MrutPt jTtifcrtjr (fruranl f Republiek bombardeerde van Zuid-Molukken Ambon vraagt thans hulp van Australië de bevolking Rusland werkt aan afzonderlijk Oost-Duits vredesverdag Na beëdiging ging het kabinet tot 16 Juni uiteen Een ramp voor de vrede als na 1952 de hulp ophoudt Wist U VRIJDAG 9 JUNI 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie- afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. AD VERTEN i'lÈN: i U.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8140 OIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatoasiict; Is afieHltvm tngn hert in tcgljeospotl" Dat was nog eens een autotocht i SCHANDE Naar de Nwe Leidsche Crt. verneemt, heeft de Republiek der Zuid-Molukken brieven gezonden aan de Australische premier met een verzoek om bijstand, daar de vijandelijke daden van de zijde der repu bliek Indonesia dag aan dag toenemen. Zo werd de weerloze bevolking van Namlea op Boeroe door oorlogsschepen gebombardeerd. Het aantal slachtoffers is onbekend tengevolge van gebrek aan radioverbindingen. In de brieven aan de premier wordt Ier aan herinnerd, dat Ambonnezen en ('Australiërs schouder aan schouder ge- 'vochten hebben in de tweede wereld oorlog en de heldendood van de Austra liër Dolan op Ambon in de strijd tegen de Japanners in gedachtenis |ebracht. Het bestaan van een vrije en positief anti-communistische republiek moet van het grootste gewicht zijn voor Australië. Als Ambon zich moet overgeven dan i [krijgt Australië de republiek van Djokja als naaste buurman en daar speelt de f communistische partij reeds een gewich- tinge rol en daar vervult de commi - -' I Jamin, groot-vizier van Tan Malakka. sleutelpositie. En Tan Malakka i tugees-Timor, Nieuw-Guinea en Australië omvat, in welk rijk de Javaanse munisten de opperheerschappij moeten hebben. Als Australië thans niet Ambon steunt, zal het in de toekomst met grote moeilijkheden te worstelen krijgen. Men heeft verzocht om gewapende patrouilleboten, vier duims geschut, zware machinegeweren, mortieren, munitie, brandstof, voedsel, enz. Deze goederen kunnen worden aange voerd per boot of per vliegtuig, daar men landen kan op het vliegveld Laha. Tevens wordt er op gewezen, dat Australië Amboina's haven kan maken tot een basis tegen communistische Duet van Nehroe en Soe- karno over N.-Guinea Pandit Nehroe en Soekarno hebben op de trappen van het paleis te Djakarta ;een menigte van 20.000 mensen toege sproken en vrijheid voor geheel Zuid- Oost-Azië geëist. Nehroe achtte het niet panger mogelijk, dat het ene deel van Zuid-Oost-Azië vrij bleef en het andere (niet, maar hij noemde geen landen bij: Iname. Soekarno echter, die na hem sprak,j [eiste, dat er een einde zou komen aan! het kolonialisme in Indo-China en her-i haalde tevens zijn eis van annexatie van i Nieuw-Guinea, terwijl hij te kennen gaf, dat hij de voorkeur gaf aan 'n eenheids-, staat boven het federalisme. Van daag zouden Nehroe en Soekarno per auto naar Bandoeng gaan en na een verblijf m twee dagen zullen zij naar Djokja i Bali vliegen. Kolonel Soengkono exit Een grote triomf voor de sultan van Djokja is. dat kolonel Soengkono de vrij onafhankelijke militaire machthebber te Soerabaja, te Djakarta gëkomerï is en nu met de sultan meereist naar Soerabaja 3or de overdracht van zijn commando m kolonel Bambeng Soegeng. Kolonel Soengkono is een der muiters in de „Zeven Provinciën" en nam tijdens de communistische opstand te Madioen een zeer twijfelachtige houding i Zijn heengaan is een belangrijke; stap op de weg naar de militaire een-; heidsstaat. Al .zijn er voor toeristen die West- D'uitsland willen 'bezoeken thans deviezen :erkrijgbaar, dat betekent geenszins, dat r geen visum meer nodig is, zoals nemgecn blykt te denken. >r-j andere aggressie. Evenals Churchill verklaren de Ambon nezen: „Geef ons het gereedschap, wi. knappen het karweitje wel op". Nieuw-Guinea is slechts dan var waarde voor Australië, indien de eilan den der Z.