I NIEUWE LEIDSCHE COURANT S WOENSDAG 24 MEI 1950 ER GAAT EEN BOEKJE OPEN OVER AMINAH Zij werkte bij de Kempeitai en zou het kind hebben verduisterd DE ZAAK VAN AMINAH en Bertha de Hertogh komt in 'n geheel ander licht te staan na mededelingen van de ouders van Bertha te Bergen op Zoom. Nadat bekend geworden was, dat Bertha's terugkeer is uitgesteld tot na de beslissing in hoger beroep te Singapore, hebben de ouders be sloten, niet langer te zwijgen. Bertha is namelijk nimmer aan Aminah toevertrouwd, doch Aminah zou het kind tegen de wil van de ouders onder zich hebben genomen. De heer De Hertogh, die in het KNIL diende, werd 23 April 1942 krijgsgevangen gemaakt en zwierf van het ene kamp naar het andere. Eindelijk in Augustus 1946 kwam hij pas op Java terug en het duurde 10 maanden eer hij zijn gezin weer vond. Tot zijn ontsteltenis was Ber tha spoorloos verdwenen. In 1942 woonde het gezin in Tjimahi en de schoonmoeder, mevrouw Hunter Winterberg kwam daar inwonen om te helpen; er werd namelijk omstreeks die tijd een zesde kind geboren. Aminah was een kennis van de schoonmoeder uit de tijd, toen zij in Singapore woonde, en kwam geregeld op bezoek. Zij was ge trouwd met derloos. De i gen. Telkens en telkens weer vroeg Ami nah of zij een dochtertje te logeren kon krijgen, doch dit werd geweigerd. Op aandringen van mevr. Hunter gaf de moeder eindelijk toe. Dat was in Januari 1943, even na de geboorte van het zesde kind. Bertha, die drie dagen zou weg blijven, was echter de vijfde dag nog niet terug. De moeder leende toen een fiets en reed van Tjimahi 10 km. naar Ban doeng, waar Aminah woonde. O.nderweg werd zij echter door de Japanners aan gehouden en naar het interneringskamp Darmo in Soerabaja gebracht, 800 km. verder dus. Door briefjes uit het kamp te smokkelen wist zij mevr. Hunter te bereiken, die er voor zorgde, dat de vijf kinderen in het kamp kwamen, maar Bertha bleef weg. Mevr. Hunter begaf zich op verzoek van de moeder Aminah en deze beloofde Bertha naar het kamp Darmo te zullen brei In 1946 vertrok het gezin naar Neder land, maar niemand wist waar Bertha was. Een broer van de moeder, Wim Hunter, die als sergeant in Indië diende, vond in Cheribon Maroeff, die van Ami nah gescheiden was en zo kwam men achter Aminahs adres in Kemaman, in Malakka. Aanvankelijk was Aminah niet tegen een afstand van Bertha, de ouders boden Aminah een gratis reis naar Ne derland terug aan. Door het rekken van de onderhandelingen werd echter de pas- sageprijs verdubbeld. In een telegram aan de Nederlandse consul-generaal verklaarde minister Stik ker, het onbegrijpelijk te achten, hoe hr* kind 'n onderpand kon zijn voor de pas- sageprijs van 1200. De minister meld de voorts, dat het Rode Kruis genegen was, die 1200 als losprijs te fourneren 'n Kort Jasje kunt U overal kopen, verlangt U KWALITEIT, PRIMA PASVORM EN LAGE PRIJS dan SiMt kijfan t>y: DEN HAAG Gr. Marktstraat 58 en dat een deviezenvergunning was aan gevraagd. Later weigerde Aminah weer het kind af te staan. Om te voorkomen, dat Ami nah opnieuw met het kind verdwijnen zou, is Bertha thans onder toezicht ge steld. De moeder van Bertha deelde nog me de in het kamp vernomen te hebben, dat Aminah deel uitmaakte van de Japanse Kempeitai (Gestapo) waarvoor zij te Bandoeng als tolk gewerkt heeft. Tot zo ver het verhaal der ouders. Te Singapore beweerde Aminah vol gens Ass. Press, dat zij te veel hartzeer had om zich te kunnen uitlaten over het aanbod der