DE HARING wordt dit jaar gauw „goeiekoop' Mobiele kolonne voor verzamelen en drogen van bloed WETHOUDER BROUWER NEEMT ONTSLAG UIT ZIJN FUNCTIE NIEUWE LEIDSCHE COURANT S DINSDAG 23 MEI 1950 Pinkster-Drie nadert ER GAAN MEE TACHTIG NETTEN NAAR ZEE Een kijkje in Katwijk, Vlaardingen en Scheveningen (Van onze speciale medewerker) „Daar komt de ouwe' an". De ouwe van de „Onderneming:" (KW 175), die twee-en- vfjftig haringseizoenen heeft meegemaakt en twee-en-vyftlg keren de zegewens „goeie reis en behouwe teelt" langs het Prins Hendrikkanaal en ln de IJmuider haven heeft horen klinken. Het is Kobus Groen niet aan te zien, dat hy meer dan een halve eeuw geleden voor het eerst als afhouwer mee naar de haringgronden ging en hü zal de vroege ochtend na Pinksteren met evenveel plezier aan het nieuwe seizoen beginnen als die allereerste keer. Schipper Kobus Groen heeft zo z'n eigen gedachten over de teelt-1950. Dat het een schadepost voor de vissery is, om „tachentig" netten mee naar zee te geven, staat voor hem vast en de mannen, die naar zyn redenatie zyn komen luisteren, knikken, dat de as uit hun pijp rolt. „De room is er nou veels te gauw of", zegt de stuurman mistroostig. „Vrydag de tweede Juni is er haring in het land, maar Dinsdag daaropvolgende kun je ze overal goeiekoop krygen." En het is hem aan te zien, dat zulks niet helemaal naar zyn zin Is, hoewel hy direct toe geeft, dat „goelekope" haring voor de mensen het beste is in deze tyd. de logger geen poot-an moet spelen, maar het is er tooh anders, ménselijker om zo te zeggen. Maar die leerplichtwet. Toch kent de loggervloot ook haar moeilijkheden, wat de toevloeiing jong bloed betreft, maar de oorzaak daarvan ligt niet in de tegenzin va jeugd zelf. Wanneer de Katwijkse knaap de schoolbanken vaarwel zegt, is hij veertien of daaromtrent. Maar als hij pas in Augustus vijftien wordt, moet hij de lopende teelt thuisblijven. Met het ge volg dat hij het daarop volgend jaar oud is om nog als afhouwer mee m zee te gaan. In Katwijk zouden ze d ook graag de leerplichtwet wat me naar de eisen der praktijk zien omge bogen. „Die lagere-sohool-wijsheid voor de toekomstige visser bijzaak" 2 gen ze daar. „want wat hij beslist weten moet, wordt hem later als 18- a 19-jarig- knaap op de vakschool wel aan het ver stand gebracht, waar hij tot volleerd motordrijver kan worden opgeleid." Waarom" ze dan hebben afgesproken, meteen tachtig netten mee te nemen? Daar kan de ouwe het best op antwoor den en hij zegt: „Om die haringtrekkerij tegen te 'gaan. meneer. De haringt-rawl brengt de klad in het bedrijf met z'n grote massa's haring en z'n vaa-k slechte en „kleine" kwaliteit. As die haring trekkers d'r niet waren, zou niemand met z'n handen in het ha-ar zitten in onze visserij." Hij heeft in beginsel gelijk: de trawlers hebben de visserij in een tegennatuur lijke richting gedwongen. Waar is trou wens de verse-haring-schipper, die de kuil overboord zet en dan bij „z'n eigen" zegt: „De Here voorziet hetzoals dat op de logger de gewoonte is? Dat wou de ouwe toch maar even zeggen. Het is er menselijker Daar komt een ander, niet minder nijpend probleem bij, dat vooral de trawlvisserij kwelt. Daar de sfeer aan boord van de trawler zoveel harder, om niet te zeggen cynisdher is dan op de logger en doordat het werk er haast contrinu wordt, nadat de schuit zich voor de netten gooit, is er maar bitter weinig animo van de kant der jeugd om als lichtmatroos mee te gaan: de aard van het bedrijf vraagt het volle pond van de mens en dus ook van de afgestudeerde visserij-scholier, die in vele gevallen zijn kennis dan ook liever in de koopvaardij te gelde gaat maken. Dat' wil niet zeggen, dat de afhouwer of de reepsohieter van De wekelijkse keuring in Haarlem (Van onze speciale medewerker) En nóg zijn de tulpen maar niet op! Het is nu ook weer niet zo, dat de vak bladen een opgewonden tulpen-pagina moeten