ïlieuuie £eiltsr()e GTmiranl ALLE DELEGATIES VOOR EEN WEEK NAAR HUIS FELLE BRAND TE RIJNSBURG ,Mijn plan fermenteert nog' verklaart Monnet 't Is de werker, die 't 'em doet Churchill de nieuwe „Hitier" en Stalin zeker de„Gandhi" Wist IJ VRIJDAG 23 JUNI I9STI BUREAUX: liogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: TeL 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58930. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVERTEN11ËN: t U.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8152 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken JStaatnastlcft Is sftrtlwen tngn bert la tegfjcaspatt" Windstille ter Parijse conferentie Wij schreven reeds, dat het „plan-Schuman" te Parijs is uitgezeild, maar onverwacht is er op de West-Europèse politieke wateren een periode van windstilte gevolgd. Wij vernamen namelijk van het Departement van Economische Zaken te Den Haag, dat alle delegaties, die aan de Parijse conferentie deelnemen, reeds vandaag of morgen naar huis gaan, om ruggespraak te houden met de respectieve regeringen over de nadere toelichting, door de Franse regering op het „plan-Schuman" gegeven. Derhalve is de conferentie daardoor voor een week opgeschort. Deze handelwijze. getuigende van voorzichtigheid, vindt haar oorsprong in het feit. dat de delegaties zich over de procedure bij de behandeling van het „plan-Schuman" willen bezinnen en zich eventueel openstellen voor nadere instructies. De Nederlandse delegatie had gistermiddag haar voorlopig standpunt tegenover de conferentie uiteengezet. Zij heeft gisteravond met de West-Duitse delegatie in een Parijs restaurant gedi neerd, maar welke politieke „hors d'oeuvre" daarbij genoten werd, is ons niet bekend. De essentiële belangstelling gaat uit naar de bestudering van het Franse, vérstrekkende voorstel tot het vormen van een Europees parlement, dat het oppertoezicht zou moeten uitoefenen over de „pooling" der West-Europese zware industrieën. Monnet. de inspirator en eigenlijke vader van het plan-Schu man, heeft de verschillende vragen der delegatieleden beantwoord; zij paren nuchtere Hollandse zin aan Duitse punc tualiteit. De Fransman Monnet is een telg, voortgesproten uit de welbekende Cognac-familie en hy gebruikte een be paalde handelsuitdrukking: „Mün plan is nog aan het fermenteren en eén fer mentatie „kristalliseren", betekent haar stopzetten. Ten aanzien van het voorgestelde par lement. gaf Monnet op vragen ten ant woord: „Het zaakje staat nog in de oven en men moet het vlees er niet uitnemen voor het gaar is". Ook wij schreven Woensdag reeds in dezelfde geest en wis ten zeker, dat het geen Labour-lamsbout zou zijn. Monnet heeft nogmaals ver klaard, dat de morele en politieke aspec ten der huidige besprekingen feitelijk nog belangrijker zijn dan de econo mische. Zijn visie correspondeert met die van Paul Hoffman, die op een persconferen tie te kennen gaf, dat de West-Europese landen onderling nauw kunnen worden verbonden door „het plan", dat oorlog tussen hen tot de onmogelijkheden zal gaan behoren, terwijl de Europese pro ductie met 50 procent kan worden op gevoerd. Labour smeedde een eigen motie Het Britse kabinet heeft thans defini tief besloten het Lagerhuis om een „ver trouwensvotum" te vragen inzake het regeringsbeleid ten opzichte van het plan Schuman. In een nota. welke Attlee en vijf van zijn medeministers hebben in gediend. wordt het Huis verzocht, 'on voorwaardelijk zijn steun te verlenen aan het besluit der regering, om niet deel te nemen aan de Parijse besprekingen over het samensmelten der zware industrieën. Zou de regering