£rz- WIJ HEROPENEN 3 JUNI A.S. Drie jaar geëist tegen notaris, die fraude pleegde NIEUWE LEIDSCHE COURAPft WOENSDAG 31 MEI I95B Nieuwsflitsen uit de omstreken ALPHEN AAN DEN RIJN A.R.C. 1 en 2 maakten uitstapje de 5e keer in totaal gewonnen door de heer P. Bedijn, die hiermede definitief I beslag legde op deze trofee. De Banok en Het eerste en tweede elftal van de Al- Tissing wisselbeker werd gewonnen door phense vereniging A.R.C. maakten 2e p. ^e Groot, terwijl de Florat'ak ten deel Pinksterdag een verre bustocht, nl. naar viel aan A. Lindhout. ?-_P5ri0-.yaar twee wedstrijden wer-| Met hartelijke woorden reikte de voor zitter deze prijzen uit. De plannen voor het nieuwe seizoen werden vervolgens den gespeeld. A.R.C. 1 speelde tegen het eerste elftal van Dinxperlo, een stevige vierde klasser uit de Zondag-afdeling van de K.N.V.B. De Alphenaren speelden niet fortuinlijk, maar wisten toch een meer dan verdiend 22 gelijk spel te behalen. In deze wed strijd waren voor het eerst de oud-Al- phia-spelers Van Egdom en De Hoed de party.. Beiden komen in de a.s. c petitie voor A.R.C. uit. De Hoed, die langs uit Indonesië repatrieerde, speelde als rechtsbinnen een nuttige party scoorde een goed doelpunt. Van Egdom stopperde verdedigend niet onverdien- stelyk, maar zyn plaatsen was minder verzorgd. A.R.C. 2 behaalde op het reserve-elftal der gastheren een 10 overwinning. Goede A.A.V. '36-C prestaties Zaterdag namen leden van de A.A.V. '36-C deel aan de juniorenwedstrijd te Rotterdam. L. van Deuren wierp de dis cus liefst 38.02 m weg, waardoor hij 2e werd en bovendien het reeds op zyn naam staande club- en Goudse record met 6.30 m verbeterde. Op de 60 m C-jongens deed W. Laan, die voor het eerst uitkwan lang niet gek. Hij werd. in de finaie 5e in de tyd van 8.1 sec., waarmede hy het Goudse record egaliseerde. Hoe de Alphense athleten het op de nationale wedstrijden van „Holland" op Tweede Pinksterdag deden, vermeldden we ln ons blad van gisteren. Geslaagd Onze plaatsgenoot de heer C. A. Bos Jr is aan de Vrije Universiteit te Amster dam geslaagd voor het candidaatsexamen rechtsgeleerdheid. BENTHUIZEN Geslaagd Onze plaatsgenoot, de heer D. P. Ver heul, Dorpstraat 106, slaagde te Amster dam voor het diploma vakbekwaamheid kruideniersbedrijf. HAZERSWOUDE Opbrengst collecte De collecte ten bate van het Wel komst-comité voor de gerepatrieerde mi litairen bracht f 157.33 op. De Reisduif Wedvlucht met oude duiven vanaf Quivrain, afstand 197.82 km. In waren 96 duiven, die werden losgelaten om 12.15 uur met N.W.-wind. wolkt en zacht weer. De eerste duif werd geconstateerd om 3.24.44 cn maakte een snelheid van 1042.10 m per min., de laat ste prijswinnende duif kwam aan 4.12.48, met een snelheid van 835.70 per min. De uitslag is als volgt: P v Male 1, 2; W Bleeker 3 en 9: N v d Bosch 4 en 14; W G de Jongh 5, 6 en 16; Groen, 7, 10 11, 17 en 19; A H Fase 5 Vonk 12; R Lindhout 13: P J Fase 15 en 18; C v Veen 20. Een ere-prijs, beker, geschonken door de heer W G de Jongh, werd gewonnen met een aange wezen duif door A H Fase. Van Vitesse werd le kampioen W G de Jongh, 2i kampioen P J Fase, 3e kampioen P v d Male. Kampioen van de afgelopen Vi- tesse-vluoht werd R. Lindhout. LEIDERDORP KERKCONCERT Het orgel van de Ned. Herv. Kerk te Leiderdorp is één van die mooie acht- tiende-eeuwse instrumenten (we mener uit 1782), waarop de nakomende geslach ten trots kunnen zyn en het zich daarom als 'n ereplicht hebben te rekenen, het in goede staat te houden. Van tyd tot tyd moet zo'n orgel eens nauwkeurig gere videerd worden en, zo nodig, deskundig verbeterd. Dat is de kerkvoogdü van Leiderdorp nu ook van plan. Het pedaal gaat men uitbreiden en ongetwyfeld zal ook aan de hinderlyk „klepperende" ven tielen gedokterd worden. Het instrument is de kosten van deze verbeteringen méér dan waard. Verschillende registerstem- men zyn zeer fraai en de klank van het volle A^rk is edel getimbreerd. Het concert van gisteravond werd ten bate van het „orgelfonds" gegeven. Nu z'yn we, door ervaring geleerd, nooit op timistisch ten aanzien van de belangstel ling voor orgelvoordrachten. Maar een getal van ruim twintig hoorders is toch wel heel erg beneden de maat, temeer, daar ook nog de groteren uit het meis jeskoor „Viva la Musica" meewerkten. In Leiderdorp wonen toch zeker' nog wel meer liefhebbers van goede muziek? De organist Fred, de Nie speelde, be halve de „Fantasia" in A van Sweelinck, bekende werken van Bach (Passacaglia), Mendelssohn (6de Sonate) en Franck (3de „Choral"). De meisjes, aan de andere zyde van het orgel opgesteld, zongen liederen, o.a. van de organist (Ps. 131), van Theo v. d. Byl („Die müns herten vrede zyt"), een oud- Nederlands lied („Christus is opgestan- den") en een oud-Franse melodie. Ons respect voor het orgelspel en de eenvoudige, reine zang! Ds J. P. Honnef opende en sloot de avond. Joh. van W. De stormbal hangt uit. Herinnerd wordt aan de toneelvoor stelling die hedenavond wordt gehouden t.b.v. de Stichting 194045 „Ons Genoe gen" voert een stuk van verzet uit de jaren 194045 op. getiteld ..De stormbal hangt uit". Morgenavond vindt een her haling plaats. NOORDWI1K Kerkelyke benoemingen Door het college van notabelen is bij de Ned. Herv.