iïpiL EEN GEWORGDE VROUW IN DE FALIEDE BAGIJNKERK Anatomische lessen in de zeventiende eeuw Marine en A.Z. wonnen slag op het Galgewater HE VAN WIJK WINNAAR VAN BEDRIJFS- V0ETBALT0URN00I Uitgelezen schare amateurs reed een beste lustrumronde Mr A. J. Landaal schreef een boek over „Pro Patria" NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 9 JUNI 1950 Leidens oudste universitaire museum Men hoeft slechts het jaarboekje der universiteit op te slaan, of in de plaatselijke telefoongids onder universiteitte kijken, om te ontdekken, dat de Hogeschool in Leiden zich in de loop der eeuwen in verschillende gebouwen over de stad heeft uitgebreid. En. gaande door de stad, ont moet men telkens weer de imposante en minder opvallende bouwsels, waarin collegezalen, musea en laboratoria zijn gehuisvest. Er is even wel een tijd geweest, dat het gehele academische leven zich binnen enkele tientallen vierkante meters grond afspeelde, en wel in de begin jaren van het bestaan der universiteit. En dan doel ik in het bijzonder op de jaren 1577 tot 1581. toen de Faliede Bagijnkerk aan het Rapenburg, op de plaats waar zich thans de bibliotheek bevindt, dienst deed als academiegebouw. In deze kerk, ook wel Agnieten-Ba- gijnhof geheten, werden gedurende deze jaren de colleges gegeven, bevond zich de allereerste toesoheiden verzameling k j boeken, die eens zou uitdijen tot grootste bibliotheek van ons land. nj werd eveneens de grondslag gelegd de %et eerste museum der hogeschool: het Rariteiten-Kabinet". aJ Het mag geen wonder heten, dat prof er J. A. J. Barge, eertijds 'hoogleraar in de (jj anatomie en zeer geïnteresseerd in an' historie van zijn universiteit, in oude ed boeken en papieren ging speuren oorsprong en verdere historie van deze er, wondere verzameling. Een en ander leg- tp. de hij vast in zijn .,De oudste Inventaris lat der oudste academische Anatomie in Ne- derland', aan welk belangwekkend ge- Og schrift ik het hier volgende ontleende. I Vermoedelijk zijn de eerste hooglera- n- ren in de anatomie onmiddellijk na an stichting der universiteit begonnen de het verzamelen van allerlei curiositeiten. die tevens dienstig konden zijn bij het geven van het medisch onderwijs, en Hoe het ook zij, in 1601 is er al sprake van een voor die tijd belangwekkende verzameling. In 1620 dragen Curatoren j aan professor Otto Heurnius op, cn catalogus samen te stellen van de zich en dn het ..Theatrum Anatomicum" bevin- ak dende voorwerpen. Heurnius kweet zich de zeer consciëntieus van zijn taak. en at mede hierdoor is het thans mogelijk ons iet een voorstelling te maken van wat er alzo aan rariteiten tegenwoordig zou- as den we zeggen: „zeldzaamheden" en, zich bevonden in die oude Faliede Ba- ,aj gijn kerk. V' Deze kerk, die als zodanig geen dienst meer deed, was door een muur in tweeën gedeeld. Het voorste gedeelte, aan de Rapen,burgkant, was bibliotheek, het ach- eD terste, oostelijk deel, stond ter beschik- king van de anatomie. Hier was de col- legezaal. waar de secties verricht werden op de zeer weinige lijken, waarover men ,rl toen beschikken kon. Een terechtgestel de boef of het lichaam van een langs r(j de kant van de weg gestorven zwerver vormden doorgaans het „materiaal". waar men uiteraard heel zuinig mee h. en men zo lang mogelijk mee deed. Wanneer we dan voorts nog bedenken dat de conserveringsmethoden in die v dagen lang niet volmaakt waren, kun- nen we ons voorstellen dat deze anato- en mische lessen dikwijls allesbehalve op- wekkend waren. a Wonderlijke manier In deze ruimte nu. die bestond uit a' een snijtafel en daaromheen gegroepte e! amphitheatersgewijze gebouwde zitplaat- sen, had men tevens de inhoud van de II verzameling uitgestald. Men