verslagen worden, dan zou zulks ontbinding van het parle ment en nieuwe verkiezingen betekenen. De meerderheid in het parlement be draagt thans 8 stemmen, maar enkele Labourvertegenwoordigers staan op de ziekenlijst. Volgens Ass Press verwacht men ,dat enkele conservatieve leden hun steun niet zullen geven aan de motie der con servatieven en liberalen. „Churchill Davies". Een overwinning zal op het kantje af zijn. Churchill opent Maandag het debat en daarna volgt de economi sche labourdictator. Sir Stafford Cripps. De stemming over de vertrouwens- motie zal a.s. Dinsdag circa zeven uhr plaats vinden. Zoals men weet. n de Britten niet aan de Parijse conferentie deel. maar keurig netjes heeft Hervé Alphand. van het Franse Dep. van Buit. Zaken, aan Londen het rapport over het verhandelde doi toekomen. Over „rapport" gesproken, het gedrag der Britten is. in het bijzonder wat de .integratie" betreft, tot nu toe onvol doende gebleken! Later werd nog gemeld, dat het hoofd der Nederl. delegatie, de heer Spieren burg, voornemens is nog in Parijs te blijven. Reuter vestigt er de aandacht op, dat volgens de Franse delegatie de Ned. delegatie thans tevreden is gesteld op het punt, waartegen zij pezwaar had ge maakt Dit punt betreft het opstellen van het statuut van het „Hoge Gezagsor gaan", bij het begin der onderhandelin gen. alvorens de technische kant van het samenvoegen der steenkool- en staalpro- ductie te onderzoeken. Zestien personen dakloos door brand in Enschede Zestien personen werden gisteren d; loos door een brand in de voormalige marechausee-kazerne te Enschede, die sedert geriumen tijd bewond werd door drie gezinnen en een alleenwonende voruw. Met zes stralen wist de brand weer het vuur tot de zolderverdieping I beperken. Gestrande Aaltje had vlot kunnen komen Kw. 66, het visservaartuig, dat gister ochtend tegenover de Scheveningse vuur toren op het strand werd geworpen, staat water, waardoor de motorkracht is uit geschakeld. Vanmorgen, zo vertelde ons de schipper, hadden we gemakkelijk vlot kunnen komen, als we de motor bij kon den zetten. Zonder deze krachtbron is het met dit ruwe weer natuurlijk onbegonnen werk. We moeten ons nu maar laten slepen door een ander schip. De schip per vertrok in de loop van de morgen per auto van Scheveningen om de ber gingskwestie persoonlijk op zich Drie schepen konden niet tegen de storm op Het Engelse vaartuig dat gisteren op de Haaksgronden bij Texel is lek gesla gen (zoals we in een deel van de vorige edities nog meldden), kon op eigen kracht de rede van Den Helder berei' ken. Het schip maakte veel water er heeft twee van de vier motorsloepen verloren. Het was een bergingsvaartuig van 180 ton en had zeven personen aar boord. Een Pools plezierjacht Evro. dat bi. Hoek van Holland in moeilijkheden was geraakt, en een tjalk, die bij Terschel ling in nood was, werden resp, door eer visschèrsohip en een reddingboot bin nengebracht. Weer een trein met kinderen in brand Ook thans geen persoonlijke ongelukken Evenals vorige week Vrijdag is ook vanmorgen om 10 uur een extra-trein met schoolkinderen op weg naar Arnhem in brand gevlogen. Het gebeurde dit keer bü het station De Klomp, tussen Utrecht en Ede. De trein bestond uit tien wagens van een electrisch' treinstel. De kinderen wa ren van de Zaanstreek en' A'dam op weg naar Arnhem- Een van de middelste wagens vatte, door nog onbekende oor zaak, vlam- De brand is-uitgebroken in het zevende rijtuig. Een van de geleiders van schoolkinderen bemerkte rook ontwik keling en inmiddels had de wagenvoer der ook reeds ontdekt, dat er iets gaande was. Hij