Memve gtihuffe GTouront L „Verklaar U nader", zegt Eden Nehroe steunt de eisen van Soekarno Australische arbeiders willen Nieuw-Guinea kopen Personeel schonk directie 10 gebrandschilderde ramen Brand in wagons met kinderen De rampen met de Skymasters, te wijten aan sabotage-? Wist U VRIÏDAG 16 JUNI 195« BUREAUX: üogewoerd 103. Dir. eD redactie: TeL 20408. Abon nementen: TeL 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. AD VERTEN TIENi 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8146 HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F. DIEMER. CHRIS rELlJK-NATlON AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatf«5t!eft Is «hettma tngn turl In tcjlicospoti* Het wordt steeds erger niets te vrezen had van zijn aanspraken op Nederlands Nieuw-Guinea. Hij was er ;eker van. dat dit door onderhandelingen bij Indonesië zou worden „terug" ge bracht. Het was een „historisch" feit, dat Westelijk Nieuw-Guinea deel van het rroegere koninkrijk Indonesië" was. De Indonesische leden van de Nieuw- Guineacommissie hadden aan Soekarno medegedeeld, dat de bevolking van Nieuw-Guinea zijn eisen steunde. Prinsesjes krijgen taielbellen De klokkengieterij Van Bergen te Heüigerslee zal tijdens het koninklijk bezoek op 22 Juni behalve een luiklok het paleis Soestdijk ook nog bron tafelbellen aanbieden voor elk dei- prinsesjes. Drie ministers naar Winschoten Behalve het Koninklijk paar zullen ook drie ministers een bezoek aan de Winthil-tentoonstelling in Winschoten brengen, n.l. minister Mansholt (21 Juni», minister Stikker (2 2 Juni) en minister Spitzen (27 Juni). De premier van India, Pandit Nehroe, heeft volgens Reuter op een pers conferentie te Djakarta verklaard, dat hij de eis van Indonesië ten aanzien van Nederlands Nieuw-Guinea steunt. Hij was van mening, dat de zaak op vreedzame wijze door samenwerking tussen de beide partijen tot een oplossing gebracht moet worden. „In het algemeen", zeide hij, „schijnt het mij toe. dat de benadering van het probleem van historische en geografische zijde gewicht verleent aan Indonesië's aanspraak op Westelijk Nieuw-Guinea". Het ging zijns inziens om de vooruitgang en ontwikkeling van dat land zelf en deze zouden aansluiting bij Indonesië noodzakelijk maken. Hij achtte het voorts niet waarschijn lijk, dat er zou worden gesproken over een verdrag tussen Indonesië en In&ia. Hij zag echter geen bezwaar tegen een regeling, welke de handel van beide landen zou begunstigen. Daar India en Indonesië geen militaire mogendheden zijn, achtte Nehroe het niet redelijk van een of andere vorm van militaire alliantie te spreken. Voorts was •hij van mening, dat India in Indo China noch Bao Dai noch Ho Tsji Minh zou erkennen. Inmiddels is het in Australië zover ge- bomen, dat de leider van de arbeiders oppositie in het parlement, Evatt, de be kende vijand van Nederland, een voorstel heeft ingediend om Westelijk Nieuw- Guinea van Nederland te kopen. De „Sydney Morning Herald" meent echter, dat de Australische regering een derge lijk voorstel niet in overweging zal ne men. Het blad spreekt de wens uit, dat Nederland, als het zich van Nieuw- Guinea terug zal trekken, dit alleen zal doen op voorwaarden, welke aanvaard baar zijn voor Australië. Evatts voorstel wordt gesteund door de „Sydney Daily Telegraph", het enige grote blad, dat hem bijvalt- „Waarom zou Australië geen zaken doen. als de Neder-1 landers bereid zijn te verkopen", aldus schrijft het, en het vertoont een poli tieke prent van een ongewapende Austra lische soldaat, die een Indonesiër uit Nieuw-Guinea wegduwt. Vele andere bladen pleiten er voor, dat Australië het beheer over Nieuw-Guinea krijgt wanneer de Nederlanders vertrek ken. De „Sydney Sun" schrijft: „Slechts twee eisen hebben enig recht op overwe ging: In de eerste plaats, die der Neder landers en als dat niet gaat die der Australiërs. De „Sydney Morning