W DE AVOND LANGS DE SNEL-STROMENDE DONAU Prof. Wisse sprak in stampvolle Chr. Geref. Kerk Raad van Arbeid is wel „bij' De „Koninklijke" zestig jaar Rotterdam-Zuid kan morgen gemakkelijk winnen mam ibdsche courant vrijdag 16 juni 195s Vermaakte eenheid van landschap en architectuur Wenen, Juni 1950. MET IS LAAT IN DE AVOND als ik ver buiten Wenen in het schilderachtige oord Dürnstein aan de oever van de Donau even geniet van een glas echte Oostenrijkse wijn. Het was een lange autotocht langs de Donau door verrukkelijke plaatsjes als Weissenklrchen waar talryke schilders werken en Aggsbach. De heldere avondlucht geeft de snelstromende Donau een haast onwezenlijke en mystieke kleur. Is geen pijp De kleine lampjes boven de tafels on- der«de bomen en de door een milde schijn ySkfchte Baroktoren van het kerkje te Dmnstein brengen een stemming en een söfer, die niet licht vergeten zullen wor- deni Het is de sfeer van de grote zuiver heid, een sfeer die gelukkig kan maken. I^cks boven op de berg staat de ruïne vg,n het vroegere kasteel van aartshertog Dpwanherz en aan de overkant van de Donau zien we nog net de silhouet van de Burgruïne Aggstein. Het is alles zo wonderlijk hier, zo sprookjesachtig, zo vol rust, zoAch neen, niet verder gian, niet doordenken, niet vooruitzien, voqral niet vooruitzien. De richtingaanwijzers hebben Russi sche lettertekens Een auto van het bestuur van de Ge selschaft der Alusikfreunde in Wenen h!ee#t me hier gébracht. Het gehele be- stqar is aanwezig: Herr Doktor Hrynt- sehak, Herr Doktor Mayr, Herr Hofrat Bgopimer en nog veel meer mensen met ttjfcejto. Ook de Italiaanse cellist Enrico l&riuaiwii en de Oostenrijkse pianist Frie- drich Wührer. We komen uit Melk, het Benedtktijnerklooster bij de samenstro- ming van Wachau en Donau. In het ka der van het internationale Bachfeest heeft men ook een uitvoering in Melk gegeven, de plaats die herinneringen op roept aan Schubert en waar v MiaSrmerzaal van het klooster Schuberts Forellenkwintet hoorden. Is het nodig om zo ver van huis te gaan om dit veelgespeelde kwintet van Schubert te horen? De in Nederland gebléven criticus schudt ijverig van neen. Maar hij heeft ongelijk; hij beseft de waarde van de omgeving niet. Hij wee niet, dat dit vreugdevolle werk alleei maar hier kan zijn ontstaan, in dez omgeving van volmaakte eenheid tusse: landschap en architectuur. In de va: barokke weelde en vreugde sprankelende kloosterkerk wordt Schuberts Es-di Messe één jubelzang. Het is de omgeving van het Nibelungenlied, waar Frau Kriemhild rustte op haar tocht Koning Etzel. Het Bachfeest heeft ook nog e( dere stad betrokken in het geheel der herdenking. Het is Eisenstadt, de hoofd stad van het „lieblichen und kranzten" Burgenland, vroeger Honga rije, thans Oostenrijk, straksNog een half uurtje lopendaar drinkt men Wodka. Zo ver loop ik niet. Ik blijf in Eisenstadt. Hier is de drank ook goed en de Frankfurter worstjes zijn verruk kelijk. In de Stadtkeller, een ongelooflijk ge zellig ingerichte kelder met houten ban ken en stoelen, spreekt de waard Neder lands tegen me. Jarenlang woonde er werkte hij ïn Holland en zijn 17-jarig« dochter werd in Den Haag geboren. De oorlog bracht hem naar Oostenrijk terug. Maar hij verlangt weer naar Holland, hij wil er weer werken. En zijn dochter ook. „Het is goed bij jullie Enkele woorden die veel verraden. Buiten is het warm. Bij de grote water pomp voor de Stadtkeller, onder het lover van grote kastanjebomen, zoekt de jeugd wat verfrissing. Vrouwen spoelen hun was in de fontein en onder