Nieuwe gtihstfft Gürarant mf Tweede Kamer verwerpt afkeuringsmotie met 57 tegen 26 stemmen Voorgesteld wordt crematie toe te laten Wist U \VL ZATERDAG 27 MEI 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: TeL 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. AD VERTEN i'LEN: r 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8130 HOOFDKEUrtCLEUK: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F. DIEMER. CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatvasticft U ghrbteora inga bert In tcahenspoct" Ondernemingsraden in 10.000 bedrijven Kabinet dooi oog van een naald „DEED DE REGERING HET GOED, DEED ZE GENOEG, BETRACHTTE ZE HAAR ROEPING (Van onze Parlementaire redacteur) Twee verworpen moties van afkeuring (één van mr Oud en één van de communist De Groot) en één aangenomen motie-Romme met een slap beroepje op de regering om „met alle geëigende middelen de regeling van het zelfbeschikkingsrecht te bevorderen", ziedaar het resultaat van een uiterst snel en scherp Indonesië-debat in de Tweede Kamer, dat pas gisteravond om half elf eindigde. Een debat, waarin herhaaldelijk werd afgeweken van de grondslag ervoor: de door de regering overgelegde nota, zodat tenslotte en om die reden prof. Gerbrandy (a.r.) zijn spreek beurt niet wilde vervullen en kortaf zeide, op de hangende kwesties te zullen terugkomen bij de behandeling van de begroting. deel onzer edities hebben gisteren nog vermeld, hoe minister Van Maarseveen betoogd had, dat de regering er niet van overtuigd was, dat de Indo- neslsche regering steeds zonder nood zaak van de legale weg was afgeweken, hoewel de Nederlandse regering wel van i mening is, dat de eenzijdige verandering in de structuur van Indonesië in strijd is met de geest van de R.T.C.-accoorden. 'Zij heeft zich dan ook tot de regering van de R.I.S. gewend en een nota ver zonden aan de U.N.C.I., een en ander volgens de R.T.C.-accoorden. Of de UN. IC.I. erkent, de plicht te hebben volks stemmingen te houden, is nog niet be kend. T.a.v. Ambon verklaarde de minis ter niet zeker te zijn, of wel geheel Am- bon separatistisch is. De Nederlandse regering kan hier slechts helpen als de legale weg van de zelfbeschikking geko zen wordt. De regering staat op het standpunt, dat ook na dit jaar Nieuw- Gulnea onder Nederlandse souvereiniteit blijft. De Indologische faculteit te Utrecht wordt opgeheven, die te Leiden blijft bestaan: twee zouden nu te duur worden. Uit de beantwoording door de staats secretarissen stippen wij aan de mede- I deling van schout-bij-nacht Moorman, dat geen Nederlands Marine-personeel op |enig schip onder Indonesische vlag dient en van mr Fockema Andreae, dat on- Jomstotelijk is komen vast te staan, dat de T.N.I. te Makassar het vuur opende en dat gedurende drie nachten over dag was het stil volhield. Het kostte ons een Nederlandse controleur, 10 In donesische soldaten en 38 gewonden. Al met al bleek niet veel van een ern- stig eij, doelbewust regeringsbeleid om te reageren op de groeiende chaos, waar van de regering toegaf, dat het éen revo- (lutionnaire beweging was. Motie van afkeuring Dat het betoog van minister Van Maar seveen, hoe ernstig ook uitgesproken, geen mens zou bevredigen, was wel te venvachten. Dit werd ronduit gezegd in de motie-Oud (v.v.d.), die onmiddellijk, nadat alle regeringssprekers het hunne hadden gezegd, werd ingediend. Deze motie (in een (deel onzer - editie van gisteren hebben wij haar nog kunnen plaatsen) sprak teleurstel ling uit over het feit, dat de regering [klaarblijkelijk alleen van zins was, haar best te doen voor een zo goed mogelijk