Vlag en emblemen van de 7 December* divisie overgedragen Cand. W. A. Bijlefeld opvolger van dr A. Th. van Leeuwen NIEUWE LEIDSCHE COUR AN* MAANDAG 26 JUNI 13(0 Ondanks alles de eer hoog Roemvolle geschiedenis eindigde in Legermuseum te Leiden De beide vroegere commandanten van de 7 December-Divisie, gen.-maj. H. J. J. W. Dürst Britt en zün opvolger, gen.-maj. E. Engles en vele commandanten van onderdelen van deze divisie hebben voorgoed afstand gedaan van de vlag en twee emblemen van de divisie. De vlag heeft gedurende het verbluf in de tropen ge waaid bü het divisie-stafkwartier. De emblemen zün geschonken door de bevol king van Buitenzorg, als waardering voor het grote aandeel, dat de eerste infan- terie-brigade had bij het herstel van de orde in deze stad. Na deze ondanks alles roemvolle tüd werden deze tekenen van de divisie naar Nederland gevoerd. Zater dagmiddag zün ze officieel aan de directeur van het Legermuseum, kol. M. C. van Houten, overgedragen. Generaal Dürst Britt herinnerde in zün toespraak aan het Kon. Besluit van 1 Sept. 1946, waarbij de divisie, die voor het grootste gedeelte uit dienstplichtigen bestond, de erenaam ,,7 December" kreeg. Het embleem van de divisie, het wapen van Batavia, was oorspronkelgk het teken van de OVW-ers, die zich voor de strüd tegen Japan hadden opgegeven. Dit is overgegaan naar de gehele ditionnaire macht, die het toenmalige Ned.-Indië zou bevrijden. Toen het laatste onderdeel van de 7 December-Divisie uit de haven van Priok vertrok, woei de divisievlag in de top van de mast en op het achterdek va: schip stond het embleem, ten afscheid aan Indonesië. Om begrijpelüke redenen wilde men dit embleem, dat bevestigd Expositie over het jeugd- en kinderboek Vanavond zal in de Chr. school aan de Middelstegracht, hoofd de heer N. L. van Dalsen, een expositie van jeugd- en kinderboeken worden gehouden, terwijl men tevens kennis kan nemen van enige bijzonderheden over de wording van het boek. Aan deze tentoonstelling, die in de sfeer van de school voor zover ons bekend een nieuwigheid is, is een cau serie verbonden over het nut van het jeugdboek bij de vorming van de jeugd. Concurrentie in de vis Op de markt van Zaterdag ontstond tussen een paar visverkopers uit Scht veningen onenigheid over de verkoop van vis tegen lagere prü's. Het gevolg was, dat een Scheveningse visvrouw gewicht naar het hoofd kreeg geslingerd; haar kap met gouden oorijzers kwam in de Nieuwe Rijn terecht. Een vecht partij (de zoon wilde het voor zijn der opnemen) wist de politie te voor komen. Serenade aan militair Zaterdagavond omstreeks 8 uur heeft de Chr. muziekvereniging „Concordia" in de Nic. Beetsstraat een serenade ge bracht aan haar uit Indonesië terugge keerde lid P. Klinkhamer. De serenade trok begrijpelijk veel publiek. Drietal Herv. Gemeente Vacature ds J. C. van Apeldoorn Het kiescollege der Leidse Hervorm de Gemeente heeft gistermiddag ook weer een drietal samengesteld, en we in de vacature van ds J. C. van Apel doorn (wijkgemeente „Het Centrum"). De predikanten zijn: H. Bout te Amers foort, J. D. Kleyne te Rotterdam en H. Talsma te Den Haag (alfabetische volg orde). Over twee weken wordt een be roep uitgebracht. Hervormd Kiescollege benoemt ambtsdragers Voor de wijkkerkeraden Door de instelling van de negen wijk kerkeraden moest het kiescollege van de Leidse Hervormde Gemeente in zijn gistermiddag in de Pieterskerk gehouden vergadering een groot aantal ouder lingen benoemd. Benoemd zijn: voor „Het Centrum" de heren Schaap en P. van der Waals, voor „Mors'kwartier" de heren F. Datema en D. Bos, voor „Rehoboth" de heren Th. Wetting en G Knotter, voor „Marewijk" de heren C- van der Voort, W. van den Berg en H. Stehouwer, voor „Staalwijk" de heren A. Leemans, prof. dr G. Seven- ster en F. du Pon, voor „Pniël" de heren G. Bernard, J. Lardé en W. Lagendijk, voor „De Molenwijk" de heren dr A. J. Sneep en A. P. Heykoop, voor „Kooiwijk" de heren A. G. Huigen, P. Barendse en J. Revet, voor „Leven daal" de heren E. Guldemond, O. Kruis- aijk en P. P. de Koning Jr. Voor de wijkgemeente Morskwartier werd nog tot diaken gekozen de heer P A. Vis. VANAVOND VOETBALWEDSTRIJD TUSSEN GEREF. J.V.'s Vanavond zal op het N.B.L.O.