Pearl Harbour, be zoeken aan de vlootstations verboden en burgers mogen Pearl Harbour en andere vlootgebieden der Hawaii-eilanden alleen voor zaken bezoeken. Ook heeft Washing ton besloten als economische sanctie, on middellijk alle uitvoer naar Noord-Korea te verbieden. In de Ver. Staten heerst een nieuw mi litair „elan vital" en Johnson, de Amerik. min. van Defensie, verklaarde, dat de Amerikaanse verdediging sterker is dan ooit te voren in „vredestijd". Thomas De wey, de gouverneur van de staat New York, deelde mede, dat men gereed is, om snel een staatswacht in het leven te roepen en een systeem van burgerver dediging te voltooien, teneinde het hoofd te bieden aan eventualiteiten in oorlogs tijd. Het wetsontwerp betreffende de verlenging van de dienstplicht is „full speed", thans ook door de Senaat goed gekeurd. Afwachtende houding van Moskou Op een persconferentie heeft Dean Acheson verklaard, dat de vrije landen der wereld en het Amerikaanse volk en bloc achter het besluit van Truman staan, om Zuid-Korea te verdedigen. Hij liet er zich niet over uit, of de „koude oorlog" thans reeds tot een „hete oorlog" was geworden. De invasie noemde hij de meest cynische en niet-geprovoceerde aanval, en de Koreaanse oorlog vormde een toetssteen voor het al dan niet voort bestaan van de organisatie der V.N. Het was een tijd voor „sterke zenuwen en sober handelen". De grote vraag is nu, wat de Sow jet- Unie zal doen? In buitenlandse diploma tieke en journalistieke kringen te Mos kou is men van oordeel, dat de Sow jet- Unie niet onverschillig kan blijven tegen over de nieuwe toestand, ontstaan door de Amerikaanse actie in China en Korea, welke immers door Moskou als „directe aggressie" wordt gekarakteriseerd. Waar nemers zijn van mening, dat Rusland zal trachten te vermijden, thans in een derde wereldoorlog verwikkeld te geraken. Wij wijzen er echter op. dat Tass, de oproep van de Veiligheidsraad tot steun verlening aan Korea „onwettig" heeft ge noemd. De Russische regering beweert, dat de bewuste resolutie werd aangeno men met slechts 6 stemmen vóór, waarbij dan nog de stem van de Chinese nationa listische gedelegeerde, terwijl, aldus de Sow jets, de Veiligheidsraad besluiten moet nemen met een meerderheid van 7 stemmen, w.o. die der vyf permanente leden. Er zijn overigens tekenen, dat Moskou voorlopig een „afwachtende houding" wenst aan te nemen, alvorens de satelliet- landen te bevelen, zich openlijk vóór de Koreaanse communisten uit te spreken. DE OORLOG IN ZUID-KOREA lijkt, maar toch slaagden zij erin, 9 Noor delijke vliegtuigen en een aantal tanks vernietigen. De regering van Zuid- Korea heeft haar zetel ver naar het Zui den verplaatst. Volgens de correspondent van de ..Chicago Tribune", zijn de Noord-Kore- aanse troepen de rivier de Han over getrokken Er staan hen geen natuurlijke belemmeringen van betekenis en slechts geringe georganiseerde weerstand in de weg, tot aan de rivier de Kin, nog 80 km meer Zuidwaarts. Meer dan 50 Ame rikaanse militaire adviseurs zaten in Seoel opgesloten, toen de stalen brug van 1600 meter over de Han, zonder waarschuwing, werd opgeblazen. De mannen slaagden er evenwel in te ont snappen, zwemmende of met een boot Doordat de brug over de Han moest worden opgeblazen, werd de militaire situatie veel slechter. De verliescijfers lopen nogal uiteen. Volgens een communiqué der Noorde lijken. zouden bij de bezetting van het schiereiland Ongjin. meer dan 2000 Zuid- Koreanen zijn gedood of gevangen ge nomen. Het Franse persbureau AFP noemde zelfs het aantal van 6000 Zui delijke soldaten, die bij de militaire ope raties in de pan zouden zijn gehakt. De president van Zuid-Korea. Syngman Rhee verklaarde, dat er