Jlicuiuc £ci!wcl)e (Üimnutt TWEEHONDERD EN TACHTIG MILLI0EN in Indonesische put „Vadertje Rijn" levert zijn bijdrage Elke Nederlander betaalt twintig gulden aan Soekamo Einde van WINKELSLUITINGSCHAOS komt in 't zicht Vredesrozen, waarin verscholen de doornen zitten Gisteren met de dijkaanleg van Oosterpolder begonnen Wist U WOENSDAG 7 JUNI 1950 BUREAUX: Hoge woerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: TeL 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; maand; f 0.35 per week. AD VERTEN 11ËNt 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigete Jaargang No 8138 HOOFDREDACTEUR; Ui E. D1EMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stastoasticb is ffiebleven mgn bert in tcgfjeospatt* De Regering heeft aan de Tweede Kamer voorgesteld Indonesië een crediet van f 280 millioen gulden te verstrekken. Hiervan zijn in de eerste plaats f 200 millioen bedoeld om Indonesië's tekort op de betalingsbalans met Ne derland gedeeltelijk te dekken. Indonesië moet namelijk jaarlijks f 300 jnillioen meer aan Nederland betalen dan het ontvangt en het kan dit niet betalen. Dit zou tengevolge hebben, dat Indonesië zou moeten besluiten, geen goederen meer in Nederland te kopen en de betalingen van salarissen! pensioenen en winsten naar Nederland te beëindigen. Om dit te voorkomen stelt de rege ring voor, dat Indonesië beschikken mag over een crediet van 200 millioen, ter wijl het de rest betalen moet door Nederland aanvaardbare buitenlandse wissels te verkopen. Bij wijze van vei ligheidsmaatregel is bepaald, dat Indo nesië telkens wanneer het dit creaiet voor een bepaald bedrag aanspreekt, voor de helft van dat bedrag aan Neder land buitenlandse wissels moet verkopen, f. Bepalingen over de wijze, waarop In donesië de voorgeschoten ƒ200 millioen ral besteden, zijn er niet, doch wel is de voorwaarde gesteld, dat Indonesië de bij de overeenkomst van de Ronde Tafel conferentie voorgeschreven transfers zal verrichten zonder een beroep te doen op de in de overeenkomst voorkomende „veiligheidsklep". Een en ander betekent dus, dat elk 'Nederlander nog dit jaar aan Soekarno 20 zal lenen. De overige ƒ80 millioen dient ter con- ieolidatie van de door Indonesië op zich genomen schuld, voortvloeiende uit de 'Hg/Hi-rekening. De regering voert ter rechtvaardiging van het crediet het volgende aan: Wordt :het niet verleend, dan zal Indonesië de transfers moeten staken of zijn inkopen !uit Nederland stil zetten. Het crediet is dus in het belang van de Nederlandse [werkgelegenheid, de bereidheid van het 'Nederlandse bedrijfsleven om in Indo nesië te werken en om de rentabiliteit van de in Indonesië belegde 5 milliard gulden te verzekeren. Als er geen vooruitzicht is op verbe tering van Indonesiës betalingsbalans zou volgens de regering het geld in een bo demloze put gestort worden. Dit voor- Iuitzicht acht de regering echter niet on gunstig en zij rekent er op, dat die be- ,taiingsbalans in 1953 in evenwicht zal I zijn, zodat Indonesië over voldoende wis sels zal beschikken om het chronische Onze lezers hebben nu een mooi bedrag bij elkaar ge bracht voor Ambon. Daarom krijgen we deze week een lijst van Dr Niki- juluw waarin hij ons opgeeft welke goederen kunnen worden gezonden. Dit zal beperkt moeten blijven tot geneesmiddelen van de allerhoogste geneeskracht. Voor andere