Jlicuiue friiisrljt (iiïmriml POOL BELEDIGT AMERIKAAN ^Labour keert het nieuwe Europa de rug toe Huurverhoging krap berekend Hoenderpest in Barneveld breidt zich uit als een olievlek Franse Skymaster in de Perzische Golf gestort Ambons volk wordt uitgehongerd Wist U DINSDAG 13 JUNI 1950 BUREAUX: iiogewoerd 103 Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel. 22710 Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; .r,..--50 Per maand; f 0.35 per week. ow ADVERTEN T1ËNt 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) -339 Een en dertigste Jaargang No 8145 HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELÜK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stxuilvastlcfe is ffeetlma mga bert in tegenspeel" 2 Parijs pijnlijk „verbaasd" 14- De „samensmelting met het Britse Gemenebest is toch voordeliger...! A LS EEN DONDERSLAG uit de, toch al bewolkte „Schuman-hemel", publiceert het bestuur van de Britse Labourpartij, dat zij alle voorstellen voor een Europees parlement met wetgevende bevoegd heden zal verwerpen. Het Europese continent wordt ervan beschul digd, dat geen waarborgen gegeven worden voor de integratie en eenheid. Duidelijk blijkt de uiterst sceptische en critische houding tegenover het „plan-Schuman" en blijkbaar zijn de belangep van Groot-Brittannië met die der Dominions nog meer „samengesmolten" en tóch. voordeliger. Reeds heeft de Franse minister van Buit. Zaken, Robert Schuman, verklaard, meer dan „verbaasd" te zijn over de Labourhouding, maar hij hoopt, dat de regering een minder negatief standpunt zal innemen. Attlee spreekt vandaag in het Lagerhuis. Wij hebben hier te maken met een ■abour „defense of life", naar aanlei- ing van de critiek, die in Europa Amerika is uitgeoefend, toen de Britse rbeidersregering zich distancieerde het plan-Schuman, betreffende de der zware Europese De Labourlieden maken gecamoufleerde, welwillende bui voor het plan, maar terzelfder tijd raarschuwen zij. dat „alle industrieën betrokken zijn in het organiseren de productie op Europese schaal, in aar eigen land onderworpen dienen te ezen aan de leiding der regering." Labour ziet spoken: Zoals het gevaar in beperkende kartels in de Europese rare industrie. Zij vreest de plotselin- slechting van internationale handels- arrière, die... ontwrichting en werk- josheid zou kunnen teweegbrengen, 'reemde argumenten voor een Britse rbeidersparty en niet al hare zusters i Europa zullen die onderschrijven. !et is dan ook een doekje voor het tjloeden, dat wordt opgemerkt, dat de tapitalisten misschien Schumans voor ttellen zodanig zullen gaan jat hierdoor de belangen (privé) lie kapitalisten worden gediend. Waar gaat het in wezen om? Wel, de lEuropese eenheid" mag de positie Sroot-Brittannië als „zenuwcentrum fan het Gemenebest en als bankier van sterlinggebied" niet in gevaar bren- plefen. to Wij weten het dus: Labour zal zich h^rachtig verzetten tegen de voorstellen, omtrekkende tot de Instelling van een Ptufcuropees parlement met wetgevende :nst)evoegdheden en tegen de internatlo- ïale gezagsautoriteit, waarvan in het eei>lan-Schuman sprake is. De socialistische heren kunnen Pillen liever niet inzien, dat Europese sorroMO: £eg de Unie maar op De bekende communist Soetomo, viens Novemberrevolutie van 1945 te soerabaja gepaard ging met gruwelijke hoorden op de Nederlanders en die ja renlang door de radio heeft aange spoord om de vrouwen en kinderen te fermoorden, heeft in een onderhoud net Aneta te Djakarta verklaard, dat |e Unie met Nederland na alles wat er Sebeurd is, niet veel zin meer heeft. :y hoopte, dat