3 VLAGGETJESDAG TE IJMUIDEN zonder Katwijkers Slechts twee loggers gingen even het zeegat uit Rijnstroom IIL visserijcosmopoliet Gisteren was het Katwijks vlaggetjesdag zonder schepen! sëterrsssfosmef vissersbeleid ontbreekt bij onze regering NIEUWE LEIDSCHE COURANT I DINSDAG 30 MEI 1950 Het zeegat uil Ter haringvangst IJmuiden vierde Zaterdag vlaggetjesdag. ..IJmuidens Bloei" had er veel werk van gemaakt. Een lange optocht, waaraan diverse sportverenigingen, muziekcorpsen en padvindersgroepen deelnamen, trok door de straten. Op de kakde, bij de via- afslag, werd de stoet ontbonden en daar was men meteen aangeland bij de kern, i deze dag draaide: de rijkelijk gepavoiseerde haringvloot. En deze kern van de IJmuidense feestdag bestond vo< schepen! Wat zei U? Pronken met een beetje Aan de Zuidzijde en aan de kant vanl de vishal lagen ze. die negen-en-dertig loggers. Keurig in de verf. Zwart geteerd met witte biezen. Een wir-war van touw en kabelwerk tussen de masten. Dekken, waarvan men kan eten. „Rechts gericht", zou een oude kolonel zeggen, als hij die loggers daar zo zag liggen. „Netjes op een rijtje" zal de schooljuf wel hebben gezegd, die zich ongetwijfeld onder de vele duizenden op de kade bevond en een ouwe schipper zal zijn pruim eens verschoven hebben, om te zeggen dat ze met de kop tegen de kaai en met hun kont in het sop la gen. De enige keer van het hele jaar was het eigenlijk, dat de schepen enkel-en- alleen dienen, om naar te kijken- Hoe meer volk, hoe liever! De „wéker" aan boord in IJmuiden noemen ze hem „wasman", hoorden wij fluisteren zorgde wel, dat de boot niet „gesloopt'4 werd door wat al te enthousiaste jeugd. Toen dan eindelijk de sport- en andere verenigingen aankwamen, kon men over de hoofden lopen, al kwam niemand ge lukkig op dat idee. Veel IJmuidenaren, slechts een enkele Katwijker. De deel nemende kinderen, marcherend of op praalwagens, hielden één warm pleidooi voor de nieuwe haring. En wie het alle maal moeten eten? Op de borden, die een groep meevoerde, hebben we kunnen lezen: de zeeman en de advo caat, verpleegstertje en de soldaat, de keeper en de olieman, de slager e brandweerman, de bakker en de stuca- door, 't matroosje en de man *t spoor, de huisvader en de tekenaar, de kapper en de goochelaar Ook vlaggetjesdag op Schiphol Vlaardingen adopteerde een Constellation. Ook Schiphol vierde gisteren vlagge tjesdag, omdat Vlaardingen de gelijk namige K.L.M.-Constellation PH-TDN heeft geadopteerd. In het uitgebreide feestprogramma ontbrak het haringeten niet, al was het dan nog van de oude voorraad. Na de lunch maakten 84 Vlaar- dingers een rondvlucht in twee vliegtui gen en toen om drie uur de „Vlaardin gen" uit Montreal arriveerde, schaarde men zich rond het toestel. Burgemeester Heusdens bood namens zijn gemeente aan de K.L.M. 52 hoezen aan. bestemd voor I de stoelen van het vliegtuig en versierd v"®® I met het stadswapen. Een serie foto's van ao°. de stad zal in het vliegtuig een plaats duizenden werd gadegeslagen, zal btf aan alle passagiers zal een boek- velen. die dat nóg niet hadden, de be- vlaardingen worden uitgereikt langstelling voor de vette maatjes hebben °ver Vlaardingen worden mtgereint akker geroepen. De voorzitter van „IJmuidens Bloei", heer A. Roos, wenste aan de voor avond van de nieuwe haringvangst de „behouden vaart en goede teelt" toe, op deze vlaggetjesdag die drie jaar geleden in IJmuiden werd ingesteld en elders reeds veel eerder burgerrecht