Echtpaar Vijlbrief zestig jaar getrouwd GEBR. GESINK ARTIKELEN HAARDEN KACHELS ELECTR. ARTIKELEN GASFORNUIZEN GASCOMFOREN Haring in twee opzichten wisselvallig NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 ZATERDAG 24 JUNI 1950 WÊm, ifeLAÜVE STEEN EEN RONDJE EREWIJN Het is, dunkt mij, in deze midzo- mertijd een te warme bezigheid op die blauwe steen van ons de gesel te hanteren. Passender in deze zwoele dagen lijkt het mij de erewijh aan te reiken. Vandaar dat ik ditmaal eens het Leidse onderwijspersoneel, in al zijn geledingen, voor het voetlicht laat treden. „Sub sole nihil perfectum", zeiden de oude Romeinen. Er is'niets vol maakt onder de zon. En dat zullen al die Leidse onderwijzers en lera ren, die aan het begin van het les- jaar 19491950 een kuddeke kinde ren onder hun hoede kregen, zeker wel ervaren hebben. Of die kinderen nu knaapjes en deerntjes van de zesde klas van de lagere school waren, of wel aankomende ladies en gentle men van de hoogste klas van gym. of HBS. Deze spes patriae ge. ziet: ik heb vandaag m'n klassieke dag) be zit geen volmaakt verstand. Geen volmaakte ijver. Geen volmaakt doorzettingsvermogen. Geenvol maakte arbeidsbereidheid. Geen vol maakt geheugen. En toch zullen zij straks, als ze toelatingsexamen voor een middelbare school of eindexa men moeten doen, precies moeten weten wie Ada van Holland was, hoe men halfzachte Hollandse guldens kan omrekenen tot keiharde Ameri kaanse dollars, waarom de stelling van Pythagoras zo verdraaid handig is voor landmeters en hoe de conju gatie van capio er uit ziet. Nu moge de Hollandse jongen van nu verschillen van die uit de Came ra Obscura des heren Beets, wat hun genegenheid tot. leren en studeren betreft zijn ze gelijk gebleven. En zie, dan komen de examens. En dan staat ge er toch van te kijken wat die onderwijzers en leraren in Bruid en bruigom, beiden in de Sleutel stad geboren en nu 81 jaar oud, zijn nog gezond; hun eetlust is ook best; hun hu- doet verwachten, dat er naast de ernst,- die er ongetwijfeld deze dagen ook gepaste vrolijkheid zal zijn te beleven.. Het echtpaar Vijlbrief heeft elf kinde- n gehad, maar er zijn er nog negen ln leven. Met dankbaarheid gewaagt het dit aantal.- De vader verdiende ge durende zes jaar zijn brood op de Leidse katoen-maatschappij. Wat waren de sociale toestanden slecht, zei hij. Toen ik Vier kinderen had verdiende ik f 6 per week. Was het Wónder, dat er staking kwam? Het "grootste deel van zijn arbei ders-leven heeft hij echter in de handel gezeten en wel in de fruithandel. En dat 'm best bevallen. Hard moest er ge kerkt worden. Hoe vaak is hij wel niet aar het Haagje geweest omdat het fruit Leiden duurder was. Met de kar-met- ol "die jaren niet in dat kinderkopje én puber-of postpuberKoófd'hébben ipeten te stampen. Een jeugdige kennis van me deed toelatingsexamen voor het. gymna sium. Een knaapje van een. jaar of elf-halftwaalf, ln wiens bol het hele Nederlands elftal met al z'n tussen tijdse variaties vastgebakken zit, die een beeldromannetje verre stelt bo ven die goeie Bos-atlas, die precies weet te vertellen wat de voor- en nadelen van een vliegtuig met straal aandrijving zijn, die sloot en boeren hek prefereert boven bank en school bord. En, overwegende dat in dat met vele interéssen volgestopte bol letje toch wel weinig woonruimte zou overgebleven zijn voor die grote last van blijkbaar noodzakelijke school wijsheid, zag ik voor hem dat exa men, laat ik me voorzichtig uitdruk ken, met gemengde gevoelens tege moet. Na afloop er van hebben we de op gaven samen bekeken en besproken, hij en ik. Welnu, hij wist precies de gevoelens en gedachten van Adama van Scheltema uit te drukken, die deze dichter in een vers had uitge zongen, hij had alle kneepjes van zijn rekensommen doorgehad en draaide er zijn hand niet voor om om haarfijn uit te leggen wat nu eigenlijk de verdiensten van Stad houder-koning Willest III geweest waren. Kijk, en dan zeg ik, baljuw van Leiden, toch, dat hier de sporen van dat grote leger van nijvere werkmie- ren, die men pleegt aan te duiden met