Grote meerderheid van Leidse raad voor demping der Lange Mare Zal het Leidse merenplan doorgang vinden? OPEN BRIEF VAN WARMOND AAN LEIDEN NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 DINSDAG 27 JUNI 1950 Spannende zitting met verrassend slot Voorstel van R.K. en Prot.-Chr. zijde met 22 tegen 14 stemmen aanvaard Vernietiging van het raadsbesluit door de Kroon KWAAK (Prot.-Chrdemping thans veel meer noodzakelijk dan die in 1923 Van de mooie gracht is overigens ook weinig overgebleven. Aesthetische argumenten zijn nu bijna alleen naar i gebracht door diverse verenigin gen. De dichterlijke ontboezemingen van missen we thans. We moeten wel Na een langdurige discussie, waarbij het aan spanning niet ontbrak, heeft de ge meenteraad van Leiden met grote meerderheid, namelük met 32 tegen 14 stemmen, het voorstel om in principe tot demping van de Lange Mare te besluiten, aanvaard. Dit voorstel was door de heren A. van Dijk (K.V.P.) en mr C. J. Woudstra (Prot.- Chr.) gesteld tegenover het plan van de meerderheid van het college van B. en W., dat beoogde, om vier nieuwe bruggen over dit deel der Mare (tussen Haarlemmer straat en Oude Vest) te doen bouwen en dus niet tot demping over te gaan. Aan het einde der zitting, nadat over het voorstel gestemd was, zorgde burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot voor een verrassende en wat sensationele wending. De voorzitter verklaarde namelük, het besluit strtfdig te achten met het algemeen be lang en aan Gedeputeerde Staten te zullen verzoeken, het ter vernietiging aan de Kroon voor te dragen. Nóch van de raad nöch van de wethouders had iemand op een dergelijke verklaring gerekend of er zelfs maar aan gedacht. vooral ook door het gemis aan mooie gevels, een enkele uitgezonderd. Zijn beslissing nog in beraad houdende plaatste de heer FROHWEIN (V.V.D.) enkele opmerkingen en vragen. De woorden van dokter Kortmann aanvullend noemde de heer TEN BROEK (K.V.P.) nog de Vijzelstraat te Amster dam. Spr. kon zich niet indenken, dat iemand tegen demping van de Mare zijn terwille van twee oude geveltjes. Aan tradities vasthouden? Dan ook de vrouwelijke raadsleden in hoepelrok aar de zitting! Een ander geluid kwam van de heer D. J. VAN DIJK (Arb.). Er kan moeilijk worden gesproken van „traditie" tegen- •rkeer". Maar wat winnen met demping voor het doorgaande keer? Hoogstens een brede-laan- groen. En een parkeerplaats, die door het Leiden-bezoekende verkeer niet gebruikt zal worden. Er komt wel een gevaarlijk verkeerspunt. Overigens zal spr. er geen grijze haren van krijgen, als tot demping wordt besloten. Mr dr KNOL (Prot-Chr.) vroeg zich af, of men zich wel heeft bezonnen op de kosten. Van het Levendaal heeft stuk ook niet gedempt „om aesthetische aanzien". Spr. woont daar juist in de buurt en betrevfrt dat niet- dempen ten zeerste. Maar ook de finan- ën pleiten vóór dempen. Ook de heer VAN STRALEN (Arb.) stelde belang in de kosten, met name :n vergelijkend materiaal, waar hij de wet houder van financiën om vroeg. Burgemeester zeer teleurgesteld Mr WOUDSTRA (Prot.-Chr.) verde digde als eerste spreker het door de heer A. van Dijk en spr. ingediende voorstel. Verschillende punten in het be toog van de meerderheid van B. en W. nam spr. onder de loupe. Het locaal ver keer zal door de demping zeer zeker ge diend worden. Aan de hand van het rap port van de verkeerspolitie stelde spr. dit in het licht. Gaat bij demping van de Mare een karakteristiek stadsgezicht verloren? Als dat inderdaad zó was, zou spr. ook moeite hebben gehad, zich vóór demping te ver klaren. Spr. zag evenwel niet in, dat „de historie van Leiden verweven is met die van de Mare" (Oud-Leiden). Aan de stedebouwkundige structuur van de stad verandert door demping niets. Gelukkig hebben B. en W. geen redenen van aesthetica opgegeven. Wel hebben de Maatschappij voor Letterkunde en de vereniging Oud-Leiden dat gedaan. Maar het gaat hier niet om een typisch Oud- Hollands punt. Leidens schoonheid zal er niet onder lijden, evenmin als de historie. Het vreemdelingenverkeer ook al niet. De tocht van het Stadhuis langs' de Mare- kerk naar de Lakenhal is zelfs levens gevaarlijk, aldus de verkeerspolitie in haar rapport. Er wordt ook veel om stadsgroen ge vraagd. Hier kan groen komen, weth. Jongeleen! Een frisse straat met bomen zal tot het aesthetisch schoon bijdragen. Alles pleit voor demping, maar vooral wel het verkeer vraagt er om. Het hele rapport van de verkeerspolitie is eigen lijk één pleidooi voor dempen. Spr. concludeerde, dat de historische, stedebouwkundige en aesthetische argu menten weinig spreken, de eisen door het verkeer gesteld echter, des te meer. WU dienen vooruit té zien: er moeten in de stad meer parkeerplaatsen en zo moge lijk beteré verkeerswegen komen. De bewoners van de Lange Mare zelf langen er naar, dat het water gedempt wordt. De heer A. VAN DIJK (KVP), eerste ondertekenaar van het tegenvoorstel, bracht nog enkele practische argumenten de Hartebrugkerk. Het moderne verkeer eist maar al te veel slachtoffers juist in onze oude binnensteden. Het voet gangers- en wielrijdersverkeer langs de Mare zal steeds toenemen. Monumenten zorg is mooi, maar die moet niet gaan ten koste van het verkeer. „De tijd der romantiek is voorbij", aldus spreker. Deze woorden wekten echter enig gelach op, zodat er toch nog wel wat roman tici onder de vroede vaderen (en moede ren) bleken te zijn. De bakens verzeilen De practische zijde van het probleem woog ook bij de heer VAN ITERSON (Prot.