punctionneren van het zelfbeschikkings- jrecht binnen een Indonesische eenheids staat. Aan het indienen van deze motie [voegde de heer Oud toe, dat zijn geduld 'op was en dat de motie rechtstreeks te gen minister Van Maarseveen was ge richt en niet tegen het gehele kabinet. ;ZiJ veroorzaakte een kleine paniek, want [hoewel men wist, dat de motie er waar schijnlijk niet zou komeen, hier was voor l't eerst een uiting van onbehagen, waar aan geheel Nederland lijdt bij de gedach te aan het onrecht, dat in Indonesië ge schiedt, en dit aan mensen, door ons In de steek gelaten. Het indienen van deze motie was gisteren in de Kamer een van die gebeurtenissen, waaruit alles of niets kon groeien, kortom, gelijk 'mr Beernink (c.h.) zeide: „een moment In de parlementaire historie.'' Steeds, zo zeide de heer Oud, is de re- Eering iets verder gegaan dan de bedoe- ng was. Daar moest een eind aan Minister Van Maarseveen kwam in het geweer: Heeft de regering, ja of heen, alle middelen aangewend, die zijn voorzien in art. 2 van de wet op de souvereiniteitsoverdracht en wat had de heer Oud dan voor koers gewild? Prof. Romrae sprong voor de regering In de bres. Hij liet duidelijk merken, dat hij wel te vinden was voor een gewijzig de motie (een slappe, die hij later indien- jde en die ook werd aangenomen), i Maar de heer Oud wilde niet marchan deren: hij deed niets af van zijn motie en de regeringspartijen zaten er danig mee omhoog. „Hier zij trouw" Sterke steun kreeg de heer Oud van de heer Schouten (a.r.), die met grote kalmte zijn mening formuleerde: Wat thans in Indonesië gebeurd is, is volgens de Kamerleden in strijd met het zelf beschikkingsrecht. En heeft de regering Er moefen nog 40 Rode Kruis- depóts komen Het Ned. Rode Kruis heeft op 46 plaatsen in ons land materialen- depóts ingericht, waar goederen lig gen opgeslagen, die bij een ramp een 100 mensen in de eerste nood kunnen herbergen en verzorgen. De inhoud van één materialendepót vertegen woordigt een waarde van 15.000 a 16.000 gulden. Wil Nederland op alle eventualiteiten zijn voorbereid, dan moeten er nog 40 van deze depóts worden ingericht. Helpt daarom het Rode Kruis helpen! Muskusrattenplaag dit jaar minder erg Het optreden van de muskusrat draagt dit jaar tot dusver een meer geruststel lend karakter dan vorig jaar. Van 1 Januari tot 20 Mei werden .116 van deze dieren gevangen, in de overeen- Ijjoistige periode van 1949 233, dus tvnm tweemaal zoveel. het goed gedaan, heeft zij genoeg gedaan -m was het in overeenstemming met de •oeping en de plicht der regering? „Hier zij trouw," aldus de heer Schouten. Hij vond, in tegenstelling tot prof. Romme, de dóór de heer Oud gekozen methode vriendelijkste, die er was. In de avondvergadering was de rege ring versterkt met de ministers Stikker 5vers uit Parijs) en Lieftinck. Op hun komst had minister Van Maarseveen echter niet gewacht om te verklaren, dat eming van de motie-Oud een aftre- van het gehele kabinet zou veroor zaken. Toen waren ook de banken van de P.v.d.A. beter bezet en de tribune kraakte van belangstellenden, die op het Binnenhof een file hadden gevormd. deze veranderde sfeer sprak de heer Tilanus (c.h.). Ook hem zat het zelfbe- schikkingrecht hoog, doch klaarblijkelijk wilde hij niet terugkomen op de steun, aan de regering gegeven voor de souve reiniteitsoverdracht. HU achtte haastige spoed zelden goed en vond de motie-Oud te snel ontstaan, hetgeen de voorsteller uiteraard bestreed. Maar onweersproken bleven de woorden van de heer Tilanus, dat hij er a,an twijfelde, of een vallen van dit kabinet een nationaal belang