Zeer grote belangstelling voor het jubileum van de heer G. E. E, Kuijntjes EN LAAT HET SCHIP MAAR PLOEGEN Leidse kunstkring „Voor Allen' had een goed jaar NIEUWE LEIDSCHE COURANT I Steun voor het betuur, leider voor de school en een vriend voor allen Ter gelegenheid van het feit, dat de heer G. E, E, Kuijntjes, directeur van de Leidse Ambachtsschool, 25 jaar geleden het directoraat van deze school op zich nam, werd gisteren in een van de lokaliteiten van het met palmen versierde school gebouw een huldigingsbijeenkomst gehouden, waarop de zilveren jubilaris, die ver gezeld was van zijn echtgenote en verdere familie met goedheid is overstroomd. Als er één jubileum is, waarop alle lofuitingen op haar plaats waren, dan is het wel dit geweest. Wij twijfelen er niet aan, dat de heer Kuijntjes aan deze zonnige dag de mooiste herinneringen zal bewaren! De voorzitter van de vereniging „De maatschap der vereniging aan te bieden. - - ,jjct zal Ambachtsschool", ir J. J. G. van Hoek,! herinnerde in zijn openingsspeech aan de byzondei stijging van het leerlingental, de uitbi ding van het aantal localiteiten, de v meerdering der vakken van het leerlingenstelsel. Men kan ge rust zeggen, dat de Leiflse Ambachts school onder directie van de heer Kuijntjes op reusachtige wijze is ge groeid. Zedelijk-opvoedkundige, techni sche en maatschappelijke drijfveren heb ben tot de oprichting van de school ge leid. En deze alle gelden nog steeds. De heer Kuijntjes is een man die weet wat hij wil. Hij heeft het onderwijs in nieuwe banen weten te leiden, tot eigen genoe gen maar vooral in het belang van het nijverheidsonderwijs zelf. Hij heeft intens meegewerkt aan de synthese tussen het oude en het nieuwe. Met vast houdendheid en vindingrijkheid heeft hij vele van zijn denkbeelden kunnen ver wezenlijken. Het bestuur van de vereni ging is dan ook zeer veel dank aan hem, die de motor van al het werk op de Ambachtsschool is geweest, verschuldigd. Spr. hoopte, dat de heer Kuijntjes een steun voor het bestuur, een leider voor de school en een vriend van allen zal blijven. Wethouder J. C. van Schaik ze er in Leiden zeer veel veranderd de laatste 25 jaar. In 1925 was Leiden zonder groei. Maar toch bestond er jong leven. En dit heeft zich anders wikkeld dan het zich aanvankelijk liet aanzien. Het onderwijs was bij die wikkeling van zeer groot belang. Vooral de metaalindustrie nam een grote vlucht. Deze steunt op het onderwijs aan de Ambachtsschool. De school heeft tal van bekwame krachten afgeleverd en nam steeds in betekenis toe voor verschillend arbeidsterrein. Ook heeft zij de arbeider eigenwaarde weten bij te brengen, on misbaar voor de.vorming van zijn per soonlijkheid. In het slot Van zijn toe- spraak roemde wethouder Van Schaik de teamgeest in het lerarencorps. gemeentebestuur ziet het werk v heer Kuijntjes als een .werk van grote betekenis. Opverrassende wijze is medewerking verleend, toen' wij bij de me klopten, aldus de heer R. C. voorzitter van het huldigingscomité. De heer Kuijntjes heeft zich niet alleen met zijn Ambachtsschool bemoeid, hield zich ook steeds actief bezig mét de problematiek van het nijverheidsonder wijs in ruimere zin. In vele verenigin gen heeft hij zitting gehad. Spr. noemde slechts de vereniging tot bevordering van de vakopleiding en de vereniging van'"directies van nijvefheidsscholeh. De' heer Van Ree wilde -niet -nèlaténmevr. Kuijntjes te danken voor de steun, die zij ongetwijfeld aan haar man heeft ver leend. Het maken van een zomerhuisje werd de heer Kuijntjes als uiting van dank voor al zijn werk in het vooruit zicht gesteld. Nu werd alvast een onge schaafde plank aangebodenOrigineel! De heer C. Brilman, adjunct-directeur van de Ambachtsschool, pierkte op, dat de heer Kuijntjes steeds zijn schouders onder de vele wijzigingen in het school leven heeft gezet. Weer zijn er vernieu wingen in het nijverheidsonderwijs op til. Spr. hoopte, dat de heer Kuijntjes, die thans nog met ziekteverlof buiten de school moet verkeren, zich spoedig de problemen, die zich voordoen en len voordoen, zal geven. De vereniging van oud-leerlingen de Ambachtsschool, de VOLA, stelt de belangstelling, die de heer Kuijntjes haar aan de dag legt, op zeer hoge prijs. Haar gevoelens van dankbaarheid enj sympathie werden vertolkt door de heer! J. P. Zwanenburg, die zo vriendelijk was] de jubilerende directeur het ere-lid-i Mooie successen van de