Micuiue £dJtsclje (founxnl Het vissersvolk bracht het zeebanket naar de paleizen Koningin zeer belangstellend naar haringvangst Katholieke C. V.P. wordt herwaarts derwaarts geslingerd Washington tracht Frans-Brits geschil glad te strijken Wist U DINSDAG 6 JUNI 1950 BUREAUX: liogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie- afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. AD VERTEN TIEN: i 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stoatoasttcti Is ghcbleves tngo bert In tcgfjenspoct* Een en dertigste Jaargang No 8137 Extraatjes, die strop pen kunnen worden 't Allerbeste in de oranje vaatjes (Van onze speciale verslaggever) Met de deining van de golven nog in de benen, stapte schipper J. Rog gistermiddag de stenen trappen van het paleis Soestdijk op, in zijn han den het oranjevaatje met Koninginneharing. En even later liep hij over de dikke tapijten van de ontvangkamer. Nauwelijks twaalf uur tevoren stond hij nog op de brug van de „]o", de Vlaardingen 61, de logger, welke dit jaar de Koninginneharing mocht afleveren, zoals we gisteren reeds meldden. De rederij fa C. van Toor Hzn. kan haar zeventigjarig jubileum met veel vreugde vieren: schipper Rog heeft Koninginneharing aangevoerd met een logger van deze rederij. „Nu moet u me eens het hele drama vertellen, hoe dat met die visvangst ge gaan is", vroeg Koningin J-uliana aan schipper Rog. In de ontvangkamer brand den de schijnwerpers van de cineasten, van Polygoon en de camera's ratelden Koningin Juliana, die gekleed was in een luchtige, witte zomer japon, had Haar gasten genood tot een zitje en een lakei zorgde voor verfrissingen. Naast de Koningin zat de burgemeester van Vlaar dingen, mr J. Heusdens, dan volgden in de kring de reder H. van Toor, de schip per J. Rog, de opperkeurmeester W. Don. „Maar ik ken u al.,.." „Maar ik ken U alzei Prin ses Wilhelmina tegen Bram van der Schee, die deel uit maakte van de Vlaardingse delegatie, omdat hij dit jaar 60 jaar bij de Rederij Van Toor werkt. „Heb ik U al niet eerder op Het Loo gezien?" „Nee Hoogheid, dat was in 1937, bij Uw bezoek aan Vlaardingen, toen U in het handelsgebouw een deputatie van de bazenvereniging ontving," zei de verbaasde Van der Schee, die op zoveel koninklijk geheugen niet ge rekend had. „Maar ik ken U al," zei mevrouw De Beaufort tegen keurmeester Dijks hoorn. En ook hier bleek, dat inder daad reeds voor de oorlog mevrouw De Beaufort tijdens een bezoek aan Vlaardingen de naam van Dijkshoorn had gehoord toen deze keurmeester aan Hare Majesteit werd voorgesteld. de keurmeester J. Dijkshoorn en an der Schee, die dit jaar zestig jaren in dienst is bij rederij van Toor. Toen gingen de cameramannen weg. Tot grote vreugde mochten wij de enige krantenman die aanwezig was getuige zijn van het huiselijke onder onsje, dat zich in de Koninklijke ont vangkamer afspeelde. Met spanning gelezen" ..Majesteit, vindt U goed, dat ik de leden van deze delegatie aan U voorstel"" had burgemeester Heusdens gevraagd. En even later overhandigden schipper Rog en baas Van der Schee ieder een oranje geverfd vaatje, waarin het beste van he beste zeebanket, de fine-fleur van d Hollandse Nieuwe was gepakt- „Ten bewijze, dat dit de echte Koninginneharing is, overhandig ik U bij deze het bewijs van de opper keurmeester Don, die aangesteld is door de keurmeesters van de dienst van de Nederlandse Haringcontróle-" En de Koningin las: dat de heer Don had gekeurd op de Vlaardingen 61, vier vaatjes van de „eerste" kwaliteit die