Herald" schrijft: „Als Nederland afstand doet van zijn deel van Nieuw-Gumea. moet Australië zich beroepen op de Veiligheidsraad ten- èinde het beheer over dat deel te krijgen, daar dit een levensbelang is voor Austra- liës veiligheid." Een congres van teruggekeerde mili tairen in Queensland heeft de Australi sche regering verzocht zich tot de Ne derlandse regering te wenden voor een wederzijds ontwikkelings- en verdedi gingsverdrag inzake Nieuw-Guinea. De voorzitter merkte op, dat al het gepraat over kopen van Nieuw-Guinea slechts er toe dient om de eisen der Indonesiërs te versterken. In Hollandia op Nieuw-Zeeland zijn de adviseurs der Nederlandse delegatie naar de conferentie voor het Zuiden van de Stille Oceaan te Suwa teruggekeerd, n.l. de heren V. de Bruyn en P- Merke- lijn. De eerste zal in Augustus opnieuw de vergadering bijwonen, de laatste is ontheven van zijn functie van hoofd van de residentievoorlichjtingsdienst en als •hoofd van het plaatselijk bestuur vnn Iranwatan nabij Sorong geplaatst. Het delegatielid Jouwen sprak hierover zijn ontstemming uit. daar de delegatie nu niet meer compleet is en er nu geen voorlichter der bevolking meer is. President Soekarno heeft volgens Reu ter te Djakarta verklaard, dat Australië Het proces Westerling Prof. Gerbrandy deed Thiessen uitgeleide Prof. Gerbrandy heeft gisteren John Thiessen Jr. op Schiphol uitgeleide ge daan, toen deze naar Singapore vertrok om te getuigen in de zaak-Westerling. De vertrekkende verklaarde nog, dat zijns inziens de gebeurtenissen te Ban doeng voor de Britten geen reden zullen zijn voor Westerlings uitlevering. Thans zijn de Indonesiërs begonnen met de zuivering van Zuid-Celebes naar voren te brengen, hoewel deze is uitgevoerd door de Nederlandse commandant. Hij verklaarde, dat hij bewijsmiddelen te over had om aan te tonen, wie op Zuid- Celebes de bedrijvers van oorlogsmis daden zijn. Het feit, dat de Nederlandse regering hem zijn paspoort heeft willen teruggeven acht hij een bewijs, dat deze wil medewerken om Westerling te red den van een zekere dood. Westerling weet nog niet naar welk land hij zich wil begeven voor het ge val men hem -in vrijheid stelt, maar drie buitenlandse mogendheden zouden hem toevlucht hebben geboden. Rode haan verwoestte in April voor 3 millioen De rode haan heeft in April een di recte schade veroorzaakt van 3.180.895. Dat is iets minder dan in Maart (ƒ3.667.970) en in April '49 (ƒ3.826.130). V\jf personen verloren door brand het leven en er werden er 39 gewond, van wie 14 spuitgasten. Dertien boerderijen werden geheel of gedeeltelijk verwoest (schade ƒ579.500), terwijl industrie, handel en verkeer met branden een directe schade leden van 2.834.000. Feest op de Koninklijke ,De Koninklijke is een Nederlandse maatschappij" (Van een onzer verslaggevers) Het is vandaag groot feest in het hoofdkantoor van de Koninklijke Nederlandse Petroleummaatschappij aan de Carel van Bylantlaan in Den Haag en op haar kantoren en factorijen overal ter wereld. Het zestigjarig bestaan van de maatschappij wordt gevierd met vlaggen, bloemen en versieringen. Uit de verschillende kantoren en kamers van het hoofdkantoor klonk vanochtend luid gejuich, terwijl men, voor de ramen, waarachter anders niet dan hardwerkende em ployees te vinden zijn, nu taartjes etende en feestelijke dranken drinkende mensen zag. Vanochtend om half elf verenigde de directie het gehele personeel van de Koninklijke in Nederland, in totaal tien duizend mannen en vrouwen rond de hall in het hoofdgebouw. soneel aan de directie. Een fraai, kunst zinnig en kostbaar geschenk dat ont worpen werd door de Haagse glazenier A. H. Hofman en in samenwerking met Willem Wagemans uitgevoerd werd in het atelier De Lint in Delft- Daar de voorzitter van het Alg»meen comité uit het personeel dr Schurmann afwezig was, voerde de heer C. t Abspoel het woord. De successen