Hoornvliescentra Een Rode Kruis-instelling! Een man kreeg okergele hoornvliezen' en kon nauwelijks meer licht en-donker onderscheiden. Na een hoornvliestraixs- plantatie kon hij weer timmeren, de krant lezen zönder bril en autorijden Meer dan 10 jaar had een 30-jarige automonteur in een blindeninstituut doorgebracht. Na een transplantatie kan (hij nu sinds negen jaar zijn werk weer verrichten. Een 50-jarige dame was sedert 'vele jaren geheel doof en bijna blind. Bij goed licht kon zij wat liplezen. Anders kon men haar alleen bereiken door let ters in haar hand te schrijven. Na een Qioornvliestransplantatie 'heeft zij weer halve gezichtsscherpte gekregen. Zij kan nu weer goed liplezen, wandelt alleen, leest en schrijft. Een paar willekeurige gevallen uit een lange lijst. Al die transplantaties werden mogelijk door de Hoornvliescentra van het Ned. Rode Kruis. Nabestaanden van in ziekenhuizen overledenen kunnen de ogen van de dode ter beschikking stellen van het Rode Kruis. Met de gezonde, 'hoornvliezen kan een blinde geholpen worden. Van een dergelijke operatie ixiets te bespeuren. Ook de werknemers zullen het Rode Kruis helpen Bedrijfskernen van een lÖ-t"al bedrijvi de directeur zeker :nt zyn geweest, toen de leerling J. C. N. Jansen namens alle jongens van de school naar voren trad, zonder schroom, zeer spontaan. De heer Kuijntjes kan goed met zijn jongens op schieten cn de leerlingen hebben er blijk gegeven dat zij dit waarderen. Veel hebben zij aan de directeur te danken, aldus leerling Jansen. Het was hem nooit te veel voor hen op de bres te staan. Een ets vergezelde zijn woorden. Verder werd nog het woord gevoerd door ir M. C. de Jong, voorzitter van M.S.G., dr J. v. d. Handel, voorzitter van de Leidse instrumentmakersschool, de heer J. J. M. de Waal, namens de bond van besturen bij het nijverheidsonder wijs hij bood de penning van deze bond aan ir H. Eddes, vice-voorzitter van de vereniging van directeuren en directrices van nijverheidsscholen, mr ir M. Goote, namens de inspectie bij het nijverheidsonderwijs, ir G. Hofstede, voorzitter van de ministeriële commissie outillage metaalbewerking nijverheids onderwijs, de heer G. N. Meurs, namens het Ned. Verbond van directies en leer krachten en de Ned. Bond van leer krachten, ir J. de Gruyter, namens de Leidse Rotaryclub, en nog enkele ande ren. Vele geschenken werden aangebo den en tijdens de huldiging bracht de post een reeks telegrammen. Uit het hartelijke dankwoord van de heer Kuijntjes bleek, dat hij zelfs iemand uit Brussel had gezien. Bijzondere dank bracht hij aan de heer Brilman, tijdens de afwezigheid van de Kuijntjes op voortreffelijke wijze het directoraat heeft waargenomen. Na af loop van de huldigingsbijeenkomst heb ben velen de jubilerende directeur nog de hand gedrukt. Vermelden wij nog, dat gistermorgen de leerlingen van de Ambachtsschool gezellige bijeenkomst in „Trianoi aangeboden. Zij zagen o.a. enkele santé films uit het Leidse filmarchief. Leerling Jansen biedt de heer Kuijntjes de hartelijke gelukwensen eneen ets namens alle jongens van de Ambachtsschool aan. Zijn speechje was zeer vlbt en gewaagde van zeer veel waardering voor de jubilerende directeur, die het best met zijn jongens kan vinden. Foto N. van der Horst Hervormden in Professorenwijk namen afscheid van ds D. M. Vermet Ds P. Kloek deed er officieel zijn intrede In het Profje van de buurtvereniging „De Professorenwijk" is gisteravond bijeenkomst van Hervormden gehouden, die een tweeledig doel had, namelijk: afscheidneming van ds D. 31. .Vermet, die hier enkele jaren als hulpprediker wijkV der Leidse Hervormde Gemeente heeft gewerkt en tej kennismaking met ds P. Kloek, de nieuwe predikant. Uit deze bijeenkomst is wel gebleken, dat de Hervormden in de Professorenwijk, die, ze komen er eerlijk voor uit, nogal wat critiek hebben op de mate, waarin men van kerkelijke zijde zorg voor hen draagt, de arbeid van ds Vermet zeer hoog hebben gewaardeerd. En dit is ook te be grijpen, want ds Vermet heeft zich een dominee in de nare betekenis van het woord getoond, die in zyu pastorale arbeid vooral de zielszorg sterk heeft ge accentueerd. En wij kunnen wijk VI van de Leidse Hervormde Gemeente, die nu ds Vermet als hulpprediker zal mogen begroeten, wel hartelijk gelukwensen, de Professorenwijk zal steunen. Want t is voor hem onmisbaar. Een domi In een korte overdenking, die de scheidende hulpprediker