Nederland dit zelf zou tizien en zelf de Unie zou opzeggen, perst dan kon er samenwerking komen :ussen de Indonesiërs en de Nederlan- lers. Men had de Nederlanders nodig |n „hy zag hen graag in zijn land wer- ten". Voorts zeide hij, dat hij* een vriend haar geen fanatiek aanhanger Soekarno was. In een uiteenzetting Ie doelstellingen zijner nieuwe Indone- iische volkspartij zeide hij, dat Soekar- lo te vaag was en dat hij volledige van godsdienst voorstond, t^ijl hij vervolgens de aperte onv onieid verkondigde, dat de Islam onder Nederlanders niet vrij zou zijn ge- ^"weest. Hij wilde alleen de bedrijven na- donaliseren, die een levensbelang zijn roor het land. ^litfocht van Nederlandse ambtenaren De uittocht van Nederlandse ambtena- en uit Oost-Indonesië geschiedt in neld tempo, aangezien zowel bij de lering als bij de betrokkenen de mening Jeerst, dat het karakter van adviseur schap onbevredigend is zodat de „m liaarheid" geredelijker kan worden va •,'esteld. Over enkele maanden zal er n lechts een hoogst enkele overblijven. .He Generaal Osborn bij Soekarno dejt Generaal Osborn van het Leger des z«ïeils is enige dagen geleden door Soe- 5a^arno ontvangen. Zeewoll (ongeschikt voor zee) U verkeerde in nood -—Drie Haarlemmers, de gebr. Van h fuyn, die met hun niet zeewaardig ïcht Zeewolf uit IJmuiden :ust te bereiken. Het bootje liep trabbegat (Oosterschelde) aan de grond n kreeg een groot lek. De reddingboot ffaria C. Blankenheim bracht de boot reere binnen. Water eiste weer een slachtoffer De 18-jarige G. Bouten uit Keipen jL). die in de Ma^- was gaan baden onder dat hij kon zwemmen, waagd ach te ver naar het midden en is ver Ironken. Arabieren op „martel mars" de woestijn in i In een gebied van 150 km breedte zo< ten reddingsploegen van het Arabische Ègioen naar overlevenden van een groep 'an 120 Arabieren mannen, vrou' in kinderen die van Israël uit op martelmars" de Negeb-woestijn zouden ajn ingezonden. Tot dusver zijn ongeveer 0 Arabieren opgespoord. De Joodse auto riteiten zouden deze tringers" hebben bestempeld en aldus letracht hebben zich van hen te ontdoen waarnemers van de V.N. hebben lerzoek ingesteld. eenheid iets is, waarvoor de nationale belangen moeten wyken. De federatie schoenen passen Labour niet en men van mening, dat de Britten dichter staan by hun landgenoten in Australië en Nieuw Zeeland dan by de inwoners van het Europese vasteland. De econo mische gesteldheid der landen van het Gemenebest vullen die van Groot Brit- tannië aan op een wijze, die nimmer kan worden bereikt in het Brits-Euro pees handelsverkeer. Derhalve komt de „Raad van Europa", die de volgende maand te Straatsburg bijeenkomt, voor een keuze te sta^a, welke beslissend kan zijn voor haaF gehele toekomst. Inmiddels zal België concrete voor stellen doen ter bespoediging van het plan-Schuman, terwijl de Nederlandse afgevaardigde op de Internationale Arbeidsconferentie te Genève, Serra- vreugde verklaard heeft, dat de belangrijkheid van het plan- Schuman zelfs die van het plan-Mars hall overtreft. Hij constateerde, dat de Britse houding een schaduw óver het plan geworpen heeft. Ook hij bepleitte opoffering van een deel der nationale souvereiniteit en mede het brengen van offers teneinde de welvaart en de kracht van Europa te handhaven. De bemanning van het Engelse fregat „Cygnet", dat Zaterdag ligplaats koos in Rotterdam, bracht gistermiddag een bezoek aan de Zuidhollandse Bier brouwerij in Den Haag. Het spreekt vanzelf, dat ze daarbij niet „op een droogje" bleven passagieren Instelling van huuradviescommissie De op handen zijnde