Enkele reis: ASTEN (de Peel-Nederland) OAKVILLE (Manitoba-Canada) Wekelijkse keuring in Haarlem Een vaarwel tot de Katwijkse vissers van de mijnenvegers af Origineel idee werd met groot enthousiasme ontvangen „Buitenlust" te Oegstgeest heeft „jubileumplan" uitgevoerd Vlaggetjesdag Luisterapparaten voor schepen NIEUWE LEIDSCHE COURANT I •WOENSDAG 31 MEI 1950 „DE POT MET.... PIEREN" Ut •si, (Van een onzer verslaggevers) di Voor ruim dertienhonderd Nederlanders waren dit vreemde weken. Man- eilnen liepen ineens op een gewone werkdag met niets om handen over lCi hun grond de grond leek hun eensklaps vreemder en tegelijkertijd dierbaarder dan ooit. Vrouwen zetten zich plotseling midden in de wan- 30 hopige drukte neer op de enige stoel in het huis, die nog vrij was: reeds was dit huis onherkenbaar, maar het naderend afscheid deed hen dierbare herinneringen in herkennen. De kinderen beleefden ^róveel ongewone dingen, dat elke dag opnieuw een opwindend feest van onvermoede gebeurtenissen werd. Theoretisch kan men nog terug, prac- Wat zou er nu volgens de statistieken optisch echter sloot één brief 'n heel leven met deze drie zoons gebeuren? tijaf. Het was en officiële, zakelijke brief, De oudste zou met 7197 andere jong: et met een aantal nummers, de naam van boeren zijn vader opvolgen. Resten ei beroep kiezen, in de industrie of het am bacht terecht. Bleef de laatste, behorend tot de „onverteerbare" rest van 4.474 per jaar. Was er thans nog plaats voor „spon- tande afvoer"? Kwam er bij die 63 pet zelfs nog niet een groot aantal anderen ..vrij" door samenvoeging van versnip perde bedrijven, sanering der bedrijfs- ede geadresseerde en deze naam in ver band met de naam van een nooit ge- anlziene vreemdeling: daaronder tenslotte aode maand, waarin men ..werd verwacht". kwam een avond, dat men voor het oijlaatst in het huis sliep; soms was het 't oahuis. waarin men dertig, veertig jaar had, waarin kinderen waren ugeboren en dierbaren gestorven. Het was - T J De enorme wachtkamer (Alexander- j,j#traat 23, Den Haag) met het verguld j'besbucte plafond, de mededelingen: jNiets op de grond werpen. Verboden te jroken. Papier en afval in de bak. Verbo nden in de serre te komen", en de grote ^rechte banken langs de muur. had de jp sfeer van alle wachtkamers. ,'j Er zaten mensen, die niejs te doen dan lijdelijk te wachten op het afroepen van hun naam; op de grond .DisPee kinderen. 'd( Midden op tafel, recht tegenover ^„..Maple-Leaf'-plaat aan de muur. stond oeieen opvallend klein reiswiegje. waaruit ■geluid kwam: een- klaaglijk dun geluidje. had het kind honger; .het was j nog maar vijf weken oud. or.< -De Canadese dokter heeft 't behoor- ;offlijk onderzoekt", zei de vrouw. ..maar we o«iijn gelukkig allemaal goedgekeurd". G De andere kinderen maakten hun Zon- 3 dagse goed vuil op de vloer, klommen op de banken, wilden naar buiten, ir ten honderd keer verboden worden, is) ,.Het is een heel avontuur en 't meest iei, zie ik nog tegen de reis op. maai Ldoen het voor hen. voor de kinderen wordt het hier niks meer". Het waren gezonde, blozende, blon- de kinderen van buiten. Ik keek op- i nieuw in het reiswiegje: de jongste zot ve] later alleen maar van verhalen weten, P|dat-i_e in Nederland geboren was. Voor hemzou het leven pas beginnen na die wachtkamer en na de gang naar het Ge westelijk Arbeidsbureau, en na de ein- deloze beraadslagingen thuis, die daaraan vooraf zijn gegaan, en na alle voor- en tegens, de goede raad van buren, de be- -ingen en zorgen, het eventuele ver zijner groot-ouders. Was Nederland- inderdaad te nauw was er voor deze jongste boerentelg ir t de reiswieg hier geen plaats meer, wai het inderdaad zo. dat de ruim tien mil- 2 lioen