Onverwoestbaar: Amsterdam in Canada De chrysanten, het trouwpak. Overleg met uw gezin, maar ook met God, alvorens de grote stap te wagen Wat u te horen krijgt vóór de tekening „Vader en zoon Dokter J. G. van Es gisteren ter ruste gelegd NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 3 DINSBAG 27 JUNI 1953 de honden en de fiets Telefoontje met de „kathedraal" (Van een bijzondere medewerker) In „The Kingston Whig Standard" verschijnen geregeld kleine adverten ties, die b.v. als volgt luiden: Vanavond hoorde ik het verhaal achter dit soort advertenties. Het was een héél verhaal en het is veruit het béste verhaal, dat ik tot nu toe in Canada gehoord heb. Hier is het (met een bij voorbaat tot mislukking gedoemde poging om het zo precies mogelijk na te vertellen in een mixture van Canadees-Mokums). TUINPLANTEN AMERICAN BEAUTY ASTERS vanaf 10 dollarcent Alleen geselecteerde variëteiten. MATTHEW'S GREENHOUSE (warme kas) Bel op 4939 Princessstreet 840%, KINGSTON „Nauw dan, we kwaome in Juli '48 de vrouw en ik en aoht kindere. Het regende is hier gebore. Jao. Aort is een Xaanadeeje: eefe goed Hollands welfaore hoor: blonde krulle. blauwe oge Maor ik loop fèr fooruit op me ferhaol Moet je hore. Toen de „Kota Inten" aonlag Quebec, kwaome se ons effe fertelle: de man. die foor jullie getekend hep dont wont joe (wil je niet meer). Se woue «elfs bewere, dat se nooit fan ons ge hóórd hadde. Mot je naogaon: mijn hele £esin, en me broer se gesin, ook met een Vrouw en tien kindere.... Maor we we- te wat beters foor jullie, segge se. Jullie gaon naor die Eilend (het eiland), jullie krijge een eige farrem. Nauw dat was dan best en 's nachts om 2 uur arrifeer- den we met s'n twee-en-twintigen in Kingston: de kindere fielen óm fan de slaop. Soek de stationssjèf maor op. sei- den ze. want daor was nou letterlijk nie mand om ons te ferwelkomcne. Nauw daor stonde we dan met ons anderhalf •woord Engels. Efijn, wij hem wakker en wijs gemaokt en die sjef belt de kathe- draol op en daor kompt faother Wells, de secretaoris van de Aortsbisschop met twee waoges: midden in de nacht. Ik mot segge dat ze daor reuse aordig foor ons waore- 'n Baard van 'n jaar! Afijn, die faother Wells brengt ons Jiaor Howe Eilend; wij met s'n vieren en achttien kinderen in één huis; er was wel geen licht en geen waoter. maor we hadden 't aordig foor mekaor. Alleen sat ik nog steeds sonder werk. ses weke lang. D'r kwam nog 's een fent kijke fan «en of ander offisjeel gefal. óók een Hol lander: wij so blij as kinder.e dat we hog 's iemand soage om tege te tolke '(praten). Man, wat hebbe we gelache die 'dag. 'f Komt allemaol foor mekaor sei- die, bij 't weggaon: jullie hebbe je Am sterdamse humor nog niet ferleerd en. Ik. sal me niet meer sohere foor jullie Verrek hebbe. Hij moet naüw wel op s'n ging dat moeilijker, toen beloofden s me een motorfiets, maor toen ik 'm hac was 't maor een gewone. En ik mao trappe: 't barst hier fan de heufels. Ei dan die honde! Die honde! Elke boer had minstens één hond, praot me niet fan die honde. Se stonde met een hor- losje in de hand op de Dutsmen wachte. elke morge. En ik had me sakke fol stene. maor naor se gooie durfde_ ik niet. Afijn ik modderde nog wat an, diende dertig dollar in de week, 48 Edukaosie Nauw moet ilk ibch segge: kom nauw 's fan Emsterdam uit op 't land. Emster- dam met al se sorrege aon de populeès- jen (bevolking), met alle gemakke die je daor hep In Edukaosie sijn wij foor: neem nou m'n oudste dochter: geen word Engels toen se kwam: kwam in Toen ging ik naor een farrem, en ben ik nog een maond of drie 'bij een soorte ment tuinarsjitekt geweest. Toen kwam de winter en ging ik foor 'n aonnemer werke: fier maonde, toen was 't werk daor klaor; ik naor een andere contrac tor (aannemer); ferdiende 33 in de week, maor de tweede week hield die lolijke stinkbok een hoop in en kreeg ik maor 12.