K.L.M. en Sabena werpen aan Oostenrijk levenslijn toe Soerabaja blijft 'n onveilige stad Tractor, schoorstenen en zon in het wapen De werkloosheid in Nederland en in België Aast Praagse Universiteit op Indonesische indologen? NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DONDERDAG 25 MEI 1950 Ween en doen in twee uur Drie uur van 't Westen ligt begin van 't Oosten sel onder ons weggezakt was, zagen we Woensdag het paardebloe men-bespikkelde vliegveld van We nen, Schweckaz, door de ramen van de Sabena Convair A.W.O. onder ons liggen. Toen hadden we al een glimp opgevangen van de Ardennen (dank zij een gat in de wolken). Van Frank fort, met uit de lucht gezien een vliegveld als de étalage vi flinke speelgoedzaak, was de Rijn onder ons doorgeschoven, alsmede de Main, hadden we in Frankfort ge pleisterd en deinde de machine lich telijk op de luchtstroom, die van de, rechts van de machine gelegen Tiro- Ier Alphen opgedwarreld kwam. De Donau hadden we gezien (niet blauw, maar grijs van ouderdom en mis schien ook van verdriet)het Wiener Wald, waar eens sprookjes verteld werden en de stad Wenen. Toen be gonnen de Convair-wielen over de startbaan te rennen en even later waren we dan in het hart van Oos tenrijk, voor een sight-seeing var twee uur. Haar maar waar U kunt vragen wat daar aan ls: huls en haard te verlaten om twee een autobus door Wenen te karren. U kunt er van op aan, dat het een hele belevenis is. Om zeven uur staat U in Brussel op, ontbijt daar tussen Ameri kanen, die óók uit zijn, om 9 uur be kijkt U de tabel van vertrekkende vlieg tuigen op het vliegveld Meisbroek er ziet tussen andere lieden Yehudi Menu- hin, torsend onder Iets dat een schil derij moet zijn, de Londense machine be stijgen. Om half tien verdwijnt U mét chef-piloot Prosper Cocquyt in de melk- wolken, die de Ardennen volkomen Uw spiedende blikken onttrekken, half uur later circuleert er een rapport van de brug, waarin wordt meegedeeld, dat Coblenz ergens beneden U ligt en het buiten de machine 10 graden vriest. Om 10.25 precies is daar het vliegveld Frankfort tussen besneeuwde velden onder U. Frankfort is in het Europese vlieg verkeer wat Utrecht voor het Neder landse spoorwegnet is. Wie van Brussel naar Milaan wil, stappe hier in het uit Amsterdam komende vliegtuig, dat Italië als einddoel heeft. En Amster dammers op weg naar Oostenrijk klim men hier in de Sabena-cabine. In de Frankforter wachtkamer ser veert men Frankforter worstjes, die er tegenwoordig in het Engels besteld en geaccepteerd worden. Typische reactie op het „Und wlr fahren gegen Engeland." Om half twaalf rent U weer weg van Frankfort, om half één glijdt U met een snelheid van 430 km. per uur op 4000 meter hoogte en in een mild vriesluchtje met 11 graden vorst over München, een half uur later is daar Linz en dan de Donau bovengenoemd. Drie uur vliegen: drie weertypes: zwaar bewolkt, licht bewolkt, helder zon nig weer. Drie uur vliegen: drie volken. Zorge loze Belgen, verbitterde Duitsers, op be ter hopende Oostenrijkers. Drie uur vliegen, drie impressies: het Westen ligt dicht bij het Oosten; wat ligt het Oosten dicht bij het Westen; wat ligt het Westen ver van het Oosten! In dat alles is niets paradoxaals. Het is de ervaring van die ene dag vliegen tussen Brussel, Wenen en Brussel. Want eens was Wenen de hoofdstad en Brussel het centrum van de Oostenrijkse provincie Brabant. Toen was Wenen glanzend en belangrijk, en Brussel kwij nend en vergeten. Vandaag is Brussel een voorpost van Amerikaanse levenskracht in Europa, méér glanzend dan Londen, Parijs en Amsterdam b(j elkaar. En Wenen een coulisse op een sinds lang verlaten to neel. Versteend zijn de spelers van wel eer langs de straten en pleinen: Maria Theresia zittend, Eugenius van Savoye, vaandelzwaaiend op een steigerend paard. Eugenius zal z'n ergernis wel opkunnen daar op het middenveld van de Hofburg. Links deelt hij het monument-zijn met de beeltenissen van Stalin en Lenin in een grote rode ster boven een renais sance deur (de gruwel der verstoring) en daar dichtbij rijst, huizenhoog, een bronzen Sowjet-soldaat op uit een mach tig bouwsel van marmer en graniet: het Russische monument op de Stalinplatz. Eugenius schijnt de Oosterse penetratie die destijds van de Turken kwam vergeefs getrotseerd te hebben. Daarom is het goed, dat de twee lucht vaartmaatschappijen van het Europese Westen: K.L.M. en Sabena Wenen een levenslijn toegeworpen hebben. Des Woensdags vertrekt een Sabena- machine van Brussel, op Zaterdag een K.L.M.