van de maatschappij, z zeide hij, zijn in de eerste plaats toe t schrijven aan een goede teamgeest tu: sen hoog en laag- Nadat de heer Abspoel het gordij» dat ae ramen nog bedekte, had wegge schoven aanvaaraae de directeur-gene raal mr B. Th. W. v. Hasselt dit kostbaar geschenk met een rede, waarin hij de toewijding van het personeel jegens de maatschappij zeer roemde. Hij herdacht ook de gevallenen en de in de oorlog overleden directeur-generaal ir De Kok. Het liefst zou de jubilerende maat schappij haar gehele personeel een stof felijk blijk van waardering hebben aan geboden. Bij een personeelaantal van 250.000 man zou, een geschenk van enige practische betekenis, evenwel in millioenen gelopen zijn. Daarom besloot de maatschappij, die wezen een Nederlandse maatschappij tot de afzonderlijk vermelde gift aan Kankerfonds en Rode Kruis voor de .bc.-bestrijding. Voor de prachtige ramen was de heer Van Hasselt eveneens zeer erkentelijk. Behalve de vier elementen brengen de ramen in beeld: het winnen, destilleren, ?rvoeren en verkopen van de olie- In totaal zijn het tien ramen in geel, groen, blauw, rood-bruin, bruin en grijs. Dat wil zeggen: in de hall stond slechts een kleine deputatie, maar door de mi crofoon konden in het hoofdkantoor 2500 personeelsleden de herdenkingsplechtig heid volgen. In Rotterdam (Pernis) hoor den op dezelfde manier 3000 medewer kers het gebeuren. In het kantoor van Shellp Nederland, de verkoop-organisatie van de Koninklijke aan de Wassenaar- seweg in Den Haag, zaten 1000 man per soneel te luisteren; in Oldenzaal en Schoonebeek, bij de oliewinning van de Nederlandse Aardoliemaatschappij even eens 1000 man, op het laboratorium in Delft 200 en op dat in A'dam 1500, terwijl er in de verschillende depóts langs de weg nog een 500 luisteraars waren. Zij luisterden naar de redevoeringen, die gehouden werden bij de onthulling van de gedenkramen in de hall var hoofdkantoor. Een geschenk van het per- Namens het personeel van de „Koninklijke" bood vanochtend de heer C. A. Abspoel, architect van de maatschappij in het hoofdkantoor aan de Carel van Bylandtlaan in Den Haag, tien gebrandschilderde ramen aan. Ze zijn ontworpen door de glazenier A. P. Hofman. Mr J. B. van Hasselt (links) directeur-gene- raai aanvaardde het geschenk. „Koninklijke" geelt 1 millioen aan Roode Kruis en Kankerionds Bij de onthulling van de gedenk ramen ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Koninklijke Petroleum Mij deelde de directeur- generaal mr J. B. van Hasselt mede, dat de Koninklijke besloten had, een bedrag van f 500.000 te schenken aan •het Koningin Wilhelmina Fonds ter bestrijding van kanker en eenzelfde bedrag aan het Ned. Roode Kruis ter bestrijding van de tuberculose. Dit geschenk, zo zeide hij, is van het gehele personeel van de Ko ninklijke voor het gehele Neder landse volk. Geldzuivering en molestverzekering In verband met de afsluiting van de geldzuivering zullen uitkeringen van molestverzekering niet meer op geblok keerde rekening geschieden, doch de be stedingscontrole blijft gehandhaafd. De verbanning van Seretse Khama Seretse Khama, het verbannen hoofd van de Bamangwato's in Basoetoland, heeft de Britse voorwaarden voor verbanning aanvaard voor een periode van vijf jaar. Hij krijgt een toelage var circa 1100 pond sterling per jaar en daar van genoot hij reeds. Aan Seretse Kha- ma's vrouw zijn geen voorwaarden ge steld. Gelukkig geen persoonlijke ongelukken In een extra-trein, waarmede Hilver- sumse kinderen een schoolreisje naar Arnhem zouden maken, zijn vanmorgen de achterste twee rijtuigen in brand ge- rakt. De kinderen konden de brandende rijtuigen gelukkig tijdig verlaten, zodat er geen persoonlijke ongelukken gebeur den. Zeventig kinderen, die wat over stuur waren, zijn naar Hilversum terug gebracht. De overigen hebben de reis in een andere trein voortgezet. De brandende