Jubilerende „De Kaag" organiseert grootse zeil wedstrijden en festiviteiten Tal van nieuwe punten op het programma Felle brand verwoestte groot pand te Rijnsburg EE KOLONEL H. D. BUURMAN VOORZITTER-AF 00 VAST BOORD OVERHEMDEN Dronkaard trachtte op de Doelen gracht zijn vrouw te doden Dr Plesman voerde ernstigste gesprek van zijn leven MORGEN NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 23 JUNI 1950 VAN DE TOREN op De Kaag af zal de automatische startseininrichting, die uniek in de wereld is, met ingang van 21 Juli weer vele schoten lossen: dan begint op de plassen het hoogtij voor zeilend Nederland, de Kaagweek. De ver eniging „De Kaag"bestaat dit jaar 40 jaar en het zal de 30ste Kaagweek zyn, die georganiseerd wordt. Een Kaagweek met een zeer uitgebreid programma en veel attracties, zoals vuurwerk, illuminaties, een gondelvaart, en diverse zeilby- zonderheden, die nog nimmer vertoond werden. Ook Prins Bernhard heeft van zyn belangstelling voor de zeilsport blyk gegeven door een zilveren beker ter ge legenheid van deze jubileum-Kaagweek uit te loven. Verder zyn er 700 a 800 pryzen, die dit jaar voor het eerst sinds de oorlog van Delfts blauw en zilver vervaardigd zyn. Bovendien ontvangt iedereen, die op enigerlei wyze aan deze Kaagweek deelneemt, een herinneringsplaquette. motorbootwed- De onderlinge zeil- strijden vermelden naast de eenman! en dameswedstrijdcn behendigheidsrace en een vossenjacht. Bij de behendigheid! klasse is een nieuwe klasse, de jeugd- klasse. gevoegd. Het is de bedoeling, dat' de jeugd daardoor tot de watersport zal worden aangetrokken. Voor haar is een boot ontworpen, gemaakt uit hechthout, met 7,3 m2 zeil. Er zijn er 45 in ons land in aanbouw. Verder is er een wed strijd voor oud-wedstrydzeilers boven de 45 jaar uitgeschreven. Geheel nieuw voor ons land is ook de afstandswedstryd voor toerjachten. Deze is uit Zweden „geïmporteerd'" scheidene punten zyn controleposten, waar de logkaart moet worden afgestem peld. De tocht zal vier uur duren. Voor motorboten zijn eveneens nieuwe pro grammapunten een ganzenbordspel, een ballonnenjacht en een behendigheids- wedstrijd uitgeschreven. Ih de internationale en nationale zeil wedstrijden, waartoe Engelse en Belgi sche clubs zijn uitgenodigd, is de tor nadoklasse een nieuw onderdeel. Dé tor nado is een boot, die op de Olympische Spelen zal varen. Er zijn er momenteel 14 in ons land in aanbouw. Hoogtepun ten zullen ongetwijfeld weer de Holland- Fricsland-wedstrijden zijn, waarin de Re- genboosklasse het leeuwendeel zal hebben. De feestelijkheden Op 21 Juli recipieert het bestuur van de Kon. zeil-, roei- en motorsportvereni ging „De Kaag" in de feesttent. Daarna volgt een diner, waaraan o.a. zullen aan zitten de beschermheer van de vereni ging, mr L. A. Kesper, Commissaris dei Koningin in Zuid-Holland, en de burge meesters van Warmond en Alkemade. Op 24 Juli wordt een gondelvaart gehouden, waaraan iedere boot kan deelnemen. Er wordt Bengaals vuur afgestoken, gevolgd door een groot vuurwerk. Ook is er op het water een verlichte fontein. Gedu rende de feestdagen zal trouwens het gehele eiland geïllumineerd zijn. Behalve voor de gondelvaart zijn ook prijzen be schikbaar gesteld voor de te houden fotowedstrijd. Bewondering.... Op 18 September 1910 verzamelde ir J. C. van Hoolwerff een 59 zeilers en hiermee was de grondslag gelegd voor de vereniging. In 1918 werd de eerste Kaagweek gehouden, waarvoor 145 deel nemers waren. In de loop der jaren groeide de vereniging en zij heeft thans een ledental van 1000. De regenbogen en de 12 voetsjollen zijn altijd wel de be langrijkste klassen gebleven. De