Nederlanders ongeveer op eikaars tenen stonden? Brood en mik a Per ..Volendam" vertrok o.m. de fami- 2 lie Timmermans. Zij gaan hun oudste zoon achterna, die reeds een jaar :4' Canada is. Een getrouwde dochter zal nog met haar man en kinderen volgen. De vijf, die thans met vader (56 jaar) en moeder (57 jaar) meegaan (2 jongens) waren allen geboren, nadat Timmer mans in 1927 in de Peel onder Asten op een pas ontgonnen gebied was komen wonen. Hij liet daar nu een boerderij van 16 ha achter, zou in Canada als onder geschikte, voorlopig als knecht van een vreemde Canadese baas, die hem één jaar huisvesting en loon had1 gegaran deerd, geheel opnieuw beginnen. Voor de derde keer. want in Ï945 was bij de bevrijding zijn boerderij afgebrand en was hij al zijn vee kwijt geraakt. Hij had ■j gezwoegd en geploeterd, gezorgd en ge- zweet, het wintergraan en het grasland stonden er goed bij. ergens geurde 'n geel blok koolzaad, maar hij had zijn laatste Nederlandse tarwe gedorst en de boer- derij was thans verkocht „Wij hebben het altijd goed gehad". zei de vrouw. ,.wij hadden goed de kost, maar Nederland is net een pot vol pieren. a In Timmermans zijn tijd ging het nog net: die waren thuis met zes jongens, ze hebben allemaal een boerderij gekregen Nog net. Nou zouden we de oudste de boerderij kunnen overdoen en die zou dan z'n hele leven krom kunnen liggen onder de schulden aan zijn andere broers en zusters. Er zijn er nog genoeg, die beweren dat ze het Brabantse brood niet willen ruilen voor Canadese mik, maar Timmermans zegt: In Canada staan jullie allemaal gelijk aan dezelfde lijn. Wie daar het hardst werkt en het hardst spaart, wordt het eerste boer. Wanneer wij afscheid nemen hier. is dat voor het leven, kun je wel zeggen, maar ik zeg maar zo: de hele wereld is van God en mij is de Canadese grond ook goed om in begraven te worden 20.000 Per jaar Of zij ooit het „Landbouwkundig Tijd schrift" las. was niet zeker. Laatst be toogden ir A. Maris en drs M. Visser hierin o.m. dat er tot 1962 gemiddeld per jaar 19.451 agrarische jongeren op de arbeidsmarkt zullen komen Drie (met de schoonzoon mee vier) boeren jongens-Timmermans waren bij deze 19.451 inbegrepen. voering, verdergaande mechanisatie Maris en Visser rekenden zelfs voc in 1962 afsluitende periode met een c com-plette groep agrariërs van 100 125.000 man, voor wie alleen emigra tie of industrialisatie uitkomst bieden De vrouw van Timmermans noemde deze cijfers niet; zij sprak van een ..pot met pieren", en één jonge zelfstandige boer, die verder z'n hele leven krom zou moeten liggen. Cijlers en leugens Waarschijnlijk had zij minister Van den Brink's memorie van toelichting op de rijksbegroting 1950 al evenmin gele- Deze industrialisatie-blauwdruk zoekt voor onze bevolkingsaanwas een uitweg door het scheppen van 215 000 extra plaatsen in bestaande en nog te vestigen industrie. Of de beide zoons Timmermans zich in deze nijverheids-levensstaat gelukkig zouden voelen, bleef natuurlijk de vraag, afgezien nog van het feit dat deze uit wijkmogelijkheid momenteel nog verre van gerealiseerd was, terwijl men niet alleen rekening moest houden met het feit dat het plan enorme financiële en andere offers van het Nederlandse volk zou vragen, maar dat het welslagen mede afhankelijk moest worden gedacht nog twee. behorend tot de overblijven de 63 pet ongeplaatsten (12.254). Hier- werd in het verleden één zoon (met 40 pet. 7780) „spontaan" afgevoerd: deze ene zoon kon bijvoorbeeld een vrij internationale ontwikkelingen en conjunctuur. Toen ik met het gezin Timmermans kennis ging maken, toonde de moeder mij ook baar schrift Engelse woordjes. Ze had twintig lessen gehad, het was te weinig, zei ze. maar met dat Engels -zat ze toch niet zo te zweten". Misschien had ze zelfs 't bekende gezegde „There are lies, there are damned lies and there are statistics" wel al kunnen vertalen. Logen al deze stastistieken? Men kon tegenover al het benauwen de cijfermateriaal nog een derde hou ding aannemen: niet emigreren, niet ..af vloeien" naar een mogelijke plaats in de nijverheid. Men kon de deskundigen, die mensen, bevolkingsdichtheid, geboor te-overschot etc. van elkaar aftrokken, ze bij elkaar optelden als waren het dode waarden, men kon deze statistici wan- Velden wilden door dit cijfermateriaal niet overtuigd worden, schudden 't hoofd over onrust en pionierschap en wat zij dachten „te weinig vertrouwen in de Macht. Die niet met getallen rekent". Sommigen zeiden: ,.De besten gaan het land uitanderen noemden alle emi granten -schorum". weer anderen be weerden dat iemand, die zijn best deed en vol vertrouwen was in de Voorzienig heid, wel altijd werk voor zijn handen en brood voor zijn kinderen vinden zou. En voor de problematische Canadese mik liet men zeer veel in de steek; de eigen vertrouwde omgeving, het geestelijk kli maat. waarin men was opgegroeid, de beveiliging van de gezonde gezinsband van buiten af. Bibliotheek en accordeon De oudste zoon van de familie Timmer mans had het in Canada minder gelukkig getroffen; hij was terecht gekomen in het Frans sprekende Quebec, zijn „sponsor" (contractuele werkgever) was niet van de bestan geweest, en hij had uit pure ellende al diverse malen terug naar huis willen komen. ,.Hij huilde, toen-ie -hoorde dat we tóch de boerderij verkocht hadden, waar zijn vader zoveel zweet op had laten val len. Maar hij weet nog niet dat we Dinsdag op de baat gaan.Ik zeg maar zo: mensen zijn overal mensen, en hier deugen ze ook niet allemaalwe heb ben ons niet laten afschrikkenEn of ons gezin het ginds goed zal hebben, ligt ook veel aan ons zelf; we nemen een blokfluit mee en een accordeon, een hele bibliotheek en goed wat nieuwe kleren.. dan kunnen we vooruit Door een slaapkamer vol nieuwe kle ren (..voor duizenden guldens") waadden we naar de bibliotheek. Deze romanti sche boerin, nam o.m. mee: ..Het Ei en Ik". „Onder de zon van Satan", ..De Mantel". „Het Diëet". ..Ik verkoos de vrij heid". ..Moby Dick" -Kristin Lavrans Dochter". „Multatuli", -Het Lied van Bernadette" en nog tientallen andere boeken. Aan meubilair werd alleen het aller noodzakelijkste ingepakt (in een kist van 14 kubieke meter), terwijl de rest door de nieuwe boer was overgenomen Zou deze oude boom nog te verplanten jn in nieuwe grond? Toen ik wegreed, opnieuw de bossen door, langs wintergraan en grasland, met1 de horizon de torens van Asten Liessel, een streek waar iedereen elkaar kende en hielp, waar scholen waren er de taal niet vreemd was. waar deze men- wortel hadden geschoten, taaie hard werkende boerengeslachten lang, moest ik denken aan wat deze durvers me bij het afscheid hadden gezegd: ..We rekenen erop. dat 't tegenvalt en daarom de tanden maar op elkaar Van dit, van dat, van alles wat (Van onze speciale medewerker) Zo gaat dat!.De tulpen zijn nog niet eens allemaal van de baan er stond nóg een vaasje of wat of een nieuwe periode is ingeluid: van irissen, anemonen, ranonkels, gladiolen en noem- maar-op. Twee beste collecties Hollandse irissen kwamen uit Noordwijk: van de Ver. Cul turen en van Gebrs. Passchier. Eerstge noemde firma toonde naast H. C. van Vliet en een witte sport van deze blauwe iris, de fraaie gele Van Wieringen, de witte White Perfection en wat op irissen- gebied nog meer naam en faam mag heb ben. Bijzonder opvallend was ook Alb. v. Nierop: vaal-grijze vlag met ei-gele lip. Van de Gebrs. Passchier die tussen twee haakjes over een