Jlietiuie fciJtsrfje (Courant Sprookjesachtige intocht van Koningin en Prins in Franse hoofdstad Groot galafeest op het Elysée met alle ministers Ontredderde wereld niet bij toverslag in orde" Wist U Klein zeegevecht voor de kust van Ambon WOENSDAG 24 MEI 1950 BUREAUX: liogewoerd 103 Dir eD redactie. Tel 20408 Aboo nementen. Tel 22710 Advertentie- afdeling: lel 23375 Postrekening- 58936 ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADV ek ten li en i U.18 pei millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8127 DIRECTIE: F. DIEMER. CHR1STELI1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^Staatuasttcfc Is gfjrtfeoett myn hert ia Icgfjenspoet" ER GAAT EEN BOEKJE OPEN ZIE AG. 3 Oianje alom op Paiijse boulevards "C'EN OGENBLIK IS GISTEREN het hart van Parijs in de ban geweest van Nederlands Koningin. Het was het ogenblik waarin duizen- den langs de straten, de Parijse mannen, vrouwen en kinderen, Haar zagén rijden over de boulevards van hun stad; over de Pont de la Con corde en de Place de la Concorde naar de residentie van hun president op het Elysée. En in deze momenten hebben de duizenden gejuicht, zoals zij alleen hier in Parijs kunnen juichen. De trompetten hebben geschald van de Place Maubert, waar het escorte gehelmde republi keinse gardisten het escorte overnam, tot aan het Elysée. En begon tegen het einde de regen te vallen, zij mengde de kleuren van de trico lore en de driekleur, die overal samenhingen. Wij hebben daarin een symbool gezien van de verbondenheid in nood en dood van het grote Frankrijk en het kleine Nederland. Ja. het grote Frankrijk. Want als U ihij vraagt de gehele ontvangst van H.M. de Koningin in Parijs in één woord «amen te vatten, dan zeg ik: „Het was «roots". Op Orly, het vliegveld ten Zuiden van de stad, was een fraaie staatsietrap ge maakt met een baldakijn van blauw groen fluweel. Vrolijke geraniums leid den de treden af. De trap mondde uit in een salon, die met gordijnen gedrapeerd was en waarin zeer frêle gobelinstoelen een indruk van uiterste verfijning maak ten. Toen Hl. de salon betrad, passeer de zij een hall, waarin de schepper van rijen dik langs de Boulevaard des Gobe lins. waar de kramen van de dagelijkse markt die er een half uur tevoren nog Stonden, weggeruimd waren en langs de Rue Monge, waar kinderen met rood- wit-blauwe vlaggetjes zwaaiden, langs de Boulevard St Germain, waar men bloemen op de rijweg wierp, over de Place Maubert, waar de motorrijders de begeleiding overnamen, de paarden stei gerden. waardoor een moment van ver warring ontston, maar hetgeen ook een grootse aanblik gaf. En op de bruggen van de Seine, de Place de la Concorde, de Champs Elysée. de avenue de Ma- leden tijd door twee stukken van Car- montelle op te voeren. Micheline Boudet droeg ongeëvenaard La Fontaine en an- kende filmartist, zong enkele chansons dere gedichten voor Noël-N.oël, de be zette de moeilijkheden van het Ne derlands voor de Fransman uiteen. Hij verklapte, dat niet alleen hijzelf, maar ook president Auriol er vergeefs mee bezig geweest was. En dit alles speelde zich af in de zaal, behangen met gobe lins. die met rood van de to'neelVèrsie- een bonte indruk gaf. Maar zij is dan ook in de Rococotijd gemaakt. Om uur kwam de overvloed van spijzen dranken in trek. Onder de hoge gas ten zag ik Bidault en Schuman een ge noeglijk gesprek voeren, in een zijsalon ontving Hare Majesteit de medewerkers de Koningin en de Prins beneden het programma. Om half één na- de