-Chr.) iwaarder dan de argumen ten van de vereniging „Oud-Leiden", waarvan spr. zelf lid is. Men kan immers alleen van een „aesthetisch" grachtje spreken, als de gevels er één geheel mee vormen. Zo zijn er maar een paar. En wat de Marekerk betreft, merkte spr. op dat bijna alle kerken juist aan een plein zijn gelegen en niet aan water. Daarom achtte spr. de argumenten van Oud-Lei den sterk overdreven. En het toerisme? Nog geen 400 per sonen per jaar bezichtigen de Pieters kerken de Marekerk wordt per jaar door pl.m. 20 (twintig) personen bezocht. Bij het station spreekt toch ook niemand over „verminking der stad"? Er gaan daar treinen in de lucht rijden en de hoge aarden baan ontneemt het vrije uitzicht! De tijden staan niet stil De bakens dienen dus verzet, vooral om de verkeerstechnische problemen op te lossen. Het is met het verkeer op de Lange Mare hopeloos. De angst gesproken voor toeneming bij demping van het verkeer op de Haarlemmerstraat. Spr. geloofde, dat eerder het tegenover gestelde waar zal zijn: men zal juist de tram mijden, als dat zal kunnen! Merkwaardig is, dat de rapporten de verkeerspolitie eerst spreken van aandringen op demping en later niet meer. En wanneer zal de zo belangrijke verbinding NoordZuid (doorbraak via Hooigracht en Pelikaanstraat) er komen? Zèl die wel zo gunstig zijn? De invalspoort van de Mare naar de Haarlemmerstraat wordt zeer breed en overzichtelijk. Mocht later echter blijken dat het kruispunt overbelast wordt, dan kan het van rechts komend verkeer de Mare naar de Haarlemmerstraat nog worden omgeleid via de Vrouwenkerk- koorsteeg. De financiële zijde: wanneer tot dem ping wordt overgegaan, besparen wij de gemeente het onderhoud van de gracht, van de wallen en van twee bruggen (die wij, aldus spr., in de bruggenstad Leiden heus wel kunnen missen). Spr. een. dat er tal van financiële voordelen Een pracht verkeersoplossing. aldus spr., parkeerterrein. 2 bruggen minder, geen walmuren, voordeliger uitvoering tegenover verlies van wel een historisch, maar niet van een aesthetisch plekje. Dokter KORTMANN (K.V.P.) verge leek de kwestie met een soortgelijke Amsterdam, pl.m. 15 jaar geleden: de demping van het Rokin. Verscheidene verenigingen hebben zich toen óók zet, maar de demping is doorgegaan spr. vond, dat het Rokin aan schoonheid beeft gewonnen. Spr. noemde ook enkele andere voorbeelden. Er zijn grachten, dip nooit gedempt mógen worden. De Lange Mare valt daar volgens spr. niet onder, Dempingeen weldaad voor de stad De heer SCHüLLER (Arb.) wilde zich niet laten intimideren door telegrammen, gezien de ervaring bij Levendaal en de Mare (1923). Naast de practische belan- n financiële op. het spel. Ook In 1923 al..- en dat heeft Leiden reeds een slordige 100.000 gekost. Spr. ver klaarde -zich dah ook sterk r vóór dem ping en voelde niets voor hoge brug gen. Door de oude stad is een 'nieuwe verkeersweg NoordZuid geprojec teerd, maar wanneer zal die er komen? Wie zal het thans aandurven, daaraan woningen ten offer te doen vallen? De eventuele parkeergelegenheid bij de Hartebrugkerk moet vooral dienen voor 'rachtwagens, namelijk om daar te Ja- en en te lossen. Spr. geloofde, dat het en weldaad voor de stad zou zijn, als tot demping zou worden besloten. Onze fractie heeft haar houding nog niet bepaald, aldus de heer VAN WEL- ZEN (Comm.). Wel wilde spr. enkele opmerkingen maken, omdat hij niet over tuigd was van de noodzakelijkheid van demping. De verkeerssituatie is inder daad penibel, maar spr. geloofde niet, dat die door demping veel zal verbetc- :n. Dan zou ook de Korte Mare moe- -n worden gedempt. Dr GOSLINGS (Arb.), hoewel niet primair tegen, was evenmin overtuigd de noodzakelijkheid van demping. De vraag is maar: zal de verkeerssitua- er werkelijk beter door worden? De heer DE KLER (Prot.