Jlicuttic £ciltsrlj<? (Courant Hand in hand wandelden Koningin en Prins in feeëriek Versailles H.M. met bazuingeschal in de Opéra ontvangen fwj In*" ofl ITraoitiê Kustvliegtuigen ontdekten de onderzeeboten niet /Welkom, gij Mao Tse Toeng, in de kring der Ver. Naties" Wist U Duizenden gezinnen komen uit Indonesië terug DONDERDAG 25 MEI 1950 BUREAUX: llogewoerd 103 Dir en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: TeL 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVERTEN'i'lËN: i 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8128 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELUK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatvasucfe Is Qfitfttoen tnya hert in Ugljeospott" Het blauw-wit-rood waait voor Oranje (Van onze speciale verslaggever) Parijs, 24 Mei "LTET GLANSPUNT van de reeks feesten, die het bezoek van H.M. de Koningin en de Prins begeleiden, was vanavond het bezoek aan de grote Opéra in Parijs. Opnieuw is het, dank zij het regisseurs talent van het Franse volk. een grootse avond geworden. Om 10 uur kwam H.M. in de Opéra aan. Het balletprogramma was reeds in volle actie, doch werd onderbroken voor de begroeting. Er werden moderne en klassieke balletten uitgevoerd. De keur van de Franse balletwereld werkte eraan mee. Ook uiterlijk was de Opéra een toonbeeld van schoonheid. Op de grote eretrap stond weer de garde républicaine aangetreden, soldaten met glimmende helmen, rode pluimen en ge trokken sabels. Tegenover de ingang van de zaal was op het balcon een afdeling trompetters en tamboers opgesteld. Zij brachten Hare Majesteit een klinkend saluut bij haar bezoek en bij haar vertrek. De zaal, met honderden in groot toilet, bood een overweldigende aanblik. Hare Majesteit zelf was gekleed in een groen blauw avondtoilet met lange sleep en Prins droeg wederom het grenadii generaals-uniform. Duizenden sloegen het vertrek van H.M. de Koningin te mid dernacht gade. President en mevr. Auriol begeleidden het Koninklijk echtpaar tot aan de staatsietrap, waarop H.M. en de Prins (de Prins de Koningin helpend bij het afgaan van de trap, waarbij het avondtoilet vrij veel moeite gaf), buiten met groot gejuich ontvangen werden. Er werd Bengaals vuur ontstoken. Het Opéragebouw en de gebouwen er om heen baadden in het licht van vele schijnwer pers. Het was een ogenblik om nooit te vergeten. Onze speciale verslaggever seint ons over de plechtigheden van gistermorgen, waarvan wij in een deel onzer edities gis teren in het kort melding maakten, nog het volgende. De Fransen zijn meesters in het ei neren van grootse vertoningen. Dat gisteren en men kon het ook vandaag zien, toen H.M. zich opmaakte om de onbekende soldaat, die rust onder de Are de Triomphe op de Place de la Concorde, met 'n kranslegging te eren. Er is eigen lijk geen plek in West-Europa te vinden, die zich beter leent voor een dergelijke massale plechtigheid dan deze plaats in het hart van Parijs. Stelt U zich voor: het verkeer, een gewriemel als van een autoscootertent op een Nederl. kermis, maar dan vele malen sneller en groter van omvang, dat verkeer was geheel stil gelegd. De Place d'Êtoile was een grote stenen vlakte. Daarboven bevonden zich de vlaggen en dreven de wolken in smetteloze hemel. Langs heel de Champs Elysées waren troepen opgesteld. Duizenden soldaten van in en om Parys gelegerde regimen ten. En op de punten, waar het ene regi ment overging in het andere, stonden muziekkapellen. Ik telde er zeker 25. De wyze, waarop zy elkander de muziek overgaven, was verrassend. Tegen het ogenblik, dat de officiële stoet een regi ment gepasseerd was, nam de regiments- muziek van de volgende de melodie hun voorganger over. Dit leverde een bijzonder muzikaal effect, want bracht mede, dat men, op de Place de l'Etoile staande met het zien naderen van de stoet en wat een