Jlirttwc (Courant HEDEN WERD TE PARIJS EEN NIEUW EUROPA INGELUID Parlementaire molen weer in actie Direct belang voor 150 millioen bewoners van zes landen Rond Barneveld reeds 30.000 kippen afgeslacht Djakarta en Djokja kunnen het niet eens worden Krijgt Flakkee een brug (1 km lang) over 't Haringvliet Wist IJ DINSDAG 20 JUNI 195S BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: TeL 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; 1-50 per maand; f 0.35 per week. AD VERTEN TIEN: t 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 814S DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken r5taatoflst! clj ft gfiebfeora myn hert in tegbcnspoti" Het „plan-Schuman" onder de loupe Vanmiddag om vier uur is te Parijs in de historische Salon de I'Horloge de eerste ronde begonnen van het economische „plan-Schuman" en de atmosfeer is er stellig „Stikker-ig" van politieke hitte. Vertegenwoor digers van zes landen komen in actie, waarbij men het evenwicht der „souvereiniteit" dient te behouden. Bij deze galavoorstelling zullen de Britten schitteren door afwezigheid, maar nog altijd blijft 't mogelijk, dat zij straks van achter de coulissen hun Labour-salto's gaan volvoeren. Ademloos ziet Europa toe, het hart trillend van „integratie", 'maar ook Washington en Moskou. Aldus zal Robert Schuman vanmiddag voor de afgevaardigden van Frankrijk, Italië, België, Luxemburg, West-Duits- land en Nederland, de conferentie ope waarbij het gaat over de bestudering het plan om de zware Europese indus trieën samen te smelten. Na het gerucht makende Labourmanifest verwondert het ons niet, dat de Britten niet aanv zijn, maar zij worden regelmatig op de hoogte gehouden van het verloop di besprekingen, dank zij het contact, di Rene Alphaud, chef aan de Quai d'Órsay met Londen onderhoudt. De Engelsen trachten hun houding goed te praten door de belofte met tegen voorstellen te zullen komen, maar er is ook reden voor hen, Washington niet van zich af te stoten. Er is altijd nog zo iets als een Amerikaans Congres, dat de koor den van de Marshall-beurs houdt en krachtig voorstander is van economische eenheid in West-Europa, hetwelk een vige barrière nodig heeft tegen eventuele Russische aggressieplannen. Meer dan 100 Amerikaanse leiders der wie ex-ministers, alsmede generaal Lucius Clay en Dulles, vice-voorzitter de Amerikaanse commissie voor een Ver enigd Europa, hebben het plan-Schuman onderschreven en toegejuicht. Dit i slogan: „Het jonge Europa is vastbe sloten voort te leven en vrij en verenigd te zijn." Wij schreven reeds vroeger, dat ook Marshall volkomen achter het plan- Schuman staat. Hoe reageert Moskou? De „Frawda" insinueert iets over „Amerikaanse totale diplomatie", die er op gericht is, om Westduitse industriële potentieel te bruiken voor de productie van militair materiaal. Overbodig, deze onzinnige be schuldiging te weerleggen. Hoe zal Nederland regageren? De zittingen van de Parijse conferentie zullen geheim zijn, behalve de openings zitting. die openbaar is. Morgen vangen dan de werkzittingen aan in de bureaux van Jean Monnet „Frankrijks economi sche planner No. 1", de man die feitelijk het pool-plan ontwierp. Te Parijs ver luidt, dat de conferentie vermoedelijk vrij lang zal duren en in dat geval zullen de leiders der buitenlandse delegaties zich AURIOL NAAR CANADA UITGENODIGD President Auriol van Frankrijk