Jlicuiue £eilisrt)c OTourant MEER DAN EEN MILLIARD DOLLARS VOOR MILITAIRE HULP Gedreun van koude oorlog over stemt dodenherdenking Schuman liet John Buil aan dynamiet ruiken Wist U WOENSDAG 31 MEI 195® BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. AD VERTEN TIEN: t 0.18 per millimeter (Bü contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8132 HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELHK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatoasilct ls gfrebtroets tnyn bert in tegtjenspoet* ENKELE REIS ASTEN-O AKVILLE EEN HISTORISCH OGENBLIK Terwfjl Amerika gisteren de driehonderdduizend Amerikanen herdacht, die In de tweede wereldoorlog het leven hebben gelaten, treft het uitgebreide maatregelen om zich en andere landen te wapenen in de koude oorlog. Dit geschiedt aan de vooravond van de communistische aanval op Formosa, het laatste steunpunt van nationalistisch China en de machtige basis, van waar eens de Japanse vloten hun aanvallen richtten op de Nanyo (Singapore, Indische Archipel, Nieuw-Guinea en Australië). In het historische tijdsgewricht heeft de Amerikaanse minister van Buiten]. Zaken grote plannen ontvouwd voor mi litaire hulp aan een groot aantal lan den. Behalve de staten van West-Euro pa. nl. Engeland. Frankrijk, Italië, Bel gië, Nederland, Luxemburg. Noorwegen, Denemarken en Portugal, zijn het Grie kenland, Turkije, Perzië, Korea en de Philippijnen. Dit programma zal van 1 Juli 1950 tot 1 Juli 1951 1.2 milliard dollar kosten, waarvan een milliard voor We9t-Europa. Acheson deed dit in een gemeenschap pelijke zitting van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden een onge wone gebeurtenis in vredestijd ter wijl hij verslag uitbracht over de Lon- dense conferentie der Grote Drie. Open lijk zeide hij, dat de samenwerking ge richt was tegen de bedreiging van het Kremlin en dat niet alleen militaire, maar ook politieke en economische sa menwerking beoogd werd, waarbij hij het plan-Schuman met name noemde. Hij hoopte nog. dat men deze militaire macht nooit nodig zou hebben, maar zo lang de dictatuur machtige legers op bouwt. moet men zelf paraat zijn. Al leen bij gezamenlijk optreden zou men tegen de taak opgewassen zijn en elk land moest daarvoor één vertrouwens persoon aanwijzen. Over de gehele wereld herdachten de Amerikanen.hun doden, en de feeoi- iering eiste een schrikbarend offer aar. mensenlevens, nl. 441, waarvan 281 op de weg. Regeringsgebouwen en vele zaken ren gesloten. Kransen werden gelegd Berlijn en Londen, ook in Dartmoor. ar in 1812 Amerikaanse krijgsgevnn-' genen binnen de grimmige gevangenis- iuren gestorven waren. Marshall hield een pleidooi om de .N. niet te verlaten ten gunste van een ieuw op te richten organisatie. Hij be toogde, dat er steeds scheuren in het ?n gordijn zouden blijven zo lang de V.N. blijft werken. Stassen, de beken de republikein, die enkele jaren geleden onderhoud met Stalin had gehad, pleitte, voor een offensief in de koude oorlog en het zenden van luchtballons aar Rusland om lectuur te verspreiden. Te Londen voerde een Noorse dele gatie besprekingen over de verdediging Scandinavië en Sir James Robb, luchtmaarschalk voor de Westerse Unie kondigde grote plannen aan voor lucht- leuvres in West-Europa met het oog op de bescherming van knooppunt" verkeer en industrie-steden, ook Nederland. Engelse en Amerikaanse vliegtuigen zouden daaraan deelnemen. De 30ste Mei weergalmde dus niet alleen van de saluutschoten voor de do- maar deze werden