trein kon even voor de splitsing van de spoorlijnen Utrecht Hilversum en UtrechtAmersfoort tot stilstand worden gebracht. Er dreigde enige verwarring te 'ontstaan onder de kinderen, dooh het gelukte spoedig allen in veiligheid te brengen. De brandweer van Maartensdijk heef: In hoger beroep is gisteren voor het Amsterdamse nof opnieuw 4 maanden geëist tegen het 24-jarige Haagse meis je J. M. C. R., die vorig jaar in het Doe len-Hotel te Amsterdam een polshorloge stal van de Amerikaanse kapitein Hel ler, met wie zjj kennis had gemaakt. Het meisje, dat zich voor Amerikaanse had uitgegeven, had een avontuurlijk leven achter de rug. Ze is de dochter van een Haagse leraar. Als 17-jarig meisje was zij in het kamp Sachsenhausen te recht gekomen. Later werd ze naar Rus land vervoerd; in 1945 liftte ze in haar eentje naar Nederland terug en verbleef daarna vaak in hotels. „Ik had het hor loge slechts willen lenen. Ik was niet nuchter toen ik het meenam", ver- Uitspraak 29 Juni. Knaleffecten in de rechtszaal Twee honderd gulden boete en een maand voorwaardelijk luidde gisteren voor de Amsterdamse rechtbank de tegen de 46-jarige Amsterdamse han delsagent D. C. H. L. Hij had zonder ver gunning een kleine 3000 „knaltouwtjes' een soort kermisvermaak, per post wil len, verzenden. Op het station Amers* foort ontplofte het pakje en enkele post' zakken vlogen aan flarden. Een getuige toonde het Hof het. De president slaakte een kreet schrik en daarna een zucht van ver lichting; er was niemand gewond. Meer nog dan zich om de eis te be kommeren, maakte verdachte van zijn „laatste woord" gebruik door de presi dent zijn nieuwste plofsnufje te tonen. Enthousiast zei hij: „Ik heb nu een au tootje, edelachtbare, dat met een knal uit elkaar springt, als het tegen de muur oprijdt. De stukken kunnen zon der moeite in elkaar gezet worden en dan kan-ie weer rijden, Edelachtbare", probeerde L. voorzichtig. „Ik heb er een bij me. Mag ik het u even laten zien?" „Neen, dank u wel", antwoordde de president. „Ik heb genoeg van die eer ste ontploffing". Uitspraak 29 Juni. de brand in de rijtuigen geblust. De twee wagons, die zeer zware schade op liepen, zun volkomen uitgebrand. Het electrische bovennet brandde door. waar door de hele lijn UtrechtHilversum stroomloos kwam te staan. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Het reizigersverkeer ondervond vrij grote vertraging. Reizigers naar Hilversum, komende van Utrecht, moesten via B3arn Scheveningen hooidkwartier Intern, luchtmanoeuvres in September De grote geallieerde luchtmanoeuvres (de oefening Cupola) zullen dit jaar in Nederland worden gehouden, vermoe delijk in September Ze zullen staan onder leiding van Sir James Robb, com mandant \an dc West-Europese lucht strijdkrachten. die zijn hoofdkwartier zal vestigen in het Grand Hotel te Sche veningen. Vorig jaar. werden deze oefe- ningne onder de naam „Operation Bull dog" in Engeland gehouden. Aan de oefeningen zullen deelnemen de gecombineerde luchtvloten van de landen van het Brussels Pact (Engeland. België, Frankrijk, Nederland en Luxem burg). alsmede eenheden van de lucht macht van de Ver. Staten. De oefeningen zullen niet alleen tot Nederlands grondgebied beperkt blijven, Oa. zal de verdediging beproefd wor den van industriecentra en verkeers knooppunten in België, Nederland en Frankrijk. Gisteravond werd in het Concert gebouw te Amsterdam het Hol land-festival geopend. H.M. de Koningin en Prins Bernhard in de loge, tijdens het spelen van het Wilhelmus. Vier padvindsters reizen naar Amerika De padvindsters Nel Voltelen uit Haarlem. Cor Oude Groeneker uit Am sterdam, Ton de Haan uit Wassenaar en Doortje Eerkens uit Eefde (allen tussen de 18 en 20 jaar) zijn gisteravond uit Den Haag naar Parijs vertrokken om zich .in Le Havre in te schepen voor New York. Zij zijn samen met vier Franse en vier Engelse padvindsters uit