reserveren om de geachte lezers mede te delen dat het sortiment voor de verandering maar weer eens met een stel 'brillante aanwinsten is verrijkt, maar die collectie Rembrandt-tulpen van de fa. Mantel uit Avenhorn, bijvoorbeeld, was het bekijken meer dan waard. Wat slaat in dit genre de „ouwe" Chameleon toch nog een prima figuur. Ook de gebrs. Eggink, Voorschoten, stelden nog een mooie collectie ten toon: de lila-blauwe dwt. Blue Gem, elt.Grisilde, in onrijpe toestand crème-wit, bij het rijper wor den verschijnen purperrode „vlammen" op de bloemblaadjes. Meer eigenaardig dan mooi. Black Girl, een bijna „zwarte" darwin deed het prima. Heeft deze aan winst ook nog broei-eigenschappen? Een grote parkiet onder de naam Queen of parrots, werd voor het voet licht gebracht door E. Kooi, Vrouwen parochie. 't Is een verloping van de be kende Kathleen Parlow. Deze sport heeft bakken-van-bloemen, die fraai gevormd zijn. Als het echter ook maar geen Queen of the slapstelen" is, want die ijzerdraadjes rond iedere stengel kunt U er beter niet aan zien zitten.Maar niettemin is het een imponerende aan winst, die veel belangstelling trok en waarvoor ook nog een tamelijk volwas sen fortuintje per kilo werd geboden. De rest van de tulpen? De bruin-rode bree der Mahatma van G. v. d. Mey's Zonen, Lisse, de licht brons-bruine breeder He licon van Frans Roozen, Vogelenzang, parkiet Orange Favorite (verloping uit Prins van Oranje) van C. Verdegaal, Hillegom. G. Zandbergen-Terwegen. Sassenheim, was er voor de zoveelste keer dit sei zoen met narcissen: de kl. kr. Trigid. vrijwel eenkleurig wit (alleen het „hartje" van de cup is groen) en de kl. kr. Repieve, crème dekblad met citroen geel cupje. A.-J. v. d. Zwet. R'veen, ex poseerde de zo langzamerhand wijd en zijd befaamde lilium Wiïlmottiae impro ved. Een lelie, die in de R'veense con treien is gewonnen en die inderdaad „im proved" is. De bollen waren 28 Maart in kistjes geplant en hadden een week of drie onder het rabat verblijf gehouden. Alleen gedurende die tijd er stonden tulpen in de kas is warmte gegeven. De kwaliteit was puik! Dat is dus nóg aen verdienste van deze lelie. Wél moe ten er diepere kistjes voor gebruikt wor den, dan voor tulpen, narcissen of hya cinten. Nog een andere lelie-crack: Joh. Tijms uit Assendelft, bracht de in enkele jaren zo populair geworden Orange Triumph. Hiervan waren de „koppen" waarlijk niet aan de zware kant. En dan was J. dc Jong. Aalsmeer, er nog met een drietal pyretbrums; de be kende rode Red King, waarvan U er al leen in Rijnsburg en omstreken wel een bunder of wat kunt aantreffen, de wat minder bekende Gloriosa. eigenaardig lila-purper en de dubbele Emma. Een beste rijke en vroege bloeier, maar over de vuil-witte kleur en de verre van bril lante vorm, valt niet erg hard te juichen. Er is een vraag rond de Vlaardingse, de Scheveningse en de Katwijkse sche pen, die de laatste week van hun werk loosheid zijn ingegaan: „Waar komen dit jaar de maatjes vandaan?" De Vlaar dingse groothandelaar-reder Kornaat neemt aan, dat de handel op Duitsland de komende zomer wat soepeler zal gaan verlopen dan tot nog toe. En aangezien de Duitser de kloeke Noord-maatjes pre fereert boven de kleinere maar fijnere Zuid-haring, zal hij wellichit de koers van zijn ,haringfietsen" wat meer naar het Noorden commanderen. In Katwijk wordt er eveneens over gediscussieerd langs het propvolle Prins Hendrikkanaal, waar zo langzamerhand geen logger meer in of uit kan. Schippei Groen gelooft meer in de stabiele Zuid visserij, want de eerste Hollandse Nieuwe, zegt hij. verdwijnt toch voor 80 procent in het binnenland en de export haring komt pas in de nazomer in de netten, zodat de schipper dan pas de koers wat meer om de Noord zal ver leggen. Sociale vraagstukken De Scheveningers feller van aard dan hun Katwijkse collega's hebben het hoofd vol met de sociale vraagstuk ken, die de visserij