zou zijn. Hij meende, dat de motie haar werk gedaan had en daarom rustig kon wor den ingetrokken. „We kennen deze minister..." In de laatste ronde verklaarde de heer Oud, dat het artikel over het zelfbeschik kingsrecht in de hand van minister Van Maarseveen een dode letter is geworden. „We kennen deze minister nu wel," zo zeide hij bars. In goed vertrouwen was de V.V.D. in December tot het uiterste gegaan. Daarop kwam de heer De Groot comm.) met een motie, waarin kortweg •erklaard werd, dat het regeringsbeleid tegen het Nederlandse volksbelang in- en daarom moet worden afgekeurd. Vervolgens produceerde prof. Romme zijn in de aanhef genoemde motie. Minister Drees verklaarde nog, dat mi nister Wyers inderdaad, uitsluitend om gezondheidsredenen is afgetreden. Hij bestreed de opvatting, als zou het kabi net met aftreden hebben gedreigd. De motie-Oud behelsde een afkeuring van het beleid: aannemen zou noodzakelijk tot aftreden moeten leiden. Minister Van Maarseveen had geen be zwaar tegen de motie-Romme. Hij klaag de er over, dat de heer Oud hem niet redelijk had behandeld. Te langen leste gaf hij toe, dat hij al lang met Djócj'a het zelfbeschikkingsrecht had besproken en daar heeft doen weten, dat schending ervan door de Nederlandse regering zeer hoog zou worden opgenomen Was er nu een dreigende kabinets crisis? Neen, dat niet, doch er was een nauwelijks bezworen vertrouwenscrisis. Telkens, als die acuut wordt en dat kan vaak dreigt er gevaar voor het kabinet, dat dan door daadwerkelijke hulp van K.V.P. en P.v.dA. gered wordt. Nochtans was het gisteren geen goede dag voor de regering, al had het haar nog slechter kunnen gaan. THUIS Koel en winderig weer met Pinksteren Maar weinig regen en at en toe een zonnetje (Van onze weerkundige medewerker) Evenals met Pasen en op Hemelvaarts dag zal het weer op de Pinksterdagen niet bijzonder mooi zijn, gezien de laatste berichten uit'binnen- en buitenland. We zijn geheel aan de depressies overgele gd. Het wordt koel winderig en wisse lend weer. Gisteren al voltrokken zich wijzigingen In de luchtdrukverdeling. De baan van de Oceaandepressies, die weer een grote activiteit aan de dag leggen, is naar onze omgeving geheel vrijgekomen. Ook Enge- land meldde vanmorgen voor de Pink sterdagen -koei en onbestendig weer. De regenval zal nog wel meevallen. Een eerste regengebied van de depressie- stroom zal ons land vannacht voorbijgaan. Tweede Pinksterdag wordt het weer waarschijnlijk wel wat beter, al kunnen geen hoge temperaturen optreden. Vooral in de kustgebieden gaat de wind Firefly van Karei Doorman kreeg averij Bij dev lootoefeningen liep gistermid dag een der Fireflies bij de landing op het dek van de Karei Doorman enig rij op. Door de stevige deining zakte de machine door het onderstel. Het toestel werd beschadigd, doch de piloot bleef ongedeerd. Vannacht bestookten twee vijandeijke vloten elkaar, waarmede de vlootoefe- ningen werden besloten. Hedenmorgen deed men Brest aan waar admiraal Willinge een nabeschou wing gaf. In Brest was er ter gelegen heid van dit bezoek feest. Verlaten Britse troepen Egypte Volgens Reuter, zou Engeland een Egyptisch'voorstel hebben aanvaard om de Britse troepen uit Egypte terug te trekken, op voorwaarde, dat een mili taire alliantie tussen beide landen wordt gesloten. In'een memorandum wordt be halve de evacuatie der Britse troepen, de eenheid van het Nijldal onder de Egyp tische kroon geëist. De 7-jarige Chris Wagho uit Murmer- woude klom in Dantumówoude op een met 'n paard bespannen wagen, kwam te vallen en yverd overreden. Hij was op slag dood. Hoe er