Jlieuwe £ci iisrl) GTimraiil HIJ GESELT HET IMPERIALISME VAN DE SOWJET-UNIE tot Oost-Duitse schoolkinderen „robots" gemaakt Geen verkiezingen in Berlijn op Russische condities ,Toen ik jong was als jullie, begreep ik er niets van" Zoon doodde met bijlslagen zijn beide ouders Wist U Rode Kruis deed stappen voor Ambon te Genève MAANDAG 12 JUNI 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVERTENT1ÊNt 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8142 HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: a W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKSATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staoivastlcfe is fbebttven mgn bert in tcgljeospott" INVAL DOOR DE MORSPOORT Tiuman waaischuwt voor Isolationisme Een rapport, uitgebracht door zestien Amerikaanse geleerden, geeste lijken en schrijvers, behorende tot de bloem der natie, zouden wij „de klucht der vergissingen" willen noemen. In dit rapport, o.m. ondertekend door Einstein en de auteur Louis Bromiield wordt beweerd, dat geen der grote mogendheden ooit werkelijke stappen gedaan heeft in de richting Van totale ontwapening, en dat noch Amerika noch Rusland de ont wapening maakte als hoofddoel der nationale politiek. Het is, volgens deze Amerikaanse intellectuelen niet alleen de Sowjet-Unie, die een sta In de weg is. Luister nu naar het geluid van president Truman: Zelden sprak de President der Ver. Staten zo boud en onomwonden als in de grote rede. die hij Hield bij de ont hulling van het Jeff< Et. Louis. Op felle wijze stelde hij de Russische leiders aan de kaak. die door tniddel van imperialistische penetratie, directe aggressie en een perfide propa ganda de vrije democratische volken trachten te knechten. Vandaar dat de ^Amerikaanse isolationisten" de natio nale veiligheid ondermijnen. Op de waslijst van klachten en be schuldigingen vinden wij: Rusland houdt In vredestijd een dusdanige militaire macht op de been, dat deze een directe bedreiging vormt. Rusland weigert om deel te nemen aan het werk der Ver. Naties. Deze staat maakt van Oostduitse schoolkinderen dezelfde soort robots, als die voor Hitler in de strijd marcheerden. Met cynische veronachtzaming van de aoop der, mensheid vestigen de Sow jet leiders hun dictaturen en leggen zij na tionale slavernij op. Rusland predikt vrede, doch wijdt zijn (nergie aan de voorbereiding van aggres- lie en oorlog. President Truman waar schuwde daarom de Amerikanen, niet werkeloos te blijven toezien, evenmin een houding aan te nemen van zgn. „objec tiviteit", omdat de omringende gevaren tele en ernstig zijn. Het is juist een ge- rolg van de Russische tactiek, dat de trije democratische landen worden aan gedreven tot groter samenwerking. Vijf jaar geleden zouden wij ons niet hebben kunnen indenken, dat gelijke gemeenschappelijke krachtsin spanning als nodig is voor het Europese Brand in een tanker vol olie Amsterdamse brandweer redde de lading Een felle brand heeft gistermorgen rroeg gewoed in het Noorse motortank- ichip Skotaas (8190 ton), dat juist gis- leren van de kade aan de Cornelis Dou- Wesweg te Amsterdam-Noord zou ver jrekken. De brandweer slaagde er in, te voorkomen dat de lading, die uit stook olie bestond, vlam vatte. Enkele verblij ven van de bemanning op het achterschip yj de kombuis brandden uit. De 28-jarige Zweedse matroos Erik Jonis moest met brandwonden in een ziekenhuis worden opgenomen. herstelprogramma en het defensiepro gramma van het Noord-Atlantisch Pact, i vredestijd mogelijk kon zijn. Maar Amerikaans „isolationisme" weg die naar de oorlog voert en de weg die onherroepelijk zoi den tot de nederlaag. Amerika heeft in de Ver. Naties ge toond, voorstander te zijn van ontwape- ing, maar het zijn de Russen die de