ouders om haar naar Neder land te laten komen. BOND VAN CHR. ORANJEVERENIGINGEN De Bond van Christelijke Oranjever enigingen in Nederland herdenkt, zoals gemeld, op 21 Juni het 40-jarig jubileum. Na de bondsvergadering en de receptie in Pomona te Den Haag vindt om 8 uur in de Grote Kerk een plechtige herden king plaats. Ds H. van Andcl spreekt het openingswoord, prof. dr A. H. Edel- koort houdt een feestrede en ds'Is. Voor- steegh spreekt een slotwoord. Muzikale medewerking verlenen de Kon. Militaire kapel o.l.v. kapitein Rocus van Yperen en het Chr. Residentie-Mannenkoor o.l. Jan v. d. Waart. Dal doet het Rode Kruis Hulp bij rampen met mensen en materialen Rotterdamse kolonne hielp „invalide" journalisten „Echo der Duinen" Opvoering van Goudhaartje en de Troubadour" Het Ohr. Meisjeskoor „Echo der Dui nen" uit Katwijk aan den Rijn had het „muzikale sprookje" van Geertruide Vladeracken, „Goudhaartje en de Trou badour" ingestudeerd. Wat zou het aardig geweest zijn, als men de opvoering van ook in eigen omgeving had kunnen houden! Maar het gebrek aan zaalruimte spreekt helaas een woordje mee. moest elders een onderkomen worden getocht: in de Ned. Herv. Kapel te wijk aan Zee. Die was voor verreweg het grootste deel gevuld, toen de presi dente, mej. B. van Klaveren, met woor den van welkom en dank de avond opende. Aan de voorbereiding van de zang er de regie was blijkbaar veel zorg be steed. De dirigent Anton Brandt en zijr helpsters hebben wat dat betreft goed Gisteren hebben, zoals wij reeds meldden, niet minder dan zes Katwijkse loggers de thuishaven verlaten om zich binnendoor, via Leiden en de Kager- plassen, naar IJmuiden te begeven voor de uitvaart. Hier ziet men drie loggers in de Oude Singel, o.m. de KW 43 en 33. De kinderen vermaken zich best op de voorplecht, moeder staat te breien en vader kijkt met belangstelling uit naar de volgende brug! Foto N. van der Horst V1SSERI1GOLF1ES Welke Katwijkse loggers op 30 Mei uitvaren Men gaat weer jagen in groepen Zoals reeds werd gemeld, varen de vol gende week Dinsdag 39 Katwijkse log gers van IJmuiden uit. Slechts één log ger van een schipper-cigenaar vaart uit, namelijk de welbekende Karei Doorman (KW 227), die het vorig jaar de eerste Hollandse Nieuwe van ons land wist aan De Karei Doorman van W. v. Leeuwen („Viking-bank") zou vandaag van Vlaar- dingen naar IJmuiden varen. Het schip is bij de „Biesbosch" te Dordrecht niet minder dan acht meter verlengd, name lijk van 32 tot 40.30 meter. De motoren zijn gereviseerd, de logger loopt thans nog een halve knoop sneller en het bin nenste van het schip is op allerlei wijze nog verbeterd en verfraaid. De volgende groepen zijn gevormd: Adeko, Deka, Sitoh en Combinatie-Par- levliet. In de groep-Deka zitten de firma's N.V. Kennemerland, N.V. De Drie Ha ringen, C.V. C. den Duik, Gcbr. Den Duik, N.V. Noordster, N.V. Dolfijn. N.V. Rot terdam. Hiervan varen uit: KW 20 Grie tje, 32 Sakina, 49 Elisabeth, 78 Excelsior (Mij. Kennemerland), KW 18 Hollandia, 38 Bertha, 67 Noordster, 83 Zeezwaluw, 144 Wilhelmina V (C. den Duik C.V.), alsmede de KW 97 Dolfijn (Hazebroek). KW 33 Michiel (N.V. Rotterdam). Totaal 11 loggers. De groep-Parlevliet wordt gevormd door de firma's: N.V. Rijnstroom, N.V. Nederland, N.V. Toenadering, Joh. Par- levliet Lzn., Gebr. Parlevliet, en D. Ouwe hand Azn. De volgende loggers varen op 30 Mei uit: KW 175 Onderneming en 127 Borneo (Joh. Parlevliet Lzn.), KW 15 Rijnmond IV, 42 Rijnmond