overstemd door het gedreun van de koude oorlog. Egypte heeft reeds gereageerd op de verklaring der Grote Drie en deze „zeer gevaarlijk" voor het Midden Oosten ge noemd. De huidige Wafd-regering zal elk voorstel voor een gezamenlijke Brits Egyptische verdediging verwerpen, aldus verklaarde de Egyptische minister buitenlandse zaken. Sultan Hamid nog steeds adjudant van H.M. de Koningin In tegenstelling tot andersluidende berichten, die ons dezer dagen bereikten, itigen wij er de aandacht op, dat Sul- i Hamid II van Pontlanak die, zo men weet, in Djokja gevangen ge houden wordt niet is ontslagen als adjudant van H.M. de Koningin. Hij is dat nog steeds. i ontslag bij K.B. van 28 Maart 1950 had betrekking op zijn status als Opper- officier van het K.N.I.L. en geschiedde op zijn eigen verzoek, eervol en met be houd van pensioen. Het komt ons voor, dat het goed is op leze dingen de aandacht te vestigen, nu er uit de gevangenis in Djokja minder raar buiten doordringt. Prinses Wilhelmina spreekt tijdens zaaiweek Tijdens de zaaiweek, die zes kerken in Apeldoorn van 4 tot 10 Jupi houden en waarover wij al eerder schreven, zal Prinses Wilhelmina het woord voeren op openlucht-bijeenkomst in Berg en Bos, op 10 Juni. KONINGIN ONTVANGT 19 JUNI MEVR. ROOSEVELT. Het bezoek van mevrouw Roosevelt —in de Koningin is vastgesteld op Maan dag 19 Juni. Ze zal met H.M. ten paleize Soestdijk dineren. Franse franc even hard als dollar Reuter meldt dat de Franse franc voor het eerst sedert de oorlog gisteren op de isselmarkt te Parijs even hard was als de dollar, daar de dollar op de zwarte markt 350 francs noteerde tegen 349.50 op de vrije markt. De goudprijs daalde tot het laagste peil sedert 1949.De gouden Napoleon noteerde 2990 francs tegen 6150 in October 1948, Men verwacht, dat de dollar tegenover het goud'zal devalu eren en meent, dat Amerika dit voor bereidt door grote verkopen van goud naar het buitenland. „Man met de baard", die kerkdiensten verstoorde, voor het Haagse Hof „Ik ben voor 100 pet in orde", aldus de verdachte Gisteravond kwam de beroemde Franse dirigent Pierre Monteux op Schiphol aan met zijn echtgenote. Pierre Monteux zal tijdens het Hol land Festival verschillende concerten leiden. Nog wat meer werk voor de H.B.S.'ers Handenarbeid en handwerken als verplicht vak voorgesteld De Nederlandse vrouwenraad zal mi nister Rutten verzoeken, op de HBS-en, lycea en gymnasia handwerkonderwijs voor de meisjes en handenarbeid voor de jongens als verplicht leervak in te stellen, en in het algemeen de practische voorbereiding voor het leven, zoals die reeds op de lagere scholen wordt begon nen, voort te doen zetten. Dit werd gis teren op voorstel van de Ned. vereniging van huisvrouwen op de algemene verga dering van de raad in Arnhem besloten. De aftredende presidente, mej. A. C. Schippers, werd gehSdigd. Een nieuwe presidente zal worden gekozen na de buitengewone algemene vergadering, die voor het najaar op het programma staat. Minister Stikker naar Parijs Als politiek bemiddelaar heeft minis ter Stikker een bezoek aan Parijs op zijn program, dat van heden tot 4 Juni a.s. zal duren. Daarna zal hij in Oslo be sprekingen voeren. Watersportcentrum bij Brielle Voorne en Putten wellicht een tweede Westland. Het binnenmeer van 950 hectaren, dat bij de afdamming van de Brielse Maas zal ontstaan, opent nieuwe mogelijk heden voor het oude. alleen dank zij 1 April nog niet vergeten stadje Brielle. De plas zal zo groot worden als de Kagerplassen en het