eg daartoe hebben afgesneden, door nmogelijke voorwaarden aan te verbin- -melden wij nog, dat de Franse am bassadeur in de Ver. Staten aan Trumai heeft voorgesteld, een bezoek aan Frank- e brengen, waar de President in de eerste wereldoorlog gevochten heeft. ïan moest echter tot zijn leedwezen antwoorden, dat hij tot ten minst e Dinsdag in November (verkie zingsdag) zal moeten wachten. Koningin en Prins waren in Den Haag De Koningin en Prins Bernhard heb- ien gistermiddag in Den Haag een ge- leelte van het concours hippique bijge- .voond, dat gehouden werd als onderdeel 'an de lustrumviering van het Leids itudentencorps. De Prins woonde daarna autoraces in Zandvoort bij. TWEE PRINSESJES ZAGEN HONDEN IN AMSTERDAM Wandelden onopgemerkt in het RAI-gebouw De prinsesjes Beatrix en Margriet heb ben Zaterdagmiddag de internationale hondententoonstelling in het RAI-gebouw te Amsterdam bezocht. Onopgemerkt wandelden zij met mevrouw Pennink rond. De zilveren medaille van H.M. de Ko ningin, voor de beste hond van de ten toonstelling, is toegekend aan de chow- ohow Sohild's Xabu, eig. comtesse R. de Ohangy uit Brussel. De zilveren medaille van de Prins, voor de beste zelfgefokte hond. ging naar de Bedlington te Derby v. d. Helmbrug. eig. mej. H. Clop- penburg te Winterswijk. OUD-MINISTER WIJERS LUNCHTE OF SOESTDIJK. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben heden in het Paleis Soestdijk aan de oud-minister van Justitie, mr Th. R. J. Wijers en mevrouw Wijers een afscheids- lunch aangeboden. Heden ontvingen wij de eerste foto van het nieuwe Belgische kabinet, dat gevormd werd door Jean Duvieusart. Zittend v.l.n.r. Gaston Eykens, minister van Economische Zaken; Henry Carton de Wiart (Justitie); Jean Duvieusart, premier; Paul van Zeeland (Buitenlandse Zaken); Albert de Vleeschauwer (Binnenlandse Zaken). Staande v.l.n.r. Maurice Orban (Landbouw); André de Quae (Wederopbouw); Alfred de Taeye (Volksgezondheid)Henri Moreau de Melen (Defensie); Pierre Wigny (Koloniën); Albert Coppe (Openbare Werken); Van Houtte (Financiën) en Pierre Harmei (Onderwijs) lelisaiol krijgt de kous op de kop Herstel eerst de Kommandantura en geen gepraat over terugtrekking der bezetting DE WESTELIJKE GEALLIEERDEN hebben officieel de Russische eis tot terugtrekking van alle bezettingstroepen uit Berlijn, als prijs voor het houden tan verkiezingen in de gehele stad, afgewezen. De condities der Sowjets, die even- tens herstel van het Russische veto betreffende het bestuur der stad inhielden, varen reeds verworpen door de antl-communlstlsche regering van West-Berljjn. Echter laten de Britse, Amerikaanse en Franse commandanten tevens weten, dat ijj nog steeds bonafide voorstanders zijn van algemene verkiezingen, maar op edeljjke voorwaarden. partijen" het recht zullen hebben In een document hebben de Geallieer- len er de plv. Sowjet-commandant, Jeli- larof, op gewezen, dat enkele van de Sussische condities trouwens reeds ver- Vorpen waren op de in Juni 1949 ge- louden bijeenkomst van de Raad van ministers van Buitenlandse Zaken. Overi- jens zien zij geen logisch verband tus- jen het houden van verkiezingen en de erugtrekking der Geallieerde garni- Immers het terugtrekken van de strijd- trachten zou betekenen, datde Geal- leerden troepen 160 km. naar het Wes- en dienden te verhuizen en Berlijn der- lalve achterlaten, omringd door het Rus- ösche bezettingsleger in Oost-Duitsland. Ook houdt het Westen vast aan het jeginsel, dat slechts „erkende politieke Inzittende van invalide wagen omgekomen Bestuurder zwaar gewond. De bestuurder van een driewielig mo- brrijtuig voor invaliden, de 63-j lit Rotterdam, en zijn 63-j. echtgenote lijn vanmorgen bij een aanrijding op de 'ijksweg AmersfoortApeldoorn