vroege tuin schij nen te beschikken, want alles was van buiten gesneden! vielen de volgerj|e op: de witte Albino, de Princess Irene, crème vlag met warm-oranje lip en de vermaarde korenbloem-blauwe prof. Blaauw. Op pyrethrum-gebied was er ditmaal Jammer, dat er niet méér meekonden Mooie boottocht naar de Hoek, maar nog mooiere bustocht terug Van onze wcer-wat-bijgekomen verslaggever) an schipper Kobus Groen gisterochtend eens moeten zien, toen r Schiermonnikoog de KW 175 Onderneming op korte afstand *n dankbaarheid en trots lag er in haar blik, die zich had gi het dek heenlopende en daarna plotseling stilstaande zwarte roen had haar ook ontdekt. Wij allen aan boord van de Schier- Na veel hoofdbrekens gunstig resultaat Wanneer men een „beetje" geluk heeft men vindt een enkele keer verhuizen el eens leuk, dan moet men in Oegst geest gaan wonen. Jong getrouwd trekt men in een gedeelte van een der duplex - ingen, breidt het gezin zich uit dan gaat men een paar huizen verder in een eengezins-woning wonen en zijn de kin deren tenslotte zo ver. dat zij zelf be hoefte krijgen aan een gedeelte van een duplex-woning. dan trekken vader en moeder in een woning voor ouden van dagen, slechts een paar deuren verder. Ter zake: de woningbouwvereniging -Buitenlust" in Oegstgeest heeft gister middag verschillende genodigden, onder het haast voltallige college va T. in het bestuurshuis aan de Flores- straat ontvangen en hen rondgeleid mningen van bouwplan V of, zoals oorzitter. de heer H. Boom, het noemde, het ..jubileumplan". Dit plan be helst 8 ééngezins-woningen. 12 duplex- woningen en 2 woningen voor ouden van t was niet alleen het bouwvolume, i.a. de architect, de heer H. van der Heyden, hoofdbrekens heeft bezorgd, vooral de bouwprijs van f31.50. Men had de keus tussen helemaal niet bouwen of op de genoemde basis. Er is gebouwd en hoewel de voorzitter moesl zeggen, dat de huizen nog vele tekort komingen hebben zijn gezicht glunderde. De ééngezins-woningen konden niet wor den geverfd, er zijn geen afrasteringen voortuintjes zijn zeer klein. Daar tegenover staat dat de huizen voldoen de eisen van een modern comfort. Ieder huis heeft een douche-cel en een ;r voor warm en koud water De woningen vóór ouden van dagen hebben geen bovenverdieping, maar de ruimte is desondanks heel aardig, er zijn toch drie kamers. Ook de andere woningen mo gen er zijn. alles blijkt echter, hoe men met te en geld heeft moeten woekeren geen hoekje is onbenut gelaten. Slaakt men bij het zien van de nog niet inge richte woningen nog wel eens de ver zuchting: kan men hier wel gerieflijk n?. dit wordt anders wanneer men de huizen ziet. wanneer ze zijn ingericht ■vas daarom een goede gedachte om i D. één ééngezinswoning en één duplexwoning geheel te laten inrich ten. De bedrijfsleider van V. en D heer G. M. Gribnau vertelde, dat reeds enkele jaren aan het experimen teren is met de inrichting van duplex- woningen. Het grote probleem is de wo ning zo in te kleden dat men zich- er kar bewegen als in een gewoon huis. Het verschil met de niet ingerichte huizen was inderdaad enorm en het laat zich aanzien, dat er na goede voorlich ting voor verschillende beurzen wel gun stige resultaten zijn te bereiken. Uit de nieuwe huizen aan de Rijnzlchtweg heeft men bovendien nog een riant uit zicht. Vanaf vandaag zijn de huizen drie we ken lang (behalve 's Zondags) te bezich tigen voor het publiek van 105 uur en van 79 uur. -Buitenlust" heeft gewor steld met de woningnood en al valt nog wel wat te wensen, de resultaten van nü mogen er toch zijn. Komt er een rijwielpad, nu de rails weg zijn Opbreken van de rails vordert flink. De tramrails in de bollenstreek zijn voor een groot gedeelte opgebroken. Uit