-machine van Schiphol. Beide maatschappijen hebben de productie op deze lijn daarmee afgestemd op de vraag. Deze verbinding betekent niet, dat men op Woensdag niet van Amsterdam naar Wenen kan of des Zaterdags niet van Brussel uit. Want beide dagen vliegen er machines uit de twee Benelux-hoofd- steden naar het Oosten en Zuiden en zoals hierboven uiteengezet: Frankfort is het ontmoetingspunt. In het seizoen gaat de K.L.M. door naar Innsbruck, de Sabena naar Salzburg. Deze samenwerking tussen belde maat schappijen, die, zoals we deze week be' richtten ook uitgebreid is tot de Swis sair, is een voortzetting van de politiek van samenwerking, die de K.L.M. ook reeds volgde met de Scandinavische luchtvaartmaatschappij S.A.S., in het verkeer op het Noorden. Een voordeel ls ook, dat men op één dag altijd een bestemming bereikt. De Weners waren Woensdag uiterst In genomen met deze levenslijn met het Westen. Zij hebben In dat opzicht reeds moeilijkheden gehad. Wel is waar wap peren de vlaggen der grote vier: Ame rika, Engeland, Frankrijk en Rusland van de Hofbrug en zijn de grote hotels aan de Ring bezet door de militairen van die bezettingsmachten, maar het Russi sche element domineert in Wenen. Niet door druk vertoon. We zagen in totaal zes Russische soldaten. Maar door de Russische tank op de Stalinplatz voor het monument, die symboliseert dat het de Russen waren die Wenen bevrijdden. Over die bevrijding spreken de Weners nu nog! En hoe! Vooral de Weense vrouwen bewaren er herinneringen aan! De gids in de bus scheen hetzelfde ge voel te hebben als Robinson, toen hy ein delijk weer eens blanken zag. Hij sprak van klare vreugde niet dan rad Frans, hoewel iedereen Duits verstond. Hij bracht ons naar Schönbrun, liet de woningen van Haydn en Schubert zien, de standbeelden (oog in oog) van Schil- Goethe, de kerk waarvoor Mozart een mis componeerde, het huis der Drei- madler, de Hofbrug van binnen en van buiten, de Stefansdom in opbouw, de pa leizen van prinsen 'en aartshertogen en overtuigde ons zo, dat de grens der Euro pese beschaving eenmaal dèèr lag, in Wenen. Hoe ver ligt het Westen vandaag dat Oosten. Grauwe armoegezichten daar, lichtschittering en bontmantels op de boulevard Max. Maar ook, wat ligt dat Oosten dichtbij. Niet om die nieuwe drie uren, die de Convair nodig had om terug te vliegen. Maar hierom: terugrijdend per auto van w iaar Den Haag (ook drie uur) Antwerpen het door de politie afgezette haventerrein. Voorzorgsmaat regel tegen communistische infiltratie dèèr, waar de grens der beschaving nü ligt! Ook dit jaar gebeurt er weer veel op Scheveningen Badgasten en muziekliefhebbers kunnen genieten (Van een onzer verslaggevers) Het weer heeft zijn muts nog niet recht aar een zomer in Scheveningen gezet, ïaar de heer Adama Zijlstra had het toch maar op gewaagd ons in een pers conferentie het een en ander over komend* seizoen te vertellen. Op 26 Mei dan wordt het badseizoen op de gebruikelijke wijze geopend e zijn goede verwachtingen voor een druk bezoek aan Scheveningen. zowel wat het bezoek aan de Kurzaal als wel wat het verblijf in de hotels betreft. Van deze zal het Oranjehotel niet meer als danig terugkeren, daar de restauratie exploitatie financieel onverantwoord zou blijken te zijn. Men is bezig het te kopen en het daarmee dus een andere bestemming te geven. Anders is het ge steld met het Grand Hotel, dat