bracht onmiddellijk -de trein tot stilstand. De vlammen sloegen toen reeds onder de zevende wagen uit, die onmiddellijk afgekoppeld werd. De kinderen verlieten drrect de trein, zonder dat van enige paniekstemming sprake was. De brandweer uit Ederveen slaagde er na korte tijd in de brand te blussen. Ongelukkenhebben zich onder de kin deren of het treinpersoneel niet voorge daan. Het schoolreisje naar Arnhem na het ongeluk met één wagen minder voortgezet. De kinderen -uit de zevende wagen zijn' over de wagens verdeeld en in de beste stemming werd het doel van de reis be- De Directie van de Ned- Spoorwegen kan geen verklaring van dit soort bran den geven. Het materieel is hetzelfde als dat, wat.men al jaren lang gebruikt tot voor kort heeft men er nooit en moeilijkheden mee ondervonden. Op weg van Holland naar Tsjechoslowakije vloog een Nederlandse truck bij Honnef (Britse zone van Duitsland) in brand. De wagen werd volkomen ver nield door het vuur, dat.24 uur lang een gevaar vormde voor het auto-verkeer. De oorzaak van de brand is onbekend. Meubelfabriek in Ede half afgebrand Boeren trachtten met emmers Vannacht fs een gedeelte van de meu belfabriek Huibers cn Van Beek by We il (gemeente Ede) met vele kost bare machines in de as gelegd. De door verzekering gedeeltelijk gedekte schade beloopt naar schatting 75.000. Een der firmanten was omstreeks mid dernacht nog in de fabriek, om een electromotor te controleren, die warm gelopen. Kortsluiting wordt dan ook mogelijk geacht. De brand werd ontdekt door een in i buurt wonende boerin, die was op- estaan om een klein kind te helpen. Voordat de brandweer kwam, hadden haar huisgenoten tevergeefs getracht, 'iet vuur met emmers water te blussen. Ook een fabrieksbrand in Tilburg Hedenmorgen om half tien is brand ontstaan in de fabriek van stalen i beien* Etesmi, gevestigd aan de Heuvel 104 te Tilburg. Terwijl men .in de spuiterij bezig met het vernissen, deed zich een ont ploffing voor ten gevolge waarvan e. felle uitslaande brand ontstond. Pogi gen van het personeel om het vuur m schuimblusapparaten te bestrijden, faal den. De gealarmeerde brandweer ws brand echter spoedig meester. De spuit- inrichting brandde totaal uit. De eerste verdieping van het fabrieksgebouw bleef behouden. De Roemeense gezant in Rome, prof Dragomirescoe, heeft zijn functie neer gelegd en geweigerd naar zijn land terug te keren. Kloosterling schilderde portret van de Koningin In het gemeentehuis van Oosterhout is gisteren een portret van Koningin Juliana aangebracht Dit portret is in op dracht van het gemeentebestuur geschil derd door Frère J.fan Marie van de St. Paulusabdij te Oosterhout Minister In 't Veld spreekt 6 Juli op de landdag van de ondervakgroep rietdekkersbedrijven in de conferentie zaal van „Mijlpaal 1950" te Arnhem. Windhoosschade in Willemstad viel mee Reeds vele giften De schade welke in Willemstad door •n windhoos is aangericht en aanvan kelijk op 200.000 werd geraamd, blijkt. :e officieel is opgenomen, minder groot te zijn. Ze beloopt naar schatting ruim 70.000. Het Nationale Rampenfonds heeft vanmorgen aan de gemeente 8000. vergemaakt, het Brabantse Rampen fonds gaf 8000, het Rode Kruis (zoals gisteren reeds gemeld is) 5000 en het personeel van de verkoopafdeling van Philips in Eindhoven 500. Minister In Veld zegde een extra-bouwvoluwe voor il.m. 18 „Bouma"-woningen toe. KONINGIN NAAR ELCKERLYC IN DELFT Koningin Juliana zal Vrijdagavond 30 Juni in de kloostertuin van het Prin senhof te Delft een voorstelling bijwonen Elckerlyc, dat in het kader van het Holland Festival wordt uitgevoerd door ;dia