werd gestemd Aan het einde van de vergadering van de Tweede Kamer kwamen gis teravond de drie ingediende moties in stemming. Het resultaat was: De motie-De Groot werd verworpen met 73 tegen 5 (communistische) stemmen. De heren Welter <KVP) en Gerbrandy (AR) waren bij de stem ming niet in de zaal. De motie-Oud werd verworpen met 57 tegen 26 stemmen. Tegen: KVP, P.v.d.A., en van de C.H.: 'jkvr. Wtte- waall van Stoetwegen en de heer Tilanus. De heren Kikkert. Van de Wetering en De Ruiter (allen C.H.) waren niet in de zaal. De motie-Romme Werd aangenomen met 52 tegen 31 stemmen. Voor: KVP. P.v.d.A. en van de C.H.: jkvr. Wtte- waal van Stoetwegen en de heer Tila nus De heren Kikkert, Van de Wete ring en de Ruiter waren ook bij deze stemming niet in de zaal. Vandaag weer 1300 militairen thuis Het tToepenschlp General M. B. Ste ward 'kwam vanmorgen met 1281 mili tairen uit Indonesië in Rotterdam aan. De mannen werden toegesproken namens de Koningin döor jhr D. J. A. A. Lawlck van Pabst, namens de regering door staatssecretaris Fockema Andreae en na- DRIE MAANDEN VOOR BEDINGEN VAN SLEUTELGELD Wegens het bedingen van sleutelgeld bij verhuur van woningen is de 42 j. Am sterdamse rechtskundige adviseur K. A. V. door de economische politierechter al daar tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Negen maanden (m.a.) voor dodelijke klap De huishoudster F. B. uit Kampen, die vorig jaar tijdens ruzie haar werkgever zo hard op het hoofd sloeg, dat hij kort daarop overleed en tegen wie 'aanvanke lijk drie jaar werd geëist, is na een me disch onderzoek gisteren in Zwolle ver oordeeld tot 9 maanden met aftrek, con form de eis in tweede instantie Opstand in gevangenis bij Manilla 18 doden In een gevangenis nabij Manilla zijn gisteren tweeduizend gevangenen in op stand gekomen. In een vuurgeveeht dat volgde op een overval op de waperf- bergplaats werden 17 hunnèr gedood, terwijl een bewaarder het leveni liet. De wapenopslagplaats geraakte in brand. De internationale adv voor katoen te Washington berekent, dat bij een productie van 31 millioen en ver bruik van 29 millioen balen het wereld overschot op 1 Augustus aa. tot 17 mil lioen gestegen zal zijn. De Brandweer moest er gistermorgen aan te pas komen om het geraamte van een vinvis van 22 meter vit het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie in de Raamsteeg op transport naar Rotterdam te krijgen. Het „visje" is daar te bewonderen op de tentoonstelling „Ahoy" en keert daarna „huiswaarts". Foto Meyer WIJ ZWIJGEN NIET LANGER door prof. dr S. U. ZUIDEMA Ze waren allen geteld. Op de Pinkster dag. Honderd en twintig man. En de vrouwen ontbraken er niet. En die allen begonnen te spreken. Niemand niet. Want ze waren vol van de Heiligs Geest. De Geest van Christus. Die drééf hen. Die opende hun lippen door Zijn kracht. Zij hadden de Geest van Chris tus gekregen. En zagen toen deze 1 reld en haar geschiedenis, de mensen hun lot als met de ogen van Christus. t Zijn Middelaarshart- En spra- van Zijn kruis en opstanding, lelvaart pn Zijn toekomst. Ze toen van de zaligheid, al een wonder, nl de harten van isen leefde één naam: de naam Jezus. Van Christus, Die niet mis lukt was aan het kruis, en Die niet mis lukken zal, maar Die de gave van de Heilige Geest schenkt. Zij zagen Hein. Toen spraken ze van Hem. Ze konden iet langer zwijgen. Zij allen. En niet één van hen had theologie gestudeerd, en niet één van hen had zich gespecialiseerd in een zendings- of evangelisatiecentrum, en niet één van hen had een opleiding in rhetorica genoten. Neen, maar: allen hadden zij de Heilige Geest