zo dreigend om spelen. Zij geven fel af op de winsten in de handel en zeggen, dat er geen nego tiant te bewegen zou zijn op de logger te gaaji varen. Zij wijzen naar de nieuwe schuren van de reders, naar hun glan zende autos en zyn volledig bereid op de omslag van een .pakje donkere Van Nelle voor te rekenen, dat vrouw met drie kinderen er niet komt van een goeie dertig gulden in de week en dat ze er na „'behouden teelt" schien weer helemaal naast staan. Maar het is alevel vreemd met die vissers van Nederland: als op Pinkster- Drie het vlagvertoon is afgelopen er lange rij schepen opstoomt naar haringgronden tussen Denemarken Engeland, voelen zij zich heer en meester over hun Noordzee en dan is een van de zorgen vergeten voor de arbeids vreugde die dit schone vak schenkt. Zo wel liggend voor de vleet, kakend naast de warrebak als vechtend tegen rauwe plas zout water in de eerste briesende dagen van de herfst. En de: arbeidsvreugde houdt ondanks alles de vloot varende tot in de lengte der tyden. Dat doet het Rode Kruis GEMODERNISEERD VERVOER VAN ZIEKEN (Van een onzer verslagegevrs) De bloedtransfusiedienst van het Ne derlandse Rode Kruis, die van 1930 da teert en ieder jaar 100.000 maal een halve liter bloed van Nederlandse do nors verkreeg, gaat nieuwe wegen be wandelen. Er komt, zo hoorden wij Zaterdag, op een voorlichtingsdag van het Neder landse Rode Kruis voor de Nederlandse pers, een rijdende installatie, die het land zal doortrekken, op vele plaatsen donors in de gelegenheid zal stellen hun bloed af te staan en die de verkregen bloedmonsters terstond indroogt en tot bloedplasma verwerkt. Honderd tot twee honderd man kunnen per dag geholpen worden. Op 15 Juli a.s. is de installatie, die bij Allan in Rotterdam gemaakt wordt, klaar. Zij wordt ondergebracht in een aantal grote wagens. Een rijdend labo ratorium dus eigenlijk dat, naar medische aanwijzingen van de leider van de Bloed transfusiedienst van het Nederlandse Rode Kruis, dokter J. Spaander gegeven, door ir G. Seffringa uit Delft ontworpen werd. De voornaamste moeilijkheid was, aldus ir Seffringa, om te onderzoeken, of men, al schuddend (door het rijden) bloed kan drogen. Het is mogelijk ge bleken. Er is een koelinstallatie gemaakt, die het bloed tot —50 graden C. bevriest, een vacuuminstallatie bevindt zich even eens in de wagens en het systeem waar borgt behoud van de oorspronkelijke structuur van het bloed. Het droogpro- ces zal 20 uur duren. Het plasma, dat in tijden van rampen van het allergrootste belang is voor zieken, gewonden en ster venden, wordt naar Amsterdam gevoerd om daar bewaard te worden. De betekenis van de bloedtransfusie dienst wordt duidelijk uit de volgende cijfers: In 1949 werd 30 a 40.000 maal een bloedtransfusie uitgevoerd. Het Rode Kruis beschikt thans in Nederland over 1 bloedgever per ziekenhuisbed, die 2 maal per jaar een halve liter bloed geeft. In het vorig jaar vervaardigde men uit 50.000 bloedgiften. gedroogd bloedplas- ma. De organisatie was tot dusver al zo, dat binnen twee uur, bloed, van waar ook uit ons land afkomstig, in Amster dam gedroogd aan de daar gevestigde drooginstallatie kon worden afgelevetd. Het mobiel maken van de drooginstal latie zal dus voor de conservering van het bloed, zeer grote tijdbesparing kun nen geven. Dat Amsterdam in trek was, ook bij andere landen, om de installatie voor het drogen van bloed, moge blij ken uit het feit. dat België in 1948 niet minder dan 10.000 lifer bloed naar Am sterdam zond om daar gedroogd te wor den. Internationaal bezit Nederland op dat gebied reeds een reputatie. Gemoderniseerd ziekenvervocr. Op dat gebied niet alleen. Wij hebben Zaterdag jl. ter Intendance van het Rode Kruis aan de Fluwelen Burgwal in Den Haag een serie technische hulpmiddelen gezien, die men, naar men ons verze kerde, nergens ter wereld in die omvang en vorm aantreft. We hebben er lichte, uiterst