is door de Canadese regering officieel uitgeno digd in de komende lente, wanneer de president een reis naar de V.S. zal maken, tevens een bezoek aan Canada te bren gen. Belangrijke opdracht voor onze scheepsbouw De Nederlandse Dok- en Scheepsbouw maatschappij te Amsterdam heeft van de heer S. S. Niarchos te Hamilton (Bermu da) opdracht ontvangen voor de bouw van twee tankschepen, elk 18.000 ton, af levering 1952. van tijd tot tijd naar hun hoofdsteden kunnen begeven, om ruggespraak te houden. Wij wijzen er nogmaals op, dat dit Franse plan de bijzondere strekking heeft het historische Frans-Duitse antagonisme te overwinnen. Allereerst dient te Parijs een „supra-nationaal gezagslichaam" te worden gevormd, een opperbestuur dus over de Europese kolen- en staalpool. Vanzelfsprekend zal dit door de betrok ken parlementen moeten worden goed- Ten tweede dient het „supra-nationaal gezagsorgaan" met de leden-staten prac- tische overeenkomsten te treffen, om het gemeenschappelijk beheer der kolen- en staalindustrie tot een werkelijkheid te maken. De grote vraag is nu, hoe te Parijs de verschillende landen, w.o. ook Nederland, op de Franse opvattingen zul len reageren. Er gaan stemmen op, als zou minister Stikker; zich willen opwer pen als de pleitbezorger voor een Euro pese actie, die veel verder gaat dan het plan-Schuman. Hij neemt het standpunt in, dat economische acties in W.-Europa de steun behoeven van Engeland. Zoals men weet staat de Nederlandse delegatie onder leiding van de heer D. P. Spierenburg, terwijl als pi- zullen optreden drs M. Kohnstamm mr P. A. Blaisse. Weer een Neder lander vermoord Zondagavond is te Soerabaja weer ee Nederlander neergeschoten, aldus meldt het „Utr. Nwsbl.", de heer M. C. L. Er zijn geen getuigen. Na de schietpartij vond mevr. L. het lijk, dat niet geplun- Zaak Bertha de Hertogh uitgesteld De zaak van Bertha de Hertogh is uit gesteld tot 28 dezer, daar een der rech ters ziek is. VRIJLATING VAN NEDERLANDERS TE MAKASSAR Te Makassar zijn de heren mr Werd- möller, mr Twijsel, mr Apcar, Benjamins en Rappard vrijgelaten, terwijl mr Daa- men reeds eerder vrijgelaten was heren P. A. Wansink en de commissaris van politie Helder zijn nog steeds ge vangen. Australiës opinie over Nieuw- Guinea Bij een opinie-onderzoek in Australië is gebleken, dat 33 pet van de vrouwen 22 van de mannen niets van de kwestie van Nieuw-Guinea afwisten. Van de overigen wilden 48 pet Neder lands Nieuw-Guinea bij Australië voegen, 23 wilden Nederland dit laten behouden, 18 pet waren voor overneming door de Verenigde Naties, 4 ondersteunden de eisen van Soekarno en 7 hadden geen mening. Vlucht der Nederlanders op Celebes Aneta meldt uit Makassar, dat de Ne derlanders uit Palopo Rantepao gevlucht zijn. ook uit Makale met uitzondering de Rooms-katholieke missie. Het betreft in het laatste geval 60 tot 70 zielen, onder wie artsen, onderwijzers en zendelingen met hun gezinnen. Een aantal Nederlandse kleine land bouwers uit Tjikoro, op de helling va ide Lompobatang, is eveneens gevlucht. Betuwe voor de Batavieren U weet wellicht nog van de schoolbanken, dat in de laatste eeuw vóór Christus een \Vest-Germaanse volksstam naar ons land kwam, die zich vestigde in de streek tussen Rijn, Lek, Waal en Maas. Dat waren de Batavieren en hun naam leeft nog voort in die van het land der 'kersenboomgaarden: de Betuwe. Tiel, een