—. Afijn met heel feel gehar rewar hield ik dan een uurloon van 0.80 cent. 't Was efengoed swaor werk: bij 48 graode forst wij maor haomere; ieder een liep weg. maor die Dutsman was nog besig, eej. Ik moest die cente hebbe. snap pe wel; ik kón niet weglope; as je de spijkers in je mond nam, trok je so 't fel fan je lippe, so koud, maor as je dan 's avonds thuis kwam, was alles gauw fengete, en so gauw je je sjèk weer ir je flerke kreeg helemaol. 'n „Stevige pakkerd" voor allemaal Nauw sat ik met dat grienhuis en ik moet segge: alles stond er prachtig hij: chrysante, zeg: een dollar per dosijn. maor eerste kwaoliteit was 't niet, want die dede in de winkels wel 4 of 5 dollar. We hadden er toch nog een 300 uitge- haold. maor de grootste hoop bewaorden we foor Krismus (Kerstmis). Een geeie ferwarming kon er natuurlijk niet af en daorom dede we 't maor met een gewone kachel: om beurte 's nachts de wacht bij die kachel in het krienhuisDe vrouw foor middernacht, ik daorna Ik gao één nacht froeg in de morge nog een uurtje naor bed. dacht dat 't wel niet kouwer meer sou worde: 's morgens alles befrore, alle kerstfoorraad weg In één slag We hebbe toen een slechte winter ge had, een héle slechte winter, maor 't was 'n goeie les. En dese Spring (voorjaar) heb ik alle bloemplanten uitferkooht die; ik had: niemand had sc soEn ik! tuinder nog wat erbij foor andere mense wig hebben 't kwaodste wel achter de rughet eerste jaar had ik knap heim wee, en m'n vrouw ook;;" Zij, z'n Sigarenwinkels Dinsdags na 1 uur dicht Zaken van opticiens en juweliers op Maandag tot 1 uur n sigaren- m sluiting r; de opti- zilversme- De Leidse vereniging winkeliers heeft verzocht op Dinsdagmiddag na 1 ciens, juweliers en goud den op Maandag vóór 1 uur. B. en W. stellen de raad voor, deze verzoeken in te willigen (evenals enkele andere, waarop we nog terugkomen) en de verordening op de winkelsluiting al dus te wijzigen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Abraham F, z. van A F Hoppenbrouwer en A G Koelewijn, Mat- theus D J, z. van F M van Kooy en P Ligtvoet, Jansje, d. van S Honsbeek en H M Overduyn, Barendina, d. van J Bon net en C T M Scheffer, Wilhelmus H Th, z. van W J G de Grood en W B T Lau- renssen, Jeanette L E. d. van W Frijling en C L Kooreman, Paulus A M, z. van H A Gieske en M P van Kins, Alida, d. van H Smit en P den Os. Maria C, d. van J. J Kloek en C Duivenvoorden, Adrianus C A. z. van P J Slingerland en J H El frink, Bertha G, d. van J Koedijk en A M van den Bogaard. Cornelia, d. van J P van der Knijff en H Molenaar, Hendrik J. z. van J Hogewoning en W Kramer, I Cornelis L, z. van A Kraaijeveld en L C van Randwijk, Annemarie Agnes, d. van S Boelee en M. C. Leeflang, Abraham, z. van W C de la Rie en H Beurze, Lo- dewijk E, z. van L. Lolkes de Beer en E E van Egmond. OVERLEDEN. J. de Jong, z., 5 dagen, M van Leeuwen, wed. van T Groeneveld. 75 J.. L van der Sleet, man 65 j. GETROUWD: H. Nonkes en A C van Putten, C J A Braat en B de yogel, J J Australië heeft 200.000 werkers nodig Grote belangstelling voor voorlichtings avond Arbeidsbureau „Op de Australische arbeidsbureaux lopen nu naar schatting 200250.000 aanvra gen om werkkrachten", deelde de heer H. van Luyk, hoofd van de afdeling Emigratie van het Rijksarbeidsbureau, gisteravond in „Den Burcht" mee. Hier waren op uitnodiging van het Gewestelijk Arbeidsbureau enige honderden mai en vrouwen tezamen gekomen, die belang stellen in emigratie. De heer Van Luyk zei evenwel óók, dat emigratie een enkele reis betekent. Het besluit tot de grote stap moet men uitstrekken over het gehele gezin. In de akkerbouw en de veehou derij liggen de meeste kansen. Veel gevraagd worden-ook mensen voor 't ambacht en de industrie. Men dient echter te bedenken, dat de Nederlandse diploma's i Australië geen geldigheid