weinig hoop is, tenzij de Amerikanen zware kanonnen naar het front zenden. Het hoofdkwartier van MacArthur maakte er melding van, dat de lucht macht het vliegveld Kimpo heeft gebom bardeerd en aÜe belangrijke doelen met goed gevolg werden geraakt- Vermelden wij nog, dat de Chinese nationalistische regering op verzoek van Amerika de mi litaire operaties heeft stopgezet. Soldaat veroordeeld wegens dodelijk schot De krijgsraad te velde heeft de 21-ja- rige soldaat Sjoerd K. uit A'dam tot een maand hechtenis veroordeeld. Toen bij de aflossing van de wacht op de mili taire schietbaan te Katwijk de Korpo raal C. Mol met een ongeladen stengun op K. mikte, maakte deze een reflex beweging met zijn geweer. Er viel een i schot en Mol bleek dodelijk in de bulk te zijn getroffen. Aardschok in Frankrijk Kerkklokken gingen luiden In verscheidene Zuidfranse steden is gisteravond een hevige aardschok v genomen. In Beziers en Perpignan gin gen de kerkklokken luiden, terwijl in I andere plaatsen plafonds naar beneden I kwamen en ruiten kapot vielen. Links: Een soldaat van de Zuid-Koreaanse strijdkrachten gunt zioh een ogen blik rust in de strijd tegen de rode troepen. Rechts: Een gevangen genomen militair van de communistische Noordelijke legers, die reeds een deel van Zuid-Korea onder de voet hebben gelopen. In de bossen van het Koninklijk Paleis te Soestdijk werd gisteren de Velddag 1950 van het Leger des Heils gehouden. Prinses Wilhelmina, die ook dit maal van Haar belangstelling blijk gaf, werd ontvangen door de chef van de Staf, 1 John. J. Allan. Links: kol. Jac. Smael. Aardgas gevonden in Gramsbergen Gisteren is by de proefboring naar aardolie in Gramsbergen aardgas aan getoond, vooralsnog in beperkte hoeveel heden. De juiste omvang van de produc tie van deze put zal eerst over enige tyd kunnen worden bepaald. Het gas komt met een zware bromtoon naar boven- Uit veiligheidsoverwegingen is het aangestoken. Aardgas is n.l. zwaar, blijft laag hangen en kan dus gevaar op leveren voor de omgeving- Men laat de put openstaan om de hoeveelheid gas en de druk te meten. Gramsbergen. in de kop van Oost- Overijssel. ten Zuid-Oosten van Coevor- den, ligt in het nieuwe, door de Ned. Aardolie Mij aangevraagde concessiege- Wij herinneren er aan, dat in 1948 in de buurtschap Steenwijksmoer, even ten Westen van Coevorden, voor het eerst in ons land aardgas werd aangeboord op een diepte van 2800 meter. „Symbolische daad" van Nederland Gezien de strekking der resolutie van de Veiligheidsraad inzake Korea, over weegt de Nederlandse regering, tot het verrichten van een symbolische daad over te gaan. Deze zau bestaan upit het zen den van een Nederlandse torpedoboot- jager naar Formosa of Malakka. Over deze aangelegenheid wordt de laatste dagen in het kabinet overleg gepleegd Dulles zegt: „Zeer ernstig" John Forster Dulles, de republikeinse adviseur van het Amerikaanse min. van Buit. Zalmen, op $e terugweg zijnde uit het Verre Oosten, heeft bij aankomst te Burbank in Californië verklaard, dat de toestand in Korea „zeer ernstig" is. Hij had deze bijzondere ontwikkeling niet verwacht. Wapenhulp-programma van Amerika Naar Reuter uit Washington meldt, zal de Senaat waarschijnlijk niet vóór het einde dezer week aan een stemming over een nieuw ..wereldwapenhulpprogram' toekomen. Toch blijken enkele senatoren nog niet voldoende overtuigd te zijn de ernst der wereldsituatie. Zo zag de republikeinse senator, Wherry, liever, dat de Ver. Staten zich concentreerden op de opbouw van hun eigen luchtmacht, dan op het verzenden van militaire uit rusting naar het buitenland. Bovendien, zeide hy, de Ver. Staten waren wel aan de Europese landen verbonden, maar was ook het omgekeerde