fantastisch gezicht w as dat de melodie al sterker en sterker hoorde, aanzwellen. Parijs juichte \andaag niet zoals giste ren, het applaudisseerde, maar 't zweeg, toen de Koningin en de Prins (Hare Ma jesteit droeg een glanzend ochtendtoilet met als sieraad het gouden Hugenoten- kruis, de Prins in zomertenue van lucht- I macht generaal) op de eeuwig brandende ivlam toetraden. Wij zagen daar o.m. ook generaal König, die Parijs in 1944 be vrijdde. Generaal De Lattre de Tassigny behoorde vandaag tot het gevolg van onze Vorstin. Het Parijse comité, dat op zich genomen heeft de vlam op het na- jtionale graf brandend te houden, was eveneens voltallig aanwezig. In de grote stilte, die gevallen was, klonken het Wil helmus en de Marseillaise. Toen traden twee hoofdofficieren van het Nederland se leger naar voren en zij gaven de mans hoge krans aan, die Hare Majesteit en de Prins gezamenlijk op het graf legden. De stilte duurde één minuut. Naar het Coligny-monument De Koningin droeg het Hugenoten- kruis met een bijzondere bedoeling. Zij drukte er mee uit. dat zij in het bijzonder in het volgende uur zich één vond met ;de Franse Protestanten. Gisteravond Ëieds bevond zich op de soirée in het lysée pasteur Boegner, president van de Franse Protestanten-federatie en de Oecumenische Raad. Vandaag wachtte hij met de andere predikanten van de( kerk l'Oratoire, waaronder ook ds Gou- hofprediker van Prinses Wilhelmi- handhaven de oude traditie' 'enkele eenvoudige woorden, maa [hierachter klopt het ,ran de Rijnsburger, wc [denmarkt aan de Vliet is geworden. Gelukkig v hier een proefneming i van B. en W. gold. Opname R. v. Vreedendaal de paar- i traditie r, dat het de zijde na. aan de ingang van de kerk in de Rue l'Oratoire. Deze kerk heeft aan de achterzijde in de Rue Rivoli een stand beeld van Gaspard de Coligny. Deze plek is niet alleen voor de Franse Protestan ten, maar ook voor H.M. vol van herin neringen. Het is de oudste Protstantse kerk van Frankrijk. Reeds in 1555 was er een predikant, n.l. ds La Rivière. In hetzelfde jaar, waarin Jan de Bakker bij ons verbrand werd, stierf Jac Pauvant de marteldood. In 1572 gaven De Coligny en vele anderen met hem in de Bartholo- meüsnacht hun leven voor hetzelfde dier bare geloof, want in 1572 bestond de Franse koning het, het Edict van Nantes te herroepen en de Protestanten vogelvrij te verklaren. Deze herinneringen bestormen U hier, waar in deze zelfde kerk Richelieu de Mis celebreerde. Maar waar toen het al taar stond, roept nu de muur U toe: De gave Gods is het eeuwige leven in Jezus Christus. Deze kerk is mooi. Deze leed niet onder een beeldenstorm. Maar op de sacramentstafel lag vandaag opengesla gen het 39ste hoofdstuk van Jesaja. Ter wijl het koor van l'Oratoire de 138e Psalm zong, ,,'k Zal met mijn ganse hart Uw eer, vermelden Heer", trad Hare Maje steit binnen. Zij begaf zich naar de con sistorie, tussen een haag van wit gehand- schoende padvinders, samengesteld uit de drie padvindersgroepen, die het jeugd werk van l'Oratoire kent. In de consisto riekamer zag H.M. de foto van eenzelfde bezoek in 1912, door Koningin Wilhelmi- na en Prins Hendrik gebracht en gravure van De Coligny en zijn broers. Nadat de Koningin en de Prins hun handtekening in het gouden boek van l'Oratoire hadden geplaatst, zétten zij aan de voet van het De Coligny-monu ment een krans van witte en rode anjers, door twee matrozen van de Koninklijke Marine aangedragen en door twee offi cieren aangegeven. Boven deze krans verhief zich de fiere gestalte van De Coligny, voor vader van het Oranjehuls, want zyn dochter Louise huwde met Willem I. En wie moet thans niet denken aan de belofte van God, dat voor hen, die alles geven voor het Koninkrijk der Hemelen, ook aardse zegeningen zyn weggelegd? Martelaar hy, koningen zijn kinderen. Deze plechtigheid in l'Oratoile was