- Gemeente te Noordwijk- Binnen als kerkvoogd herbenoemd de heer H. Kloos en in de vac. J. Lindhout is benoemd de heer Just Imthorn. Schaakver. „D. Noteboom" Gisteravond werd als sluitingsavond van het seizoen een geanimeerde gong wedstrijd gehouden met een 20-tal deel nemers. Tevoren werden de prijzen uit gereikt van de wedstryden om hef kam pioenschap van Noordwijk. De coupe van Sterkenburg was voor (Adve Voor behang en stofferen W. LAU Kerkstraat 15 Ter gelegenheid hiervan geven wij bij aankoop van behang ,10 KORTING! ruil met de heer J. M. de Ruyter; het overnemen in eigendom, beheer en on derhoud van de Wilgenlaan; grondaan koop ten behoeve van de bouw van een nieuwe Herv. school; veihoging van de bezoldiging wethouders en presentiegeld raadsleden en leden der raadscommi missiën; beschikbaarstelling spaarbank boekje voor de 10.000ste inwoner; brand verzekering van de 106 gemeentewonin gen in plan „Klein-Langenhorst". Kastiewedstrljden Zoals voor de jongens van de hoogste klassen van de lagere scholen voetbal wedstrijden worden gehouden als voor wedstryden voor de schoolsportdag. zul len door de meisjes kastiewedstryden gespeeld worden, Deze zullen onder lei ding staan van mej. Jansen en de heer Scheepmaker te Voorschoten, Ze worden gespeeld op het WLV-terrein De indeling luidt: Dinsdag 6 Juni Herv schoolRK meisjesschool; Woens dag 7 Juni. Geref. sohool—Openbare school; Donderdag 8 Juni Geref. school Herv. school; Dinsdag 13 Juni Herv. schoolOpenbare school; Woensdag 14 Juni RK meisjesschoolGeref. school; Donderdag 15 Juni RK meisjesschool Openbare school. Mej. Jansen zal de 2e, 3e, 5e e wedstrijd leiden. De eerste en vierde wedstrijd staan onder leiding van heer Scheepmaker. Benoeming Chr. onderwijs Tot ondewijzer aan de Hervormde school alhier is benoemd de heer C. Maarsen uit Herveld. bekend gemaakt. De traditionele Kerst wedstrijd wordt ook dit jaar gehouden, terwijl er een nationaal tournooi aan verbonden wordt. Voor dit tournooi zul len acht van de sterkste Nederlandse schakers worden uitgenodigd. De beker voor de gongwedstrijd werd eveneens gewonnen door de heer P. Bedijn. NOORDWIJKERHOUT Burgerlijke stand Geboren: Jozef W H z v J van Bohe- men-de Winter; Cornelia C C d v J A Hulsbosch-van Ruiten: Petrus G M G Geerlings-Goes; Johannes R A z Wl*ran der Sterren-Willemsen. Ondertrouwd: P J Smakman 27 j enA M T Langeveld 22 J. RI1NSBURG Vereniging ,,Het Spinozahuls". Zaterdag wordt in de raadzaal de al gemene vergadering gehouden vereniging ,.Het Spinozahuis". Na afloop hoopt men een bezoek aan het Spinoza- huisje te brengen. VOORHOUT Raadsagenda De gemeenteraad komt Vrijdag bijeen. e agenda is: voorstel tot vaststelling vergoeding 1949 voor vakonderwijzeres nuttige handwerken; idem tot vaststel ling voorschot voor vakonderwijzeres nuttige handwerken; idem tot verbete- uitbreidmg van het pompstation van het gemeentelijk waterbedrijf: idem tot vaststelling van een plan tot herzie ning van het uitbreidingsplan in onder delen; idem tot vaststelling van een rio leringsplan. Het pompstation Reeds geruime tijd hebben B. én W. aandacht geschonken aan de toestand, waarin thans het pompstation zich be vindt. Voorzieningen moeten worden ge troffen. Het instituut voor de drinkwa tervoorziening adviseert het bouwen van •waterkelder van vierhonderd m3. De huidige van 45 m3 is veel te klein variaties in het waterverbruik op te vangen. Ook het aanbouwen van diénstruimten is noodzakelijk. De totale raming bedraagt f75.000. De financiering en ander zal lopen over een tijdvak van 50 jaar. B. en W. verzoeken de werken ondershandf aan te besteden en te gunnen. VOORSCHOTEN Uit de agenda van de raadsvergadering Hedenavond om 8 uur komt de ge meenteraad in openbare zitting byeen^ De agenda is nogal gevarieerd en bestaat uit 24 punten. Om. zal besproken den: de medewerking aan de Herv. school de invoering van een nieuwe teken- methode en het vak handenarbeid; uit kering van 5 over het 2e kwartaal het gemeentepersoneel; wyzl- ging van de verordening op de keurings- Duitse Jeugd'' te Berlijn heeft toch nog dienst van vee en vlees; vertioging van een botsing tengevolge gehad. Duizenden de keurlonen slachtdieren; medewerking anti-communisten in Helmstedt hebben het bestuur van de Congregatie van gisteravond de teugkeer van West--Duitse de H. Catharina van Senen (Huize Bij- communistische jongeren naar hun steden dorp) voor de aanschaffing van school-1 belemmerd, toen deze, de „Internationale" meubelen en bovendien voor leer- en I begonnen te zingen. De Helmstedters hulpmiddelen voor de R.