het geval? Gelukkig hield senator, Millard Tydings. een vurig, pleidooi voor goed keuring van de militaire hulpverlening. elke andere gedragslijn zou „ramp zalig" zijn. Ook de democratische senator Lehman, legde er de nadruk op, dat als niet ten spoedigste het wetsontwerp goedkeurdeEuropa het toneel zoii orden van gebeurtenissen als in Korea. Het wetsontwerp stelt voor: 1000 millioen dollar voor de Pactlanden, en voorts mil- lioenenbedragen voor Korea en de Philip- pijnen, China. Griekenland, Turkije De huren in de Tweede Kamer Eén motie (compensatie grote gezinnen) aangenomentwee andere verworpen (Van onze parlementaire redacteur) Wie gedacht had, dat de Huurwet gisteren met vlag en wimpel de eerste horde zou hebben gehaald, is bedrogen uitgekomen. De Tweede Kamer gaat klaarblijkelijk niet over een nacht ijs en zo zal dan heden naar men allerwegen hoopt, de beslissing vallen, die gisteren niet kon worden bereikt i een schorsing van vyf kwartier beraad in de afdelingen kwam de heer Van Vliet (KYP) met een motie. Er voor verschillende groepen be doeld zijn in de eerste plaats de grote ge in, die geen voordeel hebben van verlaging van de loonbelasting :n compensatie worden gevonden bij huurverhoging (eergisteren dacht de Van Vliet aan een gemeentelyke huurtoeslag), en de regering wordt uit genodigd over dit vraagstuk voor 1 Jan. k. in overleg te treden met de Kamer. Deze motie werd mede ondersteund door de heer Ten Hagen (Arb.), hoewel deze spr. 't toch wel grotendeels is eens geworden met de minister over de 15 pet die genoeg moet worden geacht. Deze mening werd niet gedeeld door de heer Stapelkamp (AR), die een aanpassing van de huren aan de materiaalkosten bepleitte. Drie moties Eenzelfde tegenstelling lag er by de heren Hoogcarspel (CPN) die tegen de motie en Ritmeester (VVD) die was. Zonder hoofdelijke stemming ward de motie niettemin aangenomen. De tie van de heer Gortzak (CPN), die dere behandeling van het ontwerp wilde opschorten werd verworpen met 5 stemmen. Wat dit punt betreft, zy nog vermeld, dat de minister wel bereid bleek, strafbepalingen in de wet op nemen, indien de Kamer van mening z z'yn, dat een civiel proces niet steeds voldoende uitzicht bood. Hy had tegen de motie-Van Vliet geen bezwaren, wel tegen die van de heer Gortzak. Deze kwam overigens nog eens met een tie: ditmaal vroeg hy niet meer of der dan een nieuwe loonsverhoging 5 pet. Uiteraard werd ook deze afgestemd met 63 tegen 6 stemmen. De amendementen Bjj de artikelsgewyze behandeling werden allereerst enige amendementen ingetrokken, andere door de minister overgenomen. De heer Romme (KVP) snelde zijn partijgenoot Van Vliet te hulp by de be handeling van diens amendement tot verhoging van het percentage van 15 op 20 pet. De minister had eergisteren ver klaard, dat dit een onaannemelijk iets ^ou zijn. Goed, zeide de RK-fractielelder, ik ben het eens met de regering, dat een genoegzame compensatie zal moeten worden gevonden. Maar hy achtte de behandeling der Kamer vanwege de mi nister niet fraai. Want wanneer de re gering plannen heeft te dien aanzien, dan wil de Kamer dat weten vóór zy zich ergens op vastlegt. Daarvoor wenste hij eigenlijk eerst een debat over lonen en pryzen en de budgetpolitiek! Wil de minister vertellen of bij aan neming van het amendement de rege ring het ontwerp wil intrekken of wat zy anders zal doen? De minister, die wel hoopte, dat de heer Van Vliet bereid zou zyn het amendement in te trekken wat natuurlijk ook gebeurde was ver heugd, dat de heer Romme verklaard had, natuurlijk niet de regering op zulk een kwestie te doen vallen. De regering zou ook niet willen heengaan, maar in dien het amendement wordt aangenomen zou zij