hield n.a.v. 2 Cor. 13 13, werd gesproken over de blij vende zegen, de inhoud van dé apostoli sche zegenbede: „De genade van onze Heer Jezus Christus,, de liefde van God en de gemeenschap van de Heilige Geest zij met u allen". Die kwamen gisteren op uitnodiging van de Raad van Overleg der gezamenlijke vak centrales bijeen ter bespreking van de medewerking, die aan de geldinzame lingsactie van het Ned. Rode Kruis kan worden gegeven. De voorzitter, de hi Ten Brummelaar, wees op de geslaag actie, die vorig jaar gehouden werd 1 bate van het hongerende kind en riep ook nu. aller welwillendheid in. De heei M. Zondcrop belichtte het werk van hei Rode Kruis in al zijn schakeringen. D< voorzitter stelde voor, het personeel var de fabrieken en andere instellingen aai te sporen om één uur loon aan het Rode Kruis af te staan. Er gingen zelfs stem men op, die voorstelden één uur ovei werken, in de hoop, dat dan ook de dii ties der bedrijven een gelijk bedrag den afstaan. De uitwerking van deze idee wordt geheel aan het personeel de directies overgelaten. delen in de genade van God. Zonder di< genadé is het ellendig en blijft het ellendig. Waar de Geest van God Werkt, daar is welvaart. Dan. krijgen wij ook Christelijke moed om getuigenis af te leggen van ons geloof. De blijvende irdt niet geschonken door dominee, maar door God zelf. Laten dan ook om bidden, aldus ds Ver Na de pauze, waarin prachtige grt lonmuziek ten gehore werd gebracht, im ds'Kloek afscheid van de hulpprëdi- sr. Hij constateerde, dat ds Vermet in 3 Professorenwijk' nietaan verstrooid heid heeft geleden. Zijn arbeid droeg n organisatorisch en systema tisch karakter. De Kerk heeft gras- duinerij niet nodig. Er moet systee: bearbeiding der gemeente zitten. Het volkomen te verklaren, dat de Pro fessorenwijk niet wilde nalaten haar grote waardering voor het werk va Vermet te uiten. Ds Kloek bood boèkwerk (over zielszorg in de gen n enveloppe met inhoud nai -de Hervormden van de Professorei Ds Vermet was vanzelfsprekend dankbaar voor al deze vriendelijk heid. De "heer P. D. Beversluis, voorzitter van de buurtvereniging „De Professoren wijk", zei nog eens heel ondeugend, dat dominee altijd maar een „zeldzaam 'verschijnsel" in dé Professorenwijk is ge- ■eest. De aanwezigen het Profje was tjok-en-tjokvol stemden hiermee ten volle in. Maar het is aan het veranderen Ds Verniet heeft prachtig werk in dt wijk gedaan. Zijn persoon is er geliefd geworden. En de Hervormden in de wijk zullen hem zeker nooit vergeten. Ds Kloek borduurde nog even op dat „zeldzame verschijnsel" van de heei Beversluis door. Hij hoopte, dat deze omstandigheid langzamerhand uit d< weg zou worden geruimd. Een deel vai wijk V leeft inderdaad in onzekerheid ei spanning. Men weet niet, wat de Profes sorenwijk met haar vierhonderd Her vormde gezinnen boven het hoofd hangt. Omdat de kerkeraad nog geen defini tieve beslissing heeft genomen, had het 'zijns inziens weinig zin hier verder ovo uit te weiden. In ieder geval sprak h |de hoop uit, dat men hem bij zijn werk herdershond :n fijne neus beschouwen. Treedt em in contact als er een zieke is De Professorenwyk het trad gister- rond weer zo duidelijk 'naar srkeert In spanning: hoe zal de beslis ing van de kerkeraad uitvallen? Men niet zondei VERENIGING VOOR PAEDAGOGIEK. De afdeling Leiden der. vereniging voor paedagogiek hield een algemene leden- 'ergadering. Het bestuur werd als volgt ;ameng-esteld: voorzitter de heer H A Vriend, gemeentelijk inspecteur van het Onderwijs; secretaresse mej. L. Benck- huijsen, penningmeesteresse mej C. A. A, de Jong en leden de heren A. v. d. Baan, J. G. A. van Sluijs en M. Meijer- In deze vergadering werd o.m. beslo ten deze maand nog een interessant! lezing te doen houden, die, met het oo; op haar belangrijkheid, ook voor ouders schoolgaande kinderen toegankelijk zal zijn. Datum en plaats zullen nog na- "er worden bekend gemaakt. LAKENHAL ZATERDAGMIDDAG GESLOTEN. In verband met de opening van de ten toonstelling „Kunstbezit van oud alumni der Leidse Universiteit", zal de Lakenhal Zaterdag na 2 uur voor gewone bezoek gesloten zijn. Personeel L.O.I. ging uit Gisteren heeft de personeelsvereniging „De Ploeg" van de Leidse Onderwijsin- illingen haar jaarlijkse uitgaansdag ge houden. Oisterwijk in Brabant was het doel. Hier werd ook gegeten. Ook heeft een bezoek aan Waalwijk gebracht, weer was boven alle lof verheven en de