Tentoonstelling in de Lakenhal opent burgerijdagen „Met de blik naar het verleden toch midden in het heden" De toekomst van Nederland zit in de lucht Banketbakkers zien verhoging van omzetbelasting als gevaar De burgerij-feesten morgen Kinderhuis „Voordorp" ook in de hitte volop in actie Experiment van „Nederlands Fabrikaat begon in Leiden nieuwe lddsche cousaït» i WOENSDAG 7 JUNI 1950 jTEEN FOOI-GEDRAG Laten we eerlijk wezen: niemand is èrg dol op die aardige stadstram van ons. Het knarsend en bonkend geluid dat hij maakt, als hij tegen de Blauwpoortsbrug optornt of wanneer hij manmoedig knoersend over het levensgevaarlijke kruispunt bij de Steenschuur tussen auto's, bakfiet sen en voetgangers laveert, roept werkelijk geen herinneringen wakker aan een fuga van Bach of aan de Ca- valleria Rusticana van Mascagni. En als hij als een dodelijk serpent zich voortspoedt langs de pieterige trot toirbandjes van de Hogewoerd, waant niet een moeder, die een kind bij zich heeft, zichzelf in Arcadia, waar herders en herderinnen zich verdie pen in de zoetigheden van de min en welgeschapen kindertjes frank vrij en onbedreigd en onbezorgd naar hartelust kunnen spelen. En toch, die blauwe tram kunnen •we niet missen. Al is het alleen maar om op 't nippertje de trein van acht uur-zeventien te halen. Of niet te halen. Hij is er nu eenmaal, die gemeen schappelijke Packard. Die provinciale calèche-de-luxe, die een paar hon derd keer per dag rakelings langs de blauwe steen op de Breestraat bonkt. En ieder van ons heeft 'm wel eens nodig gehad. Zo'n rit nu, met de stadstram, kan op twee manieren uitvallen. Het kan een gezellig reisje zijn in een eenvou dig salonnetje, met enkel aardige mensen en een prettige sfeer, of een soort rit met een boevenwagen, waar in de passagiers met zure gezichten naar het voorbijschokkend landschap van huizen, huizen en nog eens hui zen kijken. De kwaliteit van het reisje is af hankelijk van de gastheer. In casu de conducteur. Hij is de man, die zijn gasten op het achterbalcon verwel komt. Die met een hartelijk gebaar een oude dame helpt instappen. Be leefd en vriendelijk de tol int. Kort om, die sfeer schept. En nu moet ge opletten! Treft ge een conducteur op leeftijd aan, dan zit het altijd goed. Deze mensen hebben iets bedaards, iets vaderlijks over zich, dat de hoffelijk heid nabij kómt. Hun humeur steeds hetzelfde en de fooi maakt geen verschil. Maar helaas, er zijn ook lieden zonder grijze/haren op dé tram. En met verschillende van hen heb ik appeltje te schillen. Wanneer ge het verschuldigde bedrag niet afrondt naar boven, liefst een flink eind naar boven, kunt ge ervan op aan, dat er geen goed en zelfs geen beleefd woord overschiet. Wanneer U netjes „alstu blieft" gezegd hebt, volgt er van zijn kant een nadrukkelijke stiltei waarin ge woorden als „vrek", armoedzaaier" en nog andere betitelingen meent te- kunnen horen ruisen. Hij zal U, voort gaande met zijri werk, niet 'vragen of hij even mag passeren, doch U liever zonder meer als een lastig insect op zij schuiven of via Uw eksterogen zijn weg vervolgen. En ge voelt U onpret tig. Ge krijgt het idee of ge eigenlijk zo'n beetje voor niets mee zit te rij den of staat te rijden. En ge verwacht zo'n beetje bij de eerstvolgende halte er uit geknikkerd te worden. „Wat een nurks!" denkt ge bij Uzelf. Maar zie, als ge U omdraait en de man ereis aankijkt, bemerkt ge dat er op dat gezicht opeens een zonnige lach is verschenen. Z'n hand gaat correct naar de pet en keurig hoort U 'm ,yAlstüblieft, dame!" zeggen. Ach ja, dat zat 'm in de stuiver extra, die U niet en die dame wèl cadeau gaf. En zo zijn we dan weer eens be land op het heerlijke fooiensysteem, dat bij de N.Z.H.V.M. en bij alle andere trams, geloof ik, en bij kap pers en in café's, enzovoort, enzo voort hoogtij viert. Ikzelf heb in m'n rijke dagen een secretaresse gehad. Maar ik heb nog nooit kans gezien een redactie of een uitgever voor die secretaresse te doen opdraaien. Ik, simpele privé, maar matig met aardse goederen bedeelde zwoeger-voor-mijn-brood, droeg zelf de lasten van mijn lijfeigene. Maar die grote lichamen, die naar ik meen, goed van wanten en winsten weten, dragen de klanten voor een