bestaande starttoren werd in 1921 In gebruik genomen. Tydens de oorlog ontwierp een bollenhandelaar een auto matische afvuurinrichting voor de sein- patronen. De 5- en 10-miniitenseinen, als mede het startsein, worden automatisch afgevuurd. Is er een „weigeraar" onder de patronen, dan wordt ook weer automatisch een tweede kanon in wer king gesteld. De seinlampen worden eveneens door het apparaat bediend en zelfs is er een automatische zoemer aan verbonden, die de torenbemanning waar schuwt, dat er een sein afgevuurd zal worden. en zelfs een onder-directeur van Philips heeft er zijn bewondering over uitge sproken. De ontwerper was volkomen amateur en vervaardigde de gehele in stallatie zelf. Deze levert een aanmer kelijke besparing van moeiten op. Dit jaar wordt gezeild volgens het nieuwe internationale wedstrijdregle ment. In het oude reglement is een aan tal wijzigingen aangebracht en het werd meer aan de praktijk aangepast. O.a. ondergingen de punten „indringstart" en „aanvaringen" een wijziging. De 30ste Kaagweek van 2125 Juli Vreemdsoortige klant Gistermiddag omstreeks half drie ge noot de fa Laman in de Donikersteeg be zoek van een vreemdsoortige klant. Deze wenste een hakmes te kopen, waar op de 18-jarige winkeljuffrouw S. uit Voor schoten de collectie voor hem tentoon stelde. De man nam één van de hakmes sen ter hand en sloeg daarmee de juf frouw op het hoofd. Hij toonde verder geen interesse voor de hakmessen wandelde rustig weg. Mej. S. had snede in het behaarde gedeelte van het hoofd opgelopen. De EHD bradht haar naar het Acad. Ziekenhuis, waar men constateerde dat de verwonding lichte aard was. Omtrent het motief deze daad tast men volkomen in duister. Oud-niinister Wijers aanbevolen als raadsheer in .Den Bosch Voor de functie van raadsheer in het Bossche Gerechtshof worden door het Hof aanbevolen mr L. P. M. Loeff, rech ter te Amsterdam, jhr mr F. X. H. Ver- heijen, kantonrechter te 's-Hertogen- bosch en mr Th. R. J. Wijers, oud-minis ter van Justitie. Nog meer hoenderpest in Laren In Laren (Geld.) heeft zich een tweede geval van hoenderpest voorgedaan, thans in de pluimveestapel van de heer H. J. Bouwmeester. Zijn 300 kippen werden afgeslacht. Firma G. v. d. Perk en Zoon kan niettemin doordraaien (Van een onzer verslaggevers) EN FELLE BRAND heeft gisteravond een groot pand te Rynsburg voor belangrijk deel vernield. Om even acht uur ontdekte men vlammen In de afdeling frame-fabricage van de „Waterloo"-rijwielfabriek van de firma G. v. d. Perk en Zn. aan de Sandtlaan, In dezelfde grote schuur was ondergebracht de groothandel In bloemen van de firma P. van Delft en het boekhoudbureau Tim- mers. Tal van kisten, by de firma Van Delft opgeslagen, werden eveneens een prooi der vlammen. Do heer Timmers heeft zyn boeken en verdere bullen voor het grootste deel kunnen redden met behulp van andere Rijnsburgers, die alles hebben gedaan uit het vuur te slepen wat mogelyk was. et was nog geen tien over acht, toén goede vriend van ons blad de redac- ;n onze fotograaf waarschuwde. Onze brandmelder had toen de brandweer van Rijnsburg en Oegstgeest reeds opgebeld. Dat moet men natuurlijk altijd doen: eerst de brandweer en daarna de N.L.C. Toen wij aan de Sandtlaan arriveer den. had juist een hevige explosie plaats gevonden: een zuurstoffles was met een scherpe knal uit elkaar gesprongen. Tal van ruiten waren gesneuveld, vooral in de Krugerbuurt, pannen vlogen van de daken en enkele personen werden licht gewond. Zware rookwolken stegen inmiddels op. De brandweren van uit Rijnsburg, Oegstgeest, Katwijk-Binnen, -Katwijk- het vliegveld Valkenburg rukten aan en gaven spoedig met