in 1951 weer in exploitatie genomen zal worden, zij het dan in andere vorm. De grote moeilijkheid schijnt hier in het aflopen ONAANGENAME VERRASSING OP DE VOORGALERIJ Niet altijd zijn de berichten over de eiligheid in Indonesië somber. Zo klaarde de waarnemende commissaris van het Koninkrijk, dr J. van der Zwaai, n bezoek aan de tabaksondernemin gen in bet Besoekische, dat er ongetwij feld een verbetering is op te merken. De mishandeling van twee planters in het Djemberse (die met sigarettenpeukjes waren bewerkt door de TNI) is aanlei ding geweest tot een krachtig ingrijpen van de brigadecommandant, aldus de ïissaris. Berichten uit andere stre- »n verschillende bronnen bevatten echter geen lichtpunten. In Soerabaja er gedurende een wekend, de vol gende eerbiedwaardige lijst; vijf rampok- partijen. waarvan er één gelukkig ver ijdeld werd, drie gestolen auto's, 35 aan gegeven diefstallen, waaronder 11 van rijwielen, doch de politie vatte 5 dieven. Vele der rampokkers waren weer in uniform en zwaar gewapend. Bovendien was er de reeds gemelde moordaanslag op twee K-L.-officieren. Zij en de Marva's, die hen vergezelden, zijn beroofd van de polshorloges en het geld. Op de Palmenlaan staat een leger van lanterfanters, die het voorzien hebben op pakjes en tassen van fietsers en voet gangers. Enige tijd stond daar een TNI- post, doch deze is weer ingetrokken. Toen een lid van het personeel der Ga- roeda Indonesian Airways daar pas seerde, werd er voordat hij wijt, wat er gebeurde een tas van zijn bagagedrager gesneden, waarin het passagiersboek zat. De maatschappij wist zodoende niet. welke passagiers er moesten worden af gehaald. Dreigend is in Soerabaja dikwijls het optreden van de bestuurders der drie- 'elen, die bij de geringste aanleiding siap" roepen en zich machtiger voelen dan de politie. Toen een Nederlandse militaire vrachtauto de Brugstraat passeerde, kan telde een driewieler door een botsing met de trottoirband op de brug. Een juist passerende gemotoriseerde patrouille van de TNI meende, dat de vrachtauto de driewieler omver gereden had en opende uur. Hoewel er 40 tot 50 schoten zijn gelost, is niemand getroffen. Twee ongewapende M.P.ers van het KNIL kregen In de tram op Toendjoen- gan ongenoegen met de bestuurder. Toen zij uitstapten werden zij door in- (Advertentie) Medicijnen en voedsel voor Ambon Indien U er de voorkeur aan geeft, dat één onzer even by U komt om persoonlijk Uw gift ten behoeve van de volken van Ambon c.s. in ontvangst te nemen, dan horen wij dit graag 9 door middel van onderstaande coupon. Ik verzoek U één Uwer opdag d.d. naar myn adres: zittenden en voorbUgangers aangevallen. Een hunner kon vluchten, De ander werd door de TNI ontzet maar was reeds zo toegetakeld, dat hy naar het zieken huis moest. De heer O. van het Cannaplein zat 's avonds op de voorgalerij. Toen hij op keek. zag fcy een revolver op zyn borst gericht en daarachter een onguur heer schap, met nog drie man er bij. Hij be greep, dat hij 6nel moest zyn, sloeg de revolver weg en verkocht met zijn an dere hand een muilpeer. De drie helden gingen aan de haal. Toen de heer O. hen vervolgde, sprongen zy in een wachten de jeep. In Semarang braken lieden de textiel- loods van de Internatio open en begonnen een meegebrachte vraohtauto en jeep vol te laden. De Indonesische militaire politie rekende hen in. Volgens deze pro- litie wordt de orjveiligheid minder, doch de moord in de Komediestraat en de overval op het huis van een Borsumij- tmployé geven aan die uitspraak een wrang smaakje. Binnenkort zal een grondige contróle worden ingesteld op het gemotoriseerde verkeer in Midden-Java. Overval in een hospitaal In Medan werd de hoofdmantri-ver-, pleger van het Pertimboekan hospitaal door tien stakende mantri-verplegers neergeslagen en gebonden. Europese ver plegers en Indonesische soldaten be vrijdden hem. van de erfpacht te schuilen, maar de hr Adama Zijlstra had goede hoop met de Gemeente