der belangrijkste plaatsjes in de Betuwe, bestaat 1500 jaar en ter gelegen- heid daarvan zijn de Batavieren teruggekomen. Ditmaal niet uit het West- Germaanse land, maar uit de bevolking van het feestende stadje. Zij liepen mee in een historische optocht en moesten in hun oer-uitrusting even voor een camera uit de twintigste êeuw Gevarenzone van driehonderd vierkante kilometer (Van een onzer verslaggevers). Nog steeds breidt zich de hoenderpest in het pluimveeland rond Barneveld schrikbarend uit. Sinds de laatste week is het aantal bedrijven, waar de ge vreesde ziekte werd geconstateerd, ver dubbeld en op ruim 30 gekomen. Andere bedrijven zijn van besmetting verdacht en ondanks de talrijke maatregelen, die ter bestrijding zjjn genomen, wijst nog niets erop, dat de hoenderpest in hevig heid afneemt. Ook enkele aan de gemeente Barne veld grenzende gemeenten beramen maatregelen. Behalve Nocjrd-Ede is nu ook Scherpenzeel tot besmet gebied verklaard. Maandagmiddag heeft zich in Stouten- burg, slechts luttele kilometers ten Oos ten van Amersfoort een vermoedelijk geval van hoenderpest voorgedaan. Ook deze gemeente, alsmede Woudenberg. Hoevelaken en Putten zullen waar schijnlijk zeer spoedig tot de gevaarlijke zon behoren. Thans reeds ligt in het Westelijk deel van Gelderland aan de Utrechtse grens een gebied van ruim 20 km breedte en Lange Mare wordt niet gedempt Bjj de behandeling van het bruggen- plan hebben B. en W. tevens onder ogen gezien of niet tot demping van een deel van de Lange Mare moet worden over gegaan. In dit opzicht is noch het col lege van B. en W., noch de commissie voor Openbare Werken eenstemmig. B. en W. kunnen dan ook geen vrijheid vinden, de demping van de Lange Mare opnieuw aan de orde te stellen. Tegen over een belangrijke verkeersverhete- ring zou immers staan het verloren gaan van een uit historisch en stedebouwkun dig oogpunt karakteristieke gracht. 14 km lengte, dus ongeveer 300 km2, waar de toesatnd critiek geacht wordt voor het optreden van de gevaarlijke pluimveeziekte. Ruim 1 pet. van de 3000 kippenbedrjj- ven in dit pluimveeland is thans aan getast en van de naar schatting 750.000 kippen zijn er ongeveer 30.000 gedood. Aanvankelijk hield het ophokgebod in Barneveld in, dat het pluimvee be slist in het hok moest Daar werden de dieren echter ziek van (geen pseudo- vogelpest) en nu mogen ze ook buiten lopen, als het terrein van andere be drijven gescheiden wordt gehouden. Feitenhansl gearresteerd De oprichter en voorzitter van de ultra- nationalistische Vaderlandse Unie in Duitsland. Karl Feitenhansl, is wegens het voorbereiden van een militaristische demonstratie in München gearresteerd. Wilden zij met kersepitten schieten? Ongelovige carabinieri ergens in Italië zagen gistermorgen een met vruchten beladen kerseboom staan, waarvan zij zeker wisten, dat hij er de vorige dag nog niet was, zo meldt Radio-Rome. Zij vonden onder de boom een clandestiene opslagplaats van wapens. Vier „kwekers" zijn ge arresteerd. Padvinders bouwen een huis De R.K. voortrekkers houden van 9 tot 16 Augustus in Heeze (N.