Volgende maand begint de bouw van het nieuwe Leidse station „Vadertje Rijn" levert zijn bijdrage aan het goede doel „ALL ABOARDEEN VERWACHT U! De grote trek begon met een eindeloze dag Wekelijkse keuring in Haarlem WERELDDEEL De bij Scheveningen aangetroffen mijnen NIEUWE LEIDSCHE COUBAIO WOENSDAG 7 JUNI 1950 Een plan van 19 mi/Hoen woidl werkelijkheid de: er" Ruim anderhalf jaar geleden werd begonnen aan de uitvoering van de grootse apoorrvegwerken en wat ls er sindsdien niet aan en om het Leidse station ver- J anderd! Wanneer dit even wordt gerealiseerd, dan staat men vol bewondering stil acJ de Bedachte aan het snelle tempo, waarin het ene na het andere werkobject ïk-j vooraf tot In de kleinste onderdelen op papier uitgezet werd aangepakt en vol- el^ toold. In het begin leek het er erg op, dat er niets anders werd gedaan dan breken «n nog eens breken, maar zo langzamerhand is er ook voor een buitenstaander [ea enige tekening In de werkzaamheden gekomen en ziet hy nu reeds directe resul- lar taten. Veel zal er evenwel nog moeten gebeuren iet maakt, hebben de be' Morswegkwartier kunnen opmerken, nu sinds een maand „vadertje Rijn" zijn bij- drage aan het goede doel moet leveren. Buizennet Een buizenstelsel werd over het spoor- wegterrein bij de Pesthuislaan gelegd in de richting van de overgang Lage Mors- weg. Daar wordt het een tamelijk dikke buis, die op een stellage over de Hoge II Morsweg geleid tussen de gebouwen van „Njord" en de Chr. school door aange sloten is op een drijvende zuig-perspomp- lnstallatie in het Galgewater. Toen werden sterke pompen in wer king gesteld en door het buizenstelsel te i ■eds „hot iepen, zouden v De werkzaamheden aan de fundering van het viaduct Rijnsburgerweg gaan thans ook weer voortgang vinden: van morgen af zullen dé stoommachines nabij de spoorwegovergang weer sissen en steunen. De grote betonpalen worden diep de weke grond van de brede bouw put ingeheid om het kunstwerk te dragen van het tweede aansluitende viaductdeel. Het eerste funderingsblok kwam, zo men weet, begin December van het vorig jaar Inmiddels wordt ook aan het stations voorplein, dat sinds de aanvang der spoorwegwerken zo van aanzien is ver anderd, weer het nodige gedaan. In de afgelopen maanden werd dit terrein tot Een aardige bijzonderheid is, dat het nieuwe station in de toekomst wordt uit gerust met een volkomen automatische bediening van lichtseinen en wissels. Geen hinder meer In de volgende maanden zal ook de bouw van de verschillende viaducten een aanvang hebben genomen. Het kunst werk aan de Rijnsburgerweg zal in twee gedeelten worden gebouwd. Wanneer het eerste deel gereed komt bijna tegelijk met de andere kunstwerken of delen daarvan zal het treinverkeer over de inmiddels gereed gekomen verhoogde en geëlectrificeerde spoorbaan gaan rijden: dit is omstreeks het begin van 1952. Het verkeer zal dan van de spoorbomen geen hinder meer hebben, want over de hui dige spoorwegovergang Rijnsburgerweg ligt immers een stalen hulpviaduct tot het ogenblik, waarop het gehele beton- vladuct klaar is. de nieuwe verkeersweg erheen en eronder verhoogd en bestraat wordt en de tramrails weer omgelegd zal zijn. Is het Rijnsburgerwegviaduct ge heel in gebruik, dan wordt het laatste „gat" de thans bestaande overweg gedicht. De bouw van het kunstwerk aan de Peethuislaan heeft nog veel meer voeten in de aarde. Dit viaduct wordt in drieën Een fraaie overzichtsopname van ie enorme hoeveelheid zand, die vadertje Rijn" heeft moeten leve- ■en en die opgespoten wordt op iet spoorwegterrein tussen de i verwegen Lage MorswegPest huislaan. De nieuwe verhoogde spoorbaan in wording. Foto N. v. d. Horst stroomt zonder ophouden vuil grijs "j