-K. meisjes- trokken de communisten hun blauwe sohool; aankoop van grond van de diaco- hemden uit, verscheurden hun vlaggen en de Ned. Herv. Gem.- en grond-1 staken hemden en vlaggen in brand, WARMOND Warmonds Fanfare Op het muziekconcours te Zuilen be haalde Warmonds Fanfare met 465 pun- eerste prijs in de ere-afdeling fanfare, met 1-29 punten een eerste prijs de marswedstrijd terwijl in d< wedstrijd een tweede prys werd behaald. Voetbalwedstrijd Morgenavond om 7 uur zal op het voet- balterrein van „Warmunda" een voetbal wedstrijd plaats vinden tussen het per soneel van de gemeente Voorhout en da! van de gemeente Warmond, waarvan dc opbrengst ten goede komt aan het Ko ningin Wilhelminafonds. Het belooft eer zeer interessante wedstrijd te worden. Men verwacht zeer veel sportliefhebbers. Blyven de oievaars? hebben een bezoek ge bracht aan deze gemeente en hun nest dat al jaren onbewoond is, bezichtigd. Of zij zullen -blijven dient te worden afgewacht. Schoolbouw Onder leiding van de architecten Van Oerle en Schrama te Leiden zal binnen korte tyd een- begin worden ge maakt-met de bouw van een RK meisjes school op het terrein achter huize ,.St Liduina". De school zal geheel gelyk- vloèrs worden gebouwd terwijl men ei rekening mee houdt dat zü nog kan wor den uitgebreid met twee lokalen en eer gymnastieklokaal. De communistische blauwe hemden weiden uitgetrokken De Pïnksterdemonstratie van de „Vrije Nieuws van en voor Katwijk KATWIJK Burgerlijke stand GEBOREN: Dirkje W.. d. v. G. Blok J. Vooijs; Maartje, d. v. H, Hoek van Duijn; Corne'lis, z. v. N. Noort M. Laban; Trijntje J., d. v. J. van Duijn E. Barnhoorn; Dirk, z. v. W. Schaap A. Hoek; Judith, d. v. G. Pronk Vlieland: Bernardus C. G. M., z. H. J. Oostdam en H. M. A. Vester; Janna, C. Haasnoot en C. van Duiven voorde; Pieter, z. v. R. Geijteman en C. in der Plas. ONDERTROUWD: Tj. Hoekstra en J. L. Ravensbergen; J. van Duijn en A. van Beelen; C. van Sandijk en J. Vlieland; H. de Mol en A. van Duijn; J. Wijbenga A. A, E. Meijvogel. GETROUWD: F. Spierenburg en J Haasnoot; J. Haasnoot en C. Koelewijn P. Brussee en C. Ouwehand; C. Haasnoot M. van der Boon; D. van Ryn er Remmelawaal; C. de Vreuigd ei in Duijn. OVERLEDEN: G. Ouwehand, 25 j.. Haasnoot, 45 j., geh. m. H. Haasnoot; A. de Jong, 83 j., wdr van N. van der Plas. KATWIJK AAN DEN RIJN Brand in maalderij In de maalderij van de heer Oostdam naast de molen brak brand uit. Direct werd er groot alarm gemaakt, zowel te Katwijk aan den Rijn als te Katwijk aan Zee. Uitgerukt werd met twee wagens het materiaal te K. a. d. Ryn. Met drie stralen op de motorspuit en één groep op de waterleiding werd het vuur zodanig gesmoord, dat men een uit slaande brand wist te voorkomen. Het uithalen van stro en hooi vergde veel tijd, maar na enkele uren had men alles toch onder de knie. De brandweer van het vliegveld hoefde niet in actie te komen. KATWIJK AAN ZEE Schoorsteenbrandje In de Burgersdijkstraat, nummer 14, brak een schoorsteenbrand uit bij de familie K. De brandweer, nauwelijks terug van de brand te Katwijk aan den Rijn, was het vuur spoedig meester. Geref. Gemeente Vanavond om half 8 spreekt in het kerkgebouw van de Geref. Gemeente aan de Remisestraat dr C. Steenblok uit Gouda. Met kennis naar zee! Ook op de visserijsehool in onze ge meente was vorige week goed te mer ken, dat na Pinksteren het grootste ge deelte van de haringvloot zou uittrekken naar de verre visgronden. Een groot aan tal candidaten, die zich voor een van de «is hadden aangemeld, kon de laat ste dagen voor het vertrek naar zee de rijkscommissie voor de stuurlie den examens bewijzen de kennis zodanig te hebben uitgebreid, dat men voor een diploma in aanmerking kwam. Bij de te Den Haag gehouden examens geslaagd voor het diploma van schip per bij de verre visserij onze plaatsge noot W. Ouwehand Czn, schipper van de Sch. 64, voor het eerste deel van het plaats- i de VL 85 de Rotter- diploma van stuurman bij de zeevissery slaagden W. v- d. Boon Czn. stuurman van de KW 168, T. Haasnoot Jzn van de KW 175, beiden alhier, en Thom. Vink van de KW 32 te Noordwijkaan Zee. Voor het tweede gedeelte van het diplo ma van stuurman slaagden genoten C. Zandbergen va en J, van der Plas Gz-n va damse motortrawler „Antje' Bij de vanwege de centrale i sie voor de stuurliederiexamens visserijsehool alhier gehouden zijn geslaagd voor het dienstdiploma van schipper op zeevissersvaartuigen: Jacob v Duijn Czn, schipper van de KW 53, Jac Haasnoot Hzn, schipper van de KW 114 Geslaagd zijn voor het dienstdiplo ma van stuurman op zeevissersvaartui gen: Huig Haasnoot, stuurman van de IJM 