-B.) een Bene- lux-kamp met 1500 deelnemers. Zij willen dan in zes dagen tijds een complete beiderswoning bouwen en na het kamp aan de parochie van Heeze ten geschenke aanbieden. Voor Biesbosch f 2 Vz millioen uit de Marshallpot Met de E.C.A. is overeenstemming be reikt over het gebruik van f 2% min uit de tegenwaarde rekening der Mar shal-hulp voor financiering van water bouwkundige werken in de Biesbosch. Geallieerden bestuderen over- bevolkingsprobleem in West- Duitsland en Italië Eind Juli zal te Parijs of Londen een conferentie worden gehouden tussen ver tegenwoordigers uit de V.S., Groot-Brit- tannië en Frankrijk om een oplossing te vinden voor de overbevolking in West- Duitsland en Italië. Majoor Harjono naar Nederland Majoor Harjono, woordvoerder van het departement van Oorlog van de R.I.S., die de laatste tijd nogal bekend is gewor den door zijn beschuldigingen tegen Ne derland, zal, naar Aneta verneemt, be noemd worden tot militair attaché van het Indonesische hoge commissariaat in Den Haag. Men wil van de Ronde Tafelconferentie af "pvE BESPREKINGEN in de gemengde commissie van de Tepubliek Indo- -L' nesië en de R.I.S. over de totstandbrenging van de eenheidsstaat duren thans reeds 14 dagen en er zijn geen noemenswaardige vorderingen gemaakt, aldus schrijft de speciale correspondent van het A.N.P. te Dja karta. Hatta beloofde in het parlement, dat deze einde Juli zouden voltooid zijn, doch beoordelaars twijfelen daaraan. In R.I.S.-kringen spreekt men ever obstructie van Djokja. Het kabinet dér republiek moet vol- De vertegenwoordigers van de repu- gens Djokjase kringen de kern vormen [bliek willen alle vooraanstaande ambte- het kabinet van de eenheidsstaat ennaren onderbrengen in de ministeries de wetgeving der republiek moet geheel j van de eenheidsstaat en de ambtenaren worden overgenomen. Ivan de R.I.S. wegdringen. Te Djokja De commissieleden voor de R.I.S. ach- i meent men, dat de geest der republi- ten dit in strijd met de tussen de R.I.S.keinse ambtenaren veel beter is dan die 1 de republiek gesloten overeenkomst. te Djakarta, die met de koloniale geest Voorts wil men dat" Djokja de hoofd- besmet zijn en zelfs meent men te Djok- stad wordt van de eenheidsstaat, vooral ja, dat republikeinse ambtenaren, die te „psychologische redenen". Practische bezwaren wimpelt men af met de op merking, dat er ook in Djakarta huis vestingsmoeilijkheden zijn. Derde kind uit één gezin verdronken Gisteren is het vierjarig dochtertje van de heer J. J. M., die een wasserij heeft de Holthuizerweg te Apeldoorn, bij het spelen op het fabrieksterrein in een rreservoir gevallen en verdronken. Dit is de derde maal in dit gezin, dat n meisje is verdronken. DODELIJK ONGELUK IN SLUIS VAN IJMUIDEN. Tijdens het schutten in de sluis te Umuiden is de eerste stuurman van het Zweedse ss. Osbur, de 56-jarige Oscar Roth uit Malmö, van de deklast geval- m op een, winch terecht gekomen. Hy overleed vrijwel dadelijk. MESSENGEVECHT MET ERNSTIGE AFLOOP Een van de vechtersbazen meldde zich. De 35-jarige P. J. S. uit Kaalheide is gearresteerd wegens een poging tot doodslag. Hij meldde zich bij de politie en vertelde, dat hij ruzie had gehad met zekere P. Smeets uit Spekholzerheide Volgens P. J. S. had Smeets hem be dreigd met een mes en hem lichte won den in het gezicht toegebracht. Uit ver dediging zou P J. S, daarn zijn zakmes hebben getrokken, waarmee hij Smeets vier steken toebracht'. Smeets moest direct worden geopereerd: zijn toestand is levensgevaarlijk- ONleCHEPING HELLENIC PRINCE MORGEN 9 UUR Het troepenschip Hellenic Prince wordt morgenochtend vroeg voor IJmuiden ver wacht. De ontscheping zal om 9 uur in