een grote parasol staat een tentje met zuurstokken. Een Russisch officier wandelt traag voorbij. Hij let op niemand. Misschien denkt hij aan iemandaan thuis. In de Haydn-(Berg)-Kirche klinkt het „Agnus Dei qui tollis peccata mundi" uit Haydns Nelsonmis. Het orgel speelt niet :r. Met be hulp van een harmonium wordt het w< uitgevoerd. Het Academie-kamerkoor het Weens Symphonie Orkest brengen het o.l.v. Ferdinand Grossmann. H schoon met de solozang van Irmgard Seefried en Walther Ludwig. Iets verder itaat het slot van de vroegere Vorst Esterhazy, de broodheer van Haydn. Van 1766 tot 1778 woonde Haydn hier en in woning is een museum ingericht, slot Esterhazy heeft nog een Haydn- en hier zingen de Wiener Sangi knaben en voeren ze het zangspel „De Apotheker" van Haydn op. •kelijke Bachfeest in Wenen heeft inmiddels weer nieuwe evenerr ten gebracht. Allereerst de vertolking Bach cello-suites door de Italiaan Eni Mainardi. Diep grijpt hij naar het we in deze muziek en in het spel res jert de hartslag van een warmvoelend i nobel kunstenaar. Het vroegere derkind Jehudi Menuhin is hier ook; geen kind meer, maar echtgenoot en vader. De Bachsonates, met Louis Kent- vleugel, worden weer waarde volle demonstraties van Menuhins objec- 'iteit. Ook als dirigent toont hij zich, in het le Brandenburgse Concert PUZZLE- PROMINENTEN Ziedaar, de prijzen zijn gevallen, na hevige problematiek. Hoor, hoe de vreugdekreten schallen in 't huis van onderstaand publiek. le Prijs: J. van Beelen, Friezenstraat 17, Katwijk aan Zee; 2e prijs: F. W. Donkers, Haarlemmerstraat 253, Lei den; 3e prijs: Bep Jansen, Aalmarkt 3, Als 't huisgerucht is ir gezonken, ziet men, hetzij na prijs of niet, de ogen weer vorsvaardig vonken: een nieuw probleem komt in 't verschiet uw," in het Vioolconcert in E-dur. Hij diri geert niet veel, behoeft niet veel te diri geren met de geroutineerde musici van de Wiener Philharmoniker. Er is een grote vreugde in dit spel, de echte Bach- eugde. Ook als Louis Kentner vanuit de vleugel het Tripel-concert voor viool, fluit en piano dirigeert. Zonder Matthaus-Passion is een Bach- herdenking welhaast niet mogelijk, maar el zonder Lukas-Passion, een werk dat ik nog steeds niet aan Bach kan toe schrijven. Wenen dacht er anders over ook dit werk ging, hartelijk verdedigd door dirigent Grossmann en door de so praan Vilma Lipp. De Matthaus-Passion bracht Herbert von Karajan, een enorm groot koor- en orkestleider, maar als in- -eet van de Matth.-Passion vastzit tend aan een lichtelijk dramatische in slag. Inderdaad, dit werk kent drama tische kracht, maar die ligt al opgesloten in de constructie. Karajan legt er nog iets op; hij vertraagt de tempi nodeloos. Aria's als „Blute nur" en „Ich will dir mein Herze schenken", hoe schoon ook gezongen door Irmgard Seefried, hebben dan niets meer over van Bachs geloofs- vreugde. Hoe graag zou ik de tenor Wal ther Ludwig in Holland willen horen Evangelist. Dat was de grootste ontdek king van het gehele feest. De Engelse alt Kathleen Ferrier was eveneens ideaal. Bij een temperatuur van 32 graden in de schaduw was de Musikvereinzaal stampvol om de stijlvolle uitvoering van Bachs „Kunst der Fuge" te horen o.l.v. de Zwitserse dirigent Hermann Scher- chen. Zou men in Nederland ook zo'n grote belangstelling hebben gehad? Ik vrees. Maar Nederland is ook geen We nen. „Ik verzeker U, dat het hier heerlijk oord is en voor mijn vak wel de beste plaats van de gehele wereld", schreef Mozart eens uit Wenen En hij moet gelijk gehad hebben. Het is het geheim en de tover