Het blauw-wit-rood waait in Parijs voor Oranje Benelux en Engeland worden mede uitgenodigd Een mislukte paardenmarkt (MEE DONDERDAG 25 MEI Na Pinksteren overleg over Plan-Schuman West-Duitsland zal zich niet bij Atlantische alliantie aansluiten HET PLAN SCHUMAN, -waaraan ook door Koningin Juliana waar derende woorden zijn gewijd, is door de bekende Britse, liberale econoom en vice-voorzitter van de Raad van Europa een „historisch voorstel" genoemd. Formele onderhandelingen tussen Frankrijk en West-Duitsland hierover zullen reeds kort na Pinksteren beginnen. Groot Brittannië en de landen van de Benelux, w.o. dus ook Neder land, zullen worden uitgenodigd om deel te nemen aan deze bespre kingen ter uitwerking van de details van het plan. Inderdaad, een belangrijke schrede voorwaarts met de integratie van Europa. Het nieuws betreffende deze invitatie aan Engeland en de Benelux-landen is afkomstig van het Amerikaanse hoofd van de Marshall-missie in West-Duits land, Robert Hanes. Op een persconfe rentie te Frankfort verklaarde hij, dat het plan de volledige afschaffing van de ta- rieVen op kolen en staal beoogt. Hij is goed geïnformeerd, want hij woonde oon de besprekingen bij, die tussen de Geal lieerde Hoge Commissarissen met Jean Monnet, de ..reizende koopman" van het plan Schuman en een der ontwerpers, hebben plaats gevonden. Te oordelen naar een uitlating van de Duitse bondskanselier dr Adenauer, werd tussen voornoemde Monnet en de Duitse leiders reeds een grote mate van over eenstemming bereikt. Wij hebben hier te doen met een der eerste zakelijke, con crete voorstellen voor het samensmelten van West-Europa tot één enkele werk groep. Echter is ook de inwisselbaarheid der valuta's van essentieel belang, willen de landen van Europa vrij met elkander kunnen handel drijven en vandaar de noodzakelijkheid, dat de Europese beta lingsunie spoedig tot stand komt. Wordt dus, ais de samensmelting der Frans-Duitse zware industrieën en mis schien wel der Europese, een feit wordt, de integratie van Duitsland in sterke mate bevorderd, zulks betekent niet, dat „Bonn" gaat deelnemen aan het Atlan tisch Pact. Dr Adenauer heeft althans verklaard, dat de federale republiek zich niet bij de Atlantische alliantie zal aan sluiten. omdat zij in de laatste oorlog te veel levens had verloren. West-Duitsland is volgens hem, zeer gekant tegen herbe wapening. Lord Wavell overleden Na onlangs een ernstige operatie te hebben ondergaan, is op 67-jarige leef tijd gisteren te Londen overleden Lord Wavell, de voormalige Britse onderko ning van India en in de wereldoorlog bevelhebber op diverse fronten. Wavell verwierf vooral beroemdheid door zijn schitterende campagne tegen de Itali aanse troepen in Afrika in 1940 Hij ont wrong de Italianen heel Cyrenaica. in het daaropvolgende jaar Somaliland en Eritrea, terwijl hij voorts Abessinië be vrijdde. Hertog van Windsor naar Engeland In gezelschap van zyn echtgenote is de hertog van Windsor gisteren aan boord van de Queen Mary naar Parijs vertrokken. De hertog zal tevens een be zoek aan Engeland brengen. Geen grapjes over „Christelijk timmeren" Chr. Nijverheidsonderwijs moet achter stand inhalen. (Van onze correspondent). Met het Christelijk nijverheidsonder wijs gaat het vooruit. Dat bleek gisteren op de jaarvergadering van de Bond van Verenigingen voor Chr. N.O. in Amster dam. Er zijn 47 verenigingen aangesloten met 17 ambachtsscholen, 16 huishoud scholen en acht landbouwhuishoudscho- len. In 27 plaatsen zyn nijverheidsscholen in voorbereiding. De voorzitter, dr J. Schoneveld, Ned Hervormd predikant in Den Haag. zei, dat de belangstelling voor Chr. nijver heidsonderwijs groeit, dank zij de school strijd. Waakzaamheid blijft geboden De strijd voor het nijverheidsonderwijs is in Christelijke kringen lang niet altyd in tensief gevoerd. Ook hoort men nog steeds spotters met grapjes over Christe lijk tekenen, timmeren, schilderen enz., zoals men vroeger Chr. lager onderwijs bespottelijk trachtte te maken met de