I. 43 Rijn mond II, 44 Rijnmond III (N.V. Rijn stroom); KW 123 Robert William en 173 Everdina Jacomina (D. Ouwehand Azn.); KW 167 Nederland VII (N.V. Neder land) KW 151 Vooruit (N.V. Toenade ring) KW 170 Zeemeeuw (Gebr. Parle vliet). Totaal 11. De Sitoh-groep vormen de rederijen D. Haasnoot. Joh. Schoonenberg, N.V. v.h. C. Ouwehand Sr, N.V. Insulinde en Gebr. Taat. Hiervan varen uit: KW 163 Janna (N.V. Insulinde); KW 56 Henk (C. Ouwehand Sr); KW 16 Willem Cor nells (D. Haasnoot); KW 70 Wilhelmina (Joh. Schoonenberg); KW 161 Katwijk II (Gebr. Taat). Totaal 5 loggers. Tenslotte de Adeko-groep. gevormd door de N.V. v.h. A. den Duik, rederij Meerburg C.V., fa N. Haasnoot, N.V. v.h. Pronk te IJmuiden, rederij v d. Toorn en Pronk te Scheveningen. KW 14 Anna en Cornelia, 25 Wilhelmina I, 73 Maria Jacoba (A. den Duik); KW 140 Voor waarts en 54 Annie (N. Haasnoot); KW 2 D. Donker Curtius, 3 Piet en Leender*. Huibert, 5 Fierman Eduard (Meerburg); IJM 75 Gorredijk en IJM 283 Martens- hoek (Pronk. IJmuiden); SCH 353 Hya cinth (v. d. Toorn en Pronk, Schevenin gen). Totaal 11 schepen. Waar de loggers in IJmuiden komen te liggen Van de eerste ploeg haringloggers 39 in getal zijn er op het ogenblik vijf in IJmuiden aangekomen. In de loop van morgen en overmorgen wordt de rest verwacht. De ligplaatsen in de haven zijn zo gekozen, dat de schepen met een vermogen van 80 tot 150 pk een plaatsje zullen krijgen aan de Zuidzijde, terwijl de sterkere krachten aan de halkant ko men te liggen. ROOFOVERVAL OP HAARLEMSE MANUFACTURER Twee indringers hebben dezer dagen om half zeven in Haarlem-Oost de manu- facturier Th. van 't Hout onder bedrei ging met een revolver op een stoel in diens woning aan de Amsterdammerstr. vastgebonden. Daarna doorzochten ze het huis anderhalf uur lang en verdwenen met een buit van 900. Pas toen durfde de winkelier om hulp roepen, waarna hij door een buurman werd bevrijd. De poli tie zoekt naar de daders. werk gedaan. En bovendien: men moet de meisjes op het toneel min of meer aan zich zelf overlaten; ze missen de rechtstreekse steun van de leider, de aanwijzingen van de regisseuse. Over dit goede verloop kan men dus dubbel tevreden zijn. Helaas was de eigenlijke „hoofdrolspeelster" ziek. Van zelfsprekend miste men in de soli de ge vormde stem, in het spel vaak de na tuurlijke vlotheid. De zenuwen spelen evenwel de jonge actrices ook parten. Maar voor hen en ook voor de familie leden in de zaal betekent zo'n optreden toch niets minder dan een gewichtig evenement. Als geheel is de uitvoering van deze aardige en ook leerzame ope rette zeker geslaagd. Een woord van lof ook voor de stem mige en verzorgde toneelaankleding. De piano-begeleiding was bij Akke van Werkhoven in veilige handen. Ten slotte werd de jongedame Agatha Wagenaar nog gehuldigd voor haar pia nistische medewerking aan de repetities, dit onder het aanbieden van een ca deautje. Joh. i W. Het Chr. meisjeskoor „Echo der Duinen" zong en speelde „Goud haartje en de Troubadour". Het geheel maakte een verzorgde in druk. Foto D. Kruyt. Baarns inspecteur toch ontslagen Uitspraak ambtenarengerecht vernietigd De centrale raad van beroep heeft gis teren de burgemeester van Baarn in het gelijk gesteld: het ontslag van de inspec teur van politie J. van der Heyden blijft gehandhaafd, tegen de uitspraak vai ambtenarengerecht in. Van der Heyden zou op ongeoorloofde wijze critiek hebben geoefend op de op vattingen en gedragingen van de burge