trap in de grote hall afscheid de president en van het overige ge zelschap. De eerste dag van het uitgebreide be- lekprogramrpa, dat bijna geen minuut overlaat, was ten einde. Krans bij graf van onbekende soldaat Hedenochtend half elf precies arriveer den de Koningin en de Prins aan de Are de Triomph, waar H.M. een krans neer legde op het graf van de onbekende sol- De Koninklijke stoet vertrok om Dor -half elf van 't paleis van 'het Elysée. In de Koninklijke auto had naast H.M. plaats genomen de Franse minister van defensie Pleven. In de tweede wagen was Prins Bern- hard gezeten, vergezeld van generaal De Lattre de tassigny. Langs de neigende vaandels van de langs de gehele Ohamps Elysées opgestelde troepenonderdelen reed de koninklijke stoet onder applaus tienduizenden toeschouwers naar de Are de Triomph. Nadat de Koningin de krans had r gelegd, werd het eerbetoon aan doden gebracht met diep tromgeroffel en treurmuziek Bij het graf was Nederlandse erewacht van majoor der luchtmacht en der infanterie opgesteld. Prins Bernhard geleidde H-M. daarna bij de arm naar het gouden boek, dat op een katheder onder de Arc is geplaatst. Beide vorstelijke gasten plaatsten hier hun handtekening. Daarmee was eerste plechtigheid van deze dag Vincent Auriol, de president van de Franse republiek, toonde zich reeds onmid dellijk een uitstekende gastheer bij de ontvangst van ons vorstelijk paar. De aankomst van het hoge gezelschap op de Champs Elysées. deze charmante sfeer in een zo zakelijke omgeving als een vliegveld een wolk Van rose hortensia's had gedrapeerd. Op elke trede van.de trap stond boven dien in vol ornaat een garde répubheain, de lange sabel getrokken, de koperen helm blinkend, een zwarte paardenstaart hangend van - helm tot -middel, witte broek, zwarte jas met rode omslagen. En boven deze trap was de gehele compag nie van het 94e regiment infanterie op gesteld met het -vaandel, regimentsmu- ziek. zestien, trompetters en acht trom melslagers. Aan alle stangen wapperden de, vlaggen van Nederland en Frankrijk, van de nationale en andere luchtvaart maatschappijen en op dat alles scheen de zon. Voor generaal Chateau, de militaire gouverneur van Parijs, werden het eerst de trommen geroerd en de trompetten gestoken. Een typisch Franse generaal: klein, met alles-ziende ogen, met simpele gebaren als een lijn niet volmaakt was in de troep, met de kleine, rode, goud gestreepte generaalspet. die hij bij de begroeting van mevr. Auriol eerst en bij die van H.M. later afnam. De verschillende Franse ministers en daarna ook president Auriol werden met het zelfde ceremonieel ontvangen. De president was precies tien voor vier het platform opgereden Met mevrouw Auriol: japon van witte voilé met grote blauwe bloemen, wit met blauw afge zette hoed, witte schoenen met blauwe hakken, witleren handschoepen, begaf hij zich naar de salon, waar reeds de Nederlandse ambassadeur Van Boetze- laer. de Franse ambassadeur in Den Haag, Gamier en vele anderen aanwezig Waren de Franse gastheren op tijd. de Gerard Terborgh met de KLM-gezag- Voerder Van Ulsen niet minder. Twee minuten voor vier bereikte hij de uiter- ste punt van de landingsbaan en om vier uur precies hielden de motoren van de Convair. Gerard Terborgh. stil, Ambassadeur Van Boetzelaer zag men de trap opgaan en even later was daar de Koningin. Complet van witte zijde met klein zwart bloempatroon, zwarte hoed met witte veren, zwarte corsage en echoenen en parelcollier. De Prins in eervice-drcss