naar zijn oordeel aan de eisen beantwoorden om aan de Koningin te worden overhandigd. „Maar waarom is nu juist deze goed gekeurd?", vroeg de Koningin, „er is toch al eigenlijk nieuwe haring aangevoerd. Ik heb met spanning al de verhalen ae kranten gelezen, dus ik weet wat er allemaal gebeurd is dit jaar Opperkeurmeester Don en de burge meester vertelden hoe het systeem van de „jagers" werkt en lieten de Koningin ens duidelijk horen hoe dit jaar de tussen de eerste haringbrengers slechts met enkele scheepslengten werd gewonnen. „Vorig jaar hadden we het feit, dat de Katwijkers het eerst met dé haring bij U kwamen, maar die was eigenlijk niet door de rijkskeurmeester daarvoor geschikt geacht." Koningin: „Ik had al zien aankomen, dat daarover dit jaar wel weer iets zou worden gezegd, maar vertelt U nu eens, a is deze haring nu zo goed?" opperkeurmeester: „Koninginne haring is volwassen maatjesharing, die vet is en van een bepaalde grootte." De Koningin: „Is dat al een oude tra ditie?" Schipper Rog: „Al eeuwen geleden kre gen de vorsten onze eerste, beste haring." De burgemeester: „De vroegere Willem III kreeg ze aangeboden per sjees, die dan langs de oude Scheveningse weg na zijn paleis reed, dat is wel wat roma tischer dan met auto's.De traditie ook, dat wij na het bezoek aan U zullen doorreizen naar 't Loo, waar we aan Uw Moeder deze haring zullen brengen." Dan vertelde schipper Rog (hij is een geboren Scheven inger en woont nog maar enkele jaren in Vlaardingen) hoe men bij de visgronden komt en hoe hard er moet worden gewerkt, om de eerste vis naar huis te kunnen brengen of te laten brengen. De Koningin: „Is dat niet een zenuwachtig werkje op die manier? lijkt wel een wedstrijd!" Zo ging het gesprek verder over de overbevissing, over de rede van minister Mansholt en over allerlei problemen, die de visserman, de reder en het visetend publiek aangaan. Ten slotte feliciteerde de Koningin schipper Rog met zijn succes en wenste de reder HM. en Haar Gezin smakelijk haringeten. Naar de „oude Koningin" Even later was het gezelschap op weg naar Het Loo. naar Prinses Wilhelmina. die vooral bij onze vissersbevolking, eer aparte plaats in de harten inneemt. Dc vissers spreken niet van prinses Wilhel mina. „We gaan naar de Oude Koningin" zeggen zij i Twee van de vier speciale oranje- Nieuw wetsontwerp verhoging pensioenen te verwachten Einde van lijdensweg in zicht? 1 Men zal zich herinneren, dat na d oorlog de gepensionneerden telkenjare een toeslag op hun overheidspensioen kregen. Later werd deze tijdelijke toeslag omgezet in een vaste. Het desbetreffende j wetsontwerp ging .echter de Tweede i Kamer lang niet ver genoeg en het werd dan ook slechts aanvaard, omdat men I liever voor de gepensionneerden een half ei dan een lege dop had. Tegelijkertijd I werd echter een motie-Van Sleen aange- j nomen (met algemene stemmen) waarin bij de regering op verdergaande maat regelen werd aangedrongen, j Die verdergaande maatregelen kwa- j men, d.w.z. er werd een wetsontwerp I ingediend, dat echter in strijd" met de j motie-Van Sleen, slechts geringe verbe- I tering bracht, uitsluitend voor sommige laagstgepensionneerden. De Kamer ging hier niet mee accoord. Een amendement-Van Sleen werd inge- I diend, waardoor het karakter van de „verbeteringswet" geheel gewijzigd werd en voor alle gepensionneerden een toe- j slag werd verzekerd, enigermate aang: past aan het huidige levensniveau. Minis- j ter Van Maarseveen, toen nog hoofd van het departement van Binnenlandse