272, D. v. d. Bent, stuurman va BU 33, B. de' Haas Kzn, stuurman de KW 72 en Corn, de Mol Mzn, stuur man van de IJM 74 Verder slaagden voor het certificaat van kennis van de internationale bepa lingen ter voorkoming van aanvaringen op zee en de toepassing daarvan: Jac- van Duijn Czn, schipper van de KW 53, Jac- Haasnoot, schipper van de KW 114, H. Haasnoot, stuurman van de IJM 272, Corn, de Mol, stuurman van de IJM 74, L. van Duijn Gzn van de KW 23, H. van Duijn Jzn van de KW 140, A. Hoek van de KW 70, Jan Haasnoot van de KW 18, Jac van Duijn van de KW 3, W. Guijt Wzn (momenteel in dienst bij de Kon. Marine), Z. Schaap van de KW 37, J. van Rijn van de KW 45, A. Ouwehand van de KW 107, C- Ruwaard van de KW I, Corn. Schaap van de SCH 64, H. van Duijn van de KW 124, P. de Haas Pzn de KW 5, J. van Dijk Jzn van de KW 44, Nic. Messemaker Azn van de KW 104 en W. L. v- d. Plas Lzn, schipper de KW 44, allen alhier. Ook slaagde dit certificaat A-rend Hazenoot van de KW 76, wonende te Noordwijk aan Zee. Allen werden opgeleid aan de vis serijsehool alhier. „De Rijnmonders" De postduivenvereniging „De Rijnmon ders" hield een wedvlucht vanaf Quie- vrain. afstand ongeveer 206 km. De dui ven werden gelost om 12.15 uur met ".W.-wind en bewolkte lucht bij zacht 'eer. De eerste duif werd geconstateerd oml5.29.37 en bereikte een snelheid van pér minuut. In concours waren 114 duiven, De uitslag was als volgt: 12 Jac Heemskerk; 2 8 14 27 en 29 J Aanhane; 3 7 15 21 en 25 Kr Schaap; 4 en 16 A. van Egmond; 5 D. J. Kleen; 10 C. Schalkers; 9 en 24 Varke- visser-Meijer; 11 en 23 A. de Vreugd; 13 en 17 A. J. Degens; 18 J. van Delft; 19 N. Verkaik, 20 D. de Koning; 22 Jac. Ravensbergen; 26 A, Heemskerk; 28 A. Grimbergen. Nog een brand. Tweede Pinksterdag werd de brand weer gealarmeerd voor een uitgebreide brand op de gemeente vuilnisbelt in de Noordduinen. Na een paar uren hard werken kon men met zand en water de zaak blussen. Hoog en laag water Donderdag 1 Juni: hoog water 3.20 en 15.50, laag water 11.34 en 23.58 uur. Vertrouwensman stopte het ene gat met het andere (Van e r verslaggevers) Op schandelyhe wyze heeft notaris A. J. M. K. te Den Haag gedurende een aantal jaren met de hem toevertrouwde gelden geknoeid. Volgens zijn eigen verklaring eigende hy zich daardoor circa ƒ60.000 van cliënten toe. Een oude dame, krankzinnige, die onder curatele stond en een charitatieve instelling behoorden tot de slachtoffers. Drie jaar gevangenisstraf met aftrek preventief oiste gistermiddag de Officier by de Haagse rechtbank tegen deze frauderende vertrou' Reeds in oorlogstijd was het geknoei begonnen. Volgens verdachte, omdat hij toen zoveel geld nodig had voor aankoop levensmiddelen. Het duurde tot 1949 alvorens het geknoei werd ontdekt. Een jong accountant had opdracht ge kregen de jaarstukken van bedoeld countantskantoor in orde te brengen, ontdekte al spoedig dat giro-strookjes waren vervalst en deelde zulks aan zijn opdrachtgever, het Centraal Bureau van bijstand voor het notarisambt, mede. Er werd een onderzoek ingesteld, waarbij aanvankelijk bleek, dat een be drag van f 100.000 niet verantwoord was. Doch notaris K. hield vol dat het f 60-000 Hij bekende valse handtekeningen te hebben geplaatst, waardoor o.m- een af geloste hypotheek niet werd afgedragen aan een bejaarde cliënte- De revenuen ten bate van een krank zinnige stak de notaris in eigen zak en goederen v^n een charitatieve instelling eigende hij zich eveneens toe. Als getuige-deskundige verklaarde de heer P. J. M. Eskens, dat reeds in de toestand in het notariaat van dachte niet best was. doch in 1946 de balans vry gunstig, totdat eind 1949 de knoeierij werd ontdekt. Verdachte zei tekort aan personeel te hebben gehad om de administratie goed te kunnen verzorgen, waarvoor hij per soonlijk geen animo had. De Officier vond het minder juist dat in het notariaat steeds eerst wordt ge tracht de zaken ambtelijk te regelen, alvorens de justitie in een zaak wordt gemengd- Dit is geen gelijke rechtsbe deling hetgeen echter wordt ondersteund door een Overheidsbesluit, waarbij men Kon. onderscheiding voor N.Z.H.-nestor Het was de nestor der N.Z-H.V.M-, de heer A. van Zijp, die vanmorgen om streeks half twaalf afscheid heeft geno men van het -bedrijf waar hij 48 jaar heeft gewerkt als wagenvoerder-bestuur der. Tevens nam afscheid de heer J. van Duivenboden, in dienst adj.