tocht is dan ook prachtig geno- Helaas moest in Waalwijk een jon- ïan achterblijven wegens een aanval blindedarmontsteking. DIPLOMA-UITREIKING E.H.B O. :i ep-n meer. dan gezellige sfeer had Donderdagavond in de „Harmonie" de diploma^uitreiking plaats van de Ned. Ver. E.H.B.O., en waar de medewerking j as verzekerd van de personeels-toneel- muziekvereniging „KN.G." stond het tst, dat déze avond moest slagen. Da avond werd geopend door de voor zitter van de diploma-commissie, de heer J. H. van Tongeren,, waarna K.N.G. zich een paar maal op verdienstelijke wijze deed horen. Voorzitter J. D Slegtenhorst reikte de diploma's uit: De namen van de geslaagden zijn: de dames G Zwart, M C van Sighem, L de Graaf, M Berkhout, W J Koekkoek, J Hofman, C Freeke, L J Kluvers, C van Egmond, mevr G Wijnnobel-van Leeu- en, A J H A Kerssus. E J Owel, A M A van Groeningen en W A A Corbijn van Willenswaard; voorts de heren I J J Werk, J Moonen, W A Bos, M Noties, S de la Rie, C G Snel, P G die Graaf, L C Rietbergen, J Ligtvo.et, A Delfos, J M Langver, H Kroese, G A v Haren, S Wijnobel, Hvd Kwaak en J Daleman. PERSONEELSVER GEMEENTE WERKEN GAF UITVOERING. De personeelsvereniging Gemeentewer ken P.V.G.W. gaf gisteravond in .Den Burcht" een uitvoering, ter gelegenheid m het éénjarig bestaan. De voorzitter, de heer C. J. Mollevan- ?r, sprak een kort openingswoord. Na het zingen van het P.V.G.W-lied am een welverzorgd programma een invang. De toneelvereniging veerde he'. sterk dramatische ..Nummer tachtig" van Heijermans op. Wanneer we zeggen, dat de regie in handen was van de heer A. C. v. d. Woerd spreekt een goede ver tolking vanzelf. Ook het zangkoor onder leiding van de heer H. J. Barentsen was het aanhoren meer dan waard. De keuze van de liederen was een zeer goede. De dirigent van het LeidS Kamer Or kest. de^ heer J. Trouwee. speelde ver volgens ..Cavatine" ve^i Raff. Het zangkoor en de toneelgroep traden na de pauze nog eenmaal op. Tussen de verschillende nummers speelde het or kest entre acte-muziek. Het publiek in de gevulde zaal stelde het geboóene op hoge prijs en liet dit ook blijken. Dodelijk ongeval te Oegstgeest Solex-rijder onder de Blauwe tram Gisteravond omstreeks half negen vond by de kruising Rijksweg—Rijnzichtweg, nabij het viaduct te Oegstgeest, een dode lijk ongeval plaats. De 67-jarigè W. F. M. uit Delft kwam met zijn zwager per solex van het pad, dat van. de Rijksweg uit de richting Amsterdam naar beneden voert. Juist pp dat moment naderde een blauwe tram uit'de richting Leiden eri'béStèmd voor Noordwijk. Waarschijnlijk heeft de heer M. dé waa'rschuwihgslich'tèh" ïliet opgemerkt. In elk geval reed hij na kleine aarzeling regelrecht tegen de ■agen op en was op slag dood. Het rijwiel werd totaal vernield. Het verkeer ondervond weinig stagnatie. Koninklijke onderscheiding an mej. W. ter Beest, dienstbode bij familie dr K. J. Brouwer te Óegst- st, is toegekend: de eremedaille bonden aan de orde. van Oranje-Nassau. De dahliakeuring en tentoonstelling 1950 De Dahliakeuring - en -tentoonstelling zal dit jaar weer te Haarlem gehouden worden op 8, 9 en 10 September a-s. Zij wordt georganiseerd door de Neder landse Dahliaverenigi'ng in samenwer king met de Afd. Haarlem de Kon- Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde. Daar men deze keer uitsluitend dahlia's zowel decoratief opgestelde groe pen van afgesneden-bloemen als bloem werk hiervan vervaardigd wenst te ex poseren, wordt de tentoonstelling niel in het Krelagehuis, doch in de zalen var het Gemeentelijk Concertgebouw ge houden. De Nederlandse Dahliaveréniging heeft een groot aantal stekken beschikbaar gesteld voor de liefhebbers-leden van de aangesloten verenigingen. Er bestaat dan ook bij deze en. bij de Volkstuinvereni gingen grote animo om aan deze keuring en tentoonstelling deel te nemen. Een tiental wisselbekersis weer beschikbaar. Dahliastekken en knollen, die dan in 1951 geplant moeteh worden, zullen in ruimé mate de bezoekers Van de tentoon stelling beschikbaar worded gesteld, terwijl de toegangsprijs zo laag mogelijk gehouden zal worden. De boeren houden tien dagen Zondag Zeeziekte, ijsbergen en heimwee ENGELS KANAAL, a/b ss „Volendam" (Van onze bijzondere medewerkër) De kleine gespierde man met het snorretje en de verwarde donkere kuif heet Van Bree, In zijn manchester pak zit hij op het A-dek in de zon. Zijn boord borg hij gisteravond weer zuinig op