deed dit op nogal wonderlijke manier. Op oude pren- I ten kan men zien hoe in de collegeban ken heel gemoedereerd skeletten waren opgesteld, waarvan er een zelfs zittend ai op het skelet van een paard. Vermoede- aj lijk werden deze tijdens het college zo et lang aan de kant gezet, omdat ze het cj uitzicht benamen. De opstelling van deze bezienswaardig- )c! heden was zonder enig verband. Alles ia) stond zo'n beetje door elkaar. Verschil- ijj lende skeletten droegen voorts een stok in de hand of zomaar tussen de ribben nj gestoken, waarop een papier gespijkerd n» was met een of ander ..leerzaam" op- n» schrift, zoals „Gedenkt te sterven", „Stof ui züt gij en tot stof zult ge wederkeren": deze opschriften waren uiteraard in 't Latijn, de taal der wetenschap in die H De verzameling omvatte voorwerpen, nj die op verschillend terrein thuishoor- den: anatomische w.o. praeparaten. instrumenten, boeken en prenten pa-, 'i thologische. zoölogische, botanische, ar- M chaeologische en ethnographische. Men ziet. het was dus nog niet eens zo ge ring. Er is dan ook geen beginnen aan, de gehele voorraad in dit kort bestek op te sommen, doch enkele grepen wil ik doen. opdat het duidelijk worde dat deze verzameling, hoe naïef en onweten schappelijk naar de hedendaagse begrip pen men ook vaak te werk ging. met grote liefde en ijver is bijeengebracht En wanneer ik spreek over „een greep doen", dan doe ik dat uit de door Otto Heurnius opgemaakte „Inventaris ofte specificatie van alle de meubelen, die in de piaetse van de Anatomie ende in de casse. die in d'e Academie staet, der Hoogmogende Heren Staten van Hol- landt, binnen der stadt Leyden sijn. be gonnen anno 1620 den 8 Augusti ver meerdert anno 1622 den 20 Decembris wederom vermeerdert anno 1628. Maij 7". Ik lees dan dat er Is een skelet „van een volwassen vrou. ghenaemipt Schoon Janneken, tot Leyden om haer fameuse dieften gheworgt anno 1594". Er is een man. zittend op een paard, met een oranje-wit-blauw vaandel in de hand en een zwaard op de heup. Er zjjn een os. een wolf. een ..steen- boxken met vergulde hoornen en poten", een „water hondt", een „wint hondt", een wezel. een. otter, een konijn, enzovoort, Voorts zijn er diverse vogel-skeletten en beenderen van vissen. ,.een seeleton van een Kindeken in de gheboorle ver smoort", de lever van een 17-jarig meisje, nierstenen, het „vel van een kin deken ghetout, op een eiken raemken ghespannen". Ook waren er borden met taferelen en "spreuken 'en allerlei meubelen, „fral beschildert", en grote taferelen, in eiken lijsten gevat. o m. voorstellende „Kaiser Rudolphus te paardt", „Het Oordeel" van Michel Angelo, „drie monsters met root crijt in een bordt afgheteikent". Instrumentenkast Ook was er een instrumentenkast, waarin te zien waren ,.vier beitels met peerboom heften om in hooftwonden te ghebruyken", „seven nieuwe sni meskens om te Anatomiseren met svarte heften", „een langen krommen haeck, boven aen verguit met een peerbomen handvat om als de vrucht bi stukken uyt 's moeders hchaem ghehaelt moet worden te ghe bruyken". een „montschroefeen „sul ver instrument om in watersucht het water door den navel af te tappen", „drie uytstekerkens om tanden uyt te steken", enzovoort. Men ziet, het zag er nogal plezierig uit, en wie in die dagen zich onder behandeling van een medicus moest stellen voor een of andere chirur gische ingreep, was er niet al te best Doch, zoals ik reeds zei. het kabinet bestond eveneens uit voorwerpen, die betrekking hadden op ander gebied. Zo was er een doodkist met een mummie, met vele sieraden opgetooid, een doos met een stuk Egyptisch linnen, dat men gebruikte bij het mummificeren, een blad papier van de papyrusplant, een