van luitenant-generaal van de luchtmacht. Z\j werden .begroet door president en mevrouw Auriol, de minis ter Bidault en Schuman en de heer Ple ten. Daarna het schrijden naar het vaan- del en het ogenblik waarop alles dood stil was. In deze stilte het Wilhelmus, openbloeiend als een gebed, zo sei so gedragen, zo eerbiedig werd het ge speeld. met daarna de fiere, pittige Mar seillaise. die als een kreet ontvlamde aan het koper. Twee vrijheidsliederen, twee Volkeren van de landen van Europa, God, zegen ze! Mensen, vlaggen, stemmen De tocht naar Parijs over de brede i boulevards, waarop Het verkeer voor j ogenblik verstorven was om plaats maken voor Uw en mijn Koningin, moge ik samenvatten met de woorden: mem sen, vlaggen, stemmen. Mensen, samen I gestroomd uit de zijstraten, weggelo pen van achter het stuur van de uit het gezicht geparkeerde auto's, stonden rigny en op het Elysée. Op het voor plein daarvan stonden de gardisten te voet aangetreden, dé sabels getrokken, de blinkende helmen rood bepluimd. hun trommen roerend en hun trompetten schallend. Toen de vorstin, in wier auto zich president Auriol en kolonel Geli an de Franse Marine bevonden (de aatste is de Koningin als officier toege- oegd) binnenreed. Op het voorplein van het paleis hoorden wij dat moment na- derkomen door het gejuich der duizen den, dat als een storm aangroeide. Toen Hare Majesteit in het paleis arriveerde, ging haai- Koninklijke standaard omhoog. Heel Parijs leeft vandaag als het ware onder de Oranjestandaard, want naast de blauw-rode stadsvlag van Parijs heeft het oranje over de boulevards ge spannen. De Prins hielp mevr. Auriol de verlaten. Toen begaf men zich naar het paleis, waar o.m. Gustave Auriol, zoon van de president, de Koningin en de Prins verwelkomde. Hare Majesteit thuis in Parijs. De diplomaten i zes uur woonden wij in een der zalen van het Elysée de voorstelling bij de in Parijs geaccrediteerde diplo maten aan Hare Majesteit. Met de Prins stond H.M. ir. een der salons van het paleis. Baron Van Boetzelaer stelde de diplomaten, zestig in getal, aan haar Nadat zij de Koningin en de Prins begroet, hadden, begaven zij zich minister Stikker. Bijzonder opvallend was de verschijning van de heer Pavloot van de Sowjet-Unie: grijs haar. zwarte baard, hij voerde een kort gesprek mei de Koningin. Maar ook die van de Indo nesische ambassadeur Nazir Datuk Pomaantjak, met wie H M. zich in Nederlands onderhield. Feest op het Elysée Na het diner was er een groet feest op het Elysée. In de zaal waarin madame De Pomjpadour. vriendin van de zon kóning. haar gasten ontving w voor haar bouwde hij het Elysée v scheen een grojt gezelschap Fransen Nederlanders, vrienden van beide lan den, op een even amusant als flonke rend soirée Daladier. ouder geworden in de oorlof, liep er een sigaar te roken. Paul Boncourt, een grimmig kleine man. Bidault met zijn charmante vrouw, Mau rice Schuman, de ongetrouwde leider van de M.R.P., een man die zo wegge lopen scheen uit een jongelingsvereni ging. praatte er met Paul Reynaud. Alle ministers waren er met hun vrouwen. Generaals en diplomaten in uniform en in rowk met alle decoraties die de beide landen maar te vergeven hadden, president droeg de Nederlandse Leeuw, de Koningin en de Prins het rood het Legioen van Eer. De Koningin droeg een crèmekleurig satijnen avond toilet en een kapje van juwelen op het haar. De Prins was in groot tenue generaal der grenadiers. Onder leiding van kapelmeester Brun speelde