onder le gemeente Stoutenberg (Utrove veg geslingerd. De vrouw was op slag lood en de bestuurder is in ernstige toe- rtand naar het ziekenhuis De Lichten- >erg te Amersfoort vervoerd. Het motorrijwiel werd aangereden ioor een, personenauto. Het invaliden voertuig zou even tevoren zijn begon nen te slingeren. Devaluatie van de mark tegengesproken De Duitse bondsregering heeft uitdruk- telijk de berichten over een devaluatie 'an de Duitse mark tegengesproken. Ter levordering van de uitvoer wil men de ixporteurs 20 procent aan deviezen in Handen geven. didaten te stellen. De Geallieerden nodig den voorts de Russen uit, terug te keren tot de Kommandantura der vier Geal lieerde mogendheden, waaruit in 1948 de heren zijn weggelopen. Het herstel der Kommandantura zou gepaard moeten gaan met een doeltreffende functionne- ring van het stadsbestuur. Derhalve: geen recht va.n veto! K. L. M. beproeft nieuw uitlaatsysteem Ter verhoging van kruis- en stijgsnelheid Naar wij vernemen is de K.L.M. op het ogenblik bezig een nieuw uitlaatsysteem in de practijk te toetsen. Zij is de luchtvaartmaatschappij ter wereld dit dit Het uitlaatsysteem is door de Lockheer vliegtuigfabrieken ontwikkeld, na gron dige proefnemingen. Dit systeem komt hierop neer, dat de uitlaatgassen worden verzameld in een zgn. verzamelring. Deze ring heeft een vijftal recht naar achteren gerichte straalpijpjes. Door de naar achteren stromende uit laatgassen zal de kruissnelheid van het vliegtuig kunnen worden verhoogd. Bo vendien verwacht heid groter wordt. Het nieuwe systeei is op het ogenblik in gebruik bij de Con stellation PH-TDI (Enschede). Schenken van een Hobbema een offer Over de bezwaren, die enkele Eerste- Kamerleden blijkens het voorlopig slag hadden tegen het schenken ichilderij het Cana- Hobbema 'olk, verklaart de van A.: „Het geschenk betekent erkelijk offer ran dankbaarheid. Dat aspect zou ongetwijfeld in mindere mate op de voorgrond zijn getreden, indien opdracht was verleend aan een kunste- :n geschenk te vervaardigen. KAT IN DE ZAK In het Aal tense postkantoor stond een man in de ry voor het loket. Toen hij eindelijk aan de beurt was, gaf hij kort en bondig te kennen dat hij het geld, dat nog op zijn spaarbank boekje stond, terug wilde hebben. „Ik ben van plan de boel op te maken", was zijn bescheid. Maar de loket ambtenaar maakte de potverteerder duidelijk, dat er een aanvraag moest worden ingevuld om alle geld terug te krijgen. „Is er misschien iemand, die mijn boekje wil overnemen?" vroeg hij aan het publiek. „Wie biedt er geld?" Iemand bood honderd pop. „Niemand meer? Eenmaal, andermaal, verkocht!" Toen het boekje werd geopend, bleek er nog geen tien gulden op te staan. Amerik. scheepje in een draaikolk 2000 Personen zagen het drama Twee mannen en twee vrouwen zijn 1 een verschrikkelijke nacht jammerlijk omgekomen in een draaikolk, aan de voet van een dam in de Allegheny-rivier bij Pittsburg. Met een kleine plezierboot uitgevaren, waren zij in de kolk geraakt en werden stuurloos door de ontzettende kracht van het water tegen de dam ge beukt. Eerst Zondagochtend slaagde men de overlevenden, vier mannen, die zich de gehele nacht aan het dek had den vastgeklampt, te redden. Een sleep boot voer tegen de dam op en haalde de opvarenden van de plezierboot van boord. Een der omgekomenen was een sluiswachter, die met een collega reeds eerder had getracht de opvarenden met kleiner schip te redden. Eenmaal aar. boord van de plezierboot, kon men niet terug en een der redders werd door de overspoelende watermassa's me- degesleurd. Een poging om de drenke lingen met een, door een luchtschip neer gelaten, touwladder te redden, nislukte. Circa 2000 belangstellenden sloegen het dramatisch gebeuren