van Wenen. Corn. Basoski. Eeuwenoude wereldvraag materie of geest Stampvol was het gisteravond in het kerkgebouw van de Ohr. Geref. Kerk, waar prof. G Wisse op uitnodiging van de Chr. Geref. jeugdverenigingen een tijdrede hield. Zelfs moesten sommigen met een staanplaats tevreden zijn; ook zoten er op de trap van de kansel. Spr. hield zijn rede naar aanleiding van Hosea 1424. „De weg terug tot God. eer wereldonweer losbarst", was de titel zijn onderwerp. Wie in deze felbewogen tijd rechte inlichtingen wil verwachten en wil weten wat er aan de hand is, zal zich niet tot de groten dezer wereld moe ten wenden, maar tot oude Godsgezanten, de profeten Israëls, aldus spr. Want de eersten bouwen in horizontale lijn en n de modder steken, maar de anderen bouwen in verticale lijn en nemen hun uitgangspunt in de religie, het vaste fundament. In de tijd van Kosea ha.1 mer. ook grote botsingen: Assyrië, Egypte en Babel waren de grote machten waar tussen het oude bondsvolk lag gekneld. Spr. wilde een vergelijking trekken tus- Israël toen en Nederland nu. Neder land heeft 20 eeuwen Christendom ach- zich liggen en is dus dubbel schuldig bij bondsbreuk. Is het alleen een kwestie van mogendheden, rassen, sociale vraag stukken. kapitaal, arbeid of strijd tussen Rooms-Katholicisme en Protestantisme" De spanning en strijd berusten in wezer op de eeuwenoude wereldvraag: materie of geest. Materie en niets anders is het antwoord van de afvallige wereld. Maar het diepste in ons leven materie is dan moeten we ook ten voeten uit materialist zijn. Dan moet God volkomen worden verworpen. Wanneer men de geest heeft gekozen en wanneer deze het principe van heel het leven is gewor den. dan moet de strijd tegen de materie als stelsel worden aanvaard. Dan zal ook de impuls krijgen voor de rechten arbeider en volk te vechten. Het principe van de geest zal het machtig ste principe blijken te zijn. Er is steeds botsing tussen materie en geest. On gerechtigheid is een systeem en houding waarbij opzettelijk wordt ingegaan tegen Gods heilig verbond. Maar in de weg het verbond kan de gevallen God weer als zijn God roemen. Bij alle rampen en ongelukken tegenwoordig sluit men de oren toe en vergeet men de tucht aan te nemen. „Wij zijn geval len". kan met de profeet worden gezegd. Er valt steeds meer een fataal twijfel en dwaal-stelsel waar te nemen; klemt zich vast aan allerlei twijfel en heeft daardoor geen lijn meer in het leven. Deze moderne mens is gederail leerd als profeet, priester en koning. Niet de kathedraal is voor hem het zinnebeeld, ar het stadion. Men leeft horizontaal heeft slechts nog oog voor genots- en machtscultuur. Evenals in de tijd van de profeet. Maar in zijn striemende woorden is toch de liefde Gods te bespeuren. Men weet niet meer hoe de weg naar God terug is, maar de Here laat Zijn volk niet los- Door de weg der bekering kan het volk zich tot de Here wenden. God zal toorn ontsteken omdat men Hem bij de wereldpolitiek er buiten heeft gelaten en men zelfs de dag des Heren gebruikt voor de regeling van de wereldpolitiek. Men spreekt slechts nog van de rechten van de mens, niet meer van de rechten van God. Nadat was gezongen Ps vervolgde spr. zijn rede, daarbij het woord van Paulus citerende: „Uit Hèm, door Hem en tot Hem zijn alle dingen". Het is een grote vraag, aldus spr., of we aan de vooravond staan van de totale wereldondergang of dat er tferna een nieuw wereldvlak zal komen. Maar wat de mens ook boven het hoofd hangt, er is niets waar God buiten staat: alle dingen uit Hem, door Hem en