ter. Tenminste dat lijkt zo, want op elke '2 vijf delen water komt ook een deel zand mee. En om dit zand is het uiteindelijk te' begonnen. Langs de spoorbaan waren ondertussen zgn. perskaden opgeworpen, ij waartussen het zand uit de buizen gele genheid krijgt om te bezinken en te overtollig water in Rijnlands bot verdwijnt. Reeds nu is een dikke 2000 m3 zand uit het Rijnwater onttrokken. Zand, waarover straks de treinen „hoog" zullen kunnen rijden Het is snel neergeschreven, een drij- ie' vende zuig-perspomp, maar toen we er met de fotograaf een kijkje gingen ne- :el men, werd het weldra duidelijk, dat dit re onderdeel van de spoorwegwerken op ïr zichzelf al een bijzonderheid is. Aller- et eerst reeds het imposante gezicht: mid- den in het brede Galgewater een grote i- baggermachine aan het werk te zien, die in tot negen meter diepte de bodem van „vadertje Rijn" omhoog haalt. Bagger en zand worden gescheiden en het zand valt in de grote diepe schuiten, die naast de baggermolen drijven. Het zand is vuil grijs en wordt in de schuit een compacte moddermassa, zodat het weer moet wor den losgespoten. Hiertoe wordt de schuit j versleept naar de drijvende zuig-pers- I pomp-installatie, die achter de school aan de Hoge Morsweg ligt gemeerd. Een geweldig dikke straal water spuit e met enorme kracht in de zandaak, ter- wyl tegelykertyd de zuigpomp dit water en het losgespoten zand „opslurpt" en i met een zgn. jaagysteem door het buizen- stelsel richting Pesthuislaan stuwt. Wan- neer het llcht-gryze zand een of twee dagen ligt, is het prachtig geel gewor den Wordt aan deze zijde van het station het zand opgespoten, ten Noorden van het Leidse stationsgebouw vindt de aan voer van dit zo nuttige materiaal in ge stadige voortgang per schip en auto van de kuststreek uit plaats. Het terrein bij de tramremise van de N.Z.H.V.M. is al opgehoogd, maar ook verderop ten Noor den van de Haarlemmertrekvaart tot voorbij de Broekweg is de nieuwe spoor baan reeds op behoorlijke hoogte en wordt zelfs in profiel gelegd. Snelheid Zoals wij reeds enige tijd geleden uit voerig hebben bericht, vorderen de werk zaamheden aan het eerst-gereedkomende viaduct aan de Broekweg zeer snel. Aan dit kunstwerk wordt de laatste hand ge legd. Wanneer ook de bestrating een feit I zal zijn, kan het over een maand in ge bruik worden genomen. Dit viaduct beantwoordt dan echter nog niet aan zyn doel, want zolang de treinen er niet over ryden, moet het hier niet zo drukke verkeer toch voor de me nigmaal gesloten overweg wachten. Met aan de houten rijwlelloodsen nabij de Haverzaklaan geëgaliseerd. Diepriolen en buisleidingen werden door de zorgen van Gemeentewerken gelegd en verlegd, alles zó. dat deze grond niet een tweede maal behoeft te worden opengebroken. Ook kwamen er in voor een voorbij ganger tot nu toe onbestemde richting rails en wisselstukken te liggen. Zelfs verrezen tal van hoge één- en twee- armige lantaarnpalen, die zo hier en daar maar zijn „neergeplant". Men verzekerde ons echter, dat al deze werken aanpassen aan de definitieve verkeerssituatie aldaar. Het houten bloemenhuisje en N.Z.H.- kantoor zijn Maandag na elkaar verrold naar de Haverzaklaan, waar zij komen te staan langs het trottoir van de nieuwe weg, die daar in aanleg is in de richting van het stationsgebouw en afbuigt even wijdig lopend met de Haverzaklaan. Ook op het terrein tussen het gebouw van de Kamer van Koophandel en de spoorwegovergang werden rails gelegd, waarover binnenkort het tramverkeer naar de bestaande overgang zal gaan rijden. Later worden deze rails nog ver groot en lopen dan naar het viaduct, meer Noordelijk gelegen ten opzichte van de huidige spoorovergang. In het raam van al deze