meester en de corpschef. Deze chef is na het conflict commissaris in Zutphen ge worden. „Een goede politieman, zij het met een onregelmatig karakter", noemde Van der Heydens raadsman deze chef onlangs voor de raad van beroep. „En de andere politieman, met het beste karak ter. staat op de keien". Een Spartaanse uitvoering van Leiderdorps „Sparta" Gymnastiekclub deed haar naam eer aan w: (Van een onzer verslaggevers) E HADDEN AL EENS NAAR DE DEUR GEKEKEN, waai meisjesgymnasten van „Sparta" gisteravond ferm de zaa huis te Leiderdorp binnenstapten: er scheen maar geen eind te koi ry. Geen wonder, want van de pl.m. 300 leden deden er 250 mee uitvoering van de reeds 38-jarige vereniging. De voorzitter, de heer M. H. Zaalberg, sprak het openingswoord, waarin hij ook de burgemeester en de wethouders wel kom kon heten. Verder zei hij, «dat Sparta geen topprestaties te zien zcu geven, omdat zij zich uitsluitend toelegt op de zin van de lichamelijke opvoe ding o.l.v. de directeur, de heer C. M. Vuyk. We zijn het tot op zekere hoogte oneens met de voorzitter, want onder hetgeen we te zien kregen, was beslist werk, dat niet aan de eerste-de-beste toevertrouwd kon worden. Speciaal de kleine jongens en meisjes deden oefeningen soms erge „vlotte", waarom men echt pret kon hebben, soms bijna-adembenemende die als moeilijk geclassificeerd konden worden en die keurig uitgevoerd werden, al moest een enkel dikkertje wel eens een zetje hebben om over een brug heen te komen. De kleintjes deden hun best in een kleuterles. de wat groteren hanteerden vlaggetjes op de maat van de piano muziek. die verzorgd werd door mevr. J. G. Vermeulende Graaf, en deden oefeningen op een bank; de dames en heren lieten soms verbluffende toeren zien aan de toestellen. Verder kwamen de dames o.a. voor de dag met gratieuze knotsoefeningen en ringzwaaien. Een zeer gevarieerd pro door de jongens- I van het Dorps- Bonte avond van U.L.O.- meisjes „Ach die school, ach die les, De meisjes-u.l.o. aan de Breestraat Is niet enkel maar een school, het is een werkgemeenschap, die meer nastreeft dan de kennis van verbuigingen en ver voegingen, van saldi en conti. Gister avond gaven de leerlingen daarvan blijk op een bonte avond in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Ingeleid door het hoofd van de school, de heer J. C. L. de Wilde, brachten de meisjes zang en pianospel, voordrach ten, schetsjes, rhythmische dansjes en declamatie. Ook de conférence was in handen van een van de leerlingen, wie dit buitengewoon goed afging. Zelfs was er een accordeoniste bij deze opvoering. De stampvolle zaal toonde zich dan ook enthousiast. Kleine slippers en plotse ling optredende vergeetachtigheid wer den gaarne door de vingers gezien, om dat het geheel zo buitengewoon origi neel, fris en spontaan werd gebracht. Het lied: „Ach die school, ach die les. ach die sommen!" werd door ouders en familieleden even hartroerend meege zongen als door de leerlingen. Men kon er van meepraten, blijkbaar....! MOTORRIJDER SCHEPTE FIETSER De 32-jarige caféhouder Bosveld uit Deventer, die een nieuwe motor probeer de, schepte op de Diepenveenseweg een voor hem rijdende fietser. De motorrijder sloeg herhaalde malen over de kop en overleed aan zijn verwondingen. De wiel rijder kreeg een hersenschudding, duopassagier lichte verwondingen. gramma; waaraan ook bruggewachter J. J. K. Bregman wie kent hem niet? die waarschijnlijk wel het oudste lid is. zijn steentje bijdroeg. Jo