practische bedden van drie ges gezien, bestemd voor de 46 rampen depots. die overal in het land ingericht zijn, als voorlopers van de komende depots. Die 46 zijn het vorig jaar be kostigd uit de, tijdens de nationale in zameling verkregen gelden. Er moeten er nog 34 komen. Dat kan, als iedereen dit jaar de Rode Kruis Inzameling ge denkt. Men geeft voor iets bijzonders. Be halve die lichte prachtige bedden, zagen we een nieuw, door de Onderzoekafde- ling van het Rode Kruis ontworpen zie kenhuisbed, met een nieuw soort rug steun, een, aan het bed te hangen nacht kastje van plaatijzer, dat zodanig draai baar is, dat de verpleegsters er geen last hebben. Noodzakelijke attributen als ondersteek en fles worden ook, met. een beugel aan het bed bevestigd: een instal latie voor een noodverlichting en aller lei andere hulpmiddelen kunnen even eens aangebracht worden. Er zijn nog meer Columbiaanse eieren te bewonderen in die Intendance. De verschillende breedten van de hier en elders in gebruik zijnde brancards was er een last, omdat de transportwa gens er niet op waren ingesteld. Thans een transporteur met verschuifbare breedte ontworpen. Bovendien heeft men, door een eenvoudig instrument te ont wikkelen, de brancards uiterst mobiel gemaakt. Zij ryden nu op één wiel. De hele last van de patiënt rust dus niet ieer op de dragers. Het aanschaffen van al dit prachtige, unieke materiaal kost veel geld. In een rampendepot gaat ƒ21.000 zitten; en zo'n brancard-drager kost ƒ96. Er zijn er nog maar vijf in Nederland. Er zijn er dus nog vele duizenden b ij nodig. Het Rode Kruis is practisch. Het laat TWEEHOOFDIGE' DIRECTIE BIJ DE SPOORWEGEN Naar wij vernemen is 'besloten de vaca ture, die in de directie van de Neder landse Spoorwegen zal ontstaan door het' heengaan van de heer G. F H Giesberger op 1 Juli as, niet te vervullen. De directie zal dus van die datum af bestaan uit ir F. Q. den Hollander, pre sident en drs D. J. Wansink, directeur. Nederland heeft gisteren i.v.m. het op treden van de coloradokever, ingpvolge afspraak, de uitvoer van bloemkool Engeland tot nader order gestaakt. Deze export had de laatste tijd niet veel eer te betekenen. PRINS SPREEKT VANAVOND VIA HILVERSUM II De toespraak die Prins Bernhard zal richten tot het Nederlandse volk in ver band met het eindigen van de werk zaamheden van de Niwin, voorzover het de inzameling van gelden bij het publiek betreft, zal hedenavond om half zeven worden uitgezonden in het strijdkrach tenprogramma via Hilversum II. Grafsteen voor ds Jac. van Nes Rond het graf van ds Jac. van Nes op de begraafplaats Oud Eik en Duinen stonden Zaterdagmiddag familieleden, predikanten, afgevaardigden van kerke raden en andere belangstellenden ge schaard. Zij waren hier .getuigen van de onthulling van een gedenksteen ter na gedachtenis van de nestor der mission- naire predikanten voor de zending on der de Joden der Geref. Kerken, wiens lichaam reeds vorig jaar daar is begra ven. Het woord werd gevoerd door ds J. Attema en ds R. Bakker, de laatste als missionnair predikant voor de zen ding onder de Joden. Een zoon van ds Van Nes heeft voor deze steen namens de familie bedankt. Een slag voor Alphen aan den Rijn Moeilijkheden inzake de extra- woningtoewijzing Zal hij ook als raadslid bedanken mocht blijken, dat er bij de bestaande wetgeving geen reële oplossing mogelijk is, dan overweeg ik, ook als raadslid heen te gaan. Vooralsnog wil ik mij echter slechts bepalen tot ontslag als wethouder, opdat de gemeente Alphen en haar inwoners woonruimte krijgen. Naar ik vertrouw zult U mij wel wil len ontslaan. (W.g. W. BROUWER). Tot zover het schrijven van de heer Brouwer aan de raad, die a.s. Donder dagavond in openbare zitting bijeenkomt. Het heengaan van deze hoogst bekwame figuur, die in 1945 als afgevaardigde der A.R. partij in de raad kwam en tevens wethouder werd. zou algemeen sterk be treurd worden. Wij