-Chr.) zag wel degelijk ontlasting van het verkeer op de Haarlemmerstraat bij demping de Mare. Niemand blijft achter een i aanrijden, als dat niet hoeft: Bo vendien is de Mare zelf levensgevaarlijk >or wandelaars en fietsers. De schoonheidsmotieven hebben hele maal nog niet de aandacht gehad, meen de de heer VAN OYEN (KVP). We ver liezen bij demping zeker een stukje stadsschoon, vooral bü de Hartebrug kerk. En een oplossing voor het verkeer wordt niet gebracht. Met nadruk wees de heer KXETSCH (Prot. Chr.) er op, dat de nieuwe brug gen ook het stadsschoon voor een groot deel aan de Mare zullen ontnemen Staande op dc Haarlemmerstraat, za men in de verte tegen de moderne op haalbrug aankyken, die alles behalv mooi zal blijken. Wanneer men er 25 jaar gewoond heeft en de Mare nog steeds mooi vindt, is dat een begrip, dat het er mooi is, zo wilde de heer AALDERS (KVP) beto gen... (Maar de raad viel hem om deze ver keerde gevolgtrekking met e-en Home risch gelach in de rede). De schoonheid komt naar je toe. Er is alles te zeggen voor het behoud er (Deze woorden van de heer AALDERS werden door de anti-dempers met thousiasme begroet). Maar men moet ook het verstand laten spreken en verstand zegt ter wille van het verkeer: dempen! (gejuich van de dempers). Mej. VAN NIENES (Arb.) bleek niet overtuigd van de noodzakelijkheid demping, die volgens haar geen oplossing van de verkeersmoeilijkheden betekent. De Mare heeft toch stellig wel wat aes thetische waarde, aldus spr., en door demping is er dus alleen wat te beder- Haar fractiegenoot v. d. BURGH daar entegen stak een vurig pleidooi demping af. Historische waarde kende spr. aan de Mare niet of weinig toe. Het oude Leiden heeft nimmer aan de Leede gelegen. Demping brengt tal van vc delen. Die grachten, die overbodig niet mooi zün. kunnen gerust dicht. Een maal een gedempte Mare en niemand zal naar de open Mare terugverlangen. Leiden is geen dode stad en de inwoners moeten toch kunnen wandelen en rijden zonder gevaar. Namens de minderheid van B. en W. Sprekend namens de minderheid vai B. en W. (wethouders Menken en Van der Kwaak), achtte de heer YAN DER gaan ten koste van de veiligheid Eén van de sterkste argumenten van spr. was: het probleem der Hartebrug. voor binnenkort een oplossing moet worden gezocht. De bewoners em zakenmensen zullen demping ten zeerste toejuichenen zij immers kunnen over oordelen! Enkele eerder naar voi gebrachte bezwaren zijn inmiddels reeds vervallen. Spr. wilde ook het zwaartepunt leggen op de parkeerplaats. Vooral tijdens de Vrijdagse markt moeten auto's en wagens naar een plaatsje zoeken. Dit probleem is juist in onderzoek. De nieuwe keerplaats op de Lange Mare biedt schitterende oplossing. Dan is nog niet eens gesproken de nieuwe veemarkt, die immers het einde van de Mare zal komen. Zowel de directeur van de Markt- en Haven dienst als de verkeerspolitie concludeer den dan ook tot de noodzakeiykhcid demping der Mare. Uitvoerig zette weth. Van der Kwaak hierna de kwestie der financiën uiteen, de kosten der tw^e planneh vergelijkend. Bij aanneming van het plan tot demping behoeft rond 150.000 minder te worden geïnvesteerd. Dat wijst dus op een belangrijke besparing. Bovendien heeft Leiden toch al veel te veel (dure) brug- en kademuren te onderhouden. Voor gezond financieel beheer moet dat aantal naar beneden, als het stadsschoon daarbij niet gemoeid is. Niet de weg van de minste weerstand Het is uiterst verleidelijk, aldus weth. JONGELEEN, om een pleidooi te gaan houden vóór het dempen van de Mare. Men spreekt dan immers naar de wil van vele inwoners. Er zijn zelfs nog andere argumenten dan die reeds den aangevoerd. Toch wilde spr. eer ging gaan ondernemen om de demping tegen te gaan hoe weinig aantrekke lijk dat voor spr. ook was! In het kader van het uitbreidingsplan- 1933 zag spr. een betere verkeersoplos sing in de verbinding Noord-Zuid. Nog maals, aldus spr., ik zie dan ook geen noodzaak om tot demping van deze r over te gaan (Grote hilariteit!) Spr. zou veel liever een verbetering van de Hooigracht, verbreding van de Pelikaanstraat en het maken van een uitvalsweg naar Warmond voorstaan. Deze verbinding Noord-Zuid zou de pro blemen rond de Mare geheel doen ver vallen. De belangrijkheid van de Mare- dijk moet beter tot uitdrukking komen. Door het nieuwe viaduct en een nieuwe •eg tussen Maredijk en Warmonder Hek. alsmede de nieuwe brug over het Oegst- geester kanaal wordt het verkeer in andere richting gedrongen dan via de Haarlemmerweg, namelijk via Maredijk Schuttersveld. De Mare krijgt dan een geheel nieuwe betekenis. Sprekers grootste bezwaar tegen dem ping was dus, dat er geen verkeersoplos sing komt. Het verkeer wordt juist aan getrokken, ook naar de Haarlemmer straat en daar moeten we juist zo weinig mogelijk verkeer hebben. De toegangs wegen zijn er te slecht voor. Spr. geloofde dan ook, dat men met demping de ge meente geen dienst zou bewijzen. Nog niemand heeft gesproken over een oplossing voor de Vrouwenkerkkoorsteeg. Men vergete ook de moeilijkheden ten aanzien van de Korte Mare niet. Ver smalling van de Korte Mare is niet en niet afdoende, aldus spreker. Spr. beantwoordde diverse sprekers en dankte de heer Wouters opmerking over het groen, hem nog wel eens zal herinneren Hoe moet de muur van de Hartebrug kerk worden