in de splinternieuwe reiskoffer: voor de Zondag en de aankomst in Canada. Hij rookt een sigaar en zijn grote, eeltige handen liggen op zijn knieën, werkeloos. Gisterochtend nog op het erf van zijn 16 ha grote pachtboer- derij in Someren: thans glijdt aan de horizon de hoge krijtrots-kust van Zuid-Engeland voorbij. Hij kijkt er naar, luistert half naar het debat over de vraag of al dat groen op die witte rotsen bouwgrond is, ziet een grijs oorlogsschip passeren met een snorrebaard schuim op thuisreis naar Portsmouth, hoort in de verte een paar jagers spelen boven het hoge, afgeplatte silhouet van een vliegtuigmoederschip, voelt onder zijn voeten de lichte siddering der scheepsmachines, schrikt dan van het „Attentie passagiers", voor de sloepenrol. vóór Van Bree, die uit Someren de door naar New York. Er waren onge- zich ter hoogte van Brighton r het tussendek begeeft om zijn vrouw en twaalf kinderen (tussen 3 en 21 jaar) de weg te wijzen (die hij zelf ook niet weet) door de verbijsterende doolhof van gan gen, trappen en dekken naar een der bootstations, zegt hij: „Als we in Halifax aankomen, zullen we moe zijn van 't niksdoen lp de torenklok van het H.A.L.-ge- bouw was het tien over zeven in de avond, toen de vaste wal onmerkbaar terugschoof en het verwarde geluid der duizenden achterblijvenden (een dapper, bijna hysterisch juichen met tranen in ogen onder een sneeuwbui van -wap perende doeken) dunner werd in de kille avond. Voor de meeste passagiers betekende t een definitief afscheid van Nederland: zij zouden nooit meer het vlakke, zuinig kleine stukken verdeelde land •eerszijden van de Nieuwe Waterweg terugzien, noch de stoere Brielse toren, donker tegen de waterige zonsondergang, •doofd door alle drukte om nog voor het laatst het „Wil helmus" te zingen, al zouden enkelen, die •er verbitterd weggingen, het waarschijnlijk niet meer van harte heb ben meegezongen. Sommigen hadden echter vóór het vertrek nogmaals hun opgesierd met een oranje-speldji en er zelfs met drie vier strikje op hun jas. Trouwpakken en zeeziekte Men zong niet, er was ook geen kapel op de kade, zelfs geen mechanische muziek. Men probeerde alleen nog elk détail van het voorbijblijdende land vast te leggen. Toen we ook nog torens, havenhoofden en de pier bij Hoek Holland af waren uitgewuifd getoeterd, werd Nederland snel ei donkere horizon tegen een dichttrekken de avondlucht, scherp en guur nachtwind. Een man in een veel te krap trouwpak (streepjepbroek, zwart colbertjasje) been de haastig met een van z'n spruiten naai de goot langs de reling: „Doe-d't ier mar' en het was moeilijk vast te stellen of 't yan de vele ijsjes of van een voortijdige zeeziekte kwam. Een vrouw uit Drente sloeg echter deze spruit nog met velé lengten: zij was" al zeeziek ter hoogte Het wérd" donker. Langs de h'orïéon 'épattè'hèf lichtschip Maas zijn vuurschijn- sel, ergens vooruit in dé nacht hingen de groene en x-ode boordlichten va ander schip en terwijl het schuim v.; flauw oplichtende kielzog mèt sporen verwoei achter de boot, probeerde het grootste deel van de 1462 passagiers (meer dan 90 pet emigranten) de o: kerheden en twijfels, de pijn van afscheid, het beklemmende gevoel niet meer terug te kunnen, weg duwen in de geforceerde, opgewonden drukte, die alle dekken herschiep tot avondlijke Kalverstraat, stampvol Babyvoeding en zand Niet minder dan 1185 passagiers zouden in Halifax 't schip verlaten; de rest driehonderd gezinshoofden boord, het overgroote deel had „landbou wer" ingevuld op de passagierslijsten. Ruim driehonderd passagicx-s sliepen in hutten (meestal 16-persoons), de rest was Bataven-dames en -meis jes superieur op laatste L.A.C.-avond Serie prachtige concerten in het vooruitzicht De Leidse Kunstkring „Voor Allen" had een goed jaar. Dat deelden voorzit ter en secretaris van de kring gistcr- ivond op de jaarlijkse ledenvergadering in de Turk met gepaste trots mee. Voorzitter P. v. d. Hoeven gewaagde van de concerten, die in het afgelopen 25ste -seizoen op hoog peil stonden, en van de grote toename van leden. Secretaris J. de Jong verduidelijkte dit alles in een enthousiast jaarverslag: 840 leden, waar- 170 jeugdleden. De overeenkomst met het Residentieorkest, waarbij de leden van de ki'ing 20% reductie kregen op de concerten van het R.O. viel zó in goede aarde, dat besloten werd dit te conlinuex'en. Ook de vrienden van het R.O. genieten ï-educlie op