Jlicuwe fciitsrt(Courant Katwijkse invasie in Den Haag Arrestatie van atoomspionnen aan de lopende band Watersnood in West-Amerika en in Nieuw Zuid-Wales Wist U Uitvoering soc. verzekeringen in handen van het bedrijfsleven Harrimanstaatsmedewerkerno 1 van de Amerikaanse president Vormende kracht Groot Nederland op receptie en maaltijd ZATERDAG 17 JUNI 1950 BUREAUX: liogewoerd 103 Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: TeL 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaaJ; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVERTEN I'IEN: t 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8147 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken J „Staatvtstftfe k tnga bert la tegtieaspott" Amerikaanse „Vrienden van Rusland" De veroordeelde Klaus Fuchs beschikte over een net van aanhangers De „atoomspionnage" vloeit uit als een olievlek, en de Amerikaanse Ge heime Dienst te New York, krijgt de handen vol. Nog geen 24 uur later, na de arrestatie van de 44-jarige scheikundige, Alfred Dean Slack, als handlanger van de atoomspion dr Gold, heeft de Geheime Dienst de 28- jarige David Greenglass uit New-York bij de kraag gegrepen. Er wordt met deze gevaarlijke knapen korte metten gemaakt. genisstraf veroordeeld, omdat hij atoom geheimen aan de Sowjet-Unie verra den had. Een tweede arrestatie, die gisteren werd bekend gemaakt, is die van de 52- jarige geleerde, dr Sidney Weinbaum, van het Californische Technische Instituut. Deze Greenglass, een gewezen onder officier, werd gearresteerd op grond de beschuldiging, dat hij atoomgeheimen aan Harry Gold heeft verstrekt, welke deze op zijn beurt aan de Russen heeft doorgegeven. Wij herinneren er aan, dal voornoemde Gold op 23 Mei j.l. werd ge arresteerd, enkele uren nadat ambtena ren van de Amerikaanse recherche Dr Klaus Fuchs in de gevangenis verhoord hadden. Zoals men weet werd Fuchs door een Brits gerechtshof tot 14 jaar gevan- OP DE BRUILOFT te 's-Gravenzande collecteerde ze in een paar minuten ƒ30 bij elkaar voor Ambon. Ga zo door. Waar is volgende week een bruiloft, verjaardag of ver gadering? Even met de hoed in de hand de zaal door en u stelt dr Nikijuluw in staat om medicijnen te sturen, waardoor wellicht het leven van een kind kan worden gered. Ook particulieren en bedrijven gaan gelukkig door met helpen. Eén stuur de reeds voor de 2e maal een gift. Hartelijk dank. Wij ontvingen van: mr J. J. M. 50.—; D. M.—v. d. S. 40.—; Bruiloft 's-Gravenzande 30.J. W., M. v. A., L. G. F. H., M. H., J. D., D. de B.. allen ƒ10.op geh. klein Kerkelijk Kantoor ƒ5.56; D. J. v. d. S., E. de J.—G., A. v. D„ A. N. M., fam. K„ allen ƒ5.—; S. T. in U. afd. B. 2.55; G. O.—E., mevr. v. D„ F. K., R. de B., J. L. v. B., C. G. R., n.n., W. H. K., D. V. B., allen ƒ2.50; P. A. S. v. R., J. A. V.. D. S. ieder ƒ2.—; Th. J. V. 1.20; dhr S., N. W. C. S., M. B. de M., H. W. St., C. Sp.. n.n., n.n., A. de V., G. W. P. E.. allen 1.—; K. S., H. v. D. beiden ƒ0.50; R. T. ƒ8.—. Totaal ƒ6857.39. Wie maakt de ƒ10.000 vol? Met spanning zien wij uw giften tegemoet. Hoffman prijst plan-Stikker Het hoofd van de E.C.A., Hoffman, noemde het plan-Stikker een bewijs, dat Europa het initiatief heeft genomen voor zijn eigen herstel. De eigen partij heeft de bal, aldus Hoffman, die er zeker van is, dat als eenmaal de betalingsunie werkt, de landen overeenkomstig het plan-Stikker hun handel zullen vrijma ken. 150ste Soldatenschip De General A. W. Greely, die morgen ochtend aan de Lloydkade te Rotterdam zal meren, is het 150ste schip dat met militairen uit Indonesië in Nederland aankomt. MAANDA KOMEN JONGENS VAN GROTE BEER THUIS Het troepenechip Grote Beer wordt Maandagmorgen omstreeks 5 uur voor de sluizen van IJmuiden verwacht. De ontscheping in Amsterdam begint om 10 Oorlog en Marine worden samen gevoegd ER KOMT EEN NOTA OVER HET DEFENSIEBELEID De nieuwe begroting van Oorlog, welke gister bij de Tweede Kamer