tot Hem; dat geeft de diepste rust. Tien gezinnen vliegen naar Australië Derde emlgr^ntenvlucht van de K.L.M. begonnen Gistermorgen om zes uur stapten 59 Nederlanders op Schiphol in de Sky mas ter Zeeland voor de derde emigranten- vlucht, die de K.L.M. naar Sydney ir Australië maakt. Er gaan vijf volledige gezinnen mee en vijf gezinnen de man al vooruit is gereisd. Met deze vlucht stijgt het totaal tal landverhuizers dat door de K.L.M. naar Australië is gebracht, tot 168. Er staan nu nog vluchten op het programma op 18 Juli, 3 en 21 Augustus, 6 en 23 September, 9 en 26 October, 14 November en 1 en 19 December. -A HET DAGEL'JKS LEVEN W BELGIË Elke dao worden er 390 kinderen geboren 200 huwelijken gesloten Elke dag werken 97SDOO arbeiders in de Ind. Elke dag worden 1,156.430 brieven en brief kaarten verzonden Dks dag sterven er 296 personen- Eke dag hebben 17 scheidingen plaats Elke dag zijn er 211,000 werkelozen Elke dag worden er 6.016712 eieren gelegd GI> Nieuwe taken voor de Centraal Bond? (Van ons De directeur vöor inwendige maatschappelij k ■ing correspondent) an de Centraal Bond nding en Christelijk k, A. Otter, heeft op de bond Fruitmotje is weer gezien De fruitkwekers in de omtrek worden gewaarschuwd dat het z.g.n. fruit-motje (Carpsocapsa Pomonella) weer gesigna- - - 1 1 leerd is. Zo spoedig mogelijk zal gespo- Rijnland vergaderde ten ™?et€,n ^ord®?.t?r. bestrijding daar. Lezeis schrijven ons De Raad van Arbeid te Utrecht schrijft ons: In Uw blad van Donderdag 8 Juni j.l. is een omrand artikeltje opgenomen onder het opschrift: „Niet bij". Ten einde U in de gelegenheid te stellen Uw lezers, onder wie talrijke verzekerden krachtens de Invaliditeitswet, op de juiste wijze van voorlichting te kunnen dienen, acht deze Raad het noodzakelijk de door bedoelde abonné aan U ver strekte gegevens te rectificeren en met Eens vond Kessler benzine geschikt voor vlekkenwater (Van een onzer verslaggevers) De viering van het diamanten jubileum van de N.V. Koninklijke Nederlandse Pe- troleummmaatschappij begon gisteren in de Haagse Dierentuin met een pers conferentie, waarin directeur-generaal Van Hasselt sprak. Hij schetste de ontwikkeling van zijn maatschappij aan de hand van een aan tal voorvallen uit de voorbije zestig ja ren. Een verblijdend teken noemde hij het, dat de oudste bron van de maat schappij n.l. Tela ga Tunggal te Pankalan Brandan, in 1885 aangeboord, tot de Ja panse overheersing olie heeft gegeven. En het volksgeloof wil dat, zolang deze bron spuit, de Koninklijke blijft. Of zij nog actief is staat niet vast, omdat men ter plaatse nog niet kan komen. De eerste directeur J. B. August Kess ler Sr, zei eens tegen zijn vrouw: „We hebben eindelijk een emplooi voor die ellendige benzine gevonden. Het is een goed vlekkenwater"!. Zo startte de Koninklijke. Zij bestelde Ln 1890 voor haar raffinaderij op Suma tra alleen stoomketels bij Stork. In het voorbije jaar plaatste zij in Nederland voor f50 millioen aan orders. Dat de ontwikkeling Was 't in 1910 moeilijk een bemanning te vinden voor de eerste tanker „Vul- canus" thans heeft de Shellvloot met 250 schepen een laadvermogen van 4Vz mil lioen ton. Zo was er aan alle zijden ontwikkeling. Thans na 60 jaar is de Koninklijke weer gereed haar partij te blijven meeblazen en het beste te leveren tegen lage prys aldus de heer Van Hasselt. In de grote Diereflfuinzaal, onherken baar onder grafieken, diorama's, boor torens, ja knikkers en andere uiterst verzorgde expositie-mogelijkheden, heb ben we vervolgens de tentoonstelling Zestig