-Molukken, vanwaar de Jappen in de tweede wereldoorlog hun aanval len op Noordelijk Australië plachten te doen, worden ingeschakeld in de verde diging van het Zuidoosten van de Stille Oceaan. Tenslotte is aan Australië verzocht, de zaak van Ambon aan de Verenigde Natiën voor te leggen. Mr Stikker te Oslo Moeten we armzalige schelp dieren worden? In een lezing voor staathuishoudkundi gen en studenten te Oslo heeft minister nr D. U. Stikker de waarschuwing doen horen, dat men te weinig -heeft gedaan om zijn kostbare instellingen tegen het totalitarisme te beschermen, dit komt omdat men niet bereid is een offer te brengen voor andere landen. Tolunies en regionale groepen verminderen welis waar het aantal eenheden dat in West- Europa samengesmolten moet worden, maar vormen tevens een grote sta in de weg, aldus mr Stikker, die wees op de diepe afkeer voor de afgedwongen een heid in Oost-Europa, doch tevens moest erkennen, dat West-Europa er niet in ge slaagd was zich vrijwillig aaneen te slui ten. Als men niet quota en beperkingen van allerlei aard wil afschaffen, zeide hy, zal elk land gedwongen worden door overproductie en werkloosheid, om zich in z\jn schulp te trekken op laag levens peil. In een persconferentie voorspelde hij nog binnen een maand de betalingsunie. Hij geloofde in de mogelijkheden van het plan-Schuman met inachtneming van de nodige voorzichtigheid en zeide. dat de West-Duitse regering geen herbewape ning wil, zolang het gevaar van het na tionaal-socialisme niet weggeruimd is. Brand in Engelse trein In de buurt van Beattock, ongeveer 5 km. van Glasgow, is gisteravond brand uitgebroken in de express-trein Bir minghamGlasgow. Drie kinderen en twee volwassenen kwamen in de vlam men om. Drie rijtuigen waren totaal uit gebrand, toen de trein bij het dorpje Beattock tot stilstand kwam. Ook enkele kostbare juwelen zijn bij de ramp ver loren gegaan. Verzameld op het balcon van Buckingham palace in Londen slaan de leden v de Engelse Koninklijke familie de parade van de R.A.F. gade, gehouden i gelegenheid van de verjaardag van Koning George VI. De breuk onherstelbaar Amerika protesteert tegen Oder-Neisse linie als definitieve grens - De vervanging van de Russische militaire commandant in Berlijn door een „burger" heeft critiek uitgelokt bij de Geallieerden. Zo zegt Lon- i den, dat deze transactie niet in overeenstemming is met de afspraken j tussen de „Grote Vier". Wat moet er op die wijze terecht komen van de edele pogingen van de militaire Kommandantura weer te herstel- L len? Amerika blaft tegen de overeenkomst tussen Oost-Duitsland en ji Polen en erkent de Duitse Oostgrens niet. Men vreest, dat Rusland I bezig is voor bereidingen te treffen voor een afzonderlijk vredes verdrag met Oost-JDuitsland. Wij ontlenen aan Ass. Press, dat de Geallieerden er rekening mede houden, dat kort na de eerst Oostduitse verkie zingen op 15 October een afzonderlijk vredesverdrag