medicijnen, noch voor levensmiddelen is geld. Tenzij die lezers die tot nu toe, om welke reden ook, er nog niet te knden 'kmeii hun gift te sturen, dit thans willen doen. Vergeet U het niet om hef nu, van daag nog even te gireren of _ons te bezorgen? Er is daar sedert 1945 geregeld een tekort aan medicijnen geweest, zodat reeds enige jaren een adoptie-comité deze nood trachtte te lenigen. Die nood is nu natuurlijk nog veel sterker geworden. Gelukkig zijn er wel zeer bijzon- do enblijken van eeleven. Zo brach ten de kinderen van de 3e klas van de Lagere School (O.N.S.) een bedrag bijeen om medicijnen te sturen. Heel hartelijk dank kinderen, want hier door kan een Ambonnees kindje ge red worden. N.V. N. IJ. 100.—; A. v. d. V., A. F. G„ A. V. alle 25.—; R. v. H.. C. R„ M. C., M. N„ alle 10—; H. D. 7.50; mej. M. H.. A. J. H. M., dames W. en J. S. G„ R. J. H„ H. S„ J. G.. J. C. L., R. R., J. E. J, C.. C. BH. H.. alle 5.—; W. A. J. R., R., beide 3; E. M. v. H„ L. M., D. v. d. S.. A. J. F - O., mej. C. A., C. M. B.-R., Dames G. en S., A. H. Z., mej. I. C., N. N„ P. N. M., v. d. N, P., fam. N„ M. P. v. L- v. d. D„ A. B„ E. I., W. O., Zr Z,, Zr C. R., alle 2.50; een 85-jarige eri mevr. N.. G. C. R.-v. D„ G. J. R.. M. S.. S. de R.. A. F., alle 2.—; S. B.-v. D„ G. J. B. B., mevr. R.. mej. v. S.„ de Z v. d. W.. C. St., C L A M.. S. E. W„ N. N. alle 1.—: D. R. v. d. H.. M., beide 0.50; 3e klas O.N.S. 8.56; de Rotterdammer 34.40. Totaal 5588,23. Hartelijk dank aan alle gevers en geefsters. Snelle hulp is dubbele hulp. Vier boerderijen afgebrand Drie achter elkaar in Gameren, één in Deurne. In Gameren, bij Zaltbommel, zijn van nacht in een oogwenk tijds drie grote boerderijen tot de grond toe afgebrand. Enige varkens en kalveren kwamen om Van de inventaris werd zo goed als niets gered Een en ander was sleohts ten dele verzekerd. De brand brak vermoedelijk door kortsluiting uit in de boerderij van P A. van de Werken. Eer de vrijwillige brandweer van Zaltbommel aanwezig was (de spuit van Gameren werkte niet> waren de vlammen overgeslagen op de boerderij van H van den Heuvel. Beide boerderijen werden grote vuurzeeën Nog was de ramp niet ten einde, want de boerderij van G. B. van de Werken had ook vlam gevat, hoewel die eerst, dank zij het pannedak, was gespaard. De brand in de twee boerderijen met rieten daken, ter weerszijden van deze hoeve, was zo hevig, dat ook dit derde perceel verloren ging. De brandweer had met watergebrek te kampen. Voorts is gisteravond de boerderij van de heer Vogels te Deurne afgebrand. terwijl zes kleine kinderen alleen thuis waren; de ouders waren naar een brui loft De kinderen werden gered, het meubilair ging verloren. Goedkope kolen uitverkocht Vakbeweging vraagt maatregelen De enorme vraag van het publiek naar kolen tegen de lage zomerprijzen heeft de productie van de Iimburgse mijnen ver overtroffen. Het is -de handel dan ook onmogelijk, een belangrijk deel van de bestellingen tegen deze prijzen te leveren. Zij die pas in de laatste weken de kolen bestelden, zullen straks de hogere prij zen moeten betalen, tenzij de regering besluiten zou de leveringstermijn van de boedkope kolen te verlengen. Naar wij vernemen heeft de Raad van Vakcentralen minister Van den Brink dringend verzocht maatregelen te treffen, opdat grote groepen van de bevolking door deze gang van zaken niet zullen worden gedupeerd. De vakbeweging wijst er op. dat bij de vaststelling van de loon- en prijspolitiek gerekend was met de zomerprijzen voor de kolen. Ook het Tweede-Kamerlid Stapelkamp (A.