genodigd voor een verblijf van drie maanden bij de Amerikaanse padvind sters. Reclasseringsdag Morgen wordt in het grootste deel van ons land d.e jaarlijkse reclasse- ringscollecte gehouden. Dit biedt ons de gelegenheid, nog eens de aandacht op de belangrijke arbeid der reclassering te vestigen. Een gelegenheid, die ons wel kom is, zoals de collecte ons morgen allen welkom moge zijn. Want het werk der reclassering is een uitnemende arbeid- De collecte van mor gen heeft ten doel. dat die arbeid zo krachtig mogelijk zal worden gesteund. Gedacht is hierbij natuurlijk aan finan ciële steun. Maar toch aan meer. Want de collecte van morgen wil ook dit be reiken. dat de reclasseringsgedachte zelve onder ons volk krachtiger worde ver- Beide doeleinden staan natuurlijk in verband met elkaar. Men geeft gaarne voor een doel, waarvan men de waarde en betekenis kent. En anderzijds gaat men voor een doel nog iets meer gevoe-, len zodra men er een offer, een groot offer of een klein offer, voor heeft ge bracht. Het nationale bureau voor reclasse ring, het bureau dat van de onderschei dene reclasseringsinstellingen uitgaat, is elk jaar wel zeer gelukkig met het affiche, het biljet voor zuilen of ramen, waarop de nationale reclasseringsdag wordt aangekondigd. Ditmaal is de plaat wel weer bij uitstek sprekend. Op die plaat ziet men de tralies van een gevangeniscel- Aan een van de tra lies is een witte doek gebonden. Het is duidelijk, dat die witte doek de nood vlag is, uitgestoken door de onzicht bare gevangene in de cel, voor wie het ogenblik van de vrijlating nog niet is aangebroken. Maar die reeds naar dat ogenblik uitziet en er toch ook tegen opziet. Straks, wanneer hij vrij komt. zal hij dan nog gesloten muren om zich heen vinden, zal hij dan nog een eenzame zijn, zal in feite zijn gevangenschap, zijn straf, nog voortduren, ook nadat zijn straf reeds is uitgeboet? Of zal hij, die toch zijn straf geboet heeft, weer een plaats vinden in de gemeenschap, in on:e gemeenschap die toch ook zijn gemeen schap is? Het antwoord op die vraag mag niet twijfelachtig zijn. Het is aan ons allen om het antwoord op die vraag te geven. Wij kunnen dat morgen doen, wanneer de collecte wordt gehouden, welke de steun aan deze arbeid beoogt. We kunneA dat doen. telkens wanneer voor een bij zonder geval of ook geheel in het alge meen onze belangstelling wordt ge vraagd voor deze arbeid, die voor ons een arbeid van Christelijke barmhartig heid is- Hqlland Festival" begon met Koninklijke belangstelling Feest van klank en klem in Concertgebouw De opening van het Holland Festival met een galaconcert in het Amsterdam se Concertgebouw, gegeven door het Concertgebouworkest onder Eduard van Beinum, heeft door de aanwezigheid van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard een luister gekregen, die op geen waardiger wjjze de betekenis van dit grootse muziekfestijn kon belichten. Het Concertgebouw was feestelijk versierd met bloemen en vlaggen. Op het frontbalcon voor de z.g. Blauwe Zaal had men een loge voor het Konink lijke Paar ingericht en de gehele zaal Verdachte omstandigheden Nog steeds zoeken vliegtuigen en bootjes naar overlevenden 0_._.0In Franse kringen vreest men hoe langer hoe meer, dat de beide vlieg- touwtje! Toen hij er aan trok, ontplofte tuigen van de „Air France", die in de Perzische Golf ten onder gingen, het n» nroeiHont eiooi-te u ^et siachtoffer zijn geworden van politieke sabotage. Immers, de twee Skymasters, die van Saigon naar Parijs onderweg waren, stortten onder geheimzinnige en vrijwel gelijke omstandigheden néér, enkele minuten vóórdat zij op Bahrein zouden landen om bij te tanken. In, ieder geval on derzoekt een commissie of hier sabotage van de zijde der communistische opstandelingen in Indo-China in het spel is. Weliswaar had men, volgens een woord- oerder van de „Air France" speciale veiligheidsmaatregelen