mogen in dit ver band herinneren aan de lof, die hem toegezwaaid is in verband met de wijze, waarop hij zijn taak als loco-burgemees ter tijdens de vacature-mr Schokking heeft vervuld. Naar wij vernemen heeft de heer W. Brouwer, wethouder van Alphen aan den Rijn, het volgende schrijven aan de Alphense raad gezonden: Zoals U bekend is. heb ik een plan gemaakt voor goedkope woningen voor de bouwvereniging „Alphens Belang". Dit plan is geheel goedgekeurd en de toewijzing der woningen aan de ge meente en de bouwvereniging zou kun- geschieden, mits te elfder ure, mis schien één minuut voor twaalf, geen moeilijkheden waren gerezen. Vandaag voor drie weken werd be kend, dat de minister van Wederopbouw bezwaar maakt tegen de combinatie ar chitect-wethouder. Hoewel dit m.i. niet op de gemeente wet steunt of op welke wet ook, loopt Alphen de kans deze 100 woningen te Het college van B. en W. tracht wel bemiddelend op te treden en het minis terie neemt mogelijk genoegen met een camouflage-oplossing. Hierin meen ik echter niet te moeten treden. Een dergelijke manier keuren wij in een ander ook af. Er blijft mij momenteel geen andere weg, dan ontslag te nemen als wethouder. Mocht uw college van B. en W. deze materie ten einde onderzocht hebben en Hervormd Gouwsluis krijgt nu eindelijk een kapel Met Pasen 1951 de opening te verwachten Juist voordat de oorlog ln 1940 uitbrak, was het plan tot de bouw van een kapel voor de Ned. Herv. Gemeente in de wyk Gouwsluis gereed gekomen. Wel bevond zich daar (langs de Steekterweg) een zgn. hulpkerk, maar dit was een hokkerlg gebouw, ongeschikt om er „eredienst" in te houden. Weinig kon toen worden ver moed, dat eerst tien jaar later deze zaak opnieuw „ryp voor uitvoering" zou zyn. Dat dit inderdaad het geval is, bleek gisteravond op een door het comité „kapel Gouwsluis" belegde bijeenkomst in de hulpkerk, waar nafnens de kerk voogdij van de Ned. Herv. Gemeente de Julianastraat mededeling is ge daan van de stand van zaken. Nadat de voorzitter van het comité, de heer G. H. Franken, een inleidend woord had gesproken, heeft de heer L. Spreij, voorzitter van de kerkvoogdij, aan de hand van tekeningen de bestaan de plannen toegelicht. Spr. gaf eerst een kort resumé van de gang van zaken vóór de oorlog, toen een keurige kapel, ont worpen door de plaatselijke architect, de heer W. B. Kroon, bestedingsklaar Aanvankelijk was men, toen de oorlog uitbrak, blij dat aan de uitvoering nog niet begonnen was. Later heeft men betreurd, dat men in Mei 1940 niet reeds halverwege met de bouw was, want had men verder kunnen gaan en een beduidend lager bedrag veel eerder, klaar geweest. De na-oorlogse bepalingen op de bou werij maakten het onmogelijk, direct in 1945 de plannen weer ter hand te nemen en toen men hiertoe overging, bleek dat er geen schijn van kans was op uitvoe ring van het ontwerp-architect Kroon, dat veel te duur werd. Het architecten bureau Bergshoeff te Den Haag moest voor een nieuw ontwerp worden inge schakeld. Het door haar ontworpen plan voor bouw van kapel met verenigings lokaal en kosterswoning was aanvanke lijk financieel niet acceptabel voor de kerkvoogdij van Alphen. Een eenvoudi ger opzet, dat toch nog vrij zware lasten zich, bij de vervaardiging van dit ma teriaal voorlichten door de broeders van het militaire hospitaal en de G.G.D., „want dat", zegt de heer J. Schreuder, hoofd van de afdeling Onderzoek van het Rode Kruis, „zijn dé deskundigen en van hen moeten wij het hebben!" Van hen niet alleen. Ook van U: Straks, als de Rode Kruis-inzameling een feit DE RAMP VAN DE FRANEKER De gezagvoerder maakte twee beoordelingsfouten De gezagvoerder (A. N. heeft achtereenvolgens twee beoorlings- fouten gemaakt, aldus luidde het oordeel van de Raad voor de Luchtvaart, die gistermiddag uitspraak deed over het ongeluk, dat op 12 Juli 1949 naby Bom bay (India) is overkomen aan het K.L. M.