de verzamelnaam „onderwijzend personeel", wel duidelijk te onder kennen zijn. Kinderen zijn een moeilijk mate riaal om mee te werken. Ook al is- er de liefde tot het kind aanwezig. En vooral het kind van 1950, dat meemoet in een jachtend en onrustig en onbetrouwbaar leven van super- snelheden en koude oorlogen, is taai hout, om planken van te zagen. En tóch komen ze er ook dit.jaar weer. En nu laat ik, ondeskundige, in het midden of al hun wijsheid de ware wijsheid is. Maar ze zijn be- wèrkt. En bewerkbaar gebleken. Welnu, dat bewerken en bewerk baar maken van deze nerveuze, we reldwijze en verwende jeugd, is re den dat thans op die blauwe steen van ons, op deze zomerdag, al die school-arbeiders een koele teug mo gen nemen uit de beker met erewijn. Ad fundum, dames en heren! GUNST: Een prettige, droge v'a- camtxQ subsidiair nieuwe moed en ijver voor het komende leerjaar. BALJUW. Diamant in de Ververstraat Op 9 Juli a.s. hoopt het echtpaar C. VijlbriefP. v. Helden, Ververstraat 59. de dag te herdenken, dat het zestig jaar geleden in de echt werd verbonden. Mor gen gaan de bruidsdagen in, maar omdat het dan Zondag is, is het feest vandaag officieel en niet zonder luister ingezet. Nu-reeds ruikt de diamanten woning lar de bloemen, en de kinderen en ken- issen Zullen er Wel voor zorgen, dat er straks de zoete geur van fruit bij komt. hond ging hij er dan op uit; ook heeft hij wel gelopen! Toen hij de 70 reeds was gepasseerd is hij gaan rusten. Welver- Het geslacht Vijlbrief telt nu 88 klein kinderen en 28 achterkleinkinderen. Zij allen zijn zeker van plan de bloemetjes mi eens prachtig buiten te zetten, ter ere van vader en moeder, van opa en oma. Hun wens ls dat belden nog lang in goede gezondheid gespaard worden. Oud Leiden" tegen demping van Mare De vereniging „Oud Leiden" ls ver- itrust over de „wederom dreigende demping van de Mare." Zij richtte daar om een waarschuwend woord tot de raad der gemeente, die Maandag ook deZe kwestie zal behandelen. In haar schrij- meent hét bestuur der vereniging, dat het niet nodig is, hét argument van het behoud van karakteristiek stede- schoon nader te onderstrepen. Dat spreekt -voor -zichzelf- reeds genosg; Wel moet de nadruk worden gelegd op het historisch karakter van deze gracht. De Mare immers is hetzelfde water als de Leede, waaraan de stad haar naam ontleende. Juist op het punt, de beide Rijnarmen bij elkaar ko len" waar daarom ook de oude Burcht verrees), mondt de Mare uit, de typische historische verbinding te water tussen Leiden en de ten Noorden van de stad gelegen meren. Hoeveel de struc tuur van een stad betekent voor haar schoonheid, betoogde wijlen, prof. Hui- :inga reeds in 1923, toen eveneens over demping werd gesproken, Ook voor het vreemdelingenverkeer betekent demping een gevoelige klap, al dus „Oud Leiden". Breng de bezoeker de oude Sleutelstad van het Stad huis naar de Lakenhal via de Mare met :ijn prachtige Marekerk en denk U dan de trposteloze aanblik in, die ee.n al of 'niet gevuld parkeerterrein zal bieden! .Weinig aantrekkelijk," zegt het bestuur n zijn schrijven. Hoewel de ontworpen Marebrug de aanblik van de Marekerk door zijn hoge bovenbouw ontegenzeg lijk zal schaden, acht de vereniging toch die brug te verkiezen boven dem ping van de historische gracht. vereniging geeft de raad met de meeste nadruk in overweging het advies de meerderheid van B. en W. on gewijzigd te aanvaarden, waar „histo rische, aesthetische en practische belan- foor de stad op het spel staan." Demping deel Mare voorgesteld JDe raadsleden A. van Dv)k (voorzitter fractie K.V.P.) en mr C. J. Woudstra (Idem Prot.