onder leiding van Johan de Tijdens een tocht met ouden van dagen de 76-jarige transportarbeider A. Hoog- akker. wonende te Eist, dezer dagen uit café Rutex in Utrecht verdwenen Men •ermoedt een ongeluk, maar een misdrijf is niet uitgesloten. HET GESPREK VAN DE DAG BESMETTEL IJKE VOIIUIKTM vorcUschf Als er in Barneveld een groepje mensen aan de weg staat te praten, gaat het ge sprek niet over het weer of over de politiek. Er is daar één probleem, dat alle andere verdrongen heeft: de pseudo-vogelpest. Als ergens deze ziekte onder het pluimvee is geconstateerd, worden de kippen afgeslacht en komt er een waarschu wingsbordje te staan voor het besmette terrein. En het is begrijpelijk, dat het ge vaar voor de pluimveestapel in Barneveld het gesprek van de dag vormt Mens en industrialisatie Amerika heeft uitstekende ingenieurs, die geen Duits kennen A LS DE ARBEIDER VAN 1950 zich niet betrokken weet bij de indus- trialisatié, is het de vraag of deze Zal slagen, aldus verklaarde de heer M. Ruppert in de algemene jaarvergadering van de Mij. voor Nijverheid en Handel te Groningen. Het huidige sociale vraagstuk is niet een vraag van een gulden meer of minder in de week, doch in de eerste plaats een zedelijk probleem, de vraag naar de verhouding tussen de mensen, de er kenning van de persoonlijkheid en mede verantwoordelijkheid van de arbeider. Nodig zijn volgens spreker: Overleg met de arbeider, het laten dragen van ïtwoordelijkheid, het tactvol optre- •an leidinggevend personeel, het nut „de baas komt zelf in de fabriek", geregelde voorlichting omtrent de gang zaken, het delen in de winst, be handeling van klachten, erkenning van bona fide vakorganisaties. Voorts bepleitte spreker differentiatie m de lonen en herziening der begrip- ?n geschoolde en ongeschoolde arbei ders. De dwaze onderscheiding tussen hoofd- en handenarbelders is een ver ouderd begrip. In dit opzicht heeft het te conservatieve onderwijs een belangrijke taak. Ook de voorzitter, prof. G. H. Ph. Weyers, wees op het grote belang van lenselijke factor. Het baat wéinig te theoretiseren over hetgeen de arbeider doen en laten moet, als de werker niet zelf daarvan overtuigd is. Prof. ir D. Dresden wees er op, dat in ons land een ontstellende achter stand bestaat In het wetenschappelyk onderzoek, deze is des te pijnlijker om dat hij niet in korte tijd is in te halen. De overheid heeft volgens hem de plicht daaraan mede te werken. Dr G. v. d. Wal betoogde, dat Neder land niet zozeer staat voor de noodzaak leiders voor nieuwe industrieën te zoeken minister v. d. Brink had be rekend, dat er slechts 220 ondernem nodig zijn voor nieuwe industrieën wel opvolgers in de bestaande be en. De huidige leiders moeten de opleiding van toekomstige ondernemers ter hand nemen en een voldoende reserve kweken. B. W. Berenschot verklaarde, dat de leiders en hoge functionarissen in het bedrijfsleven overbelast zijn. Men dus zorgen voor ontlasting dooi leiding. Prof. ir F. M. Roeterink wees op de tekorten aan gediplomeerde leerlingen van de dagnijverheidsscholen. Er- moet een andere geestesgesteldheid komen bij de ouders en bij de bedrijfsleider, die zelf moet zorgen voor voortgezette op leiding volgens het leerlingenstelsel. Het is jammer, dat het bedrijfsleve weinig gebruik heeft gemaakt van deze in het nijverheidsonderwijs aangegev methode. Mr H. F. van Leeuwen sprak over industriefinanciering en zeide, dat de eigen- middelen de vastleggingen behoorlijk bedrag moeten overtreffen. Industrialisatie door stichting van zelf standige nieuwe ondernemingen biedt weinig mogelijkheden als gevolg van de hopeloze fiscale toestand. Ondernemingen, welke haar bestaans recht bewezen hebben, moeten gegadig den vinden voor deelneming in het uit te geven kapitaal. Eerst dan zal de da lende populariteit van het aandelenbezit weer stijgen. Mr Keller van de E.C.A.