aantal Japanse beelden, diverse sculptures uit het nabije en verre Oosten, enzovoort. Van deze laatste zijn verschillende voorwerpen thans nog aanwezig in het Museum van Oudheden aan het Rapen burg. En ten slotte dienen nog vermeld de zaden en vruchten, die een bescheiden plaatsje in het kabinet kregen. Het Raritelten-ka,binet is verdwenen. En van de oorspronkelijke verzameling is thans niet zo veel meer over. De uit stekend ingerichte en welvoorziene mu- die Leiden thans binnen zjjn mu- heeft. doen de verwende museumbe zoeker van 1950 vergevensgezind en goedmoedig glimlachen, om die wondere verzameling in het voormalige Agnleten- Bagjjnhof. Maar niettemin dwingt ons de historie van deze rariteiten-verzameling respect af voor degenen, die met zo luttele mid delen en zo beperkte wetenschap in on navolgbare ijver en speurzin hun beste krachten inspanden om de basis te leg gen voor de grote musea van thans, die het door hen begonnen werk geheel in de schaduw zetten en bijna aan de ver getelheid doen prijsgeven. V. M. „Paardenhalers" en „dekzwabbers" contra „slappe burgers" 'ET GALGEWATER tussen de Bostelbrug en het gebouw van de Soc. Medische Dienst der Marine moet wel bijna uitgesleten zgn, zoveel is er gistermiddag op geroeid. Twaalftallen van Marine, Mariniers, Politie, P.T.T., Ned. Spoorwegen, Brandweer, N.Z.H., Universiteitspersoneel en Academisch Ziekenhuis hebben daar ettelijke baantjes getrokken in twee grote sloepen. Het waren ten slotte de Jantjes, die de lauweren oogstten. Met de eerste prijs voor de burgers ging het personeel van het Acad. Ziekenhuis strijken. Voor deze wedstrijden, die een kleine drie uur duurden, bestond van de zijde der burgerij veel belangstelling. waren al heel wat baantjes getrok- toen men tot de conclusie kwam, er iets „scheef" zat: de ene boot zwaarder dan de andere. Daarom besloten de mannen van Njord de ploe- bfj de Bostelbrug van boot te laten wisselen. Vol goede moed en met on gebroken energie begon de strijd op- iv. Uniformen werden weer uitge trokken en op een hoopje gesmeten. Een spoorman-op-leeftijd voelde zich opnieuw Jong en wandelde parmantig rond in sportbroek. Zijn benen waren versierd iet ferme sok-ophouders. De politie was op gekleed en droeg de blauwe trai ningspakken, de P.T.T. de groene shirts. Een drietal mannen van de N.Z.H. :orgde voor een extra attractie, die zij ichter niet van tevoren bedacht hadden, ïïén kreeg een zetje en kwam in het vater terecht Weldra had hij gezelschap an een kameraad, boord nog om en bril op. Omdat driemaal scheepsrecht is, vom er even later nóg een bij. De stuurlieden van de groepen moedig den hun mannen (die roeiden als galei slaven) aan met kreten, waarop India- ten jaloers zouden zijn en ten slotte ble zen er twee partijen over, die om de •erste prijs moesten kampen: de mari ners en de Kon. marine. Het werd een vare nek-aan-nek-race. „Hup marine!", iepen de Jantjes. En om de „vijand" te lemoraliseren werd ook geroepen: „Paar den halen!", een gezegde om de mariniers i plagen. Het was een zeer klein verschil, waar- ee de Jantjes (dekzwabbers, zouden de iariniers zeggen) wonnen, maar de heer Dutry van Haeften kon ten slotte schipper H. Verkijk, die kopje-onder moest, de medailles uitreiken. Hij liet echter de mariniers ook niet onvermeld. Zij moesten een flesje chocomel ledigen op de winnaars. De eerste burgerprijs ging naar het personeel van het A.Z., de tweede ook weer flesjes chocomel naar het personeel van de Rijksuni versiteit. Dan waren er nog enige kruiken ander vocht, die de mannen van vier ploegen gezamenlijk „soldaat" moch- De heer Dutry v. Haeften bracht dank aan de marine voor de gastvrijheid, die men op het terrein had genoten, en aan