tegen sabotage getroffen, maar men dient er bij deze twee r.ampen zo vlak na elkaar, toch ern stig rekening mede te houden. De direc teur van de „Air France" te Saigon legde er de nadruk op, dat er geen sprake kan zijn van een mechanisch defect of van een fout. gemaakt door de bemanning. Ook deelde hij mede, dat het vliegtuig DAT G. Ravenberg uit Den Haag de irste prijs voor gelegenheidstaarten ver wierf 'op de tentoonstelling De zilveren krakeling te Groningen en J. A. Rooden- rijs te Delft de eerste prijs met lof voor specialiteitsartikelen. DAT mr L. D. Zijlstra, subst.-officier in justitie aan de Groningse rechtbank. 53 jaar oud, aldaar is overleden. DAT de gemeente Nijmegen alsnog 150 extra Bouma-woningen mag laten bou- DAT de pluk van de paarse bes bij Groesbeek gisteren is begonnen en de oogst goed kan worden. DAT men het dorp Lepelstraat (gem. Halsteren, N.-B.) van waterleiding wil DAT in Tilburg de 89-jarige industrieel F. P. J. M. van Dooren is overleden, oud firmant van P. van Doorens spinnerij. DAT de Canadese professor dr H. Selye, een rheuma-expert, in ons land aangekomen om op het artsencongres v, Organon in Oss te spreken. DAT A. Scheide, hoofd centraal m disch archief der landmacht, op een ve gadering in Den Bosch pleitte voor e registratienummer, hetwelk de mens zi hele leven bij blijft. DAT de N. O. hoek van de provincie Utrecht, Amersfoort en Veenendaal inbe grepen, gisteravond van half elf tot elf ar zonder licht zat, vermoedelijk door ;n kabelstoring. DAT nog ruim 100 leden van de Kon. larine gisteren met de Mauretania naar Boston zijn vertrokken om cie twee door Amerika geschonken fregatten af te ha len. DAT men wordt aangeraden voor Ant werpen de grens te passeren in Strijbeek, Nispen of Putte en niet in Wernhout. daar de 'weg voorbij deze plaats voor motorverkeer bijna onberijdbaar is. DAT de rond 200 onderscheidingen welke Prins Bernhard Maandagmiddag om 2 uur in de Ridderzaal te Den Haag zal uitreiken, bestaan uit ongeveer 45 bronzen leeuwen, 80 bronzen kruisen. 25 vliegerkruisen en 55 kruisen van ver dienste. DAT in Haarlem tegen de 28-jarige ijzervlechter J. S., die op 21 Sept. j.l. bij een overval op het postagentschap Drie huis ruim f 300 buit maakte. 6 jaar ge vangenisstraf is geëist. DAT vandaag op het congres van de broederschap der candidaatnotarissen prof. mr M. H Bregstein en notaris A. Prakken prae-adviseerden over „De on herroepelijke volmacht" en prof. dr P J. A. Adriani, die ontslag nam als redac teur van het weekblad, werd gehuldigd. DAT waarschijnlijk medio September het telefoonverkeer in West-Friesland geheel automatisch zal zijn. DAT mr H. A. Helb, thans ambassade raad te Washington, jhr. mr W. E. van Panhuys half Juli opvolgt als eerste me dewerker en plaatsvervanger van het hoofd der Nederlandse missies in Duits land (standplaats Bonn). DAT het ss Cape Race dezer dagen als derde Amerikaanse sch:- met wapens in Rotterdam arriveerde en de lowing een normaal verloop had. DAT de wegens fraude gearresteerde gemeentesecretaris van Geldrop zijn ont slag als zodanig heeft ingediend. DAT op 1 Juli in Grand Hotel te Scheveningen een reünie wordt gehou den van oud-Soesterbergse luchtmacht officieren en het organisatie-adres ge vestigd is Gevers Deynootweg 63, Sche veningen (tel. 55.75.40). DAT gisteravond in Terneuzen de autosloperij van de fa. J. Scheele geheel is uitgebrand. DAT de Ned. Aardolie Mij. in de Roekebos onder de gemeente Wanneper veen een boortoren van 50 m hoogte heeft opgericht om tot 3000 m diepte naar olie te speuren. van de „Air France" dat gisteren uit Pa rijs te Saigon was aangekomen, voor zijn landing te Eahrein verkeerde inlichtin gen had ontvangen over de windsnelheid, maar een dergélijke vergissing kon toch moeilijk beide rampen opbelde: tuurlijk blijft het mogelijk, dat men zich vergist kan hebben 'wat de hoogte be treften dat