strijkorkest van de garde républicaine bij de komst van de hoge gasten de suite in D groot van Bach en een feestmars van Debussy bij het vertrek. Op toneel zorgden leden van de comédie frangaise voor aanpassing aan de „Vive la Juliette" „Ongelooflijk, welk een pracht!" Dat waren de eerste tnoorden van de Koningin, toen zij uit het vliegtuig in Parijs stapte. De Parijse bevolking noemde H.M. kort en bondig „La Juliette" en de duizenden toeschouwers langs de route juichten „Vive la Juliette". Een Parijs blad heeft getracht zijn lezers enige woorden Nederlands bij te brengen en leerde, dat zij moesten roepen: „Leve de Koningin en leve d e Nederland". In de veiligheidsdienst, welke door de Franse politie voor de duur van het Koninklijk bezoek is georganiseerd, zijn volgens berichten in de Parijse pers tweeduizend politiemannen inge schakeld. Tijdens de intocht van de Koningin in de Franse hoofdstad cirkelden kleine vliegtuigjes boven de route, van waaruit de politie met het verloop der gebeurtenissen op de hoogte werd ge houden. De Parijse politieagenten hebben besloten gedurende het vierdaagse be zoek van Koningin Juliana hun actie voor hogere lonen en pensioenen te onderbreken. De Franse bladen weten te melden, dat de Koningin het gehele weekend heeft besteed aan het opstellen van de redevoeringen, die zij gedurende haar bezoek zal uitspreken. Koninklijke toespraak op Parijs banket H.M. PREES DE STOUTMOEDIGE VOORSTELLEN VAN SCHUMAN Uw zo wijze en zo hartelijke woorden, waarmee u mijn man en mij heeft begroet, geven ons het waarachtige gevoel van welkom te zijn, en wij zien er de uitdrukking in van de waardevolle vriendschap, die Frankrijk voelt voor Nederland. Oost de enig mogelijke oplossing plaat- KONINKLIJK ECHTPAAR IN 1951 NAAR ENGELAND? Naar het ANP te Parijs uit bevoegde bron verneemt, ligt het niet in de be doeling van het Koninklijk echtpaar nog dit jaar een officieel bezoek aan het hof van Sint James te Londen te brengen. Zeer waarschijnlijk zal dat in de loop van het volgend jaar gebeuren. Einde van de lijdensweg in zicht Het Amerikaanse Huis van afgevaar digden heeft het compromisvoorstel in zake de buitenlandse hulp tot een to taal van 3.120 millioen dollar goedge keurd. Hiervan is 2.849 millioen doliar Marshallhulp of 245 millioen minder dan Truman oorspronkelijk had voorgesteld. De senaat heeft de behandeling van het compromis nog uitgesteld. Tevens wordt gemeld, dat Engeland besloten is, toe te treden tot de Euro pese betalingsunie, welke 1 Juli a.s. van kracht wordt. Dit bericht veroorzaakte grote instemming in Amerika. Deze woorden sprak Koningin Juliana aan het banket te Parijs in antwoord op de hoffelijke welkomstrede van president De Koningin herinnerde aan de ban den die haar door haar voorgeslacht binden aan Frankrijk, zomede aan hel feit, dat de zonen van Frankrijk op onze grond gestreden hebben in de gemeen schappelijke strijd voor de vrijheid. Een overvloedige oogst van verdragen en overeenkomsten zjjn even zo blijken van de rijkdom van onze vriend schap voor elkaar. Onze generatie, aldus de Koningin der, kan een ontredderde wereld niet bij toverslag in orde brengen. Maar wa nodig hebben is een houding, die vrij is van de beperkingen van een hekrompen verleden, en de moed om opnieuw ti ginnen. De stoutmoedige voorstellen, onlangs door Frankrijk gedaan (het plan- Schuman), kenmerken zich door die geest van oorspronkelijkheid en bereidheid tot offer, die noodzakelijk is om het nieuwe Europa