jaar Koninklijke bekeken. Op enkele tientallen vierkante meters is daar de hele ontwikkeling va: Koninklijke bijeengebracht. Het transporteren en verweffcen erifcht de olie is daar op wijze te «fchtelyke n film: Zestig jaar Ko ninklijke, die een beeld geeft van de Maatschappij gedurende deze zes decen- een korte toelichting aan te vullen. Onder hen, die verzekerd zijn inge volge de bepalingen der Invaliditeits wet. bevinden zich talrijke personen, die om de een of andere reden niet langer verzekeringsplichtig zijn. zodat er voor hen door een werkgever geen renteze gels meer geplakt behoeven te worden. Zolang de verzekerden hun verzekering niet wensen te doen vervallen wat trouwens is af te raden blijven zij verzekerd, met alle gevolgen van dien, d. w. z. zij behouden al hun rechten, maar zijn daartegenover gehouden hun bij de wet geregelde verplichtingen in acht te nemen. Een deel der hier bedoelde niet-verze- keringsplichtigen houdt zijn verzekering op peil en plakt vrijwillig door. Daartoe ontvangen zij ieder jaar een rentekaart. Het deel van deze categorie echter, dat niet bij machte of niet bereid is, zelf rentezegels te gaan plakken, ontvangt geen rentekaart meer. Om deze laatste groep van verzekerden niet uit het oog te verliezen, stelt de Raad van Arbeid, telkens na verloop van een aantal jaren een controle-onderzoek bij hen in. Het doel van dit onderzoek is tweeledig: Ten eerste blijft de Raad van Arbeid op de hoogte van allerlei mutaties, van belang voor zijn administratie, zoals hu welijk, verhuizing, overlijden, het we derom verzekeringsplichtig worden van de verzekerde, enz. Ten tweede wordt een wakend oog ge houden over de belangen van de betref fende verzekerden. Alleen reeds in het afgelopen jaar ach terhaalde de Raad van Arbeid te Utrecht op deze wijze honderden gevallen van recht op rente, zonder dat belangheb benden tevoren zelf hiervan werk had den gemaakt De controle op deze zgn. „slapende' verzekeringen geschiedt in hoofdzaak langs schriftelijke weg, omdat dit de minst kostbare is en wel door middel een vragenlijst. Opdat betrokkenen zij deze lijst ontvangen, is De Verenigde Vergadering van het hoogheemraadschap Rijnland is Woensdag te Leiden gehouden. In de daaraan voor afgaande vergadering van hoofdingelan den is voor de vervulling der vacature van hoogheemraad (wegens het aan staande aftreden van de heer P. J- Heemskerk wegehs het bereiden van de 70-jarige leeftijd) de volgende aanbeve ling opgemaakt: 1 W. M. Driehuizen te Lisse, 2. A. L. van Wijk te Stompwijk, 3. W. M. van der Salm te Zoeterwoude. Voor de vacature van de heer H. J. La- feber, die periodiek aftreedt, werd de zelfde als nummer één weder aanbevo len; met hem de heren W. Timmers (2) en G. H. L. Baron van Wassenaer van Catwijck (3). De heer D. van Leeuwen te Leiden is toegelaten als hoofdingeland plaatsvervanger voor het 5e district- In de Verenigde vergadering werd ojn. mededeling gedaan van de misluk king der onderhandelingen met het grootwaterschap Woerden om te geraken tot een meer bevredigende regeling aan gaande de gemeenschappelijke belangen van Rijnland en Woerden. De zaak zal nu aan de provinciale besturen moeten worden voorgelegd. Ook Is gesproken over de verontreini ging van de Zyl en aangrenzende wate ren. welke verontreiniging door de Leidse riolering blijkt te worden ver oorzaakt. De opheffing van dit bezwaar heeft de aandacht van Rijnlands bestuur. Door de hoofdingeland voor het dis trict Gouda c.s. werd de aandacht ge vestigd op het recente vonnis van de kantonrechter