het hierover eens te worden. Over de bouw van een nieuwe Pier wordt voorlopig niet gedacht wegens de te hoge lasten daaraan verbonden. Maar bet strandleven zal daarvoor genoeg at tracties bieden, als rüdemonstraties door de Dziguiternkozakken in de maand Juni. De hr Adama Zijlstra besprak daarna het muziekselzoen, dat immers zoals van ouds weer 15 Juni begint en op 15 Sep tember eindigen zal. In de eerste maand, dus van 15 Juni tot 15 Juli, heeft het Holland Festival plaats waarvan de uit voeringen zowel in de Kurzaal als in het Geb- van K. en W. zullen geschieden. In de 2 volgende maanden valt dus het eigenlüke Scheveningse muziekseizoen. dat weer een keus van internationale be roemdheden zal opleveren Wij noemen als dirigenten van het Res. Orkest: Leonard Bernstein. André Cluytens. An- tal Dorati. Pedro de Freitas Branco en Willem van Otterloo, en als solisten o.a, Claudio Arrau, Nicole Henriot, Nathan Milstein, Lola Bobesco. Ook de lichtere muze wordt vertegenwoordigd door o.a. Charles Trenet en Edith Piaf en de kin-' dermatinées vinden wederom hun vaste plaats. De Maandagavondconcerten. te beginnen op Maandag 19 Juni, staan tra ditiegetrouw onder Ignace Neumark, waarbij als solisten zullen optreden o.a. Theo Bruins, Hans Henkemans. Willem Noske. Verder komen de balletter. van Monte Carlo, van Jean Laurent en José Greco. De hr Adama Zyistra knoopt aan deze beschouwing van de concertexploitatie enkele opmerkingen vast over de renda biliteit. Ondanks volle zalen blijven de concerten een verliespost opleveren, waartegenover alleen staat de reclame, die Scheveningen hiermee In het buiten land maakt. Letterlijk zeide ma- Zijlstra, dat z.i. de invoering van de roulette de conditio sine qua non was voor het voortbestaan van een exploitatie, zals zijn maatschappij doet. Tegen Ned. vrouw, die voor Duitse Abwehr in België spionneerde 10 jaar geëist Tien jaar m a. eiste dezer dagen de Offi- er van Justitie bij de Bijz. Strafkamer van de Haagse rechtbank tegen H. Lam, uit Amsterdam, een vrouw, die ten be hoeve van de Duitse weermacht in Bel gië spionnage had verricht en vele per- i had verraden. Verdachte hield stijf en strak vol, dat zij een goede rol had gespe-eld in de illegaliteit. Zelfs vertelde, zij de sleutel van het England-Spiel te kennen. De president geloofde er geen woord van. De raadsman bepleitte uiter ste clementie. Uitspraak 7 Juni. Roemenië stond zijn adelaar, kroon en kruis af (Van onze Balkan-correspondent). Roemenië is op het ogenblik voor het Westen het ontoegankelijkste land van Europa. Het grote westerse kapitaal in de raffinaderijen van Pioestl werd door „legale" maatregelen geliquideerd, westerse diplomaten mogen be paalde gedeelten van het land niet meer betreden en de met Rome verbonden katholieke geestelijkheid mag alleen via de censuur door de staat opgelegd, met het „buitenland" corresponderen. En toch gelukt het drieste ondernemers steeds weer om over de Zwarte Zee naar de Turkse kust en door Joego-Slavië naar het Westen door te dringen. Het verloop gedurende de afgelopen 6 maanden HOEWEL DE WERKLOOSHEID in België in het algemeen ongeveer drie keer zo groot was als ln Nederland, vertoont het verloop ervan gedurende de afgelopen zes maanden, een overeenkomstig beeld. In beide landen viel een sprongsgewijze stijging te constateren. In Januari werd het hoogtepunt bereikt en in de maanden Februari en Maart daalde het werklozencüfer aanzienlijk. In België was deze daling evenwel verhoudingsgewijze groter dan in Nederland. Het aantal werklozen in Maart was in België namelijk 15.000 lager dan in October; in Neder land daarentegen 36.000 hoger dan in October j.l. Ten aanzien van het verloop van de werkloosheid in Nederland kan nog het volgende worden opgemerkt: In het vierde kwartaal van '49 nam het aantal erklozen met ruim 42.000 toe, hetgeen uiteraard grotendeels is toe te schrijven aan seizoensinvloeden, welke vooral in de bouwvakken, in de landbouw