-controleur met 37 dienstjaren. O a. werd het woord gevoerd door de directeur, de heer J, Jurrissen, die de diensttijd van de heer Van Zijp releveerde, die eerst op de paardentram en later op de Stadstram heeft gestaan. De loco-burgemeester, weth. Van Schaik, kon mededelen, dat het H.M. de Koningin had behaagd de Oranje-Nassau Orde in brons toe te ken- aan de heer Van Zijp. Verder spra ken nog de hoofdinspecteur de heer D. M. v. d. Vijver, de chef van de exploi tatie, de heer Thomassen en de afdelings chef, de heer J. W. Jansen, In dichtvorm bedankte de heer Van Zijp voor het ge- bodene. Waarom weinig animo voor zendingsopleiding? Dc leiding van de zendingshogeschool te Oegstgeest heeft aan de theologische gezelschappen aan de rijksuniversiteiten de gemeentelijke universiteit van sterdam een rondschrijven gezonden de mogelykheden, die Oegstgeest vo< studenten biedt. Er wordt de nadruk op gelegd, dat het zendingswerk niet liquidatie verkeert. Verontrusting wordt uitgesproken over het feit, dat zo weinig theologen zich voor Indonesië aanmel- Opleiding soc. werksters gewenst „Evangeliseren, een te betalen schuld". (Van een onzer verslaggevers) „Evangeliseren een te betalen schuld". Met een toespraak over onderwerp opende ds W. A. Wiersinga van Baarn gisteren de driedaagse con ferentie van het verband van evangeli- satie-commisies der Geref. Kerken Woudschoten. Er is een rapport over de arbeid onder de massajeugd gereed gekomen; het is in studie bij de generale deputaten. Ook is een eenvoudige Bijbelcursus gereed. Na de huishoudelijke vergadering sprak ds Th. Delleman van Groningen over „Evangelisatie en sociale zorg". Hij kwam tot de conclusie, dat de maat schappelijke werkster ten volle als zo danig erkend moet worden, doch ook een eigen opleiding dient te ontvangen. De eigenlijke conferentie werd gisteravond geopend met een rede van ds A. J. van Sluijs van Den Haag-West over ,,Het ver band van de arbeid der kerk naar bin nen en naar buiten". Vanmorgen sprak prof. dr J. H, Bavinck over „De abso luutheid van het Christendom". KATWIJK AAN ZEE Het jubileum van de heer Volbeda De morgen te houden receptie i.v.m. het 40-jarig ambtsjubileum van- de heer Volbeda zal niet in de Oranjezaal worden gehouden, maar in de Oranjeschool in de Varkevisserstraat. Een mensenleven is nog altijd meer waard Behalve de „Henk" KW 56 (schipper J. d. Plas uit IJmuiden, redery C. Ouwe hand Sr), die wegens een warmloper terugkeert, vaart ook de „Borneo" KW 127 zo snel mogetijk naar het Zuiden. De „Borneo" (schipper C. v. Duyri, rederij Joh. Parlevliet Lzn) heeft nl. een opva rende, ïydende aan blindedarmontsteking overgenomen van de KW 175 „Onderne ming" (schipper J. Groen, van dezelfde redery). Men achtte een mensenleven dus meer waard dan de kans om de „eer- ïieuwe", welke kans thans voor de „Borneo" verkeken Is. De „Borneo" loopt sneller dan de „Onderneming". Eenderde logger vaart de „Borneo" tegemoet om de zieke over te nemen. zich dus heeft neer te leggen. Verdachte was nog tijdens het ambtelijk onderzoek in de gelegenheid gesteld de tekorten aan te zuiveren met hulp van derden doch het lukte niet. Voortdurend zweeg K- bepaalde feiten, hetgeen het onderzoek zeer bemoeilykte. Wegens verduistering en valsheid geschrifte, luidde de eis 3 jaar m-a. president wees op geruchten, als zou gedurende de oorlogsjaren door bepaalde transacties veel geld hebben verdiend, hetgeen verdachte ten stelligste ont kende. De raadsman, mr. E. van Haersma Buma zei, dat reeds in 1928, voo. benoeming tot notaris, verdachte onder behandeling was van een psychiater, op grond waarvan pl. een psychiatrisch on derzoek wel gewenst achtte. Verdachte ontbreekt elk besef van verantwoorde lijkheid, terwijl ook persoonlijke standlgheden hem in de moeilijkheden hebben gebracht. Uitspraak 13 Juni. LIEP POSTBODE IN OPGESTELDE VAL? Een halg jaar wegens diefstal van brieven geëist. Wegens diefstal van ongeveer 400 brieven werd gisteren voor de rechtbank te Maastricht legen de 26-j. postbode N. H, H. uit Sittard zes maanden gevan genisstraf geëist. Sedert 1940 werden er op het postkantoor te Sittard regelmatig poststukken gestolen, Om de dader in de val te laten lopen, stuurde men di verse brieven, welke met een specjaal poeder waa-en bestreken, naar een be paald adres. Toen op 13 Febr. j-1. een dezer brieven niet aankwam, werd ter stond het gehele postkantoorpersoneel met kwartslampen gecontroleerd, waarbij op de vingers'van H. enige korrels van het poeder werden aangetroffen. Op dit feit grondde de O. v. J. zijn bewijs. De postbode ontkende echter alle schuld. Nederlandse dierenvanger met jachtbuit terug Met het s.s. Modjekerto keetr morgen uit Sumatra in ons land terug de Neder landse dierenvanger Jan H. van Geuns. Ais jachtbuit, bestemd voor Diergaarde Blijdorp in Rotterdam, heeft hij o.a. bij zich 2 Bali-koeien, 9 tijgers, 3 pythons, 1 beer en 120 apen. Onze Marinevliegtuigen oefenden De Nederlandse schepen, die deel namen aan de vlootoefeningen in de golf van Biscaye, verlieten gistermiddag Brest op weg naar Rotterdam. Ze wor den er morgen verwacht. Tijdens de Pinksterdagen sloegen de Nederlandse opvarenden een 'goed figuur bij sportwed strijden op de Britse Implacable. Van daag, werd