bekend zal worden ge maakt. Ook wordt gefluisterd, dat gene- Vassily Tsjoeikof binnenkort door beroepsdiplomaat zal worden ver- _en als hoofd van de Russische con trolecommissie. De Oostduitse commu nisten maken er geen geheim meer van, dat zij voornemens zijn een „proletarl- :he dictatuur" te vormen, gelijk aan ie in de andere landen van het Rus- sche blok. Washington heeft nadrukkelijk gewe zen op het feit, dat de vaststelling van de definitieve grenzen van Duitsland niet unilateraal of bilateraal kan worden ge regeld, maar dat deze materie thuis hoort in een vredesverdrag, waarbij alle grens vraagstukken behandeld zullen worden. Bovendien heeft het huidige Oostduitse regiem geen werkelijke democratische basis. De Ver. Staten hebben in het ver leden nooit erkend, dat de Oder-Nclsse- linie de definitieve grens van Oost-Duits land is. I Inmiddels heeft Bonn grotere bevoegd heden verkregen en mag de Westduitse iregering nu met buitenlandse mogendhe den zelfstandig verdragen opstellen of er .over onderhandelen, behoudens dat de Westelijke Geallieerden het recht behou den zo'n overeenkomst binnen drie we- ken na ondertekening goed te keuren en er eventueel hun veto over uit te Spreken. 1 i Wij tekenen hierbij aan. dat de nieuwe [instructie aan Bonn geen wijziging be- [tekent van het bezettingsstatuut, maar ide nieuwe procedure is in overeenstem- ;ming met de ruime en liberale politiek, die door de „Grote Drie" in Mei j.l. te Londen werd vastgesteld. KERSEN OP DE VEILING: 50 TOT 160 CENT. Op de Nijmeegse veiling dpden de eerste partijen kersen gisteren 80 tot 90 cent per kilo. Men verwacht daar spoedig daling van de prijs. De kersen deden in Tiel gisteren van 50 tot 160 cent per kilo. De eerste vijfduizend gulden zijn omgezet in medicijnen. Dezer dagen hopen we de goederen te ontvangen en te verzenden. De nood is echter hoog- Er zijn weinig geneesmiddelen en de artsen op Ambon hebben te kampen met enorme moeilijkheden. Als U meedoet lukt het hen! Zullen we trachten binnen één weck nogmaals voor f 5000 aan medi cijnen bij elkaar te krygen? Met spanning zien wij de resulta ten tegemoet, waarvoor bij voorbaat heel hartelijk dank. Sinds de laatste verantwoording ontvingen wij van: W. A. v. R. 100; Vrienden 35; R. H. B. 25; J. R„ G L. beiden 10; fam. C. K. 6; H. B. J. H„ J. P. v H-, B. T„ J. R„ J. A. P., H van L.. W. H. van L., A. E. K. allen 5; P. E. V., W. S- beiden 4; 3e kl. Pr. B. S- 3.50; F. P. W„ G- v. d. B-, H. J. van M., J. C- S.. N. N-, L. v. d. W-, J. B.. C. van der H.. allen 2-50; M. A. S.B.. spaarpot Toetie en Henri. G. J. Hallen 2; W. C., D. de P., D. J. van D-, G. van A., M. M. B-, J. V.. M—de J., H. D-, M- K„ J. F. de R.. allen 1; N. N. 0.60; N. N- 0.50. Totaal f 5862 83. Verduistering van f 10.000 toevallig ontdekt Stak belastingconsulent 30.000 van schippers in eigen zak? Verdacht van verduistering van circa 30.000, is de 40-jarige belastingconsu lent N. S. uit Rotterdam aangehouden. Sinds 1947 had S. vooral in schippers- kringen veel klanten. Een van deze cliënten, een schippe Krimpen aan de IJssel, las van de in de krant, dat een zekere S. vei deeld was. Deze S. was niet dezelfde als de belastingconsulent, maar dat kon de schipper ook niet weten. Hij dacht zijn consulent en schrok. Hij belde de belastingen op, omdat' hij S. op diens verzoek in de loop van 1949 ruim 10 000 ter hand had gesteld om voor hem be lasting te betalen, Bij de belastingen echter