Lisse en Sassenheim zijn ze geheel ver wijderd, maar in Hillegom is het nog niet zo ver. Ook tussen de dorpen is men al een heel eind met de werkzaamheden ge vorderd. Het slaat nog niet vast, wat er met de vrijgekomen weggedeelten zal ge beuren. Er gaan stemmen op om langs dit weg gedeelte van Leiden naar Haarlem een tweede rijwielpad aan te leggen. De be strating in de dorpen is van tijdelijke aard. Nadat de weg de nodige -zetting" heeft ondergaan, kan de Rijkswaterstaat eerst overwegen of voor herprofilering van de weg de nodige fondsen bestaan. Men wil de z.g.n. „kinderhoofdjes" af schaffen. De vervanging van deze keien door gewone klinkers vordert echter een zo hoog bedrag, dat de werkzaamheden over enige jaren verdeeld moeten wor den. Het zal niet mogelijk zijn de gehele Rijksweg te asfalteren, omdat enkele ge deelten op veengrond liggen, o.a. in de buurt van Lisse-Sassenheim. U had de vrouw Hr Ms Mijnenvege voorby voer. Wat vestigd op de ove figuur. Schipper G nionmkoog verheugden ons daa ii de snelboot, wat in Schipper Groen is thans 64 vaak zou hij al zijn uitgevaren? Maar nog nooit had zijn vrouw het vertrek op deze wijze kunnen gadeslaan. Toen de uitnodiging haar bereikte, wilde die eerst niet aanvaarden. Toen kwam schipper met het krasse gezegde: „als jij niet gaat, vaar ik ook vrouw ging en we geloven niet, dat zij er spijt van heeft gehad. Van het deinen der boot had zij geen last. Haar ook varende dochter, gehuwd met een v al Alleen al die dankbaarheid in de blik van vrouw Groen had het plan van de directie van onze bladen, om twee mij nenvegers te charteren, kunnen recht vaardigen. Maar in velerlei opzicht mag. naar we menen te kunnen zeggen, de zeetocht een succes worden genoemd. Slechts één restrictie moeten we maken: het was zo jammer, dat niet meer per sonen van de gelegenheid konden pro fiteren. Maar dat kón dan ook niet! Het is een machtig mooi gezicht, die dansende loggers in „volle" zee- Niet lachen om dat „volle" alstublieft- Er stond bovendien een behoorlijke deinin; Het is ook een mooi gezicht, als stuk voor stuk nadat de overtollige vlaggen zijn ingehaald, de zeilen worden gehe sen. Met volle kracht gaat het visgronden, waar de vissers vandaag tegn de middag hopen aa-n te komen. Hier en daar neemt een sterke broer zwakkere op sleeptouw. In deze v tocht-ter-zee mag niemand achterblij- blijven. Daar is ineens de Janna KW 163. Reder B. G. Lammens schiet naar bakboord, om sohipper J. van Dryn een laatst (en hartelijk) vaarwel' toe te roepen. Ieder een ziet kennissen, allen zwaaien. Kat wijk wuift zijn loggers uit! Even vóór ons, dan wei vaart collega-veger Roompot. Aan boord zyn Vlaardingse en Scheveningse nen en vrouwen. Zy staan onder hoede van luitenant-ter-zee-2e klasse J. F. R. Kempers, jvy onder die van Itz 3c klasse J. M. Schalkwijk. Dat zyn beiden nen van stavast en van formaat. Hun inferieuren weten wat zorgen voor mee varenden en wat dienst-doen is. Op onze Schiermonnikoog blykt een voortreffe lijke gemeenschapszin te bestaan. Alle lof voor deze mannen, wier houding le vende propaganda voor onze marine be- betekent. Als we nog eens.en alweer een keer langs de uiteinden der IJmuidense ha- venpieren zwenken, zetten steeds meer loggers koers N.N.W. Het hospitaal kerkschip „De Hoop" doet hetzelfde, dominee en dokter aan boord. Een coaster „Nijenburgh", passeert ons. En op de Schiermonnikoog worden de eerste Werkelijk, we menen het goed te heb- Advertentie A.S. ZATERDAG OP DE MARKT EN IN DE WINKEL Grote aanvoer van NIEUWE HARING tegen de laagste prijzen. Gestoomde Makreel 65 cent per pond (Als paling zo vet) Zure Haring 9 a 10 stuks 50 cent A. SWANENBURG lste kraam vanaf de Hoogstraat, d. Hoffstraat 