te Gouda, waarbij een deel der Reeuwijkse plassen tot „open baar water" zou zijn verklaard. Daar deze beslissing voor de waterschappen ongewenste gevolgen zou kunnen heb ben, zal Rijnlands bestuur deze zaak in De rekening van het hoogheemraad schap over 1949 werd vastgesteld met twee stemmen tegen. Voorts werd be sloten het personeel op t.b.c. te doen doorlichten. Aan het slot der vergadering heeft de dijkgraaf de hoogheemraad Heemskerk, die voor het laatst als lid de vergadering bijwoonde, hartelijk toegesproken en hem gedankt voor hetgeen hij in het belang van Rijnland had gedaan. Het beste middel is nog steeds 0,3% Loodarsenaat, d.i. 300 gram op 100 Liter water. Het is gewenst een uitvloeier toe te voegen. De IJsselbrug te Kampen zal, met in gang van heden, voor enige maanden 's nachts van 11 tot 7 uur vqor het ver keer gesloten zijn. Voetgangers en fiet sers hebben van deze maatregel geen last.i drie conferentiezalen De brug moet gerepareerd worden. personen slapen. sterdam Woensdag gewezen op drie soor ten werk, waaraan z.i. nog zo ongeveer niets wordt gedaan: gezinszorg, geeste lijke volksgezondheid cn het probleem van de ouden van dagen. Een overkoepe lend orgaan achtte hij nodig om hier wat te bereiken. De bond, die volgend jaar een halve eeuw bestaat, telt 179 aange sloten organisaties en wordt gesteund door 481 leden, 266 begunstigers en onge veer 200 kerkeraden. Prof. dr I. A. Diepenhorst van Zeist sprak op deze vergadering over de hui dige ontmoeting van het Evangelie er het communisme en de heer C. G. var Mourik uit Zwolle over de techniek van gezinsverpleging. „Lunteren" heropend Het tijdens de oorlog gedeeltelijk ver woeste conferentieoord te Lunteren, dat in 1919 door de zendingsstudieraad werd geopend en zich een uitstekende naam verwierf, kan weer gasten opnemen en confereniegangers herbergen. DezeT dagen is het gedeeltelijk vernieuwde en geheel gerestaureerde oord door de aannemer aan de Ned zendingsraad overgedragen. Vele organisaties verdringen zich al om hun conferenties te houden Er zijn nu kunnen 150 in de aanhef daarvan een korte verdui delijking van het doel der vragen opge nomen. Ook de echtgenote van Uw re clamerende abonné heeft een dergelijke vragenlijst ontvangen. Waarom de Raad van Arbeid dus con tact bewaart met die verzekerden, voor wie geen rentezegels meer geplakt be hoeven te worden, zal thans wel duide lijk zijn. De moeite, die de betrokkenen zich daarbij te getroosten hebben, is slechts gering: Éénmaal in een reeks van jaren ontvangen zij een eenvoudig formulier ter invulling. De voor hen daaraan verbonden voordelen zijn met te onderschatten: De Raad van Arbeid tracht er voor te zorgen, dat niet on nodig rechten verloren gaan (waarvoor immers vaak jarenlang premie is opge bracht) Gezien de tot dusverre verkregen re sultaten, stemt het tot voldoening, dat van de zyde der belanghebbenden in deze steeds de grootst mogelijke mede werking wordt verleend. Dit komt een vlot verloop van zaken ten goede en voorkomt onnodige administratiekosten Geef me de vijl Competitie van de C.K.B. In klasse 3A strijd tussen kopploegen Welke wedstrijden er De wedstrijden voor de le klasse C.K.B. ijn morgen riet zo interessant. In de erste plaats heeft Rotterdam-Zuid aan T.H.O.R. geen moeilijke tegenstander en erwachten dan ook een grote over- ing van de Rotterdammers. Pernix .E.S. zijn vrij en Vriendenschaar gaat flinke zege behalen op O.D.I. in Schiedam. De spannendste strijd gaat nog tussen D.I.O. en Excelsior, maar aan gezien de Delvenaren er steeds