de mannen van de waterpolitie, die altijd paraat zijn als er roeiwedstrijden wor den gehouden. Een krachtig „Hoera voor de Konin gin" en een „Leve de studenten" besloten het roeifestyn, dat als „jongens-onder mekaar" gevierd werd. Interessante expositie Drukkerij Kerlen exposeert van 10 tot 23 Juni a.s. in de étalage Hogewoerd 23 drukwerk uit de 'jaren 1706 tót 1830, zoals huwelijks- en overlijdensberichten, proclamaties van Z.M. Koning Lodewijk Napoleon, berichten over de slag bij Waterloo. Een kleine, niettemin tentoonstelling wordt dat. HosklinSt op een edelachtbaar plein W f leiDEW <5 5° I CWNtt OPKOM I\ PE ROOE kamer. En omdat ik in het lustrum-program-' ma gelezen had: „21.00 Hosfeest op het Stadhuisplein", dacht ik bij mezelf dat ik ook daar maar eens moest gaan kijken, al ben ik geen beminnaar van het dan sen in 't algemeen en van hossen in 't bijzonder. Ik trok dus niet de dans- maar de stou te schoenen aan en begaf mij in de rich ting van een soort muziek, die ik al op de Hogewoerd kon horen en mij deed denken aan een pas opgerichte beton molen, die, als een nieuwe bezem, graag goed schoon wilde vegen. En zo geraakte ik ten slotte op de ba lustrade aan de achterkant van ons waar dige stadhuis, alwaar de betonmolen, zijnde „Het Leids Rhythme-quintet", vol draaide, zeer ten gerieve van de ontloken jeugd, die, als vijgen in een raffia mandje, zeer aaneengesloten bijeen stond tussen de Koornbrugsteeg en de (niet springende) fontein. Staande op die balustrade dan, voelde ik mij enerzijds als onze burgervader Frangois Henri van Kinschot, die daar ook altijd pleegt te staan bij plechtige gebeurlijkheden, en anderzijds als de dichter Perk, die een man van '80 was, doch niettemin amper de 22 haalde, en eens dichtte dat nederblikkend zijn glimlach zoet was en hij met zijn voet de waereld wegstootte in de eindeloos heid. Want (om bij Perk te blijventoen ik daar zo vanaf mijn hoge standplaats neer zag op de grauwe volksmassa, hier en daar doorplekt met het vurig rood der toppers, voelde ik haast neiging om een Schaakwedstrijden werden groot succes Op de tweedè avond van de fantasie schaakwedstrijden ging het nog doller toe dan op de eerste. De heer R. H. Dijk, voorzitter van „Morphy", putte uit grenzenloos arsenaal van mogelijk heden met de schaakstukken en het was geen wonder, dat menig finalist tenslotte naar het hoofd greep. Maar gezellig was het weer in „Amicitia". Winst of verlies telde niet zwaar, want men was er van overtuigd, dat men Vrouwe Fortuna mee moest hebben om een draaglijke score te be reiken. De einduitslag, werd: groep A: 1. P. Vlugt, 2. J. Harland (n.l.), 3. H. Wichers (n.l.); groep B: 1. H. J. W. Elemans, 2. C. Goudberg, 3. P. J. Preenen (n.l.). Graaf W. A. J. van Limburg Stirum reikte met enkele hartelijke woorden de prijzen uit. Hfj bracht het bestuur van .Amicitia", i.e. de aanwezige heren Schroder en Visser, dank voor de gast vrijheid en dc heer Herfkens vooi ondervonden steun. „Philidor" ontving de verenigingsprijs en de niet-prijswin- naars kregen een penning.De heer F. Teleng sprak dankwoorden namens de deelnemers. De bedrijfsvoetbalwedstrijden, die gis teren in het kader van de lustrumfees ten aan het Zwarte Pad werden gehou den, hebben een vlot en prettig ver loop gehad. Bijna aan één stuk door hebben de winnaars vijf wedstrijden Sohtereen gespeeld en op het laatst kon en ze bijna geen „pap" meer zeggen. Dat kwam vooral in de finale tot uiting. Kansen kwamen er legio, maar de fut om ze te benutten ontbrak. Strafschop pen moesten de beslissing brengen en daarmee was Van Wijk gelukkiger dan PJ3.0.V. (Parmentier). In „Mdnerva" werden de prijzen uit gereikt. De uitslagen zijn: Ouderzorg- Torenwacht 10; KrantzH.C.W. 0—3, Iemco—N.W.B. 10: RijkszuivelZilfa 0—4; Smit—Unitas I 3—1; L M.I.