zich wel degelijk eerst willen be- Immers, 't is niet alleen niet zeker, welke belastingveranderingen er precies zullen komen, maar wie zegt, dat in het najaar er niet nog eens een nieuwe loonronde moet volgen? Maar nu de heer Roi het verslossende woord heeft gesproken wil de regering, als men het amende ment intrekt, zich wel eens beraden of tegen de winter een huurverhoging 20 pet gerechtvaardigd zal zyn. Nu ziet de minister dat niet, al acht hy zo'n ver hoging niet onredelyk doch onmogelijk. Prompt trok de heer Van Vliet het amendement in. Na een kort betoog van de heer Hoogcarspel over het afronden van huurtermijnen op 5 cent naar bene den en het niet verhogen van huren der f 312 waardoor althans deze groepen geen compensatie zouden nodig hebben, werd de verdere behandeling verdaagd tot hedenmiddag een uur. Voor acht luisteraars een Solex Hedenavond wot rdt over beide zenders van 20.3021.30 uur een radio-prijsvraag uitgezonden in het nationaal programma, waarvan de baten bestemd zijn voor het Prins Bernhard Fonds- Acht anjer-Solexrijwielen vormen de prijzen, voor elke letter van 's Prinsen naam één. Uitstel eerste oefening voor gymnasiasten Het Eerste Kamerlid Algra heeft mi nister Schokking gevraagd of hij bereid is, de leeftijdsgrens voor afgestudeerden van gymnasia met het oog op uitstel van de dienstplicht met een jaar te verlen gen, omdat de studie aan een gymnasium een jaar langer duurt dan aan een H.B.S. Ook Amsterdamse tram duurder Binnenkort is een voordracht tot ver hoging van het tramtarief in Amster dam te verwachten. Zoals men weet. is de tram in Den Haag en Rotterdam 'on langs eveneens duurder geworden. Eventuele aanvaller moet direct hard worden aangepakt Jaarlijks 27.000 man voor het landleger onder de wapenen Voor 1951 heeft de Regering het streefcijfer voor de Defensiebegroting vastgelegd op f 850 millioen. Dit blijkt uit de nota inzake het Defensiebeleid waarvan wij elders in dit blad meer hebben vermeld. Het is een belang van de eerste orde, dat in geval van oorlog West-Europa en dus ook ons land niet worden onder de voet gelopen en bezet. Dit gemeenschappelijk belang geeft een goede basis voor de voorbereiding ener gezamenlijke ver dediging. In het onverhoopte geval ener aggres sie zal het verdedigingsplan er in t ten voorzien, de aanvaller offensief te grypen en hem te dwingen, zyn overingsplannen te staken. Dit stoppen van een aanvaller zal moeten geschieden met strijdkrachten, welke in West-Euro pa paraat aanwezig zyn of terstond kurn nen worden gemobiliseerd. De West- Europese landen moeten sai doend sterke macht op de been brengen om de vyand tydig te stoppen. Voor de vorming van de landmacht wenst de nota het systeem te handhav van een dienstplichtleger, opgebouwd uit dienstplichtigen met een kern beroepskader. Het jaarlijks contingent van de landstrijdkrachten zal aanvanke lijk 27.000 bedragen. Voor wat betreft de oorlogsonderde len, welke uit jonge lichtingen worden gevormd, zal een organisatievorm den gekozen, in beginsel overeenkomend die, welke in het Amerikaanse leger Vogelpest breidt zich niet snel meer uit Minister Mansholt gisteren naar Barneveld Minister Mansholt heeft gisteren het door pseude-vogelpest getroffen Barne veld bezocht. Zowel uit een onderhoud als door het bezoek aan enkele bedrij- werd duidelijk, dat er strenge maat regelen zyn genomen. is de laatste tien dagen slechts sprake van een lichte uitbreiding. Drie weken geleden werden in zeven dagen tijds elf gevallen gemeld, de week daar na vijf en de vorige week twee. In to taal zyn 41 bedrijven besmet verklaard werden er 32 000 kippen vernietigd. De eigenaren krijgen de slachtwaarde vergoed, bij elkaar zo ongeveer £150 000 