heeft verkregen. Hy verklaarde, dat het nodig was, dat reclame werd gemaakt voor de haring. De regering heeft in veel handelsverdra gen de posten haring niet vergeten, maar veel landen nemen nu onze haring niet af, om de eigen visserij te beschermen. Daarom propaganda voor ons product! DE JUISTE WIJZE VAN SLA BEREIDEN De grootste hoeveelheid kropsla het gehele jaar komt aan de markt in de maand Mei. Dit is dus wel de beste tijd om van de sla te profiteren! Nu komt het er daarbij wel op aan, zo wel voor de smaak als voor de voedings waarde van deze groente, dat ze op de goede manier wordt klaargemaakt. Krop sla behoort fris en knapperig op tafel te komen, niet half verflenst of drijvend in een overvloed van saus. Sla bevat vitamine B en C en veel earoteen, een stof, die in het lichaam wordt omgezet in vitamine A. Bovendien is ze rijk aan voedingszouten, zoals ijzer, kalk en fosfor. Om deze beschermende voedingsstoffen zoveel mogelijk te be houden, kunnen wij de sla het beste als volgt bereiden: 1'. De sla kort voor het gebruik en zo vers mogelijk kopen en vlak voor het eten klaarmaken. 2. Zo weinig mogelijk van de kroppen weggooien. De groene bladeren hebben de meeste voedingswaarde! Zijn er veel stugge en harde groene bladeren, dan kan men die desgewenst tot de volgende dag bewaren om ze samen met stoofsla 3. De bladeren van de stronk plukken en snel maar voorzichtig wassen, waarbij men let op luis en rupsen. Uren in water staan maakt de sla slap en waterig en geeft bovendien verlies aan kostbare vita mines en voedingszouten. Daarna moeten de blaadjes gedroogd worden: sommigen gebruiken hiervoor een doek of een slamandje. maar men kan ook blad voor blad uitschudden. Uit knijpen is beslist niet aan te raden; daar door worden de blaadjes te veel ge kneusd. 4. Vervolgens In de slabak of schaal een slasausje maken. Dit sausje kan be staan uit olie en azijn, peper. zout. terd en een snufje suiker. Naar smaak kunnen door dit mengsel nog wat gehakte ui of bieslook, peterselie andere fijngesneden tuinkruiden geroerd worden. Inplaats van het olie- en. azyn- mengsel kan men gekochte slasaus men of mayonnaise. Ook gebruiken s migen. om een smeuïg sausje te verkrij gen, graag een fijngemaakte gekookte aardappel met olie, azijn en mosterd als slasaus, terwijl vele fijnproevers citroen sap inplaats van azijn verkiezen. Ook yoghurt en karnemelk worden om hun fris-zure smaak wel als slasaus gebruikt. 5. Om de slabladeren fijn te maken liever geen mes gebruiken (dat komt de smaak niet ten goede! aanmaken in stukken scheuren. Ook de nerven gebruike men in de sla. zij gev< er iets knapperigs en pittigs aan. 6. De sla desgewenst versieren met plakjes hardgekookt ei of fijngehakt ei. met komkommer, radijs, augurkjes. Door deze zes regels te volgen, krijgt U een salade, die oog en tong zal strelen en daarbij een van de gezondste groenten heten mag! ISRAËLISCH PLAN VOOR HEILIGE PLAATSEN Israël heeft een nieuw plan voor de in stelling van een onafhankelijk gezagsor gaan voor Jeruzalem voorgesteld, waar door de V. N. de controle over de heilige plaatsen zouden krijgen. Het plan wordt voorgesteld in een memorandum aan de trustschapsraad van de V.N.. waarin het door Roger Garreau, voorzitter van de raad, voorgestelde plan voor algehele in ternationalisatie vani Jeruzalem opnieuw wordt afgewezen. Gouverneur der Antillen naar Nederland Gouverneur Peters van de Nederlandse Antillen is Zondag per vliegtuig Oorspronkelijk