gécamoufleerd? De VOORZITTER: Met groen!! (Vreugde.) Het zal niet eenvoudig zijn, deze mir der mooie zijgevel weg te werken, aldus de wethouder. Niemand weet ook. hoe vlug de uit voering van de nieuwe bruggen of tueel van de demping zal verlopen. De Marebrug is zeer slecht en spoed moet dan ook worden betracht, AI met al ontraadde weth. Jongeleen de raad het dempen van de Mare met alle klem. Op een weegschaal De VOORZITTER, laatste spreker mens de meerderheid van B. en vreesde dat de raad rond het midder nachtelijk uur naar huis zou gaan, als men zo lang bleef spreken. Spr. vroeg, aan de sterrenhemel te denken en dar met name aan een teken van de dieren riem: de weegschaal. Twee belangen moeten op de weegschaal worden afge wogen: de aesthetische en historische belangen enerzijds en keer anderzijds. Hebben de raadsleden wel voldoende kijk op de historie van onze stad. vroeg spr. zich bezorgd af. Leiden is niet een moderns stad! Schertsend is ook reeds de demping van het Rapenburg genoemd. Als de raad met een voorstel daartoe komt, zal na een andere voorzitter moeten wordt omgekeken. Demping van het Rapei burg? Alleen over mjjn Hjk! riep de voorzitter uit. Zo dramatisch is het de Mare echter niet gesteld. Toch moet ook daar het beeld van de Oud-Holland se stad biyven spreken. Niet altijd is spr. tegen dempen. Bij het Levendaal bijvoorbeeld viel daar- niet te ontkomen. Maar verloren schoonheid krijgt men niet terug en de schoonheid van Oud-Holland zijn de grachten. Het stukje Mare is een mooi stukje Oud-Leiden. Men moet toch te rugschrikken van de gedachte, dat de Marekerk aan de moderne verkeersweg komt te staan. Op de andere kant van de weegschaal liggen de verkeersbelangen. Soms zijn die hoger te schatten dan de historische aesthetische, maar in dit geval is het toch niet zó, dat een gracht aan het ver keer moet worden opgeofferd. Spr moest de raad het voorstel tot dempen dan ook ernstig ontraden. Nog lange replieken Nadat mr WOUDSTRA bij de replie ken zijn voorstel nog eens had verde digd, deed de heer FROHWEIN de sug gestie, de Voldersgracht en de Volmolen gracht door te trekken naar de Haar lemmerstraat en naar de (te dempen) Langegracht. De Mare kan dan in blijven. De heer QUESTROO (Prot.-Chr.) be pleitte, de veiligheid van het verkeer nummer één te stellen. Jacob van Cam- pen reeds sprak over „overkluizing var de Mare". Zullen wU daarover, na 311 jaar, dan nog lang praten? De heer DE KLER bestreed de sug gestie van de heer Frohwein. De heer A. VAN DIJK wilde zo nodig ook de Korte Mare dempen. En de heer STOLP (Prot.-Chr-) zei, meer argumenten vooi dan tegen de demping te hebben ge- Toen de heer VAN WELZEN „nog eeri paar korte opmerkingen" had gemaakt (die bijna een half uur in beslag nar verklaarde de heer VAN OYEN, dat zijn bezwaren wel niet ontzenuwd w; maar dat hij toch vóór zou stemmen dat het verkeer dat eist- Spr. wilde al leen nog proberen, een andere richting aan de oplossing van het probleem geven. De heer Van Oyen stelde daarom vc de kwestie aan te houden om B. en gelegenheid te geven, het plan door de heer Frohwein gesuggereerd (doortrek ken van de Voldersgracht) nader onder ogen te zien en om zo mogelijk en zc nodig met een nieuw plan te komen. Aan de replieken was verder nog deel genomen door de heren Schüller. Van Iterson, mr Vos. Kortmann, Ten Broek, dr Goslings en Knetsch. Nogmaals wees weth. VAN DER KWAAK op de grote financiële voorde len van demping. Overwegingen van an dere aard moeten echter evengoed hel pen de doodslag te geven. Weth- JONGELEEN onthulde, bij de beraadslagingen in het college va en W. „op de wip" te hebben gezeten Spr. was niet direct vóór en niet direct tégen, maar voelde uiteindelijk toch meer voor niet dempen- Spr. bleef bij dit standpunt. De wethouder legde hierna een Een drietal kernpunten ter overweging DE RAAD VAN DE GEMEENTE LEIDEN krygt morgen het Leidse Merenplan te bespreken en te beoordelen. Door de wel zeer büzondere gang van zaken en de talrüke problemen, die hiermee verband houden voor onze volkshuishouding, wil ik in 't kort nog enkele punten onder de aandacht brengén, 't Is verre van mü om deze belangrüke materie in de politieke sfeer te brengen; enkel de nuchtere realiteit en de grote belangen, die op 't spel staan, verplichten me tot schreven. EERSTE PUNT: De gemeente Leiden tuurgrond, speciaal geschikt voor bollen- heeft het niet nodig geoordeeld, om bij al de voorbereidingen en het uitwerken van deze plannen overleg te plegen met de buur-gemeënte Warmond, die de ge volgen zal moeten ondergaan in verlies van karige cultuurgrond enz. Ook de polderbesturen weten officieel niets van voorbereidingen, plannen en 'mogelijke totstandkoming van grote veranderingen in hun gebieden. Is dit alles te rijmen met de autonomie van gemeenten en waterschappen? Past deze werkwijze in onze democratische tijd? Moet de tegen