hebben, zodat men van onder af aan moet beginnei Later kan dan wel een herexamen worden gedaan. De vraag naar administratief personeel is gering. Voorts drukte spr. belangstellenden op het hart de Engelse taal te leren, en wel speciaal de vaktaal. wel de belangrijkste punten boeiende als interes sante inleiding, die de heer Van Luyk hield. Systematisch behandelde hij nage noeg alle aspecten van Australië, het werelddeel, dat 230 maal zo groot Nederland en slechts 8 millioen inw telt. Door zijn grootte kent Australië verschillende klimaten, die variërer tropisch tot „zo iets als bij ons zonder buien". De akkerbouw vertoont een groot verschil met de onze. Men werkt ei sluitend met machines en het werk wordt ruwer gedaan. In de winter de derde klas om 't te lere sprong ir drie maonde tot de sefer.de en nau is st de derde fan de klas. Nee, wat dat be treften soms mis ik me hoekie. Ik ben geen drinker, helemaol niet, maoi dat hoeki mis ik toch. Je kan hier al leen maor bier krijge in de parlor (café) en dan nog achter dik glas. net of 't niet mag. Sterke drank alleen op de Leisense (vergunning) in de Li'kkerstore (ster- ke-dranfcwinkel) fan 't goufernement. In 't begin dacht ik altijd, dat 't bankgebouw was: ijsere traolies foor de raome. maor se hebbe d'r alles; je kan 't so gek niet denke of se hebben-'t; al leen geen adfocaot. Afijn, elke land hep se eig hèbbits (gewoonten). Waor ik geblefe. Oh jao ik sat dus bij die bloemist, maoi fan 't eiland i begon ik Princessstreet in Kingston (Ont.), de hoofdstraat begrippen oude stadje. baord trappe. schat ik. Nooit meer iets 'm gehoord nadien, nu en dan knapte ik nog eens een Musje op foor so'n farmer, maor ik ben van 'huis uit tuinder en man. man, wat hej ik een benauwdheid uitgestaon as ik Op so'n farmerskar ran die gast sat! So'n ücar sonder fere. zeg! En je most d'r nog fcècht opstaan ook! Ik hep nog een paor weke ijl me trouwpak tsaon hooie, met me trouw- bohoene an; me lakschoene. fijftien jaor en drie keer uit de glaoze kast ge- Veest foor 'n begraofenis en so. Man man, knappe schoene. maor ik jankte Inet se mee en op 't laotst begaofe se 't. Net als ik self. Toen kreeg ik in Portsmouth een bloe mist. Elke dag kwam faother Wells me haole en brenge: feertdg mijl. Laoter Kiep kwajet" Ik zou dit verhaal willen opdragen aan de goede stad Mokum. en aan de onverwoestbare humor, die het zijn burgers meegeeft. Een voormalig t-uini der uit Sloterdorp (Amsterdam W.) deed het me op een avond, terwijl zijn vrouw voor 'n „Hollands bakkie" zorgde. De kinderen mochten de „vi site" even bekijken, waarna ze door vader naar bed gestuurd werden met de vermaning „En nauw allemaol gaon slaope, jonges. en kiep kwajet 'Ghou je stil), want anders Het was een aardige familie en het waren aardige kinderen- naodat ik feithuisd was or dut huis in Kingston, aovens en 's morgens froeg wat foor me eige: ik liet het land ploege achter dit huis. we setten er wat groen te in foor de ferkoop. Ondertusse sat ik maor te piekere om een eige grienhuis (kas). Ik kocht frij foordelig wat windows (ramen) fan de èrport (vliegveld); werkelijk waor, r windows hoor, en besteedde m'n hele hollidey (vacantic) waor ik recht op had .aon die kas. Nee, ik had nog i een grienhuis gebouwd. De hele buurt snapte er iks fan en elke morge kwaome se kijke wat die Dutsman nou weer gefoerd had. 