en on der veenarbeiders merkbaar waren. Toe nemende werkloosheid van meer blij vende aard valt te constateren by de cementindustrie. by de chauffeurs en automonteurs, alsmede bij de sigaren- industrie (afzetmoeiiy'kheden voor si garen). Vraag naar arbeidskrachten blijft be staan in de houtverwerkende industrie (meubelmakers en machinale houtbewer kers), in de confectieindustrie, in de schoen- en lederindustrie en in de me taalnijverheid. Van invloed op het Nederlandse werk- lozencyfer is voorts de demobilisatie van de uit Indonesië terugkerende militai- ;n de toenemende beroepsbevolking. Zo moesten ln 1949 64.000 jeugdige per sonen ln het arbeidsproces worden in geschakeld, terwyl slechts 48.000 de ar beidsmarkt verlieten wegens ouderdom, overiyden of andere reden. De emigratie bleef van geringe bete kenis; in geheel 1949 emigreerden slechts een 5000 manlijke arbeidsprachten. Ook In België deden zich de sei zoensinvloeden vooral in de landbouw dn de bouwnijverheid gelden, als mede in de steengroeven en de steen bakkerijen- Een toenemende werkloos heid valt waar te nemen bij de glasnij verheid en bij de industrie van faience (soort aardewerk). Afgezien van de seizoensinvloeden is de daling van de werkloosheid na Januari een gevolg van de toenemende activiteit in de kleding-, textiel- en ledernyverheid. Ook viel in Maart eer. Een tractor, drie schoorstenen en de opgaande zon hebben in het Roemeense wapen de adelaar, de kroon en het kruis sinds de geboortedag van de volksdemo cratie in Roemenië, vervangen. Voor de burger van deze democratie heeft de tractor de volslagen onteigening van het landbouwbezit gebracht, de rokende schoorstenen van de hoogovens bracht de dwang om als industriearbeiter „vol gens plan" te gaan werken en de in het Oosten opgaande zon, de onvoorwaar delijke afhankelijkheid van Moskou. De Rokossovski van Roemenië is sedert twee jaren de Sowjet-Rus Bodnarenko, die zich nu Bodnaras noemt. Onder zyn leiding is het nu ongeveer 270.000 man tellende Roemeense leger volkomen in Russische stijl gekomen. Als stafofficie ren fungeren uitsluitend Russen in Roe meense uniformen. Roemeense officieren met Franse of Duitse uitrusting zijn, na de herscholingscursussen, op de Franse Academie in Moskou voorzover zy niet als collaborateur of koningsgezinde gebrandmerkt zijn op onbelangrijke posten geplaatst. Ondanks de strenge Rus sische leiding die o.a. blykt uit de kleding, uitrusting en bewapening is het leger „uitgebuit", zoals onlangs het intern verspreide „Giasul Armatei" (De stem van het leger) mededeelde Vol gens deze mededelingen verduisterdén 113 leden van het Roemeense leger (waaronder 7 oversten, 5 majoors en 13 kapiteins) voor 875 millioen lei aan wa penen en munitie. Honderdvier deelne mers aan deze corruptie-affaire werden tot 10 25 jaren dwangarbeid veroor deeld. Onder hen bevonden zloh 69 Sowjet-Russen. Tot de tweede groep van de „Troika" (de drie groepen van buitenlanders) be hoort o.a Anna Pauker, „de enige, die kameraad Stalin onmiddellyk in het Kremlin kan opbellen." De Roemeense ondergrondse stryd- krachten van de „Maniu-groep", de „Liberalen" en de „IJzeren Garde" be schouwen haar dubbel als „buitenlandse" en wel in de eerste plaats omdat zy Russisch staatsburgeres is en in de tweede plaats omdat zij van Joodse af komst is Ondanks alle geruchten in de Westerse landen als zou haar ster dalen, wordt haar plaats in het land als domi nerend beschouwd, omdat zij blindelings alle opdrachten van het Kremlin uit- De werkelijke heersers van de Balkan en dus ook van Roemenië zitten in de voormalige paleizen, Scrovistea en Foiscior ten Noorden van Boekarest Terwyl hier het lot van de andere satel lieten gecoördineerd wordt en de onder grondse strijd tegen Tito-Joego-Slavië wordt geleid, heerst als „grau Eminenz" in de Ui. Academicei dat voor alle verkeer afgesloten is als verbindings officier tussen de Cominform en Roeme nië. de Sowjet-Rus Bakaleroff