ontvangen. Wat een féést!! Dat 't dan gaat. En dat 't dan lukt. En dat 't zwijgen dan door allen verbroken wordt. Pinksterfeest, dat betekent: Wij zwij gen niet langer. En delegeren wij deze taak. dit feest ook niet aan anderen. De kerk. kan dit niet van mij overnemen. En de dominee ook niet. Maar wij tre den zelf naar voren. Wie de Heilige Geest ontvangen heeft, die spreekt. Welk een feest. Geen élite in de kerk. RAPPORT HERZIENING BEGRAFENISWET Commissie wenst verbod van balsemen van lijjcen DE ADVIESCOMMISSIE in zake herziening van de begrafeniswet stelt in haar rapport voor, crematie toe te laten, als de overledene de wens daartoe uitdrukkelijk heeft kenbaar gemaakt. De oprichting van crematoria dient volgens de commissie niet vrijgelaten te worden en zij stelt voor, die oprichting te binden aan een verlof van de Kroon. Het balsemen van lijken wenst de commissie verboden te zien. Volgens het voorstel zal de wens tót Enkele leden van de commissie denken crematie schriftelijk moeten worden ge-1 daar anders over, maar hebben zich by daan, bij testament of codicil, dat eenvoudig geschrift, waarbij zonder ver dere formaliteiten beschikkingen bij dode gemaakt kunnen worden. Voor enkele gevallen zou mondelinge wilsverklaring, afgelegd in aanwezigheid van twee meer derjarige getuigen, voldoende kunnen zijn (in geval van een ongeluk bijv.). Het afleggen van een valse verklaring door de getuigen wil de commissie tegengaan door een verklaring onder ede ten over staan van de ambtenaar van de burge- lijke stand te eisen. Verbranding van lijken van kinderen zou mogelijk worden als ouders of voogd dat wensen. De Kroon zal een verlof tot het op richten van een crematorium alleen,mo gen weigeren, als blijkt dat In de ge meente van oprichting en de naaste om geving overheersende bezwaren bestaan, ontleend aan opvattingen omtrent de godsdienst. Slechts verenigingen zullen nog steeds volgens het voorstel der commissie crematoria mogen exploi teren. Die verenigingen mogen geen winst maken. Ook «verheidsexploitatie moet uitgesloten worden, omdat zovelen principiële bezwaren tegen lijkverbran ding hebben. het standpunt van de meerderheid gelegd. Dit is de enige maal, dat in het rapport van een meningsverschil binnen de commissie blijkt. Minderheidsnota's zijn er dan ook niet. Het balsemen van lijken wil de com missie verboden zien (behoudens uitzon dering. bijv. voor vorstelijke personen) omdat zij het gevaarlijk acht voor de volksgezondheid; in strijd met de strek king der wet, die begraving eerst na 36 uur toelaat om zo groot mogelijke zeker heid omtrent het werkelijk overlijden mogelijk te maken; uit justitieel oogpunt niet onbedenkelijk; en bezwaarlijk met het oog op het ruimen van graven. Bal semen houdt ontbinding van het lijk nl. lange, tijd tegen. De commissie, die zich binnen een jaar van haar taak heeft gekweten, heeft bij haar rapport een wetsontwerp en een memorie van toelichting gevoegd. Het rapport is bij de staatsuitgeverij ver krijgbaar. De Venezolaanse gezant heeft vanmor gen aan minister Stikker het grootkruis in de orde van de bevrijder van Venezu ela overhandigd. DAT de tweede K.L.M.-emigranten- vlucht naar Australië om technische rede nen is uitgesteld tot morgen. DAT gisteren in Arnhem 14 jaar werd geëist tegen de 58-j.- ex-politieman J. A. de Ruyter uit^ Nijmegen, wegens het ar resteren van 63 Joden. DAT 20 Rotterdamse studenten de proefvaart meemaakten van het 170 ton gröté ms. Skald' uit Delfzijl, genoemd naar hun tijdschrift. DAT de-oudstrijders van 8 R.I.