-Chr. fractie) hebben het vol gende raadsvoorstel Ingediend: „Onder getekenden stellen voor. dat de raad be sluit tot demping van de Mare voor het gedeelte van de Haarlemmerstraat tot de Oude-Vestgracht." Straataanleg nabij de Burggravenlaan Het was op 26 April 1948, dat de raad an Leiden besloot aan het bestuur van de Vereniging voor Chr. onderwijs mede werking te verlenen tot stichting van een lagerè school. Zoals bekend is, ver rijst deze school thans in de Rodenbur gerpolder. Het terrein dient nu door straataanleg en ophoging volledig bouw rijp te worden gemaakt, terwijl door het op volle breedte brengen van de Burg gravenlaan tevens de voor woningbouw en gebouwen bestemde terreinen, die niet zijn opgehoogd, ter weerszijden van de in het verlengde van de Rodenbur gerstraat aan te leggen straat bouwrijp zullen worden gemaakt. De kosten wor den _geraamd op ƒ127.000. B. en W. stel len de raad-aldus voor. n tweede voorstel behelst, 100.000 beschikbaar te stellen voor de straat aanleg in verband met de bouw van 51 montagewoningen, systeem M.T.'H., op terreinen nabij de Burggravenlaan en de De Goejestraat door „Ons Doel". Een dokter nodig? De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de dokters Veldhuizen, Kortmann, Lahr, Sneep en Teeuwen. Dokterstelefoon 22222. Welke apotheek? De avond-^ nacht- en Zondagsdienst 'van de apotheken te Lefden wordt van Zaterdag'24 Juni .13. üur tot Zaterdag 1 Juli 8 uur waargenomen door de apo theek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel 20523, en de Doêza-apotheek^ Doezastr. 31, tel. 20313. Het is nog wel aardig te vermelden dat de bruigom gisteren jarig is geweest. De i familie Vijlbrief heeft toen een heerlijk Ivoorproefje gekregen van de feestelijke dagen die komen. Bij dé vele gelukwen sen willen wij graag de onze voegen. STUDENTEN-SUCCESSEN Bij de studenten-athletiekkampioen- schapswédstrijden te Rotterdam gelukte het de Leidse studenten beslag te leggen op de eerste plaatsen, zowel bij de da mes als de heren, be einduitslag was voor de dames- 80 punten en voor de heren 115. Verfwerk aanbesteed Ten stadhuize is aanbesteed het ver richten van verfwerk aan verschillende bruggen en aan de overkapping van de Lammermarkt. Er waren zes inschrij vers. Laagste was Q. W A. Bleys te Lei den voor f 9975 en f 1545, hoogste E Rikken te Hilversum voor f 11.350 en f1780. Verbetering Haarlemmer- trekvaartweg Bij onderhandse aanbesteding voor een Zaandamse N.V. Op 31 "October 1949 stelde de raad gelden beschikbaar ten behoeve van de verbetering van de Haarlemmertrek- v'aartweg overeenkomstig hef Tertiaire Wegenplan Zuid-Holland, voorzoVéel bg-, treft -de -wegvakken spoorwegovergang- Poelgeestbrug ^en Warmonderhekbrug- Postbrug, met vervanging van de Tol- brug door een dam met duiker. Het aanbrengen van puinfunderingen en van een gesloten wegdek tussen ge wapend betonopsluitbanden op de te verbreden weg komt B en W. voor te zijn een werk,-dat voor onderhandse aanbesteding in aanmerking komt. Ged. Staten hebben aan deze wijze van aan besteding -hun goedkeuring gehecht. De laagste inschrijfstej: voor de meest gewenste constructie (koudasfalt) is de N.V. Aannemersbedrijf N. B. M te Zaandam voor f53.7-10. welke inschrij ving met f 1.850 moet worden verhoogd wegens het aanbrengen van een nader opgegeven hechtlaag. zodat de aanne- mingssom in totaal f55.560 zal bedragen. B. en W. stellen de raad voor, in deze zin een besluit te nemen- en zo de onder handse aanbesteding te bekrachtigen. Tweede openluchtconcert In het kader van de, oj>enluchtconcer- ten van de Leidse harmonie- en fanfare corpsen zal de arbeidersmuziekvereni ging „Nieuw Leven" op Donderdag 29 Juni a.s., 's avonds om 8 uur, een concert geven in de "speeltuin „Westerkwartier". AANBESTEDING VAN ACHT WONINGEN Het architectenbureau B. N. A. Bern. Buurman en ir M. P. Schutte b.i. te Leiden, besteedde gisteren namens B. en an: het "bouwen Van" acht woningen dè De Gijsélaarstraat. Er waren zeven inschrijvingen. Hoogste was de fa. H. Korswagèn met f 188.600. laagste de fa Ovérdevest te. Rijnsaterwoude met f 154.290. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris A. H. Doyer te Leiden: Huis en tuin Timorstraat 28. in bod f 4100, koper de heer A. Cancrinus q.q. te Leiden voor f 4101 Huis met tuin Bakker-Korffstraat 3, in bod f 3000, koper de heer E. van Starkenburg q q- te Oegstgeest v. f3300. Huis en erf Koolstraat 13, in bod f950. koper de heer E. van Starkenburg q.q. te Oegstgeest voor f 1100. De percelen te Voorschoten, Rijndijk 258 .te Oegstgeest, Térweeweg 100 en te Leiden, Uiterste Gracht 91 en 93, zijn uit de hand verkocht. De percelen te Oegstgeest, Terweeweg 104, te Leiden, Ten Katestraat 11, 13 en 15 en Waardgracht 132, zijn niet ver kocht. Weer een zilveren N.Z.H.