term „Christelijk rekenen". Alsof het nij verheidsonderwijs een materialistische, mechanische, geesteloze aangelegenheid is. Neen, Christelijk nijverheidsonderwijs wil de jongen en het meisje geestelijk heenleiden naar hun taak. Dagelijks moe ten zij, die in dit onderwijs werken, zich hun roeping bewust zijn, opdat zij de kin deren geen stenen voor brood geven. Tijdens een audiëntie toonde minister Rutten zich welwillend tegenover uitbrei ding, vooral van het aantal Chr. Am bachtsscholen. Daarover zei de secretaris, J. Schipper van Utrecht, dat het departe ment er mee instemt, dat de bond de initiatieven tot stichting van scholen neemt. Het is evenwel een moeilijke taak uit te maken waar streekscholen of plaatselijke scholen kunnen worden ge vestigd. De vergadering keurde de jaarstukken goed. Mej. M. A. van Dalen hield een re feraat over doelstelling van leerstof methoden en hulpmiddelen. Van 10 tot 17 Juni wordt te Upsala een internationaal onithologen-congres gehouden, waarbij o.a. Nederlan^ en Suriname vertegenwoordigd zullen Kwatta-soldaatjes blijven altijd geldig KW ATT A - BREDA RONDE VAN NEDERLAND Op 15 km van het einde reed de Belg Vanderveken zich in de Oianje-tiui EERSTE ETAPPE MET WEINIG STRIJD GEDURENDE HET BEGIN van de eerste étappe in de Ronde van Nederland gebeurde er, in tegenstelling tot vorige jaren, niet veel. Het peloton bleef dicht bij elkaar en vocht in een gestaag tempo tegen de felle Noordooster die op de Afsluitdijk eens extra door de rennersgelederen woei. moten, waarvan de samenstelling tel kens veranderde. Rijnsburg en zijn traditie ZELFS DE KLOK „HET NIET GELOOIEN" (Van een onzer verslaggevers) Een VREEMD BEELD VANNACHT om 12 uur in RUnsburg: een groep van dertig traditiegetrouwe Rynsburgers verlaat als vertegenwoordigers van 90 pet. der inwoners de huizen, haalt de op de Langevaart geparkeerde gemeentewagen met de benodigdheden voor de paardenmarkt en gaat ijverig aan het werk op de Vliet (Z.Z.). Palen worden geslagen en touwen gespannen, want de Rjjnsburger wil er niet aan, de paardenmarkt op de Langevaart te houden in plaats van op de Vliet. De gelegenheid mag er wat beter zyn, maar dit weegt toch niet op, zo meent men, tegen het verbreken van een traditie, die er sinds mensenheugenis is geweest. Aan een gevel wordt een groot plakkaat opgehangen: „Wjj handhaven de oude traditie." Maar ja. wat verandert men aan een een bijzondere paardenmarkt geworden besluit van B. en W Een gevraagd on- voor RUnsburg: „Zelfs de klok het niet derhoud met de burgemeester werd toe- j gelooien". gestaan en men kreeg het advies, alsnog Ondertussen zag het er vanmorgen op een schrijven te richten tot B. en W. Dit de Langevaart nog maar zielig uit. Het gebeurd en nauwkeurig hebben de j enige paard, van de Vliet r Slechts een enkele renner, had totnu- toe een uitlooppoging gewaagd, maar daar de rest hem geen steun verleende werd hij spoedig vermoeid. Hij zakte af en viel tenslotte weer in het peloton, waaruit zich andermaal iemand los werkte. Tussen Harlingen en Leeuwar den op de bochtige omlegging van het parcours over Slappeterp en Menaldum echter kreeg de wedstrijd meer gloed en kleur. Hier wilden tal van renners hun slag slaan en het gevolg was het uiteen vallen van de karavaan in verschillende Ferdinand wil zich overtuigen JJJTJTy In één van deze groepjes school de jonge, onbekende renner Emile Van derveken, die na 260 km op de slingerweg tussen Ten Post en Ste- dum, op 15 km van de finish, eindelijk zijn kans rook, een scherpe demar rage inzette, en licht als een veer met een paar forse pedaaltrappen uit de kopgroep wegschoot. Dit ge beurde in een vervelende door-nat makende drullregen, die de anderen naar het scheen in zyn ban gevangen hield. In ieder geval ondervond de kleine zwarte Belg in zijn eindsprint weinig of geen concurrentie en met een voorsprong van ongeveer 44 seconden reed hij. opmerkelijk fris en fit als eerste over de finish in Ap- pingedam. Zodat de eerste Oranjetrui in de ronde van 1950 