-R.) heeft schriftelijk een verlenging gevraagd van de termijn, waarbinnen goedkope kolen kunnen worden betrok- In enkele plaatsen hebben kolenhande laren een distributieregeling voor de goedkope kolen ingesteld- opdat iedere klant van het buitenkansje, zij het op be scheiden wijze, kan profiteren. tekort ten aanzien van Nederland te dek ken. Weliswaar hebben zich volgens de regering feiten voorgedaan, welke tot bezorgdheid stemmen zoals afbraak van het bedrijfsapparaat. ontwapening van ondernemingswachten zonder dat voor veiligheid wordt gezorgd, onrechtmatige schattingen en ingrijpen in de uitvoer regelingen, smokkelhandel, doch de In donesische regering streeft er naar aldus onze regering om door „gepaste maatregelen" daaraan een einde te ma ken. Zij acht de kans, dat de ƒ200 mii- lioen een foutieve belegging zou blijken niet zo groot, dat zij het onvermijdelijke risico niet moet nemen. Wat het even wicht van ons geld betreft, acht zij een hoger bedrag dan ƒ200 millioen niet verantwoord, terwijl hiervoor ook ge bruik wordt gemaakt van de tegenwaar derekeningen. IN TWENTE VERONGELUKTE VLIEGERS BEGRAVEN Gisteren werd in Barendrecht het stof felijk overschot van de bij het jongste vliegongeluk in Twente omgekomen vlieger, de eerste-luitenant J. Bakker, met militaire eer begraven Aan de groeve spraken kolonel-vlieger-waar nemer J. L. Zeegers, de commandant van de vliegbasis, ds v. d. Poel, de lucht machtpredikant, de Chr. Geref. predi kanten P. v. d. Bijl en W. F. Laman en imens de familie ds F. Malan. In Zegveld werd het tweede slacht offer van dit vliegongeluk, de eer'te- luit.-vlieger-wn. D. Boer. begraven. Ook sprak kolonel Zeegers. en voorts de Geref. predikanten Broek Roelofs en Van Rheenen. Droevig einde van een vrolijke dag Een groep leerlingen van een R.K. Ulo-sohool uit Amsterdam was gisteren met een plezierboot van de fa v. d. Zwaag naar Oude Wetering gekomen en had zich vermaakt in het paviljoen „De Bra sem". Toen men huiswaarts wilde keren, kwam de boot door het zwenken tegen een paar dukdalven. Drie meisjes, die met hun benen buiten boord zaten, raakten bekneld. Eén van hen liep een verbrijzeld been op, een tweede meisje brak beide benen, terwijl het derde één been heeft gebroken. Dokter Van derj Bijl verleende de eerste hulp. In een stilliggen: de gehele Zondag gedrukte stemming keerde men na deze dagen vóór 5 en na 19 uur. gebeurtenis huiswaarts. I Verkoopautomaten mogen gedurende Bijvulling van automaten na sluitingstijd verboden Eindelijk heeft, na een periode van veel overleg en van nog meer wikken en wegen, het reeds lang geleden in het vooruitzicht gestelde ontwerp van wet tot regeling van de winkelsluiting, de zogenaamde winkelsluitingswet, de Tweede Kamer bereikt. De belangrijkste voorstellen uit dit ontwerp konden we reeds in ons blad van 27 Februari melden. Volledigheidshalve geven we echter nog eens de hoofdzaken weer. de sluitingstijden niet worden bijgevuld. Buiten de regels vallen: de verkoop van genees- en verbandmiddelen in apo theken. van lectuur, eet- en rookwaren in stationswinkels. Zaterdagmiddag slechts voor zeer