geboren te doen worden, als deel van een betere wereld. Frankrijk en Nederland zullen op lykwaardige wijze samen optrekken. Zjj zullen de vrijheid van de Westelijke ■olken bestendigen en tegenover West Waarom P.T.T. politieke propaganda weigerde De weigering van de P.T.T. om twee verkiezingsbladen van de A.R. partij (in Gelderland en Bloemendaal), alsook van vier geschriften van C.H.U., K.N.P. cn P. v. d. A. tijdens de propagandaweken voor de Statenverkiezingen huis aan huis te bezorgen, is gegrond op een ministe riële beschikking van 18 Maart 1935. aldus het antwoord van minister Spitzen op schriftelijke vragen van het Kamer lid mr J. Algera (A.R.). Volgens deze beschikking worden geen geschriften huis aan huis bezorgd, die gegronde aan leiding zouden kunnen geven tot aan stoot of misnoegen. In het propaganda blad dat in Gelderland was aangeboden, werd een beledigende strekking jegens de regering van Indonesië onderkend en in dat van Bloemendaal stond een passage waaraan de communisten zich zouden kunnen ergeren. Bij herhaling heeft de P.T.T. klachten en verwijten over derge lijke verspreidingen ontvangen. Dit jaar zijn 118 geschriften van poli tieke partijen verspreid zonder voorcon- tröle, krachtens een bijzondere afspraak met de politieke partijen. Dit gold in totaal ongeveer 2.8 millioen exemplaren.. die van de vrede. De wederzijdse hulpvaardigheid zal gemeenschappelijke basis van samenwer king worden, mocht ooit het vrije Europa zich opnieuw door machten van bezeten heid naar een nieuwe ramp gedrever voelen. „Ik drink op uw geluk, mijnheer de president, op dat van onze beminnelijke gastheer en gastvrouw, de heer en mevr. Auriol, en op dat van geheel Frankrijk. Als we onze welwillendheid beperken zoals dit glas deze wijn, dan zullen we resultaten krijgen, die beperkt worden door een glas. Als we de wijn laten uitvloeien, beslaat die een grote uitgestrektheid, welwillendheid niet wordt verkleind door de listigheid van beperking, maar al haar mogelijkheden ontvangt, kunnen de re sultaten weergaloos zijn. En ik drink op La France éternelle, die altijd haar buren bestraald heeft, en die thans draagster is van creatieve ge dachten, op de welvaart en het geluk van onze geliefde zuster Frankrijk," aldus besloot de Koningin haar toespraak. KONINGIN OP 9 JUNI NAAR UTRECHT Naar wij vernemen ligt het in het vc nemen van de Koningin om op 9 Juni een bezoek te brengen aan enkele ge- meentn in de provincie Utrecht. Hierbij zal HM. o.a. een oponthoud hebben in de gemeente Benschop, Wijk bij Duur stede en Rhenen. g „Activity" vanmorgen begonnen Vanmorgen in alle vroegte zijn de Brits-Frans-Nederlandse vlootoefeningen onder de naam „Activity" begonnen, na twee dagen van voorbereiding in de baai Douarnenez bij Bretagne (Fr.). De onderzeeboten hebben de haven van Portland (Eng.) gisteren reeds verlaten gisteren al in strijd gewikkeld met Vliegtuigen van het Britse kust- commando. Zout-zoet Schipper Jan Pronk, van de Sch. 82, heeft gisteren, recht voor Katwijk, wel een bijzondere vangst gedaan. Een zalm van ongeveer een meter lang werd in doezelige, afwezige toe stand aan boord gehaald. De zalm moet toch wel erg uit de koers ge weest zijn, als men bedenkt, dat zij een zoetwatervis is. Er was vanmorgen op de Scheveningse visafslag grote be langstelling voor het dier. DAT het Deense ms Clara Clausen gisteren een eerste lading van 360 stuks Fries fokvee met bestemming Grieken land in Harlingen aan boord nam. DAT tot leden van de