zouden tien loggers een tochtje maken met een groot aantal ge nodigden, doch de Rijkswaterstaat had hiervoor een stokje gestoken. Er zou niet voldoende reddingsmateriaal boord zijn voor zo veel mensen. Slechts twee loggers de KW 170 (Zeemeeuw) en de YM 75 (Gorredijk) schoven even tussen de pieren door en maakten een tochtje op zee- Men had nu de Prins van Oranje van de Alkmaarse Pakket gecharterd. De Kon. Marine had va: voren een groot aantal rubberboten boord gébracht. Met die salonboot voeren we door de havens. We konden de gereedliggende vloot eens uit een andere hoek bekijken. Een prachtig gezioht maar wendt het oog eens naar de andere kant.... Groene pierruggen met daaronder vervallen bunkers, die met hun holle schietgaten over zee en haven uitzien. Een herinne ring aan een droeve tijd. Maar daar recht vooruit, tussen die wijde, magere grijparmen van de IJmui dense buitenhaven, ligt de zee. Even len we in die buitenhaven die lichte deining, die er aan herinnert, dat die wijde zee zéér dicht bij is. Een bandje aan boord van de Prins van Oranje speelt luidruchtig „Op de woelige baren, bij storm en bij windDe mensen zingen het mee of deinen zachtjes met het hoofd. Maar in ieders hart zingt dat Hollandse stemmetje het op zijn manier mee: daar ligt de vloot, daar ligt de zee, daar is de haring en wU zijn Hollanders! Het gat uit! Op ter haringvangst! Vier waaghalzen uit branding gered Kwamen met onzeewaardig bootje uit Engeland Vier leerlingen van de Zeevaartschool i Den Helder (de oudste is 20 jaar) heb- ;n in een kleine, onzeewaardige kajuit sloep een vacantiereis heen en terug naar Engeland gemaakt. In de harde wind raakten ze gisteren voor Wijk aan Zee nood, toen het grootzeil aan flarden ei. De reddingboot Neeltje Jacoba sleepte het bootje de haven van IJmui den binnen, waar hun van dé havenmees- fikse uitbrander wachtte, er waaghalzen koersten Zondag middag op Den Helder aan. maar het 8Vz meter lange bootje dreef in de harde wind naar het Zuiden af. Toen de motor afsloeg en het grootzeil kapot woei, werd de situatie hachelijk. De jongelui konden het huikje op de fok niet in open houden, zodat het naar het strand af dreef. De Neeltje Jacoba kwam juist op tijd om de kletsnatte jongens te redden. De jongelui, die in Katwijk, Den Hel der en Bussum wonen, brachten het bootje gisteren binnendoor naar Den Helder. De eigenaar was niet aan boord. INDUSTRIËLE PRODUCTIE Het indexcijfer voor de industriële pro ductie (basis 1938 100) bedroeg in het eerste kwartaal van 1950: 132. (Ie kw. 1949: 120: le kw. 1948: 104). Het indexcijfer voor de arbeidsproduc tiviteit bedroeg in de overeenkomstige kwartalen resp. 90, 85 en 78. BUISJES-DAG Met bolle zeilen, vol van wind, de schuimstreep wit voor aan de boeg, gaat zij opnieuw het zeegat uit, de fier-getuigde vissersploeg. Hoog in de lucht vaart mee de vloot van witte wolken, blank van zon. Ze drijven jachtig voor haar uit, blij dat opnieuw het feest begon. De wijde plas is vol van vreugd! Want rusteloos en nimmer-moe heft zich het zonbeschenen schuim tot aan de verre einder toe. Blij danst het baken van 't getij, te roder bij het wit en blauw van lentelucht en meeuwenvlucht. En in de verte zwaait een vrouw. ROBBIE RADAR. Scheveningse trawlerschepen Van de Scheveningse vloot blijven nog slechts 14 loggers trawlen om na enige over te schakelen op de haring - trawlvisserij. Korte historie van een logger In het jaar 1914 gleed by de N.V. Boot in Leiden de haringlogger „Ada" van de rerf. De eerste teelt de beste bracht schipper Arie Keus in twee reizen 565 tonnen pekel- en steurharing aan de wal en daarmee begon de historie van een schip, dat zowel de Katwijkse, de Scheveningse als de IJmuidense visserijletters heeft gedra ai daardoor in de 46 jaar van zyn bestaan verweven is geraakt met de historie der gehele Nederlandse dryfnetvissery. De geboorte van de „Ada" viel samen I onooglijke ijzerverzameling, waaraan met de opbloei der IJmuidense logger- slechts schemerig te ontdekken was, dat vloot: veertien rederijen bezaten tezamen het eens Schotse blazen en de vleet een aanzienlijk getal schepen en de boord had gehad. voortdurende uitbreiding leek dan ook Maar wéér heeft de „Ada" een verjon- Advertentie) logger-ontvangst Prijzen vanaf f 225 volkomen in de lijn der logica te liggen. Tien jaar later echter had de economie de logica afdoende verslagen: de.laatste rederij „Bestevaer" verdween uit de re gisters en IJmuiden wierp zich op de pas ontdekte mogelijkheden van de trawl- visserij. De „Ada" was inmiddels op vier-jarige leeftijd al naar Scheveningen verhuisd, hij terecht kwam bij de maatschap- „Scheveningen" van W. den Duik en de naam „President-commis- van den Bergh" (SCH 58) kreeg. Toch heeft de IJmuidense vissershaven in 1918 niet voorgoed afscheid genomen van de „Ada" in 1930 werd de visserij maatschappij „Rijnstroom" in Katwijk de eigenaresse, de naam werd veranderd I in „Rijnmond III" (Kw 44) en de logger ging uit IJmuiden ter visserij. Echter niet in oude gedaante: bij „De Dageraad" in Woubrugge hebben ze hem geducht onder handen genomen. Er kwam een nieuwe, sterkere diesel in en hij werd verlengd, zodat er weinig van de oude „Ada" overbleef. Tot de oorlog deed de Kw 44 naar be horen zijn plicht: elke nieuwe teelt zag hem opnieuw uitgaan. In 1941 legde de bezetter de hand op het scheepje, dat onder het flotille nummer 1424 dienst deed. In 1945 werd de oudgediende door de „Ingrid" uit zijn gevangenschap verlost maar er viel toen heel wat op te knappen I— een van de grootste loggers van voor de oorlog bleek veranderd te zijn in een gingskuur ondergaan; ln het begin van dit jaar is de boot weer naar Woubrugge vertrokken om andermaal verbouwd te worden. Na 46 Jaar nog lang niet varensmoe..... Visserijgolijes Zal export van vis naar België ook in Juni doorgaan? Eenige tijd geleden werd op bevel van de Belgische regering de import van vis stopgezet, doch daarna weer voor de maand Mei vrijgegeven. Dit had op de Nederlandse markt een lichte verbete ring ten gevolge. In België verwacht men nu, dat ook in Juni vis ingevoerd zal mogen worden. Prijzen van Zaterdag De prijzen vian de Zaterdagmaxkt ble ven vrijwel op hetzelfde niveau als in de loop van de week. Wijting noteerde f 14, grote Noordschol f 32, rode poon be haalde een zeer goede prijs met f 2S voor de grote soorten, kleine schol ging voor opvangprijs, tarbot f 1.101.20 per kg. grote tong f 1.84, tong I f 0.88 en tong n f 0.72. Notedop van nog geen 9 meter door de Neeltje Jacoba" ternauwernood gered Roekeloosheid van vier jonge mannen „Vive Ia France Vive Dieppe" Hartelijke Franse woorden over en weer Vele Katwijkse vissers vinden ieder jaar opnieuw een gastvrij onthaal in Dieppe, de Franse haven, waar zij in het najaar binnenvallen. Gistermiddag is de burgen meester van die gastvrije havenplaats, de heer Pierre Biez, de gast geweest van het Katwijkse gemeentebestuur. In zijn gezelschap bevonden