's nachts: elke morge de héle buurt ofer de wal (muur) en maor kijke. De liets en de stinkbok Me baos had nogal wat ohrysante; beste chysante. maor wat er ofer schoot gooide ie op de mesthoop: fa die mesthoop bracht ik dan wat stekke mee, Alles op me beicicle (fiets). Als je siet wat ik aile- maol op die beicicle laaide: man, man Het was so'n soort racefiets, sonder ba- gaogedrager: ik ferfoerde alles op mc hoofd. De hele buurt liep altijd uit! Loek (kijk), wat (wat) de dutsiman nauw weer heeft! Toen kreeg ik tru'bbel (moeilijkbeden) met me baos. Hij was wel correct, me baos, maor onfriendelijik. Nee, friendelij'k was-t-ie niet en op een dag, dat ik hol- liedeej meende te hebben, en in m'i. grienhuis besig was. komp-t-ie af er geeft me m'n sjèk: één dag. geen werk zoals in Holland. Afijn, anders had ik nooit die grienhuis kunne afmaoke oox „Reuvens" bracht boek dichter bij publiek Ledental liep wat terug Het ideaal van een nieuw gebouw, zal voorlopig wel een utopie blijven deelde mevrouw F. A. Ie GrandScholte gisteren op de onder voorzitterschap mr R. Streng gehouden ledenvergadering van de openbare leeszaal en bibliotheek „Reuvens" mede. Wel kon zij in haar jaarverslag over 1949 melden, dat het streven om het boek dichter bij het pu bliek te brengen, is voortgezet. Er ver scheen een nieuwe catalogus en alle lokalen kregen goed licht- Het ledental bedraagt thans ruim 2000. wat een vermindering betekent. Het aan tal uitgeleende romans nam af, maar het getal van uitgeleende populair-weten- schappelijke en wetenschappelijke boe ken nam niet onbelangrijk toe. De jeugd bibliotheek op de Plantage en het cor respondentschap Voorschoten mogen zich in een steeds drukker bezoek verheugen. Financieel heeft „Reuvens" nog moei lijkheden. Er is over 1949 een tekort van ruim f 1700, dat men door een verhoging van de contributie hoopt weg te werken. In de vac.-Mulder werd de heer Eek (penningmeester) gekozen. J. B. Amsterdam met pensioen De heer J. B. Amsterdam, een van de oudste overwegwachters bij de Ned. Spoorwegen alhier, zal op Zaterdag 1 Juli a s wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, de dienst verlaten. Ruim 37 jaar is de heer Am sterdam hier werkzaam geweest, waar van 20 jaar aan de Haagweg. In het Haagse Gemeentemuseum (Vdn een onzer verslaggevers) Er staat een mijnheer eerst vlak vóór Ouborg's product „Vader -en Zoon". Dan gaat hij een paar passen achteruit en mompelt: „Dat is nou kunst, dat is nou echte kunst1?.Ik schuifel wat dichterbij, want die man schijnt te prijzen wat een mens met gezond verstand alleen maar belachelijk vindt. Hij begint uit zichzelf te praten. „Al die dingen hier zijn prullen", zegt hij, „breiwerkMaar dit, sjonge, dit is de ziel van de kunstenaar". nietwaai Hij zet zijn vinger tegen het gl« volgt met die vinger de lijntjes. „Ziet U, het is maar aan enkele menser geven? om te snappen, wat de kunste naar er mee bedoelt, Die nervositeit dat lijntje hier. Schitterend! Nou ja, ik vind het niet een van de mooiste ken, die ik gezien heb, maar 't steekt toch ver uit boven al het andere hier. Er zit zo'n volkomen weerloosheid in dit werk. De man is kind geworden. Hij heeft een papier gepakt en is gaai kenen, zonder misschien te weten, het zou worden De mijnheer loopt nog eens alle etsen en litho's langs, maar keert steeds weet terug by Ouburg. ,-Deze kerel heeft de moed, de knup pel in het hoenderhok te gooien" zegt hij. „De mensen snappen hem niet. Ze willen wat zien op een schilderij, een appeltje of een peertje. Maar mijnheer. bent U? Wat ben ik? Wat is een appel? Het leven is toch zo abstract als naar kan. Het gaat erom, te tekenen ;r achter Uw jas en achter Uw vlees schuiltkarakter. Knap werk Hij zet de hoed op en verdwijnt door de deur. doch draait zich eerst nog even De rest? allemaal breiwerk. Heeft niets met kunst te maken. Goedenmid- dag!" Dan ga ik op een bankje zitten, mid- en in de zaal. die nu leeg is. Maar een ieuwe mijnheer brengt nieuw leven in de brouwerij. Hij loopt zoekend langs and, met eéh krant in zijn hand blijft staan voor „Vader en zoon". Deze heer is diplomatiek. Hij geeft ust een neutraal antwoord, als ik ver tel. dat voor deze tekening duizend gul- is gegeven. Maar als hij nog twee keer zijn hoofd geschud heeft, komt het 't: ..Mynheer, laten we geen praat jes maken, maar dit heeft toch geen zin. Zijn