Zaken, verzette zich er ernstig tegen en het slot was. dat de behandeling van het wets ontwerp werd geschorst, het amende ment-Van Sleen in de afdelingen behan- - deld werd en er een schriftelijke ge- dachtenwisseling met de regering plaat! had. Mede doordat minister Van Maarse- j veen overging naar Overzeese Gebieds- delen en een opvolger op Binnenlandse Zaken lang uitbleef, bleef de zaak sle pende. Thans heeft minister Teulings de I Kamer medegedeeld, dat het gehele wets ontwerp is ingetrokken. Hiermede is du: i ook het amendement-Van Sleen van de I baan. Binnenkort is een geheel nieuw wets- I ontwerp inzake de verhoging van pen- sioenen te venvachten. Het is te hopen, dat hierdoor spoedig een einde komt aai: de langzamerhand onverkwikkelijk ge worden pensioenengeschiedenis. Indonesië nog geen lid van V.N. De politieke correspondent van Aneta te Djakarta verneemt, dat Indonesië op de komende Algemene Vergadering der Verenigde Natiën nog geen aanv het lidmaatschap zal indienen. Het zal 1 wachten, totdat de politieke hemel opge helderd is. Indonesië vil een onafhanke- j lijke buitenlandse politiek voerei betrokken worden in een confli' Oost en West. Het acht een buitenlandse lening noodzakelijk voor de wederop- I bouw. Volgens de speciale correspondent A.N.P. geschiedt dit in verband met I conflict over de toelating van com nistisch China en op grond van een vies door Palar na zijn terugkomst uit Moskou gegeven. Moorden in Zuid-Celebes 1 De correspondent van Aneta te Makas sar meldt, dat de Watampone (dei kra- J ton van de vorst vpn Bone) het hoofd der politie, Andi Manapi en diens zoon 1 wreed vermoord zijn door guerilleros. Vijf maradias (vijf kleine zelfbestuur- i ders) in het district Mandar zijn even eens vermoord. De onveiligheid buiten de steden van Oost-Indonesië neemt toe. Na de Belgische verkiezingen Homogeen kabinet zal op sterke socialistische oppositie stuiten DE POLITIEKE TOESTAND in België is nog niet opgehelderd, want men weet nog steeds niet of de Katholieke C.V.P. het aandurft een homogeen Katholieke regering te vormen. Wij verne men wel, dat Koning Leopold zeer voldaan is over het resultaat dei- verkiezingen en waarschijnlijk zullen verschillende adviseurs spoedig een bezoek brengen aan Genève. Inmiddels heeft minister De Vleeschauwer tegengesproken, dat de Koning reeds weer op 1 Juli terug zou zijn. Het wachten is nu op de ontslagindiening van het huidige kabinet-Eyskens en de benoeming van een formateur door Prins-Regent Karei. Een met vlaggen versierde auto bracht gisteren in oranje vaatjes de traditionele Koninginneharing naar Soestdijk. Tijdens het aanbieden aan Koningin Juliana ging de Vlaardingse delegatie op de foto. V.Ln.r.: de heer H. v. Toor, reder van de firma C. v. Toor, G. v. d. Schee en schipper J. Rog van de VI. 61. TRUMAN TEKENT: 3.121.450.000 dollar voor Europa President Truman heeft gisteren de ,vet getekend, waarbij machtiging wordt verleend tot het verstrekken van 3 121 450,000 dollar aan buitenlandse hulp De Marshall-hulp voor Europa bedraagt voor het derde jaar 2850 millioen dol lar. Truman sprak de hoop uit, dat door deze hulp een groeiende samenwerking tussen de Europese landen tot stand zou komen. Hele postzegelserie vervalst De keuringsafdeling van de Rotter damse philatelistenvereniging heeft een geraffineerde vervalsing ontdekt van een rie Suriname DC. X 1931. Omdat de chte) serie ƒ180.waard is, vermoedt en een vervalsing op grote schaal. TROPISCH EUROPA De hitte steeg gisteren