hoofdcommissie voor de industrialisatie zijn benoemd mr J A. Berger te Haren (voorz. college van rijksbemiddelaars), ir Z. Th Fetter te Wassenaar (dir-gen. van de arbeid) prof. dr ir H C. J. H Gelissen te Maas tricht (dir. van de P.L EM.), mr C. Th E. graaf van Lynden van Sgndenburg te Langbroek (bestuurslid stichting voor de landbouw). DAT de 'burgemeester J. Bleeker te Dordrecht en A. Slager te Wor- merveer op hun verzoek m.i.v. 1 Septem ber eervol zijn ontslagen. DAT minister Mansholt op 14 Juni in Groningen de internat, bakkerstentoon stelling De zilveren krakeling zal openen. DAT de Groninger bond van zuivel fabrieken in de Martinistad zijn 50-jang bestaan vierde. DAT de tricotagefabrieken Frans Bee- ren cn Zn (1100 man personeel) een ne- venbedrijf in Venray zullen beginnen DAT vorige week in het St. Jozefzio- kenhuis te Doetichem wel vier tweelin gen zijn geboren. DAT de diamanten echtparen ditmaal zijn: IJ. Vierzen-Van der Bijl te Bir- daard (vandaag), M. J. Osinga-IJkema te Sneek (vandaag) en D. Drai-Keijzer te Oostzaan (6 Juni). DAT het goudën bestaansfeesi van de Amsterdamse bereden politie (41 paar den en 39 ruiters) op 17 Juni met dres- suurproeven en een concours wordt ge- DAT de gemeenten Ede, Wageningen en Barneveld een stichting hebben opgericht om in Ede een werkinrichting voor min der validen te vestigen. DAT op 1 en 2 Juni in Enschede een bibliotheekcongres plaatsvindt. DAT op 8 en 9 Juni in Middelburg een landhuishoudkundig congres wordt ge houden. DAT een van de mooiste oude states van Friesland. Heremastate te Joure, op 1 Juni als gemeentehuis van Haskerland wordt heropend. DAT 40 medici uit 15 Europese landen1 van 30 Mei tot 3 Juni in ons land de ver schillende aspecten van kinderverlam ming komen bestuderen. DAT het Kon. Ned. landbouwcomité, de Ned. Kath. boeren- en tuindersbond en de Ned Kath. middenstandsbond in een adres aan de regering de voorgestelde noodregeling kinderbijslag voor kleine zelfstandigen onvoldoende noemen. DAT minister Dnees gisteren op Oud- Wassenaar de Birmese premier Thakin Nu. een diner aanbood. DAT in hoger beroep in Den Bosch 8 jaar werd geëist tegen de in A'dam tot 14 jaar veroordeelde vroegere corpschef van de Hilversumse politie. Jan Kemper, wegens hulp aan de Duitsers. Langs een dichte haag juichende Fransen trok de Koninklijke stoet gisteren door Parijs, nadat H.M. de Koningin en Prins Bernhard waren geland op het vliegveld van de Franse hoofdstad Meisje bij Arnhem vermoord Na zanguitvoering in Park Sonsbeek Gistermiddag vond een voorbijganger in de omgeving van de rijksweg in Schaarsbergen bij Arnhem (het z.g. Hazenpad) het lijk van de" 17-jarige Bet- sie van Galen. Het meisje was gewurgd- Zij had 's middags deelgenomen aan een zanguitvoering op de tentoonstelling Mijl paal 1950 in het park Sonsbeek.-als lid van de Christelijke zangvereniging Schaarsbergen. Zware eisen tegen rovers van postauto Twee maal 2\<i jaar, eenmaal 3 jaaiven eenmaal 312- jaar gevangenisstraf is teren vöor de Arnhemse rechtbank ge- eist tegen vier personen, die schuldig of medeplichtig zijn aan de beroving een postauto in Januari 1948 te Nijmegen. De bult bedroeg 21.000 aan contai Aangetekende brieven werden in de Waal gesmeten. De auto liet men later ergens De aanstichter was de Nijmeegse schoenmaker A. Th. B. Tegén hem wert" 3',2. jaar geëist. Zijn buurman, de P.T.T. chauffeur A. L., zorgde voor een sleutel en stal ook nog een postzak met i deloze distributiebescheiden. (Eis jaar). De