—Urntas II 01; GezellenVan Wijk 05 (regl.); P.B.O.V.T. en D. II 3—0; Wernink— Van Wijk 14; Den HolderZaalberg 30; Van den BergApparato 0—5; De GrootViop 05 (regl.); Lamorino— Sleutels 42; ElmiEdelachtbaar 0—5 (regl.); RotogravureWest-End 51; T. P. Duif (Zaandam) won de eindsprint Een uitgelezen schare amateurs heeft gistermiddag duizenden Leidenaars ruim 2 \<i uur in spanning gehouden over de uitslag van de luslrumronde in de Kooi. Tenslotte was het P. Duif uit Zaandag, die met de eer ging stryken. Maar" de beker van het L.S-C. voor de beste prestatie was voor de BeverwUker Hofland, die op een schitterende race kan terugzien. 't Was in deze ronde net, of er een kampioenschap van Nederland te ver overen viel. Direct werd er in een zeer hoog tempo gereden en de eerste 10 ron den gingen dan ook in 18 minuten en 7 seconden. A. v. d Velde, die helemaal uit Almelo was gekomen stond al spoe dig met een lekke band aan de kant en het was Visser uit Haarlem, die de eer ste premie, in casu een wollen deken Hoe hard het ging, blijkt wel uit het feit, dat de Rotterdammer H. Muntz eeds na 14 ronden een „lap" kreeg. Een ronde later was Groenewegen uit Amstelveen het slachtoffer en telkens weer moest per microfoon bekend wor- Leidse studenten waren steeds op hun post Ook voor Thijs Wolters (rechts) en Rudi Heruer, de jeugdige coureurs uit de bakfietsenrace op de Doeza- straat, had burgemeester Van Kin schot een presentje, dat blijkbaar wel in de smaak van de heren-met-snor ren valt. Zei de burgemeester daar niet: „Niet in een keer opeten hoor!" Foto N. van der Horst ,In de ruim 370 jaren, die verlopen zijn sinds de stichting van de Leidse Univer siteit, heeft ons land vele malen in ernstig gevaar verkeerd en is enige malen door de vijand bezet geweest. In deze perioden van gevaar heeft steeds groot deel der Leidse studenten de studie aan de kant gezet om in vrijwil ligerscorpsen of individueel zijn bijdrage te leveren tot de verdediging van stad land of de verdrijving van de vijand," aldus mr A. J. Landaal in zijn voor woord van „Pro Patria 16721948 van studentenvendel tot studentencommando". De schrijver wijst er dan op, dat in 1672, toen Lodewijk XIV met zijn bond genoten het grootste deel van ons land bezette, een studenten-compagnie werd gevormd, die de verdediging van de stad Leiden versterkte. In 1815 trok een compagnie Leidse Jagers naar Frankrijk cn in 1830 ontstond het welbekende Corps Leidse Jagers, dat in de tien daagse veldtocht aan de spits van de derde divisie vocht. In verband met het Pruisische gevaar werd in 1866 de „Leid- sche Studenten Vereeniging tot Vrijwil lige Oefening in den Wapenhandel „Pro Patria" opgericht. De twintigste eeuw bracht de dienst plicht. zodat vele studenten alreeds in liet leger ingedeeld waren, maar toch werd in 1914, toen onze neutraliteit dreigd werd, wederom een vrijwillij corpsgevormd. Na deze oorlog konden de studenten geen aparte afdeling in het leger i vormen, zodat de activiteit in 1940 nihil was. Het ondergronds verzet van de Leidse studenten is wijd en zijd bekend. In 1944 ontstond in Leiden de Studenten sectie als afdeling van de Binnenlandse Strijdkrachten. De sectie kwam echter niet tot de grote actie, waarvoor maan denlang getraind was. In dit boek heeft mr A. J. Landaal in de allereerste plaats een zo volledig mogelijk overzicht willen geven van alle vrijwilligerscorpsen der Leidse studenten en in de tweede plaats de geschiedenis van „Pro Patria", die slechts fragmen tarisch in enkele gedenkboeken van het Leids studentencorps voorkomt, in haar geheel willen vastleggen. Vooral heeft hij willen voorkomen, dat