stelling stad en platteland maar steeds toegespitst worden? TWEEDE KERNPUNT: Is opoffering van goede cultuurgrond per se nood- zakelijk? Wij stellen ons volledig op 't standpunt, dat voor de werken te Leiden en omgeving circa 12.000.000 m3 zand be schikbaar moet komen, tevens op een financieel verantwoorde wijze. Slechts één opmerking plaatsen wij hierbij: Voor de stad Leiden is zelf nodig 6.000-000 m3 zand, om sommige straten en bouwterreinen 2-50 a 2.75 m op te hogen. Mede gelet op de stevige zande rige ondergrond in de diepere lagen, lijkt ons dit ophe/gen wat ruim en feitelijk onnodig. Omdat juist de dure zandkos- ten het kardinale punt zijn geweest van heel het Leidse merenplan, is er alle reden om dit punt nader te onderzoeken. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat hierdoor beduidend bespaard kan wor den in kosten en zand voor de gemeen te Leiden zelf. Er is voldoende zand te bereiken, om de zandhonger van 12.000-000 m3 te stillen. Een ingesteld onderzoek door de pro vinciale waterstaat, waaraan wij denke lijk niet onschuldig zijn, heeft uitgewe zen dat er voor al deze werken disponi bel is een zandvoorraad van 4-400.000 m3. Ter aanvulling van bovenstaand „zand- -rapport." kunnen wij wijzen op de vol gende mogelijkheden voor zandwinning: Verdere afzanding van het Reigersbos te Lisse nog 420.000 m3. Afzanding van de Noordzijderpolder (Noordwijkerhout) ter grootte van 650 700, ha ter nodige verbetering cultuurwaarde, tot N-A.P. met middelde verlaging van 50 cm, geeft 3.250,000 m3- Afzanding Langeveld. ter grootte van 270 ha tot N.A.P., met gemiddeld 2 m zand 5.400-000 m3- Totaal verkrijgbaar zand 13.470.000 m3. Het is bekend, dat de eigenaresse van het Reigersbos graag bereid is tot afzan- den. De winst van 20 ha cultuurgrond is mede als voordeel te noteren. De ingelanden van de Noordzijderpol der zijn zeker bij meerderheid te vinden voor medewerking, als de enig juiste uitkomst uit hun grote moeilijkheden met de cultures. Vooral willen wij niet de moeilijk heden verzwijgen inzake 't Langeveld. Hierop heeft dc Amsterdamse Duinwa termaatschappij een servituut. De eige naars dezer gronden zullen deze rechten wel betwisten, gedwongen door de sterke wateronttrekking. Verder zal het aan de bereidhëid der eigenaars tot af- zanden niet ontbreken. In totaal is zodoende in de Noordzij derpolder een oppervlakte te verkrijgen van 1100 ba verbeterde en nieuwe cul- land, zoals biykt uit de uitkomsten der bodemkartering. Deze gTond heeft na afgraving door z'n prima eigenschappen direct een waarde van minimaal f 10.000 per ha. Dit gebied verkrygt met afzanden een toekomst tot het beste centrum van de bollen-cultures. Veel mindenvaardig en ziek bollenland kan dan een andere agra rische bestemming verkrügen. Door een nieuw te graven kanaal in dit gebied, aansluitend op de bestaande waterwegen, wat nodig zal zijn voor het vervoer der producten en benodigdheden der nieuwe bollenstreek, kunnen ook de massale zandhoeveelheden goedkoop en doelmatig naar Leiden e.o. worden ver voerd. Al deze ideeën eh voornemens leven in de grote meerderheid der eigenaars en kunnen nu prachtig geleid worden in de richting tot oplossing van de zandhonger. Een mooier en doelmatiger synthese is niet denkbaar!! De provincie schijnt als doel te hebben in 't Langeveld een recreatie-oord, met natuurbad enz. te scheppen. Onze eerste vraag hierbij is: Wórdt op deze manier de erfdienstbaarheid niet aangetast? Tweedens staan wij zeer sceptisch tegenover dit natuurbad, zo kort bij een prachtig strand. Slechts enkele weken per jaar zal dit bad bezocht worden- Vrij stellig zal ook de onoverkomelijke riet- groei sterk belemmerend werken op de bestemming en de practische bruikbaar heid van het bad- In ontsluiting van een strandgedeelte in Noordwijkerhout en 't vrijgeven van een aansluitend binnen-duingedeelte, zien wij een meer voor-de-hand-liggende en veel goedkopere oplossing voor ont spanning en recreatie. Mocht evenwel het natuurbad door gang vinden, dan komt raming 4 a 5 millioen m3 zand vrij, mede ten gerieve van de stedelijke zandhonger. Terloops is nog op te merken, dat de verbeteringen in de Noordzijderpolder als werkobject bij werkloosheid voor meerdere jaren gesohiikt zijn, waarvan mogelijk ook de stad Leiden kan profi- Ofsqhoon aan de zandbehoefte met bo venstaande projecten ruimschoots kan worden voldaan, willen wij zekerheids halve nog enkele andef% mogelijkheden aangeven. Udt de zee te Hoek van Hol land. uit de Veluwe, uit het Kagermeer. uit het uiterste binnenduingedeelle te Wassenaar kunnen zo nodig aanvullende hoeveelheden geput worden Blijkt de noodzaak te bestaan, dan is elk van deze leverplaatsen voor millioenen m3 goed. Over de kosten zal in het derde punt ge sproken worden. Als nuttige gevolgen van bovenstaande zandwinningen zijn nog te boeken: a. veroverde nieuwe cultuurgrond: in 't Langeveld 270 ha Reigersbos Lisse 20 ha overige delen 20 ha Totaal 310 ha b aan verbeterde cultuurgrond: Noordzijderpolder 650 700 ha VoorhoutRijnsburg 50 ha tegenstelling met het verlies aan cultuur grond bij het Leidse -merenplan! DERDE KERNPUNT: de fianciële züde van het zandproblecm. In de stukken -komen verschillende berekeningen voor van de kosten het aan te voeren zand voor Leiden, Tegen de gemaakte calculaties hebben wij al meermalen ernstig bezwaar maakt, omdat ze verouderd zijn en meer stroken piet de.werkelijkheid. Als basis om aan -te tonen, dat Leiden- 'het benodigde zand door zuigen te Warmond kan veroveren voor tenminste f 1 50 per m3 beneden de gemdddelde prijs va op andere wijzen ;te verkrijgen zand, zijn de cijfers volkomen onbetrouwbaar. Ten bewijze hiervan het volgende: le. Het zand uit Noordwijkerhout f 3.53* per m3 kosten. Meerdere aanbie dingen staan ons ten dienste tegen prijzen van f 2.25 k f 2-50 per m3. Door het gra ven van een goed vaarwater naar d< nieuwe gebieden van zandwinning er andere omstandigheden, hoeft dit o.i. noj niet de uiterste prijs te zijn 2e De prijs van het zand van df Veluwe zou f7.10 per m3 moeten zijn Onze informaties over de bevrachlings- kosten van Wageningen naar Leiden luiden: schuit 100-150 ton. vrachtkosten p. t. f 2 200 s f 1-87 300 s 1170 400 v - '154 500 s f148 Aan ons werd bovendien nog meege deeld. dat bij regelmatige volle bevrach ting en cont-inuwerk dit vervoer uo® goedkoper kon zijn. De bijkomende kos ten van laden, lossen, enz. brengen dit zand misschien tot de helft van de prijs van f7 10 per m3. 3e. De berekende prijs van het zand uit de zee bij Hoek va-n Holland zou te Leiden geleverd f 3.38 per m3 moeten be dragen volgens de officiële rapporten. Dit zand kost gestort in depot te Rotter dam f 1.per m3- Zou rechtstreeks van af de winplaats doorgevaren worden naar Leiden, dan kon er aan vracht voorbij Rotterdam fl.bijkomen het voor f2.per m3 te Leiden voor-de Door deze grove afwijkingen in de kos ten vervalt het gemiddelde voordeel van f 1.50 per m3 voor Leiden geheel byna geheel. Hierdoor wordt het hoofd doel en de ware kern van het Leidse merenplan volledig aangetast. Niemand zal toch meer durven te dedigen ,dat het van zeer groot ec misch belang is. om onvervangbare nuttige cultuurgrond op te offeren-, ter- wille van het voordeel van zandwinning, dat één kwartje, misschien twee kwartjes per m3 voordeliger zal uitkomen/Daar voor is dit wei'land, dat per ha en per jaar op heden aan het bnuto. nationaal inkomen een bedrag van circa f3000 toe voegt, een te hoog en waardevol pro- ductiegoed. Ook van een andere kant mieei directe wijze, is de financiële zijde te be naderen- Wat zullen de kosten worden van -het zand, dat in de polder te War mond door zuigen te winnen is? Door hei kleinere plan van de Noordelijkste put alleen ter grootte van 45 ha worden de kosten per m3 zand hoger. Het zand. dat rechtstreeks in 't werk gespoten kan worden, zal kort bij f 1.50 per-mö komen. Wat te water vervoerd moet worde komt beslist boven de f2.per m3 Het verst te vervoeren zand voor 't Rijk de Provincie is te begroten op f2 25 f 2.50 per m. De prijsverschillen zullen uiteindelijk dius wel sterk genivelleerd Zeker is, dat het merenplan slechts ge ringe financiële voordelen oplevert. De besparing van millioenen voor de stad Leiden is fictief. Er is slechts één conclusie mogelijk, die in economisch en financieel opzicht antwoord is. Het merenplan mag niet doorgaan! De cultuurgrond te Warmond moet behouden blijven. Op andere wijzen kan in de zandbehoefte ruimschoots verantwoord voorzien worden, zelfs grote voordelen voor de agrarische be volking en de nationale gemeenschap. Voorhout. fi. P. Vergouwen. klaring af, die enkele ogenblikken later belangrük cachet zou krügen. Als de raad tot dempen besluit, aldus de heer Jongeleen, zullen B. en W. het raadsbesluit zo royaal mogeiyk uitvoe- en bij de instanties er ook met klem redenen op aandringen, dat de goed keuring wordt gegeven. Weth. Jongeleen beantwoordde hier- i nog enkele vragen en opmerkingen. Het plan van het nieuwe stationsplein eist ook demping van de Langegracht andere voorzieningen. De moderne bruggen zullen de Mare inderdaad ont- Het voorstel-Van Oyen kon spre kers goedkeuring niet wegdragen. De VOORZITTER drong er nog sterk op aan. dat de raad nitt tot dem ping zou besluiten. Onze vaderen, zijn blijkbaar niet eens voor een kleine kluizing geweest, aldus spr,, laten wij un voorbeeld dan volgen- .Aangenomen 22 tegen 14 Nadat de heer Van Oyen zün voorstel had ingetrokken, werd dat van de heren Dük en mr Woudstra met 22 tegen 14 stemmen (de heer D. J. van Dük was afwezig). Vóór stemden de heren Ten Broek, Lombert, Aalders, A. van Dijk, Menken, De Hosson, Kortmann en Van Oyen (K.V.P.), Questroo, Van Iterson, Knol, mr Woudstra. Stolp, Hordijk, De Kier, Van der Kwaak, Knetsch en Elsgeest (Prot.