werken zal begin volgende maand een nieuw sta tionsvoorplein gereed komen, want zoals bekend, zal op het tegenwoordige plein het nieuwe station worden gebouwd en moet dit terrein dus worden vrijgemaakt. Direct na het gereedkomen van het sta tionsplein begint de bouw van het nieu- station. Eveneens volgende maand. gebouwd In verband met de spoorlijn naar Utrecht, die nog „laag" blyft liggen, als de perrons van de lyn Den Haag Amsterdam reeds „hoog" gelegen zyn. Over het eerst gereedkomende deel van dit viaduct gaat de trein rijden. Dan kan de bestaande spoorbaan worden weggebroken en het tweede deel van het kunstwerk aangevat. Wanneer ook dit Met grote kracht spuit het water in de diepe aak: het zware zand wordt losgespoten. Samen met het water wordt het door het buizenstelsel in de richting Pesthuislaan gejaagd. De drijvende zuig-pers-installntie in het Galgewater werkt op volle toeren. Foto N. v. d. Horst deel klaar is, kan de „Utrechtenaar' „hoog" rijden en wordt het derde aan sluitende vianuctdeel afgebouwd. Ook de nieuwe verkeersweg van het Stations plein erheen en via dit viaduct langs het Legermuseum naar de Rijksweg Den HaagAmsterdam wordt dan doorge trokken. Aan de Lage Morsweg werkt men thans aan de lijdelijke wegomlegging. Zodra in Augustus de andere nog af te breken woningen aan de Herzogstraat zijn verdwenen, begint de bouw van dit kunstwerk op de plaats van de huidige overgang. Het kunstwerk aan de Herman Costerstraat legt, omdat het tijdens de bouw niets met de bestaande spoorbaan of verkeerswegen te maken zal hebben, geen extra moeilijkheden in de weg. De daar aan te leggen verhoogde baan wordt tot aan de Vink opgespoten met zand uit het Galgewater. Bijzonderheden over de bouw van het viaduct aan de Haarlemmerweg en de werkzaamheden in de omgeving er van kunen wij nog niet geven in verband met tgaande bespreking' handelingen. Binnenkoi wij op dit onderdeel van het werk terug Richten wij ten slotte de blik naar het goederenemplacement aan de Haagweg, dan blijkt, dat hier alles is gereed geko men. De sporen zijn gelegd, de loods is in bedrijf, alleen de kantoren wachten nog op afwerking. (Van onze bijzondere medewerker) De dag was nog slechts één uur oud, toen de gigantische locomotief driemaal een schorre kreet uitstiet en de lange trein van de Canadian Pacific Railway met een schok in beweging kwam. Vrijdagochtend 26 Mei, één uur... Het was eigenlijk alles volkomen on begrijpelijk, maar de lange dag was zó verbijsterend geweest en alle immigranten waren dermate bedolven onder een lawine van niets dan nieuwe indrukken en ervaringen, dat er nog nauwelijks enige verwon dering klonk in de nuchtere constatering van een grote, schonkige Hol lander in een blauwe werkoverall: „Nou is 't bij ons al vijf uur 's mor gens... het is bij ons al licht aan het worden..." Wat zag hij: een kleine, vertrouwde boerderij met de veilige regelmaat van een bekende dag taak, bekende mensen, bekend vee; wachtten nu zijn eigen koeien op het rammelend geluid van de melkemmers? Neen, hy zag vreemde stationslichten langsglijden, de zware wielen knarsten jammerend over de wissels: hy las „Pier 21" en „No Smoking" en reclames van vreemde producten in een vreemde taal en in het wegglydend licht onder de sta- tionsoverkappin» wuifde een eenzami immigration-ofncial hem „Good luck' veilig Ja, die „Volendam" schip geweest. Na enkele dagen had het schip zelfs iets van een dorp gekregen, een dorp men de weg wist, waar men vele ners kende. Men raakte gewoon aan ieuwe regelmaat van maaltijden, hoefde niet overal zelf voor te zor gen, men kon niet verloren lopen en de kinderen hadden in ieder geval niet het ■olkomen zoek te raken. Boven dien, en dit