tal Van slangen water, die van Rijnsburg het eerste. Die was natuurlijk ook het dichtstbij, al had de brand plaats (wat wonderlijke situatie toch!) op grond gebied van de gemeente Oegstgeest. Het tram- en autoverkeer ondervond aan zienlijke stagnatie. Later liet de N.Z.H. bussen aanrukken voor de trampassa giers. Door de sterke wind en de grote von kenregen werden enkele huizen ernstig bedreigd, vooral die van de heren P. van Delft. W. Zandbergen en J. van Vliet. Van de heer A. de Vletter werden ramen warenhuis vernield en ver brandden verschillende landbouwgereed schappen, die in het uitgebrande panu aren opgeslagen. Verreweg de grootste schade kreeg echter de firma V. d. Perk. met name bedrijfsschade, waartegen men niet Deze installatie is uniek in de wereld zekerd was. Gelukkig zijn niet veel t Van afdeling Leiden van „Het Mobilisatiekruis" Kolonel H. D. Buurman heeft gister avond in de Turk het voorzitterschap van de afdeling Leiden cn omstreken van de Ned. Bond van oud-strijders en dragers van het Mobilisatiekruis over gedragen aan luitenant-kolonel S. P. van t Hof. Kolonel Buurman achtte dit om gezondheidsredenen noodzakelijk en de vergadering heeft zyn besluit geëerbie digd. De afdeling drukte haar diepe dank voor het werk van kol. Buurman in de bond uit in de aanbieding van het ere lidmaatschap. PUZZLE- PROMINENTEN Een stroom belastingformulieren Vloeit deze dagen weer door 't land. Sla liever acht op de papieren voor puzzlewinnaars van de krant. 1. D. van Velzen, Burchtstraat 5, Sassenheim; 2. sold. W. van Heijnin- gen. Dorpsstraat 242, Leimuiden; 3. M. van Schaik-Rins, Rodenburgerstr. 31, Leiden. Houdt moed bij alle fiscusvellen. Veel geeft het toch niet als u klaagt Blijft liever u met puzzles kwellen. Wat meer belooft dan 't moeite vraagt. De nieuwe voorzitter zei in zijn mai denspeech, dat de afdeling Leiden niet dood is, maar „helemaal leven" doet' ze ook niet. Hij sprak een opwekkend woord om de gelederen te versterken. Men steunt een edel doel. Deze bond is een kring, waar men als militair en oud militair thuis hoort. Het is nodig de mi litaire vorming te verfijnen, al doet men dit dan ook niet met wapens. Tijdens een pauze werd de heer J. van Driel tot bestuurslid gekozen. Kol. Buur man, die in de militaire wetenschap goed thuis bleek te zijn, gaf eèn summiere uiteenzetting over de organisatie en de vorming van het Amerikaanse leger. In het tweede deel van de avond ver toonde United States Information Ser vice een film over de invasie in Nor- mandië. Het was een aaneenschakeling van journaals, die tijdens de veldtocht zijn opgenomen. Men volgde de voorbe reidingen tot de invasie, de landing in Frankrijk, het oprukken der geallieerde troepen, de bevrijding van Parijs en Brussel, het uitwerpen van parachutis ten bij Eindhoven en Arnhem, de opmars door Duitsland en het ontzet van enkele concentratiekampen. De film heet „True Glory De voorzitter bracht de ver tegenwoordiger van de Amerikaanse in lichtingendienst dank voor deze mooie avond. derdelen en helemaal geen banden ver brand. Die waren ergens anders opgesla gen. Wat de groothandel betreft, kan de firma dan ook gewoon doordraaien. Hoe groot de schade in de framefabricage- afdeling is, kon men ons nog niet mee delen. In dit opzicht dekt dè verzekering wel de gehele schade. De brand is ontstaan bij .de fa v. d- Perk. waar enkele moffelovens stonden te branden. De juiste oorzaak is evenwel niet bekend. De rijkspolitie hield het pu bliek (minstens half Rijnsburg was uit gelopen) op een veilige afstand en regel de het verkeer. Ondertussen zagen we vele Sandtlaambewoners planken voor de. ramen timmeren