leven was een getuigenis Na i door dr H. J. Westerink, Geref. predikant alhier, geleide rouwdienst sterfhuize, werd gistermiddag onder grote belangstelling het stoffelijk schot van dokter J. G. van Es op „Rhyn- hof" ter aarde besteld. Onder de wezigen merkten wy om. op ds G. F. Hajer en ds K. Dronkert namens de Geref. Kerk te Leiden, de heer W. D. Valkis, namens de bond van homoeo- pathen in Nederland, de heren C. Klin kenberg en J. G. Piket, die de Geref. mannenvereniging „Calvljn" vertegen woordigden en vele patiënten en oud patiënten. Nadat de kist in de groeve v gelaten, vatte dr Westerink het leven en werken van dokter Van Es in deze gedachte samen: Een getuigenis van de Christus, waarop hij gehoopt en waarin hij geloofd heeft, in Wiens dienst hy ook stond en Die hij zich in zyn werk niet geschaamd heeft. We zien daarin, zo vervolgde spr., concreet geworden genade. Aan die ge nade heeft hy zyn kracht ontleend voor zyn vele werk. Zyn werk was door- vloeid van Christus' barmhartigheid. Het zou niet goed zyn, aldus dr Wes terink, als aan zijn graf niet nog eens het Evangelie van Jezus Christus klonk. Het graf en de dood zyn onontkoombaar, maar er is een overwinning in Jezus Christus. Zonder Hem is er geen hoop. maar in Hem is meer dan dokter Van Es heeft kunnen geven: leven en verderfelijkheid. Ds J. C. Kuiper, Geref. predikant Den Haag, die mede namens de enige nog in leven zijnde zwager, de heer Goudappel, neven en nichten sprak, herinnerde aan het geloof, dat het fa milieleven bond. Die band willen de achterblijvenden tot eer van God bewa- Namens de patiënten sprak de heer S. J. Rotteveel woorden van erkentelijk heid. De heren A. Benschop te Wasse naar, secretaris van de bond van Geref. mannenverenigingen in Zuid-Holland, en J. G. Piket, secretaris van de Geref. mannenvereniging „Calvyn" te Leiden vertolkten, wat dokter Van Es voor hun werk had betekend. De oudste zoon, de heer C. D. van Es, dankte voor de betoonde belangstelling en wees verder nog op de teksten, die zyn vader in zijn spreekkamer had hangen. Dr Westerink bad het „Onze Va der", waarna de aanwezigen in de de familie condoleerden. het hebben bedoelen we toch iets, dat maar as weinigen gegeven is. Maar dat kan iede: een 't Is nog erger, dan ik dacht. Ik vind het zó weerzinwekkend, dat ik die jury wel zou kunnen aanvliegen. In minuten heeft die kerel zich een prijs getekend. Wat doen we nou met andere, ernstige, werklustige kunstenaars, als we zulke rommel eruit halen? Als ik zo'n velletje op straat zou vinden, zou ik het aan de kant schoppen. Maar, om dat nou een schilder zegt. dat het „Va der en zoon" zyn. komt het in een mu seum en krijgt hij er duizend gulden voor. Walge'.yk". Het wordt drukker om ons heen. Leerlingen van de tekenacademie heb ben. met een glimlach op hun gezicht, geluisterd, naar de omonwonden afkeer, die deze mijnheer van dergelijke kolder heeft. „Helemaal zinloos lijkt het me niet" merkt een jonge student op, „Zinloos kan het ook niet zijn, want tenslotte ga je als man van zo'n leeftijd je niet meer als een kind aanstellen Maar ik vind er de dwaasheid van. dat er niets, maar dan ook niets is uitgebeeld. En juist omdat het niets is. schijnt het alles te zijn. „Hy maakt op een kladje een vluchtige schets van „Vader en zoon" en loopt weg. Even later komt hy' door een andere deur terug met meer studenten, die zich niet konden voorstellen, dat de werke lijkheid van deze waanzin die van het kladje ook maar zou benaderen. Maar nu ze er voor staan, lijken zij met stom heid geslagen. En hun ogen spotten Spotten met P. Ouborg. Gelukkig spotten ze Het gaat de hele middag zo door. Grote mensen, kleine mensen; mannen met petten en gleufhoeden. met en zonder wandelstok; huismoeders en schilderes sen; belangrijke en onbelangrijke men sen komen kijken naar deze ingelijste zotteklap. En na