26 Lelden ben uitgehouden. Het eerste uur of an derhalf. Maar toen was het dan ook ra dicaal mis. amosyt en alle goede raad gevingen ten spijt. Dat was zo ter hoogte van Katwijk. Was de vis, die we daar gevoerd hebben, nog haring geweest we hadden 't een, overigens wrange troost gevonden. Brrr, haringjacht, uitvaart, loggers, mijnenvegers....... één hoop: Hoek van Holland! Betty van Tongeren en haa-r vriendin deden het niet minder. Dick Kruyt heeft ze „uitgepottelefeerd." En dat in schone Katwijkse klederdracht! De heer Nic. van Beelen toonde zich verstandi ger en standvastiger, maar op zijn beurt moest hij zijn broer Willem ondersteu nen. De laatste vertegenwoordigde met de heer J. C. Tieleman het comité .Actie Zeehaven." Voor de Katwijkse Middenstands-Cen trale waren aanwezig de heren G A. Ouwerling en J. Hopper.-brouwer. namens het gemeentebestuur de heer D. C. van Leeuwen, voor de rederijen de heren B G. Lammens en Nic. Ouwehand Azn Over die allen is helaas niets bijzonders te melden Ze hebben zelfs het „gedeelde smart is halve smart" niet willen be trachten. Ook ds J. J. van der Krift En dat voor een dominee. De goedge- maagden (wij niet) hebben veel kunnen opsteken van de tekst en uitleg va heer C. Varkevisser- Hij was uitgenodigd als directeur van de visserijsc'nool, heer H. Groen als hoofd van'de brei- school. Toen de contouren van de Hoek gingen aftekenen, leefden de patiënten weer op. Er stond een bus klaar voor de terugtocht naar Katwijk. In Wassenaar werd de deelnemers een consumptie geboden. De heer D. C. van Leeuwen bracht namens het gemeentebestuur de dank aan de directie van ons blad De heer J. Hoppenbrouwer deed dat namens de K.M.C de heer B. G. Lam mens voor de reders en de heer Nic. Beelen sprak in de bus een woord dank. Die dank was wederzijds: we den het een voorrecht, deze dag te mogen organiseren! ER GROEIT EEN BOOM Om Leidens dam kampioenschap Veel winstpartyen in tweede ronde. De tweede ronde om het damkam pioenschap van Leiden leverde veel winstpartijen op. In de hoofdklasse speel den P. Olivier en Th. Uittenbogaard een onregelmatige flankpartij. Met enige fraaie combinaties wist Olivier ver door dringen van de zwarte schijven in het .-urn met stukwinst af te straffen. De rest was een kwestie van techniek. In het middenspel van de partij tussen W. Blom en J. van Doorn (Franse ope ning), werd Van Doorn door een prach tige combinatie verrast. Hij kon direct larna opgeven. De uiterst moeilijke gesloten Utrecht- variant van de Hollandse opening werd gehanteerd door F. Franken en W. Later- Laterveer offerde op de 40e zet een schijf, zag daarna het verkeerde hiervan overige uitslagen zyn: le kl.: A. v. d. ReijdenC. B. Janssens 20; W. v. d. Reijden—P. Redegeld 11; W. v. d. Reij denJ. Vermeulen 11; C. B. Janssens— F. Lardee 20; 2e kl.: P. ZeegersW. Stoute 0—2; E. de Wekker—C. Klinken berg 20; B. W. BeltJ. A. v. Gent 11 Rijnsb. Boys won ditmaal Katwyk- wisselbeker De uitslagen van de Zaterdag en Maan dag gespeelde voetbalwedstrijden or „Katwijk"-wisselbeker tussen elftallen van Katwijk en Rijnsburgse Boys luiden: Katwijk 1Rijnsburgse Boys 1 0—0; Kat wijk 2Rijnsb. B. 2 01; Katwijk 3 Rijnsb. B. 3 31; Katwijk 4Rijnsb. B- 4 12; Jun.: Katwijk (a)Rijnsb. B. (a) 20; Katwijk (b)Rijnsb. B- (b) 01; Adsp.: Katwijk (a)Rijnsb. B. (a) 11; Katwijk (b)Rijnsb. B. (b) 11. Rijnsburgse Boys behaalde in de wed strijden 9 en Katwijk 7 punten, waar door de Boys de beker voor een jaar mee naar huis mochten nemen. Ontwikkeling van de Israëlische visserij Een proefvaart op de Noordzee? Haifa, 30 Mei (I.EP.) Het visver- bruik in Israël is gestegen van 9.616 ton ln 1945 tot 20.393 ton in 1949. De Israëli sche regering wil de visserij bevorderen