gade. JONGE ZWEMMER DOOR BOOT OVERVAREN Zaterdagmiddag is de zestienjarige C. Meyer uit Kapelle in het kanaal door Zuid-Beveland door een Bazeler-boot verdronken. De jongen het kanaal over en trachtte nog de boot te passeren. Hij werd ech ter gegrepen en verdween in het ko kende schroefwater. Het stoffelijk over schot is gisteren opgehaald. Chinese nationalistische minister doodgeschoten Onder beschuldiging van spionnage voor de Chinese communisten te hebben verricht, zijn op Formosa de voorma lige onderminister van Defensie van China, Majoor Woesjih en drie andere personen terechtgesteld. Arrestaties in Hongarije Naar verluidt zijn in Hongarije in de afgelopen dagen weer enkele honderden arrestaties verricht onder de geestelijk heid. Aan drie bisschoppen zou huis arrest zyn opgelegd. Koning Leopold in Rome Gisteren is Koning Leopold, vergezeld van Prinses de Rethy, naar Rome trokken. Vandaag zou hij door de Paus in audiëntie worden ontvangen. Prinses Wilhelmina sprak tot de jeugd Prinses Wilhelmina heeft Zaterdagmiddag in Berg en Bos te Apeldoorn de jeugd toegesproken. Zij deed dat als medewerkster aan de zaaiweek, die zes kerken er hebben gehouden. Het was een bewogen toespraak en 'velen hebben ontroerd geluisterd, toen de Prinses, die Moeder des Vaderlands wordt genoemd, de jongeren wees op Jezus. „Ik begrijp heel goed dat jullie je on zeker voelt, als het gaat om de dingen van het geloof", zo begon de Prinses. „Ikzelf heb, toen ik zo jong was, ook die onzekerheid gekend in het zoeken van de Weg. De mensen maken het ook zo zo vaak zo moeilijk met hun redeneren over Jezus en God en barricaderen daar mee de weg tot Hem. Maar je leert hem Afschuwelijk misdrijf in Zutphen Te Zutphen heeft zich een afschuwelijk misdrijf afgespeeld, dat aan het echtpaar Ten Brinke het leven heeft gekost. De heer en mevrouw Ten B. hadden sedert enige tijd hun zoon. die jarenlang verpleegd is in een psychiatrische inrich ting te Zutphen, weer thuis. Gisteren heeft deze man zyn vader en moeder met bijlslagen van het leven beroofd. Niemand hejt echter hiervan iets ge merkt. Zondagavond vervoegde de zoon zich aan het politiebureau om er mede deling te doen van zijn afschuwelijke daad. Een onderzoek wees uit, dat zijn verhaal geen fantasie was. doch harde werkelijkheid. In een kamer vond men de zwaar verminkte lijken van de heer en mevrouw Ten B., die enige jaren ge leden van Den Haag naar Zutphen ver- Fraude bij keuringsdienst in Barsingerhorn Er is een ernstige fraude ontdekt, ge pleegd door de voormalige administra teur van de keuringsdienst voor vee en vlees in de kring Barsingerhorn (N.-H.), G. T. uit Schagen. Een bedrag kon nog niet worden genoemd. Mijnramp in Frankrijk Geen slachtoffers te betreuren In Fenain nabij Rije&sel in Frankrijk heeft gisteren een mijnramp plaats ge had, die 7 mijnwerkers het leven scheen te zullen kosten, maar welke gelukkig goed is afgelopen. Toen de mijnwerkers juist bezig waren zich naar de uitgang te begeven, stortte een tunnel op 500 meter diepte in. Het nieuws van het ongeluk verspreidde zich als- een lopend vuurtje onder de dorpsbewoners, van wie de betrokken familieleden angstig bij de ingang van de mijn samengroep- ten. Een reddingsploeg slaagde er in een pijp voor toever van verse lucht aan te brengen, waardoor men geroep vernam van de ingesloten mijnwerkers. Na moeizame arbeid gelukte het de zeven arbeiders ongedeerd aan de opper vlakte te brengen. Hongaarse kinderen kregen besmette injecties Negen aan tetanus gestorven. In Boedapest zyn negen kinderen ge storven aan kinkhoestinjecties die met tetanus waren besmet. Een aantal andere kinderen van de 25, die een injectie ont vingen, werd geïnfecteerd. In verband hiermee zijn het hoofd van het micro