sinds 1946 voor de schipper geen betaling meer gedaan. De politie vond S. in een hotel en arresteerde hem. Ver moedelijk zijn nog meer schippers de dupe geworden. OOK TER HEYDE HAD DE VIS VOOR HET OPRAPEN In Ter Heyde had men gisteravond de vis voor het oprapen. Honderden „mast- bankers", een soort makreel, hadden zich bij het achtervolgen van bliek te ver naar de kust gewaagd en bleven bij afgaand water op het strand liggen. Vek inwoners van Ter Heyde zochten in he! duister het strand af en gingen met een zootje vis naar huis. Zeven Zwolse slagers geboycot Zeven slagers in Zwolle worden ge boycot omdat zij weigeren hun vlees te verkopen voor minimumprijzen, die door een saneringscommissie zijn vastgesteld. De vijf loonslagers in de Overijsselse hoofdstad hebben een verklaring gete kend, waarin ze op straffe van 100.— boete weigeren voor deze zeven slagers te slachten. Van de 64 plaatselijke slagers hebben zich 57 met de minimumprijzen accoord verklaard. Hun werd in 'n brief medege deeld, dat de prijzen gelden van 26 Mei tot 26 Juni. „Stipte naleving is een ge biedende eis. Sancties zullen onherroepe lijk genomen worden," aldus dit rond schrijven, dat er verder op wijst, dat deze •eenkomst vertrouwelijk is. Ook de •ervoerder en de grossiers hebben zich achter de commissie geplaatst. De maatregel is genomen i.v.m. de zeer kleine winstmarge en de steeds hoger wordende inkoopsprijzen. De mededeling, dat de regeling de goedkeuring heeft van het ministerie van Economische Za ken, wordt dobr dit departement echter ontkend. Rotterdam protesteert: Spoorwegplan te traag uitgevoerd De gemeenteraad van Rotterdam nan gisteren met algemene stemmen een mc tie aan. waarin de raad bij de regering en de Ned. Spoorwegen protesteert tegen de trage uitvoering van de spoorwegplan nen in en om de Maasstad. Minister In 't Veld en de N.S. hebben B. en W. doen weten, dat de financiële mogelijkheden beperkt zijn. Het spoorwegplan zal in totaal 82 millioen kosten. Raadsleden wezen echter op het nieuwe station van Roosendaal, de nieuwe stationshal in Den Haag (H.S.) en de electrificatie in het Zuiden. Rotterdam wordt behandeld als een tweede-rangs-gemeente, zei men ver bitterd. Verwisseling bankjes f 10 en f 100 nog mogelijk De Nederlandsche Bank heeft de gele genheid tot verwisseling van de bankbil jetten van 10 en 100, model 1945. opnieuw opengesteld, en wel tot en met 31 Augustus a.s„ bij haar bijbank in Rotterdam alsmede bij haar agentschap pen en correspondentschappen. Na deze datum kan men nog slechts in Amster dam terecht. Wij herinneren er nog even aan, dat ongeldig worden: het biljet van 10, ge dateerd 7 Mei 1945, aan de voorzijde be drukt met de Nederlandse leeuw, alsmede dat van 100, gedateerd 7 Mei 1945, aan de voorzijde bedrukt met een over het midden lopende véHlcale bruine band. 't Klinkt mischien een beetje raar, maar de Zweedse dierentemmer Carl Kess- mayer windt olifanten om zijn vinger.. Gisteren gaf hij een trainingsvoorstelling in het Dierenpark Wassenaar en hij deed zijn toeschouwers verstomd staan van de manier, waarop hij met zijn dieren om kan springen Koning Leopold naar Rome SOCIALISTISCHE KAMERFRACTIE KONDIGT MEEDOGENLOZE STRIJD AAN Het nieuwe Belgische kabinet van premier Duvieusart, dat gisteren door Prins-Regent Karei beëdigd werd, is een uur bijeen geweest en daarna gingen de ministers tot 16 Juni uiteen. De regering besprak in het kort de algemene politieke en