paalde groepen van winkels (kantoor- machinewinkels, behangselwinkels, bij- voorbeeld) kan gelden. Wat het verbod va nbijvullen var automaten gedurende sluitingstijd betreft nog het volgende. Het gébruik maken (door klanten) van automaten, die zo geplaatst zijn, dat zij niet van de winkel uit kunnen worden bijgevuld, is na sluitingstijd wel geoor loofd. Automaten, die wel van de winkel uit kunnen worden gevuld, vallen echti onder de bepalingen ten aanzien van winkelsluiting. Tenslotte valt aan te tekenen, dat kap perssalons en fotografische ateliers onder de voorgestelde wet vallen. Bouquefje van Tiygve Lie De Assemblee zal over het „tien-punten"- program dienen te beslissen Thans heeft Trygve Lie, de secretaris-generaal der Ver. Naties, zijn twintig-jaren-plan" voor de vrede bekend gemaakt. Het werd als memorandum toegezonden aan de afgevaardigden der 59 landen van de Ver. Naties te Lake Success. Wijlen president Wilson hield vast aan zijn 14 punten, Trygve Lie heeft ,er 10. De tien punten werden door de secretaris-generaal reeds besproken, toen hij van Moskou was terug gekeerd. En hoewel hy het zelf niet „gepast" vindt, iets te vertellen over de gewekte reacties, schijnen Washington en Londen er „lauw" tegenover te staan. De kans op een speciale zitting van de Veiligheids raad is dan ook sterk gedaald. Juist omdat het plan van Trygve Lie te Washington, Moskou, Londen en Parijs sleohts met de grootste reserve ontvangen is. nam de Secretaris-Gene raal het initiatief, de Algemene Vergade ring der VN. over zijn plan te laten beslissen Dit plan staat naar onze me ning kennelijk in het teken der poli tieke „relativiteitstheorie". Het ontleent zijn waarde aan het ..als". Immers deze voorwaarden voor de vrede zijn: „Als wij aanvaarden- gelo ven in en handelen naar de mogelijkheid, dat de grote mogendheden vreedzaam naast elkaar kunnen leven". En voorts heet het: „A1 s de grote mogendheden hun bereidheid tonen om oprechte on derhandelingen te beginnen en daarbij geleid door eigenbelang en gezond ver stand. dan kan de vrede worden be reikt". Ja, maar daar gaat het nu eigen lijk om. dat die grote mogendheden niet geloven in een dergelijke psycholo gische ..goodwiir'-stemming en dat de feiten der realiteit er op wijzen, dat de skoude oorlog" wordt voortgezet. Vermoedelijk zal het hele program op de agenda van de volgende .Algemene Vergadering" der Ver. Naties worden geplaatst voor de zitting van September a.s. Hiertoe behoort dus ooit de kwestie van de Chinese vertegenwoordiging in de Ver. Naties. Voor de goede orde la ten wij; in het kort, de tien pun-ten van Lie nog eens volgen: 1. Periodieke bijeenkomsten van de Veiligheidsraad, waarbij de ministers van Buit. Zaken der grote mogendheden tegenwoordig zijn. 2. Nieuwe bijeenkom- gie. 3. Nieuwe besprekingen door de com- i voor conventionele wapens. 4. Appèl van de militaire stafcommissie. 5. Toelating van alle 14 candidaten voor de zowel de Westelijke als de door Rusland voorgestelde. 6. Uitbreiding steun aan onvoldoende ontwikkelde gebieden. 7. Steun aan wereldgezond heidsorganisatie en F.A.O 8. Krachtiger voor de ..rechten van de mens". 9. Meer actieve steun aan de trustschaps- raad. tot bijstand 'van de afhankelijke volken. 