de Studenten- Sectie uit 19441945 in vergetelheid zal geraken. Naast de krijgsverrichtingen worden ook de groenendag, sinds 1883 in ere, de schietconcoursen, de erewachten bij diverse gelegenheden enz. beschreven. Het lezen van dit vlot geschreven boek is een genot. Het is uitgegeven door H. E. Stenfert Kroese's Uitgevers-Maat schappij N.V. te Leiden. den gemaakt, dat renners, die een ronde achterop waren gekomen, het strijdperk moesten verlaten. Met de Leidenaars ging het niet al te best in dit élite gezelschap. Bouthoorn uit Alphen hield het nog het langst uit, en D.P. C. en L. 01; Ouderzorg H.C.W. 0—4; Iemco—Zilfa 0H.C.W.— Zilfa 00 (H.C.W. wint); SmitUnitas II 2—0; Van Wijk II—P.B.O.V. 0—0 (P.B.O.V. wint); Van WijkRotogravure (na verlenging en strafschoppen, door Van Wijk gewonnen); H.C.W.P.B.O.V. (na verlenging wint P.B.O.V. met 01). Verliezersronde: RotogravureH.C.W. 0—1. Winnaarsronde: Van WijkP.B.O.V. 00. (Na verlenging won Van Wijk met strafschoppen). Perk-achtige krul in mijn lippen te krij gen, bij het aanschouwen van het Leidse hosvermogen. Er werd namelijk niet ge host. Er werd alleen maar zo wat ge- jitterbugged. Kent U dat gezelschapsspel-voor-twee personen niet? Welaan, men neme, alj man, zijn danspartnerin bij de rechter hand, trekke haar met een kracht en een snelheid van 20 p.k. resp. 40 km/u naar U toe, stote haar met verdubbelde kracht en ergo vermeerderde snelheid van U af, grijpe haar rond het middel, slingere haar over de rechterschouder en draaie met de zoete last 21 maal rond met de snelheid van een zich in de olie gaar kokende oliebol Vervolgens pakke men de dansschone bij de schouders, vouwe haar plotseling dubbel (liefst niet achter over, als 't kan), öntvouwe haar onmid dellijk hierop en slingere haar op twee meter a/stand van U op de grond. Hier na kan men weer van voorafaan begin nen, en deze leuke bezigheid herhalen, tot ademnood of spiervermoeidheid tot stoppen dwingen. Dit, lezer, is in 't kort een exegese van de jitterbug. Zeer aan te bevelen op warme zomerdagen, wanneer het te warm is om achter Uw bureau, toon bank of lessenaar te staan. Van de zevenhonderd-negen-en-tachtig mensen, die wij op het Stadhuisplein telden, waren er 4 aal 2, die de handen uit de mouwen staken en helderop voor noemde dans pleegden. De rest des volks stond amechtig, in dichte kringen rond de arena geschaard, het ballet aan te De betonmolen haalde verdienstelijk uit. De balustrade wiegde er van en de klokken in de toren trilden zachtjes mee. De muziek van het rhythme-quintet speel de zó helderop, dat onze brave stadstram niet te horen was. Leiden had zijn hosfeest. Nou ja, dat er niet gehost werd en dat 999 per mille slechts passief feestvierde, mocht de Leidse pret niet drukken. De politie had een makkie. Nog nooit waren de Leide naars zó zoet als tijdens deze hoge- schooldanskunstdemonstratie. Wagenwijd stonden de droge monden open, en de trommelvliezen hingen te klapperen in de gehoorgangen als een Maandagse was aan de drooglijn. Maar tussen het weelderig loof der linden op de Burcht zaten de mussen met de pootjes in de oren. i Nu ja, dat zijn ook maar beesten. AANTAL PARTIJEN VAN 4 OP 5 GEBRACHT Piet Roozenburg verbeterde wereld record blind-simultaan dammen Ook de dammers werden door de feest vierende studenten niet vergeten. Zij maakten het mogelijk, dat de wereld kampioen Piet Roozenburg naar Leiden kwam, met de bedoeling een aanval te doen op het wereldrecord blind-slmul- taan-dammen, dat op naam stond van de heren B. Springer en P. Ghestem, beiden oud-wereldkampioen, en P. Idscrda. De heer Springer was naar de „Kleine Burcht" gekomen, om deze poging gade te slaan. En hij heeft er Roozenburg zien slagen. De