Amsterdam beginnen. Djakarta werken, koloniale geest worden aangestoken. Te Djakarta maakt men zich hierover ongerust, daar Djokja op die manier de uiterst lihks-georiënteerden in de kaart speelt. In de Partai Nasional Indonesia wil men van de overeenkomst der Ronde- Tafel-Conferentie af en m de partijraad te Djokja heeft men verklaard, dat de eenheidsstaat zolang hij gebonden blijft aan de R.T.C., niet de ware is. K. L. M. tweemaal per week naar Sylt De K.L.M. zal m.i.v. Zaterdag i de lijn Amsterdam—Hamburg doortrekken naar de badplaats Westerland op het eiland Sylt. Tweemaal per week, op Za terdagen en Maandagen, zal naar en van Sylt worden gevlogen. De vlucht Ham burgWesterland zal 55 minuten duren. Dertien millioen nodig voor het mooiste van drie plannen (Van een onzer verslaggevers) DE FLAKKEESE GEMEENSCHAP is met grote plannen voor de dag gekomen: men wil een brug hebben tussen Goeree-Overflakkee en de rest van Zuid-Holland. Men wil daarbij een dankbaar gebruik maken van het eilandje Tien Gemeten, dat tussen Flakkee en Beijerland in het Haringvliet ligt. Er worden drie mogelijkheden aan de hand gedaan, maar in al deze gevallen zou de brug komen te liggen op Flakkee tussen Mid- delharnis en Stad aan 't Haringvliet, en dan via de Westelijke punt van Tien Gemeten naar de overkant. lijks voor een vaste oeververbinding zouden moeten uittrekken. Naar ons verzekerd werd. heeft men De drie oplossingen zijn: 1. Een brug over het Haringvliet het Vuile Gat (tussen Tien Gemeten Beijerland). totaal een kilometer lang plus een kilometer landhoofden: drie spanningen van 100 meter plus twee 50 meter en een landhoofd van 400 meter bij het Haringvliet, en vijf spanningen van 100 en twee van 50 meter plus meter landhoofd aan de andere zijde Tien Gemeten. Deze brug zou twee banen voor auto's en fietspaden van Hi n aan beide kanten hebben; de rijbreedte binnen de hoofdspanningen zou 7 meter bedragen. Dat zou 13 milljoen kosten. Flakkee voelt hier het meest voor. 1. Een brug over het Haringvliet er een veer over het Vuile Gat. met de be doeling dat het veer later^ioor een brug kan worden vervangen. Kosten 8.4 millioen. 3 Een brug over het Haringvliet het Vuile Gat met gebruikmaking de oude Moerdijkspoorbrug, met de be doeling dat er later een geheel nieu brug zal komen. Kosten 8.8 millioen. Bruggelden Men denkt de bouw te laten finan cieren door een N.V. met een geplaatst aandelenkapitaal van een millioen gul den. De veergelden van het veer Middel- harnisHellevoetsluis leveren jaarlijks 660.000 op. Als de brug klaar is, stelt men voor bruggelden te gaan heffen. Dat zou zoveel opbrengen, dat men het kapi taal van de brug spoedig kan aflossen. Men zau daarvoor garantie van rijk en provincie willen hebben. Men rekent met een exploitatietekort van ƒ176.000 per jaar bij een geheel nieuwe brug (1). van ƒ466.000 (geval 2). terwijl men ingeval 3 uit denkt te komen. Het exploitatietekort denkt men voor een deel te dekken met het bedrag van f 125.000, dat de provinciale staten jaar- Rembrandt en Saskia getrouwd Speenvarken en oliebollen op bruiloftsmaal Gisteravond zijn Rembrandt van Rijn en Saskia van Uylenburgh in Damstadt getrouwd. Voorafgegaan door drie herau ten en gevolgd door vijftig Veluwse boe ren en boerinnen togen zij naar het raad huis van de feeststad op de Dam. Nadat Rembrandt (Johan Elsensohn) en Saskia (Pit Rincker) elkaar