Rekent men. dat alle kippen legkippen n. dan hebben de pluimveehouders toch nog wel een strop van een half millioen. Men rekent er op. dat verre weg het grootste deel van de 3000 pluim- eehouders tot inenting der dieren zal •vergaan. Koningin-Moeder van België naar Naarden Koningin-Moeder Elisabeth van België zal Zaterdagmiddag a.s. de uitvoering van Bachs Hohe Messe in de Grote Kerk te Naarden door de Ned. Bachver- eniging, bijwonen. In verband hiermede wordt het publiek verzocht om tien mi nuten voor twee in de kerk aanwezig te rillen zyn. Voor centrale in Amsterdam 18 Vz millioen De Amsterdamse raad stelde gisteren •en crediet van f 18^ millioen beschik baar voor het aanschaffen van een derde turbogenerator van 50 mega Watt voor de centrale Hemweg. De gehele centrale zal een investering van ongeveer f115 millioen vereisen en in 1955 (nadat er nog een vierde aggregaat is bijgekomen) gereed zijn. Brits vakverbond verlaat loonstop Het 8 millioen tellende Britse vak verbond heeft een nieuwe loonpolitiek aanvaard, bestemd om verlichting te brengen in de reeds een jaar oude loon stop in de industrie. DAT de Veluwe veel meer bezoekers trekt dan alle Nederlandse badplaatsen tezamen. DAT Amsterdam bij wijze van nood maatregel een tweejarige avondkweek school krijgt. DAT de hoofdstedelijke raad f50.000 beschikbaar stelde voor het achterstal lige salaris van ontslagen werknemer1: van de failliete Efa-Produka-bedrijven DAT de Amsterdamse raad het crediet voor het bouwrijp maken van terreinen in het complex-Frankendael met f 1.911.000 verhoogde tot f2.999.000 en f 1,5 millioen beschikbaar stelde voor de vernieuwing van de brug over de Kat- tensloot in de Nassaukade. DAT de deze week geëindigde asperge campagne in Noord-Limburg twee maal zoveel opbracht als vorig jaar. nL on geveer f 2 millioen. DAT het 13e eeuwse Hervormde kerkje te Piaam (Fr.) waarschijnlijk zal worden gerestaureerd. DAT het Chileense m.s. Aconcagua Za terdag of Zondag in Amsterdam aankomt, hetgeen de opening van een geregelde lijn Amsterdam—Chili betekent. DAT minister Teulings gisteren sprak een burgerdag voor jonge kiezers Nijmegen. DAT de vereniging voor veilig verkeer Dor Utrecht e.o. is her-opgericht. DAT minister In 't Veld 14 Juli in Nij megen zal vertoeven, waar gisteren eer. permanente wederopbouw-tentoonstelling is geopend. DAT 300 leden van de Nieuwe Koers, de jongerenorganisatie van de P. v. d.A. met autobussen naar Stockholm gaan om er deel te nemen aan de internationaal jongerenkamp. DAT een wetsontwerp is ingediend om de geologische stichting het opsporen van delfstoffen in het gehele land moge lijk te maken (thans is dit terrein be perkt tot het Limburgse mijngebied: DAT vanmorgen het 6000ste schip dit jaar in de Rotterdamse baven kwam. hetgeen tien dagen eerder is dan dan in 1949. De nota deelt tenslotte onder meer nog mede, dat de Nederlandse vliegtuigindus trie op nog; groter schaal in de produc tie van militaire gevechtsvliegtuigen zal worden ingeschakeld. Conclusies van het defensiebeleid De Nota der Regering over het De fensie beleid komt tot de volgende zeven conclusies: 1- Het behoud van het territoir van West-Europa en daaronder van Nederland is essentiële voorwaarde voor het in vrijheid voortbestaan van het Nederlandse volk. 2. Voor Nederland staat voorop het leveren van zyn bydrage in de gemeenschappeiyke verdediging waartoe het Pact van Brussel en het Noord-Atlantisch Verdrag de basis hebben gelegd. Daarnaast heeft Ne derland de plicht te zorgen voor de defensiebelangen, vallende buiten de zoeven genoemde overeenkomsten waarbij Nederland of de overzeese Rijksdelen zijn betrokken. 