-terrein aan de Zoeterwoudse Singel een voetbal wedstrijd worden gehouden tussen de Geref. J.V.'s „Obadja" en „Fidus Pacta". De wedstrijd, waarbij de heer T. Pet als scheidsrechter zal optreden, begint om half 8. De baten zijn voor Ambon. „Accordanto" gaf eerste uitvoering Ongeveer drie maanden heeft de op 2 Maart jl. opgerichte accordeonvereniging „Accordanto" nu gerepeteerd, soms wel twee maal per week. In dezelfde tüd heeft men kans gezien een 200 donateurs te winnen. Voor een aantal hiervan *s Zaterdagavond in de „Kleine Burcht" een contactavond gehouden, terwijl a.s. Za terdag voor de overigen een uitvoering wordt gegeven. De vereniging telt nu 32 spelende leden, onder wie vele zeer jonge. Het kwam goed uit, dat er enige spe lers ontbraken, want met moeite konden de 22 op het kleine podium worden ge plaatst. Na een inleidend woord van de voorzitter, de heer Th. Langeveld, werd het programma ingezet met „Wien bleibt Wien" van Schrammel. Het komt ons voor. dat men onder de bekwame leiding van de heer Lauw Boellaard nog wel eens een prijsje zal veroveren op een concours. Behalve een serie populaire liedjes werden o.a. nog gespeeld „Offenbach- melodieën" van J. Offenbach arr Jean Linard, en melodieën uit „De Vogelkoop man" van Carl Zeiler, arr. Jean Linard. (Dok traden enkele solisten op. was aan een zuil van het paleis te Bui tenzorg, niet achterlaten. Bü het binnen varen van de thuishaven hadden de mili tairen het embleem op het voordek ge plaatst. Generaal Dürst Britt herinnerde ook aan de kameraden, die wèl achterge- blven zün, namelük op het ereveld Men- teng Pulu. Dezen behoren niet naar het vaderland te worden teruggevoerd; zü dienen te rusten in de grond, waarop zü vielen. Hü sprak er zün overtuiging over uit, dat de regering voor de veiligheid van hen zorg zal dragen. opgehangen aan de zol- de Indische zaal, waarin ook I oorlopige houten embleem is ge plaatst. Het metalen embleem, dat hier later voor in de plaats kwam, is tegen de muur op de binnenplaats bevestigd. Ten slotte sprak generaal Dürst Britt de hoop uit, dat deze tekenen tot in leng te van dagen zullen getuigen van de da den van de 7 December-Divisie, in het algemeen van de Nederlandse militair, en van de voortreffelüke wüze, waarop de mannen onze eer hebben hooggehou den. Hierna sprak kol. Van Houten, de di recteur van het museum, die namens het bestuur de vlag en de emblemen aan vaardde. Hü noemde het een grote eer dat deze tekenen binnen de muren van dit museum bewaard zullen blüven. Met het uitspreken van de wens, dat het alle militairen zal mogen gelukken, een pas sende werkkring te vinden, eindigde hü zün korte toespraak. De overdracht werd o.a. bügewoond door de oud-burgemeester van Buiten zorg, ir J. J. Pennock, lt.-kol. A. A. J. J. Thomson en lt.-kol. D. Blanken, die com mandant van de le Inf. Brigadegroep generaal mr H. J. Kruis en zün echtgenote en door lt.-gen. M. R. H. Cal- meijer, de plaatsvervangend chef Gene rale Staf. Ook lt.-kol. J. Hoytema, de oud-commandant van het le Reg. Huza- an Boreel, het onderdeel, dat de vlag en de emblemen naar Nederland bracht, was aanwezig, alsmede vele an dere commandanten van onderdelen der| 7 December-Divisie. Oude jaagbrug over de Vliet wordt opgeruimd Zodra de nieuwe basculebrug over de Leidse Vliet bg de Lammebrug zal zijn opengesteld voor het verkeer, za de ten Zuiden daarvan gelegen oude jaag brug voor het verkeer geen betekeni meer hebben. Ged. Staten zün van me ning. dat de jaagbrug dan zonder cni bezwaar kan worden opgeruimd, terwt het daarop aansluitende jaagpad tot de Zoeterwoudse weg eveneens aan zür openbare bestemming kan worden ont trokken. Concurrentie-beding voor handelsreizigers Gaat het binnenkort verdwijnen? De afdeling Leiden van de Ned. Han delsreizigersvereniging hield een druk bezochte vergadering onder voorzitter schap van de heer J. v. d. Berg. Er werd een onderlinge bespreking over