ïlieuuie ^ciitsrtje (figurant DE DUITSE JEUGD DEMONSTREERDE ZONDER PINKSTERGEEST ZEER ORDELIJK TROKKEN 38 LOGGERS TER HARINGVANGST UIT Lasso van 't woord „Stalin" om de rode kelen geslingerd Wist U DINSDAG 30 MEI 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVERT EN T1ËNi 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8131 HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stafltcasticfc is Qhebleoett tngn bert in tcgljenspaet" Vlaggetjesdag in Katwijk en Ilmuiden Vele vissersboten en twee mijnenvegers deden de vissers uitgeleide (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN, 30 Mei Vele duizenden Katwijkers hebben vanochtend hun bloedverwanten en kennissen, die aan boord van de 38 haringloggers hun moeizame werkzaamheden zullen ver richten, uitgeleide gedaan. Met meer dan 50 autobussen van de N.Z.H.V.M. waren een kleine 3000 personen van Katwijk naar de IJmuidense haven gekomen, om getuige te zijn van de uitvaart der vissersvloot, die toch ieder jaar weer opnieuw een gebeurtenis is voor de vissersmensen en... voor iedereen, die zijn hart min of meer verpand heeft aan de visserij en de 7ee- Dit jaar was de eerste boot, die de neus in de zilte baren stak de KW 18 (Hollandia). We hebben met het horloge in de hand de tijd gecontroleerd. Om 8 uur en 29 minuten passeerde de boot de pieren van de IJmuidense vissershaven. Op een tijdstip, dat Katwijk anders nog iop één oor ligt 5 uur in de ochtend was het vandaag op het parkeerterrein bij de Voorstraat al een drukte van be lang. Daar stroomden de mensen samen, die met bussen naar IJmuiden zouden trekken om de vissers een behouden vaart toe te roepen. Er heerste een fees telijke stemming, al was de dag nog jong enkoud. Een geluidswagen speelde vrolijke plaatjes, jongens en meisjes hol den van de ene kant naar de andere en de ouderen, die weliswaar niet zo uitge laten waren, wisten toch in ieder geval, dat hun een dag wachtte, die anders was dan andere dagen. Een soort uitgaans- jdag zou het worden. Ja, zij zeggen voor enige tijd hun vader, broer of iemand 1 anders gedag, maar ten slotte is het niet meer zo als vroeger, toen de boten nog klein en zwak waren. Vol trots horen we een visser vertellen, dat zijn boot zo'n sterke zender heeft, een ander spreekt over de krachtige motoren. De vissers varen uit met materiaal, waarop zij kun nen bouwen. j Die tocht per autobus naar IJmuiden is een echte vrolijke boel geworden. Voorop de bussen prijkte een bordje Geen Dienst, maar wat een goede diensten hebben zij gedaan! We kwamen in een bus terecht, waar we een aantal vrolijke meisjes troffen, die zongen, dat de „stukken eraf vlogen". Zij gaven al zingende uiting aar hun gevoelens. Het lied „Op de sluizei van IJmuiden heb ik jou vaarwel ge kust" was misschien wel toepasselijk, hoewel wat al te zwaar gezien. Doch houdt dit zelfde liedje niet die mooie be lofte In „Op de sluizen van IJmuidei zagen wij elkander weer?" Hield het ge- j zeischap even een adempauze, dan was daar weer de opgetogen Alie Oliemans, die twee broers aan boord van de Excel sior heeft en die met wilde armzwaaien een volgend lied inzette: En da: toffe meides zijn dat willeme weter Voor de ramen van de bussen had biljetten gehangen met het opschrift „Katwijk blijft vechten voor een eigen zeehaven". Maar de meisjes zeiden het op hun manier in een lied: Geef Katwijk een haven het wordt nu toch tijdOndertussen maar sabbelen op de pepermuntballetjes, die een fabriek gratis ter beschikking had gesteld. En tussen de bedrijven door vertelde Janny de Mol, die familie op de Karei Doorman heeft, dat „Moeder onze kenèrie is dóód" het Rijnsburgse volkslied is. Niet dan' De motorordonnansen van de Rijks politie zorgden, dat de colonne zonder haperingen kon rijden A~ doortrokken. Een abonnementenman