-jubilaris De heer A. Gijzenjj. die 25 jaar als con ducteur in dienst van de N.Z H.V.M. was, werd in zijn woning aan de Bronk- horststraat hartelijk gehuldigd. De chef van het vervoer bood de jubilaris enveloppe aan met oorkonde. Boven dien ontving de 'jubilaris de 'zilveren draagpenning met'oorkonde van de Mij voor Nijverheid en Handel. De heer J. Ockeloen kwam namens het jubileum- fonds feliciteren. Eveneens inet een ge schenk voor de jubilaris en een bloem stuk voor zijn vrouw. Ook passagiers, deden mooie bloemstukken toekomen. In de avonduren heeft het muziekcorps van de N Z.H., waarvan de jubilaris al jaren lid is .een uitgebreide serenade gebracht. GEMEENTE LEIDEN Officiële Publicaties INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE „DR VAN VOORTHUYSEN- SCHOOL VOOR INDIVIDUEEL ONDERWIJS". Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemene kennis: lo. dat kinderen, die het gewone onder- 'ijs slecht kunnen volgen, in aan king komen voor plaatsing op een school nor moeilijk lerende kinderen; 2o. dat plaatsing geschiedt na een gratis verstandsonderzoek door de schoolarts 1 het hoofd der B.L.O.-school; 3o. dat opgave voor dit onderzoek kan geschieden: aan de A-afdeling der school, Cae- ciliastraat 65a, tel. 23064; aan de B-afdeling der school, Pie terskerkhof 4a, tel. 22526; bij de schoolarts Dr J. G. Bazuin, Nieuwe Mare 13a, tel. 20645; d. bij de hoofden der gewone lagere scholen, betreffende leerlingen van die scholen. Plaatsing op jonge leeftijd is zéér aan te bevelen. De eerste diploma's koeltechniek uitgereikt De school is uniek in Europa Gisteravond werden in.de School voor Koeltechniek te Leiden de diploma's uit gereikt aan de leerlingen, die met goed gevolg het eindexamen hadden afgelegd. Tevens werd de uitslag van het examen Verklaring A Koelmachinist meegedeeld. De succesvolle leerlingen werden toege sproken door de heer H. Versteeg, direc teur van de school. Hij zei, dat het voor het eerst sinds het bestaan van de school was de enige inrichting voor koel- technisch onderwijs in Nederland dat er diploma's werden uitgereikt. ;De heer N. Wolters, lid van de examencommissie voor landmachinisten koelbedrijf. prees het initiatief van de. heer Versteeg. Hij deelde mede, dat deze school zelfs enig Europa is. Voorts wees hij op het grote bejang, dat zowel de groot-industrie als de patroons in de kleinkoeltechniek hebben bij goede monteurs. Een gediplo meerde monteur heeft bovendien grote mogelijkheden. Ook een docent en een leerling voerden nog het woord. Voor het diploma Koelmonteur slaag den: J. G. v. Knotsenburg. Schiedam. E. Kraag, Den Haag; F. I. v. Rosevelt, Voor schoten: G. Bakker, Den Haag. Voor Verklaring A Koelmachinist slaag den: F. B. A. Borcharding. Leiden; W Dixon, Haarlem; C. van Kesteren, Sche eningen; J. Vervoorn, Leiden; P. A. van Werkhoven, Leiden; L. F de Boer, Haar lem: E. van Beest, A dam; J. Dekker. A dam: P Huiser, A'dam: K de Kat. A'dam; J. de Vries, Alkmaar; D. de Vroome. A'dam, Th. v. d. Velde, A'dam Straataanleg nabij de Lage Morsweg Ih verband met de bouw van 54 mon- tagewoningeb en 5 winkelwoningen, sy sleem „Krabo", en met de bouw van 51 eengezinswoningen met verminderde bijdrage, een en ander door de woning bouwvereniging „de Tuinstadwijk" op terreinen aan en nabij de Lage Morsweg dienen enkele straten te worden aange legd alsmede enige straatgedeelten, ener zijds ter verkrijging van de volle straat breedte, anderzijds ten ontsluiting var de wijk. De totale kosten worden ge raamd op f 142.100 Verder dient een transformatorgebouw tje met gasregulatuurr.uimt.e ter plaatse, ten behoeve-van,de Stedelijke Fabrieken van Gas en. Electriciteit te worden ge bouwd, waartoe =t 84 m2 grond ter be schikking van dat bedrijf behoort te worden gesteld. De kosten per m2 bouw rijpe grond zijn op f 