was het belangrijkste, men ontmoette slechts mensen, die allen de zelfde verwachtingen, dezelfde hoop, het zelfde optimisme hadden. In hoeverre echter deze verwachtin- hopen gen gerechtvaardigd iedereen alléén moeten ondervinden. Maar op de laatste avond, terwyl aan stuurboord heel ver weg de lage kust van Sable Island voorbij gleed en vogels het land achter de Oceaanhorizon meldden, op de laatste avond leken alle komende moei lijkheden plotseling vertienvoudigd. De geforceerde uitgelaten stemming kon dit Beste gele irissen Gele irissen? Er Is een tyd geweest, dat de export by wijze van spreken lag te gillen om een bétere dan Yellow Qui En toen is de N.V. Verenigde Iris-kwe kers dan ook met man. macht en midde len aan het zaaien geslagen. En als U dan nu de trits nieuwe aanwinsten bekijkt, dan mag men waarlyk niet peren. Want beste gele irissen zyi om het zo maar eens te zeggen, voo oprapen! Bracht C. Broeze uit Beverwijk niet vier gele creaties-onder-nummei stuk voor stuk ruim voldoende haalden? En had D- v. Buggenum. Beverwijk, geen pracht-collectie staan? Om er maai paar te noemen: Pride of Holland, onge looflijk best! Groot van stuk, fraaie hel der gele kleur en grote bloemen. Trou wens: de oranjegele 31, Royal Yellow, heldergele vlag met oranjegele lip. ei goudgele Golden West mocht U ook alle kanten bekijken! Het. kunstwerk aan de Broekweg is op de bestrating na gereed, maar voordat het aan z'n doel beantwoordt, zal er nog ruim een jaar verstrijken. Tot zo lang moet het verkeer nog ettelijke malen per dag voor de gesloten spoorbomen wachten Foto N. v. d. Horst Een, tweetrek. Zo werden het kantoortje van de N.Z.H.V.M. en bloemenhuisje aan het Stationsplein verrold naar een andere plaats. De voor bereidingen voor de bouw van het nieuwe station zijn begonnen Foto N. v. d. Horst Huurwet nog deze maand in behandeling (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer zal na vandaag we bijeenkomen op 13 Juni. Wellicht zal op 21 Juni de Huurwet in behandeling kun nen komen (Verhoging der toegestane huren). Indien de M. v. A. niet tijdig komt, zal de behandeling 27 Juni plaats vinden. Prov. Staten van Zuid-Holland komen 4 Juli bijeen Gedeputeerden worden op 5 Juli gekozen. De eerste gewone zitting der provin ciale staten van Zuid-Holland zal Dins dag 4 Juli a.s. des voormiddags te elf uur worden geopend. In de vergadering van Woensdag 5 Juli te elf uur zal de verkiezing van de leden van Gedepu teerde Staten geschieden. De Commis saris der Koningin is voornemens in deze vergadering voor te stellen de openbare beraadslagingen tot Dinsdag 25 Juli te verdagen. ZO ZIJN BEIDEN TEVREDEN Pride of Holland omringd door zes vazen White Van Vliet werd eveneens in beste kwaliteit getoond door de Ver. Culturen, Noordwijk. Een bizarre bron zen zaailing, dof-purperviolette vlag met groen-gryze lip waarop een eigeel vlekje werd met het get. v. verd. bekroond. Een grote collectie Ixia's vrijwel alle bekende soorten werd geëxposeerd door P. Rumphorst, Uitgeest, terwijl A. v. d. Eng, Uitgeest, een grote groep Per zische. Turkse, Franse en pioenbloemiee ranonkels voor het voetlicht bracht, die met een grote gouden medaille vereerd Bijzonder mooi was Sparaxis Excelsior, karmozijnrode bloemblaadjes en een fel geel centrum, dat door een fluweel-zwar. te rand omgeven is. Zeer terecht' 1 hieraan het get. v. verd. toegekend. In zender: J. Eckhart, Uitgeest Van A. Hoo- gendoorn, de bekende pioenen-specialist uit Boskoop, was er een grote col lectie: de vroeg- en rijkbloeiende licht- rose Lady Alexander Duff, de lichtrose Reine Hortense, de „ouwe" Festiva Maxi ma, gewilde snijsoorten als Marie Le- moine en Duchesse de Nemours en een paar enkelbloemige