verhoging van de huurprijzen met vijftien procent is een soort compromis tussen een vergoeding voor de gestegen exploitatiekosten van on roerend goed en de eisen van de loon- en prijspolitiek, aldus maakt men op uit de memorie van antwoord der regering aan de Tweede Kamer Inzake de huur prijzen van onroerend^ goed en de bescherming van de huurder. Zodoende is de verhoging krap berekend en zij zou groter zijn geweest, indien de regering geen middenweg had moeten zoeken. De regering ontkent, dat de verkoop prijzen van onroerend goed aanmerke lijk zijn gestegen. Zo tonen de taxaties in Den Haag slechts een stijging van 15 procent aan. De beperking van de zeggenschap van de eigenaar tegenover de huurder kan in geen geval gemist worden. Daar een verhoging van de huren de economisch zwakkeren voor ondraag lijke lasten zou plaatsen, zal de ver laging van de loon- en inkomstenbelas ting zo spoedig mogelijk na aanvaarding van de desbetreffende wetsontwerpen in werking treden. De regering heeft er bezwaar tegen de Stier doodde zijn geleider Viel hem voor de ogen van boeren in Hattem aan In de vroegere gemeenteweide bij Hat tem heeft een stier zijn geleider gedood. Het slachtoffer. Van Wdie een jaren lange ervaring had in omgang met stie ren. wilde een onder zijn hoede staande stier laten drinken. Daartoe bracht hij het dier naar een sloot. Onverwachts viel de stier zijn geleider aan. Voordat nabijzijnde boeren tussenbeide konden komen, wai Van W. al dodelijk gewond. „Grote Drie" naar N. York De ministers van Buit. zaken van de „Grote Drie" zullen waarschijnlijk eind Augustus of 'begin September in New York bijeenkomen. Vermoedelijk zullen plannen worden gemaakt voor de her ziening van de.bezettingsstatuten. Loslopende honden en katten worden doodgeschoten Wat lange tyd In Barneveld gevreesd erd, is een feit geworden, de Pseudo- vogelpest breidt zich uit als een olievlek. De op dc mestbedryven uitgebroken ziekte heeft men niet tot deze bedryven beperkt kunnen houden, ofschoon het pluimvee van de aangrenzende bedrijven vernietigd werd. Nog steeds geeft men de moed niet op. aar er worden geregeld nieuwe geval len gemeld. Een aantal daarvan is nog in onderzoek, waaronder enige uit het dorp Voorthuizen. In enkele andere gevallen werd de gevreesde hoenderziekte defini tief geconstateerd en werd' de pluimvee stapel vernietigd. Er zijn thans zéér ingrijpende maat regelen afgekondigd. Alle pluimvee in een gedeelte van Barneveld moet in de hokken blijven. Honden en kat ten moeten worden vastgehouden. Als ze toch loslopen worden ze doodge schoten. Loslopend pluimvee wordt in beslag genomen nietigd. Op het ogenblik is het gebouw van de Tweede Kamer uitsluitend het domein van de arbeidersZij zijn daar bezig met de verbouwing en gaan-in het schaftuurtje zitten op de stoelen van de geachte afgevaardigden, om hun boterham te nuttigen. Waarschijnlijk 44 personen van de 50 inzittenden verloren het leven Een Skymaster van de „Air France" hedenmorgen vroeg, naby Barein aan de Perzische Golf neergestort. Er be vonden zich 50 personen in het vlieg tuig, dat in de zeer terecht kwam en slechts zes personen konden uit de gol ven worden opgepikt. Men vreest der halve, dat 44 mensen by deze vliegramp het leven verloren hebben. Zelfs liefdadigheids wedstrijden op het sportveld vinden plaats ten bate van Ambon- Steeds meer perso nen en groepen gaan zich interesseren voor de nood der Ambonnezen. De artsen aldaar werken in een ontzag lijk tempo en kunnen nog slechts die mensen helpen, waar direct levens gevaar is. Wilt U ook Uw steentje bij dragen? Als we