in Engeland zo hoog. dat een grote chocoladefabriek bü Birmingham het werk moest staken, omdat de chocolade niet wou stollen. En de vereniging tot bescherming van dieren in Londen raapte gisteren 20 ge- onde katten van straat op. De poesen aren zo slaperig geworden, dat ze van de vensterbanken waren gevallen. Vele Londenaren hebben al enkele nachten in parken en plantsoenen ge slapen. Het warmterecord had West-Duits!and ...et 33 graden C. Abbeville was Frank- rijks warmste stad met 32 graden, Parijs noteerde 30 graden C. HOOGGEBOREN KIPKUIKENS De heer H. Vos te Obdam plaatste in een leeggehaald kraaiennest een 2-tal kip-eieren. Dezer dagen zagen 2 kuikens in de boomkruin het levenslicht. De hooggeboren kuikens werden naar lagere sferen gebracht en in een gelijkvloers hok opgevoed. Uitbarsting van Mauna- Loa Grootste vulkaan ter wereld De Mauna-Loa (4.168 meter) op een der Hawaii-eilanden, de grootste vulcaan ter wereld, is na 18 maanden eerst weer in werking gekomen. In de nacht van 1 op 2 Juni begon de krat» vuur te spuwen. De vlammen konden op een afstand van meer dan 300 kilometer waargenomen worden. De uitbarsting heeft reeds twee slachtoffers gevergd. Indien de Katholieke CVP het advies volgt van het „nationale comité", zal Bei- gië voor het eerst weer door een „een- partij-kabinet" geregeerd worden. Vóór de eerste wereldoorlog in 1914 deed zich een dergelijke politieke situatie eveneens •oor. De CVP gemoederen blijken echter erdeeld te zijn. Volgens politieke waar- lemers acht een grote vleugel in de CVP-leiding het zeteloverwicht, dat de Katholieken in Kamer en Senaat hebben, gering om een stabiele, homogene re gering te kunnen vormen. Hoe echter, zouden de Katholieken kunnen samen werken met de Socialisten, waar immers juist het antagonisme werd toegespitst door het koningsvraagstuk? Bovengenoemd „nationaal comité" van de CVP, vergaderde gisteren onder voor- tterschap van Baron van der Straeten Waillet. Men ziet van die zijde de be haalde zege als een .nationale gebeurte nis". Niettegenstaande het Liberaal- So cialistische kartel in twee provincies, heeft het kiezerscorps aan de CVP een parlementaire meerderheid bezorgd. Uit berichten van het persbureau Belga blijkt nog, dat, hoewel aanvankelijk medegedeeld, dat de vier Kamerzetels van het Liberaal-Socialistische kartel toekwamen aan 3 Socialisten en eei beraal, na gehouden controle deze zetels aan de Socialisten komen! Deze te bieden. Zonder twijfel zal de Prins- •Regent de demissiormaire ministers ver zoeken de lopende zaKen te blijven be hartigen, totdat begin Juli de definitieve samenstelling van het parlement bekend een nieuwe regering zich aan Ka- ert Senaat zal voorstellen. De Prins- Regent zal zijn raadplegingen beginnen, zodra hij het ontslag van de regering heeft geaccepteerd. vaatjes zijn bestemd voor de grijze Prin ses. Mevrouw De Beaufort heeft de Vlaar dingse gasten ontvangen in de groene salon in de Empire-gang. De Prinses had nog visite. Maar de gasten konden eerst wel een kopje thee drinken. De prinses kwam even later binnen Zij droeg e lichte zomerhoed en Zij was gekleed een lichtgroene japon. Ook Zij toonde de 1 combinatie is dus niet bepaald ee meeste belangstelling voor het vissers-1 ces voor de Liberalen geweest. De beroep en Zij toonde Haar dankbaar- j derheid van de CVP in de Belgische Ka- heid voor de traditionele aanbieding on-1 nier steeg nog van 107 van de 212 zetels dubbelzinnig. tot 108. „Eet U nu thuis veel vis, schipper?", Interessant is nog, dat