Brasemermeer. Brielle wil er een compleet watersport centrum van maken en de beide oevers met bomen, fietspaden en dergelijke ver fraaien. Dat zal duizenden bezoekers trekken, hoopt men. Er is nu al e" dagelijkse Spido-bootdienst van Rotti dam naar Brielle geopend. Trouwens, men ziet nieuwe mogelijk heden voor het gehele eiland Voorne Putten. De verwijdering van het zome water zal er wellicht toe medewerken, op de duur het eiland zo vruchtbaar te maken, dat het bijvoorbeeld met het Westland zal kunnen wedijveren. TWEE DODELIJKE ONGELUKKEN Vanmorgen is in Zwaag (N.-H.) de 21-jarige J. v. d. Capelle uit Zuidkarspel met zijn motor tegen een stilstaande auto gebotst; hij was op slag dood. Bij de Hoge brug in Leeuwarden werd de zesjarige Ype Bouwhuis, toen hij plotseling de weg wilde oversteken, door •en vrachtauto aangereden en gedood. (Van een onzer verslaggevers). „Neen, de orde heb ik niet verstoord. Ik heb het zuivere Woord Gods gebracht en daardoor juist de orde hersteld. God nep mij daartoe". In de verdachtenbank voor het Haagse Gerechtshof stond de vertegenwoordiger A. P. J. v. D. uit Rotterdam ,een 45-jarige man, die door de rechtbank te Rotterdam ivegens het verwekken van wanorde, godsdienstige bijeenkomsten verstoren, veroordeeld was tot éen dag gevangenis straf en ter beschikking stellen van de regering. een vrij uitvoerig betoog probeerde verdachte het Hof duidelijk te maken, dat hij geen enkele psychische afwijking bezit en criliseerde daartoe ook verschil lende psychiaters, die hem hadden onder zocht. „Ik ben voor honderd procent in orde", betoogde van D. „Wat zouden de men- n vroeger gezegd hebben van de profe ten, die opdracht van God ontvingen, om het lijk van een vrouw in twaalven te delen of bijna ontkleed door de straten dei stad moesten gaan? Mijn optreden is óók vreemd geweest, dat ben ik mij be wust, maar ik deed het niet uit mezelf. God riep me". ,,Hebt u weieens van auto-suggestie ge hoord?" informeerde de president, waar van D. bevestigend antwoordde. „Zo denkt u misschien Gods stem te horen", meende de president. Desgevraagd verklaarde verdachte niet eer van plan te zijn in kerken op te treden. Dit feit was voor de proc.-gene- raal aanleiding verandering van straf te vragen. „In de kerk heeft de dominee 't woord het is dan wel erg vrijmoedig indien ?n ander de kansel gaat beklimmen. Verdachte beweert het alléén bij het goede eind te hebben, waartegen de 99 Laat de muggen nu maar komen Het K.R.L.-schip Blitar komt Vrijdag met een grote partij Citronella-olie Rotterdam aan. We zullen dus de zor en de daarmede gepaard gaande muggen plagen met een rustig hart tegemoet kunnen zien. Unesco-centrum morgen in de open lucht? Het in November j.l. opgerichte Unesco-centrum staat waarschijnlijk morgen op straat. De kantoren ir perceel Keizersgracht 264 moesten daar worden ontruimd, omdat de huurder ihet internationaal instituut voor sociale geschiedenis) de ruimte nodig had. De directeur van het cen trum, de heer E. Alderse Baes, die al maanden bezig is andere kantoorruimte te zoeken, zou vandaag op het in Den Haag een laatste poging doen andere huisvestigingsmogelijkheid krijgen. Het centrum zei zijn werk ech ter voort, desnoods op een mooi plekji in de open lucht in Amsterdam, Nog meer Larense postboden gearresteerd Gisteren zijn in verband met de fraude op het postkantoor te Laren weer twee bestellers gearresteerd. Het aantal arres tanten is hiermee tot acht gestegen en er worden nog enkele aanhoudingen ver wacht. pet. anderen het dan af moeten leggen. De conclusie moet echter dan zijn, dat nkele man gek is," aldus de proc.