Bloembollen naar België Minimum-exportprijzen afgeschaft Teneinde België en Luxemburg in d gelegenheid te stellen bloembollen ei knollen van bloemgewassen onder dezelf de voorwaarden aan te kopen als Nederlandse kopers, heeft Minister Mans- holt bepaald, dat de minimum-export prijzen voor deze producten uit oogst 1950 niet voor beide genoemde landen toepassing zijn. Er mag dus beneden de door de Ondervakgroep Export Bloembollen te Haarlem opgegeven pryzen voor België en Luxemburg den verkocht. Het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten zal daarom voot- deze twee landen slechts uitvoermachtigingen bollen en knollen van bloemgewas- uitreiken, wanneer de exporteur eer schriftelijk bewijs overlegt, waaruil blijkt, dat de leveringsprijs door de koper is bevestigd na 26 Juni. Prins opende Nyma-fabriek Gisteren is de nieuwe continuefabriek van de N.V. Kunstzijdespinnerij Nyma te Nijmegen door Prins Bernhard officieel geopend. Dikke rookwolken onttrokken het brandende OegstgeestRijnsburgse pand: aan het oog. Velen leefden in de vrees, dat er nóg een zuurstoffles zou ontploffen, maar dat is gelukkig niet gebeurd. Nog liefhebbers voor de Laurarit Voor hen, die géén logies behoeven, bestaat nog gelegenheid zich op te geven voor de rijwielvierdaagse, de Laura-rit, bij de secretaris van het comité, de heer H. E. A. Gastelaars, Toussaintstraat 12. Vooral de jeugd van de middelbare scholen, wonende in de Rijnstreek, heeft opwekkend woord nodig! De Laura- draagt een internationaal karakter: ei rijden een Frans tandempaar, drie Engel- m een Belg mee. De Fransen zullen hun tenten opslaan op het IJsclubterrein. In een dezer dagen gehouden vergade ring is burgemeester Ed. C. Witschey benoemd tot ere-voorzitter van h' bestuur. Fruitteelt onder glas afgenomen Eerste cyfers landbouwtelling bekend De eerste vooroorlogse cijfers van d landbouwtelling 1950, die gehouden is in het kader van de wereldlandbouwtelling, n uit, dat In Mei J.l. 45.858 ha. in Nederland was beteeld met vollegronds- groente, tegen 45.093 ha. in Mei 1949, aldus het C.B.S. Een belangrijke uitbreiding ondergin gen de teelt van aardbeien, asperges, augurken, tuinbonen, rode winterpeen, witlofwortelen en zaai-uien. Een vermin dering vertonen de teelt van vroege sluit- koolsoorten en vroege aardappelen. De totale met glas bedekte oppervlakte heeft het peil van Mei 1939 bereikt. De groenteteelt onder glas breidde zich uit 1926 ha. tot 2177 ha. Die van toma- nam toe met bijna 100 ha., die van komkommers met 136 ha. De fruitteelt onder glas werd echter ingekrompen met 60 ha., hetgeen voornamelijk betrekking heeft op druiven, perziken en pruimen. Eerste Zomerdag: LOODSDIENSTEN GESTAAKT Gistermorgen vroeg zijn de loodsdien- sten op de Wielingen en voor Vlissingen wegens het slechte weer gestaakt. De loodsboot in IJmuiden bleef in dienst. Hoge winsten voor Lever Brothers en Unilever De raden van bestuur van Lever Brothers en Unilever N.V. en Lever Brothers and Unilever Limited stellen voor over 1949 een dividend van 8,9 pet uit te keren op de gewone aandelen der Nederlandse en een dividend van 10 pet op de gewone aandelen der Engelse maatschappij. De geconsolideerde netto-winst van beide maatschappijen tezamen beloopt rond f 208 millioen (v.j. f 112 millioen), nl. van de Nederlandse maatschappij f 83 millioen (v.j. f 35 millioen) en van de Engelse maatschappij f 125 millioen (t 77 millioen). Kurt Fisoher. het hoofd van Oostduise volkspolitie is gisteren aan hartverlamming overleden. Bij iportreportage» oi bij theateropnamen, overal waar de hoogste prestaties geleverd moeten worden ls de cie. suMüune. Moi*AooÖArnmQhn