groot deel het onderhoud der ondergeschikten op. Rare wereld toch. Ik wil hiermee dus maar zeggen, dat de grondfout ligt bij de werk gever. In dit geval dus de N.Z.H.V.M. Maar dat neemt niet weg dat ik, als ik conducteur was, er wel voor zou oppassen dat iedere passagier op m'n gezicht en uit m'n gedrag kon lezen hoe dol ik op fooien ben. Ook al zijn het fooien-om-den-brode. En dé be leefdheid enerzijds en de incorrect heid anderzijds doen mij, en vele an deren, zeer onprettig aan. Kom, jongere generatie onder de trammensen, laat je niet kennen! Bo vendien: het publiek geeft eender een douceurtje aan iemand met een vro lijke lach en een opgewekt woord, Honderdveertig jaren Leids studentenleven Men is in de Lakenhal niet voor klein gerucht vervaard. Ondanks het feit, dat daar Zaterdag jl. een tentoonstelling werd geopend van kunstbezit van oud alumni der-universiteit een expositi die op enige der grootste zalen beslag legt werd hedenmorgen in de zgn. „Schottenzaal" de tentoonstelling „Ge schiedenis van-de Leidse universiteit en het Leids studentencorps" geopend. Met deze tentoonstelling wordt dan tevens een begin gemaakt met de burgerijdagen, een van de belangrijkste onderdelen van de lustrumfeesten. De betreffende commissie heeft van de mogelijkheden van de zaal een deugde lijk'gebruik gemaakt, terwijl het geëx poseerde heus niet alleen voor denten en oud-alumni de bekoring heeft van het oude, zoals dit soms tot ons-kan komen in een voortreffelijk ver teld verhaal. Er wordt op deze tentoon stelling inderdaad verteld en goed ver teld. Er hangen prachtig gekleurde prenten van maskerades uit 1840, 1845, 1875 en 1900, er staan zelfs authentieke maskerade-costumes op poppen, die als schimmen uit een ver verleden de wacht betrokken. Ofschoon dat verre verleden niet ouder is dan 40 of 50 jaar, is het toch door werelden van ons gescheiden. Wie zijde en het fluweel van deze costu mes betast, goede zijde en zwaar flu weel, verwondert zich over de mogelijk heid, dat dit alles eenmaal voor zulke ééndagsvlinders als een maskeradepakje werd gebruikt. De romantiek van het heldhaftige vierde hoogtij in de jaren rond 1830. Uit die tijd zijn vele waardevolle souvenirs bewaard, o.a, een zelfportret van Jan Sickens Boelens als Leids jager. Het por tret, waarop de namen van de slagvel den Oostham, Hasselt, Boutersen en Leu- en typisch voorbeeld van de mentaliteit van die dagen. Tot de oudste voorwerpen van deze tentoonstelling hoort een bul van de ont- groensenaat „vis unita fortior" uit 1810 en een gravüre, de leden van sociëteit „Mlnerva" voorstellend in 1829. Dat is dan nog uit de tijd, dat de sociëteit op Rapenburg 19 was gevestigd. Ontroerend zijp de beide door konings kronen gedekte portretten van de jong gestorven zonen van' koning Willem III, prins Willem en prins Alexander. Prins Alexander is ook nog op een groepsfoto te zien. Hoe treffend is hier de gelijkenis met koningin Juliana! Natuurlijk ontbreken foto' venirs van de bezoeken van prins Bern- hard, Churchill en Smuts niet. Maar de belangstelling zal ongetwijfeld nog meer uitgaan naar bijv. de handtekening van de erfprins Victor Emmanuel van Sa- voye, vergeeld naast de bruingeworden ganzenveer. Nair de verbleekte foto's van studenten-commissies, waarop men soms plotseling; een hoog geplaatst stad genoot herkent of een lands-regeerder. En naar=de half verteerde vaandels van vroegere clubs. Drievoudig De plechtigheid van hedenmorgen in de grote Pers was gesplitst in de opening van de burgerijdagen, de aanbieding van het gedenkboek en de opening van de tentoonstelling over de geschiedenis van het corps. De opening van de burgerijdagen werd verricht door de praeses collegii, M. S. H. G. Heerma van Voss. Deze wees er in zijn rede op, dat een zeker isolement van de studerende jonge mens gewenst móet worden geacht, maar dat dit isole ment geen afkeer van de werkelijke maatschappij mag gaan worden. Nog steeds neemt de studente een geprivile gieerde positie in. De dankbaarheid voor deze positie jegens de maatschappij, die deze mogelijk maakt, uite zich vooral tijdens, de lustra, waarop de student zich in de Leidse burgerij tot deze maat schappij richt. Spr. bracht bijzondere