de concerten de kring. Bovendien werd de samen werking met K. en O. een succes. Penningmeester L. Geverdinck meldde in zijn jaarverslag een batig saldo van ƒ510. En dat, terwijl de begroting voor het afgelopen seizoen met een nadelig saldo van ƒ1400 sloot. De begroting voor 19501951 sluit met een nadelig saldo van ƒ600. Men hoopt evenwel ook dan het nadelig in een voordelig te kunnen omzetten. De aftredende bestuursleden, de hex-en P. Brouwer, J. de Jong en mej. L. Beche- rer werden bij acclamatie herkozen. Voorzitter, penningmeester en secretaris hadden een woord van huldiging in ont vangst te nemen wegens hun zilvei'i jubileum in die functie. De contributie werd gehandhaafd op ƒ4.90 voor leden, op ƒ2.50 voor aspiran ten, alle rechten inbegrepen. Voor het a.s. seizoen zijn de volgende concerten vastgesteld: op 28 November Clara Haskil, een zeer fijnzinnig pianiste: op 20 December het Nuovo Quax-tettd Italiano, dat het vorig seizoen zulk succes oogstte. Van de volgende vier certen kon de datum slechts voorlopig worden vastgesteld. Het betreft hier Roger Machado, een uitstekend pianist, die waai'schünlijk op 11 Januax-i 1951 zal optreden. Thomas Magyar, de bekende violist, zal waai-schijnlijk op 2 Februari naar de Sleutelstad komen. De prachtige bariton Gérard Souzay komt waarschijn lijk op 26 Februari, terwijl op 14 of 15 Maart een pianoconcert van Cor de Groot is geprojecteerd. De concerten gen eerst laat in het seizoen aan wegens de verbouwing van de. Stadsgehoorzaal. De rondvraag bracht nog enige waar devolle suggesties. De vex'gadering ver liep zó vlot, dat de aanwezigen reeds om kwart over negen weer op straat ston den. ondergebracht op slaapzalen (capaciteit.tig gezicht die ijsberrege. 60180) tussendeks. „Het is tóch anders kristal.... je kan eën kazerne," zei Timmermans, voor de diensttijd het laatste grote avon tuur buitenshuis was geweest, en op de iets gebogen scheeepswand wijzen, waar hij tegenaan sliep met z'n twee jongens: ,Is daar nou water achter?" "Er waren niet minder dan 41 baby's onder het jaar opvarend. Samen met de ■aadgevingen tóch plotseling misselijk en ziek, hadden ze dikwijls ook nog voor "stél" lastige, dreinende of zeezieke kinderen te zorgen. Hoofdpijn of géén hoofdpijn: Jantje had van een vreemd jochie een speelgoedautootje afgepakt," kleine dictator beet z'n buui-jongetje, omdat die z'n mondhai-monica niet wilde uitlenen, de kleinste veilig aan de Lijn een kleuterlooptuig misbruikte zijn 415 kinderen tussen 1 en 11 jaar sliepen bij de vrouwen. De kleinsten hadden aparte kindertafel, konden zich bovendien een paar uur per dag onder toezicht van een kinderverzoi-gster in de kindei-kamer amuseren. Overigens was é:én -kinderverzórgster op ruim 400 kin deren véél te weinig. „Wij zullen vol komen „op'.' aankomen," zei een der moeders met vier kinderen, „en in Sep tember een nieuwe blijde gebeurtenis.' !k wil graag iets minder goed eten, als e de kinderen maar beter en iets langer si-zoi-gd wisten overdag Het meeste respect had ik jnoedex's: vaak zélf niet geheel opge wassen tegen de rustig wiegende scheeps- vloer, soms ondanks eau-de-cologne, droog brood en allex-lei goedbedoelde deining. bewegingsvrijheid om vieze sigaretten peukjes te verzamelen of ergens in uit te glijden, en vooral de eerste dagen riep de luidspreker telkens weer: „Willen de ouders van een meisje, genaamd zich onmiddellijk naar het bureau van de chef-hofmeester begeven om hun dochtertje af te halen". Hier en daar wapperden luiers aan een geïmproviseerd waslijn, er was een oude Belgische boer aan boord, die uit Fx'ank- x'ijk emigreerde, samen met elf familie leden: hij zag er met zijn baardje, rij broek en pantoffels uit als een slordige oude kabouter, maar dan een kabouter die bijna niets anders deed dan met een wit email kamex-meubel sjouwen. Kikkerschenkels en scheermessen Op' de middag van de eerste dag passeerden we het eiland Wight, schoven later voorbij een paar onderzeeërs die radarvuur afgaven op een schietschijf, waar boven een kleine sperballon hing, zagen tegen de avond de schemergrijze kust van Cornwall. Ergens op het achterdek stond een matroos te orakelen te midden van een grote groep landrotten, die allen bezorgd waren voor de onherroepelijke zeeziekte. „Nou gane me straks stijf Noordstijf Noox-dna elke paar woorden keek ie rond of iedereen het wel begreep. „Dan komme we tussen de ijsberregeprach- voele