biologisch instituut te Boedapest, prof. Farago en vijf van zijn assistenten ge arresteerd. Zij worden beschuldigd van misdadige eorgeloosheid. Ambassadeur Lamping in Nederland De heer A. Th. Lamping, Nederlands ambassadeur te Nieuw-Delhi, en zijn echtgenote zijn gisteren op Schiphol aangekomen. Zoals men weet, is de heer Lamping aangezocht om als hoge com missaris te Djakarta dr Hirschfeld op te volgen. DAT de wet tot aanvulling der onge vallenrente (bij verlies van arbeids geschiktheid van meer dan 25 pet een verhoging met ten minste 25 pet) op 12 Juni ingaat en deze verhogingen automa tisch worden uitgekeerd. ;rnoogd. bo-i DAT P- w- Heggen te Hoensbroek is de stijgsnel-1tot directeur van de Limburgse federatie voor vreemdelingenverkeer. DAT het kasteel Maurick te Vught Zaterdag als hotel-restaurant is geopend. DAT het 5e bataljon van het gardere giment Prinses Irene Zaterdag a s. in Tilburg officieel wordt ontvangen. DAT de scheepsbouwers gebr. Sander in Delfzijl 40.000 m2 industrieterrein van de gemeente willen kopen voor een repa- ratiewerf voor de grootste kustvaarders. DAT de nieuwe Braziliaanse gezant en mevrouw De Souza Leao Zaterdag in Nederland zijn aangekomen. DAT de inspecteur van het nijverheids onderwijs in Den Haag, W. Polderman, benoemd is tot bestuurslid van de Ned. ver. tot bevordering van de arbeid voor onvolwaardige arbeidskrachten. DAT alle moeilijkheden over de uit betaling van de 5 pet devaluatietoeslag in de fabriek van C. v. d. Burg in Vlaar- dingen- opgelost zijn en de staking defini tief van de baan is. DAT een voor de sloop bestemde stoomcarrousel door enkele inwoners van Zuidlaren (Dr.) voor f2000 werd opge kocht en opgekalefaterd en nu weer een attractie voor de zomergasten is. DAT het kasteel Cannenburch te Vaassen en de ruïne van Batenburg door een overeenkomst met het Beheersinsti tuut eigendom zullen worden vai stichting Vrienden der Geldersche Kasteelen. DAT plm. 800 padvindersleiders(sters) dit weekeinde op de Goudsberg te Lun- teren de nationale koempoelan bijwoon den- huisden om hun zoon geregeld te kun- »n bezoeken. Onderzocht wordt thans wanneer de misdaad is' gepleegd. Geconcludeerd wordt, dat de zoon eerst zijn vader daarna zijn moeder van het leven heeft beroofd. Zendingspredikant vermoord Door terroristen te Laya in Z.O. Celebes Het persbureau der Nederlands Her vormde Kerk bericht, dat blijkens ei pas op 10 Juni j.l. op het zendingsbure: te Oegstgeest ontvangen telegram op 5 Juni ds G. W. Mollena te Laya in Zuid- Oost-Celcbes door terroristen is moord. Nadere bijzonderheden ontbre ken nog. Ds Mollema, geboren in 1903, werd in 1933 als zendingspredikant afge vaardigd naar Zuidoost-Celebes. Na 1940 heeft hij twee jaren gewerkt bU de Protestantse Kerk in Indonesië op Alor. In 1946 keerde hij met verlof te rug en eind 1948 hervatte hü het werk in Zuidoost-Celebes. Zyn gezin moest in Nederland achterblijven. Hij was woonachtig in Lamoeia. Hanifah op zoek naar Nederlandse krachten De minister van onderwijs van Indo nesië, de heer Aboe Hanifah, is gisteren op Schiphol aangekomen en heeft klaard, dat hij in Nederland technici hoger en middelbaar onderwijs komt zoeken en meer in het bijzonder vo< opleiding van leraren in de schei-, en natuurkunde en de vreemde talen. Er zijn in Indonesië thans 1500 genees heren en er zijn er 5000 nodig. Er is be hoefte aan 2000 ingenieurs en in de toe komst 3 tot 4000, en er zyn er maa Tenslotte zeide hij: „In de nood leert men zijn vrienden kennen". Twintigduizend guerille- ros in Oost-Java Een woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van oorlog deelde aar Ass. Press mede, dat er alleen op Oost- Java 20.000 man ongeregelde troepen rondzwerven, die geen soldy ontvangen en op