beter in komen, zien we Excelsior winnen. In de le klasse Zuid-Holland (Noord) ontvangt Oranje-Nassau het Haagse Ijs vogels. In het voordeligste geval kan Ijs vogels een gelijk spel behalen. Pernix 2 gaat naar K.V.S. in Scheveningen en een nederlaag van de Leidenaren zou ons tegenvallen. De uitslag van FiksMaas- is moeilijk te voorspellen; we hou den het dan ook op een gelijk spel. Blauw Wit stuurt Tonego met een kleine neder laag naar Wassenaar terug, maar V.E.O. :al beide punten wel aan het bezoekende D.E.S. moeten laten. Slechts 2 wedstrijden zijn voor klasse t. vastgesteld. Pernix 3 kan haar kam- oenskansen behouden, want van V.E.S moet toch gewonnen kunnen worden T.O.P.D.O.W. is van groot belang voor de bezetting van de onderste plaats. T.O.P. heeft 2 punten en D.A.W. 4, zodat a een overwinning van T.O.P. de spanning er in houdt, maar zover is het nog niet. Het programma van de 3e klasse A is nog het meest interessant. Hier komen de kopploegen tegen elkaar uit, n.l. de nrs igen 3 (Pernix 5Warmond) en de 4 en 2 (V.K.C.—Katwijk). Beide ont moetingen zijn spannend met resp. iets betere kansen voor Pernix 5 en Katwijk. T.O.P. 2Fluks 2 is van minder belang, hoewel de verliezer in gevaar blijft voor de onderste plaats. Warmond 2Fluks 3 is de enige ont moeting in klasse 4A. Een kleine over- ning voor de bezoekers ligt voor de Het programma luidt: le klasse C.K.B.: Thor—Rotterdam-Z. O.D.I.Vriendensch.D.I.O.Excelsior, le klasse Z.H. N: K.V.S.—Pernix 2 (4.15 ar, P. Weerheljm); FiksMaassluis; V. E.O.D.E.S.Oranje-NassauIjsvogels; Blauw Wit—Tonego. 2e klasse A Z.H. N: V.E.S. 3—Pernix 3 1.30 uur, v. d. Water); T.O.P.—D.A.W. 3e klasse A Z.-H. N: Pernix 5—War mond (3.30 uur, v. d. Harst); V.K.C.— Katwijk; T.O.P. 2—Fluks 2. 4e klasse A Z.-H. N: Warmond 2 Fluks 3. Ledental C.B.T.B. steeg van 26.000 tot 31.000 Groeiende belangstelling voor Chr. landbouwonderwijs. Het aantal leden en adspirant-lede» van de Chr. Boeren- en Tuindersbond is vorig jaar gestegen van 26.110 tot 31.555. ondanks een belangrijk verlies door emigratie. Dit blijkt uit het jaarver slag van de secretaris, mr W. Rip. Ook wanneer een landbouwschap wordt gevormd, blijft de C.B.T B. een federatief verband tussen de vrije orga nisaties nodig vinden. Voor de ver plichte ouderdomsverzekering acht het hoofdbestuur de tijd nog niet ryp. hoe wel er enige verschuiving merkbaar is onder de meningen der kleine zelfstan digen. Tegen een vrijwillige kinderbij slagverzekering heeft men geen bezwaar, doch een door de staat te betalen bij slag wordt afgewezen. Vorig jaar werden vijf Chr. landbouw- huishoudscholen geopend en binnenkort wordt er een opgericht in Broek op Langendijk. Weespercarspel. Voróen en Vollenhove. Voorts werden in 1949 ge opend drie Chr. landbouwwinterscholen, rie Chr. lagere landbouwscholen en er Chr. lagere tuinbouwscholen. N.C.R(adïö)V.: bijna 219.000 leden De Ned. Chr. Radio Vereniging telt thans 218.962 leden In 1949 alleen is de N.C.R.V. met 60.866 leden vooruitge gaan. Dit deelde de voorz. mr A. B. Roosjen, mede in de te Utrecht gehouden verga dering van de Verenigingsraad. De aftredende bestuursleden, namelijk de Heren ds J Fokkema. K. Kruithof, J. H. de Morree. mr A. B. Roosjen en ds W. F. ten Rouwelaar. worden bij enkele can- didaatstelling herkozen verklaard. Prof. dr A H. Edelkoort, tweede voor zitter, sprak een slotwoord over kerk en Volleybal-tournooi van „De Professorenwijk" morgen zijn Hillegom: Om het landskampioenschap (beslissingswedstrijd SlZO-terrein, 7 u.) Quick BoysHuizen. Sassenheim; Eindstrijd