in het drukke Parys een bewijs, dat God Zyn geloften in deze wereld waar maakt. De burgemeester van Orange, secreta ris Deand, de deputaten van het oude Prinsdom en oud-premier Daladier had den nog juist tijd hun opwachting te ma ken. Toen schetterden de trompetten van de erewacht en was ook'deze plechtigheid ten einde. Versailles Hare Majesteit ging zich gereed maken voor haar middagbezoek aan Versailles. In Parijs vraagt men zich af, of het be zoek, cultureel bezien, niet te overladen is. De soirée van Woensdagavond had al een vrij zwaar programma. Versailles deed er nog een schepje op door een toneelspel te geven door de Comédie Frangaise, dat zeer veel aandacht vroeg. Maar daarna bood Versailles H.M. toch ook ontspanning genoeg. Het park, een uitspatting van wellust van vele Franse koningen, maar met honderden klateren de fonteinen en een duizendvoudig groen, was vandaag een lust voor het oog. De gebouwen mogen wat verwaarloosd zyn, wie dat rood marmeren Trianon van daag zag liggen in deze prachtige tuin vol rode begonia's, kwam vanzelf tot rust. Hare Majesteit genoot er. Zy heeft het hele park per auto doorkruist en al moesten de genodigden in een klein rood-met-blauw Theatre de Reine dan ook lang wachten voordat de voorstelling beginnen kon, men gunde de Koningin dit verblyf in Versailles' prachtige tuin van harte. Hand in. hand wandelden Koningin en Prins langs de prachtige marmeren beel den in het park. Er is in het Grand Trianon een lunch i gebruikt, die waarschijnlijk historisch zal worden. Nog nooit is er in Frankrijk zo j uiterst verfijnd een menu samengesteld. I Ook de tafel was een juweel. I Op het prachtige, damast stond een I servies van Sêvres-porcelein, versierd met j motieven van bloemen en landschappen, i Het souvereine Franse volk intussen, nadat het zyn eigen koning verjoeg, Ver sailles en alles wat er by hoorde als wan delpark in bezit nam. moest vandaag voor de hekken kamperen tot tegen vyf uur, toen onze Souvereine haar bezoek beëindigde. Toen zag men door de lanen waar eens koningen stoelden, moeders met kinderwagens ryden en vaders met jeugdig kroost ravotten. Om acht uur gisteravond zat H.M. aan een diner in de Nederlandse ambassade. Boottocht over de Seine Om elf uur hedenmorgen stapten de Koningin en de Prins in de witte, met rood-wit-blauwe wimpel voorziene mo torsloep, die hen over de Seine bou brengen van de Pont d'Iena naar de kade van het stadhuis, waar heden een onf vangst door het Parijse gemeentebestn plaats vindt. In het koninklijke vaartuig hadden ook president en mevrouw Auriol. als mede minister Stikker plaats genomen. In een tweede sloep volgde de rest van het koninklijke gevolg. Bijna een half uur duurde de fraaie vaart en op twaalf der Seinebruggen, welke moesten wor den gepasseerd, stonden politieagenten in een haag opgesteld en werd het ver keer stopgezet. Vele vaartuigen, die aan de oevers van de Seine lagen, hadden zich ter ere van het hoge bezoek in fees telijke tooi gestoken. Eén shirtje tussen dettig zwart Niets heeft de Parijse bevolking meer getroffen dan de ongekunsteld heid waarmede de Koningin zich ver laat op de steun van haar echvgenoot en de oplettendheid, waarmede Prins Bernhard de Koningin bijstaat bij het vervullen van haar Koninklijke plich ten, aldus de correspondent van Reu ter. Het Franse protocol heeft bij ver scheidene gelegenheden moeten wy- ken voor Prins Bernhards volhardende wil om aan de zijde van zijn echtge note te blijven. Als afwijkende noot in de sier van avondtoiletten tijdens de pauze in de Opéra, was er één confectie-costuum. Tussen de rok-costuums, statieunifor men en ruisende zijden toiletten be woog zich een khaki legershirt van een Amerikaanse sergeant, die zich in zyn zomerkleding met veldmuts onder de arm onbevangen naar de bar spoedde, Tijdens het diner, in de Nederlandse