Jongelui werden nader tot de luchtvaart gebracht De eerste bijeenkomst In het kader in de lustrumfeesten werd gisteravond in de foyer gehouden. De Leidse lucht vaartclub organiseerde er een avond voor leerlingen van alle scholen halve die van het lager onderwijs) met de bedoeling de Jeugd nader tot de luchtvaart te brengen. De jongeren kregen enkele Interessante films te zien over zweefvliegen, over de 30-jarige K.L.M., óver de militaire luchtvaart er zer een luchtvaartdag in Engeland. Ir Dobbenburg van de Kon. Ned. Ver eniging voor Luchtvaart, vertelde het aandachtige gehoor iets over zweef vliegen. Vanaf 16 jaar is het mogelijk de zweefvjiegsport. te. beoefenen. .De. rege ring .verstrekt, zelfs subsidie vp<?r het zweefvliegen aan jongens „waar. iets in zit". De heer F. Sandvliet. chef van K.L.M.-propagaridadienst, vertelde daar na een en ander over de burgerlucht vaart. De K.L.M. vervoert tegenwoordig 3500 passagiers per dag. In de nabije toe komst, zo vermoedt men, zal dit aantal bedragen. Om. de evolutie te kunnen bijhouden, heeft Nederland vliegers nodig. „Nu jullie jong zjjn, kun je nog richting kiezen. Haal als het éven kan HJB.S. of anders Mulo. Neem je ouders maar mee naar Schiphol als ze zeggen, dat vliegen gevaarlijk is. Een taxi chauffeur moet voor een levensverzeke ring zelfs méér premie betalen dan een vlieger," aldus de heer Sandvliet. Hij raadde de jongens tenslotte aan, model vliegtuigen te gaan bouwen, om zodoende spelenderwijs te leren. De heer J. Asselbergs van de K.N.V.v.L. deelde mede, dat 35% van de leden van luchtvaartclub in de vliegerij terecht komt. Hij belichtte voorts de financiële zijde en de voordelen van het lidmaat schap van een luchtvaartclub. Het hoofd van de Luvo, majoor H. J. Waalwijk, nam de militaire luchtvaart voor zijri rekening. „De toekomst hangt niet in de lucht, maar zit in de lucht," zei hij. Nederland heeft vliegers nodig om de driekleur in de lucht te doen blijven.. Van 1.7, jaar af kan mendienst nemen bij de Luchtstrijdkrachten. Reeds na zevèn uur vliegen kan een leerling zelf met een „kist" "de lucht in. De heer C. A. van der Klaauw sprak naméns de lustrumcommissie woorden yan dank tot dé sprekers. dank aan het Leidse gemeentebestuur. Tijdens dit lustrum richt Let Corps zich niet alleen tot het heden, tot de Leide- naars van nu, het bezint zich ook op het verleden in gedenkboek en archief tentoonstelling; het Corps bewijst hier mee, dat het zijn plaats kent. Voor deze woorden bracht de burge meester van Leiden, jhr mr F. H. van Kinschot, de dank der burgerij over. Spr. uitte mede namens die burgerij zijn bewondering over de technische vaardigheid van de studenten, die bij de voorbereidingen voor dit lustrum toon den niet alleen met het hoofd, maar ook met de handen te kunnen werken. Het gedenkboek werd aangeboden dooi de praeses van deze commissie, de heer J. P. Naeff. Bij de samenstelling van het geschrift was hem gebleken, dat in vroe ger tijden nog wel wat ontbroken had aan de verhouding student-burger. Men betitelde de burgers toen als „ploerten". Gelukkig is daar veel in veranderd. Mr Kesper aanwezig Het gedenkboek werd aangeboden aan de Commissaris der Koningin, mr L. A. Kesper, de burgemeester, de rector-mag- nificus, prof. dr B. A. van Groningen, de directeur van de Lakenhal, drs E. Pe- linck, de conservatrice van het Acad. Hist. Museum, mevr. Idenburg, de ge meente-archivaris, dr Van Rooyen. de garnizoenscommandant- ,luit--kol, J. A. J.van Horssen, de commandant van de soc.-med.-dienst der marine, kapt. luit. Men wil de winkelsluitingswet bespoedigd zien De winkelsluitingswet en de op komst zjjnde verhoging van de omzetbels vormden de voornaamste onderwerpen van het huishoudelijk gedeelte der 61ste algemene vergadering van de Nederl. Banketbakkersvereniging in de Stads gehoorzaal. Het was de afdeling Amsterdam, die er bij het hoofdbestuur op aandrong bevorderen dat de winkelsluitingswet spoedig in behandeling wordt genomen. Met veel moeite en overleg heeft mi het weder-opengaan op Zondag kunn- tegengaan. Nu is men bang,' dat dit ve geefse moeite zal blijken -te zijn, als de wet niet spoedig wordt aangenomen. De vergadering zond daarom een telegram aan minister