s heeft eerlijk gezegd een goede im en hij zong dan ook dapper m< •isjes mee. Wat zeggen wij? Hij compleet de voorzanger. Daarom raadde Janny hem aan. dat hy nèr is met de pet moet rondgèn" lachte ons uit, omdat wij het niet zo gauw •erstonden. Ja, gelachen hebben zij! Aan het plezierritje kwam tenslotte een eind De buspassagiers gingen de havenkade bevolken, drukten handen, sprongen eens ?er op een logger, of hielden zo-maar :ns inspectie langs de botemrij. Weldra gingen enkele boten met luid geplof de zee op, om straks, als de vloot uitvoer, een eindje mee te kunnen Ondertussen werden op~de loggers de laatste, de allerlaatste toebereidselen troffen. Stapels wittebroden werden boord gemikt. Hier en daar werd een met wie-weet-wat aan dek gebracht. Er verzamelden zich plukjes eus van iedere boot. Van veel boten de bemanning er nog niet. Zo zag dan de vissersvrouw staan wachten met haar wel-gevulde boodschappentas, haar man, of haar jongen op dit laat ste ogenblik nog iets extra's toe te stop pen. Mannen zijn nu eenmaal gevoelig Dor die dingen envrouwen weten at maar al te goed! Daar kwamen dan de vissers aan. Plun- jezak op de rug, een paar nieuwe klom pen, keurig netjes gevernist, in de hand. Zij kregen een verrassing van drie Kat- wijkse meisjes, die als „Victorientje" ver kleed waren. Deze meisjes gingen ook rond met versnaperingen, zodat de dui zenden het wachten wat bekorten konden met knabbelen. Het was oorspronkelijk de bedoeling om 8 uur precies uit te varen, maar om dat veel leden van de bemanningen ver traagd waren door de bus. werd het half negen vóór de eerste logger, de KW 18 tussen de pieren uitvoer. Op de haven koppen dromden de mensen samen. De geluidswagen, waarin de heer Ch. Ver klanken, de voorzitter van de Katwijkse Middenstand Centrale achter de foon zat, brulde de boten een behouden vaart toe. Voor iedere boot had de heer Verplanken we Denk aan de maatjes, Jan! Zal je de kruik niet laten omvallen? De groeten jongen! Maar bij het passeren van een logger, die uitgeleide deed, kwam de zakenman eerst goed in vorm. Op die boot stond Victorientje, Janny Bent met een kaakjesiblik nonchalant te zwaaien. „Hé Victorientje, denk je aan mijn blik", klonk het toen dringend-smeikend door de „mike"'. Gelijk had hij er stond statiegeld op Wij heben ons beslist niet vergist: toen de „49" uitvoer, vielen enkele druppels regen op ons blocnote. De Victorientjes Nel en Riet op de gelruidswagen rilden in hun wit-basterde rode jurken, maar ziet, het spreekwoord „na regen (ooik al zijn het slechts enkele druppels) komt zonneschijn" werd weer eens waar ge maakt. Plotseling brak de zon door en het werd gezelliger aan die haven, dan het al was. Zo sliertten alle achtendertig loggers de haven uit. Als eerste boot van de uibvarende schepen was het zeegat uitgegaan het hospitaal-kerkschip Luid loeiende sirenes, zwaaiende jan nen, die tot in de 'hoogste masten ge klommen waren. Vanavond om 7.15 uui wordt een reportage van de uitvaart ovei Hilversum II (402 m) uitgezonden. Luid ruchtig gejoel op de kade zal men niet horen. Er ging slechts hier en daar een zwaaiende hand omhoog of een doek. Het was evenwel niet minder goed gemeend. Een visser houdt niet drukte. Hij neemt' thuis afscheid er drukt aan de kade slechts een hand. Zijn vrouw of zijn moeder zegt zacht haaT uit: „God zégen je". Dan draait hij zich om, gaat aan boord en begint zijn KnaleffectEeuwige trouw aan Rusland Van oorlogsbodems af wuifden velen de vloot vaarwel A/b van een mijnenveger, 30 Mei 1950 (Van een onzer verslaggevers) In de commandotoren van Hr. Ms. Roompot hing vandaag aan de kapstok een nette dameshoed met een witte bloem en een zwarte voile. Dit ongewone kle dingstuk aan boord van deze zo manne lijk* mijnenveger bew< zeer bijzonders aan de hand was. Nu, dat was het ook. I Zoals wij het vorig jaar met een K.L.M.