ambassade werd het servies van Sê vres-porcelein gebruikt, dat de Fran se regering indertijd aan Koningin Wilhelmina heeft aangeboden als hu welijksgeschenk. Het diner werd op gediend door 25 Nederlandse hofla- keien, die gekleed waren in beige kuitbroeken en blauwe jasjes. Twee opperlakeien waren in rode jas met witte kuitbroek. Extra treinen tijdens Pinksterdagen In verband met te verwachten druk reizigers vervoer zijn door de Nederlandse Spoorwegen van Vrijdag 26 tot en met Dinsdag 30 Mei as. extra treinen inge legd. Op de stations zijn hierover nadere inlichtingen te verkrijgen. Rembrandtbijbel voor president Auriol Koningin Juliana heeft aan president Auriol als geschenk aangeboden een exemplaar van de Rembrandt Bybel, welke in Nederland in slechts enkele exemplaren werd gedrukt. Aan mevrouw Auriol heeft de Koningin een borduur sel met voorstellingen in fyn handwerk van de Nederlandse kunstenares Erna 't Hooft aangeboden. H.M. heeft voorts beide kleinkinderen van president Auriol een motorbootje aangeboden. Daarmee werd voor de beide jongens hun teleurstelling over het feit, dat de prinsesjes niet mede zyn gekomen, goed gemaakt. Convaii was lot op de seconde op lijd Gezagvoerder A. van Ulsen is er niet alleen trots op. dat hij Koningin en Prins in de Convair Gerard Terborgh naar Parijs heeft mogen brengen, maar hij mag ook terugzien op de prestat.e, tot op de seconde nauwkeurig op tijd te zijn geweest. Hij had een txtra dossier kaarten meegenomen, en er was met de Fransen een uiterst nauwkeurig naviga tieplan opgesteld, opdat de Koningin precies om vier uur voet zou zetten op Franse bodem. Tabellen werden opge steld voor elke windsterkte en wind richting, de tijd van het taxiën op de landingsbaan werd nagegaan en vorige week hield men zelfs een generale repe titie. De verkeersleider van het vliegveld Orly zei na de landing: „C'est formi dable, mon capitaine". KONINGIN HULDIGDE VERZETS STRIJDERS De familieleden van vier Fransen en vier Nederlanders, die als verzetsstrij ders in Frankrijk zijn gevallen, ontvin gen gistermiddag uit handen van Ko ningin Juliana posthume onderscheidin gen (het branzen verzetskruis) voor hun dierbaren. Het waren mevrouw A. Char- roin uit Nimes, mevrouw V. Dreyfus uit Sèvres, mevrouw N. Dupont uit Mon- tigny en mevrouw en mejuffrouw Giran uit Parijs, en de Nederlanders Doornik uit Parijs, mevrouw Mohr uit Montmo rency, de voorzitter van de Nederlandse patriottenbond, J. Weidner. uit Parijs en douairière barones Brantsen uit Parijs. De aanbieding had plaats in het paleis van het Elysée. VLOOTOEFENING ACTIVITY Firefly's van de Karei Doorman schoten te hulp DE BRITSE, Franse en Nederlandse oorlogsschepen die aan de manoeu vre Activity deelnemen, kruisten gisteren door de Golf van Biscaye en begonnen de eerste oefeningen. De dertien oorlogsschepen moesten aanvallen, van duikboten afslaan en vliegtuigen van het kustcommando trachtten de twee Britse en drie Nederlandse onderzeeboten op te sporen, hetgeen mislukte. Zwaar geschut weerklonk 's morgens over de ongewoon rustige golf toen krui sers onder bevel van de Franse schout bij nacht, Antoine Sala, een concentrisch vuur op een door een sleepboot getrok ken doel openden. Toen. bleek dat de vliegtuigen de on derzeeb'oten niet kónden vinden, moeste: de schepen het gevaar zelf afweren. E: de Karei Doorman maakte een goede beurt. Het vliegkampschip ontdekte de onvoorzichtige O. 27 aan de kim. duikboot „drukte zich" onmiddellijk. Vijf Barracuda's en twee Firefly's stegen de Karei Doorman op om de R.A.E Precies op de minuut af voegden de kruisers zich weer bij de vliegkamp schepen en torpedobootjagers om onder vice-admiraal Willinge te oefenen in het bewaren van plaats en onderlinge af stand bij verschillende formaties. Soesf en Baarn vreesden paleis- brand Als een lopend vuurtje ging