soorten. E. Griffioen, Voorschoten, had succes met Russell Lu pine Hybr. X: get. v, verd. Deze aanwinst produceert een lange tros donker-paars- blauwe bloemen. Ze missen echter het kenmerk van de échte Russell hybriden: de uitstaande vlag. Niettemin een aan winst, die er wezen mag, want in die kleur waaien de soorten nog niet zo dik. F. J. v. d. Ven. Hillegom, was er weer met anemonen-in-soorten, terwijl J. C. koek, 'Roelofarendsveen, een chrysanthe mum leucanthemum-zaailing toonde. Ze is ontstaan uit Rhine Vieuw, een Rijns- burgse creatie die destijds als een vuur pijl omhoog schoot, maar die ook tame lijk gauw verdwenen is. Een opmerkelijk beste dubbele pyre- thrum werd door J. de Jong Zn., Aals meer, geëtaleerd. Best gevormde Tyrus-' purperen bloemen, die als het ware een zilveren gloed hebben. Dit lijkt zo. om dat de bloemblaadjes aan de onderzijde grijsachtig „gepunt" zijn. Een beste dub bele aanwinst, die ook prompt het get. v. verd. kreeg. De fa. Gebr. Oliemans. Aals meer, haalde met nr. 48 ook een get. v. verd. Een typische aanwinst is dat overi- gevoel niet camoufleren: een gemeen schap werd aan stukken gebroken, de le den ervan zouden morgen over een land, neen, over een heel werelddeel, worden uitgestrooid. Dings, de vrouw van Dings en de drie „kiendjes" van Dings kijken van de hoge reling af naar het nieuwe land. „Het werd tyd, dat de reis op z'n eind liep", zegt Dings, „toen ik gisteravond over land hoorde praten, had ik ineens geen rust meer: mijn aardappels moeten sagiers!", en iedereen zegt: „Ik voel ma doodkalm, maar de rest kon beter in 'n zenuwinrichting zitten". De Ontario- groep (veruit de helft) gaat het eerst van boord, haastig, bang om de trein te zullen missen die volgens de verhalen namelijk e! klaar staat <èn maar dat weet gelukkig nog niemand eerst van avond om twaalf uur vertrekken ral!) Een familie uit Nijmegen verdwijnt onmiddellijk in quarantaine omdat een der drie kinderen de bof blijkt te heb ben opgelopen. Een andere jongen, die aan boord z'n sleutelbeen gebroken heeft, gaat eveneens het hospitaal in. Ik sprak later een Canadese student van een der universiteiten uit de buurt die overal rondvraag deed of er niet iemand uit Den Haag aan boord was: hij had namelijk bij de fooddroppings op de „racetrack" gepathfinderd. Hij zei: „Ik heb alle mensen van boord zien gaan en je kunt 't geloven of niet: ik stond met de tranen in m'n ogen ernaar te kijkenEn dan die kouwe. volkomen officiële vormelijkheid van onze douane!" Wat het eerste betreft: wij zagen er helemaal niet zielig of armoedig uit. in tegendeel. maar al bleek dat uiterlijk nauwelijks het aan-land-gaan was daar om niet minder dramatisch. En over die douaneik vertelde hem. dat ik nog eens een paar keer douane-ambtenaren in het buitenland ontmoet had. maar nog nergens door hen omhelsd was bij mijn aankomst, en dat ook de Nederlandse douane dat niet in haar opleidingscur sus geleerd had. Vuilnisemmers en paardentuigen De grote luide hall was vol verwarde mensengroepjes, de meesten min of zo gauw mogelijk de grond in .Iemand wist me te vertellen, dat myn ni« boer ze nog niet geplant had. Het wordt de hoogste tydDings kykt naai nieuwe land en elke minuut duurt hem nu te lang. Het bijpassend mutsje Om 8 uur ligt de „Volendam" langs een hoge, enorme ontschepings- loods van muur, ramen en de paar ga pende donkere muilen, waaruit de gang ways naar buiten geschoven worden. De werklui aan de wal praten allen En gels. hebben andere overalls aan en pet jes met. grote zonnekleppen. In de ze nuwachtige uren, die volgden, heb ik steeds maar moeten denken aan dat jonge mevrouwtje uit Den Haag, dat met haar man en vier kinderen naar Win nipeg