-vliegtuig de haringvloot uitwuif- den, deden wij het vandaag wéér, maar nie atan boord van een vliegtuig, doch met de marine-vaartuigen Roompot en Schiermonnikoog, de eerste bemand met 1 Scheveninger en Vlaardinger. de tweede met Katwijker vrouwen. Behalve de da mes der verschillende opvarenden van de vloot, waren er uit de drie vissers plaatsen enkele predikanten en een aan;- tal bij de visserij belanghebbende per sonen aan boord. Om 8 uur vanmorgen vertrokken beide schepen uit de haven van IJmuiden, de Roompot onder com mando van ltz II J. T. R. Kempers en de Schiermonnikoog ouder comando van ltz III J. M. Schalkwijk. We troffen het. De Katwijker vloot was juist aan het uitvaren- Het was in de vissershaven van IJmuiden. die de Katwijkers nog steeds noodgedwongen moeten gebruiken, een gedrang van be lang- Niet alleen op het water, maar ook op ed wal. Want daar hadden meer dan 50 autobussen, die als opschrift droegen: „Katwijk blijft vechten voor zijn haven" een groot aantal Katwijkers, velen ge tooid met de blauw-witte kleuern van hun dorp, naar de \yaterkant gebrahct. Zoals gisteren in Scheveningen waren vandaag in IJmuiden de Katwijker sche pen gepavoiseerd. Achter elkaar zagen wij ze de haven uitvaren. De KW 38, waarvan het grootzeil even buiten de haven door de wind aan flarden werd gescheurd, verder de 220, de 51 en de Sch- 353. ide eveneens vanuit IJmuiden ter visvangst voer. Het was voor onze kleine schepen een prachtig gezicht om 'door deze uitvarende vissersvloten te varen. Wij zagen in totaal 36 Katwijkers. Bovendien het hospitaal-kerk-schip „De Hoop", dat deze vloot zoals gewoon lijk vergezelt en een aantal IJmui dense en Scheveningse schepen. Dit wat IJmuiden betreft De zee was voor landbenen vrij ruw Wij zijn geneigd na deze tocht geen woord te geloven van die prachtige schoolversjes, die de zee schilderen als het element voor de Hollandse jongen. Dat gaat waarschijnlijk op voor de vis sersbevolking van ons land. maar in geen geval voor het mannelijk deel «ezelschap, dat zich aan boord Roompot c"v!' Eén dode en drie zwaar gewonden in Ede Motor raakte een tweede motor en werd door een derde overreden Een gecompliceerd verkeersongeluk heeft Zaterdagmiddag tussen Ede en De Klomp het leven gekost aan de 25-jarige M. Roseboom uit Ede, terwijl zijn 12-j. buurmeisje R. van R., de K.L.M.-employé C. R. uit Apeldoorn en de wachtmeester der rijkspolitie te Lochem G. C. S. ernstig werden gewond. Roseboom reed, met het meisje op de benzinetank, op de rijksweg, en onderwijl trachtte hü en of ander mankement onder aan de motor te verhelpen. Hij maakte een lichte zwenking naar links, raakte even de bestuurder van een an dere motor, verloor de macht over het stuur en viel. Een derde motor, bestuurd door C. R. en met G. C. S. als duopassa gier, reed op de gevallen motor in. Rose boom en het meisje werden twintig meter meegesleurd. De motor van C. R. maakte een salto; de beide berijders werden meters verder neergesmakt. Roseboom was op slag dood, het meisje id een rechterbeenbreuk en bloedende schaafwonden, de K.L.M.-employé een schedelbasisfractuur en de wachtmeester ;n gebroken sleutelbeen en een hoofd- ond. Allen werden naar het Juliana- ziekenhuis in Ede vervoerd. De toestand van de K.L.M.