- generaal, die vanwege de goede beloften, vee maanden gevangenisstraf voor waardelijk vroeg. De raadsman, mr Krol, had daartegen geen bezwaar en wees er op, dat tot nu toe verdachte niet meer is opgetreden. Verdachte was vroeger bedrijfsleider bij Philips. Waar leeft u nu van?" informeerde de proc.-generaal. Verd.: „Ik leef uit de hand des Heeren." Proc.-generaal: „Maar u is goed gekleed moet toch zeker ook eten?" Verd. „Als u me uitnodigt om te komen eten, dan kom ik graag." Toen sloot de president de discussie ,.Ik wens u de vrede des Heeren," sprak verdachte toen hij de rechtszaal verliet. Uitspraak 14 Juni. Dronken man door zijn schoonzoon dood geslagen Ongelukkige klap met puthaak in Oudenbosch In de late avond van Maandag heeft zich. naar eerst thans bekend wordt, in de Klinkerstraat te Oudenbosch een fa miliedrama afgespeeld, dat het leven kostte aan de 50-jarige A. Luiten. Luiten kwam dronken thuis en kreeg ïzie met vrouw en kinderen, tot moe der Luiten de hulp ging inroepen van i inwonende schoonzoon, de 34-jarige H. Die trachtte de man tot rust te brengen, maar raakte met zijn schoonva der slaags. Al vechtend liepen de man- naar buiten. H. greep een puthaak sloeg er zijn schoonvader mee op het hoofd. De klap kwam zo ongelukkig dat Luiten enkele ogenblikken la- verleed. Toch is Engeland niet geheel afkerig Engeland is niet afkerig van het plan-Schuman, aldus verneemt Ass. Press uit welingelichte bronnen te Londen. Het wil zelfs met alle mogelijke spoed aan de besprekingen deelnemen. De felle tegenstand van Engeland richt zich niet tegen het plan zelf, doch tegen Frankrijks verzoek, om er al vast mede in te zonder te weten, waartoe het zich verbindt. Op dit punt is nog steeds geen oplossing gevonden. uitvoerbaar zou zijn en of het zelf geen nadeel zou -lijden. Overigens hebben zes Europese landen reeds van hun bereidwilligheid blijk ge geven en zij zullen vólgende maand bij eenkomen om de overeenkomst te sme den. waarbij de Europese steenkolen- er staalindustrieën tot één geheel worden gemaakt. Het zijn Nederland, België, Luxem burg. West-Duitsland. Frankrijk Italië. Het Franse voor-stel. dat als een klem pakje dynamiet van 100 woorden onder John Bulls neuar geduwd werd en hem zulk een vies gezicht deed trekken, be vatte in de eerste plaats het voorstel tot samensmelting, in de tweede plaats in stelling van een internationaal lichaam, dat volstrekt bindende besluiten voor ceze industrieën nemen mocht, waaraan Engeland zich zou hebben te houden Dit kon Engeland niet aanvaarden. Het ilde eerst wel eens zien of het plan wel Stichting ontving 11.500, keerde f 50 uit Politie waarschuwt tegen .Runa Arti" De Amsterdamse politie heeft gewaar schuwd tegen de activiteiten van de stichting „Reizende unie van Nederland- artisten", kortweg Runa Arti. Deze stichting geeft voor geestelijke en finan ciële steun te verlenen aan kunstenaars hun nagelaten betrekkingen. In het eerste jaar hebben colportrices ruim f 11.000 voor het instituut bijeen weten te brengen, maar er is slechts tweemaal een bedrag van f25 uit de^kas gehaald voor ondersteuning van kunstenaars. De oprichter en directeur van Runa Arti, de 27-jarige ex-politieke delinquent H. K. uit Hilversum, begon met een sa laris voor het leven van f 140, terwijl zijn moeder, die secretaresse was. maand f200 beurde. Voor f 0.50 per jaar kon men begunstiger worden. De ambtenaar voor sociale