er een vergis- vroeg Prinses Wilhelmina- ;sing was geslopen in de berekeningen „Ja Hoogheid, altijd. Als mijn vrouw WEER TWEE JONGE MENSEN VERDRONKEN Gisteravond laat is de 19-jarige J. P. J. uit de Olycanstraat te Haarlem ver dronken in het nieuwe duinmeer. dat aan de Zeeweg in de duinen van Bloemen- daal in aanleg is. Hij was met twee vrienden over de afrastering geklom- om in het ogenschijnlijk ondiepe meer te waden. Hij kwam echter n diep uitgebaggerd gedeelte terecht. Hij noch zijn vrienden konden zwem- i. Toen de jongen naar boven werd gebracht, was hij al overleden. iteravond is de 19-jarige D. Anm bij het zwemmen in het nieuwe kanaal Franeker verdronken. Hij werd pa: mist, toen een paar vrienden zich al hadden aangekleed. Maandags eens een portie vlees op tafel heeft gezet vraag ik haar Dinsdag of ze maar gauw naar de vishandel wil De Prinses: „Toen ik in de oorlog naar Amerika vloog, zag ik diep beneden me in zee gekleurde vlakken. Men vertelde mU. dat daar veel vis zat." Schipper Rog: „Dat noemen wij bonte steeën. Daar zit door bepaalde stromingen veel plankton, het voedsel De Prinses: „Dan zou je dus de scho len met vliegtuigen kunnen opzoeken als u ter visvangst trekt." De schipper: „Hoogheid, nu ben ik al ichipper, maar toch blijk ik op dit gebied nog van U te kunnen leren. Reder Van Toor: „Wij zouden die me thode voor het volgende seizoen best ins in overweging kunnen nemen. De Prinses: „Ja maar heren, neen eerst eens een deskundige in de oordat ik de verantwoordelijkheid En met een trots gevoel in het hart im de delegatie afscheid van Prinses Wilhelmina. betreffénde de uitslagen voor de Kanier n de provincie Henegouwen. Dientenge- ■olge werden de cijfers daar voor de Ka- ner: Socialisten 17 in plaats var Communisten 3 in plaats van 2 en CVP in plaats van 8 zetels. Wij laten hier thans de verbeterde uitslag volgen, zoals het Belgische min van Buit. Zaken die heeft bekend ge maakt: Kamer: CVP 108 (105); Socialisten 77 (66); Liberalen 20 (29); Comni ten 7 (12) zetels. Senaat: CVP 54 (54)Socialisten 37 (33); Liberalen 12 (14); Communii 3 (5) zetels. De cijfers tussen haakjes zijn die van 1949. Zoals men weet, zal de definitieve samenstelling van de Se naat eerst op 20 Juni bekend zijn. Zal nu spoedig een beslissing genomen worden in die zin, dat de Koning zijn prerogatieven kan hervatten? Later werd uit Brussel gemeld: afloop van de hedenmorgen gehouden Kabinetsraad, verklaarde de Belgische minister van Verkeer. Segers. dat pre mier Eyskens zich vanmiddag om 3 naar de Prins-Regent zal begeven deze het ontslag van zijn regering Te Rijnsaterwoude is gisteren een onderdeel van de zes meter brede verkeersweg tussen Rotterdam en Amsterdam, over een. af stand van 31<j km, gereedgekomen en voor het verkeer in gebruik gesteld. Foto: de eerste auto's maken ge bruik van de nieuwe weg. Geen subsidie voor koiiie in café's Heffing van 50 cent voor iedere Iedereen die koffietoewijzingen van 1 bedrijfschap ontvangt, is voortaan v plicht eerst een heffing van 50 cent v< iedere 125 gram koffie t.b.v. het land- bouw-egalisatiefonds te betalen. De gering vindt het n.l. niet nodig, dat subsidie, zoals die wordt verstrekt a koffie voor huishoudelijk gebruik (zoals we gisteren meldden) ook voor ander gebruik wordt gegeven. Daarom zal de prijs van gebrande koffie voor café' etc. in overeenstemming worden ge bracht met de wereldmarktprijs. twee-prijzenstelsel stuit echter op prac- tische bezwaren, zodat de subsidie door middel van de heffing