-employé is zorgwekkend. Extra sigaretten voor troepen in Indonesië De Niwin heeft 4Vt millioen sigaretten en 30.000 pakjes shag aangekocht, welke ten spoedigste naar Indonesië zulen den gezonden, waar ze boven de Welfare rantsoenen aan onze troepen zullen den verstrekt. De 500.000 Jeugdige communistische demonstranten in Oost-Berlijn heb ben met Pinksteren, ondanks de vele vlaggen en spandoeken, niet bijster geestdriftig uiting gegeven aan hun gevoelens van trouw vooi het Sowjet-regiem. Maar hongerig als de blauwhemden waren .herstel den zij het innerlijk evenwicht met warme worstjes "en roomijs. Incidenten van betekenis deden zich niet voor, behoudens dan de „klap" van een, in Wesl-Berijn afgeschoten pamfletbom, die een regen van pamfletjes over de hoofden der demonstranten deed neerdalen. De 25.000 man de West-Berlijnse politie en van de Geallieerde legers behoefden niet ander praatje, in te grijpen. Al spoedig begon de wekenlange span ning. gevoed door de veronderstelling, dat de Pinkster-demonstratie gebruikt zou worden om de Westelijke sectoren binnen te vallen, te wijken. Wel wa< een fantastisch gezicht voor de Weste lijke commandanten, die van de heli- coptères uit neerzagen op de kleuren pracht van blauwe vlaggen der con: nistische F.D.J., de rode en witte vlag gen der Sowjet-Unie en de rood-zwart- gouden doeken der Oost-Duitse repu bliek. Om vier uur 's morgens met het blazen van de réveille, kregen de blauwhemden Russische soep en echte (bonen) koffie voorgezet. Daarna vond het défilé p voor de Duitse jongens en meisjes v tot 25 jaar, maar barstte helaas een koelende stortbui los. Unter den Linden was een wemeling van vlaggen ei. huizengevels gingen schuil achter de enorme portretten van Stalin en andere communistische kopstukken. Hier be vond men zich op historisch terrein, w eens de legers van de Duitse keizer later van Hitier defileerden. Van een spreekgestoelte uit op de Lustgarten werd de lasso van het woord „Stalin" om de kelen der demonstran ten geslingerd. Wilhelm Pieck, de Oost- Duitse premier, ketterde, dat in Der Haag en Londen was besloten. Duitsland tot het slagveld van een nieuwe oorlog en Berlijn tot een Westelijk bruggehoofd te maken, slechts de Stalinisten warer de strijders voor de vrede. Er werd een telegram aan Stalin ver zonden, waarin een half millioen demon- Het balletje rolt nog steeds", aldus Trygve Lie Trygve Lie, de algemeen secretaris der V.N., heeft naar aanleiding van' zijn be zoek aan Moskou een conferentie gehad Dean Acheson. Voor de tiende maal verklaarde Lie, dat hij voor Truman geen speciale boodschap van Stalin had. We derom verklaarde hij, dat de deuren nog openstaan voor besprekingen tussen Oost en Wst. „Het balletje rolt nog steeds," aldus Lie. en dat onder het gelach der „zeevaste' vissersvrouwen, Neptunus menig offer Wij hebben gepoogd de Vlaardinger vissersvloot nog in te halen, schepen waren reeds tè ver uit de buurt en de Scheveningers wax nergens meer te bekennen. Toen we tegen 12 uur De Hoek bin nenvoeren, was er alleen HJBB! garnalenvissertje, dat van geen gesloten de Schiermonnikoog bevond seizoen last heeft. helemaal iranten de hartelijke groeten deden met de belofte, dat de Duitse jeugd zich nim mer zou lenen voor een oorlog tegen de Sowjet-Unie. Circa 10.000 manschappen van de Volkspolitie in zwarte uniform en kaplaarzen, marcheerden in stramme militaire houding langs de tribune en in die stoet liepen ook 20.000 jeugdige West- Duitsers mee, die voor het merendeel illegaal over de zonegrens moeten zijn gekomen. Dit was het feest van de schijn en onechtheid: vuurpijlen, die in de lucht parachutes met communistische vlaggen afwierpen, het loslaten van 200 (éénvleu- gelige?) vredesduiven en tenslotte de apotheose, het knaleffect van een vre- desvuurwerk. waarbij een der stukken de slagzin deed schitteren: .Eeuwige vriendschap met de Sowjet-Unie'" sterren zullen daarbij een traan uit het oog hebben gepinkt! Resumerende, dank zij de krachtige maatregelen der Geal lieerden, is hét plan West-Berlijn te overrompelen volkomen mislukt. Eohter heeft John McCloy, de Amerik. Hoge Commissaris, nog eens gewezen op de „ernstige aangelegenheid", aangezien een politiestaat heeft aangetoond, wat zij bij de