verkoop problemen gehouden, waarbjj de heren Swaan en Van Staveren als inleiders toelichting gaven op hun ervaringen, waaruit de jongere handelsreizigers le ring konden trekken. Vervolgens werd de strekking van het concurrentie-beding bij het aangaan van een arbeids-ovei komst volledig uiteengezet, waarbij ge concludeerd werd, dat de gehele gadering unaniem van oordeel was deze clausule een onbillijke beperking in de vrijheid betekent voor de handels reiziger of -agent. De Intern. Liga Handelsreizigers te Genève. waarbij de NHRV is aangesloten, heeft de intrekking van voornoemde clausule op haar pro gram van actie staan, zodat mag worden aangenomen, dat het concurrentie-beding binnenkort tot het verleden zal behoren. Eindexamens Chr. Kweekschool Voor het eindexamen Chr. Kweek- slaagden A. Linschoten, Leiden, A. van Leeuwen, Voorschoten, J, Kerkhoven, Hazerswoude, H. Hilgeman; Wassenaar, B. Ouwerkerk, Leiden. Afgewezen 1 candidaat. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Geboren: Bert z. v. J. van Leeuwen en I. Schut; Albert z. v. P. van Hove en A. Robert z. v. P. J. Schinkel en A. Zeegers; Anna G. G. M. d. v. J. Verhoe- J. M. Waayer; Jacques M. J. Verhoeven en J. M. Waayer; Leendert L. Schilder en C. Boekkooi; Laura d. v. H. J. C. Hansen en L. J. van Haasteren; Martinus z. v. F. van Rijns ou en C. S. Paats; Jacobus J. z. v. A. in Weeren en B. F. Boer. Overleden: E. C. Hinderer, wed. van J. Hartkamp, 76 j. Ongeveer 500 Indonesiërs, die door de Japanners naar de Andamar.nen ren overgebracht, zullen nu ingevolge een overeenkomst tussen India en Indo nesië naar hun land terugkeren. Begint zijn werk na de zomervacantie Naar wjj vernemen heeft het kiescol lege van de Leidse Hervormde Gemeen te er in toegestemd, dat dezer dagen in de vacature van dr A. Th. van Leeuwen voor het werk onder de Oosterse fl.uden- ten in onze stad zal worden benoemd cand. W. A- Bülcfeld, thans woonachtig te Groningen. Cand. Bijlefeld werd in 1925 te Tobelo op Halmahera geboren, waar zijn ouders in de Zendingsdienst werkzaam waren. In 1933 vestigde hij zich te Groningen. Vancouver Boys Band veroverde Hillegom Killegom heeft de Vancouver Boys Band Zaterdagavond op grootse wyze ontvangen. Op het perron werden de mannen onthaald door de Hillegomse Harmoniekapel, die het Canadese volks lied speelde. Langs de weg naar de zaal Van Dril stonden veel belangstellen den. De heer Kappert sprak een ope ningswoord en bracht dank aan allen, die oor huisvesting van de bandleden zorg en en aan de H.H.K. Ook richtte hij 2icn i- het Engels tot de band. Reeds na het spelen van de volksliedc- n bleek, dat het klankvolume voor de zaal te groot was. De nummers werden door de dirigent zelf aangekondigd en hij toonde zich niet alleen een goed dirigent, ook een geestig conferencier. De band heeft een voortreffelijke discipline speelde afwisselend mars, opera en moderne muziek. Vier musici lieten zich van de vocale kant kennen, o.a. in negro-spiritual. Het programma viel buitengewoon in de smaak. De burgemeester, die met zijn echtge note aanwezig was, heette de band wel kom in zijn kleine gemeente, die door de bloembollen zo'n grote naam heeft. Ook bracht hij dank voor de offers, die Cana da bracht bij de bevrijding van ons land. Hij bood de dirigent een vlag aan in dc Hillegomse kleuren en het wapen, waar op de woorden „HillegomHolland dankt Canada". Namens de jeugd sprak mej. Vis, die de bandleden een fantasie-zakdoekje aan bood. De avond werd met het Wilhelmus besloten, nadat het publiek een toegiftje had „afgebedeld". HAAGSE POLITIERECHTER. Smokkelwerk De koopman W. M. te Alphen aan den Rijn had zich bezig gehouden met goe deren van smokkelarij afkomstig. Het raren kousen, die clandestien werden •erhandeld en waarvan de Officier meende te mogen aannemen, dat die een stevige prijs hadden opgebracht. In ver band met de minder gunstige inlichtin- ;n over verdachte, eiste de Officier vee maanden gevangenisstraf. De Politierechter veroordeelde con form de eis. Het geschenk De grondwerker P. V. te Alphen aan den Rijn had een