en heeft daartoe voor 1950 een bedrag van I. 200.000 ter beschikking gesteld. Er bestaat sinds een jaar de „Fisher men's Union" (Bond van Vissers), die onlangs haar eerste vergadering heeft gehouden te Haifa. Deze bond telt thans honderd leden. Er zijn plannen in voor bereiding om een proefvaart te houden met een groot vissersvaartuig op de At lantische Oceaan en de Noordzee, ten einde te bezien of zich de mogelijkheid voordoet hieruit lering te trekken ter bevordering van de Israëlische visserij. Op 16 Juni wordt te Deventer de jaarvergadering gehouden van de broe derschap der can^idaat-notarissen. Prof. mr M. H. Bregstein en notaris A. Prakken zullen prae-adviseren over „De onher roepelijke volmacht". I brachten naast de meer bekende aanwin- sten zoals Emma. Eileen May Robinson etc. een stel zaailingen. May Princess, j een zacht-karmijnrode sport van May Queen kreeg het get. v. verd. en dat was dan ook het enige succes, dat de fa Olie mans behaalde. Want de cerise-rode Belle Cerise, een puike aanwinst, is al op de hoogste sport van de getuigschriften- ladder geklommen. En die nieuwe aan winsten zoals de bleek-rose Mont Rose en de nog fletser gekleurde Princess Ma rijke. die bovendien nog akelig flodderig van vorm is, waren zö uitgesproken ma tig, dat het toekennen van een getuig- -chrift vermoedelijk een hoongelach zou hebben ontketend. En de zaailingen van J. de Jong? Och, ook daar viel niet hard over te juichen. Behalve één: de dubbele witte nummer twee: stukken beter van vorm dan Emma en een stengel zö ste vig. dat het een mirakel was. Maar deze liep de keuringscommissie met een hoof se minachting voorbij. Raadselachtig! De dubbele rode Hindenburg is vast geen slechte aanwinst, maar de vorm doet te veel aan Emma denken, om de eveneens getoonde Lord Roseburry te kunnen ver- Een prachtige inzending gladiolen was er van de Haagse kweker L. A. Hoek, die trouwens ook op dahlia-gebied be hoorlijk uit de voeten kan. Een voor treffelijke „smoky" was Sheik. Eén der mooiste in dit genre. Een enorm lange staart produceerde de licht zalmrose Am ber Prince, terwijl ook de koper-gele Marechal Niel een voortreffelijke indruk maakte. Golden Pride met geel omrande rode vlek in de keel mocht er eveneens wezen. Maar de beste van alle was toch wel de al meer bekende Dutch Master, wit met rode vlek. Lange, best gevorm de staart en prima stand! Verder toonde deze firma nog een hele ris aanwinsten in lila en blauw, die echter wat „proppe- rig" van staart waren. De fa F. J. v. d. Ven, Hillegom, toonde anemoon mr Fok ker en Sylphide in hoogstaande kwali teit. De bekende bijgoed-kweker G. Meijer uit Uitgeest bracht een St Brigid- selectie en G. Twaalfhoven, Uitgeest, pre senteerde een collectie Perzische en Turkse ranonkels van de koude grond. Esperanto als leervak op de scholen? Het jaarcongres van de Esperante- raad te Mainz. waaraan ook Nederland deelnam, bepleitte Esperanto als leervak op de scholen in te voeren. In Augustus 1951 volgt een wereldcongres. „uitgespannen": van links naar rechts mevr. Groen, ievr. Van Duyvenbode. (Hè je je horretje brau nog niet leeg, Betty?) (Foto D. Krflyt) V1SSERIJGOLF In de Verenigde Staten is een hulpmiddel voor de scheepvaart vonden. Met behulp van dit .instrument is de stuurman op de brug van een schip in staat bij dichte mist geluidsignalen van andere schepen op te vangen, zelfs wanneer die zo zwak zijn. dat zelfs men' sen met een scherp gehoor ze niet kun' Als ..oren" van het toestel fungeren vier volkomen waterdichte microfoons. De „hersens" van het toestel worden ge vormd door een meter, die zich op de brug bevindt. Wanneer één der microfoons door ge- Juidstrillingen getroffen wordt, kan do navigator aan de