nog e,en eenvoudige vliegoefe- nlng gehouden met Mitchells van Val kenburg en Firefly's van de Karei Door man. Morgen zullen 240 leerlingen van de eerste H.B.S. in Rotterdam, dii hebben geadopteerd, aan boord zyn. Eerst 22.500, nu gratis De gemeente Enkhuizen heeft van dc heer S. Groot het huis waarin burge meester Haspels woonde, voor hij naai Bussum vertrok, ten geschenke gekregen Enige maanden geleden stelden voor, het huis van de'heer Haspels- te kopen voor f 22.500, doch de raad vond de prijs te hoog. Het pand zal dienen als ambtswoning voor de nieuwe burgemees ter. De Nederlandse sleepboot Thames versleept thans een 9000 ton groot Duits doik, dat in het kader der herstelbetalin' en aan Frankrijk is afgestaan, van Kiel :aar Nantes. Jeugdconferentie na jubileum viering N.B.J.B. De Ned. Baptisten Jeugdbeweging, die op Tweede Pinksterdag haar zilveren jubileum in Hengelo (O.) vierde, had de Dinsdag er aan vast geknoopt om haar twintigste nationale jeugdconferentie te houden. Ds G. Vegter van Groningen werd als voorzitter geïnstalleerd. Ook gisteren hield de secretaris van hei wereld-jeugdcomité, de heer Joel Sören- uit Stockholm, een toespraak, Ook ds R. Reiling uit Hoogezand en ds Jac. de Jong uit Emmererfscheidenveen voer den nog het woord. PRIJSVRAGEN HAAGSCH GENOOTSCHAP Het „Haagsch genootschap tot verdedi ging van den Chrlstelijken godsdienst" heeft een gratificatie van 200 toege kend voor het antwoord, dat onder het motto „Ars longa, vita brevis" is inge zonden op de prijsvraag „In hoeverre vertoont de oude Christelijke letterkunde Orphsich-Dyonysische sporen?" De vol gende prijsvraag (te beantwoorden 1 Mei 1952) luidt: „Het Haagsch genoot schap vraagt een vergelijking van Prot. R.K. Ned. historiografen uit de Her vormingstijd". Secretaris van het genoot schap is dr A. H. Haentjes, Emmalaan 12, Baarn. Ned. zweefvliegrecord i heer B. Seelen van de Venlose Zweefvliegclub heeft het na-oorlogs record zweefvliegen op zijn naam ge bracht door met zyn toestel van Venlo aar Bielefeld in Duitsland te vliegen, an afstand van 170 km. Russisch graan naar West-Europa De economische commissie heeft een Russiscvhe aanbod ontvangen van leve rantie van Rusisch graan aan West- Europa. terwyl Rusland eveneens een graanconferentie zou willen houden. Het aanbod zou gebaseerd zijn op de internationale tarwe-overeenkomst en het graan zou worden geruild voor West- Europese exportartikelen, welke niet on- zich inge. bekende uitvoerbeperkingenj marine v Gerard Hoek als detective (Van een onzer verslaggevers). „Het zal nog veel moeilijkheden met zich brengen om de televisie in Christelijk Nederland ingevoerd te krij gen, omdat de televisie een combinatie is van radio en film. Maar in Amerika zijn er al verschillende godsdienstige uitzendingen geweest", vertelde de heer Gerard H Hoek ons, voor hij gisteren met de Nieuw Amsterdam naar New York vertrok, om daar (alsook in Zuid- Carolina en Boston) de televisie-moge- lykheden voor de N.C.R.V. te bestude ren. „In Amerika is men zelfs bezig jongelui uit Christelyke kringen op te leiden tot medespelers in Bijbelse dra ma's voor de televisie." Gerard Hoek gaat in Canada zijn tweede opdracht vervullen. Die is van de Ned. emigratiecentrale: een repor tage maken over de omstandigheden waaronder de Hollandse landverhuizers leven. Hoek heeft een „kastje" by zich. een draagbare „sound-mille", waarmee hy zijn indrukken wil vastleggen. Hij heeft heel wat brieven van luisteraars by zich, met het verzoek, even „oom Arie" of „tante Neeltje" op te zoe ken. Verder is hy ook nog particulier detective. Hij moet zoeken naar een zekere Hendrik Jansen, een Amerikaans piloot die in Winterswijk ondergedoken is geweest en waarvan men sinds de be vrijding niets meer gehoord heeft. De N.C.R.V.-man denkt tot 2 Augustus weg te blijven. Nalatenschap van KNIL- militairen Uitkering a pari nog niet aan de orde In antwoord op vragen van het Twee de Kamerlid De Graaf (KVP) heeft nister Götzen bevestigd, dat de afwikke ling der nalatenschappen van militairen door de KNIL-administratie in zeer veel gevallen uiterst traag is geweest, zodat velen nu nog moeten wachten op nala tenschappen, die reeds jaren geleden opengevallen. Dit is voornamelijk te ten aan de chaos bij de Japanse capitu latie, bovendien kwamen later moeilijk heden in verband met de transferrege lingen. Thans is er overleg met het In donesische hoge commissariaat in Neder- De vertraging, welke na de souverei- nlteltsoverdracht ontstond, is uitsluitend het gevolg van het ontbreken bevredigende regeling en niet van spe ciale maatregelen. Bij het overleg werden mede de jong ste maatregelen van de R.I.S. ten aan zien van de deviezen en het geld ter sprake gebracht. De vraag of de ministers bevorderen willen, dat aan de erfgenamen, althans aan