de bevolking leven door brand schatting, roof en diefstal. Te Soerabaja werd de toestand zo ernstig dat de bui tenlandse consuls reeds twee maanden geleden om doeltreffende maatregelen hadden verzocht. De woordvoerder liet doorschemeren, dat de pogingen daaraan een einde te maken, nog geen succes hebben gehad. De sultan Djokja wil nu de ongeregelde troepen ontwapenen, of dit op vechtpartijen zal uitlopen, valt nog niet te voorspellen. Westerling krygt geen brieven van zijn vrouw. Ass. Press meldt, dat toen journalisten Westerling vroegen naar zyn vroui kinderen, deze laatste naar zijn advocaat de heer Massey wees. Deze deelde hierop mede, dat Westerling nog geen enkele brief van zijn vrouw had ontvangen. Op de vraag of Massey zou proberen, mevr. Westerling als getuige naar Sin gapore te doen komen, antwoordde Mas sey: „Daar heb ik nooit aan gedacht. Ik zal dat moeten overwegen." niet kennen door je verstand, door te re deneren over Hem. De weg tot Hem loopt recht door ons hart." „Tot deze Jezus mogen wö gaan als t een grote Vriend", zei de Prinses t r o.m. „Onze verhouding tot Hem i: natuurlijk, zo gewoon. Je moet Hem zien als je grote Vriend, Je oudere Broeder, Die je naar God onze Vader wil brengen. Dat kunnen de mensen niet, onze ouders, vrienden, broers of zusters niet. Dat kan Htj alleen. Toen ik jong was als jullie begreep ik er niets van. Ik zocht Jezus juist daar waar hy niet te vinden is. Dat duurde net zo lang, totdat ik mensen ont moette, die my lieten zien, wie Hij wer kelijk was. Christenleven een feest Je grote vriend verandert je leven dan word je gelukkig. Dat heb ikzelf n. Beste vrienden, somberheid komt niet bij een Christen te pas, want een Christenleven is een feest, waarop alles mag, behalve het kwade! Ook in mijn leven kwamen de moei lijkheden en verdriet. Zo staan wij voor de beslissende keuze tussen twee wegen. Als je Jezus volgt alleen bij mooi weer, als alles goed gaat, ben je dan een op recht volgeling? Nee, onwaar zou je dat vinden, onoprecht, want dan heb je niet echt gekozen. Als iemand alleen zou spre- over Christus en niet met zyn da den toonde, dat Hy de Vriend is, door Wie hij zich laat leiden, dan vind je dat onoprecht. Als iemand er niet voor uit durft te komen, dat deze of gene zyn vriend is, dan geloof je niet in de op rechtheid van die vriendschap. Uit mijn eigen jonge jaren kan ik je zeggen, dat de drang tot goede daden dan groot wordt. Iedere daad van behulp zaamheid voor een ander is dan voor Hem gedaan". Na de samenkomst bezichtigde de Prinses nog de zendingsauto, die met een luidsprekerinstallatie de gehele week op straat is geweest. H.M. Koningin Juliana en de Prinsesjes Beatrix, Margriet Irene woonden Zaterdagavond in het Nutsgebouw te Alphen aan Rijn een voorstelling bij van Kin der operette „Een Sprookjes melodie", die gegeven werd ten bate van het Rode Kruis. In de pauze werden de elfjes voorgesteld aan de Koningin en de Prinsessen Soekarno eist weer Nieuw-Guinea In een rede voor een geestdriftig# menigte van 100 000 mensen heeft ir Soe karno op een sportveld buiten Bandoeng opnieuw de eis doen horen, dat Nieuw- Guinea voor 1951 door Indonesië zou worden geannexeerd. Hij richtte zich tevens tot het volk om te wijzen op de thans heersende onrust en de diefstallen, die overal worden gepleegd. „Wat moet ik de vreemdelingen in ons land en wat moet ik de vertegenwoordigers van vreemde mogendheden zeggen, als zij deze onrust en onveiligheid waarne men?", zeide ir Soekarno. Voor de Nederlanders, die meenden, dat er op 7 Mei 1949 met de verklaring Van Roijen—Roem een tijdperk van ver trouwen was aangebroken, zal het wel een volkomen ontnuchtering zijn ge weest dat Soekarno verklaarde: „De destructieve revolutie, waardoor