Balkenende en Tiny van der Reyden boden de pianiste en de directeur in de pauze enige ge schenken aan namens alle leden van „Sparta". Vanavond volgt een herhaling. Meisje met windbuks in het gezicht geschoten Achter de huizen aan de St Willibror- dusstraat te Wassenaar werd een doch tertje van de fam. V. d. Ham door de v. R. met een windbuks in 't hoofd geschoten. Het meisje kreeg een vlees wond vlak boven het linkeroog. De jon gen werd bekeurd en de buks is in be slag genomen. (Van een onzer Mevrouw Dalian uit Rotterdam was Zaterdagmiddag in de winkel van haar en haar man bezig capucijners af te wegen, toen de telefoon ging. „Voor U" zei de bediende, dip de tele foon bediende. Het was tien minuten voor éên. Mevrouw Dalian schrok van de tele fonische boodschap. Of zij zich terstond, in uniform, bij de Rode Kruiskolonne, waartoe zij behoort, wilde melden voor een ramp bij het Feyenoord-stadion. Zij verkleedde zich als een haas en om vijf minuten over een liep zij, in khaki. langs haar man en klanten en zei: „Nou tot straks, ik moet naar de kolonne". Haar man zal wel gezegd hebben: „Klaar ben je op Zaterdagmiddag", maar dat hoorde mevrouw Dalian al niet meer. Zij was om kwart over een op de Park laan, het verzamelpunt van de kolonne. Mevrouw Vuylsteke, echtgenote een dokter, fietste om tien voor eei de Mathenesserlaan, toen haar een Rode Kruis-helpster passeerde. Die riep: Ramp bij Feyenoordstadion, melden bij kolonne!" Om twee minuten over een was me vrouw Vuylsteke op de Parklaan. in uniform en vergezeld van haar echtge- Mevrouw Kensema gaf om tien rr ten over een juist haar man en kinderen het middagmaal, toen een Rode Kruis- kolonist haar opriep. „Ik heb altijd alles liggen' zei mevrouw Kensema later. Om 1 uur 15 zat ze kant en klaar op de fiets; doel: Parklaan. Zo zou ik U nog van dertig andere Rotterdamse Rode Kruismensen kunnen vertellen, die Zaterdagmiddag op het gunstigste moment voor een rampen oefening (de meeste van hen verlieten hun werk of waren nog niet thuis) ge reed stonden voor de oefening: ramp bij het Feyenoord Stadion. Die ramp was meer opzienbarend, dan ernstig. Zij had een aantal Nederlandse journalisten die de plek op het Hoofd bestuur van het Nederlandse Rode Krui aan de Prinsessegrach't in Den Haag zélf hadden uitgekozen met, op kaarten vermelde ernstige kwetsuren in he' gras gevleid. Zij waren aangevoerd met de Nood' kolonne van het Rode Kruis uit Den Haag: zes amibulancewagens, een mandowagen, een dokterswagen, keukenwagen, twee goederenwagens, een verlichtingswagen en. een takelwagen. Een rijdende polikliniek. Zij was, na het alarm, dat om kwart over twaalf gege ven werd, om twaalf uur veertig kant en klaar opgesteld langs de Boorlaan iz Den Haag. Er stonden nog twintig hel pers en helpsters ook gereed, maar die liet de leider van de oefening, luit.- generaal L. H. van Oyen, in Den Haag aahter, omdat er in Rotterdam toch Die Rotterdammers, mannen en wen, dokters, kantoorbedienden, huis vrouwen en winkelmeisjes, schoten uit het khaki en in de witte schorten er kwartier na het aankomen van de Rode Kruiskolonne uit Den Haag lagen Van der Mee van de Volkskrant (bovenarm breuk), Westerwoudt van Het Binnen hof (slagaderbreuk), Smit van het A.N.P. (longbloeding), Ekker van Het Parool (te veel verwondingen om op te noemen) en Carel Niermeyer van Het Lichtspoor (diverse beenbreuken), met nog een tal andere gevallen, gespalkt, gezwach teld, in dekens gepakt op