over de schouders van een bui tenlandse deelnemer gleed. Met wat meer paraatheid en strijdlust echter zouden de Hollanders zeker het Belgische offensief in de laatste phase hebben kunnen afwen den. Nu waren de eerste acht plaatsen voor leden van de Belgische A- en B- ploeg. De eerste Nederlander die de eind streep bereikte was Henk de Hoog. die ruim een minuut later dan de étappe winnaar aankwam Niet zo'n groot tijds verschil voor de gehele afstand, maar het Rijnsburgers in een tiental punten hun bezwaren tegen het houden van een paardenmarkt op de Langevaart kènbaar gemaakt. Het verzoek werd echter afge wezen. maar de activiteit aan de Vliet vannacht heeft bewezen, dat men er zich nog niet mee kon verzoenen. En zo zag de burgemeester zich van morgen om half 7 genoodzaakt, snel het gemeentepersoneel bijeen te roepen om de markt toch nog naar de Langevaart te verplaatsen. Want besluit is besluit! Er was inmiddels al één paard aange voerd aan de Vliet. Met een grote bos margrieten op het hoofd stond deze een zame vertegenwoordiger met glanzende ogen het gedoe gade te slaan. De even eens reeds in de nacht opgestelde kraampjes verhuisden tenslotte maar naar de Langevaart. In tegenstelling met andere jaren wa ren er thans geen premies uitgeloofd, wat altijd een behoorlijke stimulans voor de markt betekende. Ja het is vandaag was met het oog op het karakter van de strijd op deze eerste dag toch niet nodig geweest- Uitslag: 1 Emile Vanderveken (België A) tijd 7 uur 12 min. 44 sec.; 2 André Maelbrancke (België A) 7 uur 13 min- 28 sec 3 Jef Verpoorten (België B) z. t4 R Janssens (België B) z. t 5 Roger De- cock (België B) z- t.; 6 M. Meersman (België A) 7 uur 13 min. 49 sec.; 7 René Mertens (België B) z-1.; 8 Callens (België A) z. t-; 9 H. de Hoog (Ned), 7 uur 13 min. 49 sec.- 10 J. Verpoorten (Beglië B) z. t. Klassement na de eerste etappe luidt: 1 Belgische A-ploeg 21 uur 40 min 01 sec; 2 Belgische B-ploeg 21.40 24; 3 t/m 6 ex aequo: Nederlandse nationale ploeg, ge mengde Nederlandse ploeg. Brabants Limburgse ploeg en Nederlandse B-ploeg: '!en 21.41.27; 7 Nederlandse A-ploeg: 2200.29; 8 Zwitsers-Nederlandse ploeg 22.12.35. huisd, bleek niet te wennen op de Lange vaart en is maar gauw met zijn baas in een stal gekropen. Palingverkopers en koekebakkers stonden met een misnoegd gezicht voor hun kraam. Het valt blijk baar niet mee, om zyn palinkje of olie bolletje op de Langevaart te moeten ver orberen, als men dat altijd op de Vliet heeft gedaan. Het gevoel voor humor is natuurlijk niet verloren gegaan. Toen we aan een vertegenwoordiger van de Heilige Her mandad vroegen, wat hij van de markt dacht, kregen we te horen, dat we een paar uur vroeger hadden moeten komen, want het was een geweldig .drukke* markt geweest. Het laatste willen we graag geloven. Een groep handelaren antwoordde op onze vraag waar de paar- den waren: „Die zijn gaan zwemmen in de overdekte". Maar tegen omstreeks tien uur waren er toch enige paarden aange voerd en kon er wat worden gehandeld. Ook de kraampjes kregen toen wat ver tier. Het valt niet mee om een oud£ tra ditie te verbreken! Sleutelindustrieën van Europa in één hand? Een plan van negen socialistische partijen. Economen van socialistische partijen uit negen landen hebben te Londen een plan ontworpen om alle sleutelindus trieën van West-Europa onder één inter nationaal beheer te brengen. Het plan is veel uitgebreider dan het plan-Schu- man en bmvat steenkool, staal, electri- citeit en verkeer. De internationale socialistische confe rentie te Kopenhagen en de West-Euro- pese socialistische conferentie tc Londen, zullen in Juni a.s. het plan bespreken. Het Oostenrijkse parlement heeft gisteren besloten de doodstraf af schaffen. Boven: Bij 't standbeeld van Gaspard de Coligny legt de "Koningin een krans. Links onder: de aankomst in het gebouw van de Opéra, waar een gala voorstelling werd gegeven. Rechts onder: een wandeling in het park fan Versailles

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3