allen helpen dan kun nen we heel spoedig een flinke hoe veelheid medicijnen sturen. Wij ontvingen van: Avonturier „Sadja" 100; voetbalmatch op 12/6 v. d. Geref. Jeugdl. en Kerkeraad der Geref- K te Leiden 68.65; mevr. v. d. H-, G. A. V., mevr. v. d. H-. mevr. L. H. de B-v. d. W., allen f 25; mevr G. de M. 15: J. C. d. B„ H. P. M„ Zr M. P. K„ A L v. B„ P. J. de D.. J. de T.. allen 10; A. B. v. d.' H., N.N., allen 7; dames R.. P J- B., C. H-. J. K. F. B„ J. W. H.. C. H. v. d- M-, V. W. v. T.. W. C- J. P.. mej. S. J. V.. allen 5; M. H. H.. J. H.. Chr. H.. H- H- samen 5; mevr. A. de D- P. en mevr. A. v D.. samen 3.50; M. E. G., H. A. J. W-. C. L., W. v. W-, P. C.. J. A. V., J. W. den D.. H. K.. foto S.. J. P-. E- W. de K„ W. v. R-, fam. H.. gift coll. 11/6 Geref. K. Haag W., D. v. R.. allen 2 50; G de K—EC. K.. K. P.. P. W. C. H.. allen 2; J. K.. 1.50; J. R. v. d S-, N N.. A. A.. C. J. v. Z„ L. A. P.. J. H. O d. J., P C. G. J., allen 1; R. T. 23 60. Totaal f 6.355.58. Allen hartelijk dank. Wie volgt? Op deze wijze hoopt men Barneveld het grootste pluimveecentrum van ons land voor een ramp te behoeden. twee bedrijven, waar het eerst te Barneveld hoenderpest werd gecoi teerd, zijn in totaal 20.000 kippen vernie tigd. De politie postte de vorige week bij de iverse besmette bedrijven en schoot vogels, die een ongewenst bezoek brach- Dertig ha verwoest Reuter-bericht, waren er 42 passagiers boord, terwyl de bemanning uit 8 koppen bestond. Vyf lyken zijn reeds geborgen en een der overlevenden is rnstig gewond. Enige passagiers slaag den erin het toestel, toen dit in zee stortte, met een vlot te verlaten. Ver moedelijk bevonden zich onder de pas sagiers een aantal ambtenaren van het Franse bestuur in Indo-China, met hun vrouwen en kinderen. Het grote aantal passagiers werd veroorzaakt door de vele kleine kinderen, die aan boord van het toestel waren. Het vliegtuig werd bestuurd door Jan Sladek, een der eer ste vliegers van de Franse burgerlucht vaart, en hjj had reeds 19.500 vlieguren achter de rug. Eyskens naar Den Haag De Belgische minister van Econ. Za ken. Gaston Eyskens, zal morgen de opening van het Internationaal Insti tuut voor Octrooirechten te Den Haag by wonen. Sigarenind ustrie: Voorlopig tevreden, mdar. Op den duur moet accyns omlaag. De sigarenindustrle blijft op het stand punt staan, aldus vernemen wy van het tariaat van de vakgroep sigaren- industrie, dat een verlaging van de accyns in de nabije toekomst noodzake- lyk zal zyn om de werkgelegenheid in deze industrie op de oude basis te bren gen. Van de voorgenomen vrystelling van omzetbelasting verwacht de industrie niettemin enig soulaas en verruiming van de sigarenmarkt is dan ook zeer wel mogelijk. De industrie zal de handelsmarges voor groot- en kleinhandel kunnen verlagen het percentage, dat grossier en win kelier tot nu toe aan de fiscus moeten afdragen. De sigarenlndustrie begrypt, dat de regering onder de huidige omstandig heden aan het bestaande accijnsschema kan tornen en dat de nu gevonden oplossing de enig mogelijke is. LEVENSGROOT PORTRET VAN DE KONINGIN IN CHOCOLADE Op „Zilveren Krakeling" in Groningen. H.M. de Koningin en Prins Bernhard zullen tydens hun officiële bezoek aan de provincie Groningen volgende week niet alleen de tentoonstelling Winthil Winschoten bezoeken, doch ook de ternationale bakkerstentoonstelling De zilveren krakeling in Groningen, en v op 21 Juni. Tet ere van dat bezoek een levensgroot portret van de Koningin in chocolade vervaardigd. Reuter-correspondent vlucht naar O.