10. Hernieuwde pogingen om een code van het internationaal recht op te t is een hele mond vol dit 10 pun- ten-program. maar Moskou bijvoorbeeld er nooit in bijten, als tussen „Oost" .West" niet een psychologische over brugging tot stand komt, welke aan de politieke vooraf dient te gaan. Algemene regels: Alle winkels sluiten op: Zondag (nu óók zaken van Israëlieten. Zevendedags- Adventisten, enz en op werkdagen vóór 5 en na 18 uur (Voorontwerp 1948: na 19 uur, Donderdag na 21 uur). Bepaalde groepen winkels moeten slui ten (volgens nog uit te vaardigen Alg. Maatregelen van Bestuur of plaatselijke verordeningen) op: Maandagmorgen vóór 1 uur. Dinsdag na 1 uur of in enkele gevallen Zaterdag na 1 uur (Vooront werp 1948: vrye middag op Dinsdag, of eventueel een andere dag, maar niet op Donderdag). Markt-, straat- en rivierhandel Weer een mijlpaal in de droogmaking van de Zuiderzee Gisteren is men, zij het nog op bescheiden schaal, met de aanleg van de eerste gedeelten van de Meerdijk begonnen, welke in 1956 de Oosterpolder geheel zal omsluiten. Hiermede is een begin gemaakt met de droogmaking van h^t derde grote gebied (opp. 50.000 ha) in de voormalige Zuiderzee, na de Wieringermeerpolder (opp. 20.000 ha, gereed in 1930) en de Noord- Oostpolder (opp. 48.000 ha, gereed in 1942). De eerste dijkvakken van de Oosterpolder, P, Q en R met een lengte van resp. 7.3, 7.4 en 7.9 km, zijn thans gegund. De aanleg van dijkvak R (het meest Oostelijke deel van de dijk, bij het Ketëldiep) is gegund aan J. P Broekhoven te Arnhem voor ƒ4.283 000. De bouw van de dijkvakken P en Q (zijde van het IJsselmeer en het' Ketel- diep) is gegund aan de Maatschappij tof uitvoering van Zuiderzeewerken (M.U.Z.) in Den Haag. voor 19.900.000. Dit zijn de laagste van de negen inschrijvers. De eerste baggermolens van de M U.Z. zijn gisteren reeds op het werk versche nen. De drie gegunde dijkvakken ter ge zamenlijke lengte van rond 22 km zullen over twee a drie jaar gereed zijn en in 1956 hoopt men de gehele Meerdijk. die een totale lengte van 85 km zal krijgen, voltooid te hebben. Het droogmalen zal ongeveer een jaar in beslag nemen én in 1958 verwacht men met het in cultuur brengen van het land te kunnen beginnen. Krijgt België een homogeen Kath. regering Pirenne naar Koning Leopold - In aansluiting aan hetgeen gisteren reeds vermeld, delen wij mede. dat de Belgische premier, Gaston Eyskens, het ontslag der regering heeft aangeboden, hetwelk door de Prins-Regent werd ge accepteerd. De afgetreden regering blijft de lopende zaken afhandelen. Opnieuw geeft men de meeste kans aan de vor ming van een- homogeen Katholieke re gering en de namen van Jean Duvieucart en Gaston Eyskens. resp. minister en premier van het afgetreden kabinet, wor den als eventuele formateur genoemd. De Prins-Regent heeft de voorzitters Kamer en Senaat ontvangen en als formateur benoemd is, zal hij nog de zelfde dag-een nieuw eregering kunnen samenstellen. Prof. -Pirenne, de secretaris van Koning LeopoH7 v gisteren naar Genève. Op zee verongelukt Am. vliegtuig Reeds 37 inzittenden opgepikt Drenkelingen door haaien bedreigd Over het bij Florida in zee verongeluk te Amerikaanse vliegtuig, dat van San Juan op Porto Rico onderweg was naar Zuid-Carolina. wordt nader vernomen, dat minstens 5 van de 65 inzittenden zijn verdronken, terwijl 23 andere worden vermist. De Amerikaanse torpedoboot- jager Saufley heeft 37 passagiers op gepikt, die