-missie hield een hoffelijke Jofrede op Nederland ging daarna over tot crittek. Hij had eerbied voc kennis in dualiteit e heeft bekw het :rete ergari onderwijsstelsel, doch op indivi- nadruk koi vindingrijkheid. "Amerika me Ingenieurs, die nog nooit examen in het Duits hebben gedaan grote rechtsgeleerden, die niets van ikunde terecht brengen. Hij onder steunde de heer Ruppert inzake de han denarbeid en heeft veel belangstelling ;n ener tweede technische hogeschool, maar geen geschikte candi- daat mag buiten de hogeschool blijven wegens geldgebrek of een niet terzake doende tekortkoming, waardoor hij het op zijn twaalfde jaar niet verder kan rengen dan de lagere school. Spreker wees op de gróte betekenis in de technische bijstand, die Amerika naast de financiële hulp verleent. Hij hoopte, dat een belangrijke industrietak .1 vragen om de zending van een ge lschap eerste klasse Amerikaanse in- Hij was er van overtuigd, dat de Ne derlanders grote dingen kunnen tot stand brengen. Vogelpest in Limburg Eerste centrale slachtplaats druk bezocht In het Noordlimburgse Ottersum is de pseudo-vogelpest nu ook al doorgedron gen. De 200 kippen van de landbouwer K. zyn verbrand. In Barneveld werd gisteren voor het eerst de centrale slachtplaats in Stroe gebruikt. In een uur tijds waren er voor twee weken genoeg kippen en hanen voor de slacht opgegeven. Per week zul len ongeveer 5000 haantjes geslacht wor den. Vele handelaren zijn brodeloos en worden van overheidswege gesteund. Ook in Renswoude bij Barneveld is een ophokgebod afgekondigd. Opnieuw 12 jaar geëist tegen Kollumer arts Weet niet meer of hü verpleegster een duw gaf Voor het hof in Leeuwarden is giste ren bevestiging geëist van het vonnis, waarbij de rechtbank aldaar de arts T. de J- uit Kollum veroordeelde tot 12 jaar (m.a.). Meer dan 14 uur heeft het hof zich met deze zaak bezig gehouden. De arts zei niet meer te weten of hij de ver pleegster Riemke Veenstra een duw had gegeven, waardoor zij. in het water van de Zwemmer is gevallen en verdronken. De psychiater dr J. van Andel uit Fra- neker noemdeDe J. toerekeningsvat baar, doch dr E. Hoelen uit Den Haag noemde hein psyebopaath. Uitspraak over 14 dagen. Meikersen 4055 cent op de veiling Aan de Tielse veilingen werden giste ren al 25.000 kg echte Meikersen aange voerd. Voor de eerste soort werd 405; cent per kg besteed- Voorts werden ei 35000 kg Duitse kersen aangevoerd, waarvoor 5675 per kg werd betaald Rode reclame voor de 22ste Juni '41 Communisten verwarren het Oosten met het Westen, wat „oprukken" betreft De 22ste Juni 1941 was de dag van de „Duitse inval" in Rusland. De Com munisten hebben uit deze herdenking de nodige politieke roebels geslagen, hetgeen hun zaak is. Het is echter onze zaak de nonsens te weerleggen, als zou in de plaats van het roofzuchtige Hitler-fascisme, het even vraat zuchtige .,Anglo-Amerikaanse imperialisme" naar wereldoverheersing streven. Welke oogmerken hebben de Sowjets ten aanzien van Berlijn en hoe slingeren zij hun rode lasso over de Aziatische gebieden, Sinkiang etc. Ondanks het échec, dat de Communis ten leden bij de verkiezingen in de staat Noord Rijn-Westfalen, schromen zij niet. zich verder belachelijk te maken. De ï-ode leider insinueerde te Dusseldorp: „Het lot van meneer Churchill zal niet anders zijn dan dat van Hitier. wanneer hij er in