brancards. Toen reden zij, in de Haagse ambulance wagens, een ererondje om het veld bij wijze van „vervoer naar het hospitaal" en het was afgelopen. Het was maar een oefening. Zij diende om ons te laten zien, hoe actief het Rode (Advertentie) BINNEN ACHT DAGEN KLAAR Jaarlijks 10.000 houten montage huizen uit Oostenrijk? Bouwkosten tot op de helit ingekrompen (Van een onzer verslaggevers) NEDERLAND KAN PER JAAR uit Oostenrijk 10.000 houten mon tagehuizen invoeren, die de helft goedkoper zijn dan de tot nu toe hier gebouwde. Althans, wanneer de regering accoord gaat met de plannen van het bureau „Pre-fabricated" uit Den Haag, die dezer dagen aan de regering en de Kamers zijn voorgelegd. De Oostenrijkse woningen, die reeds land zijn gebouwd, kosten onge veer f20.000, maar die van t „Pre-fabri cated" slechts f 10.000. De Leidse archi tect Th. N. J. A. Geels heeft Oosten rijkse huizen aangepast aan de eisen, die men in ons land stelt. Zo zijn b.v. de ramen groter geworden. De huizen wor den in schotten ingevoerd en kunnen dan onder toezicht van deskundigen groten deels door ongeschoolden binnen acht dagen overeind worden gezet. Er zijn drie typen. Het grootste heeft een inhoud van 395 m3- Beneden zijn er twee kamers en een keuken en boven drie kamers. De parterre is 2.62 meter en de bovenverdieping 2.35 meter hoog Ret totaal weegt 19 ton en kan vervoerd worden in twee gesloten wagons. De huizen worden gebouwd volgens een constructie, die in Oostenrijk al tachtig jaar bestaat. Drie van de bekendste Oostenrijkse fabrieken zijn met de uit voering belast. De woningen zijn 's zo mers koeler en in de winter warmer dan stenen huizen doordat de dubbele wan den bijzonder goed isoleren. De bouw stukken kunnen eventueel worden be dekt met asbestplaten. Dan komt de prijs f 1800 hoger te liggen. Het houten huis alleen, dus zonder fundament, gas, wa terleiding e-d. kost f5000. Een gemeente kan de fundamenten e.d. natuurlijk ook zelf laten aanleggen. Men rekent op seriebouw. Het be treft hier vrijstaande huizen en ze zijn dus beter geschikt voor bouwen bij dan in de stad. Men heeft een toe zegging van 50 pet. hypotheek gekre gen. Het brandgevaar valt mee, vooral bij gebruik van asbestplaten, doordat het hout is geïmpregneerd. Een school volgens dit systeem, met acht lokalen, inclusief het grondwerk aangepast aan de Ned. eisen komt op f 100.000. Een dergelijke Finse school kost minstens f 150.000. Een belangrijke factor is, dat het krygen van Oostenrijkse deviezen geen moeilijkheden zal opleveren. erslaggevers) Kruis kan zyn bij ernstige gebeurtenis- Want het had ernst kunnen zijn. Dan zouden E.H.B.O., G.G.D. en andere diensten eerste hulp verleend- hebben, maar de hulp van de Rode Kruiskolonne zou onmisbaar geweest zijn. Er zijn 163 kolonnes in het land. met in totaal 8011 toegewijde leden. De vrou wen zijn meestal Rode Kruishelpsters en assisteren in de noodziekenhuizen. De mannen doen her werk van dragen, nood hospitalen inrichten, gewonden transpor teren, eten koken, kabels uitleggen, en duizend andere dingen meer, waar op zo'n ogenblik alleen maar een, in rustige tijden georganiseerd apparaat aan den ken kan. Dat apparaat is het Rode Kruis. Het heeft deskundigen op alle gebied in zijn hoofdbestuur. In zijn gewestelijke en gemeentelijke afdelingen zitten artsen, fabrieksarbeiders, leraren, vrouwen uit alle beroepen, kortom het is metterdaad, we hebben dat Zaterdagmiddag weer gezien, wat de heer E. Kupers, vertegen