-1940 op Pinkstermaandag op de Grebbeberg een herdenking houden. DAT ir F. J. C. Bianchi op zijn verzoek eervol is ontslagen als directeur van de Oranje-Nassaumijnen en wórdt opgevolgd door ir G. E. P M. Raedts, tot dusver hooWbedrjjfsmgenieui. DAT de gemeenteraad van Kerkrade een crediet van f 3ti millioen verleende voor de bouw van 300 woningen, terwijl ook de markt zal worden herbouwd. DAT de unieke vlinderverzameling van wijlen majoor J. C. Rijk uit Meerssen aan het natuurhistorisch genootschap te Maastricht is aangeboden. DAT de vereniging tot bevordering der homoeopathie Woendag in Gouda ver gadert. DAT het aantal bedrijven met mond en klauwzeer ook in April is gedaald en wel tot 230 (in Februari 1223, in Maart 785). jarig jubileum heeft gevierd. DAT de prijsvraag van de broeder schap der notarissen voor een kort ver haal over het notarisambt werd gewon^ nen door H. G. Cannegieteer te Arnhem (f 300). mevr. dr S. C. Regtdoorzee Greup-Roldanus te Amsteredam en F. van Witteloostuyn te Scheveningen (bei de f 100). DAT vorig jaar in het volkssanatorium te Hellendoorn 582 borstlijders werden verpleegd en er sedert de oprichting in 1902 reeds 14.582 patiënten werden opge- DAT het verbond van wetenschappe lijke onderzoekers een ontvangstcentrum zal inrichten om buitenlanders, die hier studeren, meer van ons land te laten zien. DAT binnenkort een adviescommissie van Delftse hoogleraren zal worden ge ïnstalleerd i.v.m. de Nederlandse bijdrage in het hulpprogramma van de V. N. voor laag ontwikkelde landen. DAT het echtpaar B. te Gaanderen (Gld.), alsmede hun schoonzoon B.. we gens voedselvergiftiging in het zieken huis móesten worden opgenomen. DAT eén rullverbavellng van3500 a 4000 ha grond in Alem, Empel. Den Bosch, Lith. Nuland en Rosmalen in vijf jaar tijd zal worden uitgevoerd. DAT een ingezetene ran Rhenèn uit dank voor het weer in gebruik nemen van de Cunerakerk twee kleine gebrand schilderde ramen zal aanbieden. Want geen stomme kerkleden, geen achteruitgezette kerkmensen, geen twee derangschristenen, wie niet mee spreekt, wie niet mee doet, die viert geen Pink sterfeest. Er hoeven geen dode leden van de kerk te zijn. Dode leden van de kerx? Dat is sinds de Pinksterdag iets abnor maals. Iets onbehoorlijks. En goede bij lopers en gewillige meelopers en zoet sappige ja-knikkersdat is abnor maal. Dat mag niet. Dat kan tiiet in Christus' kerk. Christus' Geest daalde op hen neer. En terstond begonnen zij allen te spre ken. En tegenwoordig? Waar beginnen, ja waar eindigen talloze „christenen" tegenwoordig mee? Met alles, behalve met te spreken. Met piekeren, met stu deren. met bezinning, met bekommerd heid, met het scheppen van problemen, met worstelen, met spanning, met het niet meer te weten, met bezig te zijn met zichzelf, en overhoop liggen met zich zelf, met problemen, die vooral niet mo gen worden opgelost. Doch op de Pink sterdag, toen raakten'ze niet over zich zelf aan het tobben, toen zeiden ze niet, dat ze graag christenen wilden wor den, en vooral ndet verder durfden te komen, toen gingen ze zich niet primair toeleggen op verdieping van het geeste lijk leven, neen, neen, maar: ze traden op, ze spraken, ze getuigden: Deze Jezus'! Ze stonden klaar, ze vielen aan! Ze richtten zich vanuit het heilig isolement der begenadiging met de Geest tot de wereld, verstoorden haar rust, deden de omstanders niet minder versteld staan, riepen hen op tot bekering en geloof, tot doop en avondmaal, tot verheerlijking van Christus en van Christus alleen. En ze vervulden Christus' opdracht: Gij zult en moet Mijn getuigen zijn. Ziet. Ik zend U de wereld in! Er heert hier geen zweem van onzeker