wezen en weduwen de financiële latenschappen a pari worden uitgekeerd, komt pas aan de orde als het overleg met de R.I.S. niet tot een bevredigende oplossing zou leiden, aldus de minister. MEER INLICHTINGEN VOOR DE EERSTE KAMER De commissie voor de wijziging van het reglement van orde der Eerste Ka mer heeft voorgesteld, vaste commissies ln het leven te roepen, opdat de Kamer over bepaalde onderwerpen van rege ringsbeleid meer inlichtingen kan ont vangen. In verband met het constitutio nele karakter der Kamer moet het contact zich beperken tot het ontvang' van inlichtingen. De vaste commissies zullen zijn: Eén voor buitenlandse po litiek, bestaande uit de voorzitter leden, één voor internationale economi sche samenwerking, bestaande uit vijf leden, één voor uniezaken, de West en Nieuw-Guinea, bestaande uit vijf leden Unie van niet-communistische landen voorgesteld Studenten over internationale rechtsorde. „Wij stellen voor, dat de niet-commu nistische landen zich verenigen tot een federale unie, ter bevestiging en beveili ging van een sociale en internationale rechtsorde, waarin de universele klaring van de rechten van de mer volle worden verwezenlijkt", aldus het rapport van de economisch-juridische commissie van de in Amsterdam gehou den studentenconferentie over het werk der Verenigde Naties. Een minderheids rapport wenst een derde macht tussen de Ver. Staten en de Sowjet-Unie. De conferentie is gisteren met lunch besloten. 17.000 Deelnemers aan Avond vierdaagse Van 14 tot en met 17 Juni zal de jaar- lykse avondvierdaagse op 55 plaatsen in Nederland worden gehouden. Er zullen ruim 17.000 deelnemers starten. Weer 13 millioen voor Schiphol nodig Voor uitbreidingswerken op Schiphol vragen B. en W. van Amsterdam een nieuw crediet van bijna 13 millioen. Sinds 1947 is voor dit doel al 33 mil lioen verleend, terwijl er voor 18V2 millioen herbouwd werd. ENGELS JACHT MET KAPOTTE ZEILEN GERED De reddingboot President Jan Leis heeft gisteren het Engelse zeiljacht Donna T, dat bij de Nieuwe Waterweg lag met alle zeilen kapot gewaaid, vei-, lig in Hoek van Holland gebracht. Het schip had vier personen aan boord was de laatste boot, die deelgenomen had aan de Harwich-race. Afrikaner en Boereseun De 80-jarige generaal Smuts lijdt aan longontsteking, nadat hij reeds verschei dene dagen bedlegerig was geweest, ten gevolge van heupjicht. Zijn toestand is bevredigend. Gisteren heeft hij nog desniettemin gesproken in de stadszaal te Johannes burg, waar hem ter gelegenheid van z'n verjaardag het ereburgerschap werd aangeboden. Hij- spoorde Engels en Afrikaans-sprekenden aan, verenigd te zeide: „As Afrikaner en Boeresun wil ek mij volk uit die diepte van mij hart bedank vir die eer wat hulle mij bewijs". Smuts herinnerde nog aan zijn eerste ontmoeting met de toen krijgsgevangen Churchill en zeide: „Sedertdien zijn onze betrekkingen gestadig verbeterd" Zestig „vrije" Oostduitsers vluchtten naar het Westen Sedert het begin van de Pinkster- demonstratie te Berlijn van de „Vrije Duitse Jeugd" zijn 60 leden dezer orga nisatie naar West-Berlijn gevlucht. DE KUNST VAN HET BOODSCHAPPEN DOEN Goed inkopen is een kunst, die men j al doende leren moet. Een ervaren huis- j vrouw neemt niet licht zó weinig brood, dat er tekort is of zóveel, dat er halve j of driekwart broden overblyven, om oud j en smakeloos te worden. Zij koopt haar I groenten misschien voor twee of drie da- gen tegelijk, maar zorgt wel, dat blad- i groente het eerst gebruikt wordt, daar die immers snel verlept, terwijl bijv. i kool, wortelen, koolraap, uien, stoofpe- I ren en -appelen zonder bezwaar een poos kunnen blyven liggen. Ook daarom is het practisch om tevo- ren in grote lynen een plan te maken van hetgeen er de gehele week gegeten zal worden. Zo'n plan voorkomt daarbij I veel onnodig geloop' en gereken bij de andere leveranciers van benodigdheden voor ons middagmaal: de slager, de vis handelaar, de kruidenier, enz. Is het bo vendien geen prachtig middel om de zo nodige variatie in ons menu goed in het oog te houden? Overleg is ook hier het halve werk. j Geen huisvrouw wordt echter een goede inkoopster, zonder ook haar ogen flink de kost te geven. Dank zij vooral de !:-uringsdiensten komt het in ons land I zelden meer voor, dat er bedorven of bepaald ondeugdelijke waar verkocht wordt. Verschillende artikelen hebben vaste prijzen, waar men ze ook koopt. Er is echter nog wel een degelijk prijsverschil, dat niet door verschil in kwaliteit ge rechtvaardigd wordt en ook ziet men menigmaal artikelen, z.g. koopjes, waar- aan eigenlijk iedere stuiver verspild is. Onze smaak en die van de gezins leden speelt meestal een grote rol bij het boodschappen doen en daarover valt moeilijk te twisten. Zonder dat we het zelf merken, zijn het echter dikwijls louter vooroordelen, die