zaken Hilversum bracht K. onder het oog. dat er een rijksregeling is voor bijstand aan kunstenaars, zodat de „stichting" geheel overbodig was. Waarop K. beloofde de zaak te zullen liquideren. Hij trad af als directeur, werd echter opgevolgd door de penningmeester, De J. uit Utrecht. De moeder van K. trok zich- uit de on derneming terug, maar de colportrices gingen door met hun werk. Nog onlangs maakte een van hen in een week tijds 45 nieuwe contribuanten. Daar was een dame bij, die later van de strubbelin gen hoorden en de politie waarschuwde. DAT de cursussen en weekeinden op de volkshogescholen vorig jaar door 12.750 personen werden bezocht. DAT de rondritten langs de wederop bouw te Rotterdam, per bus van de R.T.M., morgen op de Coolsingel weer beginnen. DAT 30 Amerikaanse bouwonderne mers morgen en twee Canadese inge nieurs op 7 Juni Amsterdam zullen be zoeken, om de stadsontwikkeling te be studeren. DAT gisteren in Assen de grote boerderij van de familie Boer, vermoe delijk door het spelen van kinderen met lucifers, geheel uitbrandde, doch ver zekering de schade dekt. DAT de deelnemers aan de gisteren in Amsterdam begonnen Europese confe rentie over de kinderverlamming door B. en W. van de hoofdstad zijn gen. DAT gisteren in Utrecht twee jaar werd gëist tegen de 52-j. ambtenaar J. V. van de gemeentesecretarie, die in 93 ge vallen door hem ontvangen gelden (to taal f 2750) voor huwelijksvoltrekking zou hebben verduisterd. DAT de 36-j. landarbeider H. J, Cornel-ssen uit Appingedam, lid van executiepeloton in Vught, gisteren Leeuwarden tpt 12 jaar werd veroor deeld (eis: 15 jaar). Frankrijk geeft echter niet op en heeft nadere verklaringen gegeven waaruit blijken moet, dait Engeland in beginsel oorstellen aanvaarden kan zonder zich nog de handen te binden. Nu is het afwachten wat Engeland weer doet. Ook Italië heeft bepaalde voorwaarden gesteld voor zijn deelneming. In de aller eerste plaats wil het deelnemen op voet an volkomen gelijkheid. AMBON GROEIT Naar wij vernemen hebben de leiders 3n de Ambonnezen op Nieuw-Guinea hun instemming betuigd met de onaf hankelijkheidsverklaring van Ambon. Het betreft hier een groep Ambon ezen die geëvacueerd werden uit Dja karta en Semarang. Verschillende hunner willen zodra ij daartoe gelegenheid krijgen Ambon of Ceram vertrekken om zich aan de landbouw te wijden. Verliest Soetomo zijn wilde haren? In een rede te Soerabaja heeft de be kende communist Soetomo verklaard, dat de bersiapperiode voorbij is en de cowboytijd eveneens. Soetomo gispte het leger dat een gemakkelijk leventie leidt, het leger van bedelaarse benevens de politieke leiders, die allerlei beloften, hadden gedaan. Hij verklaarde zich te gen nationalisaties. Na afloop was er re ceptie, waarbij generaal Scheffelaar mwezig was. „Prinses Irene" naar Assen en Zuidlaren Ook drie regimenten infanterie naar Drentse hoofdstad. Het garnizoen te Assen zal op 4 Juni belangrijk worden uitgebreid door de het garderegiment „Prinses Assen, dat zich ook gedeel telijk in Zuidlaren zal vestigen. Verder komen ook het eerste, negende en tiende regiment infanterie naar Assen; deze drie regimenten worden dan samenge- DAT het gezelschap uit Dieppe, het welk een tegenbezoek aan onze vissers plaatsen brengt, gisteren met minister Mansholt Vlaardingen bezocht. DAT de bond voor staatspensionnering gisteren en vandaag in Arnhem het 50- jarig bestaan herdacht. DAT vooral in de grenskantoren Hiithum en Wyler, door een verkeerde interpretatie van de