zich zijn echtgenote, de vice-consul van Nederland in Dieppe, de heer Roger Thoumyze, de ingenieur be last met het beheer over de haven van Dieppe, de heer DesbazeUle, alsmede de vice- oorzltter van de Kamer van Koophandel en een Frans journalist, jaar zovelen der onzen worden ontvan gen en omringd met zorgen, waar zij een an ongerustheid en wangunst. Spr. sprak er zijn blijdschap over uit, dat tussen Frankrijk en Nederland banden bestaan, die hun oorsprong vinden in het onderling begrip. De burgemeester hoop- dat deze banden zullen blijven be staan, zo mogelijk nog zullen worden •erstevigd. De vriendschap van Dieppe •oor ons een kostbaar bezit, waar irjj ons van dag tot dag verheugen. „Vanmorgen hebt U een gedeelte de vissersvloot gezien, die klaar ligt Op het bordes van het gemeentehuis werden de Franse gasten welkom ge heten door de burgemeester, mr W. J. Woldringh van der Hoop. Zijn dochter Antoinette bood mevrouw Biez een bou quet rode anjers aan, met linten in de Franse en Katwijkse kleuren. Getrouw aan de Franse gewoonte kreeg zij een stevige kus op haar een dergelijk ge bruik onwennige wang. In de raadzaal heette de 'burgemeester het gezelschap en in het bijzonder mevr. Biez welkom. „Wij stellen het op hoge prijs, dat in de charmante persoonlijk heid'van mevrouw Biez de vrouwen var Dieppe belang stellen in onze steden, ir onze bevolking en in alles wat verband houdt met de visserij. Het gemeentebe stuur is er trots op kennis te maken met de autoriteiten van de stad. waar ieder schuilplaats vinden in hun vaak 'hard e gevaarlijk bestaan. Het spreekwoord zegt: Frankrijk is het tweede vaderland van de gehele wereld. Zo is het ook te Dieppe ten opzichte van de bemanning van onze loggers. Voor onr is Dieppe een synoniem voor gastvrij heid, een gastvrijheid, die zich uitstrekt over het materiële, zowel als over het geestelijke welzijn van de tijdelijke be- De burgemeester herinnerde aan het bezoek, dat hij verleden jaar December bracht aan Dieppe en dat een manifes tatie werd van warme vriendschap, die hem ontroerde. Volgens zijn mening ii het van een waarde, die niet genoeg be klemtoond kan worden, in een tijdperk Vlaggetjesdag te IJmuidenmet veel Katwijkse loggers, maar zon der Katwijkers. Foto D. Kruyt. Aanvoer van Dinsdag Dinsdag losten 11 loggers met totaal •20 manden en 2 trawlers, de Bloemen- daal en de Petten (IJsland) respr. met 620 kisten, waarvan 270 schelvis, 140 ma kreel, 95 gul, 30 wijting. 15 platvis. 70 stokkebit en 1100 kisten, waarvan 370 schelvis. 400 kabeljauw. 200 koolvis, 120 wijting en 10 stokkebit. Voor de tweede beurt losten er nog 11 loggers met 1250 manden en 6 kotters met 340 manden. Noorse makreel Zondag kwam binnen de Zweed R 80 ST. met 900 kisten makreel van 20 kg. "GLOBE- SNIPPERS verslaggevers) i de Ieder normaal mens heeft in zijn jeugd wel eens een tik om zijn oren gekregen, maar heeft u wel eens gehoord van „tik kende oren"? Zulks is het geval met twee mannen, resp. wonende in Engeland en Amerika, die beiden 31 jaar oud zijn en deze merkwaardige eigenschap gemeen hebben. Hun oren tikken, hoorbaar, regelmatig als een hor lége. Aanvankelijk dachten deze personen, dat de oren van iedereen tikken. De Londense correspon dent van de „Daily Mirror" heeft met de orentikker uit Amerika een telefoonge sprek gevoerd. En zie en hoor: Toen de orentikker zijn oor voor het mondstuk hield, hoorde de correspondent het eigen aardige zwakke getik. Het geluid is zo sterk, dat