jeugd kan bereiken en derhalve is het de taak der democratie waakzaam te blijven. Hier treft een ontnuchterende gelijkenis met de dagen der nazi's, melden wij nog, dat 11 leden der „Vrije Duitse Jeugdbeweging" en 24 manner" van de „Volkspolitie" uitweken naar he Westelijk gedeelte der stad, waar zjj or asyl verzochten. Met 80 km-vaart tegen pui Twee jongens gedood in Den Bosch Met een 80-kilometer-vaart reed een personenauto met drie jongens Zondag nacht tegen de pui van de parfumerie zaak Apollo In de binnenstad van Den Bosch. Twee van hen, de 19-jarige gazjjnbediende M. Kalf en de 18-jarige slagersbediende J. Mulder, werden ge dood. De 17-jarige naaimachinemonteur A. Denisse, de derde inzittende, kreeg een zware hersenschudding. Alle drie woonden in Den Bosch. Mulder, die de wagen bestuurde, bezat geen rijbewijs. De auto was geleend. In een telegram hebben de leden de Ned. studentenvereniging voor reldrechtsorde. die in het Vredespaleis in Den Haag vergaderden, H. M. de Ko ningin gedankt voor haar rede tot de studenten in Parijs. Zo trokken de loggers het zeegat uit, voortgestuwd door krachtige motoren en bemand met stoere Foto D. Kruyt. MINISTER SCHOKKING OPENDE BELGISCH OORLOGSKERKHOF Minister Schokking heeft gisteren in de Brabantse gemeente Willemstad het Belgische oorlogskerkhof geopend de Nederlandse regering aan bet stadsbestuur overgedragen. Op dit kerkhof zijn 134 Belgen ter ruste gelegd, die op 20 Mei 1940 met een Rijn boot omkwamen. De boot, waarmee enige honderden krijgsgevangenen naar Duits land zouden worden vervoerd, liep op magnetische mijn en verging. Vele Belgen konden door de inwoners Willemstad worden gered. De Belgische minister van Binnenland- Zaken, dr A. de Vleeschauwer, open de gisteren op het kerkhof een monu ment voor de slachtoffers. Daarna werd met drie boten de plaats in de ramp bezocht, welke voor deze gelegenheid was aangeduid door boei, voorzien van een rouwvlag. DAT de Russische drijvende werk plaats Komona in Vlissingen is aangeko en om te worden gerepareerd. DAT Nederweert aan Someren vier ge brandschilderd» ramen aanbood uit dank voor de hulp bij de evacuatie in ►40 en 1944. DAT de 17-jarige Rijke Zijlstra te Assen sedert Woensdag jl. wordt ver mist en een> ongeluk wordt vermoed. DAT gisteren het 25-jarig bestaan is gevierd van het oudste kampeercentrum ns land. Saxenheim te Vierhouten, tevens een der grootste centra. DAT iemand die zich legitimeerde met ?n valse politiepenning in een café aan het Rembrandtsplein te A'dam tijdens een „controle naar vals geld" f740 buit maakte. DAT de gloedfabriek Vesuvius te Zaandam gisteren uitbrandde en de ge hele voorraad verloren ging. DAT de burgemeester van Harlingen deze zomer naar de gelijknamige stad in Texas (VS.) zal reizen om er 45-jarig bestaan van deze plaats m DAT Utrecht van 8 tot 15 Juli feestweek houdt. DAT het echtpaar B. Stienstra-Boersma te Leeuwarden morgen 60 jaar trouwd. DAT deze week in Beetsterzwaag wordt begonnen aan de -bouw openluchttheater. DAT Zaterdag op het landgoed De Haere te Doornspijk een vacantie- vormingscentrum is geopend. DAT t.g.v. het 40-jarig bestaan van de vakschool voor schoenmakers in Drunen 1012 Juni een tentoonstelling wordt gehouden. DAT de Tweede-Kamerleden zich op 10 Juni in de Biesbosch op de hoogte zul len stellen van de problemen bij de in dijking. DAT Zaterdagnacht het woonschip Jo hanna van H. Waardenburg, liggende aan de Kanaalweg te Rotterdam, uitbrandde, toen de vlam in de pan was geslagen. DAT de kol. L. Ezerman van de artille- e is benoemd tot generaal-majoor, chef an de technische staf en de luit.