slaagt, zijn dwaze plannen te verwezenlijken". Een ander communistisch kopstuk, Walter Fisch, prees de kracht van het Russische leger en debiteerde de onzin, dat als de Westelijke oorlogshitsers zou den oprukken, zij evenals Hitier bij Stalingrad zouden blijven steken! Waar schijnlijk verwart hij het Westen met het Oosten en spelen hem de Russische DAT het gemeenteziekenhuis te Arn hem op 1 Juli 100 jaar bestaat en oud patiënten een radio-installatie met kop telefoons zullen aanbieden. DAT m.i.v. 1 Juni aan de kapitein ter-zee J. Beckering Vmckers eervol ontslag uit de zeedienst is verleend we gens langdurige "dienst. DAT in hoger beroep voor de Haar lemse rechtbank bevestiging werd ge- eist van het vonnis van de kantonrechter (4 weken hechtenis) jegens de Amster damse journalist H. A. L., die in Bloe- mendaal dronken achter het stuur zou neooen gezeten. DAT staatssecretaris Van Rhijn van avond om kwart over zeven over Hilver sum I zal spreken over „Organisatie der sociale verzekeringen in nieuwe banen? DAT de stenen molen Eendracht maakt macht in Metefik (L.). die in de oorlog werd beschadigd. Zaterdag weer ir bruik wórdt genomen. DAT de Rotterdamse raad gisteren het voorstel aannam om de tramtarieven verhogen. DAT de medische afdeling van komende Utrechtse najaarbeurs bijna tweemaal zo groot zal worden als vorig Jaar. DAT dr G. J. Huët na een 30-jarige ambtsperiode op 1 Juli als geneesheer directeur van het A'damse kindersana torium te Blaricum zal wórden opgevolgd doof dr W. J. Steyling uit St Maartens dijk. DAT Zaterdag in de gerestaureerde Vleeshal van het Middelburgse stadhuis het Zeeuwse oorlogsmuseum zal worden geopend, met als voornaamste attractie een maquette van de inundatie. DAT een aantal deelnemers aan de in Den Haag geëindigd internat, politie- conferentie gisteren op het kasteel De Haar te Haarzuilens de gast was van het prov. bestuur van Utrecht. DAT gisteren in Martenshoek te water is gelaten de kustvaarder Vindicat Atque Polit (840 ton) en is gedoopt door Gro ninger studenten. DAT voor het Arnhemse hof vernieti ging werd gevraagd van het vonnis, het welk de rechtbank aldaar in 1941 uit sprak (f500 boete en verbeurd verkla ring van 54 gouden tientjes en 2000 dol lar) tegen de 68-j. Joodse koopman L. Cohn uit Velp, die dit geld niet had in geleverd. DAT de Uniebonden in het algemeen mijnwerkèrsfonds dit jaar 37 zetels kre gen, tegenover 29 bij de verkiezingen 1946, en de Alg. bond van werkers het mijnbedrijf (comm.) terugliep 31 tot 23 zetels. DAT ook Nijmegen met een burgerdag voor jonge kiezers begint en wel op 28 Juni. DAT de Amerikaanse opleidingssche pen Eagle en Campbell met 220 cadetten een week lang Amsterdam bezoeken. DAT F. Stork te Stockholm benoemd Is tot vertegenwoordiger van de Utrecht se jaarbeurs in Zweden. DAT ondanks waarschuwingen bij een zekere J. uit Bergen op Zoom toch nog een legergeweer, een stengun, een ma chine-pistool en 88 scherpe stengun- patronen werden gevonden. DAT in Augustus waarschijnlijk be gonnen wordt met de aanleg van een nieuwe haven in Enschede, parallel aar de bestaande. DAT het uit een kolk bij Nijmegen opgehaalde lijk van de kapper J. W. daar. blijkt te zijn. die sinds Dinsdag werd vermist DAT G. M. Roding te Overdinkel, dr W. L. Beekman op 1 September zal op volgen als directeur van het natuurhis torisch museum te Enschede. DAT dr J. W. Tesch. directeur van de geneeskundige dienst in Deventer, be noemd is tot leider van de afdeling hy giëne van de G.G.D. te Rotterdam. DAT de gasfabriek in Veghel plaats zal maken voor een mijngas- leidicg. divisies, en dat zijn er nog