Amsterdamse chauffeur D. R. N., die Vrijdag voor een ander misdrijf in Zutphen voorkomt en indertijd ondergedoken omdat de Amsterdamse politie hem zocht, hoorde wegens mede plichtigheid 21s jaar eisen en de Bus- sumse autohandelaar P. M., die de wegreed, 3 jaar. Uitspraak over 14 dagen. De premier van Israel, Ben Goerion. heeft er op aangedrongen, dat de Sowjet-Unie de circa 3 millioen Joden in Rusland zal toestaan, naar Israel emigreren. ERKENNING VAN ÉCHEC Dé nota over Indonesië, welke de re gering aan de Tweede Kamer heeft overgelegd, laat wel een heel andere horen, dan wij de laatste tijd ge wend waren geraakt uit ministeriële mond te vernemen. Van het optimisme iet veel overgebleven. En al zijn wij oordeel, dat de nota met betrekking tot verschillende aangelegenheden ons niet al het sombere vertelt, dat helaas te vertellen valt. het is toch wel opmerkelijk, dat deze nota thans kort weg spreekt van „een pessimistische toe komstverwachting". Welwillend als we zijn. hebben we getracht voor deze opvolging in elkan der tegensprekende geesteshoudingen verklaring te vinden. Welnu, dan kan deze geen andere zijp. dan dat de regering eerst getraoht heeft, het over de boeg van het optimisme te gooien het optimisme was toch niet te handhaven, en thans slaat de weegschaal door in andere richting: ..pessimistische toekomstverwachting". Wat hiervan te zeggen? Wat anders dan dat dusdoende het vertrouwen in de erzekeringen der regering en daarom iok in de regering zelve snel en af doende wordt ondermijnd? Want er is de optimistische verklaringen in feite geen keer in de dingen gekomen. Wat indsaien gebeurd is. lag in hetzelfde vlak en in dezelfde lijn. En niettemin e overgang zonder meer van optimisme aar pessimisme Hetgeen de nota voorts biedt is een complex van feiten en mededelingen daaromtrent. Nogmaals, dat beeld is in verscheidene opzichten een somber beeld. De regering wil daarbij niet spre ken over interne Indonesische aange legenheden Dat is begrijpelijk. Maar waar ligt hier de grens? Op deze vraag is in deze nota het ant woord niet gemakkelijk te vinden. De regering wil bepaald niet treden in een beschouwing van interne Indonesische iangelegenheden maar ze verklaart wel bezorgd te zijn over het procédé, gevolgd lanzien van de deelstaten. En dit alleen omdat de kwestie van het zelfbeschikkingsrecht hier in het geding is. maar ook omdat hier blijken worden gegeven van een sterke revolutionnaire aandrang. De regering had kunnen zeggen, dat dit een interne Indonesische aangelegen heid is. Maar ze geeft uiting aan haar bezorgdheid over de ontwikkeling te dezen en ze doet dat zelfs publiekelijk. ook afgezien van het zelfbe schikkingsrecht. 'dit punt naar het oor deel der regering geen interne Indone sische aangelegenheid en kan het al evenzeer in het Kamerdebat worden be trokken. D"e regering vertelt veel in deze nota. al is dan naar ons oordeel het beeld nog niet-volledig. Maar met betrekking tot een uiterst belangrijke aangelegenheid geeft de nota- geen uitsluitsel. En dat is het punt -van het zelfbeschrfcltingsrecht. De regering verklaart in de.nota, dat de staatkundige ontwikkeling in Indo nesië dë'aandacht der' regering in sterke mate bij het zelfbeschikkingsrecht heeft bepaald. Zij .voegt daaraan toe. dat zij in verband hiermede ,.de onder de gege ven omstandigheden geëigende stappen" heeft genomen, waarbij artikel 2 van de wet souvereiniteitsoverdracht haar tot uitgangspunt heeft gestrekt. Welke zijn deze