wereldkampioen speelde vijf partijen tegelijk, waarvan hij er drie nl. van de heren J. Vink (L.D.C.), Sladek (L.D.V.) cn W. v. d. Reyden (D.C.L.). Tegen J. Laterveer (D.C.L. speelde hij remise en hij verloor van i Zaalberg (L.D.V.) Deze prestatie dwingt nog meer be wondering af, als men weet. dat Roozen burg in een zeer warm lokaal moest Nog vóór de finish stak Piet Duif uit Zaandam triomfantelijk zijn arm in de lucht: hij was de winnaar van de lustrum-wielerronde voor amateurs, die gisteren in de Kooi werd verreden. Foto N. van der Horst een paar ronden voor het einde ontliep ook hij de „lap" niet. Gingen na 15 ronden Visser (Haar lem), Dukes (Den Haag) en Van den Berg (Amsterdam) aan de kop, al spoe dig daarna bemoeide Hofland zich met de strijd om de leiding. Even nam hij nog Visser mee, maar toen ging hij er alleen vandoor. Zijn voorsprong ver grootte met elke ronde, totdat hij in de 31e ronde een „ram" kreeg en zich door het peloton liet opnemen. Mede door de vele uitgeloofde pre mies bleef het hard gaan. Dertig ron den werden afgelegd in 56 min. cn 6 sec. Nieuwenhuis (Wierden). Van Arkel (R'dam) en Vreeswijk (Alphen aan den Rijn) probeerden tezamen uit te lopen, maar ze kregen vrij spoedig gezelschap van Hoogschuur (Zaandam), Cornelisse (Halfweg) en Roovers (Langeweg N.B.) Veertig kilometers werden afgelegd in 1 uur 16 min. en 3 sec Vreeswijk viel uit de kopgroep terug en Hofland kwam er weer steeds beter in. Fel joeg hij achter de koplopers aan. die hij onder luide toejuichingen van de toeschouwers ook bereikte. Toen waagde Van Alkel zijn kans. Hij kon een aantal ronden alleen aan de kop blijven, maar in de 64e ronde kwam Roovers hem gezelschap houden. Tel kens weer diende zich een andere kop man aan en met nog 9 ronden rijden, zaten de 31 nog in de course zittende renners vlak bjj elkaar. Er kon nog alles gebeuren. Het waren Duif (Zaandam), Corne lisse en Dukes die een geslaagde uit looppoging ondernamen. Hofland zag het gevaar en hij joeg enorm hard achter het drietal aan en zowaar, drie ronden voor het einde verkreeg hij aansluiting En wat het peloton verder ook deed, om de voorsprong van de leiders teniet te doen, het lukte niet. De eindsprint zou de beslissing moeten brengen. Zoals gemeld, was het Duif. die als eerste over de eindstreep kwam en de grote lauwerkrans om zijn schouders kreeg. Hoezeer burgemeester Van Kinschot, spelen. Slechts een enkele maal vergiste hij zich, maar als zijn helper, de heer J. H. Mertens, die hem de zetten van zijn tegenstanders noemde en de tegenzetten uitvoerde, hem daarop wees. had Roozen burg direct de juiste zet gevonden. Tegen Zaalberg verrekende hij zich, waarna hij spoedig opgaf. Namens de studenten prees de heer D. Pott Hofstede de wereldkampioen voor zijn bijzondere prestatie en overhandigde hem een medaille. Ook de tegenstanders van Roozenburg werden niet vergeten. Er bestond voor deze geslaagde record- poging goede belangstelling. Goede en vlotte scherm- wedstrijden Overwinningen van A.E.W. en D. J. Verzijden De schermwedstrijden werden gister- I avond voortgezet met wedstrijden op sa- i bel. In totaal kwamen 13 schermers in actie. De leiding berustte bij de heren Gijsberti Hodenpijl en De Jager. Over de organisatie niets dan lof. De uitslagen zijn: équipe-wedstrijden: 1. AEW, 19 gewonnen partijen; 2 Zaal Gijsberti. 