-Duitsland Meestal vindt het omgekeerde plaats en komen mensen van achter het IJze ren Gordyn hun toevlucht zoeken in het Westen. Maar de 34-j^rige hoofdcorres- pondent van Reuter in Berlijn, de En gelsman John Peet, meent zijn heil juist aan de Oostelyke kant van het gordijn het beste behartigd te zien. Hi Oost-Duitsland uitgeweken, waar hy de Russische bezettingsautoriteiten om asyl heeft gevraagd. Op een persconferentie verklaarde Peet, niet langer als Westers journalist de Britten en Amerikanen te willen dienen. „Als vaderlandslievende Engelsman, democraat en vriend van de °P het Uniehof of op vrede kan ik niet langer op dezè weg Natiën te doen. voortgaan", beweerde hij. Harjono heeft namelyk Brand gesticht op hei in Brabant? Kindertehuis door vlammen bedreigd. Dertig hectaren bos en heide zyn gisteren tussen Veldhoven en Steensel (NB) in vlammen opgegaan. Men ver moedt dat hier sprake is van brand stichting uit wraak, door iemand uit Veldhoven, die onlangs moeilijkheden met de justitie heeft gehad. De 13 brand haarden lagen nogal verspreid. Het vuur woedde o.m. op 800 meter van een kin dertehuis met 100 kinderen. De brand- wist het vuur echter staande te houden. Een statistiek over de laatste 25 jaar wyst uit, dat 7% pet van de bos- en heide branden te wijten is aan kwaadwillig heid. 8 pet aan vonken uit locomotieven. 16 pet aan vuurtje stoken, oorlogsomstan digheden e.d., 18 pet aan onvoorzichtig heid bij het roken, picnicvuurtjes etc. Het aantal branden is dit jaar merk waardig gering. Dat komt doordat het voorjaar zo nat-is geweest en het gewas al spoedig fris en vochtig werd. De meeste bos- en heidebranden ko- ien niet voor in de maanden dat va- cantiegangers de natuur onveilig maken (zoals men zou vermoeden), maar in het voorjaar, wanneer de planten nog droog zyn: in Maart 17 pet. April 25. Mei 23 Juni 11%. Juli 10. Augustus 7%. Gemiddeld komen er 288 bos- en heide branden per jaar voor. gaat 390 ha bos en 1812 ha heide en ruigte in vlammen op, bedraagt de schade 134.000, gerekend ir voor-oorlogse geldswaarde. geldigheidsduur van bet wetsontwerp aan een bepaalde termijn te binden, al kunnen naarmate de toestand zich ont spant, voorsohriften vervallen. Zeer 'belangrijk, is de vraag van aan passing van huurprijzen van vooroor logs en later te bouwen onroerend goed. Hiervan is nog niets met zekerheid te zeggen. Bij de berekening van de stygmg der onderhoudskosten is uitgegaan gedachte, dat evenveel aan onderhoud ordt gedaan als voor de oorlog- Dit u niet het geval en daarvan zal ook geen sprake zijn na de huurverhoging. In het algemeen nemen de eigenaren de uitgaven voor het opknappen van eer leeggekomen woning niet voor hun re kening en dit levert een grote bespa ring op. Buiten deze berekening vallen de kos ten van achterstallig onderhoud. Deze moeten in de eerste plaats bestreden worden uit hetgeen de eigenaren op het onderhoud hebben „bespaard". Voorzo- verre dit niet toereikend is. moet naar andere middelen omzien. Een duur zame huurverhoging voor dit doel acht de regering niet verantwoord. Bij wo ningwetwoningen is verlenging van de afschrijvingstermyn de oplossing. By particuliere woningen, waarvoor een reële afscfcrijvingspolitiek is gevolgd, zou een gelyke verlenging te overwegen Bindende regelingen voor de huren van nieuwe, woningen stuiten op grote bezwaren. Voor de particuliere woning bouw zal de financieringsregeling wo- mngbouw-1943 worden vervangen door een premieregeling met eenvoudiger re geling van de berekening van de huur prijs. De huurprijs van na de oorlog zonder rijkssteun te bouwen woningen wordt aan partyen overgelaten. Het onderhavige