-kolo- el van de infanterie G. Dijkstra is over geplaatst naar de generale staf. DAT Woensdag op de R.K. begraaf plaats te Roosendaal een monument wordt onthuld voor de slachtoffers het bombardement van 31 Mei 1944. DAT de hoofdcommissaris van politie te Enschede, Tj. v. d. Wal. die met hoofd inspecteur C. A. Muller 34 leerboeken schreef, Donderdag zijn 40-jarig jubi leum viert. DAT de geestelijke adviseur van de 50- jarige Kath. Arbeidersbeweging in Lim burg. pater J. Jacobs M.S.C.. benoemd is tot ridder in de orde van O.-N. DAT gisteren in Den Burg op Texel een Esperanto-monument is onthuld, plaats van het in 1941 afgebroken ge denkteken. DAT de Friezen, op het Pinkstercon gres van het Kristlik Frysk Selskip in Leeuwarden bijeen, bij minister Van Maarseveen hebben geprotesteerd tegen de uitsluiting van hun taal by de eede formule. DAT prof. dr J. Waterink uit A'dam dr A. F. N, Lekkerkerker van Utrecht zullen spreken op de bondsdagen va Chr. boeren- en tuindersbond, die tot 28 Juni in Arnhem gehouden worden- DAT in het verkeer van Tsjechoslo- wakije m.i.v. 1 Juni geen doosjes met aangegeven waarde meer kunnen den verzonden. DAT H. Oehl, hoofdvertegenwoordiger van de Kon. Rott. Lloyd en agent het Ruys-concern in Bazel, op 1 Juni 40 jaar in dienst is van dit concern. DAT een landelijke' demonstratie 2000 man in het openluchttheater Berg en Bos bij Apeldoorn gisteren de blauwe week 1950 besloot. DAT de directeur van het Amsterdamse marktwezen, J. Broerse, op zijn verzoek 1 Juli eervol ontslag heeft gekre gen. DAT onze nieuwe gezant in Ierland, jhr J. Snouck'Hurgronje. gisteren zijn ge loofsbrieven aan president Sean O'Kelly aanbood. DAT aan de postdirecteur P. J. Dillewijn te Weesp m.i.v. 1 Sept. eervol ontslag is verleend en aan zijn collega G van Ham te Zutphen m.i.v. 1 Juli. DAT op 22 Juni te Groningen de jaar vergadering van de Ned. Mij van Nijver heid en Handel wordt gehouden. DAT op 9 Juni de Biesboschhaven te Werkendam door de C. d. K. in Noord- Brabant wordt geopend. DAT op 1 Juni op de veerbootdiensten in Zeeland veergeld zal worden geheven. DAT op 5 Juni van 19 45—20 uur over Hilversum 'II ëen uitzending gewijd zal zijn aan dè bestrijding der aardappel moeheid. De situatie De Tweede Kamer heeft de vorige week de motie- van wantrouwen van de heer Oud verworpen. Het kabinet blijft dus zitten. Het is trouwens ondanks alles zo stoelvast, dat het ons niet ver wonderd zou hebben indien het zou zijn blijven zitten, zelfs ingeval de motie zou zijn aangenomenMaar dan had het toch geen lang leven meer kunnen worden. Intussen, de motie is verworpen. Be tekent dit, dat er niets is veranderd? Wij weten het niet. Want de heer Oud heeft •erklaard, dat hij zijn motie gericht venste te zien tegen minister Van Maar eveen. Niet het kabinet in zijn geheel. En dus mag men er. voor wat de heer Oud betreft, niet al te vérstrekkende conclusies aan verbinden. Wij mogen echter niet vergeten, dat de politiek van minister Van Maarseveen t maar een politiek op eigen houtje Het is kabinetspolitiek. En de keer Oud mocht nu wel verzekeren, dat hij het alleen op minister Van Maarseveen voorzien had. daarmede kon hij toch het feit niet veronachtzamen, dat hij zich in werkelijkheid keerde tegen de politiek van het kabinet Dus ook tegen de po litiek van zijn partijgenoot- Stikker. Stikkers politiek De politiek van minister Van Maar- seveen is kabinetspolitiek. Zij is ook politiek van minister Stikker. Indien deze die politiek niet deelt, moet hij zijn ontslag vragen. Indien hij het eens is met de motie van wantrouwen van de heer Oud. moet hij heengaan. Bovendien, de heer Stikker is niet zo maar minister van een of ander depar tement .Zijn departement, het departe ment van Buitenlandse Zaken, heeft met de ontwikkeling binnen de Ulnie zeer direct te maken. En over de politiek met betrekking tot Indonesië heeft hij het zijne te zeggen. Ging hij niet naar Djokja? Daarom is de vraag gewettigd, welke thans, politiek