Deze Ideale camera, waarvan de bediening verbluffend eenvoudig Is, opent zowel voor vakman als amateur onvermoede perspectieven. Door het kleine, handige iormaat steeds gemakkelijk mee te nemen. RETINA geeft Uw leven meer inhoud Model Retina I Xenar f/3.5 Model Retina II Xenon f/2 met gekoppelde afstandsmeter (Advertentie) 6.95 - f 8.95 - 12.90 - 14.90 BREESTRAAT 152, LEIDEN, TEL. 20105 Thans tien Katwijkse klederdrachten Prinses Wilhelmlna hoopt ze met de kleine Prinsesjes te bezoeken De collectie van Katwijkse kleder drachten in het Openlucht-museum te Arnhem is vermeerderd met die van een Katwijkse visvrouw in vol ornaat, d.w-z. met ben, beugelmandje, strooien hoed met wrong, schoudermantel enz. Al met al zijn er nu tien complete klederdrach ten uit Katwijk aanwezig. Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen van H.K.H. Prinses Wilhel- mina, met de Prinsesjes de tentoonstel ling van klederdrachten, die H.K-H. het vorig jaar werden aangeboden, eerst daags te bezoeken. (Van een onzer verslaggevers) Op een persconferentie in het K.L.M.- gebouw heeft dr A. Plesman, President Directeur van de KLM. gistermorgen zijn plan voor internationale samenwerking wereldkundig gemaakt, dat voorziet in de oprichting van een „Instituut Internationale samenwerking" in ieder land. Dat Instituut staat onder leiding een directeur-generaal, die door het Hoofd van de Staat voor zeven jaar be noemd wordt, de rang van minister heeft en die met directeuren-generaal van andere landen samenwerkt in een inter nationaal lichaam. De instructie voor deze functionaris dient door de directeuren-generaal ge zamenlijk opgesteld te worden. Door de Haagse rechtbank werd 8 jaar tegen hem geëist Gistermorgen verscheen voor de Haag se arrondissementsrechtbank J. Z. uit Leiden, wien poging tot moord op zyn echtgenote op de Doelengracbt te Lei den ten laste was gelegd. Als eerste getuige werd gehoord C. M. K„ de vrouw van verdachte. Getuige vertelde op een vraag van de president, dat, toen zy op 4 Januari van dit jaar, 's morgens om 7 uur, met een andere vrouw op de Doelengracht liep, een man zag staan. Zij herkende haar echtgenoot, die haar staande hield en vroeg, of dit gescheiden leven nu door moest gaan en of zij niet bij hem terug wilde komen. Getuige had daarop ge antwoord, dat zij zulks niet wilde omdat Z. vaak dronken was. Haar man had toen gedreigd haar in de gracht te zullen verdrinken. Op haar gezegde, „dat hij dit niet durfde", had Z. haar bij de keel gegrepen en deze dichtgedrukt. Getuige was toen hevig benauwd geworden en flauw gevallen. De verdediger mr B. A. M- Gransjeaa had een getuige a décharge laten komen om verklaringen af te leggen over hel milieu waaruit de vrouw voortkwam. Deze wist echter niets ten nadele van de vrouw te zeggen. Mr Gransjean zeide, dat hij getuige had gedagvaard om het Hof een indruk te doen krijgen van het niet al te beste milieu waarin zich de van Z- gescheiden-levende vrouw bij haar ouders bevond en dat het de be doeling van haar echtgenoot -.-.'as, haar Uif 1944 daterend plan voor internationale samenwerking thans ter tafel Voor zijn werkzaamheden dient directeur-generaal de beschikking krijgen over fondsen tot een bedrag 7 pet van het budget van zijn land. Met dat geld worden grote werken in ver schillende landen internationaal aange pakt en gefinancierd. De heer Plesman is nl. van mening, dat, door het doen uitvoeren van de grote werken (kanalen van de Atlanti sche Oceaan tot de Middellandse Zee: het bevloeien van de Eufraat en Tigris- vlakten; het bevaarbaar maken van grote rivieren in India en Siam en nog andere objecten, de welvaart van de