wetsontwerp heeft ten doel. dat de verhuurder het onderhoud overeenkomstig het Burgerlijk Wetboek weer op zich neemt. By algemene maatregel van bestuur zullen voor na de oorlog gerestaureerde panden afwijkingen van de verhoging van de huurprijs worden gegeven. In ieder kanton komt tenminste huuradviescommissie, die tegen ee loning huurder of verhuurder adviseert omtrent de juiste huurprijs. terwyl de rechter daarop acht mag slaan. In tweede plaats kan de rechter een rapport dier commissie gelasten. In «de derde plaats' kan de comtiissie de verhuurder, die .de huurder tot ontruiming heeft ge dagvaard, een verklaring afgeven, de huurder al dan niet heeft onderver huurd. De strafsanctie tegen het vragen van te hoge huur is vervallen Huurwet en woonruimtewet moeten een sluitend geheel vormen, de laatste wordt aan de eerste aangepast. De derverhuurder zal tegen zijn verhuurder worden beschermd, doch geen zelfstan dig recht krygen tegenover de eigenaar verhuurder. Een nieuwe bepaling voorkomt, dat iemand een huis kan kopen en de bewo ner tot ontruiming dwingen. In het nieuwe ontwerp is de moge lijkheid van een declaratoire procedure beperkt tot vaststelling van huurprijzen. De regering is tegemoet gekomen aan de wens. de instelling van rechtsmidde len te schrappen, althans zeer sterk te beperken. Recht door zee? De Minister van Marine heeft op 27 Mei 1-1. een gewijzigde Begroting van Marine ingediend. Binnen enkele dagen zal bovendien de lang verwachte Begroting van Oorlog de Kamer berei ken. Het is een van de bekendstegehei- dat deze begrotingen in sterke mate beïnvloed door de Minister van Financiën. —„.vt De gewijzigde Marinebegroting maakt daarvan - gelukkig - ook geen geheim, In de toelichting lezen wij. dat m over leg met de Minister van Financien, zulk* in verband met de moeilijke financiële omstandigheden des lands, de bouw van de tweede serie onderzeebootjagers en de onderzeeboten eerst tegen het einde 1949 door de Minister van Marine werd opgedragen, waardoor een ver schuiving in de financiering van de aan bouw het gevolg was. Hierdoor werd, niettegenstaande de bij de wijziging aan gegeven verhogingen, het eindcyfer prac- tisch weinig verhoogd. Een der redenen, waarom dit klaar blijkelijk nodig is. is te vinden in dezelf de toelichting: de kosten van de Marine Indonesië worden krachtens art. 31 vul de Souvereiniteitsoverdracht door Nederland alleen gedragen. In feite be tekent dit. aldus de Toelichting, dat de terugtrekkosten van de mariniersbrigade het eskader Fireflies, gezien de om vang van de aangevraagde steun, ten laste van het Rijk komen. Evenzeer moeten hieronder worden gerekend de kosten van de exploitatie op Nieuw Guinea en enige andere posten. Twee dingen zyn duidelijk: de bouw in marineschepen, waartoe de Kamers hebben besloten en wat door de Staats secretaris met termijn en al nog eens is toegezegd, is gestagneerd door de onyoor- ne of slecht voorziene gebeurtenissen Indonesië en vervolgens: steeds weer blijken er extra-kosten aan de Souverei niteitsoverdracht vast te zitten, die hier en daar op begrotingen zyn weggewerkt. Een verklaring, zoals de Minister^ van Financiën destijds in de Eerste Kamer die de indruk wekte, een compleet overzicht te geven van wat een en ander kostte (o.m. de devaluatie!) is dus geens- ns compleet. Op 6 Januari van dit jaar schreven wy, dat de aanbouw gestagneerd was. daar- toevoegende. dat het geschil thans was opgeheven, doch dat de inzich ten nopens de Marine verdeeld waren in het Kabinet. Het is sindsdien duidelijk geworden, dat de Schatmeester van ons land op buitenlandse financiële steun speelt. Maar het is anderszins duidelyk. dat dit spel gevaar oplevert voor de Marine en al evenzeer, dat de regerings opvatting over de Souvereiniteitsover dracht zelfs tegen deze prijs gedekt moet worden. Ook het lijk van korp.