economische situatie in het land. Op het regeringsprogram staan de begroting 1950 en de „schoolstrijd". De Socialisten dreigen met obstructie, voor het geval Koning Leopold in derdaad terugkeert en deze verlaat voorlopig zijn Zwitsers verblijf te Pregny voor een audiëntie bij de Paus. Met zijn echtgenote zal hij zes dagen in Vaticaanstad verblijven. Duvieusart heeft met full speed een distische programma van Duvieusart begrotingscommissie benoemd, ten einde de begroting 1950 door het parlement aangenomen te krijgen. Juist door de onenigheid over de Koningskwestie was de huidige begroting nooit geheel aan vaard en moest de regering werken met voorlopige toewijzingen. Met die behan deling is men dus maar eventjes zes De negen nieuwe provinciale raden zijn vandaag bijeen gekomen Om de functio narissen te benoemen. Tezamen ki de raden 46 senatoren en op 20 Juni zal do Senaat zelf nog 23 leden kiezen. Als reeds gezegd, hebben, de Socialis ten ln een „verklaring" het pro-Leopol- Truman over West-Europa Communistische invloed sterk gedaald en voedselpositie als vóór 1940 President Truman heeft klaarblijkelijk „de weg tot het inzicht" bewandeld. Hy hield een rede voor de studenten van de universiteit van Missouri. In een wereld vol gevaren, zo zeide hij, moeten de Ver. Staten voortgaan hun bij drage te leveren aan de vrije landen, om te voorkomen, dat op zekere dag de communisten er binnen trekken. Daarom zou het rampzalig zijn voor de vrede, indien na beëindiging van het Marshall-plan de hulpverlening aan W.-Europa werd stopgezet. West-Europa heeft wel een economisch „opkikkertje" nodig en het is aange naam te vernemen, dat Amerika ook na 1952 nog het belang inziet van een ge zonde, internationale economie. De rede van Truman vormde vanzelfsprekend een waarschuwing aan Rusland, een va riatie zijnde op het bekende thema „Wij zijn niet bang De President gaf een exposé van zijn „programma voor vrede en vrijheid", ten doel hebbende een sterke gemeenschap van vrije landen op te bouwen, die het hoofd kan bieden aan communistische aggressie. Er ging van de woorden van Truman een aangename warmte uit en Europa moet wel duidelijk het gevoel krygen, dat het niet meer alleen staat. Dit vredesprogram moet de Ver. Na ties steunen als de politieke grondslag voor een wereldorde van alle landen Het omvat naast maatregelen voor de militaire veiligheid, ook economische richtlijnen, welke het de volken moge lijk zullen maken een vollediger bestaan te voeren. Truman uitte zich in zeer optimistische geest over de resultaten, die reeds door het Europese herstelpro gramma waren bereikt. Die zijn niet mis: De landen van West- Europa vestigen met de hulp van de Marshall-gelden nieuwe productierecords en zij hebben vrijwel hun vooroorlogse levensstandaard terug. De industriële productie in West-Europa is de laatste twee jaar met 30 procent toegenomen. Voorts beschikt de bevolking der West- Europese landen weer over evenveel le vensmiddelen als vóór de oorlog. De financiën zijn op gezonder bas s gebracht, teneinde voldoende goederen te kunnen invoeren Het grootste ge deelte van de distributie- en prijsbepa lingen kon worden opgeheven, de han delsbarrières vrijwel geslecht en de on derlinge handel met 50 procent uitge- Te zelfdertijd is de communistische invloed in die West-Europese landen langzaam maar zeker teruggelopen. In weerwil echter van de gestadige econo mische vooruitgang, zijn de meeste lan