we reld zeer gebaat zal zijn. Nu levert de arbeidsprestatie van een hard werkend man, in kilowaturen om gerekend zeven centen per dag op. De wereld heeft een schat van energie, die nog onontgonnen is. Die actief te mak; is de hoofdopzet van het plan. De vraag, wat b.v. een land als Ne derland aan dergelijke plannen heeft, beantwoordde de heer Plesman met de opmerking, dat het land zeven procent afstaat en er misschien zeventig voor terugkrijgt. Hij heeft zijn plan aan ver schillende autoriteiten in binnen- en buitenland voorgelegd. Allen waren er zeer enthousiast over. Het komt er ech ter op aan, het „door te drukken" zo zeide hij. Daar is hij nu hard mee bezig. Het plan moet men niet zien als óók een plan. zoals dat van de heren Schu- man en Stikker. Het ontstond al in 1944, maar omdat de opsteller het op hoog niveau behandeld wilde zien. stelde hij de publicatie ervan uit. tot hij, zeer on langs, er op de Wereldorganisatie voor broederschap over sprak. Daar werd het woord „broederschap" in zoveel toon aarden verbogen, dat de heer Plesman wel gedwongen werd, naast de woorden ook met een practisch voorstel te ko- Dat was de publicatie van dit plan. „Men heeft tegen mij gezegd", aldus de heer Plesman: „je doet opeens zo'n grote stap, maar ik heb op die opmer king geantwoord: „Hebt u wel eens een H-bom onder uw stoe.l gehad? Zul: u eens zien hoe een grote stap u dan maakt!" (Advertentie) hieruit weg te krijgen. Deze laatste klaring ontlokte de Officier van Justitie de opmerking: „Dan zeker dood of levend". Daarna werd de verdachte gehoord, die reeds meermalen wegens openbare dronkenschap met de politie en justitie in aanraking was geweest. Op de avond van 3 Januari was dachte dronken naar de woning van schoonouders gegaan om daar zijn schoonvader tegen wie hij ook wrok koesterde en zijn vrouw het leven te beroven. Toen op zyn bel len niet werd opengedaan, was hy op straat zijn roes gaan uitslapen. De politie had hem daar aangetroffen en mee het bureau genomen. De volgende gen had Z. tegen een agent gezegd, dat hij weer naar dat bewuste perceel ging en over een uurtje wel op het bureau terug zou zijn. Na zijn bovengenoemde daad had hij tegenover de politie klaard zijn vrouw van kant te hebben gemaakt. Op een vraag van een der rechters zeide Z. tot zijn daad te zijn gekomen, omdat zijn vrouw niet wilde scheiden en weigerde bij hem terug te komen. De officier, die hierop het woord kreeg, zeide dat verdachte feit en intentie er kend had. Z„ die geen berouw toont, al zegt hij nu „geen interesse mee een moord te hebben", geeft blyk een bedenkelijke mentaliteit. Volgens het uitgebrachte psychiatri sche rapport is verdachte, die verminderd toerekeningsvatbaar is. een gevaar voor de samenleving. De officier meende, dat Z. behoorlijk gestraft diende te worden Hij eiste daarom een gevangenisstraf van 8 jaar en ter beschikkingstelling de regering. De verdediger zeide deze straf te hoog te vinden. Er kan 'hier van een huwei lijksdrama worden gesproken. Pleiter ontkende, dat verdachte een habituele dronkaard zou zijn en gaf als zijn over tuiging te kennen, dat de vrouw het nog eens met verdachte had moeten probe ren. Hij achtte het primair ten laste ge legde. moord met voorbedachten rade, gezien het feit dat Z. verminderd toe rekeningsvatbaar is. niet bewezen en drong aan op uiterste clementie en ter-i beschikkingstelling van de Regering. Uitspraak 30 Juni. J Ter bestrijding van de oorlog en voor het winnen van de vrede is het plan bedoeld. Zolang hebben wij Marshall-hulp ge- lOten, dat het tyd wordt, dat wij ook ens iets gaan doen, aldus de heer Ples- lan. De gelden der pensioenfondsen