- vlieger Van Kleef gevonden (Van een onzer verslaggevers) Recht tegenover 't Wassenaarse Slag. anderhalve myl in zee is gistermiddag het stoffelyk overschot van de korpo raal-vlieger J. van Kleef, die is omge komen bij het ongeval met de Firefly 84 op 1 Juni j.l. opgehaald door de gar- nalenvisser Ouddorp 22". Men veron derstelt. dat de korporaal-vlieger bij het ongeluk op het punt gestaan moet heb ben het vliegtuig te verlaten of er inder daad uit gesprongen is, zoals sommige ooggetuigen menen te hebben gezien. In elk geval heeft Van Kleef zich van zyn stuurstoel weten los te maken en was zyn parachute uit, toen men hem gis- Nederland levert fregatten Ondanks het optimisme van Minister Van Maarseveen Het Tweede Kamerlid de heer Van de Wetering (C.H.) heeft minister Drees ge- i-raagd of hy kennis heeft genomen van verklaringen van de woordvoerder van het ministerie van verdediging der R.I.S., majoor Harjono, dat er wel degeiyk sprake is van een economische blokkade tegen Ambon en dit ondanks het feit, dat minister Van Maarseveen dit op 26 Mel jj. in de Tweede Kamer had ontkend. Hy vraagt tevens of minister Drees uit deze verklaring van Harjono ver nomen heeft, dat de voedselvoorraden op Ambon aanzienlijk zyn afgenomen, zodat Harjono hoopt, dat door deze onmenselijke methode, het Ambonse volk gedwongen zal worden zich over te geven met al de vreselijke gevol gen van dien. Ten derde vraagt hij of minister Drees bereid is. stappen te doen bij de regering van de RIS. om aan deze wrede methode tegen een voor zijn zelf beschikkingsrecht strijdend volk een maken, en desnoods een beroep Verenigde volgens de DAT de gemeente Groningen aan het technisch bureau Dieselstroom aldaar f 305.000 grond verkocht voor de bouw van een machinefabriek, een her- stehverkplaats voor scheepsmotoren en een scheepswerf. DAT de Meppeler jeugdactie zomer kampen in de bossen van Havelte zal or ganiseren. DAT de ruimte van de agrarische afde ling der Utrechtse najaarsbeurs verdub beld wordt dahk zy een uitbreiding van het terrein aan de Croeselaan. DAT J. Lacey Reynolds, die 21 Europese landen zal bezoeken om er 21 scholieren uit te kiezen voor een bezoek aan Nash ville in Tennessee (V. St.) op 23 e Juni in Den Haag verblyft. DAT i torium v richt, eei i Sneek een particulier labora tor veevoederonderzoek is inge- unicum in ons land. DAT B. J. Kalb, secretaris-ontvanger van Harenkarspel, benoemd is tot burge meester van Oude-Niedorp. DAT de Ned. Chr. Boeren- en tuinders- bond, die 27 Juni in Arnhem vergadert, aan het eind van het verslagjaar 31.555 leden en aspirant-leden telde, tegen 26.110 leden vorig jaar. (zonder aspiranten). DAT pl.m. 15 verenigingen van make laars en handels-agenten het Ned. ver bond van tussenpersonen hebben opge richt. met als corr. adres N. Z. Voorburg wal 326328. Amsterdam. DAT de Utrechtse politierechter giste ren de 26-jarige J. W. van B. uit Veenen- daal wegens bigamie (hy trouwde in Mei 1945 in Berlyn en in Juli 1946 in Veenen- daal) tot 6 weken veroordeelde. DAT in Soestduinen in Augustus een tweede fabriek van de Ned. fotografische industrie klaar zal zijn. DAT de traditionele Bossche Sint-Jans- markt op 21 Juni gehouden wordt. DAT op 15 Juli in Naarden een open luchttheater zal worden geopend. DAT Donderdag een ouderdag wordt gehouden voor het garde-regiment grena diers