ons het „rond- komen" moeilijker maken dan nodig Is. j Hebt U bijv. wel eens gebakken mosse- j len of haring of andere vis inplaats van vlees geprobeerd? Eten Uw kinderen i hun boterhammen alleen met muisjes of i strooisel «rop en niet met appelstroop, j plakjes appel en ramenas of radijsjes? j (Laatstgenoemde beleggingen zijn goed koper en gezonder!). Drinken zij heus alleen maar flessenmelk? In dat geval zoudt U nog losse melk kunnen nemen voor pap, koffie e,d. waarvoor ze im mers toch gekookt moet worden. Het j prijsversch"'1 is die moeite wel waard! Eendeneieren zijn groter dan de groot- ste kip-eieren, hebben evenveel voe» dingswaarde en kosten vrij wat minder. Gebruik ze bij Brussels'lof en groenten- sla, waarvoor U immers toch de eieren hard kookt. Zij kunnen ook het vlees eens vervangen. Gesneden groente kan een uitkomst zyn, als men in tijdnood verkeert. Be denk daarbij wel, dat ze niet gratis schoongemaakt kan worden en dat de voedingswaarde van de groende er onder lijdt,-wanneer het snijden lang voor het gebruik gebeurt. Verpakte artikelen zijn als regel duur- jr maar niet altijd beter dan die welke worden uitgewogen. Het z.g. kleinbrood ongeveer tweemaal zo duur als ge- on brood, dat precies dezelfde samen stelling heeft. Seizoengroenten zyn het soedkoop&t en hebben zeker zoveel voe dingswaarde als de met veel kunst en >rg gekweekte primeurs. Dit zyn enkele wenken voor het bood schappen doen. De ware kunst echter kunnen wij U niet leren; die moet ieder zichzelf door toewijding en ervaring eigen maken. MARKT- EN VISSERIJBERICHTEN IJMUIDEN. 30 Mei. Aanvoer 4860 ki6- :n. Prijzen per kg: heilbot 165—106, grote >ng 198-172, groot middel tong 189—171, kl. liddel tong 103—160, tong I 110—88, Idem II 88—70, tarbot I 148—103. kg: tarbot II 41—37.50, idem III 35— De premier van India, Nehroo, heeft zich ingescheept op het vlaggeschip der marine van India voor zijn reis naar Indonesië. idem IV 35—27 tongschar 47—41, grote schol 47—32, groot middel schol 50—35, klein middel schol 48—35, kleine schol I 46—18.50, tem II 22—8, schar 25—8, makreel 21.50— 40, grote schelvis 31—20.50, groot middel jhelvis 31.50—22, klein middel schelvis 34.50 -23.50, kleine schelvis I 32.50—24, idem II 24—14,50. wijting 18—13,' grote guld 27—17, middel gul 20.50—12.50. kleine gul 17—11.50, e leng 25, ham 49—43. kleine wolf 36.50 poontjes 12—7.40, muilen 14.50—8, grote poon 31.50—^0, klein middel rode poon 30—29, kleine rode poon 30.50—8. Per 125 kg: kabeljauw 138—55, koolvts 39. leng 47, wolf 74—57. Katwijk aa-n den Ryn, 29 Mei. Tuin- bouwoverzicht: Vorige week spraken wij de verwach ting uit, dat het de volgende week wel oor bepaalde producten als spina- kropsla een „doordraaiweek" zou kunnen worden. Dat is ook geschied- Vooral in de eerste dagen ging er veel de mestvaalt en naar het vee. Toen in het laatst der week de aan- verminderden en het weer iets koeler was geworden, liep het iets beter. Maar niettemin staat het er voor de naaste toekomst toch niet erg rooskleurig wel voornamelijk omdat Duits land niet of onvoldoende afneemt. Ook door de conservenfabrieken waarop ge rekend was dat deze flink zouden af nemen, werd zeer weinig gekocht. Spinazie ging voor de minimumprijs in f 6-40 tot f 9 en liep later nog op tot f 10 per 100 kg. Bospeen aanvankelyk nog tot f 53, liep terug naar f 32 per 100 bos in de eerste soort. En bloem kool, waarvan nogal wat werd aange voerd uit België uit de omgeving van Mechelen, kon zich handhaven op f 40 tot f 50 in de eerste kwaliteit. Spoedig •den van dit artikel grote aanvoeren verwacht rond Delft, Rotterdam en in het Westland- Met sla liep het slecht- De zijn byna geheel van de volle grond en overal groot. Dat had een grote prijsdaling ten gevolge. Eet nu slaf Een al vitamine! De notering varieerde f 2 tot f 2.90 per 100 stuks. Rabar ber ging aanvankelijk ook niet vlot; de markt haalde zich later weer op; de prijs varieerde van f 5.50 tot f 11.70. De laat ste prei waarvan de kwaliteit niet best meer was. ging voor f 20 tot f 30 per 100 kg. Aardbeien, waarvan de aanvoer steeds toeneemt gingen vlot weg en er werd ook nogal voor export gekocht met een notering van f 0.35 tot f 0.50 per doosje van f 200 gram- Radijs ging ma tig voor f 3-40 tot f 5.50 per 100 bos. In het algemeen is men pessimistisch gestemd. Laten we hopen, dat deze vrees ongegrond zal blijken te zijn. KATWIJK A/D RIJN. 30 Mei. Groente veiling: spinazie 8.80—9, sla 2 10—3.30 ra- :r 5.20—7,50, postelein 13—16 sla-uien ■1.25, spitskool 9—10. kervel 2.4Ó—2.90, per 100 kg; radijs 2.40-^-5.50. bospeen 2347, peterselie 48, selderie 5.20—5 30, illes per 100 bos; bloemkool IA 16—24, idem' IB 12—23, idem C 8—8.10 per 100 stuk6: aard beien 0.70—0,90 per doosje van een y3 kg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 4