is ingediend, heeft een eindcijfer van 851 millioen gulden. De demobilisatie komt op de buiten gewone dienst voor met 48,1 millioen, voor vervoer van personeel naar en van Indonesië en van materiaal wordt 61,2 millioen uitgetrokken. Voor de legeropbouwkosten vraagt de minister 347.8 millioen. hoofdzakelijk bestemd voor de vredesdiensten, zodat slechts een zeer beperkt gedeelte va: bedrag beschikbaar zal zijn om ons leger mobilisabel te ïaken. Om niet langer met de begroting te hoeven te wachten, zal de regering het verdedigingsbeleid voor 1950 en volgende jaren in een afzonderlijke nota aai Kamer uiteenzetten De later nog aan te vragen credieten zullen worden bepaald door de aanschaf- fingsroogelijkheden, het beschikbare per- i geld. De regering zal in deze nota trachten, een soort evenwicht te zoeken tussen de redelijke militaire eisen sn het financieel bereikbare. De regering wil nog in 1950 een I partement van rijksverdediging tot stand j brengen, een personele unie tussen twee departementen is onvoldoende. Door ge regelde samenkomsten van de hoogste militaire chefs verdween veel gevoelig heid en ontstond een geest van samen werking. Reeds thans is een grotere co ördinatie bereikt dan vroeger. Voor de nieuw op te leiden lichtingen zal behoudens uitzonderngien het gros der dienstplichtigen een eerste oefentijd van een jaar krijgen. Aan deze termijn zal stipt de hand worden gehouden. Het aantal in 1S30 in opleiding te ne men diensptlichtigen is 15.000 man. Bij vertrek met groot verlof worden zij ingedeeld in mobilisatie-eenheden. Zij ontvangen herhalingsoefeningen. Er zijn maatregelen getroffen om de oorlogsverbanden, gevormd uit de lich ting 1949 II deels door oproepnig in wer kelijke dienst weder te formeren indien omstandigheden daartoe zouden nopen. Djakarta naar Deze zou voor een officiële instantie onder ede hebben verklaard, dat hij nooit lid van de communistische partij was ge weest, terwijl hij dat in feite wel was onder de schuilnaam, Sidney Epson. Reeds zijn meerdere details inzake de arrestatie van de atoomspion Slack uit- gelek. De springstof waarvan Slack geduren de de oorlog een monster aan de Russi sche autoriteiten zou hebben afgestaan, is in 1899 in Duitsland uitgevonden. Dil product, waarvan de springkracht 50 maal sterker is dan die van dynamiet, was reeds voor de eerste wereldoorlog door de Duitsers vervaardigd, doch de fa- bricagekosten waren te hoog om er ge bruik van te maken. Na 1918 vonden de Engelsen een goed koper fabricage-procedé en vervolgens slaagden de V.S. erin, de kostprijs product nog meer te verlagen. Op het Amerikaanse Min. van Landsverdediging is men van oordeel, dat slechts de Ame rikaanse productieformule van deze springstof geheim is. Tegen prijsafspraken in het slagersbedrijf Vragen van Kamerleden Het Tweede Kamerlid Nederhorst (P- v. d. A.) heeft minister Mansholt vragen gesteld over de moeilijkheden in ver schillende gemeenten in verband met on derlinge prijsafspraken in het slagers- bedrijf. Hij wenst maatregelen om kartel- misbruiken tegen te gaan. De heer Borst (comm.) wil een regeling van rijkswege in verband met de uitbrei ding van de pseudo-vogelpest. Hij vraagt volledige schadevergoeding en een wacht geldregeling voor het geval de pluimvee stapel wordt vernietigd. Veluwse boerendansers naar Israël? De bekende Veluwse boerendansers uit Putten, die al 2ijn uitgenodigd vöor een Amerikaanse tournee en besprekin gen met Zwitserland voeren, zijn thans verzocht om in Januari en Februari 1951 een tournee door Israël te maken Bijna 1000 Katwijkers trokken gisteren door de straten van Den Haag, ter gelegenheid van de aanbieding van een verzoekschrift aan minister-president Drees. In dit verzoekschrift wordt gepleit voor een eigen Katwijkse haven. Handelsbalans met Duitsland Over enkele maanden vermoedelijk in evenwicht De in sommige kringen bestaande be zorgdheid vanwege het grote tegoed