eeuwig trouw be loofd hadden, werd op het Rembrandts- plein een grootse feestmaaltijd aange richt Op weg daarheen moest de stoet nog eenmaal stoppen, want Rembrandt van Rijn ontdekte een collectie huisschil derkwasten. De dunste koos hij uit penseel. Op het plein stonden duizenden de zeventiende-eeuwse bruiloftsmaaltijd te kijken. Soep, speenvarken, brood, groenten en fruit werden opgediend en als dessert oliebollen. En 't bier schuim de in stenen pullen. De Veluwse Boerendansers vrolijkten de maaltijd met volksdansen op en luit en viool begeleidden de zang. Onder het eten kwam Jan Steen met vrouw ei kinderen aanzetten. Hij was weer uit zijn huis gezet en vroeg onderdak bij Rembrandt. Die gaf het zijn collega graag. Het hele gezelschap maakte een boe- rendansje aan het slot en voor deze a ten einde was, legde men nog een krans aan de voet van het standbeeld va: echte Rembrandt. uit Flakkee reeds toezeggingen deelneming in het benodigde kapitaal voor meer dan het vereiste millioen gulden. Een en ander is nu aan Gedeputeerde Staten overgelegd en die zullen, naar wij nog vernamen, het voorstel inderdaad als een principebesluit ter tafel brengen, la het najaar zullen dan de uitgewerkte plannen behandeld worden. WAPENHULPPROGRAMMA GOEDGEKEURD Twee Amerikaanse senaatscommissies hebben het programma voor wapenzen dingen ter waarde van 1.222.5Ö0.0Q0 dol lar aan niet-communistische landen, goedgekeurd. Kanalenstrijd in Berlijn: AAN WEERSZIJDEN SCHEPEN OPGEHOUDEN Als represaille op het feit, dat de Oost- duitse communisten het vervoer te water van West-Berlijn naar West-Duitsland vrijwel hebben stilgelegd, hebben de Westberlijnse autoriteiten gisteren 57 schuiten uit de Russische zone aange houden. MEVROUW ROOSEVELT: ISO handtekeningen Mevrouw Roosevelt heeft gister middag. enige uren na haar aankomst in ons land. in het Amstelhotel te Amsterdam 150 maal haar handteke ning gezet in exemplaren van haar boek „Ik herinner mij." De extra op brengst van deze boeken komt ten goede aan het Koningin Wilhel- minafonds. Het eerste boek dat mevrouw Roosevelt signeerde, voor zag zij van een speciale opdracht. Het was bestemd voor Prinses Wil- helmina. DAT R. J. van Groningen, sociaal at taché bij de Ned. ambassade te Brussel, de titel van laureaat van de arbeid van België (van de nationale arbeidstentoon- stellingen) honoris causa heeft gekregen. DAT de Deense onderzeeboten U 2 en U 3 van Vrijdag a.s. tot volgende week Woensdag de Rotterdamse haven zullen bezoeken. DAT de Ned. volksdansvereniging van 30 Juli tot 5 Augustus in 't Huis te Eer beek een vacantiecursus houdt en van plan is een tweejarige cursus met erkend diploma in te stellen. DAT de Gem. Geneeskundige Dienst te Amsterdam op 1 Januari 1951 50 jaar be- DAT het voormalige Marinehospitaal te Hellevoetsluis wordt verbouwd tot 17 flats. DAT in Sint-Annaparochie zes dubbele schuren zijn gebouwd en zijn ingericht als noodwoning, tot de huizen er bij ge bouwd zullen zijn. DAT Lieshout (N.