voorschriften, in sommige gevallen nog invoerrechten worden geheven op reserve-benzine. DAT de geëlectrificeerde lijn Apel- doorn-Amersfoort omstreeks 1 Januari a s- in gebruik zal worden genomen. DAT de „haringrit" voor auto's en mo toren naar Vlaardingen ditmaal op 1 Juli zal plaats vinden. DAT te Amsterdam een 26-j. winkel bediende is gearresteerd, die van zijn patroon ruim 16.000 repen chocolade heeft gestolen. DAT inbrekers uil de lunchroom bij het monument op de Afsluitdijk te Wie- ringen voor f 1000 aan sigaretten en chocolade hebben gestolen. DAT gisteren in de Zaanse polders 5000 pond jonge aal is uitgezet en er dit jaar nog 25.000 pond zullen volgen. DAT de burgemeester van Terschel ling, J de Vos. 61 jaar oud. is overleden. DAT Philips op de Brusselse lucht vaarttentoonstelling (1025 Juni) met een aantal apparaten voor gebruik bij de luchtvaart aanwezig zal zijn. Dr J. P. Nikiju- luw. gevol machtigde voor Nederland en het buitenland van de Repu bliek Zuid Mo- lukken, hoopt vanavond in d radiokrant (7.4 —8 uur) van d N.C.R. Ver. i een vraagge sprek met d bekende journa list en radio reporter Alfred en ander te vertellen sociale hulp aan Am- Morgen wordt het visseizoen ge opend, maar dit jongetje vond het niet nodig, de Eerste Juni af te wachten. We zijn er ook helemaal niet bang voor, dat hij met zijn stokje de visstand in Nederland zal uitroeien V>J De dreigende invasie op Formosa NEMEN RUSSEN ER AAN DEEL? Volgens een Amerikaans diplomaat, die pas uit het Verre Oosten naar Washing ton is terguiggekeerd. zal personeel var de Russische luchtmacht, o.a. met straal vliegtuigen, deelnemen aan de voorberei dingen der Chinese communisten voor een aanval op Formosa. Verklaard wordt, dat zich te Sjanghai 3000 Russen bevin den, die de Chinese communistische re gering raad geven op luchtmacht- en be stuursgebied. De diplomaat vertelde bo ven de stad de nieuwste Russische straal jagers te hebben zien vliegen. Tsjang Kai Sjek heeft gisteren op een -persconferentie verklaard, dat de defen sie van Formosa gestadig in kracht.toé- r.eemt. Hij zei,, dat door de evacuatie van Hainan en de Tsjoesjan eilanden respectievelijk 60.000 en 150000 man aan de troepen op het eiland waren toege voegd. Vuurgevecht te Berlijn tussen Polen en communisten Aan de grens tussen de Britse en Rus sische sector van Berlijn heeft zich gis teren een vuurgevecht voorgedaan tus sen vier Poolse officieren en leden van de Oostduitse volkspolitie. Eén der Polen werd gedood. Zweeds vliegtuig neergestort Een piloot van de Zweedse luchtmacht is gisteren om het leven gekomen, toen hij met zijn toestel laag over hét huis van zijn ouders in Stockholm vloog. Het toestel raakte de bomen, verloor een vleugel en stortte brandend neer. Ook dé navigator werd gedood. Financieel schandaal in Italië Een bijzondere correspondent van het Parijse blad ,.Le Monde" seint, dat er in Italië een finacieel schandaal op komst is. Volgens de Christen-democraat Viola zouden het zijn partijgenoten te ens ministers Togni en Spataro zijn. •elke laatste tevens hoofd van de radio- omroep is. LEVENSLANG VERANDERD IN 20 JAAR. Levenslange gevangenisstraf had het B G. te Arnhem opgelegd aan G. F. Stap. Ruurlo, die tijdens de bezetting ais onder-luitenant van de politie een groot aantal personen heeft overgeleverd aan de S.D. De R.v.C. veroordeelde hem van morgen tot 20 jaar gevangenisstraf m.a. ROOD-CHINA WELDRA IN V.N.? De Chinese communistische minister van Buit. Zaken, Tsjou en Lai. heeft Trygve Lie, de