in marken, dat Nederland thans heeft ten gevolge van de veel grotere Nederlandse uitvoer naar West-Duitsland dan West- duitse uitvoer naar Nederland (het hui dige saldo bedraagt ongeveer 2o0 mil lioen gulden) zal over enkele maander vermoedelijk zijn verdwenen. Mr Marius, de directeur van de Ne derlandse K. v. K. voor Duitsland, heeft het A N P. meegedeeld, dat in de tweede helft van dit jaar de Westduitse uit voer aanzienlijk zal stijgen, omdat dan de kapitaalgoederen verwacht ku worden, waarvoor van Nederlandse zijde de orders-vëel eerder werden gepiaatst. Voor zover de Duitse uitvoer de nei ging zou :gg(an vertonen $e Nederlandse te overtreffen, zou ook een mogr'"':,~ heid wonden geschapen voor een groting Tfaiji de Nederlandse agrarische export ërj 2jou tevens het volume van de transitohandel via Nederland vooi Duitsland kunnen stijgen. Als de. Nederlandse tuinders en boe ren naar de beste kwaliteit blijven stre ven. behoeven zij van een uitbreiding van de Westduitse land- en tuinbouw- productie niet veel te vrezen, aldus mr Marius. Hij zeide verderle menen,' dat de Duitse autoriteiten over willen gaan tot de herinvoering van de z.g. Ausnahme-yrachttarieven bij de Duitse spoorwegen, om te trachten het ver de Duitse havens te stimuleren. In Oost-Frankrijk vernielden hagelstenen (200 gram) de druivenoogst zitten doordat hoogspanningsdraden het begaven, In Genève heeft gistermiddag een orkaan ;gewoed. dié talrijke bomen ontwortelde.'schoorstenen van de daken rukle en, stoelen, en tafels van café-ter- rassen omver wierp. Op verschillende plaatsen was het tramverkeer gestremd Na de provincie Manitoba in Canada ordt thans Brits-Columbia. aan de W.- kust van Amerika door watersnood ge teisterd Het smelten van de gletschers het gebergte heeft de rivieren, ne de Frazerrivier, doen zwellen, waardoor reeds grote gebieden onder water kwamen te staan. Verscheidene bruggen zijn gesneuveld en de tr continentale Canadese spoorlijn is Cisco, ongeveer 200 km ten Noorden Vancouver, weggespoeld. Het dorp Minto moest worden ontruimd. Door systeem van dijken hoopt men evenwel ramp als in 1948 plaats had, te voor komen. Ook in Nieuw Zuid-Wales in Australië zijn overstromingen ontstaan. Hier zijn stortregens die in Sydney reeds 5 dagen duren, de oorzaak. Grote schade is aan gebracht aan industrie en landbouw, terwijl door het instorten van huizen twee personen het leven lieten. In een voorstad van Sydney heeft een aard verschuiving plaats' gevonden, waardoor de huizen van dertig gezinnen dreigen in te storten. Het natuurgeweld heeft voorts schade aangericht in Frankrijk en Zwitserland. Te Cognac in Oost-Frankrijk heeft een hevige hagelbui, waarbij hagelstenen van 2 ons naar beneden kwamen, de helft van de druivenoogst vernield. Metz en omgeving kwamen zonder stroom te Rijkspostspaarbank en geld- zuivering De directie van de Rijkspostspaarbank meldt, dat personen, die hun geblokkeerd tegoed op het spaarbankboekje reeds overgeboekt hebben naar de beleggings rekening, geen maatregelen behoeven te ?n, daar de gelden vanzelf vrijkomen. De anderen kunnen een aanschrijving van de directie der Rykspoststpaarbank af wachten, doch na ontvangst moeten zij daaraan zo spoedig mogelijk gevolg egven. Inleggers, wier tegenwordig adres vermoedelijk onbekend is (bijv. schip pers), moeten hun boekje met opgave van adres inzenden. Autotocht ouden van dagen Zeer grote belangstelling Het comité voor ouden van dagen deelt mede. dat in verband met de grote animo er kwamen bijna 700 aanvragen bin nen het jaarlijkse uitstapje gesplitst moet worden. Er zullen nu twee tochtjes gemaakt worden: het eerste op 27 Juni, het tweede.op 4 Julj a.s- Zij, die aan de 2e tocht deelnemen, zullen bericht ont vangen. Kind in Oude Rijn gevallen Het 3-jarige meisje J. K. uit de Ham broeklaan, is Vrijdag in het water van de Oude Rijn gevallen. De 40-jarige F- Duffels sprong gekleed te water en