die eerste mijnheer, die het zo mooi vindt, heb ik niemand meer horen zeggen, dat dit nog kunst is. Die dominee uit Voorburg zegt: „Ik ga, ge loof ik, maar emigreren. De wereld staat hier op zijn kop"; die dokter-met- vacantie informeert, of er geen actie ontketend wordt tegen de uitspraak van de jury; die werkman uit het Zuider park laat zijn zoontje van twee het be ter doen: die procuratiehouder uit het Bezuidenhout zegt grijnzend: ..Ik moet alleen maar duizend gulden terugbeta len aan de schade-enquête commissie. "Ik kom kijken, hoe je zo'n bedrag vlug verdient". Dit zijn er maar enkelen. Er zijn er veel meer, die een eigen mening heb ben over „Vader en zoon". Laten we het anders zeggen: Er zyn gelukkig nog honderdduizenden, die graag en hard kunnen lachen om kunstuitingen als deze. Maar ondertussen is van Haags ge meentegeld een flater bekostigd zó groot, dat wij nogmaals onze afkeer niet onder stoelen of banken kunnen houden! zorgt de boer zelf zijn machines, omdat er eenvoudig geen vaklieden in het dorp zyn. Een landbouwer, die wil emigreren, raadde hij daarom aan zich technisch te bekwamen. De veehouderij vertoont der verschil met Nederland. Er wordt als regel machinaal gemolken. Daarnaast streeft Australië er naar een industriële basis te leggen. Dit kan slagen, omdat het land alle hulpmiddelen, zoals ralen, heeft. Ook het kapitaal i wezig, maar er zijn geen Er zijn dus veel mensen nodig en de vraag wordt steeds groter, omdat d« werkgever, die eerst op niemand meei rekende, ziet, dat er nog wel kansen be staan, als hij andere werkgevers mei emigranten ziet werken. Komt - er eer emigrantenschip in Australië aan, dar bestaat er steeds een grote belangstelling bij de werkgevers, die tot op de kade de passagiers afwachten. De Nederlandse diploma's gelden Australië niet, doch indien men werk goed en in dezelfde tijd als Australische vakman verricht, maakt het bezit van een diploma weinig uit de werkgever. Verder bestaat er samengesteld uit werkgevers kan afleggen. Bij deze i ook aankloppen, indien weinig loon voor zijn arbeid zou krygen. De vragen op het examen worden zelfsprekend in het Engels gesteld. Van daar dat het beheersen van de taal voorwaarde is om een emigratie te doen slagen. Is die er niet, dan kan n emigrant spreken, maar avonturier, aldus spr. Dit voorkomt mia- lukkingen. De heer Van Luyk ging verder in op de sociale voorzieningen, die uitstekend Australië. Voorts bestaat in dit land het systeem der minimumlonen. Iedereen moet 6.18 per week ver dienen; minder mag een werkgever niet betalen. Dit loon is gebaseerd op de kosten van het levensonderhoud en wordt iedere maand herzien. Een ge schoolde arbeider verdient 810. Men werkt er in de landbouw 56 uur per in de overige bedrijfstakken 40 Zaterdags is men vrij. Overwerken wordt op weekdagen betaalt met 150 pet van het loon, op Zondagen met 200 en op vacantiedagen met 300 pet. Men krijgt 14 dagen vacantie. Als koers voor het moet men 8.50 aanhouden. De kosten van het levensonderhoud in Australië verhouden zich tot die in Nederland als 110:100, uitgezonderd het eten, dat lager ligt. Men dient aan het Australische menu te wennen; zo niet, dan moet men meer geld voor voedsel uitgeven. Het woningprobleem is zeer nijpend in Australië. Men heeft een tekort van 400.000 woningen, en hoewel er per jaar 90.000 worden bijgebouwd, kan het tekort toch niet op korte termijn wor den ingelopen, omdat er veel mensen emigreren. Men dient er rekening mee te houden, dat men wel één jaar moet achten, voor men een eigen huis heeft. De heer Van Luyk beval zijn gehoor an indien zij tot emigratie komen, kleine dingen mee te nemen, opdat men zich spoedig thuisvoelt. Een Australische woning is dikwijls van hout en vooral de Nederlandse huisvrouw zal zich daar niet zo gauw thuis voelen. Over het algemeen kan de Nederlander goed