14 gew. part3 Arena Studio- sorum, 13 gew. part.; 4 LPSV, 8 gew. part. Personele wedstrijden: 1 D. J. Ver zijden (LPSV) 5 gew. part-, 6 ontvangen en 20 gegeven treffers; 2 P Erades (AEW), 4 gew. part., 9 ontvangen en 17 gegeven treffers; 3 R. Sloos (zaal Gijs berti, 3 gew. part-; 4 I. Sloos (zaal Gijs berti), 2 gew. part-; 5 Vrolijk (Arena Studiosorum); 5 La Rivière (zaal Gijs berti). De heer G Dutry van Haeften reikte namens de burgerijcommissie de prijzen uit. HAAGSE POLITIERECHTER De veehouder L. J. R. te Nieuwe We tering had schillen opgehaald, voor welke bezigheid hij evenwel niet de ver eiste vergunning bezat. Dit bracht hem in aanraking met de Haagse Politierechter, waar de Officier vond dat stevig gestraft moest worden, cn daarom 40 boete of 20 dagen, hech tenis eiste. De rechter deed er wat af en legde 25 boete of 10 dagen hechtenis op. Enorme toeloop naar 't Gravensteen Op het Stadhuisplein had zich gister avond tegen negen uur een grote menigte verzameld, belust op het aankaondigde .hosfeest". Nu is het dat wel niet gewor den, maar er waren toch aardige mo ten. Van het brede balcon van het stad huis af gaf het Leidse Rhythme Quintet od.v. Clenn Dutch vrolijke muziek weg. Toen enige studenten van het balcon af zagen, dat vele Leidse jongens de meisjes aan hun lot overlieten, pakten ze enige Leidse schonen bij de arm zwierden met haar tussen de lachend toe kijkende menigte door. Van de wagenspelen kwam intussen niets terecht. Men verklaarde ons, d gerekend was op enkele wagens vat circus. Het schijnt echter niet mogelijk te zijn geweest het gevraagde af te staan. De wagenspelen zullen nu tijdens de reünisten-dagen worden uitgevoerd. Een' kleine repetitie had vandaag in Moors café plaats. die met zijn echtgenote aanwezig was, met dit sportgebeuren meeleefde, blijkt duidelijk uit het feit, dat hij de renners rondenlang per motor volgde. De afzetting van het parcours was prima in orde. Er kwam geen enkel ongelukje voor. De organisatie was bij Swift" in goede handen. Vooral voor zitter Veldhuizen verdient een pluim op zijn, hoed. De prijswinnaars zijn: 1. P. Duif, Zaandam; 2. T. jfland, Beverwijk; 3. A. Dukes, Den Haag; 4. Th. Cornelisse. Halfweg, 5. J. Hennink. Alkmaar; 6 A. Donker. A'dam; 7. P. Kooiman. Vlaar- dingen; 8 F. Petri, A'dam: 9. v. d. Berg, A'dam; 10. A. Voorting, Haarlem; 11. P Peters, Haarlem; 12. D. Hoogschuur. Zaandam; 13. C. Papavoine, A'dam; 14. A. Schotman, A'dam en 15. J. G. Mhag- noul, A'dam. Op de terreinen van .Het Gravensteen" bewoog zich een immense menigte. De Leidse burgerij was er in alle schake ringen aanwezig: het fabrieksmeisje en de doktersvrouw, de opgeschoten Mulo jongen en de matroos, het oude moedertje en het fleurige kantoormeisje, de zaken man en de arbeider. De toegangskaarten schijnen zelfs in ziilk een hoeveelheid over de stad te zijn verdeeld, dat op een gegeven moment de toegang tot de terreinen gesloten moest worden, omdat de diverse stami- neekes geen muis meer konden bergen. Hele rijen teleurgestelde kaartbezitters stonden voor de slagbomen en mopper den. Over een verstandig besluit. Hóé verstandig, dat bleek uit de vechtpartij, die op het kermisterrein ontstond. De auto van de geneeskundige dienst moest er zelfs aan te pas komen, Een dame liep eveneens blessuren op en moest per auto vervoerd worden. Toen even over elf uur het bevel door de microfoon klonk de bars om half twaalf te sluiten cn even daarna de ver lichting van de Westgevel van de Pieters kerk doofde, zullen velen teleurgesteld over een zó snel einde van de feest vreugde naar huis zijn gedrenteld. Maar bij de nog altijd belegerde slagbomen ge- Eén-actei-tournooi De gouden plaquette in het één-aoter- tournooi werd gisteravond gewonnen door de personeelsvereniging van de ge meentewerken met een goed verzorgde opvoering van .Hummer 80", geschreven door Herman Heyermans. De regie had de heer A. C. van der Woerd. De andere deelnemende verenigingen kregen a'j bluk van waardering en tevens als aan- denken een bronzen gedenkpenning.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3