wist het kind te redden. Brits schip in Gele Zee op mijn Ter hoogte van de Zuidchinese haven Swatov is het Britse schip „Anhui" (3494 ton) met ongeveer 700 Chinese pas sagiers aan boord op een mijn gelopen. Een ander schip, de „Hanjang" heeft de passagiers opgepikt. Nadere gegevens over de ramp ontbreken nog. RAF-vliegtuig in Engeland neergestort Op een berg ten Westen van het graafschap Mayo op het Britse eiland Achil is gisteren een vliegtuig van de meteorologische dienst van de R A.F. neergestort. Vijf leden van de beman ning kwamen hierbij om het leven. Drie anderen worden nog vermist. PAS LATER BESLISSING OVER GOEDKOPE KOLEN 1 In antwoord op vragen van het Twee de Kamerlid A. Stapelkamp (A.R.) be treffende aflevering van brandstoffen tegen zomerpryzen,: heeft minister Van den Brink o a. medegedeeld, dat hij op dracht heeft gegeven, een onderzoek in te stellen naar de bevoorrading door producenten en importeurs over het ge hele land. Eerst na dit onderzoek zal hij n beslissing hemen omtrent eventueel treffen maatregelen. DAT aan de Staten van Utrecht is voor gesteld de kapitaalleningen tot maximaal 5 millioen gulden voor de prov. electrici- teltsmaatschappij toe te staan. DAT alle Hengelose schoolkinderen psychologisch zullen worden getest voor de schoolkeus. DAT ook prof. dr.H, D. Kloosterman te Leiden benoemd is tot lid van de af deling natuurkunde der Kon. Ned. Aka- demie van Wetenschappen. DAT zekere H. uit Horst (L.) tijdens ;n ruzie met de chauffeur in een taxi het stuurwiel greep, waardoor de wagen tegen een paal reed én vernield werd. DAT Antoon Coolen de vertalingen m zijn boeken aan het prov. genootschap an kunsten en wetenschappen in Noord- Brabant heeft geschonken. DAT in Neercanne een beruchte Bel gische smokkelaar is aangehouden toen hij 400 paar nylons naar ons.land wilde brengen. Auto trachtte spelend kindje te ontwijken Drie ernstig gewonden in Brummen Een vijfjarig kindje van de familie Vugt uit Brummen (Gld.) heeft gister avond een ernstig ongeluk veroorzaakt toen het op de rijweg een bal achterna liep. Zekere Van E. uit Haarlem trachtte in zijn Volkswagen een aanrijding te voorkomen, raakte het kind toch en vloog met volle vaart tegen een boom. Van E. en een tweede inzittende, K. uit Arnhem, werden ernstig gewond, het kindje kreeg vermoedelijk een hersen schudding. De auto werd totaal vernield. Bedrijfsverenigingen krijgen karakter van publiekrechtelijke organen De uitvoering van de sociale verzekering zal in handen worden gelegd van per bedrijfstak werkende organen, zodat de thans bestaande algemene bedrijfsverenigingen, waarvoor in de nieuwe organisatie geen plaats meer is, moeten verdwijnen. Dat is de hoofdinhoud van het ingediende wets ontwerp tot herziening van de uitvoeringsorganisatie van de sociale ver zekering. De uitvoering van de ouderdomsverzekeringen wordt eveneens in handen van de bedrijfsvereniging gelegd. kering zal het voeren van een eigen ad- Een algemene bedrijfsvereniging zal echter moeten blijven bestaan, w opgenomen moeten worden al diegenen, die niet tot het bedrijfsleven behoren en dus niet vertegenwoordigd zouden zijn in de organen van het bedrijfsleven. De bedrijfsverenigingen zullen naast de overkoepelende sociale verzekerings raad, de uitsluitende dragers der a kering worden, waardoor zij het vrijwil lige en particuliere karakter niet langer zullen behouden, doch meer het karak ter krijgen van publiekrechtelijke orga nen, welke wettelijk gezag zullen heb ben t.a.v. personen, die van rechtswege bij haar aangesloten, dan wel vï kerd zyn. Het toezicht is gelegd in handen een sociale verzekeringsraad, wa georganiseerde werkgevers en -nei en vertegenwoordigers v9fl de centrale overheid plaats zullen hebben, zodat ook de' federatie van bedrijfsverenigingen In deze uitvoeringsopzet kan verdwij Het denkbeeld van een centrale ad ministratie, zoals dat én in de nota' van de Stichting van