heid. van angst, van vertwijfeling. Wrar de Pinkstergeest werkt daar zalft Hij ons met de zekerheid des heils, met de vastheid des geloofs. met de zaligheid der gemeenschap aan Christus. Ook ai, omdat men daar niet met zichzelf bezig is, doch optreedt naar buiten. Daar stuwt de Heilige Geest ons heen. Want, zoals Christus voorzegde, „Die, geko men zijnde, zal de wereld overtuigen van zonde, gerechtigheid en oordeel". Waar gekomen? Bij de discipelen, de ge lovigen, de kerk. Waarvoor bij hen ge komen? Voor het „gesprek" met de we reld? Voor het „gesprek met elkan lei? Neen, voor de getuigenis, en dat in de wereld! Zyn Geest komt in de Zij v»n, om de wereld te werven, te winnen, te redden. Om haar toe te roepen: „Wordt behouden"! Voortaan gaan degenen, die met de Geest van Christus gezalfd zijn. Zondags naar de kerk, omdat ze zes dagen van de week de wereld in moeten. En dan zeker willen zijn van hun allerheiligst geloof. En het Pinksterevangelie waar schuwt ons: Wees niet zo met uzelf en met uw kerk bezig, dat ge er de wereld om vergeet. Geef niet al uw tijd en al uw kracht, om 't wapentuig der chris tenheid zo perfect te maken, dat ge geen tijd en geen krachten meer zoudt over hebben, om er mee de wereld in te gaan Zorg er voor, dat de wereld weet he^ft van'u. Dat ze niet van u af komt. Val haar lastig, vraag haar aandafcht, en wees haar een slag voor. Laat u niet in de defensie dringen, maar wees verze kerd van de hulp van de Heilige Geest. Die u leidt tot het .spreken naar buitm. tot de goede belijdenis. En roep 't uit aan alle stranden. Hoe konden de discipelen dat zo plot seling? Gisteren en een maand te voren nog allen op de vlucht geslagen, en. als ze wat zeiden, zeiden ze wat verkeerds, loochenden zelfs hun Heiland. Dat is nu juist het mysterie van het Pinkstergebeuren. Ons Pinksterfeest! Niet. dat zij perfecte mensen' waren gi- worden, hyperbekwaam, slagvaardig, en meester op alle wapenen en ln alle situa ties. Maar wel. omdat Christus' kracht in hun zwakheid niet minder tot vervulling, tot volheid kwam. Want: deze Jezus werkt voortaan mee! Toen. En nu!! Totdat Hij wederkomt.' Alle dag feest van het verbroken zwij gen. Van 't: 'k Heb geloofd, en daarom spreek ik. Vlaamse textielarbeiders gaan staken De arbeiders in de Vlaamse textielin dustrie, ongeveer 100.000 man, zullen a.s. Dinsdag in staking gaan, wegens een loonconflict. Zy eisen een loonsverho ging van 8 procent, omdat de prijzen aanzienlijk gestegen zijn. Bij Arnhem omgekomen meisje begraven Zeer veel personen waren gisteren op hét kerkhofje van Schaarsbergen verza meld voor de begrafenis van de. 17-jarige Betsie van u-\ien, die dezer dagen bij woon "laats dood werd aangetrof- mrii. ITcnt n bloemstukken dekten de baar, aan fieide zijden, waarvan meisjes liepen van het Christelijk lyceum te Arn hem. Ds J. H. Wessel bad het Onze Vader. Koningin en Prins terug uit Parijs Zwaie hagelstenen legden verkeer in Parijs-Zuid stil Te precies 14.20 uur landde op Schip hol het vliegtuig waarmee H. M. de Koningin en Prins Bernhard met hun gevolg uit Parijs gistermiddag in ons iand terugkeerden. Het vliegtuig had met een wijde boog om Parijs moeten vliegen daar zich juist voor het vertrek boven de stad zware onweerswolken hadden samengetrokken, waaruit gedurende een kwartier zware hagelstenen regenden, dat het ver keer in het Zuiden der stad korte tijd vrijwel tot stilstand kwam. Bij de begroeting van de Koninklijke passagiers op Schiphol waren o.m. aan wezig: de plaatsvervangend Franse am bassadeur Manet, de chef van het proto col van het ministerie van Buitenlandse