19.06 te ramen. B. en W. stellen de raad voor, aldus te besluiten. Niwin te Leiden zette streep onder het werk Ten huize van de voorzitter, rector L. P M. Vester, heeft de afdeling Leiden der Niwin gistermiddag haar laatste be stuursvergadering gehouden en daar mede een streep gezet onder de werk zaamheden, welke zij ten behoeve „onze jongens overzee" sedert 1946 heeft verricht. De penningmeester, de heer L. Molijn, gaf eeri overzicht van de ver schillende acties en van- de plaatselijk ingezamelde middelen, welke haar daar toe in staat stelden. Uitsluitend onder auspiciën van het Leidse comité werd ruim f 59.000 ont vangen. waarvan o.a- werden aange kocht- twee cantinewagens, een radio- installatie vóór het militair hospitaal te Padang, later overgebracht naar Pal'em- bang, meer dart 5000 Kerst- én jubiléüm- pakketten, vier z.gjn. riimbóekisten er sportartikelen en tenslotte "een aantal films over Leiden. De vele dankbetuigingen, welke het comité in de loop der jaren uit de Oost mocht ontvangen, vormen het besté be wijs. dat de belangstelling ert het mede leven der Leidse burgerij in hoge mate werd gewaardeerd. Wfj mogen namens dat comité zeggen: óók door het comité. BURG. STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Theodorus J. M., z. v. W. J. Ter Haar en H. M. A. van Noort; Gerardus M., z. v. W. Slops en M- J. Hil- bert; Hendrika J., d. v. J. de Jong. en J. Schenk; Jacob, z. v. A. A. de Ruiter en C. Spaargaren; Hendrik L., z. v. T. W. Langeveld en A. v. d. Putten; Egbertus, z. van E. Wouda en C. Hoogendoorn; Johannes J., z. v. J. Boll en P. E. Ser- van Beelen; Jurianus A., z. v. J. A. Kerk dijn; Abraham P., z. van F. P. Bolle en G. van Beelen; Jurianus A, z. v. J. A. Kerkvliet en T. M. Honsbeek; Cornelis M., z. v. J. A. Kerkvliet en T. M. Hons beek. OVERLEDEN: J. G. van Es, m„ 71 jr. GEHUWD: G. F. Meyer, jm, en M. E. Gans, jd. (Advertentie) Nieuwsflitsen uit de omstreken ALPHEN AAN DEN RIJN Des Werkmans Vriend Onder leiding van de heer A. Noomen hield de Chr. Coöp. Bouwvereniging „Des Werkmans Vriend" haar 51ste jaarver gadering. Na de opening herdacht de voorzitter de heer S. C. v. d. Spelt", die de vereniging 40 jaar als penningmeester had gediend. Spi". herinnerde ook aan het bedanken als commissaris wegens ziekte van de heer Th. Spreij, en riep de nieuwe commissaris, mr G. Wessel, hartelijk welkom toe. Mr Wessel ver klaarde graag bereid te zijn de vereni ging te dienen. Het jaar is financieel gunstig geweest, aldus de penningmees ter, de heer G. Zwaan. Bij de bestuurs verkiezing werden de heren G. Zwaan A. Blom gekozen. Jeugddienst Ned. Herv. Kerk In de jeugddienst, morgenavond in de Ned. Herv. Kerk Julianastraat te houden, ipreekt dr Itterzon van Den Haag. Een half uur voor de dienst ls er jeugdzang. Mulo-examen Voor het Mulo-diploma B ls geslaagd Fr. Kempers. Medische dienst Voor zover het patiënten betreft van de doktoren J. Bergman en H. M. Hue- ting te Katwijk aan den Rijn en E. E der Laan te Rijnsburg, wordt de Zondagsdienst waargenomen door dok ter E. E. van der Laan, Rapenburg 1, Rijnsburg, tel. 2810. KATWIJK AAN ZEE Toelatingsexamens. Voor het toelatingsexamen Gymnasium slaagde Piri-i Hofkes; voor dat van de Chr. HBS. slaagden Annette Puister, Leen Baalbergen, Johannes Holtrust. Huib Kalsbeek, Johan Korndörffer en Gert Minnee. Allen waren leerling van de Chr, opleidingsschool, hoofd de heèr Schoolreisje. Gisteren maakten de kinderen van de hoogste klas van de Oranjeschool, hoofd de heer J. Volbeda, een schoolreisje. Al :even uura vertrok men. Het ging Arnhem, waar een bezoek werd gebracht aan de „Bedriegertjes", het Die renpark en het Openluchtmuseum. Voorts maakten de jongens on meisjes een wa tertochtje naar de Westerbouwing. De terugreis ging via Wageningen en Rhenen, waar kersen werden gegeten. Tenslotte bezocht men in Zeist nog een speeltuin. Het was erg jammer, dat de regen vaak uit de hemel stroomde. Maar de stemming was goed. Hoog en laag water. Zondag 25 Juni: hoog water 10.45 en 1.16, laag water 6.12 en 18.53; Maandag 26 Juni: hoog water 11.52, laag