kennis een geschenk gegeven. Dat dit van diefstal afkomstig was, zal de betrokkene niet hebben ge weten. Op zijn werk had verdachte n.l. enkele voorwerpen weggenomen waar hij zelf dus niet zoveel profüt had getrokken. Officier eiste, omdat verdachte reeds eerder was veroordeeld, 2 maan den gevangenisstraf. De Politierechter veroordeelde conform die eis. Hier bezocht hij het Willem-Lodewijk- gymnasium en deed hij in 1943 zijn eind examen. De laatste twee oorlogsjaren met de theologische studie begonnen, werd cand. Bijlefeld in 1945 ingeschre ven aan de Rgksuniversiteit te Gro ningen, waar hij eind 1946 het candi- daatsexamen theologie heeft afgelegd. Een jaar later deed hij het voorberei dend kerkelijk examen en in Septem ber 1948 het proponentsexamen te Den Bosch. Van de zomer van 1947 tot aan de Kerstvacantie 1948 woonde hij in het Zendingshuis te Oegstgeest en ontving hij opleiding aan de Zendingshogeschoo!. Van Maart tot December 1949 was hij werkzaam in de Ned- Hervormde Evan gelisatie te Zuidlaren. Candidaat Bijlefeld deelde ons nog mee. dat hü zün arbeid in Leiden pas na de universitaire zomervacantie zal aanvatten. Zün doel is om naar Indo nesië te gaan en het werk in onze stad ziet hü dan ook zeer bewust als voorbe reiding hiertoe. Het wapenschild van.de 7-December-divisie is opgeborgen in het Legermuseum te Leiden, als een herinnering aan de Expeditionaire Macht. V.l.n.r.: ir J. J. Pennock, oud-waarnemend burgemeester van Buitenzorg, gen-ma j. E. Engles, gen.-maj. H. J. J. W. Dürst Britt, luit.-kol. A. A. J. J. Thomson, oud-comman dant van de le infanterie-brigadegroep, luit.-kol. J. Hoytema van Konijnen burg, oud-commandant van 1 Reg. Huzaren van Boreel, die het schild naar Nederland bracht, en luit.-kol. D. Blanken, oud-commandant van de le infanterie-brigadegroep. (Foto N. van der Horst) Lisse gaat bouwen voor ouden van dagen Toeslemming voor 27 woningen Door de gemeente Lisse is van de be trokken instantie bericht ontvangen, dat goedkeuring wordt verleend tot dc bouw van een 27-tal woningen voor ouden van dagen, bij wgzc van extra-bouwvolume. Het architectenbureau Leen Tol alhier ontwierp reeds enige tijd geleden ei plan voor het bouwen van een compli woningen op het terrein, gelegen langs de Prinsessenstraat, welke daarvoor doorgetrokken zal worden. Aan de be- bouwing zal, door bijzondere groepering der huizen, het karakter van een hofj> worden gegeven, welk doel mede za worden verwezenlijkt door de aanleg een gemeenschappelijke tuin op de binnenplaats. Het complex zal een betrekkelyk grote woningen omvatten (met een inhoud van 260 m3) en v een 23-tal kleinere woningen met ee houd van plm. 200 m3. Laatstbedoelde huizen zullen hoofdzakelijk voor m van ouden van dagen bestemd zyn. die thans in een voor hen te grote woning, gehuisvest zijn, waardoor woningruimte vrij komt voor grotere of groeiende gezinnen. Deze huizen zullen gebouwd worden in samenwerking met woningbouwvereniging „Volksbe- lang". i data zijn 12 e jsloten werd de lidmaat- Juli aan te bieden. de ouders lid zijn, VOORHOUT Feest op 12 Het bestuur vai heeft vergaderd feestprogramma. September. T schapskaarte Kinderen, va krijgen grati e. Aan het gemeentebestuur zal subsi- ie worden gevraagd. De eerste dag wordt 's morgens ge opend voor het gemeentehuis met een aubade van de schoolkinderen. Op het in van de R.K. Jongensschool zal poppenkastvoorstelling worden ge geven. 's Middags is er een harddraverij. tweede dag zal gevuld worden met allerlei volksspelen, zoals ringsteken, i-knuppelen, tobbetjesteken. Tevens VOORSCHOTEN Verregende sportdag De schoolsportdag van Vrijdag is deeltelijk in het water gevallen. Het ochtendprogramma kon bijna geheel orden afgewerkt, 's Middags vonden de wedstrijden echter geen doorgang. Be sloten werd omstreeks half Juli op een middag de rest van het programma af te werken. Ged. Staten stellen aan de Prov. Staten voor, van de in de bebouwde kom gelegen gedeelten van de Prov. weg Rijs wijkDe Vink, tezamen tpr lengte van plm. 540 m, het beheer en net onderhoud te dragen aan de