op reddingsvlotten in de om geving van de ramp werden gesignaleerd. Het zoeken naar de andere inzittenden wordt in deze weteren. die wemelen van de haaien, met koortsachtige haast ge daan. Meer dan 30 vliegtuigen patrouil leren boven de plaats des onheils. Goederenwagens ontspoord bij Gilze-Rijen Vannacht omstreeks 2 uur zijn bij Gilze-Rijen twee goederenwagens ont spoord. Om 9 Uur "was het treinverkeer BredaTilburg weer normaal. winkels óp intercontinentale vliegvelden, van consumptie-ijs, van nieuwsbladen en tijdschriften, van brandstoffen en smeer middelen voor het verkeer en van waren ten behoeve van schepen. Geriiige eetwaren mogen op straat en rivier op Zondag worden verkocht. Brood en melk mogen worden bezorgd op de halve werkdag dat de bakkers en melkboeren de winkel moeten sluiten. Voor St. Nicolaas, Kerst en Nieuwjaar mogen de winkels, de straat- en ri °P werk-, handei enkele dagen lang tot 9 's avonds verkopen. Plaatselijk Een later tijdstip van sluiting, uiterlijk] 8 uur en voor één dag in de week 10 uur 's avonds, kan de gemeenteraad vaststel-' len. Ook een andere halve werkdag als! wekelijks sluitingstijdvak dan Maandag morgen, Dinsdagmiddag of Zalerdagmid-1 dag kan door de gemeenteraad (i. v. m.j marktdagen etc.) worden bepaald, en wel op Maandag- of Donderdagmiddag. De| raad kan voor hoogstens 21 werkdagen1 per jaar bepalen, dat de verboden niet gelden. Onder goedkeuring van de Kroon kan de raad nog andere afwijkingen vaststellen. B. en W. verlenen aan winkeliers, die op grond van godsdienstige overtuiging de Sabbath of de Zevendedag sluiten, pntheffing, hetzij van de verplichte halve sluitingsdag, hetzij vpor 5 uur per week van de verplichting van de sluiting op werkdagavonden. Op grond van plotse linge omstandigheden, zoals veilingen, tentoonstellingen e.d. kunnen B. en W. ontheffing verlenen en ook de minister kan vrijstelling van de bepalingen af kondigen. De totale sluiting van de winkels op Zondag is dus zelfs zo stevig aangepakt, dat, om - de doorvoering ervan te ver zekeren, de van oudsher bestaande be palingen volgens welke - orthodoxe Israëlieten en Zevendedags-adventisten en Baptisten hun winkels op Zondag enige uren mochten geopend hebben, zullen vervallen. Zij zullen hun zaken óf op de.middag, waarop volgens het wets ontwerp de winkels van hun concurren ten gesloten moeten zijn, óf op vijf ver koopuren 's avonds op één avond of over meer avonden te verdelen ge opend mogen houden. Mede van groot belang is de omstan digheid dat wordt voorgesteld dat alle winkels in de week 's avonds om zes uur gesloten moeten zijn. Wat de zogenaamde vrije middag be treft is-het niet gelukt een uniforme sluitingsregeling te ontwerpen. Er is nu een regeling voorgesteld volgens welke het mogelijk is, dat bepaalde groepen van winkels op Maandagochtend, Dins dagmiddag of Zaterdagmiddag zullen ge sloten zijn. Hierbij dient echter in aan merking genomen te worden, dat de Nieuwe Pools-Duitse grens Te Warschau is door Polen en Oost- Duitsland een gemenschappelijke verkla ring uitgegeven, waarin de Oder-Neisse- grens tot de grens tussen beide landen wordt verklaard. Scheepsbouworder uit Israël verwacht De Israel Zim Shipping Company zal een passagiersschip van 15.000 ton bestel len, waarschijnlijk in Nederland. DAT Maandag weer een groep bui tenlandse