ging. Vier kinderen van plaatjes, zoals zovelen aan boord, die mijn heirn- naar mijn eigen dochter (de mooiste baby van het Westelijk halfrond tuurlijk) nog maar groter maakten. De laatste avond klaagde hun moeder my haar nood over de onopgevoedheid van veel andere kinderen: een vlegel had het oudste meisje d'r mutsje afgetrokken het plomp overboord gegooid. „Het pas te zo mooi bij het jasje", zei de moeder, „en wat moet ik nou toch doen morgen, Hoe moet ik nou onze familie aan de autoriteiten presenteren?" Het mevrouw tje was volkomen „op" na zo'n reis. zyn geëmigreerd omdat in September onze vijfde komt". Toen ze eenmaal aan wal was tevoren was Pieterke, het oudste zoontje nog eens een uur kwijt geweest, omgeroepen als „Peter", waarop zijn moeder andermaal de chef-hofmeester bestormde om te zeggen, dat-ie beslist alleen zou terugkeren op de oproep „Pie terke", waarna hij inderdaad terecht kwam, toen ze dan eenmaal aan de wal was met de kinderen miste noch de emigratieddkter, noch de man, die de landingskaart knipte.stempelde. verge leek op enorme lijsten, weer knipte weer stempelde, het mutsje van 't meisje en waarschijnlijk vond iedereen het keurige familie, die het in Canada rooien zou, maar zo zi)n bezorgde moeders nu eenmaal en wie weet, wat u zich allemaal voor zwarigheden in uw hoofd zou hebben gehaald by het verla ten van een veilig schip. Quaranfaine en tranen Iedereen krijgt een label van een be paalde kleur in z'n knoopsgat, met naam. adres en plaats van bestemming alsmede het nummer van de treincoupé erop: de luidsprekers worden schor, daarna wit gloeiend van het „Attentie Canada-pas- gens: de enkele karmozijn-purperen bloe men hebben rond het ..hart'' een krans van kleine opstaande lintbloempjes, 1 Is meer eigenaardig dan mooi! En een snij- soort-met-toekomst lijkt het dan ook niet Alle mijnen vooreerst niet geruimd, aldus dep. van Marine Zoals wij reeds meldden zijn bij de nasporingen naar de wrakken var verongelukte Fireflies mijnen aangetrof fen bij Scheveningen. Hoewel men tc annam, dat de Ned. kust tussen Hoek Holland en Wijk aan Zee was ge- trd van z.g. „Kathiemijnen" trof mer van deze contactmynen aan. zo deelt ons van de zijde van het dep. var Marine thans mede. Van twee dezer mijnen bleek het ont stekingsmechanisme vernield. Klaar blijkelijk heeft men indertijd bij het rui- :n deze mijnen tot ontploffing gebracht arbij echter het mijnlichaam onbe schadigd bleef. Gevaar leverden deze dus niet op. De beide andere bevonden zier Liim zes meter diepte op een plaat: buiten de oorspronkelijke gelegde ver sperringen, waar bij de opruiming reeds enkele mijnen werden vernietigd. Hoewel ook het gebied buiten de offi cieel bekende mijnenvelden vele malen werd afgevist, is het niet mogeiyk, met zekerheid te zeggen, dat alle münen zijn opgeruimd. Dit In verband met het sterk wisselende bodemprofiel, waardoor de mynen soms onder het zand bedolven liggen, zodat uiteraard nog vele jaren de mogelijkheid biyft bestaan, dat ondanks het nauwkeurig afdreggen van een paald gebied hier en daar nog een enkele mijn gevonden wordt Slachtoifer vliegramp bij Scheveningen begraven Gistermiddag is op de R K. begraaf plaats te Utrecht het stoffelijk overschot begraven van de Donderdag bij Sche veningen met een Firefly in zee ver ongelukte korporaal-vlieger J. H. Ver- 's Morgens werd een gezongen mis van requiem opgedragen door de vlootaal- moezenier Hubrechts van Valkenburg De lijkstoet werd voorafgegaan door tamboers en pijpers van de marine. Op de begraafplaats gaf een peloton van 50 matrozen-vliegtuigbouwers een salvo over de kist Benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau Joh. van Wette. Den Haag. gewezen