den van West-Europa toch nog niet in staat zichzelf te bedruipen en vandaar, dat na 1952 de hulpverlening niet mag worden stopgezet. Zulks immers rampzalige gevolgen hebben voor Europeanen maar ook voor Amerika. Op den duur zullen grotere Amerikaan: investeringen in het buitenland plaats De universiteit van Missouri bood Truman het eredoctoraat in de.Rech! aan, terwijl de President een dronk u.. bracht op de studentenvereniging „Phi Betta Kappa", waarvan hij erelid werd. DAT Koningin Juliana en Prins Bern- hard medailles beschikbaar hebben ge steld voor de jaarlijkse hondententoon stelling, welke morgen in het R.A.I.- gebouw te Amsterdam wordt geopend. DAT de waterleiding op Schiermon nikoog op 20 Juni in bedrijf wordt ge steld. DAT mevr. Roosevelt tijdens haar be zoek aan Amsterdam 150 exemplaren van haar boek „Ik herinner mijvan haar handtekening zal voorzien en deze boeken met een bijslag, ten bate van de kankerbestrijding in .ons land. worden verkocht. DAT ds A. van de Most, Herv. schip- pers-predikant te Rotterdam, voornemens is aldaar een schipperstehuis onder de naam „Veilige Haven" te stichten. DAT de 52-j. A. W. J. V. uit Rotter dam veroordeeld is tot 10 maanden ge vangenisstraf. waarvan 4 voorwaardelijk, wegens verduistering van enkele duizen den guldens ten nadele van de Alg. Rijn- schippersbond. waarvan hij secr.-penn. is geweest. DAT E. C. Wilkinson wegens vertrek naar Kopenhagen als hoofd van de com merciële afdeling van de Amerikaanse ambassade in Den Haag wordt opgevolgd door J. T Gaspard. tot dusver te Brus sel. DAT het bezoek van een Belgische mijnenveger-escorteur aan Rotterdam van 15 tot 19 Juni niet doorgaat, doch er van 30 Juni tot 4 Juli twee kómen. DAT de internationale vegetarische unie (omvattende bonden uit 16 landen) van 11 tot 18 Juli in Oosterbeek con- gresseert DAT bij de Ned. inlichtingendienst voor de Ver. Naties. Oranjestraat 4, Den Haag, kosteloos een commentaar op het Handvest der V.N. verkrijgbaar is. DAT het hof te Leeuwarden het vrij sprekend vonnis van de Asser rechtbank over de Schiedamse advocaat C. V, die opgesloten N.SB.'ers zou hebben op gelicht. bevestigde en zijn mede-ver dachte. de Rotterdamse accountant W. G. H. J. H., 3 maanden en 2 weken kreeg i p v. 9 maanden. DAT de onderlinge brandwaarborgmij Het Platteland te Twello 27 Juni 50 jaar bestaat. DAT de V.A.D. van 10 Juli tot 1 Sep tember een pendeldienst door het natio nale park De Hoge Veluwe zal onder houden. DAT de e stgeborene van de tweeling d. Wegen gisteren de rs van Bergen op Zoom 30.000 inw volmaakte. DAT prof. A. M. Kollet uit Batavia benoemd is als chirurg van het ge meente-ziekenhuis te Zaandam. DAT Chr. Rogier 15 Juni 25 jaar direc teur is van de machinefabriek Rogier Herincx Richter in Bergen op Zoom. DAT in Boxtel een R.K. sanatorium voor kinderuitzending is geopend. DAT de Haagse kunstenaar Alex Asperslagh een tegeltableau voor het marine-instituut te Den Helder zal ver vaardigen als herinnering aan hetgeen de marine in de laatste oorlog voor ons land deed. DAT drs H. L. Dekking, handelsraad aan ons gezantschap te Mexico, tegen 1 Aug. is teruggeroepen en hy niet zal worden vervangen. DAT de prijzen voor linoleum en vilt- zeil zyn vrijgelaten. aangevallen als „een onduldbaar bruik van een zwakke meerderheid" en de nieuwe regering betekent volgens hen een bedreiging voor de sociale vrede in het land. Derhalve zal de socialistische Kamerfractie een