leggeeen dag. Van te vore voel je de kou almaar ik moet opschiete, want die donderstraal van een masjienist het me nog een klussie op- gedrage En inmiddels zitten de meisjes Timmer mans zich al op het nieuwe vaderland te prepareren. Zij studeren uit een boekje vol Engels voor beginners. Er zijn hon derden van deze boekjes uit de hand bagage te voorschijn gekomen. Zij ver talen b.v.: Bij de dameskapper: Ik- wens een permanente golf. Herstelt U mijn pex-manente golf, s.v.p. Door de stad: Nogmaals hetzelfde (In een café). Kunnen wij een auto huren per uur om de bezienswaardigheden te bekijken? Of: Dagelijkse uitdrukkingen: Geef mij een lucifer als 't U belieft. Mijn beste My dear (max'dier) Mijn waarde My dear (mai'dier) Verder leren zij kikkex-schenkels, snep- pen-salmi en kramsvogel bestellen of prevelen in de kapperswinkel: „Dit scheermes doet mij pijn. Neem een ander". Het is te hopen, dat hün kinderen later, wanneer die eventueel nog Nedex-lands mochten gaan leren, dit boekje met vinden. Morgenvroeg zitten we op de lange Nieuws van en voor Voorschoten Uitvoering de Lente- klokjes" De kinderkoren van Riek Meyering hebben iji Leiden en omgeying een uit stekende reputatie. En terecht! Wat deze pittige dix-igenté met haar „Lenteklok jes" bereikt, verdient alle lof. Het be hoefde dan ook niet te verwonderen, dat de Gex\ Kerk van Voorschoten gister avond zo flink bezet was. Behalve na tuurlijk de naaste familieleden, die het optreden in 't publiek van hun doch tertjes en nichtjes niet graag zouden willen missen, komen er bij zo'n gelegen heid toch oojt altijd velen, voor wie een concért overigens eén zeldzame gebeur tenis-is. Maar. door kinderzang laten ze zich wel graag meenemen en vooral: vertederen. Nxx, het \yas werkelijk de moeite waard, naar de frisse meisjesstemmen te luisteren. Wat stonden- ze keurig en wal een scherpe aandacht hadden 'ze voor de dirigéhte! En. dan, het volkomen -rustig op- en afgaan van het grote, hoge po- Sportief werd bü de dames goede tweede dium! Alles was weer goed verzorgd: de D? 'slotavo-nd van de L.A.C. voor dames] uitspraak, de voordracht, de zuiverheid, meisjes leverde zowel bij de daniesjHet is wel moeilijk, wat die voordracht als bij de meisjes A en B overwinningen betreft, het juiste .midden te vinden. Een de Bataven. De organisatie was]straffe discipline, zoals mej. Meyering weer uitstekend- De uitslagenonderhoudt, achten we zeker noodzake- zijn: jiijk. Slaar dan dreigt tevens het gevaar. Kogelstoten meisjes B: 1/2 J. Goddijn dat de gevoelsaccenten wat te mecha- (Sportief) en M. Schroder (Bataven) 8.17; 3 H- Kennen (Bataven) 7-40; 4 R. Essen (Sportief) 6.37; Bataven 5% pnt; Sportief 4% pnt. Verspringen meisjes B: 1 M. Sandvos (Bataven) 4.30 M; 2 H. Keunen (Bata ven) 4.10; 3 R. Essen (Sportief) 3.62 M. Bataven 7 pnt; Sportief 2 pnt. 4 Maal 80 m meisjes A: 1 WIK 44.8; 2 Bataven 46.-; WIK 4 pnt; Bataven 2 pnt. Relais dames: 1 WIK 61.5; 2 Sportief I 64.-; 3 Batavenr 4 Nw. Br.; 5 Sportief II WIK 10 pnt; Sportief I 8 pnt; Bataven 6 pnt; Nw. Er. 4 pnt.; Sportief 2 2 pnt: Discus-werpen dames: 1 P. Veldhoven (Bataven) 28 30 M; 2 E. Heemskerk (Ba taven) 25.35; 3 A. v. d. Kloot (Nw. Br.) 23.35; 4 E. Mulder (Sportief I) 23.01; 5 S. Mulder (Sportief 2) -22.-; Bataven 19 pnt.; Nw. Br, 12 pnt; Sportief I 12 pnt; Sportief 2 7 pnt; WIK 5 pnt. De totaaluitslag werd: Dames: Bataven 108% pnt; 2 Sportief I 108 pnt; 3 WIK 96% pnt; Nw. Brunhilde 76 pnt; Sportief 2 -46 pnt. Meisjes A: 1 Bataven 29 pnt; 2 WIK 26 pnt. Meisjes B: 1 Bataven 34% pnt; 2 Sportief 19% pnt. Unesco-centrum niet in de open lucht Het Unesco-centrum in Amsterdam, dat Woensdag aankondigde, dat het'gis teren zijn kantoorruimte aan de Keizers gracht zou moeten ontruimen, behoeft zijn tenten niet in de open lucht op te slaan. Van vele zijden zijn kantoorloka len aangeboden en bovendien mag het centrum nog enige tijd in -het huidige pand blijven zitten. DE KOFFIEBON De nieuwe koffiebon (464 Algemeen) zal niet, zoals eex-st van officiële zijde werd medegedeeld, geldig zijn tot en 17 Juli. maar tot en met 17 Juni. LEIDERDORP Pinkstcrcollectc De Pinkstercollecle voor de Zending ir de Ned. Herv, Gem. heeft 397,03 opge bracht. hisch worden aangebracht Misschien dit laatste te verkiezen boven meer soe pelheid in de leiding, die denkelijk we) natuurlijke voordracht, maar tevens een kwalitatief minder goede klank zou opleveren Men is met kindei-en nu een maal spoedig en vaak ongemerkt over de grens. Rieck Meyering houdt zich blijk baar liever aan de veilige kant Het programma bevatte een mooie col lectie oudere en n-ieuwex-e liederen. Na 't „Lenteklokjes-koorlied", als steeds vaste inleiding, volgde een aantal lente liedjes.