de Arbeid én In het rapport van de gemengde commis sie is verdedigd, is in het wetsontwerp overgenomen. Ten aanzien van de ouderdomsv Truman krijgt het te druk Dapper toreador in de strijd van Europa tegen het Russische communisme Aan averell HARRIMAN, de reizende ambassadeur v£rt het Mars hall-plan, is de eer te beurt gevallen, benoemd te worden tot bijzon dere assistent van President Truman. Hij wordt dus staatsmedewerker No. 1, bij wijze van spreken, aangezien de internationale verantwoorde lijkheid van de President der Ver. Staten een steeds groter gebied bestrijkt. Voor de Marshall-organisatie, de E.C.A. in Europa, zal Harriman worden opgevolgd door 2«n assistent Milton Katz, die eveneens de rang van am bassadeur zal hekleden. een verklaring van het Witte Huis wordt erop gewezen, dat de- tenuitvoer legging der besluiten van Londen en de integratie der verschillende belangen der departementen en bureaux, de verant woordelijke taak van de President- heeft doen toenemen. De Amerik. minister van Buitenlandse Zaken juïsht deze benoeming toe en de administrateur van het Marshall-plan, Paul Hoffman, heeft het werk van Harriman ten zeerste ge- Harrrman is, volgens hem. een figuur die algemeen vertrouwen geniet en die zich een dapper strijder 'betoond heeft in de strijd van het Europese volk tegen het oprukkende communisme. Ook Mil ton Katz heeft, pour ainsi dire, een „goede pers". Met zijn 'benoeming als op volger van Harriman valt geen wijziging van de E.C.A.-politiek in Europa ie ver wachten, maar op internationaal terrein il hij een belangrijke rol gaan spelen. Men neemt aan, dat hy het werk van Gordon Gray zal overnemen (Gordon Gray is de voormalige minister van het Leger) en deze werkt momenteel aan plannen voor een nieuw programma voor economische hulp, als na 1952 de Mars hall-steun ophoudt. Het besluit van Pre- sid'ent Truman dient nog aan de Senaat te worden voorgelegd, alvorens de 'be noeming van Harriman van kracht wordt. Duitse Eenheid.I Wij huiveren bij het woord „Rats- keller", want wij lijden aan een Hitier- complex. In Duitse „Ratskellers" is het ook thans nog niet pluis. Zo is het gisteren in zo'n etablissement in Wuppertal tot een botsing gekomen tussen politie en leden van de Vrije Duitse Jeugd. Communisten en de „Socialistische Rijkspartij" hadden in het centrum der stad op precies de zelfde tijd een verkiezingsvergadering belegd. Na afloop van haar vergade ring, marcheerde de Communistische jeugd naar de „Ratskeller" en de blauwhemden braken door een politie- cordon en drongen de zaal binnen. De politie poogde de zaal te ontruimen en er ontstond een gevecht. De, zo begeerde „Duitse Eenheid" is er heus nog niet, zolang gummiknuppels, fles sen en stukken van meubilair daar van de attributen zijn! DAT Schiermonnikoog op 20 Juni als eerste Waddeneiland een centrale water leiding krijgt. DAT de averij aan de schroef van de Ned kabellegger Poolster, ligg.-nde te Ncwlyn (Epgeland) is verholpen. DAT een Belgische sleepboot bij Maas tricht in beslag werd genomen, daar er een smokkellading zink aan boord was. DAT de vroegere Heerlense handelaar Fr. J. H. S., thans te Amsterdam, wegens knoeieryen met textiel en punten in Amersfoort, Arnhem. Ede. Den Haag, Heerlen en Brussel, in Amsterdam tot 9 maanden werd veroordeeld. DAT prof. dr W. G. Hellinga gisteren per K L M. naar Suriname is vertrokken om er zijn taalonderzoek voort te zetten. DAT minister In 't Veld gisteren ln Raalte een nieuwe behuizing voor ouden dagen, bestaande uit vrijstaande huizen en twee pensions, opende. DAT de aardolieproductie in Schoone- beek in Mei 63.944 toy bedroeg, tegen 58.645 ton in April. 