wen- De Australiër is hard, voor zich-zelf 'oor anderen, maar hij is daarbij ook goed vriend en zeer behulpzaam. Voor zijn gewoonten, gokken en bier- drinken, moet men wel belangstelling tonen, echter hoeft men niet mee te doen. De Australiër vraagt niet wat men heeft, maar wat men is. Hierna behandelde spr. het onderwijs. Mr O. A. Gobius van het Herv. Emigratie- Comité raadde tenslotte de toekomstige emigranten aan niet alleen het besluit tot emigratie te nemen met het gehele ge zin, maar ook met God. Aansluiting bij een kerkgenootschap is zeer aan te be velen. Voor de Ned. Hervormden komt de Presbyteriaanse Kerk het meest Vervolgens werd nog een (propaganda) film vertoond en beantwoordde de heer Van Luyk een groot aantal vragen. Gemeenteraad van lisse Nieuwe haven-brug brengt verkeersverbetering Tevredenheid over de woningbouw goede De gemeenteraad Van Lisse kwam gisteravond bijeen o.l.v. wethouder W. J. A. Lefeber, die als loco-burgemeester Na enige bespreking werd het voorstel tot verbetering van de verlichting de Grachtweg van het Vierkant tot het H.B.G.-gebouw vastgesteld. Hiervoor bedrag van ƒ3000 nodig. De ovi schakeling op electriciteit is toe te juichen, vooral i.v.m. de vele tentoon stellingen en andere samenkomsten ir het H.B.G.-gebouw. Het aantal lantaarns ordt van 10 op 16 gebraoht. De heer Van Briemen drong er op aan zuinig met de verlichting om te gaan. De vaststelling van de comptabiliteit gaf aanleiding tot enkele opmerkingen, die de voorzitter naar genoegen beant woordde. De heer Van Waveren infor meerde naar het bedrag, dat met het sportpark gemoeid zou zyn. Een nader onderzoek werd toegezegd. Het agendapunt betreffende een nieuw betonbrug over de haven i.v.m. het door trekken van de Randweg ten O. Lisse had aiier belangstelling. Het gaat hier om een lang gekoesterde wens. de mogelijkheid geopend wordt spoedig belangryk gedeelte van het door gaand verkeer buiten de gemeente i leiden. De nieuwe brug zal komen by de gebouwen voor openbare werken geheel aan het omringende landschap orden aangepast. De heer Scholten vroeg of het dempen in de Gracht geen voorkeur verdiende. Men zou dan een parkeergelegenheid krygen, die ook in het voordeel vj middenstandsbedrijven zou zyn. voorzitter bracht hiertegen naar v :r tijdens de bloemententoonstellin gen ook een parkeergelegenheid ii dorp aanwezig was en wel achter „De Witte Zwaan". Men zal er in ieder geval streven bezoekers ook iets vai dorp zelf te laten zien. De heer Rands- dorp had bezwaren tegen de ijzer constructie van het hekwerk. Dit punt zal nog nader in de comm. voor open bare werken worden bekeken. De riolering van de Laan van Rijcke- vorssel en andere werken zullen worden uitgevoerd. Voor reconstructie va Gladiolenstraat werd de ruil of de koop verschillende percelen grond goed gekeurd. Eveneens voor de Laan var Rijckevorssel. De bestrijding van de tuberculose had Het nut van het boek bij de vorming der jeugd Chr. school aan Middelstegracht had een primeur De Ned. Uitgeversbond is van mening, dat onder de ouders van de leerlingen r scholen te weinig kennis bestaat omtrent het goede jeugdboek. Om de ouders enig inzicht te geven in onze jeugdlectuur heeft men besloten tentoon stellingen in de school te organiseren. De firma Van Goor te Den Haag is de e beurt gevallen dit jaar deze ex posities te verzorgen. Gisteravond was in de Chr. school aan de Middelstegracht de eerste tentoonstelling in de inspectie Leiden te bezichtigen. Het hoofd der school, de heer Van Dalsen, hield eerst een causerie over het van het jeugdboek bij de vorming de jeugd. Hij wees er op, dat het boek voor onze jongens en meisjes van grote betekenis is. Er gaat een invloed uit van het boek op de jeugd. De fan tasie van de jongen is onbegrensd. Hij ziet in het boek zijn dromen. Hy kan genieten van de avonturen en wordt er door