gemeente Voor schoten. Eerste hulp voor 1200 Leidenaars Mej. D. Dorst verlaat de Sleutelstad In Januari 1944, toen het gebrek semi-artsen wegens het sluiten var Leidse universiteit nijpend werd, kwam mej. D. Dorst als verloskundige r Leiden, aangesteld door de G- G. G. D. Een jaar en negen maanden werk te mej. Dorst als zodanig. Toen vestigde zij zich zelfstandig als verloskundige. Haar praktijk begon te bloeien en toen dan ook bekend werd, dat zij zou heengaan, vormde zich spontaan een comité ter huldiging van deze „moeder" van 1200 baby's. Het waren er inderdaad 1200. die zü hielp ter wereld komen. Eenmaal kwam het voor. dat in vijf weken vijf tweelin gen hun entree maakten en haar as-, sistenten waren binnen een half jaar twee maal behulpzaam bij de geboorte van een drieling. Dat zijn dingen, die een prakUj'k bekendheid geven- Mej. Dorst gaat Leiden verlaten. Zü heeft haar verloskundige praktijk over gedaan aan mevr, J. Thisbevan Dijk. Zaterdagavond was het huldigingscomité te haren huize in de Druivenstraat bijeengekomen om bij monde van de heer J. Huschka namens patiënten en oud-patiënten een radio met tafel aan te bieden. Dat dit in goede aarde viel, be hoeft wel geen betoog. Namens de kraamverzorgsters bood zuster C M. van Weizen ook enkele geschenken aan. Een bandje zorgde voor vrolijke muziek. Alphenaren togen naar Hazerswoude Zaterdagmiddag maakten plm 30 leden en belangstellden van de Historische Vereniging voor ALphen aan den Rijn en omgeving een excursie naar dc en kele jaren geleden gerestaureerde Ned. Herv. kerk te Hazerswoude. Deze kerfe behoort met de Westerkerk te Amster dam tot de eerst-gebouwde Protestantse kerken. De heer J. Dekker, directeur van gemeentewerken te Hazerswoude, onder wiens toezicht de restauratie werd uit gevoerd. gaf een overzicht van de ge schiedenis der kerk. De organists de heer A. Bergman, bespeelde het 100-jarige orgel. De dames F. Dekker en n SamsomGrijpma zongen beurtelings, begeleid door de heren Vonk uit Koude kerk en Verduin, Van der Heijden en Hoekstra u-it Alphen aan den Rijn. Ha zerswoude zou veel-kunnen bijdragen in de historie van de Rijnstreek. Wellicht kan dit bezoek een stimulans zijn tot oprichting van een historische vereniging te Hazerswoud,e. Na ruim achttien jaar Ds W. van den Bos nam afscheid van Oude en Nieuwe Wetering Wegens vertrek naar Pijnacker-Nootdorp Ds Willem van den Bos. Geref. pre dikant. werd op 3 Januari 1932 bevestigd als predikant van de Geref. Kerk van Oude en Nieuwe Wetering. Men begrüpt. dat er in de aehterliggende jaren banden zgn gegroeid. En het viel ds Van Bos zowel als de kerkelijke gemeente teravond misschien wel dubbel-zwaa scheid te nemen; de predikant zal zich verbinden aan de gemeente van Pijn acker-Nootdorp. De tekst voor de afscheidspreek I Joh. 2 28. Ds Van den Bos begon met op te merken, dat hij in Oude en Nieuwe Wetering 18% jaar het Woord van Goa heeft mogen verkondigen. Dit wilde hij ook op deze avond doen. Het thema der prediking was: het blijven in Jezus. Om in Christus te blijven moeten wij echter eerst in Christus zijn. Het ver maan om in Jezus te blijven is ook van daag niet overbodig. Er is zo ontzettend veel dat ons van Hem aftrekt. Wij leven in een wereld1 die van dag tot dag meer vermaterialiseert. De vrucht van het blyven in Jezus draagt in zich de hoop voor de toekomst. Gods kinderen wachten een nieuwe hemel en een i we aarde, waarin gerechtigheid woont. De komst des Heren in volle eer en jesteit zal uitmaken dat het roepen „Here, Here" alleen geen uitkomst brengt. Echter zal de komst van de Koning voor Gods kinderen geen zaak zijn van schrik. Ds Van den Bos wees de ouders op hun taak jegens di kinderen. Hij heeft het er in zijn preken zo vaak over gehad. De toekomst ii Heren en Zijn kinderen zullen nie: schaamd uitkomen, maar ingaan in glorie. Het gepredikte woord klinkt over de doodsschaduw heen. Na de preek richtte ds Van den Bos zich tot verscheidene afgevaardigden, o.w. van het gemeentebestuur van Alkemade, van de Ned. Hervormde Gemeente, de" classis Woerden van de