3. De vorm der bijdrage zal voor elk der bondgenoten moeten worden bepaald in de richting, gewezen door de besluiten der op 15 t/m 18 Mei j.L te Londen gehouden vergadering van de Noord-Atlantische Raad. De sterk te van zee-, land- en luchtmacht af zonderlijk zal vooral aan de hand van de richtlijnen, door het nieuwe permanente lichaam in bondgenoot schappelijk verband uit te werken, door Nederland worden bepaald. 4. Voor de verdediging van het Nederlandse territoir zijn land- en luchtstrijdkrachten onmisbaar; mede gezien de materiaalpositie van land en luchtmacht ligt hier een primaire taak. 5. Voor de verzorging van de aan Nederland toevallende defensietaken ter zee, is een bescheiden, maar pa rate zeemacht onontbeerlyk 6- Het is slechts verantwoord van militairen te vergen een verdedi gingsstrijd aan te gaan, indien zy tezamen met die der bondgenoten in voldoende getale, behooriyk bewa pend en uitgerust kunnen optreden. 7. Het voteren van de belangrijk ste bedragen, voor de defensie beno digd, schept de plicht: a. om ze zo efficient mogelyk te besteden met doelbewuste bestrijding van elke verspilling; b. om zoveel als mogelijk is met bondgenoten gemeenschappelijk te doen ter vermyding van doublures; i ter wille Ne derland onmisbare bevordering der industriële ontwikkeling zoveel mo gelyk defensieorders by de nationale industrie te plaatsen en wel in zo danig regelmatig tempo, dat deze ook voor haar aantrekkelijk en uitvoer baar zyn. Beschermingsbesluit voor de D.A.F.? Naar de Nieuwe Leidsche verneemt, zou het voornemen bestaan een beschermingsbesluit af te kondigen voor de D.A.F.-automobielfabrlek Eindhoven. Dit besluit zou dus neerkomen op nog strengere contingentering vrachtauto's uit het buitenland dan 1945 het geval was. De D.A.F. kan thans een gedeelte van de vraag naar auto', vervullen en met het stijgen der produc tie hoopt men de invoer te kunnen be- ZAL QUEUILLE NU WEL SLAGEN Nadat Georges Bidault, vnl. door de moeilijkheden over de loonpolitiek Indochina niet geslaagd was een niet. regering te vormen, heeft de Franse president thans Henry Queuille verzocht te proberen een nieuw Kabinet samen te stellen. Queuille verklaarde gisteravond te zullen trachten „alle par tijen van de republikeinse meerderheid te hergroeperen'. Daar de socialisten hem nu hun steun hebben toegezegd, is hij zeker, dat hij een vertrouwensvotum van de Nationale Vergadering zal krijgen. Hiermee zal de 12e Franse kabinetscrisis na de oorlog feitelijk geëindigd zijn. Mr A. A.M. Struycken wordt minister Volgt mr Wijers aan Justitie op Als opvolger van minister mr Th, R. J. Wijers, die onlangs om ge zondheidsredenen ontslag nam, is met ingang van 10 Juli benoemd tot minister van Justitie mr A. A. M. Struycken (R.K.), advocaat en pro cureur en wethouder van de ge meente Breda. De geruchten, dat de vacante porte feuille van Justitie in handen zou komen een lid van het huidige kabinet genoemd werden mr Van Maarseveen (thans minister van Justitie ad interim) en mr Schokking zyn dus onjuist ge bleken. Mr Struyken ward nog onlangs gedood verfd als nieuwe voorzitter van de Mijn- industrieraad. als opvolger van de hui dige staatssecretaris mr J. M. L. Th. Cals. Levensloop Mr A. A. M. Struyken werd op 27 Dec. 1906 te Breda geboren. Hij studeerde rechten te Nijmegen en deed op 29 Ja nuari 1932 zijn doctoraal examen. Hij vestigde zich als advocaat en procureur te Breda en werd in 1935 lid van de ge meenteraad voor de katholieke staatspar ty. In 1937 werd hij fractie-voorzitter deze partij in de raad. In 1938 werd euwe minister te Breda benoemd tot wethouder der bedrijven en in hetzelfde jaar werd hij lid van de provinciale staten Noord-Brabant. In 1941 bedankte hij als zodanig als protest tegen door de be zetter