meedogenloze strijd blijven voeren tegen de terugkeer van Koning Leopold. De besprekingen over het plan- Schuman Nieuw voorstel aan Engeland Volgens ae ,.Daüy Telegraph" is Frankrijk van plan aan Engeland eer. nieuw voorstel te doen, teneinde de moeilijkheden inzake de besprekingen te Parijs uit de weg te ruimen. Zoals men weet, gaat het over de samensmel ting der Europese zware industrieën. Het zou in de bedoeling liggen, dat Engeland voorlopig als „toegevoegd lid" aan de conferentie over het plan-Schu man zal deelnemen. Een Engelse mijnwerkersdelegatie is naar Brussel gevlogen om'met 't hoofd bestuur van de mijnwerkers- internatio nale te spreken over de voorgestelde fusie van Europa's zware industrie. De commissie voor gewapende dien sten van de Amerikaanse Senaat heeft oorgesteld de wet op de dienstplicht in redestijd met drie jaar te verlengen. Hoge politiek Het was wel een bijzondere fraaie correspondentie, welke „De Volks krant" dezer dagen uit Djakarta bracht. Die correspondentie ging over Ambon. Met de ..revolutie" op Ambon hebben de republikeinse heren in Djakarta het nog altijd moeilijk. Er is geen gebrek aan grote woorden. Maar het probleem schijnt thans te zijn: Welke Indonesi sche troepen moeten straks in de strijd met de Ambonnezen het spits afbijten? Nu moet men eens lezen, welke op lossing' volgens deze correspondent van „De Volkskrant" te Djakarta wordt overwogen. Onlangs is in Menado een KN.IL.- bataljon aan het muiten geslagen, waar bij de soldaten de Nederlandse officie ren en onderofficieren in huisarrest zou den hebben gesteld en de soldaten zelf naar de A.P.R.I.S. zouden zijn overge gaan. De leiding van de TJN.I. wil nu weten, wat men aan die nieuwe troepen heeft- Is de liefde van deze soldaten voor de republiek gemeend, of niet? Dat zouden zij kunnen bewijzen door een daad, een sprekende daad, waaruit blijkt dat men bereid is. het hoogste offer te brengen. Welnu. De lezer heeft reeds geraden er wordt over gedacht om deze sol daten in te zetten voor de eerste en na tuurlijk gevaarlijkste landing op Am- Daarbij schijnen de heren te Djakarta bovendien nog in overweging te nemen, dat Menadonezen en Ambonnezen het niet altijd goed met elkander hebben kunnen vinden. Er was animositeit, maar toch weer niet zo erg, of men schijnt te begrijpen, dat de Menadonezen. die de landing op Ambon zouden overleven, maar beter niet naar hun lar.d kunnen terugkeren. De ontvangst bij hun eigen landgenoten zou wel eens heel koel kun nen zijn. Wij laten voor het overige deze cor respondentie voor wat zij is. Maar wat wij er van doorgaven, is erg genoeg. Het heet. dat de republiek bezig is. *door het geval-Ambon „gezicht te verliezen". Het probleem, waarover Ambon de repu bliek stelt, is inderdaad van geheel an dere orde dan de problemen, welke zij tot dusver te „verwerken" kreeg. Nog meer „gezichtsverlies" schijnt men niet aan te durven. Om nog eens de corres pondent van „De Volkskrant" aan te halen: Als de eerste pogingen misluk ken, de pogingen namelijk om op Am- bon vaste voet te krijgen, moet er een excuus zijn. En dat excuus moet dan blijkbaar het falen van de Menadonezen zijn. die men vergeefs tegen de Ambon nezen heeft trachten uit te spelen. Het is wel hoge politiek, waarvan da Indonesische volken thans zijn blootge steld. Hoe de koele zeewind langs de kust ontstaat (Van onze weerkundige medewerker.) In de zomermaanden en wel gedu rende perioden van warm zonnig