Geref. Kerk, de consulent, ds G. F. Snel van Nieuw veen. de kerkeraad van Leimuiden, in welke plaats ds Van den Bosch ruim drie jaar consulent is geweest, de Chr. scholen, di jeugdverenigingen, de mannen- en vrou wenvereniging e.a. In zijn toespraak tot de kerkeraad her innerde ds Van den Bos aan de droev oorlogsjaren, toen ook de Kerkscheuring plaats greep. Hij sprak er zijn blijdschap Nieuws uit Alphen aan den Rijn Concert op 't flamingo- strand Het pad van hen, die iets groots tot stand weten te brengen, gaat niet steeds op rozen. Voorzover hij dat nog niet wist, ondervond dat de afgelopen ook de directeur van „Avifauna". Het had zo machtig mooi kunnen zijn, die avond van 21 Juni. Dat bewees Zaterdag 24 Juni. Toen zwaaide Dolf van der Linden opnieuw zijn dirigeerstaf in „Avifauna". Maar nu zat zijn Metropole-orkest op het Fla mingo-strand, temidden van de bloemen en plantenpracht en geflankeerd door de flamingo's, die door schorre roep hun verwondering uitdrukten over deze gang Het orkest zat heerlijk beschut achter de hoge wandelweg. Voor de bezoekers was het wel wat fris op de terrassen rond de fraai verlichte vijver. Het laat ste gedeelte werd door velen dan ook doorgebracht in het pas geopende pavil joen, dat thans in tweeën gedeeld is en ieders bewondering wekte. Zij het dan, dat het verloop niet was, zoals gedacht en gehoopt, de bezoekers hebben genoten van concert en tuin en zullen de faam van „Avifauna" verder verbreiden. De werkzaamheden in „Avifauna" wor den thans tot ongeveer October gestaakt. zoveel sterker, dat zelfs de junioren- achterspeler van de „Boot"-bouwers niet kon verhinderen, dat zyn doelman tw maal werd gepasseerd. De veteranen-ploegen leverden spannende strijd en het was nog duidelijk te zien, wie in jeugdiger jaren tot de uitblinkers op het voetbalveld behoor den. Hoewel de lui van de scheepswerf sterker waren, dank zij de stuwkracht van H. Hesseling, gelukte het Elshout c.s. niet te doelpunten. In de tweede helft scoorde H. de Graaf in buitenspel positie voor de Motorenfabriek. Dit bleek het enige doelpunt van de strijd; C. Linden zag zelfs kans enkele minuten voor tijd, met een leeg doel voor zich, nog naast te schieten, waardoor de scheepswerven de meer dan verdiende gelijkmaker ontging. De heer J. Verruyt leidde beide wed strijden correct. De heer W. Boot reikte, na enkele fecilicitatiewoorden jeugd-aanvoerder de lauwertak die van de oudjes. J. van 't Wout, de metalen bal uit, beide wisselprijzen. De baten van deze wedstrijden k^ goede aan het t.b.c.-fonds van de firma Boot. Optocht van de speeltuinjeugd. Het feit. dat Zaterdag de jaarlijkse collecte voor de speeltuinen gehouden werd, is door de drie verenigingen op dit gebied gebruikt, Onderwijl zal er binnenskamers doorge- j deT dag te komeJn- werkt worden aan nieuwe plannen. Want, „angs eent gedeelte van de hoge zyde hoewel de lof algemeen is. de directie; 6 a°"»°P voorafgegaan v -i „Avifauna" wil haar park nog groterI Daarna volgde de jeugd mooier en attractiever maken. „Bloemhof die wel eens beter voor de dag is gekomen; wellicht was hier Wedstrijden tussen „Boot -werkers. ircaclie op al de teesK„ van d(, Het is tot een prettige traditie ge-: tijd merkbaar. Van hen, die extra worden, dat jaarlijks voetbalwedstrijdende dag kwamen, noemen we het groepje Speeltuin „Oudshoorn' gespeeld worden tussen het personeel de motorenfabriek en dat scheepswerven van de firma D. Boot N.V. Ook Zaterdagmiddag H.B.S.