- „Naar buiten" (Brandts Buys), het refreintjes geblazen werd door kleurige koninginnedagtoeters, ,'t Vinkje" (Chesquiere) waren wel erg nooi. Bijzonder goed klonken ook „Kind ian -Holland" Molenaar) en „De Bx-ie- venbesteller" (Welbooren). De gecostu- meerde speelliedjes (b.v. „Boeren- liedje" en ,.Zeg. ga je mee") ontbraken De meisjes, die niet meespeelden, zongen beneden in de banken de illu- stx-atieve tekst geheel zelfstandig. Een mooi bewijs voor de zangroutine, die mej. Meyering haar korisljes bijbrengt. Zij kreeg bloemen en later nog een ingepakt cadeau. Truus Rensink-Zaalberg' (sopraan) zong verschillende liederen ter afwisse ling (o.a. „Madonnakindje", „Als' de ziele luistert", „Jezus' Bloemhof"). Zi deed het zuiver, met heldere stem er niet onverdienstelijke dictie. Piet Uiterlinden betoonde zich aan de vleugel een zeer beti-ouwbaar en muzi kaal begeleider. Het succes was voor eer belangrijk deel mede aan hem te danken Joh. Bloeder redt haar zoontje uit vyver Toen mevxv T. G. met haar zoontje i het Burg. Berkhoutpark wandelde, mist ze het 3-jarig zoontje plotseling. He bleek enige meters van de wal af in d vijver te drijven. Mevi\ G. begaf zich or middellijk te water en mocht het genoe gen smaken haar zoontje ongedeerd op het droge te brengen. Diefstal Uit twee niet afgesloten schuurtjes a 3 Rijndijk zijn enkele fietser - Uit het ene schuux-tje wordt ermist, uit het- andere war xesfietsen meegenomen, wai :en eindje verder is teruggevi Baldadigheid m de nieuwe neutrale kleuterschool de Prins Bernhardlaan zijn baldadig heden gepleegd en uit de zandbak is zand Motorrijder door hond ten val gebracht. de Leidseweg is de motorrijder P. F. B. uit Naaldwijk komen te vallen, doordat hij tegen een hond reed. De mo- irrijder kreeg enkele verwondigen. Geref. Blaimenvereniging. De agenda voor de laatste vergadering in de Geref. mannenvereniging in dit lizoen is gewijzigd en vermeldt thans, behalve bespreking over de te houden bondsdag, een inleiding over het onder- verp: „De Antichx-ist" door ds M. den Boer. De vei-gadering wordt hedenavond gehouden. Wie verloor zijn konijnen? Verloren: actetas met inhoud, groen gestreepte vulpen en rood gekleurd vul potlood in etui, 3 konijnen, bruin wollen et witte knopen, houten schot, donkerblauwe alpinomuts, hu'is- houdportemonnaie met inhoud, zilveren armbandje,een paar zijden xsen, damespolshorloge; trom- twee zakken peper, khaki 'over all, rode Parker vulpen, bruine linnen iltas, donkerblauwe glacé dames handschoen,' paar witte schoentjes met tar witte kousjes. Gevonden: vulpen, blank gevernist ihterschot van een auto, bos sleutels, iel vulpotlood, rood lederen pox;temon- lie met inhoud, fietstas met inhoud, groen kindex-wantje, bruin kinderwantje, nslagdoek, bruin jongensjasje, vulpen, srrekijker in foudraal, pas ten name in C. Toet,kinderschep, spa, badmuts. Burgerlijke Stand Geboren: Henrica P. A. d v G. H. de Bruijn en P. J. Koeleman, Van Kempen- Ondertrouwd: H. de Gier, 25 j., Bad- uisstx-aat 4 en Th. Grootendorst, 24 j.. Pauwenstraat 3. Overleden: N. Winsch, 79 j., weduwe v. J. J. van den Bon, Stadwijkstraat 19, Spreekuur bui'genieester De burgemeester houdt morgen spreèk- Rijkspostspaarbaiik Gedurende Mei werd op het postkan toor bij de rijkspostspaarbank ingelegd 38.918,36 en terugbetaald 20.090,99. Het laatste door dit kantoor uitgegeven boekje draagt het' nummer 12274. VALKENBURG Ernstig ongeval Gisteravond omstreeks 11 uur keerde een gezelschap dames van zijn reis naar Arnhem naar de eigen woonplaats terug. Vlak voor het einde vari de mooie tocht gebeurde er door tot nog toe onbekende oorzaak een dx-oevig ongeval. De heer C R. reed met zijn mosquito in volle vaart tegen de voorkant van de rijdende autobus. Geneeskundige hulp was spoe dig aanwezig en in het Academisch Ziekenhuis werd een zware schedelbasis- fractuur geconstateerd. Het x-ijwiel werd geheel vernietigd. ZOETERWOUDE Jonge Kerk De Jonge Kerk, afdeling Zoéterwoude vergadert op 18 Juni a.s. Er zal dan ge- oken worden over het werk van „Kerk Wereld". Tevens zijn er lichtbeelden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2