men het op een afstand van m horen kan. Volgens medici doet zenuwaandoening in de keel het zachte verhemelte vijf maal zo snel be wegen als normaal, en zulks veroorzaakt een trilling in de buis van Eustachius (buis tussen keelholte en middenoor). Bioscoopdirecteuren te Londen zijn van oordeel, dat het kraken van apenootjes de gevoelige sfeer van de romantiek op het witte doek verstoort. Dit weekend werd in een bioscoop na één voorstelling, een hoeveelheid doppen van pinda's ge vonden, waarmede 14 grote zakken kon den worden gevuld. Een Engelse steno typiste, Miss Jean Holmes, die nog nooit eerder op een paard had gewed of een sweepstake-ticket had gekocht, heeft 70.000 dollar met de Engelse Derby ge wonnen. De helft van dit zoet winstje schenkt zij aan haar ouders. Het ver wondert ons niets, dat een Russisch met selaar met zijn ploeg van 12 man het „wereldrecord metselen" heeft geves tigd: 252.800 stenen in normale werktijd. En in een ijzergieterij te Leningrad heeft natuurlijk één arbeider in 1 dag het werk van 13 dagen gedaan. Aldus Radio- Moskou! Me w Yoi derdag i De dochter van Katwijks burgemeester biedt anjers aan. Links burgemeester Woldringh tvrouw Biez een ruiker rode der Hoop rechts diens echt- burgemeester Biez. Foto D. Kruyt te vertrekken. Na zes maanden zult U God het wil deze vloot weer op de kust van La Manche zien. Het Is onnodig de vloot in uw aandacht aan te bevelen, omdat ik weet, dat zij op zulk een wijze ontvangen zal worden, die de manier, waarop wij dit gaarne zouden zien, te boven gaat, aldus de burgemeester. Tenslotte hoopte spr. dat zijn Franse collega, mevr. Biez en de beren van het gezelschap een goede herinnering van deze reis zullen behouden en dat wij hen midden zullen zien. Mei het uitspreken van de 'beste wensen vooi zijn gasten, voor Dieppe en voor Frank rijk en met een '„Vive la France Vive Dieppe" besloot burgemeester Woldringh van der Hoop zijn" welkomstwoord. De heer Biez dankte voor de buiten gewoon hartelijke ontvangst, die zoals hij zedde getuigde van een sterke band tussen Katwijk en Dieppe. Beide burge meesters immers werken voor een Heme vissersgemeenschap. Beide plaatsen zijn ook zwaar door de oorlog getroffen hoewel Dieppe zwaarder dan Katwijk. De burgemeester van Dieppe gaf zijn ambtsgenoot echter de verzekering, dat Dieppe zijn best doet, de Hollandse vis sers zo goed mogelijk te ontvangen, hoe wel het nu in Dieppe nog niet ideaal is. Het zijn evenwel de kleine dingen, die ondanks de moeilijkheden de band stevig houden. De heer Biez herinnerde in dit verband aan het bezoek, dat ons Kon. Huis aan Parijs heeft gebracht. Hierdoor zo zei de heer Bie* heeft de vierde Franse Republiek een Koningin gekregen. Dit wijst op een aamengaan in groter verband. Mocht er onverhoopt weer oorlog uitbreken, dan hoopt de heer Biez, dat Nederland en Frankrijk weer hand in hand zullen gaan. De ontvangst noemde de heer Biez officieel, maar zij was er niet minder hartelijk om. Met een „ViVe la Hollande" eindigde hij zijn toespraak. Hierna begaf het gezelschap zich naar de trouwzaal, waar men de thee ge bruikte. Het lag in de bedoeling vervol gens een tocht door Katwijk te maken, maar eerst werd bij het monument de in de oorlog gevallenen een bouquet bloemen gelegd door mevrouw Biez. Eerst daarna ging het met een tiental auto's door het dorp naar hotel De Zwaan. Zo was het gisteren eigenlijk Katwijks vlaggetjesdag. Een vlaggetjesdag zonder loggers, dus ook zonder