al wat, door het verwarde brein. In de Oostelijke zone heeft men tei herdenking, van de 22ste Juni, Stalin ge roemd als „de beste vriend van he' Duitse volk", terwijl de Westelijke mo gendheden de nieuwe Hitiers zijnIn geheel Oost-Duitsland werden resoluties aangenomen, waarin uitdrukking gege ven werd aan de gevoelens van „eeuwige verbondenheid" met de Sowjet-Unie en anderzijds de Westelijke mogendheden als imperialistische aggressoren werden afgeschilderd. Hoé kan bij een dergelijke perfide pro paganda, van ophitsend karakter, ooit een „één- en onverdeeld Duitsland" den bereikt? Terecht sprak Dean Ache- son te Cambridge van .Duif van Troje", waarmede hij de valse vredesgestes der Russen bedoelde. Achesons nieuwe drukking is afkomstig van het „Houten paard" in de Trojaanse oorlog en Bijbelverhaal over de zondvloed, w immers verteld wordt, dat een duif met een olijftak tussen de snavel naar de Ark van Noach vloog. Oorlogsinvaliden zagen de Prins „Dat is het mooiste wat U voor d« mensen hebt kunnen doen." zei de voor zitter van het „comité jaarlijkse auto tocht Nijmeegse oorlogsinvaliden" tegen Prins Bernhard, toen deze gistermiddag voor paleis Soestdijk de 70 auto's met oorlogsinvaliden voor zich liet defileren. Langzaam reden de wagens voor met glundere gezichten achter de raampjes en wuivende handen uit de portieren. De jongste deelnemer, de 15-jarige Pietje Tax, die door een granaatontploffing beide handen en een oog verloor, bood de Prins een speciaal vervaardigde sleutelring met versiering aan. De Prins had veel vriendelijke woorden voo jongen. De blinde sergeant Maas. die in Lon den secretaris van de Prins is geweest, werd door Z.K.H. hartelijk begroet. Het comité bood nog bloemen aan voc Koningin en toen werd de tocht v gezet. Experimenteren Op de vergadering der Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, gisteren te Groningen gehouden, heeft de heer A. S. Keller, lid van de E.C.A.-missie 'in Nederland, enkele be langrijke suggesties gedaan. t is naar de heer Keiler goed luiste- Hij kent Amerika door en door en kent ook Nederland goed. Zo iemand ziet vaak dingen, die een ander niet ziet. De heer Keiler heeft dan enkele op merkingen gemaakt over het onderwijs in ons land. Zijn oordeel was, dat teveel nadruk wordt gelegd op feitenkennis. Voor het systeem had hij grote waar dering. Maar het opende te weinig mo gelijkheden voor de ontwikkeling van de individualiteit en de vindingrijkheid. Ons onderwijs behoorde soepeler te wor den, meende hij. Nieuws is dit alles niet, maar belang- jk is het wel. Het was ook belangrijk, gelet op de plaats waar deze woorden werden uitgesproken. Het was namelijk vergadering van de Maatschappij Nijverheid en Handel, en die ver gadering was in het bijzonder gewijd de industrialisatie, ons onderwijs voldoende ingesteld op de eis van toenemende industriali satie? Naar het oordeel van de heer Keiler en stellig ook van vele anderen zeker niet. Op soepeler onderwijs is reeds van vele kanten aangedrongen. Maar het moet ons van het hart, dat de weg welke de heer Keiler scheen aan te wijzen, ons niet de beste lijkt. Hij herinnerde eraan. Amerika iedere staat en ook wel iedere stad zelfstandig de eisen voor het leerplan kan opstellen. De beste scholen, vertelde hij, kunnen dan experimenteren improviseren en goed gebleken me thodes en leerplannen kunnen worden nagevolgd en verbeterd. Een algemene wist hij te vertellen, is op dit punt niet nodig. Welnu, het komt ons voor, dat aan deze methode toch wel bezwaren kleven. Men stelle zich voor. dat bij ons elke provincie en elke stad of dorp zou