wordt aan het weerbericht van K.N.M.I. veelal toegevoegdIn de kustgebieden invallende koele zeewind' Deze kust gebieden zijn een brede strook langs de Noordzee en de Waddenzee. Het gevolg van deze invallende zeewind dat het op warme zomerdagen in middag plotseling aanmerkelijk koeler gaat worden. De oorzaag van deze invallende wind is als volgt te verklaren: De zc stralen verwarmen de onderste tientallen meters lucht tot soms tropische tempe raturen (30 gr. C. of meer). Deze lucht wordt niet alleen zeer warm, maar tevans lichter. Dit heeft tot gevolg dat zij gaat opstijgen naar een omgeving waar veel kouder is om daar. wanneer de lucht tenminste vochtig genoeg is, te conden seren tot de bekende cumulus- of mooi- weerwolken. Ieder kent het trillen var de lucht boven zandvlakten of verkeers wegen op zeer warme zomerdagen. Wan neer deze warme lucht boven land gaat opstijgen, dan ligt het voor de hand (lat deze moet worden aangevuld. Deze voer nu geschiedt uit de zee. waa lucht altijd koeler blijft en daardoor ook zwaarder en zodoende de plaats va warme opstijgende lucht boven het land gaat innemen. Wanneer het luchtdruk- verschil echter gaat toenemen, kaï een constante Oosten- of Zuidenwind blijvend optreden De hoogste tempera turen in de kustgebieden komen dan ook VOORLOPIG NIET MEER DAN 5 PCT AARDAPPELMEEL Officieel wordt thans gemeld, dat het voor bij een zwakke Oosten- of Zuid- Oostenwind. In dit geval is namelijk geen koele invallende zeewind te ver wachten. Deze invallende zeewind be gint meestal even na de middag en kan soms tot 30 a 50 km. landinwaarts merk baar zyn. Vooral dicht langs de Wadden- kust kan men 's zomers dan ook maar op enkele avonden buiten blijven zitten. BELGISCHE ZWARE JONGEN IN LIMBURG AANGESCHOTEN Verzette zich tegen Nederlandse politie Een Belg, die in het Limburgse plaats je Eckelrade herrie in een café schopte, is door de politie in het been geschoten, toen hij op de vlucht sloeg en z.ch van enige waarschuwingsschoten niets aan trok. Het bleek de zwerver E Ch te zijn. die uit een Belgisch strafkamp was ontvlucht, waar hij wegens diefstallen e.d. zeven jaar moest opknappen In het ziekenhuis te Maastricht is de kogel operatief uit het been verwijderd. Ver- België Joden keerden terug naar Duitsland... Ongeveer 500 teleurgestelde Joden zyn illegaal van Israël naar Duitsland terug gekeerd. Zij hebben er bij de Joodse or ganisaties in Duitsland over geklaagd, dat zij verkeerd over de mogelijkheden ln Israël waren voorgelicht. WEERBERICHT Westelijke wind percentage aardappelmeel in alle brood soorten tot nader order op 5 pet wordt gehandhaafd. Het zal van de afzet de voorraden aardappelmeel afhangen het bijmengingspercentage gewijzigd zal worden. Wij herinneren er aan. dat het voorne- ien bestond om het aardappelmeelper- centage tot 10 pet te verhogen. Tegen dit plan hebben de bakkers geprotes-1 teerd door het organiseren van een petitionnement. Het ministerie van Land-1 1 bouw verklaart echter, dat deze actie ZON EN MAAN. invloed op de thans genomen Zaterdag: zon 4 -0—20 58 Maan 1 si beslissing is geweest. 15.50 uur. 15 Juni NM Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vrij koude nacht meLweinig bewolking. Mor den overdag toenemende be wolking. maar overwegend droog weer Meest mat.ge wind krimpend van Noord- West naar Zuid-West en over het algemeen iets iddagtemperaturen. (Opge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1