Zaken, mr J. Visser, en de KLM-direc- teur dr A. Plesman. Onze landsvrouwe zag er geheel niet vermoeid uit. Zij droeg een. zeegroen linnen mantelpak en een hoedje van dezelfde stof. Zij werd direct gevolgd door Prins Bernhard. gekleed in het zomertenue van luitenant-generaal der luchtstrijdkrachten. De Landsvrouwe en de Prins namen het eerst afscheid van de bemanning van het vliegtuig en drukten toen de leden van hun gevolg de hand alvorens zij in een wachtende hofauto stapten, die in snelle vaart het terrein verliet. H AL had in het vliegtuig een dank- telegram opgesteld aan de president der Franse republiek, dat van Schiphol af werd verzonden naar de Franse hoofd stad. Van Parijs af tot aan de Frans- Belgische grens begeleidde een ere- escorte van vier Mustangs het K.L.AL- toestel „Frans Hals". „Juliana merci" Bij de rit van het Elysée naar het vliegveld klonk uit de kelen van honder den Parijzenaars: „Juliana merci". Links en rechts beantwoordden de Koningin en de Prins de afscheidsgroeten, die de Fransen langs de wegen, op de belcons en op de daken hun toeriepen. Het vliegveld Orly was op dezelfde smaakvolle wijze gedecoreerd als by de aankomst der hoge gasten. Met Koningin Juliana en Prins Bernhard vertrok van middag het fraaie weer. Toen Zij in het toestel stapten begon het te regenen. Het Koninklijk Paar heeft door mid del van de Nederlandse ambassade de Parijzenaars dank gebracht voor de har telijke ontvangst. Schenking aan de armen Uit welingelichte kringen wordt vernomen, dat het in de bedoeling van H. M. de Koningin lagt dezer dagen een schenking te doen voor de Parijsè behoeftige n, H M. zal hiervan binnenkort in een persoonlijk schrijven aan de Parijse burgemeester De Gaulle mededeling doen. Geschenken van Auriol voor Koninklijk gezin Voor het vertrek van de Koningin en de Prins uit Parijs heeft president Auriol Koningin Juliana gisterochtend in het Elysée enkele geschenken overhan digd voor haarzelf en haar dochters. De Koningin ontving twee schilderijen van de Notre Dame. voor Prinses Bea trix bood de president een grote doos olieverf aan, voor Irene een rijzweepje met haar initialen, voor Alargrict een pop, die papa en mama zegt, en voor Marijke een levensgroot speelgoed schaap. Bij hun terugkeer in Nederland heb ben Koningin en Prins een danktelegram aan president Auriol gezonden. Dit tele gram besluit als volgt: „Wij zyn er «van overtuigd, dat de vriendschap tussen onze beide volkeren, die zich op een zo spontane en welspre kende wijze heeft geopenbaard, een kracht zal vormen bij de opbouw van het nieuwe Europa." Ook de Parijse burgemeester Pierre de Gaulle ontving een danktelegram. President Auriol richtte een telegram aan Koningin Juliana met o.m. de vol gende woorden: „De ontroerende en edele woorden, die door Uwe Majesteit zijn uitgesprokeo, hebben onze gemeenschap van idealen en onze wil om een bijdrage te leveren tot de organisatie van Europa en de vrede bevestigd." Wesr-'Duitslands uitvoer is in April met 8 pet en de in/voer met 9 pet ge daald; toch is April de tweede uitvoer- maand na de oorlog. 'im WEERBERICHT Vrij koud en nogal wat wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Matige tot krach tige, in de kustgebieden later tijdelijk wellicht harde wind, aanvankelijk tussen Zuid- West en West, later tussen West en Noordwest. In de wolkt plaatsen enige regen, morgen wisselende bewolking met enkele ver spreid optredende buien. Vrij koud Zondag: 16.57—2.41 u Maandag: 18.32—2.55 ui Dinsdag: 29.103.14 u ZON EN AIAAN 4.3020 45 uur. Maan

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1