gaan experimenteren en improviseren. Na korte tijd zouden er misschien geen twee roosters meer gelijk zijn. Niet, dat wij niets voor deze gang van zaken zouden voelen. Waarom slaagt bij ons de onderwijsvernieuwing zo moei lijk? Juist omdat alles zo log gaat. log ook wat betreft veranderingen. Maar moeten we nu overstag gaan en alle mmen losgooien? We hopen nog, dat er een oplossing gevonden zal worden zonder dat men belanden zou in provinciale of plaatse lijke experimenten, want juist op het gebied van het onderwijs moet men met experimenten toch wel een beetje voor zichtig zijn. Goede wenk Nog een andere suggestie deed de heer Keiier op die Groningse ver gadering der Maatschappij voor Nijver heid en Handel. Hij stelde voor, dat een belangrijke industrietak in Nederland aan Amerika zou vragen, een groep eer ste klas Amerikaanse ingenieurs te zen den. die in same'nwerkin'g met Neder landse ingenieurs een overzicht van de mogelijkheden op het gebied van de productiviteit zouden opstellen. Inderdaad, ook naar onze opvatting kan zulk een studie van grote betekenis zjjn voor de opvoering van onze indus trie, voor de arbeidsproductiviteit en voor de Nederlandse economie in haar geheel. Men moet zich nimmer schamen om van een ander, ook van een ander land, iets te leren. Man tot het hoofd in klei gezogen Reddingswerk duurde 6 uur Een vreselijke dood zou de 30-jarige Zweedse arbeider Emil Larsson- zijn ge storven als zyn kameraden, met wie 'hij samenwerkte bij het leggen van de fun damenten voor een nieuw flatgebouw :n de Noord-Zweedse gemeente Ljusne, niet zes uur lang al hun krachten hadden ge geven om hem uit een benarde positie te bevrijden. Larsson werd vastgezogen in de klei van een 9 meter diepe, nauwe schacht en werd langzaam maar zeker naar beneden getrokken. He: duurde enige tijd. voordat men zyn hulpgeroep vernam en toen men toesnelde, was hij reeds tot aan het middel in de klei weg gezakt De ongelukkige kon zijn armen niet gebruiken, omdat de schacht niet meer dan 30 cm doorsnee had. Met koorts achtige haast begon men een nieuwo schacht te graven maar door de enorme zuigkracht van de klei kon het reddings werk slechts uiterst langzaam opschieten. Na een uur stak alleen zijn hoofd nog boven de klei uit. De man scheen da hoop op redding opgegeven te hebben en verzocht zijn vrienden, zyn laatste groe ten over te brengen aan zijn gezin. Maar deze wilden niet van ophouden weten. Met hun blote handen groeven zy da klei uit. snel werkend om de zuiging vóór te blijven. Na enkele uren had men Larsson tot het middel uitgegraven Daarna bond men hem een reddingsgor del om het middel, welke vastgemaakt werd aan de haak van een kraan. Lang zaam werd hij toen omhooggetrokken. Tijdens het reddingswerk verloor Lars son verschillende malen het bewustzijn. Een verpleegster gaf hem van tijd tot tijd injecties. terwijl omstanders om hem te verwarmen koppen thee aandroe gen. Tien ton klei moesten worden uit gegraven voor men er in slaagde zijn linkerbeen, dat onder ee>n balk vastzat, te bevrijden. De toestand van het slacht offer, dat onmiddellijk naar het zieken huis werd overgebracht, is zorgwekkend. Behalve een gewond been, heeft de man een ernstige geestelijke schok opgelopen. WEERBERICHT Tijdelijke opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt; Wisselend bewolkt met aanvankelijk enkele buien, later flinke opklaringen Meest matige wind uit Westelijke richtingen. Wei nig verandering in tempe- uurUUr' {°pgemaakt te ZON EN MAAN Zaterdag: zon 4 20- 21.04. Maan 14.33 —0.48. 29 Juni V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1