verrijkt. Zonder na te denken voelt hy toch iets van de waarde van het lezen. De heer Van Dalsen legde er de n druk op, dat het niet belangryk is d een jongen leest, wat en hoe hij leest van gewicht. Tussen het tiende en twaa de jaar neemt de leeslust toe i periode van de ontvankelijkheid tu sen het twaalfde en zestiende jaar tracht het kind het leven te benaderen. Het i: de plicht van de ouders te controleren waar de belangstelling van het lezende kind naar uit gaat. In het slot van zijn causerie waarschuwde de heer Van Dal sen nog tegen de beeldromans. De heer Tazelaar, inspecteur, merkte op, dat lezen niet alleen ontspanning geeft, maar ook ontwikkeling. Het in dustrialisatieproces betekent ook geeste lijke verzwakking. Ds Vossers consta teerde een vervreemding van de cultuur. Hij zei, dat lezen de beste ontwikkeling i.v.m. de doorlichting op grote schaal de aandacht van de raad. Men hoopt begin October een begin te maken. Verwacht wordt, dat 80% van de ingezetenen aan deze doorlichting zal deelnemen. Organi satie en uitvoering zijn in handen van de dienst van sociale zaken. Schoolgaande kinderen zullen worden doorgelicht op rekening van de gemeente. Verheugend is. dat Lisse een complex van 27 woningen zal krijgen in de vorm van een hofje. Ged. Staten gaven reeds hun toestemming. De heer Randsdorp bracht namens de woningcommissie een woord van dank aan B. en W. voor het mooie resultaat, dat in Lisse werd be reikt. Er zullen immers nog dit jaar 112 nieuwe woningen verrijzen! Kruip door sluip door Een Katwijks huisvestingsprobleem Een argeloze Katwijker had van de kantonrechter te Leiden de uitnodiging gekregen eens langs te komen en te vertellen, waarom hij zo ondeugend was gaweest, om zonder vestigingsvergun ning in een onbewoond pandje zijn ten ten op te slaan. Ook de huisbaas moest voor het hekje komen. Die huisbaas had geen sleutel afgege ven. Dat mag je tegenwoordig niet doen, zonder dat de huurder de nodige papie ren op tafel kan leggen. Daarom had hij tegen de huurder gezegd: „Zie maar, dat je er in komt, al moet je een ruit in slaan". De huurder was een nèt man, die niet van ruiten-inslaan hield. Hij had verder gekeken dan zijn neus lang was en ont dekt, dat hij geen bruut geweld behoef de te gebruiken, want het keukenraam kon van buitenaf geopend worden. Zo stapte hij zijn nieuwe woning binnen. Bij „iemand" van de gemeente thuis had hy een verzoek om vestiging inge diend, maar daar gaf men hem de bood schap, dat hij naar de secretarie moest Dat was hij de volgende morgen totaal vergeten. Een mens heeft tenslotte méér aan zyn hoofd dan dergelijke kleinig heden Die vergunning heeft hy natuurlek noo.t gekregen en bovendien was het 'huis al aan een oude vrouw verhuurd, wat de ambtenaar van het O. M. met snapte. De zaak werd echter in het reine ge bracht De oude vrouw woont nu in het huisje. De raamklimmer is ergens an ders gaan wonen en de verhuurder kreeg de les voortaan eerst naar een vesti- ginsvergunning te vragen. Die les kostte hem echter f 10. Ook de geveltoerist moest een tientje aan het Ryk afstaan. Opening Prytaneum in September Over de indeling van het nieuwe Pry- taneum is overeenstemming bereikt al dus het Leids Universiteitsblad. Het ge bouw het vroegere tehuis van de Cadi-club waarover zich een Pry- taneum-commissie onder voorzitterschap van prof. dr P. A. H. de Boer heeft ont fermd. zal hoogstwaarschijnlijk vlak de groentijd in September officieel worden geopend. biedt. Een klein bibliotheekje is voor het kind een genot. Met grote belangstelling namen de ouders kennis van het tentoongestelde. Niet alleen was een prachtige collectie jeugd- en kinderboeken uitgestald, maar i de wording 'n «er goed i het boek. Al i tief. Vanavond is d'e Chr. school van de heer De Jonge aan de Oosterstraat aan

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3