-terrein het toneel van dit sport gebeuren, waarvoor bevredigende be langstelling was. Enkele directeur; N.V. waren mede aanwezig. Eerst werd gespeeld de juniorenmatch ussen de motorenfabriek „De Industrie" :n de combinatie van de scheepswerven ,De Industrie" en „De Vooruitgang". De motorenbouwers wonnen met 20, nadat de rust met blanke stand gekomen Met windvoordeel waren de laatsten Politie gaat weer op achterlicht letten Misbruik van merk „rijkskeur" wordt bestreden Minister Spitzen zal in overleg treden iet zijn ambtgenoot van Justitie om trent het weer volledig toepassen en idhaven van de voorschriften ter zake van de rgwiel-achterlichtjes. Er zal echter voor het publiek een redelijke overgangstermijn in acht v. orden geno- In dit overleg zal ook het tegen gaan van misbruik van de aanduiding „rijkskeur" worden betrokken. Dit deelt minister Spitzen mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Kamerlid Verkerk r.). Een motie van wantrouwen tegen Lichtveld Het hoofdbestuur van de Nationale Partij Suriname heeft Zaterdag aa; gouverneur, de Staten en de fractie der N.P.S. een motie van wantrouwen tegen minister Lichtveld ingediend. Nederland wil Suriname steunen Gouverneur Klaassenz heeft bij terug keer uit Nederland te Paramaribo v klaard, dat minister Lieftinck bereid iname' financiële steun te geven, als .verantwoorde plannen" worden voor gelegd. Men kan een Indonesische ver tegenwoordiging in Suriname verwach ten, zeide hij- Obligatie-emissie Wilton Fijenoord De inschrijving is opengesteld op 5 millioen 3% procent-obligaties van de dok- en werfmij. Wilton-Fijenoord N.V. te Schiedam, koersende 101 pet. met 25 jaar looptijd. Houders van niet uit gelote 4% pet. obligaties hebben recht voorkeur tegen een koers van 100 pet. „De grote drie' maakte een uitnemende 'beurt. Hier veel aandacht aan de kleding en de ver siering besteed. In de groep werd o.a. eer moquette van het clubhuis op de nieuwt tuin meegevoerd. Speeltuin „Kinder vreugd" sloot de rij. De jeugd voerde enkele verlangens in de stoet mee, zoals een zweefmolen en een bakschommel. Doordat men niet met de gehele for matie de brug over mocht, beperkte men zich dit jaar tot de hoge zijde. Inmiddels reed een geluidswagen door de gemeente, die steeds een opwekking om de collecte te steunen deed horen. Enkele leden van „The home-players", voor de gelegenheid in oud-vaderlandse kleedij gestoken, zorgden voor muziek de heer Van Zwieten draaide plaatjes. We vernemen, dat de collecte ƒ367.21 heeft opgebracht. Concours-s Alphens dubbelmannenkwartet „Eupho- nie", dirigent de heer Dirk van Vliet, kwam Zaterdag uit op het groot natio naal zaalconcours, door de zang var. S.V.H. in Rotterdam georganiseerd. Ge zongen werd in hotel „Coerzand' phonie" kwam uit in de ere-afdeling voor mannenkoren en behaalde het beste resultaat, n.l. de eerste prijs met 311 pun ten. ..Euphonie" is nu naar de superieure afdeling overgegaan. Stationsweg Aarlanderveen. Ged. Staten stellen aan Prov. Staten voor, van het deel van de Stationsweg te Aarlanderveen, tussen het voormalige Stationsplein en de Kerkvaartweg, het beheer over te dragen aan de gemeente Alphen en wel per 1 Mei j.l. en kosteloos. Burgerlgke Stand GEBOREN: Barend, z. van B. Ververs en H. Zondag; Teunis, z. van G. v Diik en J. Alblas; David, z. van H. v. Leeu wen en L. J. Geertman; Teuntje, d van C. J. Koelcwijn en J. Hunink; Anna, d. van M. Boekhout en M. van Dommelen; Janna M., d. van D. Goudkuil en J. M Domburg; Jacoba P. C. M. d. van B A. Hüman en Th. Verhage; Marinus z van P. Voskuilen en M. C. Raaphorst; Maria A. d. van W. Mesman en C M Klein; Maria M. Th. d. van A. A. van Egmond en G. A. Bunnink; Bernardus F. M. z. van Th. A. Beukeboom en J. 'an Deursen; Wilhelmina M. C. d P. Kembpen en M. Keijzer; Marijke W. T. Meulen- G. d. van M. Verburg e berg; Maria J. d. van C. Hoogerwerf J. M. de Jong. GEHUWD: Frederik Snel, 28 j. en Adriana C. van der Linden, 26 jaar; Cor nells P. Klerks, 27 j. en Adriana H. Th. in Leeuwen, 31 j. OVERLEDEN; Hendrik Schipper, 88 j. over uit, dat de Geref. Kerk van Oud« en Nieuwe Wetering voor scheuring'ge spaard bleef. Ouderling Knibbe voerde nog namens de Kerkeraad en de gemeente het woord. Nadat hij de grote waardering en ach ting voor het werk en de persoon van ds Van den Bos had uitgedrukt zongen de aanwezigen de scheidende predikant Pslam 121 4 toe. Ds W. Wijma van Alphen aan den Rijn zei nog iets namens de classis Woerden. Na de dienst hebben zeer velen ds Van den Bos de hand gedrukt. Deze predikant zal in de herinnering van velen in Oude en Nieuwe Wetering een vooraanstaande plaats blüven innemen. De uitbreiding van de v. d. Bergh-stichting