65.602 ton ln Maart en 50.184 ton in Mei 1949. Voor 18 mille gefraudeerd in Schagen? Gearresteerde administrateur bekent gedeeltelijk De vroegere administrateur van vleeskeuringsdienst in Schagen, G. T„ na terugkeer van een buitenlandse v: canfiereis gearresteerd. Hij heeft ee gedeeltelijke bekentenis afgelegd in zake de fraude, die hij gepleegd zou hebben, zoals wij Maandag reeds méldden. Het is nog met te zeggen, hoe groot het betrokken bedrag is. De politie de na een voorlopig onderzoek ei drag van ƒ18 000. De fraude strekt zich uit over de ge hele periode, waarin T. administrate! bij de dienst was, van" kort na de be- ■- j vrijding tot het eerste kwartaal 1950. Hij wou nu een schoenenzaak beginnen. Soekarno niet tevreden over Amerika In een onderhoud met journalisten uit India heeft Soekarnö verklaard, dat hij weliswaar „op redelijke voorwaarden" buitenlands kapitaal had verzocht, doch dat de hulp uit Amerika zeer gering terwijl het van de Nederlanders geleen de geld gebruikt werd voor betaling v pensioenen. Hy was niet voornemens, industrieën te nationaliseren daar geen geld was. 50.000 Nederlanders naar Australië Emigratieplannen voor 1951 en 1952 Zoals we reeds gemeld hebben. ligt het in de bedoeling het volgend jaar 20.000 Nederlanders naar Australië te laten emigreren, indien de transportmogelijk heden zulks zouden toelaten. Voor 1952 is het- aantal Nederlandse emigranten voor dat land zelfs op 30.000 vastgesteld. Tijdens een driedaags bezoek aan om lund van Sir John. Storey, de voorzittei de Australische immigratieraad, zijr plannen besproken. Een ontwerp- eenkomst betreffende emigratie var Nederlanders naar Australië is in voor bereiding. Beide regeringen zouden eer bijdrage verlenen in de kosten, welke door de landverhuizers moeten worden gemaakt, alvorens zich in Australië te kunnen vestigen. DAT de „hannekemaaier" Jac. Hage- man uit Bellingwolde (Gr.) dit jaar de dertigste maal komt hooien bij boer S. D. Fijnia in Waaxens (Fr.). DAT een aantal firma's een vereniging voor de algemene machinehandel heeft opgericht, speciaal in verband met de P B O. (secr. 'drs C. P. H. van Greuninge, Eendrachtswég 64. Rotterdam). DAT een besluit tot vaststelling van de rangen en de bezoldiging van rijks- brandweerpersoneel in Staatsblad 233 is opgenomen. DAT de Prot. Chr. leclasseringsverenl- ging 30 Jtini in Americain te Amsterdam bijeen'komt. DAT bij de. Drentse plaatsen Ruinen. Hoogeveen, Zuidwolde en Grolloo, en misschien by Diever zomerkampen zul len verrijzen ónder toezicht van de stich ting' Veilig Tehuis. DAT de rechtstreekse radiote'efoon- vetbinding AmsterdamWillemstad (Cu racao) thans is opengesteld op werkda gen vari :15'tot 16 uur en van 18 tot 20 uur Ned. tyd. ministratie door de bedrijfsverenigingen niet dan bij hoge uitzondering en onder het stellen van zeer stringente voo waarden kunnen worden toegestaan. Ouderdomsverzekering Een ontwerp van wet, houdende regeling 1 van een herziene ouderdomsverzekering. verkeert in een vergevorderd stadium van voorbereiding. De grondslag voor de herziening van de uitvoeringsapparatuur der sociale vereni gingen met verplicht lidmaatschap, welke in het onderhavige wetsontwerp als de uitvoeringsorganen van de toekomst wor den voorgesteld, is in de sociale verzeke ring geïntroduceerd. De volgende stap zal moeten zijn, dat deze organen belast worden met de uitvoering van de ziekte en kinderbijslag verzekering. De omvor ming van de bedrijfsverenigingen inge volge de ziekte- en kinderbijslagwet in die van de werkloosheidswet is daarom noodzakelijk, omdat het naast elkaar wer ken van deze twee soorten bedrijfsvereni gingen tot schier eindeloze moeilijkheden In afzonderlijke wetsontwerpen wordt dan ook voorgesteld de ziekte- en kinder by slagverzekering te leggen in handen van de nieuwe bedrijfsverenigingen. Ver volgens zal de uitvoering van de nieuwe oudersdomsverzekering, die binnenkort haar beslag zal krijgen, aan de nieuwe or ganen worden toevertrouwd, evenals de uitvoering van de overige takke'n van de sociale verzekering. Bij het vormen van nieuwe organen en nieuwe administraties zullen de oude organen moeten verdwij- Naast het wetsontwerp tot