vlaggen, behalve aan de huizen. In het Prins Hendrik kanaal lagen wat binnenschepen en log gers, die nog moeten worden opgeknapt- Alleen de Dirk en de Vrouwe Dirkje lagen elkaar de loef af te steken, verder Gelukkig woei de vlag hoog v; gevel van de N.V. Rijnstroom! De jonge Katwyker Haasnoot van de Drieptassenweg zal «r voorlopig plot v.ol """*hdd worden d«o[,e'd voor voelen met een kajuitsloep naar dit stukje waaghalzerij binnenkort her haald gaat worden. De wachtsman op de brug van de Sch 160 beeft ze het eerst gezien in de baaierd van schuim voor de kust van Wijk aan Zee: een kleine grijze sloep in het geweld van een harde Westenwind en een zee die zich op de banken te pletter liep. Via Scheveningen-radio is het alarm geslagen voor de „Neeltje Ja coba". die Zondagmiddag om twaalf uiu tegelijk met de sleepboot „Nestor" Na de oorlog reeds 20-30 millioen gulden door bedrijf zelf geïnvesteerd „De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft gesproken over gebrek aan initiatief bij de Neder landse Visserij, maar deze uitspraak dekt niet het feit, dat de visserij juist het ty- Wijsmuller uit de pieren vertrok. Deze pische bedrijf is, dat, op enkele uitzon hulp was wel nodig, want de sloep dreef deringen na, uit eigen middelen is ge vrij snel op de kust af en er leek geen redden meer aan. „Als 2e dat lijntje van niet over hadden gekregen, ze als ratten verdronken" zegt schipper Jaap v. d. Meulen, die de sportiviteit hogelijk waardeert, maar de roekeloosheid niet erg pruimen kan. De motor was onklaar, het grootzeil in flarden gewaaid en alleen de fok be hoedde het bootje voor dwars-zees komen liggen. Maar ze hebben dat reddende lijntje overgekregen in die heksenketel voor Wijk aan Zee en een goed uur later zorgde de IJmuidense loodsboot voor wat luwte, toen de onaanzienlijke sleep de pieren binnenvoer. Daar kwam het verhaal los: een Pink sterreisje naar Engeland was. wat de over tocht van Den Helder naar Yarmouth betreft, prima verlopen, maar toen het viertal Zaterdagavond om acht uur weer terug zeilde naar de thuishaven, begon het al gauw harder te waaien. „De weerberichten waren toen toch al bekend" zegt de havenmeester van de IJmuidense vissershaven met een duide lijk verwijt in zijn stem, maar de jon gens, van wie de oudste net twintig jaar was, schijnen er op gerekend te hebben dat ze de bui. als deze kwam, toch in de rug kregen. Dat was een flagrante onder schatting van de Noordzee, die een sloep 8 meter 75 best graag brandhout van maakt; zelfs al hebben de opvarenden de Helderse zee vaartschool bezocht. financierd. De bedrijifsgenoten zelf hebben oorlog in hun vloot 20 tot 30 millioen gulden geïnvesteerd, naast verbeteringen aan de wal, zoals de bouw van koelhui- aldus luidt de mening van de sec retaris van de Stichting van de Neder landse Visserij, dr H. A. H. Kranenburg. Men kan de bedrijfsgenoten in deze be drijfstakken dus niet betichten van ge brek aan initiatief. Er heerst bij de re gering echter nog een onvoldoende nei ging om de visserij en haar problemen te benaderen, zoals wij dat doen," aldus zegsman, die vervolgde: „Wij bij de regering de geneigdheid de geziohtshoek op te zoeken, die wy zien" Zo wijst de marktstructuur uit, dat ei een minimumprijsregeling dient te ko men, maar als men deze wens bij de autoriteiten naar voren brengt, onder vindt men daarbij weerstanden moet men een sfeer, welke beletten dat het bedrijf in zyn ogenblikkelijke nood de hand wordt geboden. Er is wel