invaliden, thans, niet alleen Engelse, maar ook Franse en Belgische in motorwagentjes in Hoek y. Holland aankomen om een week lang in ons land met vacantie te gaan. DAT de Bond van .Frjestnationale jon geren bij de minister van Justitie heeft geprotesteerd tegen het niet mogen uit- spreken van de eedsformule in. de ge meenteraad e.d. In Het Fries. DAT twee kippendieven- uit Doetin- chem. die met anderen voor de .politie in Aalten vluchtten, werden'gegrépen. DAT de autoriteiten die voor de tele- ^rbinding van de- Zuidelijke Bies- hebben gezorgd, op 27" Juni op üit- ...ng van de beAVoners een boottocht maken. DAT A. L. en A. _T. B. uit Nijmegen, P. M. uit Bussum en D. R N. uit Am sterdam wegens diefstal Aran een post auto in Nijmegen zijn veroordeeld resp. tot jaar, jaar, 2 jaar en 9 maan- 2* DAT mr IJ. A. Schuller tot Peursum, 74 jaar oud, in Driebergen is overleden. DAT Pieter van der Jagt gisteren als tienduizendste inwoner van Drachten het levenslicht aanschouwde. DAT een 32-jarige Averkloze, die grote bedragen \'an Avinkeliers leende door zich voor grossier uit te geven, zich bij de Amsterdamse politie heeft gemeld, na alle geld te hebben opgemaakt. DAT de koning van Siam de beman ning van het KLM-vliegtuig waarmee hy van Bangkok naar Zwitserland is gevlogen, een paar gouden manchetkno pen (voor de gezagvoerder), sigaretten kokers en een poederdoos (voor de ste wardess) heeft aangeboden. DAT de gep. lt.-kol. der infanterie van het KNIL K. P. Doornbos op 79-j. leef tijd in Heelsum is overleden. DAT een schilder gisteren in de Spaarndammerstraat te Amsterdam van 13 meter hoogte viel. maar ondanks dit ongeluksgetal slechts een ontwrichte schouder opliep. DAT de scholen en wellicht ook de bedrijven tijdens het Koninklijk bezoek aan Nijmegen (11 Juli) vrijaf geven. DAT het consulaat-generaal van Bel gië Maandag wordt verplaatst van Nieuwe Doelenstraat 12 naar Keizers gracht 572, Amsterdam. DAT een salarisregeling voor het ad ministratief personeel in de conserven- en de vleeswarenindustrie in de St.Cri van gisteren is opgenomen. DAT minister Stikker tijdens zijn be zoek aan NoorAvegen in Oslo een lezing zal houden voor het Noorse economische genootsohap. Bonden steunen staking in Vlaardingen Conflict over „de 5 procent". In de stoomkuiperij- en kistenfabriek van de fa C. van der Burg en Z Vlaardingen is een staking uitgebroken, waarachter zich ook de Uniebonden hebben geplaatst. Ongeveer 120 man staken, omdat de firma wel officieel de 5 pet loonsverho ging heeft toegekend, maar deze dooi wijzigingen in de tariefionen vrijwel on gedaan heeft gemaakt. De werkgever heeft meegedeeld, dat hij al vóór de 5 procent loonsverhoging zijn personeel hogere lonen uitbetaalde, waardoor hij met de voorschriften in conflict kwam. De sociale commissie van de vakgroep houten emballage industrie is met de Uniebonden oA'er- eengekomen. dat in die bedrijven, waar reeds lonen boven het maximum werden betaald, niet nog eens 5 procent boven deze lonen zou worden uitgekeerd. Nehroe te Priok aangekomen De premier van India, Nehroe, is op de kruiser „Delhi" in Priok aangekomen en werd begroet door Soekarno. De „Delhi" werd door het Indonesische korvet Hang Tuah (dat dus niét bij Am- bon is en evenmin op de bddem der zee. zoals geruchten het willen) geëscorteerd. De bevolking toonde weinig geestdrift. De vrouwen bleven wassen in de kali (rivier), aldus meldde Reuter. Ancta echter seint, dat duizenden en duizenden langs de weg van Priok naar Djakarta stonden om Nehroe toe te juichen. GESNEUVELD IN INDONESIË De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon. Ned. Ind. Leger: Gesneuveld 16 Mei 1950: Amb. soldt le kl. infie J. Lekatompessij, leger- en oud- stmbnr. 