Zoals bekend is, behoeft de Dr Mr Willem van den Bergh-stichting te Noord- wük uitbreiding. Men wil het complex uitbreiden met vijf dubbele paviljoens, voor 276 patiënten, alsmede met een kerkgebouw. Dc raming voor het gehele project beiep 2.250.000. Inmiddels zgn de twee dubbele paviljoens cn het kerk gebouw vrüwel gereed gekomen. Ver wacht wordt, dat de nieuwe gebouwen omstreeks September van dit jaar in ge bruik zuien kunnen worden gesteld. Het college van G S. is van mening, dat het dringend nodig is dat tot verdere uitbreiding van de inrichting wordt over gegaan. Het bestuur der vereniging heeft zich tot dit college gewend met het verzoek het terleenverstrekte bedrag te verhogen, zodat thans de bouw van het wintertuin paviljoen ter hand kan worden genomen. In afwijking van de oorspronkelijke op zet zou het bestuur graag eveneens de nodige gelden ter leen ontvangen voor i de bouw van een goed arbeidstehrapie- gebouw en voor twee dienstwoningen. Waar van het vorige crediet van 1.000.000 nog rond 100.00 over is, zou 1 met een verhoging van de leensom met 600.000 kunnen worden volstaan. Het college heeft zich opnieuw met de minister in verbinding gesteld om een bijdrage in de huidige zeer hoge bouw kosten te bepleitën. Intussen is de- be hoefte aan verplëegruimte voör jeugdige patiënten zodanig, dat de Provincie naar de mening van G.D. in haar taak zou tekortschieten als in afwachting van de uitslag dezer pogingen de voorgenomen 1 zouw zou worden geremd. Visserijgoltjes Besommingen Zaterdag besomde de trawler Bergen i een reis van 8 dagen bijna ƒ12.000. De KW 41 had een prachtig schip rond- dat ƒ6000 opbracht. De prijzen van de rondvis waren in vergelgking tot de voorgaande dagen niet al te stevig en dit gold speciaal voor de grote schelvis, die het niet verder dan 22ƒ24 bracht, at ongunstig afstak bij de braadschel- is, die 19 per kist opleverde een erschil, dat voor de grote schelvis een eer nadelige gradatie uitdrukte. Veel vis voor vandaag De aanvoer voor de Maandagmarkt •as overvloedig. Twee loggers in de roege losbeurt, de KW 104 en de KW 48, hadden samen 250 manden, de Allan Water leverde 750 kisten, de VL 74, de inne, de Antje en da SCH 160 hadden oncontroleerbaar aantal kisten vis 10 loggers voor de late losbeurt zorg den nog i 700 naast 8 loggers 380 manden losten. Op zichzelf zijn de aanvoeren van de log gers door het slechte weer ongunstig be- 11 invloed en vooral de vangst van de tong j rg minimaal. Deze week hadden 10 loggers slechts 40 manden van deze fgn- 1 Warniloper De Scheveningse logger Onderneming II kwam Zondagnacht op halve kracht mt IJmuiden binnen wegens het warmlopen i iii één van de cylinders. Vastgestelde haringprgzen. De Ned. Bond van Haringhandelaren heeft met machtiging van het Bedrijfs chap voor Visserijproducten aan leden doen weten, dat tot nader order dé i-exportprijzen van de maa haring naar Zweden en Denemarken als 1 •olgt zijn vastgesteld; voor een Holland- v e ton van 100 kg netto ƒ50 en voor Schotse ton van 115 kg netto 57,50. i Prijzen te rekenen op leveringsvoorwaar den f.o.b. Nederlandse haven of grens. Geen te hoge prijs van bloembollen voor Benelux Machtigingen voor de uitvoer van bloembollen naar België en Luxemburg mogen slechts worden uitgereikt, neer de exporteur schriftelijk kan be wijzen, dat de prijs, waarvoor wordt ge leverd, na 26 Juni 1950 door de koper bevestigd. Door deze maatregel wil de regering nadelen vooz de buitenlandse afr nemers voorkomen, nu de minimui portprijzen op België en Luxemburg niet meer van toepassing zijn. Zaterdag is aanbesteed de bouw var ?n R.K, Kerk te Noordwijk aan Zee Met de bouw van deze kerk, die als pro totype geldt voor een 50-tal kerken in ons land zal Maandag 3 Juli a.s. worden be gonnen. Er waren vier inschrijvingen, de laagste was die van de firma W. P. de Vreede te Noordwgk voor de som van f95.250, de hoogste van de firma Evers te Bloemendaal voor f108.120. De gun ning is aangehouden. Sfeer in 't gezin? De „Nieuwe Leidsche" er int

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2