de contróle-toren van Bahrein nagelaten heeft, de veranderde luchtdruk te melden. Als tragische bijzonderheid wordt nog gemeld, dal zich onder de passagiers van het laatste toestel, dat omgekomen is. ook twaalf kinderen en twee zuigelingen bevonden. Het mag thans vrijwel uitge sloten worden geacht, dat er van de 39 erongeluk^en nog iemand in leven zou zijn. Desondanks wordt het zoeken naar overlevenden met meer dan 100 vissers bootjes voortgezet en nog steeds zoeken vliegtuigen van de Amerikaanse lucht macht en de R.A.F. methodisch het ge bied af. Onder de vijf leden i de tweede piloot, de canicien, een steward en stewardesse. Het ongeluk met de laatste Skymaster heeft het aantal slachtoffers van Franse vliegrampen in drie dagen tijds op 80 gebracht. Inmiddels heeft de derzoek van de „Air France" het vlieg veld voor alle nachtvluchten van de maatschappij gesloten. Het vliegveld op Bahrein is. volgens Ass. Press, n gerust met electrische installaties vliegtuig binnen te loodsen en de radio- installatie zou van een primitief type zyn. Een ander vliegtuigongeluk, wordt door Reuter uit Bombay gemeld. Een tweemotorig vliegtuig van de ..Air India", op weg naar Haiderabad is van morgen vroeg bij Masoelipatam. een aan de Oostkust gelegen haven neergestort. Er zijn twee doden, onder wie de piloot. ,en verscheidene gewonden met het in avondtoilet of -uniform ge klede publiek bood een statige aanblik. Er waren o.a. aanwezig de ministers Lieftinck, Spitzen, Schokking, In 't Veld, Mansholt, Götzen, Rutten en Teu- lings; voorts de staatssecretarissen Moorman, Blom, Muntendam en Cals, de hoofden der departementen, de Com missarissen der Koningin in de Prov. Noord- en Zuid-Holland en Overijssel, vele leden der Staten-Generaal, de bur gemeesters en wethouders van Amster dam en Den Haag, het Corps Diploma tique was eveneens vertegenwoordigd en ook de heer I. G. Hunter, leider van het Edinburgh Festival bevond zich on der de genodigden. Een paar minuten voor half acht be trad de dirigent Eduard van Beinum het podium, waarop precies om half acht het Koninklijk Paar in de loge de plaat sen innam. H.M. droeg een statiekleed van witte zijde met goudborduursel en een prachtige tiara schitterde in het kapsel. In de pauze ontbood Zij de dirigent in Haar loge en complimenteerde hem en het orkest met de voortreffelijke uit voering. Na afloop recipieerde het Amster damse Gemeentebestuur in het Rijks museum. welke receptie ook door de Koninklijke gasten werd bijgewoond. Op het concert zelf. dat a s. Zaterdag in het Kurhaus te Scheveningen herhaald wordt, komen wfl nader terug. Weer atoomspion in V.S. gearresteerd De Amerikaanse geheime dienst heeft opnieuw een atoom-spion gepakt. Het is de 44-jarige Alfred Dean Alack d;e er van beschuldigd wordt, al^herriicus aan een artilleriefabnek in Tennessee in 1943 en 1944 geheime inlichtingen te hebben verstrekt aan Gold de Amerikaanse spion voor de Sowjet-Unie, die onlangs werd gearresteerd en handlanger was van dr Klaus Fuchs. Deze heeft, zoals bekend in Engeland atoomgeheimen verraden. Ook Slack verklaart evenwel, nerger.s van te weten. „Ik ben volkomen onschuldig aan enige overtreding, ben geen chemicus, maar technicus en ben nooit lid geweest van de communistische partij." FABRICAGE H-BOM 200.000.000 DOLLAR De Amerikaanse atoom-commissie treft voorbereidingen, om binnen enkele we ken aan het Congres een fonds van enige millioenen te verzoeken, ten behoeve van de fabricage van een waterstofbom. Hoe wel de grootte van het bedrag streng ge heim gehouden woTdt, neemt men aan, dat dit 200.000.000 dollar zal bedragen. WEERBERICHT Wisselend bewolkt Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewol king met enkele verspreid optredende buien en voor namelijk in de nacht en ochtend opklaringen Zwak ke tot matige wind tussen West en Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1