enige kentering bij de Overheid te constate ren, doch deze is niet voldoende. In het algemeen maakt men zich een verkeerde voorstelling van de visserij. De bouw van een logger bijvoorbeeld brengt uitgaaf van 3 tot 4 ton met zich i een trawler kost 1 millioen gulden. Ter wijl in de industrie het gemiddelde be drag van de investering per arbeider op 1200 tot 1500 gld- wordt geraamd, komt men bij de visserij op een bedrag niet minder dan 50.000 gulden. De visse rij kan men dus een industrie H.l is t, hopen del de.e (eyurWk, dl. op het steeds weer eigenaars van nauwelijks- n€ergaande conjunctuur. Van 16.000 via- ferW"r^_e d™lA: sers in het gehele land in 1930 ia het aantal teruggelopen tot 12.000 in 1949. De oorzaken hiervan zyn vele. De in poldering van het IJsselmeer is er één van. de oorlogsgebeurtenissen vormen een trweede oorzaak. Van de gevorderde schepen (voor de stoomloggers niet der dan 88 pet, van de motorloggers 77 pet. van de motortrawlers 78 pet, de ter kotters 83 pet en de stoomtrawlers 42 pet) is een gedeelte teruggekomen weer in d eva art gebracht, maar het is OOK MARSEILLE EN BRUSSEL INFORMEREN NAAR PLAN-BOUMA De Bussumse wethouder Bouma ont ving ook uit Marseille en Brussel een verzoek om inlichtingen over zijn plan tot bouw van goedkope woningen. •en oud apparaat (speciaal wat de traw lers betreft), dat met veel kosten is her steld en alleen rendabel kon werken, toen de vangsten, kort na de oorlog, groot waren. Het is zeker niet in staat te concurreren mat het buitenland. Een werkelijke vernieuwing van de vloot bleef uit Natuurlijk was het gemakke lijker een oud schip te repareren (voor- het de kleine bedrijven betreft) dan een nieuw schip te bouwen, omdat men koste wat het kost onmiddel- jk weer aan het werk wilde gaan- Daar komt bij, dat in de kringen der visserij het gevoel overheerst, dat de voorwaarden die geschapen moeten wor- het bedrijf als zodanig te laten bestaan, niet in het leven zijn geroepen. Een positief visserijbeleid is er. naar de mening van de heer Kranenburg, niet gevoerd. Niet ontkend kan worden, dat het ge voerde prijspolitieke beleid noodzake lijk was, maar het is onbegrijpelijk waar- aanzien van de bepaling van de hoogte van de prijzen niet is uitgegaan een normale visstand van de Noord- Tijdens de oorlog immers werd er gevist en zo werd de Noordzee overbevolkt. Had men de hier aangestipte weg we! gevolgd, dan hadden de overschotten in de redery thans groter kunnen zijn en ve kunnen dienen voor de zo noodzakelijke vernieuwing van de vloot. Het prijspolitieke beleid van de Rege ring heeft echter een prijsstijging van de vis belemmerd, hoewel deze stijging ln andere sectoren van de voedselvoorzie ning wel werd toegestaan. Ook fiscaal gezien bevindt de visserij zich in een ongunstige positie, omdat haar niet de credieten zijn verleend welke bijvoorbeeld werden toegestaan geheel nieuw bedrijf als de wal- Een betere verdeling van de schade last had eveneens billlijker kunnen wer ken. Het verband tussen schade en ver goeding is niet voldoende in het oog ge houden. Pas bij een vernieuwing van de vloot, die een redelyke vervanging van de oude schepen brengt, is er een vloot- kem te vormen, waarmee Nederland nog een kans krijgt zich op het visserijge- b.ed te handhaven. Het buitenland heeft .na de oorlog gebruik gemaakt van de ge legenheid die het werd geboden om ia de concurrentiestrijd de stevigste posiba

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3