gistermid dag het bericht door Baarn en Soest, dat het paleisSoestdijk in brand zou staan. De sirenes hadden driemaal geloeid en toen velen angstig toesnelden (er waren ook heel wat automobilisten bij) ont waarde men inderdaad de brandweren van Baarn en Soestdijk met groot mate riaal bij het paleis. Alles was compleet, behalve het vuur, want het was een oefening. Leemhuis kreeg per vergissing herinneringskruis C. Leemhuis, de vroegere Haagse po- ïtieman die juist in Den Bosch tot 10 jaar is veroordeeld, kreeg dezer dagen door een administratiefout het herinne ringskruis 19401945 van het Rode Kruis. Het hoofdbestuur heeft hem thans doen weten, dat de onderscheiding is inge trokken, omdat die alleen voor goede vaderlanders was bedoeld. Middags verscheen een Mitchell van Valkenburg boven de Karei Doorman, o.m. om fotografen en filmmensen het een en ander te laten zien, maar ook om een dringende brief voor de comman dant van het schip te bezorgen. De of ficier-vlieger J. Leeflang deponeerde de brief prompt midden op het dek, als gold het een precisie-bombardement. Vannacht was de vloot geheel verduis terd. Ook heerste er gedeeltelijk radio stilte, want er werden aanvallen van onderzeeërs verwacht. Admiraal Willinge toonde zich gisteren zeer tevreden. De bevelen werden prompt uitgevoerd en dat is een bewijs, dat de verbindingen goed functionneren. Bevin slreell de Chinese draak Op zoek naar zeven leden in Veiligheidsraad die vóór „Rood China" stemmen "V/TINISTER BEVIN heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de Britse -L»J- regering het standpunt inneemt, dat het communistische China tot de Ver. Naties dient te worden toegelaten. Zijn motivering was origineel: „Wij willen niemand om politieke redenen dood verklaren", zeide hij. Volgens hem zullen de Ver. Staten niet voor China's toe treding tot de Ver. Naties stemmen, doch ook niet hun veto er tegen uitbrengen. Het hele geval komt dus neer op een internationale an nonce, welke luidt: „Zeven leden van de Veiligheidsraad gezocht, bereid om vóór China's toelating te stemmen". Op een elegant-diplomatieke wijze heeft Bevin de houding der Britse rege ring verdedigd. Het was weliswaar eer onprettig besluit de Chinese communis ten te erkennen, maar toch was dat geen verkeerde stap. Het was juist, de Russen niet in de gedachte te sterken, dat zy het enige volk zyn. dat iets voor China i doen. Natuurlijk is het de schuld v Rusland zelf, dat China buiten de V Naties bleef staan en thans moet Rus land, hangende de besprekingen over toe lating, aan het werk der Ver. Naties gaan deelnemen. Voorts memoreerde hy, dat er tekenen zyn, die erop wjjzen, dat de Sowjet-Unie niet tevreden is over de resultaten, die in Zuid-Oost-Azië werden bereikt Wjj herinneren eraan, dat Engeland het communistische China wel reeds formeel had erkend, maar tot nu toe was het niet mogelijk geweest, om diplomatieke vertegenwoordigers met het regiem Mao Tse Toeng uit te wisselen. Anthony Eden heeft namens de Con servatieven de erkenning van Rood- China door de Britse regering geen „ge lukkig besluit" genoemd, noch wat het tijdstip, noch wat de methode betreft. Inmiddels verluidt, dat Frankrijk de toe treding van communistisch China in de V.N. niet in de weg zal staan. Maar, de Franse regering bevindt zich in de Vei ligheidsraad in een bepaald precaire situatie door de houding van Rusland en China, die het bewind van de communis tische opstandeling Ho Tsji Minh in Indo china hebben erkend. Dit is dan ook duidelijk een directe aanval op Frankrijk. Wat al voetangels en klemmen! Vermelden wy nog, dat Bevin zich in het Lagerhuis in krasse woorden heeft uitgelaten over de vorming van de „poli tiemacht" in Oost-Duitsland, die n~ komt op een poging via deze macht burgeroorlog te ontketenen. De Britse ochtendbladen schenken grote aandacht aan deze