Van den Brink on ter zee J. A. de Back en een vertegen woordiger van sociëteit „Amicitia". De praeses van de archiefcommissie, de heer G. Dutry van Haeften, opende de tentoonstelling met enigè korte den van dank aan allen, die aan het tot stand komen mede werkten. Hij daarbij op de band. die het L.S.C. ti len tijde met het Vorstenhuis heeft bonden „Er gaat er een boven allen, dat is de Koningin der Nederlanden". Mevr. Idenburg ontving een ruiker witte anjers. Hierna bezochten de genodigden de tentoonstelling, die bij allen grote be langstelling wekte. Een zeer genóeglijk moment van de officiële ontvangst van de Ned. banket bakkersvereniging ten stadhuize. Burgemeester Van Kinschot (met papieren in de hand). en de heer H. J. Wijers (derde van links) brengen een dronk uit op de N.B.V. Foto N. v. d. Horst Het programma, dat de burgerij i gen krijgt aangeboden in het kader de ^Lustrumfeesten;^ draagt: weer- een varieerd karakter.1 - - Voor-de Hen'gelaars-is het vroeg dag.; Om kwart vóór zeven verzamelen zij op het Stadhuisplein en trekken vandaar naar de Vliet, waar een serieuze aanslag op de geschubde-waterbewoners zal den ondernomen. De liefhebbers van de wielersport kunnen om 10 uur in de Doezastraat met races voor transport- en bakfietsen reeds een voorproefje krijgen van de grote wielerronde, welke om 2 uur in de Kooi wordt georganiseerd. Voor deze wed strijd heeft het Leids Studentencorps beker besthikbaat gesteld voor de ner die dé beste prestatie levert. Aan de bewoners van hef Kooikwartier wordt verzocht ,tijdens de wedstrijd hun honden de lijn te houden met het oog op het gevaar voor de rfeélnemers. Ook de voetbalsport is deze dag niet vergeteri. Op dë terreinen aan het Zwarte Pad gaan niet minder dan 33 elftallen dé Leidse industrieën elkaar bekam pen. De eerste wedstrijd van dit mon- stertournooi begint om kwart over acht en de ftriale vindt plaats om 's middags. i vier uür komen in de groenbak- ken op het Galgewater de roeiers de Politie, PTT, NZHVM, Brandweer Sociaal Medische Dienst in actie- Avop<?s worden.de scherm-, schaak- damwèdstrijderi besloten met de fina- Theemiddagvoor restauratie van het interieur Het was gisteren nèt feest in en om het kinderhuis „Voordorp." De leuning -- - de brug over de sloot vóór het huis met groen versierd en als men even doorliep werd men door een als een soort edelknaap verklede jongeman har telijk begroet. Op zijn wenken draaide de grote voordeur open. De bezoeker weer naar hartelust ademen: wat een koelte in het huis. Tóch parelden droppeltjes zweet op de gezichten van de dames van de krans, die achter de verkoopstands hadden plaats genomen. Ze hebben zich de laat ste' tijd zo verdienstelijk gemaakt, dat zelfs al hebben getranspireerd toen het -nog betrekkelijk koud was. Het resultaat van die noeste vlijt lag op de tafels in de gang uitgespreid; velen hebben een wandeling langs de stands gemaakt, hun tas geopend, de beurs te voorschijn gehaald, artikelen dan aan een onbehouwen zure-bom- op-twee-b'eneh!' En stap nu maar weer van de blauwe steen op de blauwe tram! Wie weet worden bepaalde instanties niet eens een keer wijzer en geven ze U een behoorlijk loon, waardoor ge alleen tegen Uw werkgever „Dank u" te zeggen hebt, en niet tegen Jan-en- alle-man. Want dat dat niet leuk is, is zo vast als een huis.. POENE: een dag afstand van de fooien aan de noodlijdende directie, subsidiair een week college in de wellevendheid. BALJUW. gekocht en zodoende een steentje bijge dragen tpt. de inwendige restauratie van het huis. Meisjes met -limonade, cider en ander fris goed-slingerden zich als obers-in-de- dop tussen-, het-publiek door om de dor stige kelen te bevochtigen. Men be grijpt, dat ze op deze hitte-dag dubbel succes hadden. In de lommerrijke tuin van het-huis waseen. aantrekkelijke drinkgelegenheid ingericht. Heel wat bezoekers hebben er een dankbaar ge bruik van gemaakt; Al was het alleen maar om uit te-puffen. Ook de kinderen zelf hebben voor deze gezellige „-thee"-middag hard gewerkt. Zo vroegen -zij onze belangstelling voor tafels met een veelheid van speelgoede ren. Zij waren kennelijk verheugd dat de middag-al veel mensen-had getrok ken. „Maar vanavond komen er