hand van de metei nagaan uit welke richting het geluid komt en of de geluidsbron zich dichtbij of ver af bevindt. De ingenieurs, die het toestel geconstrueerd hebben, verklaren, dat het toestel de radarinstallatics niel vervangen kan, doch dat het buitenge woon scherpe oren toevoegt aan d scherpe ogen van deze installaties. De moeilijkheden der Belgische visscry Enige tijd geleden brachten wij het bericht, dat de Belgische regering de import van vis weer had vrijgegeven. Dit betekende een lichte opleving voor de Nederlandse markt. De Belgische visserij was over deze maatregel echter allesbehalve te spreken, blijkens een ar tikel in het Belgische „Nieuw Vissoherij- blad". Dit leert ons tevens, dat het ook n België lang geen koek en ei i: isserijwereld en dit moge dan tot op zekere hoogte een overigens schrale t zijn voor de Nederlandse collega Sedert de invoer vrijgegeven werd. ve: acht men in de Belgische visserij ee catastrofe. De schulden van de reders zijn sinds 1946 met meer dan 400 pet toe genomen. Eind 1949 bedroeg de totale schuld meer dan 300 millioen francs, 24 millioen. Dit brengt met zich dat niemand meer geld ir, serij durft te beleggen. De prijzen op de vismarkten zyn door de import sterk gedaald. Het probleem van de de vismeelfabrieken gaat, België niet vreemd. In één week ging 61.000 kg vis de „pufscihuit" in. De visserij tolt voorts 455 werkloze vissers en totaal van 2000 vissers aan de kust. Men verwacht, dat dit aantal nog aanzienlijk zal toenemen. WERELDRECORD VISVANGST? ABERDEEN, 27 Mei. (I.E.P). Een Schots vissersvaartuig, de „Ellina" uit. Aberdeen, schijnt een wereldrecord te hebben behaald door na een reis van 20 dagen naar de wateren van IJsland terug te keren met 58 ton heilbot en 3 ton an« dere vis, in totaal dus 61 ton. De bot leverde 7.783 op. de rest 100. Aanzienlijk betere Maandagmarkt De prijzen van de Maandagmarkt wares zowaar goed te noemen. De grote schol liep zelfs op tot 41 en over het algemees was er een vlotte koopkracht en een gre* tige handel. De grote schol ging voor ex port naar Engeland, maar de kleine schol, die in het begin van de afslag 1517 noteerde, liep later terug tot 14. Grot< tong bracht hei niet verder dan 1.91 Goede kwaliteit Noordzeekabeljauw braoht 74 per kist op, maar de wijting bleef op dezelfde prijs staan: 1416 per kist en dc tarbot werd zelfs iets goedkoper: 1,10 de kilo. Als gevolg van deze verbetering in de markt za/t er eef lichte opbloei in de besommingen. Al was de tongaanvoer gering, toch maak ten de weekloggers aardige reizen, voor al door de betere „onderkanCprijs". De KW 168 was de hoogste met 3160. De andere varieerden van 2000 tot 2800, naar gelang de motorkracht. De trawler Bloemendaal maakte 10.200 en de Pet ten 17.065. In reparatie De Orion (KW 22) gaat deze week in reparatie en de logger zal daarna de trawl-vissery blijven uitoefenen tot dc haringtrawltijd begint. Tegenslag voor de KW 56 De haringloggcr KW 56, die Dinsdag morgen uit IJmuiden met de eerste ploeg opsioomde naar de visgronden, moest na 40 mijl de strijd opgeven wegens een warmloper. Een der trawlloggers van de rederij Ouwehand. die op de thuisreis was, heeft het schip op sleeptouw ge- De Java moest steken De trawllogger Java heeft sinds Don derdagavond op de visgronden liggen steken. De motor was onklaar geraakt, men schijnt in het weekeinde het mankement te hebben verholpen, zodat het werk kon worden hervat. Vandaag veel aanvoer De Woensdagmarkt was druk bezet door vier trawlers en 1 logger. De Asan Reis zorgde voor 1600 kisten IJslandse de IJM 85 voor 550 kisten, de IJM 16 r 775 en de KW 110. die van Dinsdag bleef overliggen, voor 140 kisten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3