secretaris-generaal der V.N-, meegedeeld, dat zijn regering een vertegenwoordiger heeft benoemd in de trustschapsraaa der V.N. Tevens ver zocht Tsjou aan Lie hem te willen mee delen. wanneer de andere, aoor de Chinese communistische regering bij de VN. benoemde vertegenwordigers. aan het werk der organisatie kunnen deelne- DRUK OP DE KNOP EN U VINDT DE WEG De eerste „volautomatische oriën teringsplattegrond" in Nederland, waar over we al eens schreven, wordt Vrijdag op het Stationsplein te Haarlem in bruik genomen. Op de wand van kiosk is het hele Haarlemse stratenplan met de tram- en buslijnen aangebracht. Terzijde staat vermeld welke handelin gen de vreemdeling moet verrichten om elke straat, bezienswaardigheid, open baar gebouw of wat hij zoekt, met de weg daarheen door een lichtlijn te zien aangegeven. In tientallen gemeenten va'n ons land (in Utrecht al zeer binnenkort) komen soortgelijke kiosken. Luidsprekers in Belgische treinen De Belgische Spoorwegen hebben een proefneming gedaan met een luidspreker, waardoor de treinreizigers verteld wordt hoe lang het nog duurt voor de trein trekt, welk het eerstvolgende statio etc. Systeem Zit er in de houding van de libera len tegenover het kabinet enig systeem? Dat is de vra/g, welke pro fessor Romme vandaag" in zün blad „De Volkskrant" stelt. En de nadere vraag van prof. Romme is. of het dan wellicht het systeem is naar een her- nieuws liberaal isolement of het systeem naar de oppositie van een liberaal geleide „derde macht". Zoals men weet heeft mr Oud van de V.V.D. zich onlangs in deze zin geuit, dat op politiek erf eigenlijk de groepen behoren te onderscheiden: de R-K. groep, de P. v. d. A. en bovendien een „derde macht" van A.R., C.H. en V.V.D. Is nu de motie-Oud een stap geweest de richting van die „derde macht"? We betwijfelen het Voor de motie-Oud kon- we voelen. Maar voor zijn „derde macht"? Voor wat betreft de Indonesische zaak was er nu eindelijk een moment, aarop we het met de V.V.D. eens kon den zijn. Dat kwam hierop neer. dat de politiek, heel lang door de V V D. voor gestaan. tenslotte op een gruwelijk fiasco uitgelopen. Maar daarbuiten zijn er zo veel andere kwesties, op sociaal- economisch terrein bijvoorbeeld, waar over we anders denken dan de V.VJD.. dat we niet graag met de liberalen op een hoop gegooid zouden worden. In dit verband nog een ondeugende op merking. De enige die zich tot dusver betrekkelijk gunstig over die „derde macht" van de heer Oud had uitgelaten, was de heer Tilanus. Maar hy was tevens een dergenen, die zijn stem onthield aan de motie-Oud, hoezeer deze naar de heer Romme vermoedt die ..derde macht" had moeten bevorderen Alleen gerucht? Volgens „Het Vrije Volk" lopen er hardnekkige geruchten, dat de heer Oud zijn motie heeft ingediend, „omdat het hoofdbestuur van de V.V.D. het zo had gewild". Terecht stelt het ..Friesch Dagblad" de vraag, of het socialistische blad dit zo maar beweert. Of heeft het partijbestuur van de V.V.D. zich werkelijk op deze wijze met het beleid der V.V.D.