herziening van de uitvoeringsorganisatie der sociale verzekering, zyn nog een tweetal wets ontwerpen ingediend tot wijzi/mg van de ziektewet en de kinderbijslagwet. Het doel van deze wijzigingen is de uitvoe ringsorganisatie dezer wetten aan te pas sen aan de uitvoerings-organisatie, zoals die is belichaamd in het wetsontwerp- organisatiewet voornoemd. Nederlands vliegtuig moest in België landen Toestel gedeeltelijk vernield. Een Nederlands toeriatenvliegtuig heeft door benzinegebrek ln de omge ving van Lanaken (België) een nood landing gemaakt. Het toestel werd ge deeltelijk vernield. De twee passagiers bleven ongedeerd. PIERRE MONTEUX COMMANDEUR De secretaris-generaal van O K. en W., mr Reinink, heeft gisteravond aan het slot van de voorstelling van de opera Oberon in de Amsterdamse stadsschouwburg meegedeeld, dat de 75-jarige Franse gastdirigent Pierre Monteux benoemd is tot commandeur de orde van Oranje-Nassau. Van het dezer dagen ingediende wets ontwerp. dat de opleiding van onderwij zers en onderwijzeressen wil regelen, gaf ook ons blad reeds een behoorlijk ruime samenvatting. Het onderwerp van het ontwerp verdiende dit. Dat er een ontwerp over dit onder werp gekomen is, was geen verrassing. Het onderwerp leefde in onderwijskrin gen. Het onderwerp behoort tot het brede terrein van het onderwijs, dat men sinds korter of langer tijd een vernieuwing ten deel wil doen vallen. De vraag schijnt verleidelijk, hoe het nu eigenlijk met die onderwijsvernieu wing staat. Kenmerkend is. dat zoveel over die onderwij^^rnieuwing gespro ken en geschreven wordt. Kenmerkend is echter ook, dat die onderwijsvernieu wing zich zo moeilijk in de practijk „doorzet". Men heeft dit laatste wel geweten aan het ontbreken van organen, die een plan matige leiding in onderwijs en volks ontwikkeling mogelijk zouden maken. Er zijn plannen genoeg. Maar ook op dit gebied zouden er nieuwe organen moe ten komen met regelende bevoegdheden. Nu is het bepaald niet ons voornemen om vandaag aan dé vele woorden, reeds over de onderwijsvernieuwirjl geschre ven, nog enkele toe te voegen. Toch zal ook bij een kwestie als de opleiding van onderwijzers het vraagstuk van de onder wijsvernieuwing niet buiten beschou wing kunnen blijven. Daarom is het ons opgevallen, dat dit by het thans inge diende ontwerp geheel of vrijwel geheel het geval is. Intussen is het ontwerp zelf natuurlijk wel een vrucht van bepaalde gedaehtcn omtrent de vernieuwing van het onder wijs. Het is er een vrucht van, maar we hadden graag iets van de boom gezien en van de andere vruchten, welke de boom wellicht dragen zal. Vrucht van gedachten omtrent de on derwijsvernieuwing is dit ontwerp zeker. Dat blijkt al uit de naam. Het spreekt uitdrukkelijk van de „vorming" van on derwijzers en onderwijzeressen. Dat doei het ontwerp heel bewust en we vinden het heel belangrijk, dat het ontwerp dit doet. Betekent dit dan een tegenstelling met wat we tot dusver aan opleiding van onderwijzers hebben gekend? Immers neen. Want ook tot dusver ging er van de onderwijzersopleiding reeds een grote vormende kracht uit. meer dan van velo andere opleidingen. De goede stand van ons onderwijs was er een gevolg van. Maar die gedachte van de vorming, welke toch wel iets meer zegt dan opleiding alleen, vindt in dit ont werp uitbreiding en naar onze overtui ging een veelszins gelukkige uitbreiding. Al kan dan een gezonde vernieuwing van ons onderwijs over de gehele linie blijkbaar moeilijk doorbreken, het ver heugt ons. dat het op enkele belangrijke punten toch min of meer schijnt te luk ken. En dan is het punt van de vorming der onderwijzers en onderwijzeressen wel een heel belangrijk punt. Er vallen van dit ontwerp nog ver scheidene goede dingen te zeggen. We dénken aan het feit, dat het de hoofd- acte wil afschaffen. Die hoofdacte was langzamerhand wel een onding gewor den, waarvan het bestaan heel lang is gerekt. Thans lijkt het er op. dat haar laatste uur zal slaan. Om al deze redenen kan de parlemen taire behandeling van dit wetsontwerp met belangstelling tegemoet te zien. 