nog veel meer;- dan is er ook -muziek bij." Hun voorspelling-is uitgekomen Het avond-samenzijn, dat zich in de tuin concentreerde, werd opgeluisterd door het muziek-ensemble „Sylvia", dat geheel belangeloos zijn medewerking verleende. De stemming was er uitmun tend en de kinderen, die later mochten, hadden er vooral veel genoegen in. Die stemming werd niet in de laatste plaats gevoed door het rad waaruit behoorlijke prijzen rolden. In de loop van de dag gaven scheidene diakenen "blijk van hun be langstelling, alsmede ds J. P. Honnef, Ned. Hervormd predikant te Leiderdorp, en de heer J. de Groot, geestelijk ver zorger van het kinderhuis. Ook merkten wij gisteravond de burgemeester van Leiderdorp, de heer K. van Diepeningen, op. Al met al heeft „Voordorp" een goede dag gehad. Allen, die zich voor deze actie verdienstelijk hadden gemaakt, mochten aan het eind er van een welge meend dankwoord in ontvangst nemen. les. Bij de dammers geeft wereldkam pioen Piet Roozenburg tevens een simul taanseance. In de Schouwburg wórdt 's avonds eën één-acïer-toürnooi gehou den. 1 - Het lustrum-sportprogramma wordt Vrijdagavond om 8 uur besloten met turndemonstraties van de Leidse ver enigingen op het NBLO-terrein aan d Zoeterwoudse Sin-gel. Leiden dost zich uit.... Hoge boorden en studentenzweet Het was gisteravond echt gezellig in di stad. In de huizen was het warm en vee Leidenaars zochten een'zacht briesje op in de straten. Speciaal die punten vai de stact, waar de slagaderen van di Lustrumfeesten zullen kloppen, vielen ii de belangstelling, wanter was iet zien. Op het Pieterskerkhof werd nog druk getimmerd aan de exotische café- tjes. De studenten waren vanochtend nog druk in de weer. om al die bouwwerkjes te richten. Sommige la-gen nog in losse delen op de grond. De beste waarborg, dat zij vanavond prima, in orde zullen zijn. Op de Bib-a-rambla.' clat vroeger het Gerecht heette, staat het Moorse café. Men kan er ook de aankondiging lezen stierengevecht, dat op de Plaza de Toros de Madrid zal worden g-ehou- De MorSstraat is overspannen met vlag getjes, evenals het eerbiedwaardige wa- het Rapenburg. De winkelstraten vlaggen en hier en daar is een huis feestelijk versierd. Verscheidene winke liers hebben eens extra hun best gedaan op hun étalage. In de étalage groot magazijn is een studentenkamer ino 1950 ingericht. In Minerva lopen studenten rond in rok met hoge boorden en parapluies. De- hóórt nu'éénmaal bij één lustrum. Ook hun collega van Pro Patria had het niet gemakkelijk in zijn ceremonieel uni form, compleet met pet plus pluimen.,... De lucht trilt boven de stad, die gaat feestvieren. Onbeweeglijk hangen de vlag- warme lucht. Zweet druppelt Fangs studentenruggen Het elftal der Luchtstrijdkrachten Het L.S.K.-elftal, dat hedenavond om uur tegen U.V.S. uitkomt, is als volgt amengesteld: A. van Diest (HD V.S.) d.; H van Hoorn (Xerxes) en F. Klink H.D.V.S.) a.; J. van Baest (S.E.T.), P. C. Bouwmeester (N.A.G,) en J. G. Zout- (Laura) m.; N. N., J. Stöcker (He racles), H. Donk (W-V.C.), W. Advokaat (Volewijckers) en J. Bos (Frisia) v. TRAMMANNEN IN HET ZILVER De heer N. Oudshöorn, wagenvoerder bij de N.Z.H., viert 16 Juni zijn 25-jarig jubileum. Op 15 Juni heeft de heer A. Jesse .conducteur bij deze maatschappij, dit feest. Ook de H.TM. heeft twee ju bilarissen in haar midden. Het zijn de heren J. Schouten, conducteur bestuur- J. L. Groen, bestuurder, die resp. op 9 en 13 Juni hun 25-jarig jubileum BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Petrus J. M. z. van M. Martijn en J. A. Kroonenberg; Marianne J. d. van L. Sjardin en M. J. Robbers; Willem C. z. van W. C. Verhoeven en C. Baart; Frans P. z. van A. C. van Rijs wijk en B. C. W. Veenman; Hendrik G. n G. Biesot en W. Swart; Antolnetta M. d. van H. J. Wansink en A. M. Hoo- gervorst; Hans, z. van J. Keupe en C. Wlllem8tein. OVERLEDEN: C. Brugman, hulsvr. v. Boot, 65 jaar; C. van Wagcningen, huisvrouw van J, Serdijn, 72 jaar. Ammoniakdampen in de Vita-fabriek Gevaarlijk, geurig ongelukje Vanmorgen tegen 8 uur brak een peil- glas van ren vriesinstallatie van de Vita- fabriek aan het Levendaal. De gecon centreerde ammoniak, waarmee bevro ren wordt, liep daardoor In de