-fractie In het laatste geval is het een bedenke lijk verschijnsel. Want dan betekent het. dat een partijbestuur voorschrijft, welke houding een fractie in het parlement heeft in te nemen. Wat blijft er dan van de zelfstandigheid der parlementsleden Vooral een man als mr Oud moet zulk een beschuldiging, zelfs al waart ze rond in de vorm van een gerucht, zwaar wegen. Daarom lijkt ons een duidelijke verklaring geboden. Poolse ambassadeur teruggeroepen uit Zuid-Slavië De Poolse ambassadeur is uit Zuid- Slavië teruggeroepen. In welingelichte kringen meent men. dat beide landpn zich in het vervolg slechts door zaakge lastigden bij elkaar zullen laten verte genwoordigen. Boete geëist tegen Amsterdamse raadsleden Honderd gulden boete werd vandaag voor de Amsterdamse rechtbank geëist tegen het communistische raadslid Seegers. oud-wethouder van Amsterdam, en tegen zijn collega J. Brandenburg, die op 30 Juli 1949 na een debat over de ver toning van de film Het ijzeren gordijn weigerden op vordering van de burge meester de raadszaal te verlaten. TOSCANINI BLIJFT DIRIGEREN De 83-jarige Toscanini heeft een nieuw contract voor 10 jaar met het orkest van de„ National Broadcasting Company" (N.B.C.) getekend. Gezond optimisme! EEN PUIK MIDDEL tegen oorlog is: daadkracht. Wat helpt al ons praten en klagen over een komende oorlog? Niets, hoogstens komt de volgende oorlog daardoor des te eerder. Wanneer u echter die vol ken steunt, die door de eeuwen heen getoond hebben voldoende geestkracht te bezitten "om de rechten van de mens. van-u en van mij', te verdedi gen: die getoond hebben te durven strijden tegen onrecht en chaos, die steeds wanneer het recht een beroep op hen deed. het zwakke en rechtvaar dige verdedigden: wanneer u dit doet werkt u positief mee aan een duur zame wereldvrede. Welnu, reeds velen deden dit vóór u. Sommigen indivi dueel. anderen collectief door op ver gaderingen en bijeenkomsten spontaan op te staan en te collecteren, ja zelfs was er vandaag één, die bij een rond gang onder zijn collega's „meer dan honderd gulden ophaalde". En, zo ver telde hij, „er komt nog meer. want velen willen nog hun bijdrage geven." Indien ook u zó Ambon helpt, dan werkt u aan een goede zaak. Tot van daag ontvingen wij van: Kantoor Hr D. 100.—,'C. v. R. 15.—. S. V., P. C. S„ W. K.. A. de B W. St.. J. J. V.. D. C. v. M.. C. C., mevr. U.. G. de K Dames O., alle f 10.Dames H. 7.50, fam. M. 6.50. H. M. 5.02, M. F. A.. F. J. J„ J. v. d. M., dames O. de J., A. L. E„ P. K G. E J L. v. d. B J. S. de N„ E. V M S .D.. H M. D. alle f 5; A. V.. F. J. W„ W. R. alle f 3; N. R N. S W. V.. B M. B„ L. P, S M.. G. O., J. J. A H C N. N.. mej. v. d. S P. P. t. D„ mevr. B A. v d S„ J. W. F J P. C.. H de B P.. G. M. alle f2.50; B. H K W„ D E. van W„ A. H.. Th. S J. O B mej. O A.. N. N„ J. K„ dames de J.. M. M. alle f 2; G- H. M„ de K.. beide f 1 50: J. G W.. C. E. v. d. B W„ J. C. v. M.—A.. A. E. K.. A. v. d. N.. H. F. S N.. G. den H mej. v. d. L.. wed. D. H.. alle f 1.; de Rotterdammer f 286 25. Totaal ontvangen f 4289.34. Alle gevers hartelijk dank. Wie volgt? Amerika en rood China Beweerd wordt, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Ache son aan de secretaris-generaal van de V.N. Trygve Lie, de verzekering heeft gegeven, dat Amerika niet zijn veto Z3l gebruiken om communistisch China bui ten de V.N. te houden. Ontscheping „General Hersey" morgenmiddag 2 uur Het troepenschip General Hersey wordt morgenvroeg omstreeks 11 uur voor IJmuiden verwacht. De ontscheping te Amsterdam van de opvarenden begint behoudens onvoorziene opstandigheden des namiddags te 14 uur. WEERBERICHT m Overwegend zonnig Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog en overwe gend zonnig weer met iets hogere temperaturen dan vandaag. Matige tot vrij krachtige wind uit Ooste lijke richtingen. (Opge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: zon 4.28 20 4"V 23.01-4.22. 7 Juni L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1