genomen maatregelen. In 1941 kreeg hij de leiding van de sociale dienst N. V. Hollandse Kunstzyde Industrie te Breda. Van Mei tot December 1942 zat Struyken als gyzelaar te St Michels- gestel. Na de bevrijding van Breda werd hy in November 1944 wethouder van financiën en bedrijven en was daar- by speciaal belast met de zorg voor vluch telingen en evacué's. Mr Struken bekleedt o.a. de volgflnSB maatschappelijke functies: voorzitter wit gele kruis Breda, bestuurslid van het landeiyk centrum voor staatkundige vor ming, voorzitter van de stichting „Vrien den van het Brabants orkest" en secreta ris van de afdeling Breda van de alge mene katholieke werkgeversvereniging. De nieuwe minister is de zoon van dr A. J. L. Struyken, lid van de Koninklyke academie voor wetenschappen en ere doctor van de Leidse universiteit, arts te Breda. Luit. Noyons verongelukte bij Schiermonnikoog Stoffelyk overschot nog niet gevonden. De piloot van de Meteor, die gister middag. zoals wy in een deel onzer vo rige edities nog meldden, by Schiermon nikoog neerstortte, was de ongehuwde 25-jarige res. tweede luit-vlieger G. M. G. Noyons uit Eindhoven. Het ongeluk gebeurde na een oefening in formatievliegen. Noyons draaide boven een zandplaat een „roll" en verloor daar- by zoveel hoogte, dat een vleugel de grond raakte. Het toestel kwam in zee terecht, ontplofte en vloog in brand. Twee bewoners van het eiland bereik ten als eersten het toestel door het on diepe water. Zij vonden slechts wrak stukken; van de piloot was geen spoor. Ook een van Valkenburg opgestegen Mitchell kon slechts brokken en olie vlekken ontdekken. De reddingboot Jo- han de Witt vond behalve wrakstukken een handschoen en een sok. Vandaag zijn de naspeuringen naar het slachtoffer voortgezet. Noodlanding van straaljager Een Meteor-straaljager van de L.S.K., gestationneerd op het vliegveld Leeu warden, was hedenmorgen door kero- sinegebrek gedwongen een noodlanding te maken in de gemeente Wymbrytsera- deel bij Sneek. De noodlanding slaagde uitstekend en de piloot bleef ongedeerd. Het vliegtuig werd zeer licht beschadigd. Belgische kabinets verklaring Perscommentaren De gespannen internationale situatie, in verband met de oorlog op Korea, heeft de aandacht voor de Belgische Konings kwestie enigszins doen verflauwen. Zoals wij gisteren nog onder „laatste berichten" hebben vermeld, werd door de premier Duvieusart de Belgische regeringsverkla ring voorgelezen. Deze hield zich niet uitsluitend bezig met het probleem van de terugkeer van Koning Leopold, maar met nog vele andere vraagstukken, die de Belgische politieke gemoederen verhitten. Wij noemen slechts de „onderwys-kwes- tie" en hier en daar gingen reeds stem men op, als zou een „nieuwe schooloor- log" aanstaande zyn. Wy later hier nog enkele persstemmen volgen: De Libre Belgique" (C.V.P.): „Thans geen eeuwige compromissen meer. om" geen ontgoocheling te doen ontstaan". „Le Peuple" (Soc.): ..Een opsomming van gemeenplaatsen en het stuk van Du vieusart luidt de schoolstrijd in." „Le Nation Beige" (C.V.P cons.): „Du vieusart is de nieuwe kapitein met goeda wil en veel koelbloedigheid." De „Nieuwe Gids" C.V.P.)„Een In drukwekkend document; de regering weet wat zy wil." „La Nouvelle Gazette" (links): „De re gering wil blijkbaar het officiële Lager Onderwys volkomen clericaliseren." Aanvankelijk warm Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk wei nig bewolking en in de ochtend snelle stijging van temperatuur bij zwakke en matige Zuidelyke wind. Later van het Westen uit toenemende bewolking met kans op enkele verspreide buien tijdens het binnendringen van koelere lucht tOpgemaakt te 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1