water en 19.58 uur. LE1MU1DEN C. Zandvliet is geslaagd voor het Mulo-diploma B. LISSE Medische dienst. De Zondagsdienst der - huisartsen wordt waargenomen door dokter H. A Holl. Veldhorststraat 50, tel. 3155. NOORDWIJR Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisarfsén 'wordt waargenomen door doktèr Goudrlaan. NOORDWtlKERHOUT Overdracht van de Oostenrijkse school In tegenwoordigheid van vele autori teiten, wij noemen de gezant van Oos tenrijk bij de Ned. Regering -en het col lege van B. en W., had gistermiddag de overdracht plaats van de nieuwe Oosten rijkse school. De .burgemeester sprak de hoop uit, dat deze iets mag bijdragen tot versterking van de band Nederland- Oostenrijk. Nadat hij nog had gew op de grote behoefte aan een school, bracht hij dank aan alle medewerkers. De burgemeester droeg hierna de school over aan het bestuur der St.-Jozefschö- len. Spr. hoopte nog. dat z\j mag mee werken aan de principiële vorming van de jeugd. Moge God ons met Zijn rijke zegen overschaduwen. Hierna voerde de Oostenrijkse gezant (Advertentie) Wenst U 'n GOED VERZORGD KAPSEL. Bezoekt U dan de salons van H. BEDEKER, Dames- en Herenkapper Voorstraat 73, Katwijk aan Zcc, Tel. 2584 Diploma „Wetenschappelijke Haarverzor- ging" v.h. Ned. Genootschap voor Haar- bygiëne. KATWIJK AAN ZEE VISSER1JGOLT Met de haringvisserij was het in de af gelopen week nogal wisselvallig. In het begin der week waren de vangsten erg aan de lage kant. De schepen visten tus sen 56 gr. en 57 gr. Enkele, loggers wil den het eens ergens anders proberen. Zij voeren Noordelijker en inderdaad: het leidde tot gelukkiger vangsten. Er wer den gemiddelde vangsten "geméld van 35 Op het horen van dit bericht stoomde de gehele Katwfjkse vloot Noordwaarts. Bijna allé loggers hadden succes. Katwijk meldde voor die eerste naeht een gemid delde vangst van 28 kantjes per schip. PRINSES-MARIJKE-KLEUTER- SCHOOL Het bestuur van de Chr. Prinses-Ma- rijke-kleuterschool organiseert een bazar. Dezè school staat op de grens van Lei den en Oegstgeest. als onderdeel van de Leidse Houtschool, en voorziet in een grote behoefte. Door de hoge exploitatie kosten en de toekomstige nieuwbouw is er veel geld nodig. Een groot dames comité heeft zich bereid verklaard, deze bazar eind November te houden. Steunt allen dit goede doel. Nadere berichten volgen binnenkort. VIJFTIG ARBEIDERSWONINGEN TE KATWIJK AAN ZEE AANBESTEED Gisteren vond ten gemeentêhuize van Katwijk de aanbestedingplaats van 50 arbeiderswoningen -aan dé Parklaan. Er waren 19 inschrijvingen. Hoogste was de fa. T Stout te Rotterdam met f 439.250. laagste de fa. Voordouw en Hoogstraten te Zoeterwoude met f 370.000. De be groting bédroeg f 375 000 GESLAAGD VOOR COSTUMIëRE. Bij het examen van de HC.V. is voor costumière geslaagd mej. C. Verbeek te Leiden. iet woord, Htf dankte het gemeentebe- ituur .voor de invitatie én sprak er zijn vreugde over uit, dat zo spoedig na de tweede wereldoorlog nieuwe vriend schapsbetrekkingen met Oostenrijk wer den aangeknoopt. Z.E. noemde de tot standkoming van de schooi een prachtig voorbeeld van samenwerking. Ten slotte sprak pastoor Van der Waarden. De architect, de heer' Van der Heyden, bood het schoolbestuur een fraaie klok aan. De heer Eikerbout namens het Dutch Import and Export House een vlag met stok. Zondagsdienst. De medische Zondagsdienst wordt waargenomen door dokter B. C. C. Wösten. Kerkstraat 28. tel. 285. Vuilnisbelt OEGSTGEEST Dokter en apotheek. De medische Zondagsdienst wordt morgen waargenomen door dokter F. W. N. Hugenholtz. Wilhelminapark 2. tel. 20390. de dienst der apotheken door de. Oegstgeester apotheek, Wilhelmina park 8; tel. 26274. R11NSBURG Medische dienst T3Voor de médisdhe Zondagsdienst zie neri onder Katwijk. (Advertentie) Voor Landbouwartikolen Fa Wed. H. J. Grimbergen VLIET N.Z. 19-20 RIJNSBURG Telefoon 2515—2099 ROELOFARENDSVEEN De Oranjefeesten Naar wij vernémen zullen dit jaar de Oranjefeesten worden gehoudén op 12, 13 en 14 September. SASSENHE1M Reclame De Persilfabriek heeft ook in onze ge meente op grote schaal