stappen geweest? Daarvan blijkt uit de nota niets. En toch is dat iets heel belangrijks. Artikel 2 is in de wet gekomen bij een amendement-Oud. De Twéede Ka mer had er zich gaarne mee verenigd. In dit artikel verzekert de regering, er zorg voor te dragen, dat. na overleg met de regering van Indonesië, die sUppen worden gedaan, welke naar het oordeel der regering ..bevorderlijk kunnen zijn aan een volledig tot zijn recht komen van het zelfbeschikkingsrecht". Dat is stoer en sterk geformuleerd. In de practijk scheen er intussen niet veel van terecht te komen. Maar nu verne men we. dat de regering „de geëigende stappen" heeft genomen. Welke dat zijn, .ernemen we niet. Het komende debat dient hierover klaarheid te brengen. Motorbootje verdreef Indonesisch korvet "PVE LAATSTE TIJD zjjn er voor de kust van Ambon gevechten ge- -L' leverd tussen de schepen van de R.I.S., die een blokkade uitoefe nen, en motorboten van de republiek der Zuid-Molukken, aldus meldt de „Tel.", welker correspondent te Djakarta de berichten van de Ambon Broadcasting Corporation heeft opgevangen. 1, voor Atimoerang, waar het drie bleef liggen om vervolgens te het kustplaatsje Ketapangmirang. Hier wei-den drie leden der bemanning aan land gezet om propaganda te maken onder de bevolking en haar r.an te spo ren, de regeringsgebouwen in Loti in brand te steken. De propagandisten wer den echter verdreven. Gedurende de nacht koos de „Hang Tuah" ligplaats in de Piroebaai (Ceram) achter het eiland Kasa. Om 8 uur ver scheen het korvet ten Zuiden van het eiland Ceram beoosten Waija, waar het contact maakte met de gouvernements motorboot „Marie", die zieken vervoerde en niet tot een aanval op de „Hang Tuah" overging. Die dag voer de „Hang Tuah" door de Ceramstraat benoorden Ambon en kwam 16 Mei 3 uur n.m. by Tandjong Sial (Ceram), waar de motor boot „Pattimoera" van de republiek der Zuid-Molukken opdracht kreeg, een aan val te ondernemen. Als gevolg hiervan verdween het korvet in Zuidelüke rich ting en voer naar Ambelau. De „Patti moera" kreeg een tegenaanval te ver duren van de „Medan" een motorboot der R.I.S. Onze mannen gaan Bandoeng uit De ontruiming van Bandoeng, Tjimahi en Batoedjadjar door de Nederlandse strijdkrachten is nu dichtbij gekomen Men kan dit lezen in een advertentie in het „AID. de Preangerbode", waarin met het oog op de aanstaande ontruiming schuldeisers worden aangespoord hun vorderingen voor 1 Juni a.s. in te dienen, i gezameniyke aanval te doen op de „Hang Tuah" en deze tot zinken te brengen. Hoe de aanval is afgelopen, bleef nog onbe- Handlanger van Fuchs gearresteerd De Amerikaanse geheime dienst heeft de 39-jarige Harry Gold gearresteerd, onder beschuldiging als contactman te hebben gefungeerd tussen dr Klaus Fuchs. de Engelse atoom-spion, en de Sowjetrussische geheime dienst in Ame rika. In dit verband hebben gisteren twee leden van de Amerikaanse veiligheids dienst een bezoek gebracht aan de Lon- dense gevangenis, waar Fuchs zijn straf van 14 jaar uitzit. De geleerde werd vrij gesteld van het naaien van postzakken om vragen te beantwoorden, die de Ame rikanen hem stelden, teneinde te trach ten inlichtingen te verkrijgen over Fuchs' contacten met het communisme in Amerika. Viij koel Tot morgenavond verwacht De Bilt: Over het algemeen veel be- wolking met vooral aanvan- keljjk nog plaatselijk enige regen. Meest matige wind uit Noordelijke richtingen en on geveer dezelfde temperatuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1