voorzitter, thans ere voorzitter van de Alg. Hengelaarsbond. meer murw. de rest nog steeds nerveus actief en enkelen wanhopig. De autori teiten werkten op topsnelheid, hielpen wat ze konden (enkele Nederlandse vertegenwoordigers van de Canadese Spoorwegen waren de hele dag tot twaalf uur 's avonds in de weer) en iedereen was zeer behulpzaam, maar dikwijls De- grepen de Canadezen het Nederlandse Engels niet. snapten het dan eindelijk wel. maar dan begrepen de immigran ten het antwoord niet of waren stiekem verdwenen op het moment van de op- En daar liep Van Bree met een ijzeren geldkistje onder z'n arm (waarin de dol lars voor hemzelf, de vrouw en de twaalf kinderen), en daar passeerde iemand, die een splinternieuwe vuilnisemmer met zich droeg: verderop 6jouwde een vader een kinderstoel (met accessoires) op zijn nek. er kwam een boer langs met een compleet paardentuig om. en daar was Dings weer. die kilo's eigen teelt tabak meenam, plus 500 vuursteen tjes en 2 aanstekers om in het begin maar geen dollars te hoeven uitgeven; daar klepperde een hoge, blonde Friezin voorbij op klompen, een familie had een schoffel meegebracht en een ander ver telde me, dat ze ook de netten om bot te vissen niet vergeten waren, en toen iedereen en ik zelf zo langzamerhand dacht: Nou nog één..die vraagt of ik En gels spreek en ik spring in zee! toen kwam er een arme schobber op me af, die vroeg of ik niet even met 'm naar de trein kon komen. Ze hadden ruzie met een neger. Dat kon er nog wel bij. Het bleek dat de neger-portier drie bedden had moe ten reserveren voor trein-geleiders etc. maar de familie (drie kleine kinderen) had natuurlijk de drie kinderen in die bedden gelegd, was er daarna uit gezet, had op aanraden van een zuurtjesver koper langs de trein opnieuw de bedden genomen, was er weer uit gezet en de argumenten (geen der beide partijen begreep de ander, waren hoe langer hoe hoger gelopen en de neger zei: Tell them, als ik een bed had, kregen ze 't. ze kre gen 't tell them, en ik ging wel op de locomotief liggen, tell themen de vrouw huilde en iedereen was volkomen overstuur. Enfin, het was een dag om nóóit en nóóit te vergeten, maar alles behalve een onvergetelijke dag! Boterbammers Natuullyk kwam alles in orde. men stond in drommen voor de Canadian Im migration Canteen in de hall, kocht daar wit brood, gesneden en prachtig verpakt, sloeg sardines en boter in. kauwgom, kocht sigaretten, die duur waren en root- beer, wat -geen bier was en honderden andere dingen, die hef leven tydens de treinreis enigszins konden veraangenamen. En ofschoon de officiële internationale handelstaal Engels schijnt te zijn, werden er ook transacties afgesloten op vragen als: „Tweej van da iaor!", terwijl de mensen uit Halifax ons trachtten te ver leiden om „boterhammers" te kopen. Om twaalf uur vertrok de trein voor Ontario. Een uur later de Volendam bevond zich reeds lang en breed in volle op weg naar New York ging er plotseling een schok door de 11 wagons van de C.P.R. „All aboard!" Het monsterbeest loeide klaaglijk en hees en zyn roep echode naar het Wes ten: naar Nova Scotia, New Brunswick en Quebec, naar Ontario, de eindeloze prairies van Manitoba en Saskatchewan, naar de Rockie Mountains van Alberta en de milde Pacifickust van Vancouver... De locomotief riep andermaal, trok dan plotseling aan: kinderen bewogen onrus tig in hun slaap, jonge boerenzoons wil den dit moment niet missen en keken uit het raam het voorbijglijdende practisch verlaten perron af, een doodvermoeide vader en moeder, half in slaap op de bank, grepen onwillekeurig eikaars hand aster (Advertentie) OE SIGARET VAN VOOROORLOGSE KWALITEIT!

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3