de vijand afbreuk moest worden gedaan, is geëindigd op 27 December 1949". Soekarno, die er aan herinnerde, dat hij zijn studentenjaren in Bandoeng had doorgebracht, vroeg aan het begin van zijn rede of hij in de Indonesische taal zou spreken of in het Soendanees. waar na de menigte zich voor het Soendanees uitsprak. Soekarno hoopte dat het volk In staat zou zijn, het bestaan van driewielers overbodig te maken, want hy kon het niet hebben dat de ene mens de anders voortsjouwde. Pandit Nehroe was verontwaardigd over lieden, die zich langs de weg van Bandoeng naar de plaats der betoging hadden geschaard met spandoeken, waar op de leuzen stonden: „Democratie? Laai de leiders der arbeiders en boeren vaa India los" en „Rechten van Democratie en gerechtigheid voor de leiders van India". Nehroe en Soekarno bezochten de kra ter van de Papadajan en de onderneming Negla waar zij ontvangen werden dooe Hellendoorn en Van de Linden. Later vertrokken zij naar Djokja. Het internationaal comité zal hulp verlenen aan bevolking TEERST THANS kan het Nederlandse Rode Kruis mededelen, dat het ten aan- -LJ zien van de gevraagde hulpverlening aan de bevolking van de Zuld->Iolukken reeds geruime t(jd geleden contact met het Internationale Rode Kruis In Genève heeft aangeknoopt. Deze besprekingen hebben geleid tot een stap van de betrok kenen ten einde de aandacht te vestigen op bepaalde humanitaire beginselen, wel ker toepassing zo nodig de bescherming zou kunnen verzekeren zieke burgers en van krijgsgevangenen. Het comité heeft voorts vrije doorgang verzocht van hulpzendingen. Naar aan leiding van de genomen stappen heeft het internationale comité van het Rode Kruis zich bereid verklaard, deze actie tot hulpverlening ter hand te nemen, waaraan behalve het Nederlandse Rode Kruis wellicht nog andere Rode Kruis verenigingen zullen deelnemen. Naar aanleiding van het door ons Vrij dag gepubliceerde bericht van de rege ring der Zuid-Molukken. dat oorlogssche pen van de republiek Indonesia Namlea op Boeroe hebben gebombardeerd en Zaterdag nog bevestigd werd door verklaring van de vertegenwoordiger der Zuid-Molukken in Nederland, dr Nikiju- luw, heeft het Hoge Commissariaat van de R.I.S. in Nederland beweerd, niets van een dergelijk bombardement te weten. Naar aanleiding van de persberichten omtrent de sterkte van de blokkade te gen Ambon deelt men van de zijde van de vertegenwoordiger der Republiek van de Zuid-Molukken mede: „Als wij met schepen of zelfs met prauwen van Australië of Nieuw-Guinea naar Ambon varen, zal de maritieme te genstand van de twee korvetten en mo torboten van de republiek Djokja een te verwaarlozen factor zijn. Wij hebben ech ter deze schepen (nog) niet terwijl ook de K.P.M. en andere scheepvaartmaat schappen. die het goederenverkeer tus sen de eilanden verzorgden, om politieke redenen de zeeën der Zuid-Molukken niet i van gewonde en meer bevaren. Zodoende Is er geen aan voer van medicijnen en voedsel met grote schepen naar Ambon meer mogelijk. De regering derrZuid-Molukken was dan ook ingang van 16 Levensgevaarlijk gewond bij vecht, partij in Steenwijk Zaterdagnacht stak R. V. tijdens een vechtpartij P. Possemis in Steenwijk met een mes zodanig in de rug. dat een long werd geraakt. Possemis werd le vensgevaarlijk gewond. V. is gearres teerd. Er bestond al lang een gespannen verhouding tussen beiden. WEERBERICHT 1 Zonnig en droog Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zonnig en droog weer met meest matige wind uit Oostelijke richtin gen en iets hogere tempera turen dan vandaag, (Opge- maakt te 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag: Zon 4.20 21.00 uur. Maan 2.30 19.30 uur 15 Juni N. M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1