uitlating van Bevin. Een bulletin van de Oost-Duitse S.E.D. geeft het antwoord op het protest der Geallieerden. Dit luidt: „De Oost-Duitse volkspolitie is inderdaad geen gewoon politiecorps, want zU iseen verwoed thod ,Yan de koloniale uitbultingsme- af De Australische ambassadeur John Hood, die door zyn regering ontboden vertrok hedenmorgen uit Djakarta. DAT 400 buitenlanders uit bentallen landen het vierde internat bqdemkun- dig congres zullen bijwonen, hetwelk op 24 Juli door minister Mansholt in Amsterdam zal worden geopend. DAT de Alkmaarse politierechter twee inwoners uit Warmenhuizen. W. B. en P. H. tot f 500 boete en twee maanden voorwaardelijk veroordeelde, daar B., vader van 13 kinderen, zich onrechte had uitgegeven voor werkne- er by H.. om daardoor kinderbijslag ontvangen. DAT een jeugdige Alkmaarse bank bediende, die enkele weken geleden f 3000 van de bank naar Duitsland vluchtte, in Lübeck is aangehouden en lar Alkmaar teruggestuurd. DAT de Vuil Afvoer Mij, behoudens goedkeuring door de gemeenteraad, langs de Scliie in Schiedam het eerste plaatselijke proefbedrijf zal stichten, n minstens de helft van het Schledam- huisvuil tot compost te verwerken. DAT de Ned. federatie van rijwiel pad veren: gingen 23 Juni in Breda con- grerseert. DAT Zuilen (Utr van 1—8 Juli het 1200-jarig bestaan gaat vieren. DAT de Leeuwarder rechtbank 7 Juni de zaak tegen P. de B. uit Drachten, dacht van verduistering als voorz van de bond van mobilisatie-slacht offers, in openbare behandeling neemt DAT op Pinkstermaandag in Roosen daal de gesneuvelden van het voorma lige derc'i» grensbataljon worden her dacht. DAT in Koudekerke (Z.) het rusthuis ter Hooge is geopend. DAT de raad van Nijmegen besloot de trams te doen vervangen door trollev- bussen (kosten f3Vi millioen), doch de bekende bergbaan van de tram (naar Berg en Dal) blijft. DAT de Ned. landmeetkundige fede ratie haai- congres op 6 en 7 Juni in Arnhem houdt. DAT de gemeenteraad van Ede de Doesburgermolen aldaar voor 1700 heeft aangekocht en een comité de restaura tiekosten 1500) op zich zal nemen. DAT gisteren aan het Weesperplein A'dam het centrum voor massa-Rönt genonderzoek van de ver. tot bestrijding der tb.c. officieel is geopend. DAT de R.v.C. de 46-j. Duitser K. W Klünner uit Hamburg, die 2 arres tanten had neergeschoten (te Hooge veen tn Bergen op Zoom) tot 16 jaar var- oordeelde (B.G.-vonnis levenslang). BEHALVE GELD willen velen ook voedsel enz. in na- tura voor Ambon afstaan. Dit is na tuurlijk zeer welkom. Wij willen er echter met klem op wijzen, dat men toch vooral de allerbeste kwaliteit stuurt en zodanig verpakt dat goe deren in goede staat Ambon bereiken Vooraf zullen wij echter aan de gevol machtigde van de Republiek der Zuid-Molukken dr J. P. Nikijuluw vragen, welke goederen het eerst no dig zijn. Gemakkelijker echter is het om geld te sturen. Doe als zovelen vóór U en stort nog vandaag een be drag op onze girorekening. Dan helpt U nood te lenigen. Mogen wij op U rekenen? Tot vandaag ontvingen wij reeds van: Dames v. R. 25.—, L, S. 15.—, fam- feestje C. V. in Ter Aar 16.20, D. F. d B. 12,50; H. d. R. 12,25; G. K., K. F. Q. v. U.-V., A. K. R„ D. J. B v L. M E S. W H L-v D, A A, M F. allen f 10—, J F H N-v V 7,50; H L K-v d K M. M G K. R P, E H M v V v E mej K, A C M-v V. M L A M. H P J. J J. P R, A K, NN, fam. B allen f5.Jongens en meisjes dr D J Karreschool 3.82; C C B 3 M W N. U H. M R, A V P W. NN. W E N. A K-W, C M W-Z, J P Z. C J Fr. S v d K. G. A M, allen f 2.50: A v R A K. A de G, allen f 2 A C V-H 1.50. AdG. ACvB. Wvd V, de J. L K. H P J M. mil. sergt Ma- gelang. een tachtigjarige. M v A, allen f 1— Totaal t.m. heden f 2 695.44. Tijdens het Koninklijk bezoek I aan Frankrijk maakte H.M. de I Koningin met de Franse president, I Vincent Auriol, o.m. een wande- I yjling door het park van Versailles