-vIiegtuig Franeker, waarby 44 perso nen om het leven kwamen, o.w. 13 voor aanstaande Amerikaanse journalisten, die terugkeerden van een oriëntatireis door Indonesië. De eerste fout is volgens de Raad: het inzetten van een landingsprocedure op een hem uit eigen ervaring niet bekend vliegveld onder weeromstandigheden, welke slechter waren, dan die. omschre ven in de voor de landing op dit vlieg veld gestelde weerminima. De tweede fout ziet de Raad in de omstandigheid, dat de gezagvoerder, nadat hij boven het vliegveld was gekomen, zich op lage hoogte heeft gewaagd boven een terrein, waarvan hij moest weten, dat er zich een voor zijn vliegtuig gevaarlijk liggen de heuvel bevond, die door het slechte d. Vaart) t zicht en de lage bewolking voor hem niet 'zichtbaar was. De raad is voorts van oordeel, dat tot het optreden van het ongeluk in belang rijke mate heeft bijgedragen het feit, dat de verkeersleiding niet geadviseerd heeft te wachten met de landing tot de weers omstandigheden beter zouden zijn, cfan wel uit te wijken naar een ander vlieg veld en dat de verkeersleiding een lan dingsbaan heeft aangewezen, die het noodzakelijk maakte, dat het vliegtuig zich boven de gevaarlijke heuvel waagde. De raad heeft de vraag onder het oog gezien of de landingspoging van het vlieg tuig niet verklaard moet worden door drang, door de Amerikaanse passagiers op de gezagvoerder uitgeoefend om zo spoe dig mogelijk huiswaarts te vliegen. Het is niet gebleken, dat de gezagvoerder voor zodanige drang is bezweken. Het opvolgen van onjuiste adviezen van de verkeers-toren zal onder omstandig heden stellig een aan de gezagvoerder verwijtbare fout kunnen opleveren, maar het kan ook zijn, dat de omstandigheden zo liggen, dat de gezagvoerder geen enkel verwijt treft, aldus de Raad. met zich brengt, is gisteravond aangebo den. De kapel, sober doch beantwoordende aan haar doel, zal aanvankelijk plm. 230 plaatsen tellen, met de mogelijkheid van opvoering der zitplaatsen tot ongeveer 300. Dit aantal zal stellig in de behoefte voor tal van jaren voorzien. In de hui dige hulpkerk zijn ruim 160 plaatsen. Met de inrichting van het kerkje kon den de aanwezigen zich zeer wel vereni gen. Maar tot nu toe is het steeds zó geweest dat de noodkerk voor allerlei doeleinden (binnen het kerkelijk ver band) gebruikt moest worden. Zelfs de z.g. konijnen-avonden ten bate van het fonds kapel Gouwsluis werden in dit gebouw gehouden. Dit vonden vele Gouwsluizenaars de kerk onwaardig. Daarom had men gehoopt, dat het ont worpen verenigingslokaal, wat de ruimte betreft, hier de oplossing zou bieden. De financiën maakten echter voor de kerkvoogdy onmogelijk aan dit verlan gen te voldoen. De heer Sprey kon zich wel indenken, dat men het te Gouwsluis graag weerlegd. De uitvoering, als voorgesteld, zal toch nog ongeveer een ton moeten Dat overigens deze zaak by de Ned. Hervormden in de wijk Gouwsluis leeft, Wethouder W. Brouwer. Boottocht voor ouden van dagen Het comité o.l.v. de heren A. C. de Haan en A. v. d. Hoek heeft besloten voor ouden van dagen op 14 Juni a.s boottocht te organiseren naar Rotterdam en zo mogelijk naar Dordrecht of Hoek van Holland. Deze tooht zal worden ge maakt met de grootste boot der fa. Neu teboom te Leiden. Op 3 Juni a.s. wordt een speldjesdag gehouden, die het co mité warm aanbeveelt. blijkt wel uit het feit, dat men uit de eigen middelen reeds enige jaren f2000 bijeen bracht door diverse acties. De heer Spreij deelde nog mee. dat de hoop bestaat dat de bouw van de kapel etc. nog deze zomer beginnen zal. Vóór de winter hoopt men het gebouw dan onder de kap te hebben en volgend jaar Pasen in gebruik te nemen. Nieuwsflitsen uit de omstreken KATWIJK Burgerlijke stand. GEBOREN: Jacoba. d. v. H. Guijt en| EEN KRANIGE REDDING d. Plas: Huig. z. v. N. de Jong) Toen de heer P. Smit Zondag in de Beelen; Elizabeth M„ d. v.jLagewaard liep te wandelen, zag hij een