bezien, de positie is van de heer Stikker. De basis van het kabi net is versmald. De WD heeft op een wezenlijk punt het vertrouwen in dit kabinet opgezegd. Daarmede heeft zij ia feite ook het vertrouwen opgezegd in de heer Stikker als minister. Opheldering van de situatie schijnt daarom niet overbodig. De motie van Oud Artilleriegevecht bij Ambon Volgens „De Vrye Pers" meldt het re publikeinse persbureau Antara, dat er een artilleriegevecht is geleverd voor de kust van de eilanden Ambon en Boeroe, schoten werden gelost op de De heer Qpd heeft zijn t aan het kabinet, waarvan de heer Van Maarseveen een centraal bestand deel uitmaakt, niet langer willen schen ken. Hij kan de regering niet langer volgen in haar politiek met betrekking tot Indonesië. Dat is natuurlijk heel be langrijk. Maar ons moet een opmerking van het hart Die opmerking is. dat de heer Oud met zijn inzicht wel wat laat komt. De po litiek der Tegering met betrekking tot Indonesië is altijd slap en betreurens waard geweest. Eeh kind had kunnen verwachten, dat geschieden zou wat thans geschiedt. Want in feite geschiedde dit. reeds jarenlang. Daarom is de motie van de heer Oud rijkelijk laat. Zij komt op een moment, waarop de stem van de heer Oud en zijn vrienden heel wat minder invloed heeft dan bijvoorbeeld een jaar geleden het geval was. Toen moesten belangrijke be slissingen genomen worden met meer derheid van twee-derden. Nu had de re gering genoeg aan de helft der aanwezige opliepen en ontkent de geruchten als der „waard" dan toen. Wij willen wel het korvet „Huang Tuah" een voLaannemen, dat de heer Oud dit niet heeft treffer hebben gekregen. overwogen. Maar het blijft wel jammer. Eerst thans ontvingen wij deze foto uit Moskou, waarop men de secretaris generaal van de U.N.O., Trygve Lie, in gesprek ziet met Russische journalisten, naar aanleiding van zijn onderhoud met Joseph Stalin. Coördinatie-commissie militaire en burgerlijke defensie Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt, bestaan er plannen, die thans het onderwerp vormen van ministerieel overleg, om te komen tot een inter- departementale commissie, welke tot taak zal hebben, de militaire en de burger lijke defensie te coördineren. Over het| presidium van deze commissie is nog niets bekend. I.v.m. de vraagstukken van de politie zal waarschijnlijk ook het Mi nisterie van Justitie vertegenwoordigd Men zou deze commissie wellicht enigs zins kunnen vergelijken met wat tijdens de oorlog in Engeland bestond. Daar had men toen een „Joint planning staff", een gemeenschappelijke stafcommissie en een „man power board", een tweede com missie, die zich bezig hield met de ver deling der beschikbare krachten over de diverse diensten en wapens. Toen be stond er in Engeland een algemene dienstplicht, terwijl hier de basis van vrijwilligheid zal worden gehandhaafd. Het Syrische kabinet onder leiding van ZON EN MAAN minister-president Chaled el Azem Bey Woensdag: zon 4.2720.48. Maan 21.4 i heeft zyn ontslag ingediend. 3.41 uur. V.M. Gezinsuitgaven niet meer gestegen PERCENTAGE VAN 8,8 GEHANDHAAFD Van 15 Maart op 15 April zijn de kos ten van het gezinsverbruik voor het eerst sedert September jl. niet gestegen, zodat het stijgingspercentage sedert de deva luatie op 8.6 procent gehandhaafd bleef. Dit blijkt uit de cijfers van het CBS. Het onderzoek heeft plaats gehad bU mensen met een inkomen van 40 tot 50 per week. Verdere stijging van temperatuur Tot morgenavond verwacht v(?\ De ®ilt: Droog weer met voornamelijk in de Noorde- -iSlijke provincies aanvanke- J- lijk nog overdrijvende wol- 'mifï'lJ- kenvelden. Morgen over het algemeen zonnig weer en warmer dan vandaag. Mati ge tot zwakke wind. hoofd zakelijk tussen West en Zuid. (Opgemaakt 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1