reclame gevoerd Met allerlei middelen trachtte men het publiek van het nut der artikelen te overtuigen. Er was veel publiek op de Voetbalwedstrijd melkhandelaren Hedenavond zal op hét sportterrein te Lisse een voetbalwedstrijd wördèn ge speeld tussen Lisse en Sassenheim. De opbrengst komt ten goede aan het Groene Kruis. Mén begint om 8 uur. TER AAR Hervormde Gemeente beroept weer. De kerkeraad van de Hérvormde Ge meente heeft een beroep uitgebracht op cand. Van Amstel te Goudswaard. VALKENBURG Alle drie geslaagd Deze week. staat .in het teken van examen doen Louisa J. Fritz werd loc gelaten tot de eerste klas van het Gym nasium, terwijl Karei Kort en Neljy van der Marei, leerlingen van de Chr.. schooi alhier, slaagden voor het toelatings examen voor de Chr. H.B.S. in Leidén. VOORSCHOTEN Naar gymnasium en lyceum. Voor hét toelatingsexamen" van het Chr. lyceum slaagden de volgende leer lingen vart de school met de Bijbel aan de Wijngaardenlaan: Rièn Berkhout, Hans v. d Hoeven, Cor de Rijk en Mar tha Smit: voöb het gymnasium Jetje Verrips. Medische dienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter C. Kuypers, Leddseweg 51, teL 520. Uitstapje uitgesteld Het uitstapje van de Geref. vrouwen vereniging is uitgesteld tot 29 Juni. WOUBRUGGE Bouw van vier middenstandswoningen Gisteren heeft op hét gemeêntehuis de aanbesteding plaats gehad van de bouw vier middenstandswoningen die voor rekening van de gemeente zullen worden opgetrokken aan de Dr Lothlaan. Tien emers hebben aan de Inschrijving deelgenomen. De hoogste inschrljfster de firma J. van WIeringen te Al phen aan den Rijn voor 63.100, de laag- vas. P. W. de Graaf te Leimuiden 49.000. De gunning ls aange houden. Stichting 1940—1945 De lijsten voor de Stichting 1940—1945 hebben in onze gemeente het mooie be drag van 253,16 opgebracht. De bussen te Hoogmade brachten 26,24 op. Met de Scheveningse en Vlaardingse schepen vormde dit gemiddelde wel een scherp contrast. Zij meldden gemiddeld zes kantjes. De nacht van Donderdag op Vrijdag was echter weer lager. Het gemiddelde was toen 12 kantjes. Het is niet te zeg gen of op de breedte van 58 gr. 50", on geveer 400 mijl van IJmuiden, de hoge en behoorlijke vangsten aanhouden. Af wachten is de boodschap. De kwaliteit van de haring was in de de afgelopen week niet zo best als de vorige weken. Er waren nogal wat ton nen aan de schrale kant. Bovendien was de haring vaak nogal grof. Door de betrekkelijk geringe aanvoer bleven de prijzen wel op peil. Voor de kleine maatjes waren de noteringen f 60 tot f 88; voor grote maatjes f 54 tot f 69 per kantje. Van grote maatjesharing was enige export naar België. Aan de Kat- wijkse afslag werden deze week aange voerd 1640 kantjes (door 9 jagers van in totaal 65 schepen). DIE TEXELAARS De Nederlandse visserij in haar drang naar vernieuwing en een verdere hori zon houdt in haar besloten (tè besloten?) organisme een paar karakteristieke ge meenschappen gevangen, waarvan er één in prote lijnen ten voorbeeld zou kunnen worden gesteld aan het geheel. We be doelen de visserij van Texel. De Texelaars, geen onbekenden aan de IJmuidense afslag, bouwden hun huidige kottervloot op uit het scheepstype van de „bom" en zij hielden daarbij een van hun principes hoog: dat van de hygyëne. Was het niet kort geleden een zoon van Texel, die met zijn IJmuidense kotter de autoriteiten van een Duitse Oostzee haven verstomd deed staan over de prachtige kwaliteit van zijn zwarte Oost- zeekabeljauw, die dank zij een gezonde reinheid aan dek en een vakkundige stu wing in de ruimen, fris en aantrekkelijk aan de wal kwam? De Duitsers stonden er even stil van te kijken, leunend op de mestvork, waarmee zij de oogst der zeeën (n hun kleine haven het was voorzeker Wesermünde niet in de gore manden plegen te scheppen. Zijn het niet de Texelaars, die vaak nét even meer voor hun vis krijgen dan de andere vissers, om kwaliteitsredenen? Op hun eiland hebben zij overigens nog meer voordelen voor zichzelf weten te bereiken: door een grondige eensgezind heid is er een soort opvangregeling ont