kind in de Lagewaardse wetering liggen. Zonder zich een ogenblik te bedenken, sprong hij geheel gekleed te water. Hij wist het ongeveer drie-jarige dochtertje van de familie Westerdorp te redden. Komt C. M. en J. N. A. van Duijvenvoorde en J. Plug; Petro- i kind nella C. M.. d. v. C. A. Ruigrok en J. M. A. Goemans. ONDERTROUWD: J. J. Kaslander en W. Visser: D. van Beelen en M. v. d. Plas; J. Barnhoorn en W. Verdoes; T. Hoek stra en J. L. Ravensbergen; J. van Duijn en A. van Beelen; C. van Sandijk en J. Vlieland. GEHUWD: G. Pronk en J. Guijt; L. Barnhoorn en C. Groen; A. Haasnoot en M. Maagdelijn; C. Harteveld en D. van Duijn; J. van Duijn en M. Kouprie; G. Klinkenberg en E. J. Schaap; L. Remmel- zwaal en P. Zwaan; H. de Best en A. Jonker; J. van Werkhoven en L de Jong. OVERLEDEN: F. Spierenburg, 76 j., weduwn. van D. Durieux. Zó MOE T HET WEER WORDEN KATWIJK AAN ZEE Gevaar uit zee Gistermiddag spoelde plotseling weer eens een groot aantal coloradokevers op het strand aan. Direct werden de school kinderen ingeschakeld, die na verloop van tijd een grote voorraad verzamelden. Voetbal gaat niet door Naar wij vernemen zullen de voetbal wedstrijden. die deze week in het kader van de vlaggetjesweek zouden worden gehouden, niet kunnen doorgaan. De oorzaak hiervan is, dat de K.N.V.B. een desbetreffend verzoek, gedaan door de Katwijkse Middenstandscentrale, heeft afgewezen. Chr. Geref Kerk Woensdagavond 8 uur spreekt in de Chr. Geref. Kerk ds P. van der Bijl. Hoog cn laag water Woensdag 24 Mei: hoog water 8.09 en 20.43, laag water 5.35 en 16.01 uur. KOUDEKERK a/d RIJN Jaarvergadering Herv. school Gisteravond is o.l.v. de voorzitter, ds Joh. Poort de jaarvergadering van de Herv. schoolvereniging gehouden. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter het overlijden van de penningmeester, de heer J. D. de Kort, en het vertrek van mej. Roest. De heren J. v. d. Sterre en Jac. Vonk, resp. secretaris en penning meester. brachten jaarverslag uit. Er was een batig saldo van f2.416.46. In de be stuursverkiezing werd de heer Jac. Vonk bij acclamatie herkozen. In de vacature van penningmeester werd gekozen de heer L. J. Verhagen; in de vacature van de heer J. v. d. Sterre (wegens vertrek) de heer J. D. Corts. In de financiële com missie werden benoemd de heren C. Op- pelaar, J. A. Verdoold en S. de Hollander. In de rondvraag kwam ter sprake de schuldenlast der school en het bedanken: 'ykverpleging! Doordrongen van het feit dat ei aan de Rijndijk gebrek is aan een wijk verpleging, is een commissie gevormd om dit doel te verwezenlijken. De Herv. en Geref. Kerkeraad benoemden daartoe enkele heren en na diverse besprekingen zal er morgenavond om 8 uur in hotel De Bruin een praatavond worden gehou den. De heer C. de Bruin uit Den Haag zal de te behandelen stof inleiden. On nodig op te wekken tot aanwezigheid op deze belangrijke avond! LEIDERDORP A. v- d. Zwan damkampioen Leiderdorp Reeds in het eerste seizoen na zijn te rugkeer (het vorige jaar) uit Indonesië is de heer A. v. d. Zwan er in geslaagd damkampioen van Leiderdorp te wo den. Hulde voor deze mooie prestatie! Woensdag a.s. speelt het eerste tiental van LDC de eerste van de twee beslis singswedstrijden tegen KDC I (Katwijk a/d Rijn) om een plaats in de over gangsklasse van de LDDB. Aan span ning zal het in deze wedstrijd zeker niet ontbreken en een voorspelling de uitslag durven wij niet te gevet Benoeming by ULO-schooI Tot leraar bij de ULO-school alhier s benoemd de heer D. Groeneveld to Vlaardingen. Marinetransportvaarluig te Oegst- geest te water gelaten Gisteren werd op de scheepswerf vac de Gebrs. Akerboom te Oegstgeest eer aldaar voor rekening van de Kon. Mu rine gebouwd 60 ton metend marine- transportvaartuig te water gelaten. H-t schip is 17 m lang en 3.53 m breed. Het dient voor het vervoer van torpedo': van de wal naar de onderzeeërs. Bi deze tewaterlating waren