I Fantast meldde zich als moordenaar Een 17-jarige Arnhemse jongen, die wegens bedelarij en bedreiging jegens mensen die niets gaven, in Wageningen werd gearresteerd, verklaarde tegenover de politie de 17-jarige Betsie van Galen in Schaarsbergen te hebben vermoord. Toen de Arnhemse politie hem echter nader aan de tand voelde, bleek de jon gen debiel te zyn en slechts te hebben gefantaseerd. Dood van meisje bU Arnhem raadselachtig. Het onderzoek heeft verder uitge wezen, dat er geen sprake van is. dat het meisje is overvallen. Van enige worste ling of vechtparty is niets gebleken. Uit de sectie, die verricht is door dr Hulst, is niet gebleken, dat het meisje is ge wurgd. of dat het is gestikt. Het medisch onderzoek zal worden voortgezet. Westerling nog niet uitgeleverd De R.I.S. leverde geen stukje bewijsmateriaal Het gouvernement van Singapore heeft het verzoek van Indonesië om uitleve ring van Westerling niet aanvaard, aldus verklaarde de Britse onderminister van koloniën, Dugdale in het Lagerhuis. Hoe wei Westerling nu reeds sinds Februari j.l. in Singapore vastgehouden wordt, had de Indonesische regering geen er.kel bewijsstuk bij haar verzoek gevoegd. Wyatt, lid van de arbeiderspartij, vroeg Dugdale of hij de regering van Singapore wilde gelasten, de Indonesi sche regering te helpen bij de formule ring van het verzoek om uitlevering en beweerde verder: „In Indonesië heerst sterk de mening, dat Westerling in Sin gapore beschermd wordt en dat hij uit geleverd moet worden." Dugdale ant woordde, dat het aan de Indonesische regering zelf overgelaten wordt, welk verzoek zij zal indienen. Wanneer dit geschied zal zijn. wordt het verzoek na tuurlijk bestudeerd. Staatssecretaris Van Rhyn zal mor genavond om kwart over zeven via Hil versum 1 spreken over de ondernemings- Speciale maatregelen voor huisvesting worden getroffen Men moet rekening houden met de weigering, dan kan hij zich beroepen op komst van een groot aantal personen uit' de commissaris der Koningin Indonesië, aldus verklaart de regering i De inspecteur krijgt tevens bevoegd- by de indiening van het wetsontwerp op heid, woonruimte voor de gerepatrieer de huisvesting van gerepatrieerden. Naar den te vorderen, ruwe schatting zijn het 5 tot 6000 gezin-; SL^iSi^S. 'Z Australië vraagt inlich- 7000 woningen nodig voor gedemobili- seerden van het KL, wier totale aantal 85.000 bedraagt, en in de derde plaats moet men rekenen op enige honderden gevallen van gezinshereniging den gezinnen van terugkerende ambtena ren en particulieren. Bijzondere bepalingen zijn dus nood zakelijk en er moet een centrale leiding zijn. Daar het veelal niet mogelijk is. de aankomende gezinnen onmiddellijk in een woning te zetten, moet men opvang centra en woonoorden in het leven Bij de toewijzing van woonruimte wordt de provinciale inspecteur van maatschappelijke zorg ingeschakeld. Zon der diens toestemming mag de gemeente --- gerepatrieerden geen ingebruikne ming van woongelegenheid weigeren- Heeft de inspecteur bezwaar tegen de Overleg over plan-Schuman De Franse econoom Jean Monnet zal heden en morgen een onderhoud hebben, de Nederlandse. Belgische enj Luxemburgse ministers van buiten-, landse zaken over het plan-Schuman. j tingen De Australische regering heeft aan de RIS een volledig verslag gevraagd over het doodschieten van de Australische vlieger Doderick te Djakarta. Dr Hischfeld treedt in Augustus af .^lirschfeld, hoge commissaris in Indonesië, zal begin Augustus a s. naar Nederland terugkeren, na neerleg ging van zyn ambt. WEERBERICHT Enige regen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veel bewolking en op de meeste plaatsen enige regen. Meest matige wind uit Ooste- 'Üke richtingen. Dezelfde of V"J^* ietS hogere temP«raturen dan vandaag. (Opgemaakt te 10

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1