-B.) binnenkort een nieuw raadhuis krijgt ter vervanging van het bouwvallige 175 jaar oude raadhuis. DAT de jaarvergadering van de Bond van Chr. Politie-ambtenaren. van 46 Juli in Arnhem wordt gehouden. eniging, op 4 Juli 80 jaar wordt. DAT men in 1952 de gehele Limburgse bevolking wil betrekken in de viering van het gouden jubileum der Staats mijnen. DAT gisteren in Amsterdam 8 jaar is geëist tegen de 49-jarige Duitse SS-Unter- sturmführer H. Neumeyer, die vele len commandant is geweest van vi pelotons in de provincie Utrecht. f Gebeurde in Amsterdam. In het water langs de Keizersgracht lag te janken. Hij-kreeg geen kans tegen de hoge wal op te klauteren en zou on getwijfeld verdronken zijn, als Ans Gelinde, een telefoniste, niet langs was gekomen. Zij duwde de van de wal in het water turende mannen opzij, sprong in de gracht en bracht het hondje aan de kant. Toen pas kwamen de kerels in actie, om het dier aan een riem omhoog te trekken. Misschien zijn er die zeggen: „Wat een drukte om een hond". Ans zei dat niet. Ze had er een 'natte jurk voor over, om het beest te redden Fel Joods protest tegen winkelsluitingswet In het nieuw Israelietisch weekblad van 16 Juni is een fel protest opgenomen tegen het ontwerp winkelsluitingswet. We ontlenen er het volgende aan: „Wederom doet de na-oorlogse Neder landse regering een afdoende poging om de schamele rest van wat eens een be langrijke bevolkingsgroep was duidelijk te maken, dat deze afgedaan heeft een categorie te zijn waarmee men ook maar enigszins rekening wenst te houden. Het ontwerp van de nieuwe winkel sluitingswet toch demonstreert door zijn voorgesteld absoluut verbod van winkel- verkoop op Zondag dat ook hier het herfsttij der godsdienstvrijheid al ver gevorderd is." „Er wordt een compensatieregeling voorgesteld in de mogelijkheid voor de Sabbathhouder om 5 uren (waarom geen 8?) open te blijven op werkdagen dat collega's gesloten dienen te ziin. Het hoeft geen betoog, dat deze vijf uren zowel verspreid als aaneengesloten door de week „op te nemen" in de verste verte geen Zaterdagse „topverkoop" kun nen goedmaken." „De Nederlandse staat draagt een Christelijk geesteskenmerk en de Jood die daarin niet meegaat, is een storend element. Hij moet zich goed- of kwaad schiks voegen of weggaan." „En de gedachte," aldus besluit het artikel, „dat er voor de Jood in Galoeth (ballingschap. Red.) enige werkelijke vrijheid zou bestaan is opnieuw weer legd. Woonwijkenwet in Zuid-Afrika aangenomen Met slechts 1 stem meerderheid heeft de Zuid-Afrikaanse senaat het wetsont werp aangenomen op het instellen van aparte woonwijken voor de verschillende Duitse meisjes door Luxemburgs soldaat beschoten Drie Duitse meisjes, van 19, 11 en 6 jaar. zijn door kogels uit een machine geweer van een Luxemburgse schild wacht gewond, toen zij het Kasteel Neuerburg in Trier, dat in gebruik is bij i de Luxemburgse bezettingsautoriteiten, te dicht naderden. I De soldaat zou de meisjes gelast heb- I ben. zich te verwijderen en toen zij dit niet onmiddellijk deden, hebben gescho ten. Volgens de Duitse bladen waren de meisjes op een kampeertocht. Franse en Duitse autoriteiten stellen een onderzoek in. Frans voorstel voor het Saargebied De Franse oud-premier. Ramadier, heeft voorgesteld, dat in de toekomst ook gedelegeerden van het Saargebied wor den uitgenodigd op conferenties van de internationale arbeidsorganisaties. WEERBERICHT Buiig Tot morgenavond verwacht £2^ De Bilt: Half tot zwaar be- wolkt met enkele regenbuien, plaatselijk met onweer. Zwak- ke tot mat»ge Wind. hoofdza- kelijk tussen Zuid en West Iets koeler. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag: zon 4.19—21.04. Maan 10.24 -00.13. 23 Juni E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1