Prijs voor artikelen over Nederland Vijftig Nederlandse industriële en zakelijke ondernemingen hebben op initiatief van Albert Balink, de hoofd redacteur van The Knickebocker, een som geld bijeen gebracht voor de instel ling van een Willem de Zwijger-prijs, ter nagedachtenis aan de 13 Amerikaanse journalisten, die op 12 Juli 1949 by Bombay het slachtoffer werden van het vliegongeluk met de Franeker. De prijs (een gouden medaille en 2500 dollar) wordt jaarlijks uitgereikt voor het beste artikel over Nederland, door een Amerikaan in een Amerikaans blad gepubliceerd. Op 28 September zal de prijs voor de eerste maal worden toe gekend. MARKT- EN VIS SERI JBERICHTEN TER AAR, 22 Juni. GroenteveilingKas- 10.6014. idem B 8.80. Idem stele 2—5.80, Idem B 1.60—1.70, 1-20—1.80, cap- lijboner 4.80—5.50, pei doppers 1.90—2.31 doppers 2—2.70. Idem B 1.70—1.90, schokkers 1.70. blauwschokkers 4.20. tuinbo nen 0.74—0.93. alles per 10 kg. Spitskool 0.06 per kg. Sla 2—2.10 per 100 stuks. Bospeen 13 per bos. Aardbeien 0.08—0.15 p. doosje. KATWIJK A/D RUN. 22 Juni. Groen- iveiling: Waspeen 16—17, sla 2—2.30, ra- arber 8.20—8.30, tuinbonen 10.90—11.10, sja lotten 7—8. aardbeien 45—70, knolkroten 15.90—16. aardappelen bonken 23.70—24. ld. grote 25—27, idem drielingen 20—24. Idem kriel 1315. alles per 100 kg; bospeen 10— boskroten 5.70—6.40. selderie 3.50—3.60, en 3.75—3.85. alles per 100 bos: bloem kool A 13.80—14.10. idem B 10—10.20. alles per 100 stuks. PanamaZurich tien minuten vertraging Toen dr Plesman dezer dagen naar Zürich reisde, zat er naast hem in het toestel een man, die er nogal slaperig uitzag. Het was hem te vergeven. Hij kwam van Panama. By aankomst op het Zwitserse vlieg veld keek de man op zyn horloge. Hij trok een bedenkelijk gezicht en zei: „PanamaZürich tien minuten ver traging". „Dan moet u een klacht indienen", was dr Plesmans bescheid. kunnen dan een belegging vinden, waar iedereen iets aan heeft. De mogelijkheid daartoe biedt dit plan, zo zeide de heer Plesman. Het gesprek over het plan werd zeer openhartig gevoerd. U moet niet ver geten. aldus dr Plesman: Dit is het meest ernstige gesprek van mijn hele leven. WANDELLIEDJE Maar de meesten zijn te haastig, willen veel te vlug vooruit. En ze snellen langs de wegen met een tomeloze vaart. Dat is geen natuur-genieten! Zulke tochten zijn niets waard. Neem toch eens de kuierlatten! Strek je luie leden uit! Slechts de wand'laar kan bevatten welk genot zo-iets beduidt. Daarom strekken wij de benen en we nemen rustig tijd om de marsroute te nemen die door t' hart van Holland leidt. da's nog een heel karwei Iedereen kent ieder ander, dat gaat onderweg vanzelf. En we helpen ook elkander onder 't hemelsblauw gewelf. We zyn allen één familie! Kind'ren van één Vaderland. Daarom reiken wij elkander dubbel-graag de vriendenhand. Eén in geest en één in streven gaan wij welgemoed op pad. Bloemen, eendjes in de sloten 't Hooi, dat op de velden staat. Niemand zegt: O. wat een moeite, 't Is zo goed en zo gezond! Want wie stijf is, wordt weer lenig en wie dik is, mist vijf pond! ROBBIE RADAR ZATERDAG, 24 JUNI kunnen wandelsportliefheb bers hun hart weer ophalen. Dan wordt te Delft voor de achtste maal de DAGBLAD „DE ROTTERDAMMER". MARS gehouden. Start 35 K.M.-mars 2.30 uur 20 K.M. 3.30 Deelnamekosten: 12—16 Jaar 0.60, boven 16 jaar f 1. Fraaie medailles, groepspry- zen en wissel bekers. Startbureau gevestigd in „Ons Huis", Oude Delft, t.o. Oude Kerk. Geopend van half twee MELD U DUS MORGENMID DAG RECHTSTREEKS AAN DE START want: 't Wordt een wandelfestjjn Waar U by moet *LJn!

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3