machine kamer en veroorzaakte daar een ver stikkende atmosfeer. Het Is een geluk, dat de machinist juist even weg was. anders was hjj wellicht bedwelmd ge- Men waarschuwde de brandweer, die met twee wagens, een motorbrandspuit en een materieelwagen kwam aanruk ken. De brandweerlieden zetten hun gas maskers op en lieten zich nat spuiten, omdat de damp van ammoniak alleen al schadelijk is voor de huid. Even dacht men, dat de machinist zich nog in de machinekamer bevond, doch weldra bleek, dat hij in veiligheid was. De brandweer spoot water in de ma chinehal en verdunde zodoende de scherpe dampen. Een gedeelte van het 1300 kg ammoniak bevattende reservoir was slechts weggevloeid. Tegen 9 uur vertrok de brandweer. Het glas is waar schijnlijk door trilling gesprongen. Er hebben zich geen persoonlijke ongeluk ken voorgedaan. Alleen het pak van de machinist had een ammoniakluchtjè ge kregen meeste spoed met deze wet te betrachten. Over de omzetbelasting het volgende. De minister ziet de producten van de banketbakkers als luxe artikelen Uit dit oogpunt wil hij de omzetbelasting op 8% pet' brengen. Op de vergadering bleek duidelijk, dat dit een hevige slag voor vele banketbakkers zou betekenen. Het bestuur kreeg blanco mandaat, om het comité van actie, dat in Utrecht een grootse protest-meeting wil beleggen, financieel bij te staan. Hef comité staat buiten de organisaties, maar wordt- wel door gesteund. Verder werden bezwaren geuit tegen de toepassing van de ijkwet. Per lid zal opnieuw 7.50 voor reclame-doeleinden worden betaald. De algemene vergade ring 1951 zal te Rotterdam worden ge houden. De rekening van de penningmeester er de financiële begroting voor 1951 werden goedgekeurd. Tot lid van het hoofdbestuur werd herkozen de heer K. H. Hofsteenge te Arnhem en gekozen de heer A. Waal te Zwolle. De heer H. Ferd. Kuipers te Haarlem werd herkozen als lid historische commissie. In de vac. wijlen S. P. C. van Wely werd als lid reclame- Ds B. Eysenga bedankt Ds B. Eysenga, Ned. Hervormd pre-! dikant te Barneveld, die In de vacature van ds J. C. van Apeldoorn bi) de Leidse Hervormde Gemeente was beroepen, heeft hedenmorgen voor dit beroep be dankt, zo vernemen wij. WERK ONDER DRANKSLACHT OFFERS. De collecte hulp- en reddingswerk drankslachtoffers van alle gezindtenj heeft te Leiden 247.77 opgebracht. DE „OVERDEKTE WEER GEHEEL GEDEKT Men is thans gereed gekomen met de! reparatiewerkzaamheden aan de „Over- dekte". Haasbroek te Den Haag. Herkozen werdj tot lid van het steunfonds de heer Jac.j Thuys te Arnhem en tot lid van het vak- 1 schoolbestuur de heren T. C. Heenk en j A. C. de Wilde, -beiden te Amsterdam. J Na afloop van de vergadering stonden bussen gereed om de banketbakkers naar I Noord wijk te -brengen. Daar werd in het „Casino" het officiële diner gebruikt en traden Daan Hooykaas c.s, met hex pro- J gramma „Licht en luchtig" op. j Vanmorgen gingen de bakkers uit. Ze amuseerden zich -kostelijk op de Kager- plassen en gebruikten in de Kaag sociëteit de lunch. Om half zes zijn ze in Leiden terug en volgt het afscheid van gekozen de heer N.'de gastheren. Onze indtisfrieën naar de lagere school Excursies van schoolkinderen schillende industriële ondernemingen zijn in de practjjk gebleken op bezwaren van industriële zijde te stuiten. Het ini tiatief van de vereniging „Nederlands Fabrikaat" te Den Haag om de zaak dan maar om te keren mag daarom worden toegejuicht. Industrieën zenden thans vertegenwoordigers naar de scholen om de kinderen in een lesuur iets over een bepaalde lak van nijverheid te vertellen. Bij de organisatie hiervan verleent N-F. haar bemiddeling. Leiden had gistermiddag de primeur, toen de heer R. de Booy van de onder neming „Electro-Chemische Techniek" te Voorschoten een aantal kinderen de Chr. school aan de Lusthoflaan be kend maakte met de fabricage van tand pasta in de fabriek. Op bevattelijke wijze deed hij het be grip „hygiëne" uit de doeken. Over de mond-hygiëne sprak hij in het bijzon der. Alle kinderen weten natuurlijk de „grote schoonmaak" is. Deze is nood zakelijk, opdat de samenleving in het huis in reinheid leeft- Het leven na de schoonmaak is beter dan dat er voor Reinheid na de schoonmaak is goed. maar