wordt terugge- MOEDERLEED Een Friese boer kocht verleden op de veemarkt in Bolsward een schaap met lammeren. Het schaap ging na: wei. de lammeren werden verder kocht. De schapenmoeder kon haar kroost echter niet vergeten, zei 's nachts rei vaarwel en wandelde naar di markt terug. Zelfs bezocht zij daar de volgende ochtend een paar café's, n haar kinderen verhandeld waren, de jeugd wat al te veel belangstel ling voor het wandelende schaap toonde. een der bewoners van de Nieuw- markt het in de bleek grazen en gaf het bij de politie aan. Nu loopt het schaap in de wei. Man met één been redt twee meisjes uit water De 29jarige radio-telegrafist W. P. J. van Laar uit Rotterdam, die slechts één been heeft, heeft gistermiddag de zusjes Mosterd, resp. 10 en 12 jaar oud. die bij het baden in de Waalhaven plotseling in de diepte verdwenen, gered. Hij dook in het water en wist de meisjes tegelijker tijd in veiligheid te brengen. Het plan-Schuman Een Engelse commissie werkt thans aan eigen kool- en staalplannen Gezien de grote internationale belangen, die op het spel staan, moet er Washington veel aan gelegen zijn, dat de partners van het Atlantisch Pact niet in een soort „provinciaal-Europees" antatogisme tegenover elkaar komen te staan. Met een verfijnd gevoel voor verhoudingen en practisch% Amerikaanse tact strijkt Washington de plooien glad van het plan-Schuman. Het Amerikaanse ministerie van Buit. Zaken is verheugd over de besprekingen, die te Parijs gaan beginnen, maar ook verheugd over de Britse verklaringen, di^ toch neerkwamen op een distantiëring! Echter, staat volgen de „New York Times", de Amerikaanse regering in het „Frans-Britse geschil" over het plan- Schuman toch min of meer aan de zijde der Fransen. Sinds het einde van de oor log zouden de Amerikaanse autoriteiten de indruk hebben gekregen, dat de Brit se Labour-regering buitengewoon aar- DAT de arts T. de J. uit Kollum, die ii Leeuwarden wegens doodslag op de erpleegster Riemke Veenstra tot 12 jaar werd veroordeeld, op 22 Juni voor het Hof aldaar in hoger beroep terecht staat. DAT het oogsten van zilveruien en erwten blijkens enkele binnenkort ver wachte A.M.v.B. op 19 Juni onder de Ongevallenwet, de Ziektewet en de Kin derbijslagwet komt. DAT het binnengedeelte van het Zui derzeemuseum in Enkhuizen 1 Juli wordt geopend. DAT het Britse fregat Cygnet van tot 14 Juni de Rotterdamse haven bi DAT het echtpaar H. Hamminga- Kloosterhuis te Kielwindeweer (Gr.) vandaag 65 jaar is getrouwd. DAT een auto gisteren in Barneveld d een melkauto botste en er meer dan 2000 liter melk verloren ging. DAT te Utrecht, 78 jaar oud, is over leden W. J. Eldering, oud-directeur van de Nutsspaarbank te Groningen. DAT E. J. Modderman te Amsterdam, redacteur van Storm en De Landwachter, schrijver in Hamer en De Waag, uit gesloten blijft tot Mei 1965. DAT Joh. de Veer te Schagen, onder voorzitter van het bedrijfschap voor vee en vlees, benoemd is tot voorzitter, in de vac. wijlen Tj. B. E. Kielstra. DAT een „colporteur" van een dames- tijdschrift de laatste tijd in Doetinchem abonné's werft, geld int en verdwijnt zonder dat het blad ooit wordt bezorgd. DAT ds E. H. Grolle te Maartensdijk tegen de beslissing van de commissie voor de perszuivering in, van de R v.B. een certificaat heeft ontvangen. DAT de reserve-kapitein voor alge- lene dienst P. Cramer benoemd is tot militair attaché bij het gezantschap te Bangkok en hij tijdelijk is bevorderd tot iserve-majoor. DAT de tijdelijke reserve-majoor voor algemene dienst G. J. de Vries noemd tot reserve-kolonel vo dienst. alg. DAT de luit.