-Chr.) en Lardee, Schüller, r. d. Burgh en mevr. Braggaar (Arb.). Tegen: de heren Zunderman, Van Weerlee, Jongeleen, Van Schaik, dr Goslings, Van Stralen, Piena en mcj. Van Nienes (Arb.), Frohwein, mr Vos en Goudswaard (V.V.D.) en Boezaard, Van Weizen en mevr. Vijlbrief (comm.). Na ongeveer vijf uur praten viel dus het democratische besluit: demping de Mare. In vryheid had de raad beslist, de belangen ernstig tegen elkaar af wegend. Van een politiek spel maal wel allerminst sprake. Op de tribune was meer belangstelling dan gewoonlijk. Bewoners van 'ng van het „omstreden punt" hadden >k om demping verzocht. Verklaring van de burgemeester Emotioneel-stil werd het in de raad zaal, toen de voorzitter blijk gaf grote teleurstelling over het genomen besluit en een verklaring wenste af te leggen. Spr. achtte het besluit in stryd het algemeen belang en zeide, de uitvoering er van niet te kunnen medewerken. De burgemeester verkl; Ged. Staten te zullen voorstel len. het besluit ter vernietiging De raad 'was nog niet van de schrik deze verklaring bekomen, toen de voorstelde, in geheime zitting te gaan, om nog enkele belangrijke zaken van andere aard te bespreken. De heer A. VAN DIJK (K.V.P.) zeide. lor langer vergaderen niets te gevoelen de verklaring van de voorzitter bovendien, omdat hij weer vroeg uit de Mr WOUDSTRA (Prot.-Chr.) consta teerde, dat wethouder Jongeleen namen: B. en W. een loyale uitvoering van hei raadsbesluit had toegezegd, en betwij felde het recht van de voorzitter, om hei besluit ter vernietiging aan de Kroon te doen voordragen. Tydens de discussies had de raad niet mogen verwachten, dat de voorzitter met dèzc verklaring konien. De voorzitter heeft büvoorbeeld terdege onderscheid gemaakt tussen Mare i Rapenburg. Mr Woudstra kon zich dan ook niet voorstellen, dat in de juiste sfeer kon worden doorvergaderd en verliet, met anderen, de raadszaal. Weth. JONGELEEN merkte op, dat de raad nog voor zeer belangrijke beslissin- komen te staan (in geheime ting) en deed daarom een ernstig beroep op de leden, om Woensdagavond een uur eerder bijeen te komen. De bedoelde voorstellen dienen namelijk nog deze week te worden behandeld. Tenslotte werd overeengekomen, dat de raad Woensdagavond bijeenkomt op het reeds vastgestelde tijdstip van 8 uur maar dat men dan eerst in comité- generaal zal gaan. Dé rondvraag leverde weinig op. De voorzitter sloot hierna wel de ver gadering, maar dc raad had er nog niet genoeg van. In de commissiekamer het stadhuis sprak men bijna een uu at passeerde. Tenminste, mogen we bevroeden. De gezichten stonden ernstig.van dempers dempers! Benoemingen en vlotte agendapunten De raad benoemde tot leden der com missie van advies in culturele zaken (voorzitter weth. Van Schaik): prof. dr a Hoik, mr P. Cleveringa, H. Zunderman, mr P. C. Witte (algemene leden); A. J. van der Pompe (voor K. M. H. Zaalberg (voor de be roepskunstenaars) en P. Brouwer (voor de amateurkunstenaars). De heer Van Weizen (Comm.) zag graag communistische „cultuurdragers" in de commissie, mevr. Braggaar-de Does (Arb.)... één of meer vrouwen, omdat „de heren der schepping" niet moeten denken, dat zü het alleen kunnen. En de heer Van Stralen (Arb.) stond zéér cri- tisch tegenover het -geheel. De benoeming van een gemeentelük gedelegeerde in het bestuur van de ver eniging voor schoolkindervoeding 'en •kleding werd aangehouden: het voor stel tot benoeming van een leraar in de lichamelijke oefening aan het gymna- door B. en W. teruggenomen. Tot in het bestuur der vereniging tot bevordering van de bouw van werk manswoningen werd benoemd prof. dr P. B. Kreukniet te Haren (Gr.)v Aan dr J. F. Hey'broek verleende de raad per 1 Sept. eervol ontslag als leraar in het Nederlands en de geschiedenis aan het gymnasium. De voorstellen van B. en W. inzake: exploitatiekosten on derwas; aankoop wei- en teelland; ver huur woningen; verpachting- wei- en teelland; wijziging begrotingen e.d. pas seerden zonder meer de hamer. De gemeentelijke werkplaats mag twee weeftoestellen aanschaffen (aan vaard na een opmerking van de P.v.d.A. voorzitter D. J. van Dük). Ter zake van de wedderegeling van de gemeente-onS- vanger werd een besluit genomen con form het voorstel van B. en W. Van zes onbewoonbaar verklaarde woningen werd de termijn van ontruiming ver lengd. Het adres van bewoners van huizen aan de Haverzaklaan en omgeving vroeg wat meer aandacht. Het prae-advies van B. en W. had mevr. Braggaar-de Does (Arb.) teleurgesteld. Zij zag liever een definitieve regeling, zodat de mensen niet het idee krügen, dat ze „gesteund" worden. Mr Vos (VVD) en mevr. Woud stra (Prot.