preventieve hygiëne Is beter; voorkomen is beter dan genezen. Zoals wij in 'n huis wonen, verblijven ónze tanden en kiezen ook in een v ning, namelijk onze mond. Het komt an, dat wij on» gebit goed ondér- houden. Met een ..grote schoonmaak" om oveei tijd is het niet gediend. Het moet in het huis van ons gebit altijd schoon zijn, zoals in een ziekenhuis. De GEMEENTE LEIDEN Officiële Publicaties BEPERKING OPENING BRUGGEN. Burgemeester en Wethouders der ge meente Leiden brengen 'ter openbare kennis, dat de Marebrug, de Grote Ha- venbrug en de Schrijversbrug, ten be hoeve van het wegverkëer, behoudens in zeer bijzondere gevallen, op de vol gende tijden voor de scheepvaart geslo ten zullen worden gehouden: van 7 tot 9 uur gedurende 10 minuten voor de hele en halve uren; van 12 00 tot 12.40 uur gedurende 10 minuten na het hele en halve uur; n 13.20 tot 14.00 uur gedurende 10 minuten na het hele en halve uur. Sport en Wedstrijden Het Oosten Ned. Bond van Zaterdagvliegers Zaterdag j.l. werd door de Ned. Bond an Zaterdagvliegers de laatste vlucht gehouden voor het kampioenschap vi- St. Quentln (pl.m. 272 km) af. De duiven werden gelost om 10 u weer en N.O.-wind, later di het Z.-O. De eerste duif werd ge constateerd om 3-35-26, de laatste prijsw. duif om 3-58-8. In concours waren 214 De uitslag was als volgt: J. L. de Weerd 1-6-17; L. de Romljn 2-11-16-23- J. Prins 3-40; W. Nagtegaal 4-8-33-35; H. E. Christiaanse 5-20; D. Zwaan 7-28; H. J. Kettenis 9-32-42; Tj. de Wit 10-31; Th. Houthoff 12-25-37; M. v. d. Meij 13-18; J. Boekkooi 14-19-30-58-39; W. Verkerk 15; J. v. Staden 21; J. Smits 22; F. Bree- dijk 24; J. Roest 27; J. Groenendijk 29; Gennip 34-43; P. Groenendijk 36-41. Kampioenschap vitesse tot en met St. Quentin: 1. J. de Weerd 477.4 pnt.; 2. J. Boekkooi 475.2 pnt.; 3. L. de Romijn 472.1 pnt. VOLLEYBAL Professorenwijk I werd kampioen Professorenwijk" I heeft gisteravond de kroon op haar wérk gezet. Door met 03 Smash in Voorburg te winnen, be haalde dit volleybal-team het kampioen schap van de 2e klasse, waardoor het ïar de le klasse promoveert. Deze prestatie is des te fraaier, als en weet dat Professorenwijk voor het eerst in de competitie uitkwam. Na en kele moeilijkheden in het begin met de opstelling, was het team niet meer te slaan en boekte het uit de laatste 12 wedstrijden 10 overwinningen en 2 ge lijke spelen. Onze gelukwensen! WATERPOLO DE ZIJL 2L.Z.C. 2: 4—1 In een snel en enthousiast gespeelde wedstrijd heeft de Zijl 2 de derby met —1 gewonnen. En ze ('inkt dit aan be ter ploegverband. L.Z.C. kreeg de eerste goede kans, maar miste die. V. d. Kwaak deed het beteren-gaf de Zijl met een hard schot de leiding (10). Brak werd ater uitgestuurd en Kikkert liet 20 noteren. De thuisclub bleef sterk in de aanval en toen de L.Z.C.-keepêr, we gens een overtreding, naar de kant moest, schoot de Zijl in het lege doel (30). Kikkert zorgde er met een ver schot voor, dat de Zijl met een 40- voorsprong kon gaan rusten. In de tweede helft was het spel meer verdeeld. Er ontstonden spannende mo menten voor beide doelen. J. v. d. Reyden maakte een verdiend tegenpunt (41), bij welke stand het bleef. DE ZIJL ADSP.—ZIAN ADSP. 2—3. Het is een genoeglijk partijtje gewor den tussen de jeugd van De Zijl en Zian., De Hagenaars waren iets sterker. Voor' de rust werden diverse spelertjes het water uitgestuurd, maar doelpunten wer den niet gemaakt. De Zijl begon in de tweede helft niet onverdienstelijk en nam door Doove de leiding (10). De vreugde in de Leidse gelederen was van korte duur, want spoedig had de mid- voor van Zian de stand op 12 gebracht Uit een strafworp werd het zelfs 13. De Zijl benutte ook een strafworp, waar door de eindstand 23 werd. De Zijl—Swift (dames) 3—2. De dames hadden kennelijk moèite met de niéuwe spelregels. Swift nam al spoe dig met een houdbaar schot dé leiding (01) en we vreesden het ergste voor De Zijl. Truus Sjardin dacht er echter an ders over en maakte fraai gelijk (1—1). Swift probeerde het met verre schoten, maar zonder succes. Het was'C. Blauw die De Zijl nog vóór de rust de leiding gaf (2—1) Direct na de hervatting maakte Swift met een goed schot gelijk (2—2). T. Sjardin diende van repliek (3—2) en on danks felle aanvallen van Swift bleef deze stand ongewijzigd. UNIVERSITEITS-VOLLEYBALTEAM WON VAN A.S.V U. LU.W heeft haar laatste competitie wedstrijd tegen A.S V.U. te Amsterdam in een 23 overwinning omgezet en handhaafde daarmede haar ongeslagen record sinds Oct. 1949. De strijd had een zeer spannend verloop. De ged. uitslagen zijn: 15—11, 5—15, 15—11, 14—16 en 13—15- heer De Booy gaf enkele wenken, zoals: men horstele zacht en zowel verticaal als horizontaal. Dan ls ook belangrijk; welke tandpasta men gebruikt. De pseudo-meester ging voorts uit-l voerig na hoe tandpasta wordt gefabri ceerd. Ook had hij enkele instrumenten meegenomen voor vulling en sluiting van een tube. Deze les, die in het natuurkunde-uur- tje plaats vond, werd bijgewoond door een vertegenwoordiger van de vereni ging N.F. en de heer H. A. Vriend, ge-; meentelijk inspecteur. Deze toonde zich na afloop geheel bevredigd. De onder wijzer van de betreffende klas stelt zich voor de kinderen een opstel over de be handelde stof te laten maken. Het ligt ln de bedoeling van „Neder lands Fabrikaat" eerst in een aantal grote steden in het Westen des lands met deze lessen te experimenteren. Ook komen dan de omliggende dorpen aan de beurt. Is men er van verzekerd, dat een en ander volgens de verwachtingen is verlopen, dan zal zij haar vleugels on getwijfeld verder uitslaan. Eén jaar Leids Kunst- Centrum Jaarvergadering in het „Vlies" In „Het Gulden Vlies" kwam het. Leids! Kunst-Centrum gisteravond in algemene ledenvergadering bijeen. De keuze het „Vlies" als vergaderruimte in plaats van het stadhuis was geschied, omdat; men deze avond een ietwat feestelijker tintje, wilde geven. Het Centrum bestond n.l. op 4 Mei j l. één jaar, terwijl 'op 23| t Mei de éerste.algemene ledenvergadering! werd gehouden. De leden was verzocht na afloop van het officiële gedeelte! de avond een feestelijkkarakter te geven door voordrachten en wat dies meer zij Het officiële gedeelte duurde echter langer dan was voorzien. Op de eerste e plaats, moest een huishoudelijk regie-, ment worden behandeld. Het werd onge-j wijzigd goedgekeurd. De aftredende be-j r stuurleden mevrouw A. GrefeWalck en 1 de heren Han Werz, Marcel Keezer en. Will Tweehuyzen werden bij acclamatie1 x herkozen. De heer C. Basoski legde zijn i functig als bestuurslid wegens drukke i werkzaamheden neer. In deze vacature t werd niet voorzien, omdat het bestuur, i tussentijds reeds werd uitgebreid met e mr R. Streng. Volgens het nieuwe huis-| t houdelijk reglement werden in de ten- ,1 toonstellingscommissie gekozen de heren t H. v. d. Vet en J. v. d. Post. De commis- sie kreeg van de vergadering na am- pele discussie de opdracht omstreeks' half Juli een zomerexpositie samen te stellen, die vooral bedoeld zal zijn als „visitekaartje" voor de Leiden bezoeken- z. de vreemdelingen. e Na een korte pauze droeg vervolgens! de heer Lode Sengers „De Dijk" van Jan Engelman en een nonsensicaal lachge-j val voor, waarbij deze bekende kerk- schilder zich van een onverwachte zijde! 1 deed kennen. t Dr A. Th. v. Leeuwen heeft beroep van classis Goes J aangenomen Neemt reeds a.s. Zondag afscheid j. van Leidse Herv. Gemeente I Naar wU van bevoegde zijde vernemen, heeft dr A. Th. van Leeuwen, predikant te Leiden, die door de classis Goes van de Ned. Hervormde Kerk was beroepen tot predikant in algemene dienst voor de opleiding van Javaanse predikanten in Malang, dit beroep aanvaard. Reeds a.s. Zondag zal dr Van Leeuwen, des avonds im zeven uur, in de Pieterskerk, afscheid •an de Leidse Hervormde Gemeente ne- nen. Uit Goes werd ons gemeld, dat dr Van Leeuwen op Zondag 18 Juni a.s. in de morgendienst in de grote kerk aldaarj door dr J. M. van der Veen, studenten-, predikant bij de Ned. Hervormde Ge-' meente van Amsterdam, zal worden be-' vestigd. terwijl hij dan des avonds, in de zelfde kerk, zijn intrede in zijn nieuwe ambt hoopt te doen. Het ligt in de bedoeling van dr Van Leeuwen ons land omstreeks eind Jul te verlaten. De nieuwe cursus aan d- theologische school te Malang begint we, op 1 Augustus, maar toch is dr Van Leeu- plan eerst drie maanden in Egypte te verblijven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2