-kol. J. J. Vethake (inten dance) en de luit.-kol. W. G. A. Schoen makers (infanterie) op hun verzoek eer vol uit de dienst zijn ontslagen. DAT te Den Haag. 73 jaar oud. is over leden de gedelegeerd commissaris van ae Nationale Crediet-Vereniging. Jan Kruis, de vader van generaal mr H. J. Kruis. DAT ir H. J. Huisman, rijkszuivelcon- sulent voor de consumptiemelk, Maan dag om kwart voor acht via Hilversum II zal spreken over machinaal melken. oni op internationaal gebied enige actie te ondernemen, waarbij haar vrij heid voor het eigen „plannen" inzake de -"onomie, risico's zou lopen. Overigens is het best mogelijk, dat ook de Amerikanen evenals de Britten er wellicht op gestaan zouden hebben, het plan nader te bestuderen, alvorens aar ;n conferentie deel te nemen. Inmiddels verluidt, aldus Ass. Press, it volgens een woordvoerder van hel Foreign Office, Engeland bezig is zelf •oorstellen te formeren voor nauwere amenwerking tussen de Britse steen kool- en staalindustrieën. Deze voorstel len zullen hetzij vóór of na de „zeslanden- conferentie" te Parijs, ter visie worden voorgelegd. Deze Brilse plannen zün ge heim en worden uitgewerkt door commissie, waarin naast de expert op het gebied der economie, Sir Edwin Plowden, functionarissen van bijna alle regeringsdepartementen zitting hebben. KONINKLIJK PAAR PER TREIN NAAR GRONINGEN. Het koninklijk paar zal voor het officiële bezoek aan de provincie Gro ningen op 20 en 21 Juni niet per auto, maar per trein reizen. Enkele rijtoeren en het verdere programma zullen hier- ,door ingrijpend worden gewijzigd. Belgische stembus De Belgen zijn ter stembus geweest, maar men kan niet beweren, dat de uitslag alle moeilijkheden uit de weg heeft geruimd. De Chr. Volkspartij (R. heeft zowel in de Kamer als in de Senaat de meerderheid behaald, maar die is nog iets kleiner dan de meerder heid welke de Britse Labourpartij in het Britse parlement heeft. Hetgeen wij na de Engelse verkiezin gen schreven, geldt ook voor België, dat dat uit de meerderheid wel een ka binet kan voortkomen, maar dat de meerderheid steeds de grote minderheid tegenover zich zal zien. Hoe groter de inderheid, hoe gematigder ae rege- rings politiek zal zijn- Dit klemt te sterker, aangezien de so cialisten aanzienlijk vooruit zijn gegaan. Ook in België hebben de communisten de kans niet voorbij laten gaan om een flinke nederlaag te incasseren en voorts hebben de kiezers het standpunt der li beralen blijkbaar als dubbelzinnig be oordeeld en veroordeeld. De liberalen jn eveneens met geduchte verliezen ,t de bus gekomen. De socialisten heb- an er het meest van geprofiteerd. De situatie is dus, dat de C.V.P. een leine meerderheid heeft en dat de so cialisten de grootste aanwinst behaal den. Men begrijpt, welke problemen dit schept in verband met de koningskwes tie. Zeker, aangenomen mag worden, dat de koning straks in de gelegenheid wordt gesteld terug te keren. Maar een koningschap is nu eenmaal geen aan gelegenheid, waarover langs de weg van stemmen in een volksvertegenwoordi ging diént te worden beslist. En dit t€ minder nu de koningsgezinde C.VP. met een uiterst geringe meerderheid ge noegen moest nemen en de grootste winst toeviel aan de socialisten, die te gen de koning gekant zijn. Uit kringen van de C.VP. wordt thans een beroep op de socialisten gedaan om zich oprechte democraten te betonen en accoord te gaan met de stemuitslag. Dit beroep op democratische