Vanzelfsprekend zijn voor Roemenië als het land dat gastvrijheid verleent aan de Balkan-Cominform-Centrale, de lo gische consequenties niet uitgebleven de practische inlijving bij de USSR is inmiddels voltrokken. De „ontmanteling" van de eigen vrij heid van de Roemenen verloopt sinds de dag van de „bevryding door het rode leger" (September 1944) en in het byzon- der na de 30ste December 1947 (de ge boortedag van de Volksrepubliek) vol gens de orthodoxe richtlijnen van het Marxisme. Alle zuiveringen gebeuren in stilte, d.w.z. van een plaatselyke bericht geving wordt in de rest van het land niets bekend en het Roemeense nieuws agentschap of wel de „Scénteia" geeft alleen dan nieuws voor het buitenland door, wanneer bepaalde ondergrondse kanalen successen behaald hebben tegen de „veiligheid van die staat." In alle steden in de provincie heeft de staat in de afgelopen maanden spi ciale tribunalen opgericht, die zich ui sluitend bezighouden met „sabotage-gt vallen", „vyanden van de staat" e, .Spionnage." Van September tot November in ht afgelopen jaar, zyn volgens ontvang* berichten, in 244 processen 7600 Roem» ter dood en tot dwangarbeid ve. oordeeld. De her-invoering van de „Car^ di Indentitade" (drie getuigen, een bi wys van politieke betrouwbaarheid t een geboortebewijs), de beperking va het reizen zonder goedkeuring van 4 staat over een langere afstand dan 50 k* van de plaats van inwoning af en verplichting zich te melden by de pol tie, zowel bij vertrek als by aankom^ zyn de eerste maatregelen tegen ee ondergrondse activiteit, die in de laats; maanden een enorme afmeting heeft g( kregen. Terwyl de Roemeense stedeli^ in de helverlichte straten van Boeki rest, de rykeUjk uitgestalde waren in 6 etalages bewondert het maandsalar- van een geschoolde arbeider bedraaj 4000 lei; een mantel kost 6000 lei, ee if*r schoenen 4500 lei, een hemd 35C ei en deze voor hem niet te krijg* .droomartikelen" in de grote boo: schappentas van de door de Roemeen* staat betaalde Sowjet-Russische „raadg» vers" ziet verdwijnen, beginnen de prt blemen waar de Roemeense boeren m* te kampen heben. reeds bij het licht, dt zy des avonds willen aansteken In het rykste petroleumland v? Europa krijgen de boeren geen petr» leum toegewezen zy zyn weer aai) gewezen tot de methode die hun bei overgrootouders toepasten, n.l. ee brandende klenspaar-' - aan de wand! Het ijzer is heet in Parijs Maakt propaganda voor Nederland onder touristen in Frankrijk En wat weten de Belgen eigenlijk van hun Noorderburen af? (Van onze Paryse correspondent) Frankryk ls na de oorlog in trek gekomen bü de touristen. Terwijl het voor di oorlog gemiddeld een millioen touristen per jaar trok, is dit aantal ln de ns' oorlogse jaren voortdurend gestegen, zodat thans een nieuw record werd bereikt Gedurende 1949 bezochten reeds 2.765.000 buitenlandse touristen Marianne. Ge zamenlyk brachten zy voor 50.000.000.000 frs. deviezen in de la, waardoor di vreeradelingenindustrie meer deviezen Inbracht, dan welke andere exporttak ook De cyfers kunnen Nederland tot lering strekken. Onder deze drie millioen waren 150 000 Nederlanders, die naar Frankryk kwa- Geen wonder dus. dat ln de zomer maanden de treinen naar en van Parys waren afgeladen. Velen, die gerekend hadden op een derde-klas kaartje, v voor zy twee dagen tevoren plaats kon den reserveren, kwamen bedrogen uit en moesten hun vacantie uitstellen- afstellen of tweede klas reizen. Her- haaldelyk moesten de landgenoten, die met de nachttrein uit Parys vertrokken, tot Antwerpen of Roosendaal in de ridor staan. Parijs blyft trekken. De franc is nog steeds goedkoop en dank zy relaties ontdekken steeds meer Neder landers de zindelyke hotelkamers raison van 250 frs per nacht en goedkope restaurants, waar men 300 frs een pracht maaltyd heeft. Men behoeft geen profeet te zyn om te voor spellen, dat in 1950 nog meer landge noten naar Parys en Frankryk rullen trekken. Ook Franse en Amerikaanse touristen, die Nederland wilden bezoe ken en gebruik moesten maken van deze t^-ein, kwamen staande Roosendaal bin nen gestoomd, hetgeen niet bevorderiyx is om enthousiast aan een verblyf in het lage land te beginnen. Uit ieder Belgisch gezin is een persoon naar Parijs geweest. Volgens de cyfers van minister Pineau bezochten in 1949 Jamin zal ei meer van weten Reeds enige tijd geleden werden door de "5 I.S.