'Goed onderwijs door goed gevormde on derwijzers en onderwijzeressen achten zaak van uitnemend belang, een belarug in het bijzonder van de kinderen, dde ons door de gunst Gods werden toe vertrouwd. En in hen van heel het volk en heel onze samenleving. HET FEEST VAN DE KONINKLIJKE Het personeel met een ere-dronk geëerd editie meldden wij I Bank, C. ng van de tentoon- bureau vo< deel onzer editie meldden wij IBank. C. van de Poll, directeur rijks gisteren nog de opening van de tentoon-' bureau voor Aardolieproducten. Sir Fre- stelling van de Koninklijke door minister derick Godber. the hon. Frank Hopwood, Robert Waley Cohen vagi de Shell i de Dierentuin te Den Van den. Brink Haag. Na die plechtigheid maakte rondgang over de expositie, w drukke receptie volgde. De presi dent-commissaris ir J. B. A- Kessler, de directeur-generaal mr B. Th. W. Hasselt en de directeuren jhr mr J. H. Loudon en ir H. Bloemgarten gelukwensen in ontvangst van vele pro minente figuren uit binnen- en buiten- ministers. leden van de Raad van Staten, leiders van grote bedrijven. Minister V. d. Brink deelde gisteren, tijdens de opening van de tentoon stelling der Kon. Ned. Petroleum Maatschappij mee, dat de president, mr Van Hasselt, benoemd was tot Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. De minister speldt de heer Van Hasselt de onder scheiding op. hoogleraren, staatssecretarissen, commis sarissen der Koningin, burgemeesters, generaals, voorzitters van bedrijfsgroe pen en tal van organisaties uit het Nederlandse maatschappelijke leven. In Kasteel Oud Wassenaar bood gister- vond de Koninklijke een gala-diner aan waarbij aanzatten: ZK.H. Prins Bern- hard. minister-president dr W. Drees mevr. Drees. de ministers Lieftinck. Schokking. Van den Brink, Spitzen. Göt- n Van Maarseveen, de staatssecreta- 1 'Muntendam en Van der Grinten. A. Kesper, commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr W- E. Schókking, burgemeester van 's-Graven- hage, dr M. W. Holtrop, dir. van de Ned Transport en Trading Co, Ltd, Dominick van Shell Oil Co, New York, allen vergezeld van hun dames. Aan deze maaltijd voerden ozn. de Prins en minister-president dr Drees het woord. Z.KFt. herinnerde er aan. hoe initiatief en visie zich alleen in vrijheid kunnen ontwikkelen, een vrijheid, die gebonden is aan de gemeenschap. In Zuid-Amerika, waar de Prins telkenmale kennismaakte met de vestigingen van de Koninklijke, hadden hem de voortreffe lijke sociale voorzieningen voor da «wer kers getroffen. Minister-president dr Drees dankte voor de genereuze gift van de Koninklij ke ten bate van de volksgezondheid. De minister-president wees op de beteke nis van het personeelsbeleid van deze onderneming en op de grote waarde, die ondernemingen als de Koninklijke voor Nederland hebben. De vertegenwoordiger van de Shell Transport and Trading Comp. sir Frede rick Godber zeide: „Men spreekt tegen woordig veel over Benelux en FinebeL maar sedert vele jaren is de internatio nale economische samenwerking aanwe zig bij dit Brits Nederlandse partnership". De heer Van Hasselt had. bij het be gin van de avond een dronk uitgebracht op het personeel van de maatschappij verspreid over heel de wereld dat ge- Doeid door het gevarieerde werk. zulk een voortreffelijke arbeid verricht en bonehng geeft een wet .nder, dode materie zou zijn." WEERBERICHT Iets warmer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Tamelijk veel over drijvende wolkenvelden, met slechts op enkele plaatsen later enige lichte regen. Zwakke tot matige, la lor aan de kust vry krachjige wind tussen Zuid-West en Zuid. Iets hogere tempera turen. vooral des nachts. (Opgemaakt te ZON EN MAAN Zondag: Zon 419—21-03. Maan 6.22—

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1