121308001 en 25001; Amb. korp. infie M. J. Sahureka, 221025006 en K 5482; Jav. soldt 2e kl. infie Soejoed 211301518 en 42176; Soend. soldt le kl. infie Soelaman 221303373 en K 24821528. Jav. sergt infie Raden Soetjaki 041806001 en K 9068: Eur. soldt le kl. infie F. J. Trouwerbach 162122002 en K 11468376. Gesneuveld 17 Mei 1950: Jav. soldt le kl. infie Djojosentoto 011301008 en 13754; Amb. soldt le kl. M. Maillissa 271715004 en 7467060; Amb- korpl J. J Reavvaroe 181421000 en 3139; Soend. soldt 2e kl. infie Soeparman 291301757 en K 104716267; Jav. soldt 2e kl infie Toekirin 1013Ó1241 en 24636. Overleden 23 Mei 1950, aan zijn op 16 Mei t.v. bekomen verwondingen: Sergt infie A. A. Denekampe legernr 112002002, oud stbnr 87091- Gesneuveld, datum onbekend: Man. soldt 2e kl infie J. F. Tangkere. legernr 201716006. oud stbnr K 34713007; Amb. soldt 2e kl. infie N. R. Umteh 221302470 en K 24714026. Weer 4 zwemmers verdronken Gisteravond is de 14-j. H. van Echteld uit Wamel bij het zwemmen in de Waal verdronken. De 27-jarige cartonnagewerker J. A. Levens uit de Spartastraat' te Rotterdam, die niet zwemmen kon, Avaagde zich gis teren bij het-baden in de Spaanse poolder te Rotterdam te ver van de kant en ver dronk. Twee meisjes troffen gisteravond op het strand in Vlissingen een bewuste loze jongeman aan. die gekleed was in een zwembroek. Men slaagde er niet in, de levensgeesten op te wekken. Het was de 28-jarige Labruière uit Vlissingen, die was gaan baden. Hij was de zwemkunst niet machtig. Het 16-jarige meisje N. Kievlth is gis teren ?- J- Tv,: 1 - het DE BEGROTING VAN OORLOG KOMT EINDELIJK I Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt is aan het einde van deze of het begin van de A'olgende week de in diening te verwachten van de nieuw» begroting-1950 A"oor het departement van Oorlog. KERSEN 50 CENT PER KILO IN DE WINKEL? De Avinkelprijs van kersen zal waar schijnlijk ongeveer 50 cent per kilo wor den. Voor Duitse kersen werd gisteren op de eerste grote 'kersenveiling in Tie] f 2.25 tot f 3 per 10 kg op het hout be taald, voor de Meikersen f 1.50 tot f 2 buiten de pluk- en veilingkosten. FRANS MEDELEVEN MET VLIEG ONGELUK SCHEVENINGEN. De Franse ambassadeur in Den Haag heeft de chef \-an de Marinestaf zijn medeleven betuigd met het ongeluk der twee Firefly's voor de kust van Scheve- ningen. op Donderdag j.L Moskou verwerpt opnieuw Zweeds protest De Sow jet-Unie heeft opnieuw een Zweeds protest tegen het opbrengen van Zweedse trawlers door gewapende Russi sche patrouillevaartuigen in de Oostzee van de hand gewezen. WEERBERICHT Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog en overwe gend zonnig weer met aan de kust s middags een koele zeewind en in het binnen land weinig wind. Voorna melijk in het Noorden van het land iets minder warm. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Donderdag: zon 4 21-2056. Maan 13.27 uur. 15 Juni N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1