-regering de contracten met de ind'«gen, voor zover deze niet in hei bezit waren van het Indonesische staats burgerschap, opgezegd. Daar het het streven van de R.I.S.-regering zou alle Indonesische studenten hier te lande naar Indonesië te doen terugkeren aldaar de onderbroken studies voort te zetten, zouden dus ook de Indonesische indologen gedwongen zyn binnen afzien bare tijd in Djakarta hun studie te ver volgen. Dit standpunt werd indertyd reeds door de Indonesische Hoge Com missaris in Nederland, Mohammed Roem. naar voren gebracht Hoewel wij enerzijds deze liquidatie- politiek op het gebied van de culturele uitwisseling tussen de beide Unie- grotere bedrijvigheid in de metaalnij verheid op te merken. De Belgische werkloosheid werd voorts tijdelijk ongunstig beïnvloed door het conflict in de Noordfranse metaal- nyverheid. tengevolge waarvan ongeveer 4000 grensarbeiders werkloos werden Einde Maart hadden deze grensarbeiders echter byna allen het werk hervat. Het aantal werkloze mannen (ge heel werklozen. DUW-arbeiders en wachtgelders) in Nederland op het eind der maanden van het vorig jaar was als olgt: Januari Februari 80 072 77.439 63 420 Juli 42 788 Augustus 45.950 Sept. 41.236 October 49 246 Nov. 62.704 Dec. 83.187 DE WERKLOOSHEID IN NEDERLAND EN BELGIE' partners ten zeerste betreuren, kunnen we ons anderzyds goed indenken, dat de R.I.S.-regering haar toekomstige leiders zoveel mogelyk in eigen huis wil voeden. Thans dreigt echter de situatie hoogst bedenkelijke wending te nen Wü vernemen uit zeer betrouwbare welingelichte bron, dat de communisti sche universiteit te Praag voornemens is, de Indonesische indologen faciliteiten' te verlenen om hun studie in Tsjecho- slowakye voort te zetten. In dit verband zy opgemerkt, dat in het voorjaar 1949. toen een deel van de Indonesische studenten In Leiden als protest tegen de tweede politionele actie in staking ging, de Praagse universiteit reeds een derge- ïyk voorstel had gedaan, waarvan vier studenten gebruik maakten. Dit Praagse gebaar geeft te denken, want hiermee wordt weer eens duidelijk bewezen, dat de vrees voor communistische infiltratie in Indonesië niet zo ongegrond is als van bepaalde zyden wel eens wordt beweerd. Het komt ons voor, dat Jamin, die be kend staat om zyn communistische ideeën en de voornaamste figuur van de Indonesische delegatie Moskou, aan deze gang van zaken niet geheel onschuldig is. Het is immers be kend, dat h(j op de terugreis van zyr. Moskou-missie Praag nog heeft aange daan. Een en ander doet ons veronder stellen. dat hy toch nog meer gedaan heeft dan het bezoeken van Moscovlsche schouwburgen en het bewonderen de Russische balletkunst Laatste lootjes wegen zwaar 't Loopt niet vlot met „Wie wint de pot?" Met de lotenverkoop van „Wie wint de pot?", het Oudhollands ganzenbordspel, dat op Tweede Pinksterdag in het Feijenoordstadion te Rotterdam wordt gehouden, loopt het niet zo vlot als met het ganzenbord van vorig jaar. Men is teleurgesteld over de verkoop van de loten via de kruideniersorganisaties. Het secretariaat, dat lotery en spel voor de centrale raad voor kinderuitzending or ganiseert, is in een impasse geraakt door de opzet van de lotenverkoop, die vorig jaar door één kruideniersbedryf ge schiedde, doch ditmaal (na protest van |de zelfstandige kruideniers) ook door andere zaken. SHELL TRANSPORT AND TRADING. De Shell Transport and Trading decla- Ireert' een onveranderd dividend van 7],i 1.150.000 Belgen en Luxemburgers hu zuiderburen Hoeveel Belgen bezochte Nederland? In ieder geval