staan, die niemand ontduikt, omdat zulks gewoonlijk een gevaarlijke boemerang wordt geacht. Zij kunnen voorts trots zijn op de zelfbeperking, die zij zichzelf op leggen: wanneer de markt overvoerd dreigt te worden, houden zij enige kot ters een dag of wat binnen, bijvoorbeeld voor een opknapbeurt, die nooit verloren is, omdat die zichzelf automatisch betaalt. En IJmuiden? Varen, varen, varen tof de visser er bijna bij neervalt. Anders is een ander hem vóór met zijn hoeveelheid. consequenties merkbaar op de IJmui dense visafslag: er waren maar epn paar kotters met weinig aanvoer. Het vreemde was, dat een prijsstijging algemeen werd verwacht, maar de kleine vissoorten zakten zelfs nog dieper. Kon de schol Donderdag nog f 15 halen, gisteren werd met moeite de f 10 nog gemaakt. De tong daarentegen werd wat beter: f 2 per kg voor de grote soorten en 84 cent voor de kleine slips wera niet onbevredigend geacht. De grove schol bracht het tot f 45 als de kwaliteit en de grootte de handel naar de zin was. Proefstomen De trawllogger KW 166 heeft Vrijdag middag een proefvaart gemaakt en gaat begin volgende week weer naar de vis- serijgronden. Dag der kustloggers Voor de Maandagmarkt worden niet minder dan 14 kustloggers verwacht. Met de Allan Water en de Tzonne zullen deze 14 schepen echter geen uitgestrekte v's- velden veroorzaken in de IJmuidensa hal, omdat vooral de kustboten veel last hebben gehad van het slechte visweer. Thans staat reeds vast, dat vandaag de trawlloggers Martha (KW 41) en de KW 69 afslaan. Nederland geeft het voorbeeld Dezer dagen zyn enige Belgische reders naar Nederland gekomen om het systeem van de opvangregeling voor vis te bestuderen. De niet rooskleurige toe stand, waarin de Belgische visserij ver keert. dwingt tot het nemen van maat regelen. De Belgische vissersplaats Ostende zal eind Juli een opvangrege- (ing voor verse haring instellen. Visserij-dominee Ds H. J. Heida, Geref. predikant te Vlaardingen en- een goede bekende onder de Kanaalvissers (Dieppe!) viert vandaag zijn gouden jubileum. MARKT- EN VISSERIJBERICHTEN LEIDEN. 23 Juni. Groenteveiling: Ra- barber 7—12. uien 7—10, peen 8—17, aard appelen 13—27, andijvie 5—13, aardbeien 46 —70. snijbonen 110—140, tuinbonen 6—13, j stambonén 110—125, doperwten 2442, peulen 22—86, postelein 5—8, spinazie 11—16, toma ten 75105, komkommers 824, bloemkool 8—21, sla 2—4, perziken 4—18, kroten 5—27, peterselie 2.10—2 50, selderij 1—4 90. uie —3.20. peen 8—15. ROELOFARENDSVEEN, 23 Juni. Bloe menveiling: Esther read 0 10—0.24, duizend schonen 009—0.22, col villi e 0.06—0 45, lathy rus 0.11—0.13. margrieten 006—0.17, campa nula 0.08—0 16. lelies 0.30—0 70, violieren 0.06 —0.16, ranonkel 0.11—0.16, scabiosa 0.24— 0.40, hortensia 0.30—0.85. alstroemeria 0.15 0.26, ixia's 0.11—0.14, anjers 0.10—0.18. ROELOFARENDSVEEN, 23 Juni. Groente veiling. Aardbeien 0 13—024, frambozen- aardbeien 0 19—0.36 per Va pond; kropsla 2— 2.80, bloemkool 8—18, bospeen 8—13 p. 100; peulen I 2 30—5.10, doppeulen 1 60—1 75. dop erwten 1 30—2 60, capucUners 1.80—2 90, blauwschokkers 5 90, tuinbonen 0.75—0.90, kassnijbonen 11—13 50, idem stek 4.50—8, dubb. stambonén 12.50 per 10 kg, augurken grof 14.75, idem bommen 10, idem stippel 7 per 25 kg. KATWIJK A/D RIJN. 23 Juni. Grc veiling: Sla 2—3.20, rabarber 5 80—8.80, peén 15—20, aardbeien 60—72, tulnbone 14, kroten 5 60—5.90. doperwten 43—50 dijvie 5—7, bonenkruid 1.60—2 20. stamdop- erwten 25—27, snijbonen 1 10—1.20, sjalc 8—8.10, gele komkommers 11—13, spinazie 9—10, aardappelen grote 24—26, idem drie lingen 20—22, Idem kriel 12—15, alles pet 100 kg: bospeen 10—20. boskroten 5 50—6 60, selderie 2 40—450, peterselie 2 80—3 60, ker vel 4—5.10. bosuien 4 30—4 40, alles per 100 bos: bloemkool A 16—18, Idem B 10—14, id. C 88. alles per 100 stuks. RIJNSBURG. 23 Juni. Groenteveiling: vroege aardappelen 21—26, drielingen 17—20. kriel 11—14, kroten 6,80—7 30, sla 2—2 60, selderij 3—3 70, peterselie 3 20—3 90, bonen» kruid 2.10—2.60, bloemkool 11—17, bospeea i 9—10.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2