in Amersfoort. DAT de 61-j. kapitein J. P. Groen van het weerschip Cumulus vandaag 40 jaar kapitein is en op 21 Juni in Rotterdam een receptie houdt. DAT gem-maj. van de generale staf. A. G. J. M. F. van der Kroon, thans hoofd van de Med. Delegatie bij de staf van de opperbevelhebber van de landstrijd krachten van West-Europa te Fontaine- het Hoog DAT te Nunspeet het Chrlstelyk v«- cantieoord De Duiventil (voor 75 perso nen) is geopend. DAT gisteren in de Rotterdamse Ri- vièrahal een kantoorboekhandelbeurs is geopend. DAT prof. dr C. H. Best uit Toronto (Canada), mede-uitvinder van insuline, in September op uitnodiging van de Ned. ver. van suikerzieken naar ons land komt. „Nieuwe Courant" te Soerabaja te kt nen gegeven, dat men de Zuid-Moluk- ken wel zonder een kostbare en moei lijke amphibische operatie op de knieën kan krijgen. De blokkade wordt vol gens hem krbchtig gevoeld en er komt hoe langer hoe meer tegenstand tegen de regeerders van de Republiek der Zuid-Molukken, als men Harjono gelo ven mag. De Indonesische rrarine heeft een aantal motorboten aangehouden, die naar de omliggende eilanden waren gezonden om voedsel te halen. De be manningen dier boten waren bewapend en eveneens zijn aan boord documenten aangetroffen. Harjono zegt. dat men ontsnapping van de leiders van de opstand op Am- bon wil voorkomen, daar men hen wil straffen evenals Hamid en Azis. Alj dr Soumokil naar Nieuw Guinea vlucht, wil men zyn uitlevering vragen. Terwyi de RIS ondanks de ontken ningen van minister Van Maarseveen Ambon uithongert, bevorderde de Ne derlandse regering weer de blokkade door op 3 Juni twee schepen der Ko ninklijke Marine, de fregatten ..Storm vogel" en „Tropenvogel", elk 430 ton, aan de RIS over te dragen. Kamerheer van de Koningin Mr W. A. Offerhaus te Groningen Is benoemd tot kamerheer in buitengewo ne dienst van H. M. de Koningin. Mr Kortenhorst in Brussel De voorzitter van de Tweede Kamer, mr L. G. Kortenhorst, is gisteren me' de griffier van deze Kamer, mr A. F. Schepel, in Brussel aangekomen. Hij langdurig onderhoud met de de Belgische Senaat, de Dit is de bemanning van de garnalen visser Ouddorp 22, die gisteren ter hoogte van het Wassenaarse Slag het stoffelijk overschot vond van de korporaal-vlieger der kortgeleden verongelukte Firefly, J. v. Kleef. termiddag vond. De parachute bleef n.L haken achter het visbord, dat het trawl- net op de zeebodem open houdt, waarna de bemanning de chute-koorden in han den kreeg en zo het lijk aan boord haalde. De vis van die trek, werd, zoals gebruikelyk, direct overboord gezet, waarna de O.D. 22 met de vlag half- mast de Schev. haven binnenliep. Zodra de politie panwezig was, werd een deel van de havenkom afgezet. Van het vlieg veld Valkenburg arriveerden weldta een marine-arts en een aalmoezenier, waarna het in een rouwkamer werd op gebaard. NEDERLAND PRESENT OP CHICAGO-FAIR Ongeveer 50 Nederlandse firma's, die merendeels aan de Holland Fair in Phi ladelphia hebben deelgenomen, zullen hun producten tentoonstellen op de eerste internationale handelsbeurs in Chicago, die van 7 tot 19 Augustus wordt gehouden. Nederland zal ruim 900 vierkante meter voor zyn expositie nodig hebben. Daarmee is 30.000 dollar gemoeid. WEERBERICHT VRIJ WARM. Tot morgenavond verwacht Biltr Veranderlijke be wolking met enkele ver spreide onweersbuien. Zwak ke tot matige wind. hoofdza- kelyk uit Westelijke richtin gen Weinig verandering m temperatrur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag: zon 4.19—21.01. Maan 2.3*- 20-41. 15 Juni N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1