woordiger van het N.V.V. in het Rode Kruisbestuur zei: „een organisatie, die het hele volk omvat'. Alle 8011 Rode Kruishelpers en -help sters dragen uniform. Zij dienen te be schikken over vele hulpmiddelen en een noodkolonne als de gemotoriseerde uit Den Haag kan men ook in Noord-, mid den- en Zuid-Nederland gebruiken! Maar een dergelijke kolonne kost 160.000! Daarom, als er dezer dagen een beroep op U gedaan wordt het Rode Kruis te steunen, denkt U dan aan de dames Dalian, Vuylsteke en Kensema, hier boven genoemd en geeft! Pension-perikelen (Van een onzer verslaggevers) In een pension te 's-Gravenhage had een familie (man. vrouw en twee kinderen) pension betrokken a f 500 per maand. Door verschillende oorzaken ging het minder goed in de verhoudingen- Het slot was, dat de familie de „maaltijd", soms alleen uit een mager soepje be staande, voor de deur gezet kreeg; de badkamer, keuken, toilet gingen op slot. Deuren werden uit de kamer gehaald, zodat de familie deze dicht moest spij keren en via het raam haar apartementen ..betreden". Op zekere dag ging de pensionhoudster er toe over het meubilair uit de kamers te halen. Tijdens die bezigheid verscheen de politie en zo kwam de zaak aan het rollen. De huurder vorderde in kort geding, dat de pensionhoudster weer alles in orde zou brengen en de familie toelaten. De pensionhoudster daarentegen had ernstige bezwaren tegen betrokken fa milie en wenste haar kamers vrij te houden. De president der Haagse rechtbank heeft thans in kort geding beslist, dat alles in het pension weer in oude toe stand moet worden gebracht, dat óók de W.C. van slot moet Op straffe van f 100 boete voor elke overtreding. Gasontplotiing ie Wassenaar Bij het aansteken van het gascomfoor ontstond in het huis van mevr. D. aan de Kerkstraat te Wassenaar een ontplof fing. Een trapdeur werd weggerukt en een leuning ontzet. De vlam sloeg over naar de hoofdleiding in de Kerkstraat. Over lhi meter scheurde de leiding cn de bestrating werd omhooggedrukt. Tot laat in de avond was men bezig met de reparatie. BEGRAFENIS VERENIGINGEN WERKEN SAMEN Van de 240 bij de Ned. bond van begra fenisverenigingen aangesloten verenigin gen hebben zich 165 bereid verklaard el kanders leden bij verhuizing automatisch over te nemen. De contributie werd op de in Utrecht gehouden algemene vergade ring verhoogd van een halve cent tot een Ned. onderscheidingen voor Franse autoriteiten Ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek aan Frankrijk zijn bij K.B. o.a. de volgende onderscheidingen verleend: In de Orde van de Nederlandse Leeuw tot grootkruis: V. Auriol, president van de Franse Republiek, R. Schuman, mi nister van Buitenlandse Zaken. In de Orde van Oranje-Nassau: tot grootkruis: H. Queuille, „vice-president conseil", minister van Binnenlandse Za- R. Pleven, minister van nationale de fensie, J. Delbos, minister van onderwijs en R. Mayer, minister van Justitie. De secretaris-generaal van het gou vernement en de voorzitter van de Parij- se gemeenteraad werden benoemd tot groot-officier Oranje-Nassau, evenals de prefect van politie te Parijs. Tot grootkruis Oranje Nassau is be noemd de heer A. Parode, secretai'is- generaal van het Franse ministerie van buitenlandse zaken. De wereldhandelsvloot telt thans 10.444 schepen met 78 millioen ton bruto, waarvan Nederland 3.5 millioen. In aan bouw was 8.8 millioen, waarvan in Ne derland 239.000.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3