belangrij minder en bovendien waren er slechj weinig Belgische touristen in Nederlan» die hier een achtdaagse vacantie kwa men doorbrengen Wel-iswaar heeft Parij voor vele Belgen meer aantrekkelijk heden dan Nederland, doch daar Hollanj nog steeds een goedkoopte-eiland is ij Europa, kan m.l het aantal ln Nederlant vacantiehoudende Belgen worden ui) gebreid. De Belgen, die naar Frankrij» gaan, hebben nagenoeg geen deviezen moeiiykheden: zy kunnen hun hard francs vry inwisselen tegen een behoon lyke koers, die schommelt rond 6.90. Ei hierin zit vermoedelyk het critenun Bovendien ziet men nog steeds bedroe vend weinig propaganda in België vocéo: de touristische mogelyloheden ln Neder land. In Antwerpen. Turnhout en Luik wea men. dat de biefstuk in Nederland spot goedkoop is (voor hen) en dat men or het huishoudboekje kan besparen, doo- wekelyks ln Nederland wat boter, kaai suiker en sigaren in te slaan. Maar wa weten die van Brussel Namen, Dinanj Mons enz. van hun Noorderburen. Praal er eens mee en ge staat versteld ovë hun onwetendheid. Ook hier is uitbreij ding der propaganda een eerste eis. Behalve 500.000 Britten, 120.000 Italia nen. 500.000 Zwitsers, togen er 210-00» Amerikanen en Canadezen naar d» Lichtstad. Volgens touristendeskundigen moet Nederland een deel van deze Britten Zwitsers. Amerikanen en Canadezen, dit in Parys vertoeven, kunnen opvangen Natuuriyk niet voor een verblyf van eei week, doch wel voor een bezoek va: enkele dagen Twee dingen zyn hiervotf noodzakeiyk: uitbreiding der bestaand propaganda en het organiseren van com fortabele korte, goedkope reizen. De Algemene Nederlandse Vereniginf voor Vreemdelingenverkeer heeft ee: kantoor op een der drukste punten vat Parys (Place de l'Opera) Via adverten ties in een te Parys verschy-nende Ame rikaanse krant en wat vouwbladen doei men zeer verdiensteiyk werk. doch ml if dat alles niet toereikend Men kan di buitenlandse touristen in Parijs nu een maal liet by de haren naar dit bureat slepen en hen propagandamateriaal ver schaffen Vandaar dat de propaganda o; en in alle centra van touristisch verkee: m Parys geïntensiveerd moet worden Dan kan men verzekerd zyn dat in 1951 ook Nederland meer deviezen zal ver dienen via zyn vreemdelingenindustrie Dit kost geld Veel geld. Doch er zyn ei slechts weinigen die menen, dat het gee: goc'e belegging is Uitbreiding der pre paganda op de eerste plaats en he: scheppen van goedkope comforta-belt reisgelegenheid op de tweede. Het par ticuiier initiatief is in dit opzicht tot no| toe achter gebleven. Wanneer koml daarin verandering? Met alle respect voor de reeds bereik te resultaten dient men er toch rekeninj mee te houden, dat de dure dollars, u Amerika besteed voor propagandistisch» doeleinden, wellicht minder effectief zijn omdat de gemiddelde Amerikaan wel be sluit tot een vacantie in Frankryk et vandaar uit genegen is Holland te be zoeken, doch nimmer andersom. Met moet het yzer smeden als het heet is Heet is het in Parys. Verdwijnt Hugo de Groot van de Markt in Delit? Wanneer de Delftse gemeenteraad ac- coord gaat met een plan. dat aan Monu mentenzorg is voorgelegd, zal de Markt de Prinsenstad een verhoogd midden vak. omzoomd met bomen en langs d« huizen een trottoir van vier meter breedte met terrasjes krijgen. Het mid denvak zal als parkeerplaats dienst doen wil eenrichtingsverkeer invoeren- Het standbeeld van Hugo de Groot zal vermoedelyk van de Markt verdwynen. GASCYLINDER ONTPLOFT OP BRUG: VERKEER TIJDIG STOPGEZET Wet een enorm»» knal is Dinsdagavond op de Rynbrug te Arnhem een gascylin- der ontploft. De stukken kwamen 125 meter verder in de Ryn terecht. Geluk kig had een arbeider tydig ontdekt, dat de cylinder ln brand stond en kon d* politie, die onmiddellyk werd gewaar schuwd, het verkeer stop zetten. Door de explosie, die enkele minuten latef volgde, werd het fietspad gescheurd en de brugleuning beschadigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 4