gezindheid is nog in het jongste verleden niet over bodig gebleken, waar immers de socia listen in België in de koningskwestie voor een politieke staking geen halt ble ken te willen houden. De stembus in België heeft gesproken, maar men kan niet bepaald beweren, dat zij alle moeilijkheden uit de weg heeft geruimd. Er zal in de komende weken van alle politieke leiders nog staatsmanswijsheid geeist worden, welke noodzakelijker schijnt dan ooit. „Symboliek" Ziehier, hoe „Het Vrije Volk" daags na Pinksteren het Pinksterfeest be sprak: „Zondag en Maandag herdachten alle gelovige Christenen, katholieken en pro testanten te zamen. de -uitstorting van de Heilige Geest op het Pinksterfeest. Het Bijbelverhaal wil, dat de verzamelde menigte in de tempel op dat ogenblik een taal begon te spreken, die ieder ver stond en dat de onderlinge broederschap zelfs zo ver ging. dat de rijken hun bezit verkochten en de opbrengst er van ver deelden onder de armen. Er zijn ook thans nog Christenen, die dat verhaal ge loven. letterlijk, zoals het in de Hande lingen der Apostelen beschreven staat. Er zijn er ook. die alleen de symboliek er van aanvaarden. Of de slang al of niet gesproken heeft, doet volgens ons weinig ter zake. De symboliek van het Pinkster feest. dat aan de Babylonische spraak- -arring een einde heeft gemaakt en de broederschap tussen alle volken tot ideaal heeft verheven, is prachtig en •aard ieder jaar te worden herdacht en gepropageerd. Elk jaar. op het Pinkster feest, triomfeert de internationale ge dachte. Aan die gedachte houden wij vast. Zii is onze enige hoop in deze som bere tijd. Christendom viert Pinksteren. Wij socialisten vieren de internationale ge dachten mee: Want beseffen wij dit ter dege: laten wij deze heilige geest der internationale gedachte los. dan is het allen gedaan. Dan zijn wij ver loren. Voor goed!" Wij behoeven hier weinig van te zeg- Treffend is de tegenstelling, welke de hoofdredactie van het officiële dagblad an de Partii van de Arbeid maakt tus- >n Christendom en socialisme. Die tegenstelling is er blijkbaar. Ondanks alle snrekers en schrijvers ver het tegendeel. Alleen een sociaal streven, dat zich laat beheersen doer de Christus, kan ont- angen de leiding van Gods Heilige Geest. Klein meisje speelde voor klopgeest De elfjarige Teddy van der P. te Venlo heeft enkele dagen achtereen haar vader de halve stad voor de gek gehouden door voor klopgeest te spelen. Het begon avond, toen de heer Van der P. zijn dochterlief naar bed had gebracht. Toen hij naar beneden liep. hoorde hij. op de negende trede van de trap ge komen. ergens boven een doffe klap, en noodgeschrei van zijn dochter. Hij vloog naar boven en zag het meisje ontdaan in bed liggen. Ze vertelde dat er heel hard op de zolder was geklopt. Vader praatte zijn dochter de onzin uit het hoofd en ging weer naar beneden. Hij kwam op de negende tredeweer een bons, weer hulpgeroep. De hele avond het zelfde liedje. De volgende dag wist half Venlo het. Een wichelroedeloper, een spiritist en de politie kwamen er bij. Ten slotte wist een agent, die niet aan klop geesten geloofde. Teddy tot de bekente nis te brengen, dat ze iedere keer met haar hiel tegen de muur had geschopt. WEERBERICHT wacht Aanhoudend warm Tot morgenavond v De Bilt: Over het algen., en vrij zon nig weer met morgenmiddag een kleine kans op onweer. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Woensdag: zon 4.22—20.65 i I 1 2212.14 uur. L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1