KNVB-beker: Excelsior PSNL (Ter Leede-terrein 7 uur). Leiden: Leiden—LFC, 7 u.. NBLO-t Overzicht De strijd om de landstitel vraagt gen de aandacht. In Hillegom zullen Quick Boys en Huizen voor de derde maal tegen elkaar uitkomen. Men vrage ons niet om een voorspelling va uitslag. Wie alleen de strijd in wijk heeft gezien, geeft Huizen c\p beste kansen, maar hij kan zich daarmede in de vingers snijden Een Quick Boys. op toeren en in een productieve bui als Huizen, heeft minstens even beste pa pieren. In Hillegom zullen we morgen avond rond 9 uur meer weten. In Sassenheim wordt morgen de naar van de KNVB-beker bekend. Het gaat tussen Excelsior P en SNL. Hoe mijn club morgen uitkomt Quick Boys: A. Bauw. d.; P. Barn- hoorn en H. Vis. a.; J. Blankert. J. de Best en H. van Beelen, m.; G. Zandber gen. L. Schaap. A. v. d. Oever, M. Ver- does en D. Zuijderduyn, v. Excelsior P.S.N.L morgen te Sassenheim De eindstrijd om de K.N.V.B.-beker tussen Excelsior P (Pernis) en S.N.L. (Amsterdam) wordt morgenavond oir 7 uur op het Ter Leede-terrein te Sassen, heim gespeeld. L.Z.C. 2S.V.H. 3. 0—1 S.VJI. 3 verscheen in deze wedstrijd met zes man, waarop L.Z.C. sportief speler liet uitvallen. Het werd een ont moeting met wisselende kansen S.VH. had iets meer geluk en won dan ook met 0-1. L.Z.C. 3—DE ROBBEN 3. 0—9 De Robben-ploeg is veel te sterk haar afdelinf. L.Z.C. 3 stond dan ook voor een hopeloze taak en verloor ten slotte met 0—9. Ter gelegenheid van het eerste lus trum van de buurtvereniging ,-De Pro fessorenwijk" organiseert de gelijkna mige volleybal-vereniging, die onlangs naar de eerste klasse promoveerde, na tionale wedstrijden voor dames en he- De belangstelling voor dit tournooi is buitengewoon groot, zo zelfs, dat het bestuur der vereniging zich reeds ge noodzaakt zag, verscheidene inschrij vingen te annuleren. Het feit, dat „De Professorenwijk" over het beste veld in Nederland beschikt, zal aan de be langstelling niet vreemd zijn. Morgen gaan de dames aan de slag, ln totaal elf zestallen, w.o. vier le-klassers. De wedstrijden duren 2 x IVi minuut en beginnen om half 3. Op Zaterdag 24 Juni komen 16 heren teams, w.o. zeven le-klassers, tegen el- kaar in het veld Ook deze wedstrijden beginnen om half 3 en zullen tot half 10 duren. Hier is de speeltijd 2x6 minu ten. L.T.C. „DE MUNNIK" Morgen worden de laatste wedstrijden voor de gewone competitie gespeeld. Het eerste speelt uit tegen De Metse laars 1. In de plaats van Aldershoff, die verhinderd is. komt nu L. Engelenburg uit. Het tweede ontvangt thuis De Metse laars 2, terwijl het derde Double Fault op bezoek krijgt Dit kunnen dus drie overwinningen worden. Morgen beginnen ook de onderlinge wedstrijden. Gezien het groot aantal spe lende leden (130) is de inschrijving voor deze wedstrijden zeer laag te noemen, wat wel gedeeltelijk te wijten zal zijn aan overgangs- of eindexamens. Het aan tal inschrijvingen bij de nieuwelingen is wel heel erg gering; hier zal niet „durven" wel de belangrijkste factor zijn.- overigens een onjuiste factor, daar men van wedstrijden het meest leert. Spanning zal er zeker wel zijn, vooral bij het heren-enkelspel. In A zijn de favo rieten de heren Aldershof. Engelenburg en Den Holder. In B zal de spanning wel zeer groot worden; een vermoede lijke winnaar kan hier haast niet aange wezen worden. Evenals vorige jaren verwacht men veel publiek, dat dan ge legenheid krijgt opnieuw, of voor het eerst met de mooie tennissport kennis te maken. (Advertentie)

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3