-Chr.) hadden een juridisch wat verschillend inzicht. De kanton rechter kan vergoeding afdwingen. De Spoorwegen weigeren alle mede werking t.a.v. de vergoeding, aldus weth. Jongeleen, die een en ander nog eens uit de doekjes deed. Hierna conform be- Omdat spr. hoopte, dat de reinigings dienst eerlang zal worden verplaatst (naar plan-Noord), stelde de heer Lom- bert (KVP) zich tegen het voorstel van B. en W. inzake uitbreiding der gebou wen van de dienst. De heer Van Stralen (Arb.) evenwel stond weer vierkant ach ter B. en W., maar de heer A. van Dijk viel zyn mede-KVP-er bü'. De heer Knetsch (Prot.-Chr.) zag geen bezwaren tegen de huidige plaats van de gebou wen der gemeentereiniging. Weth. Jon geleen wilde in het midden laten, of de dienst nog eens zal worden verplaatst, verdedigde het college-voorstei en had succes: alleen de heren A. van Dük en Lombert tegen. Raadsagenda voor Woensdagavond De agenda voor de morgenavond te houden raadsvergadering luidt als volgt: Voorstel Inzake zandwinning ten be hoeve van de uitbreiding der gemeente. Algehele sloping van de opstal van lolen „De Stier" en van de aangebouw de i iing. Bouw van een gebouwtje dienst der gemeentewerken aan de Hoge Morsweg. Straataanleg by de Burggravenlaan, de De Goejestraat en de Lage Morsweg. Onderhands opdragen van de uitvoe ring van werken i.v.m. verbreding deel Haarlemmertrekvaartweg. Verkoop Aan botnvterreln aan de De Mey van Streefkerkstraat aan de stich ting „Pelita" te Den Haag (1966 m2 ad 12 voor 12 woningen voor gerepa- trleerden uit Indonesië). Aankoop van grond c.a. in de Kikker- polder tussen de Maredijk en de Haar- j lemmertrekvaart (21.09.35 ha ad ƒ0.50 per m2). Wijziging van de verordening op d® j winkelsluiting. De vergadering begint om 8 uur, maar eerst wordt een geheime zitting gehou- I Protest tegen zgn. Leidse Merenplan De gemeenteraad van Warmond heeft gisteren een spoedvergadering gehouden. Het zgn. Leidse Merenplan werd bespro ken en de volgende open brief werd aan de Leidse gemeenteraad, die morgen dit onderwerp zal behandelen, gezonden: De Raad der gemeente Warmond in. spoedvergadering bijeen op Maandag 26 Juni 1950 moge zich veroorloven het na volgende aan Uw College te doen weten: le. Door de publicatie \an een bro chure genaamd „Het probleem van de ontspanning in de Vrije Natuur In Zuid- Holland" uitgegeven door de Provinciale Stedebouwkundige dienst, kwam onze raad in November 1949 in kennis met het bestaan van een z.g. Leids Merenplan, welk plan zou omvatten de aanleg van meren in hoofdzaak binnen het gebied van de gemeente Warmond. Bij nadere informatie bleek, dat dit plan zonder enige voorkennis van ons gemeente bestuur, de polderbesturen en de grond gebruikers reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkeerde er in principe de goedkeuring van Gede puteerde Staten wegdroeg. Deze gedrags lijn, welke de instemming had van Ge deputeerde Staten, is door het gemeente bestuur van Warmond als onelegant ge kwalificeerd. Gedeputeerde Staten heb ben daarover hun leedwezen uitgespro ken. 2. Het gemeentebestuur van Warmond heeft er terstond op aangedrongen om verdere uitwerking der plannen te doen geschieden in gezamenlijk overleg ~(Lei- den-Provincie-Warmond). Ofschoon Ge deputeerde Staten en het gemeente bestuur van Leiden zulks wel toezegden, is dit nimmer geschied. Een-maal is het gemeentebestuur van Warmond' op eigen verzoek uitgenodigd om zijn bezwaren tegen het plan in het algemeen aan een commissie uit Gedeputeerde Staten ken baar te maken. Vervolgens is het ge meentebestuur van Warmond met nadruk gezegd, dat het slechts ging over het maken van één meer nl. dat in de Zwa nenburgerpolder. 3e. Ten slotte kreeg het gemeente bestuur van Warmond van Uw gemeente bestuur toegezonden een afdruk van het raadsvoorstel Nr. 125 dd. 17 Juni 1950 onderwerp „Zandwinning". Ons ge meentebestuur mocht inmiddels ver nemen, dat bij de stukken, behorende bij bovenbedoeld voorstel geen enkel be zwaarschrift of ander stuk van het ge meentebestuur van Warmond, polder besturen of grondgebruikers aanwezig f was. Daaruit zou door U ten onrechte kunnen worden geconcludeerd dat er dezerzyds geen bezwaren meer tegen het plan bestaan. Wij kunnen U dienaan gaande mededelen, dat Uw gemeente bestuur nimmer aan ons gemeentebestuur of aan andere belanghebbenden de ge legenheid heeft geboden om hun bezwa'- ren en tegenvoorstellen kenbaar te maken. 4e. Onze Raad verzoekt U daarom met klem om, alvorens het voorgestelde aan te nemen, ons gemeentebestuur alsnog in de gelegenheid te stellen alle bezwaren tegen het Leidse Merenplan, geprojec teerd binen de gemeente Warmond, als mede onze tegenvoorstellen, welke een meer verantwoorde wijze van zandwin ning beogen, aan U of aan een Commissie uit Uw raad kenbaar te maken. GEMEENTE LEIDEN OUiciële Publicaties Afsluiting. Gedurende de werkzaamheden aan het kabelnet zullen de Beschuitsteeg, de Har- testeeg en de Nieuwe Rijn (van de Harte* steeg tot de Beschuitsteeg) van Dinsdag 27 Juni a s. af voor alle rijverkeer zijn afgesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2