tegenwoordig de scheeps-ingenieur bij de Kon. Marine R. A. Scheltema de Heerde. de technisch officier van bewapening J. H. Frijdaa! en de officier van bewapening bij dc Kon. Marine S. H. de Boer. De tewale *- had een vlot verloop. Aan de bouw werd dank gebracht voor de afwerk: van het schip. Dit stalen schip is v gens de modernste methoden gelast. Te Washington is gisteren de 9e ple naire zitting van de internationale com missie van advies voor katoen geopend. Leidse athletiek- competitie Uitslagen van het derde deel De uitslagen van het gisteren gespeeld* derde deel van de Leidse atheletiek-coaa- petitie voor dames en meisjes 1950 luide* als volgt: 4 x 100 meter estafette dames: 1 WIK 55.6: 2 Sportief I 57.—: 3 Bataven 58 1; 4 Nieuw Brunhilde 583: 5 Sportief II. WIK 10. Sport 8. Bataven 6, Nw Br. 4, Sport. II 2 punten. Vèrspringen dames: 1 M. Hendriksen WIK) 4.94; 2 A. Montfoort (Sp. I) 467; 3 P. Veldhoven (Bataven) 4.64; 4 N. Brag- gaar (Sp- I) 4.58; 5 I. van Beek (WIK) 4 50; 6 G. Veldhoven (Bat 4.40; 7 Th. de la Bije (Nw Br.) 4.36; 8 G. Kips (Nw Br.) 4.34; 9 J. van Dijke (Sp. II) 4.22; 10 S. Bodijn (Sp- II) 3.90. WIK 16. Sp. I 16. Bat. 13, Sp. II 7 punten. Discuswerpen meisjes B: 1 J. Goddijn (Sp. 20-41; 2 M. Schroder 'Bat.) 18.75; 3 H. Keunen (Bat.) I860; 4 R. E^sen (Sp.) 14.20. Sportief 5 pnt. Bat. 5 pnt. 4 x 60 meter estafette meisjes B: 1 Ba taven 34 7: 2 Sportief 37.9. Bat. 4. Sp- 2 pnt. Hoogspringen meisjes A: 1 B. Lub (Bat.) 1.21: 2 H. Keunen CBat.) 1.21; 3 C. Vrijburg (WIK) 1-11. Bat. 7. WIK 2 pnt. Stand na de derde dag: dames: 1 Spor tief I 88, 2 Bataven 83%, 3 WIK 81%, 4 Nieuw Brunhilde 60, 5 Sportief II 37 punten; meisjes A: 1 Bataven 27, 2 WIK 22 punten; meisjes B: 1 Bataven 22, 2 Sportief 13 punten. Het vierde en laatste deel zal worden gehouden op Donderdag 1 Juni. Gezien de stand verwachten wij speciaal van Spor tief. Bataven en WIK nog een felle eind spurt Het Oosten Ned. Bond van Zaterdagvliegers Zaterdag hield bovengenoemde Boni een wedvlucht met oude duiven van af Maastricht, pl.m. 168 km. De duiven wer den gelost om 1 uur met sterke Z.W.- wind en mooi weer. De eerste duif werd geconstateerd om 2.56.39 uur. de laatste prijswinnende om 3.8.14 uur. In concours waren 250 duiven. De uitslag was als volgt: J. Boekkooi 1. 6, 1. 11. 19. 23, 40, 44. 47; H. J. Ketttmis 2. 25. 36; W. Nas- tegaal 3, 9. 31, 33, 37, 46, H. E. Chris- tiaanse 4. 41, J. L. de Weerd 5, 22, 26. 39, A. van Genn-ip 8, A. Driessen 10. L. de Romijn 12. 15. 27, W. Alting 13. W. An- holts 14, W. Sira 16. 34. W. van Ommen 17, A. ter Haar 18, 28, 45, A. Goudswaard 20, J. v. d. Meij 24, 42. Ja van Staden 29, C. van Helden 30, A. Rooda 32. 48. B. Sin- geling 35, Tj. de Wit 38. 43, H. varr der Vecht 41, P. Breedyk 49, J. Kruit 50. FLUKS II—KATWIJK: 1—4 Nauwelijks was het spel begonnen, toen een sohot van een der Katwijk heren doel trof (01). ongeveer twintig minuten later gevolgd door een tweede goal (0—21. Na de rust bracht een Fluks- heer de stand op 12, wat voor beide partijen aanleiding was er 'n schepje op te gooien. Ondaniks sterke inspanning, van de Noordwijkers kwam er uit hun spel geen enkel doelpunt meer voort. Katwijk daarentegen zag zijn zwoegen met nog twee treffers beloond, zodat de eindstand 14 werd. Was het Katwijkse schot niet zo bar slecht geweest, dan was Fluks er zeker niet zo goed afgekomen. VOORWAARTS-MARS. De afdeling Zuid-Holland-Noord van de Bond van Ned. Mil. Oorlogsslacht offers houdt op Zaterdag 27 Mei a.s. in de Schouwburg te Leiden een feestavond onder het motto „Voorwaarts-Mars". De medewerkenden aan deze avond zijn: Lou Bandy, Coos Speenhoff jr, Niberco, Geraldini, de Rio's, Jean du Lac en de Notenkrakers. BELGIë EERT NEDERLANDERS IN DE LANDBOUW De Belgische regering heeft enige onderscheidingen verleend aan vooraan staande personen in het Nederlandse coöperatieve landbouwleven. J. G.. Bes- sem, directeur van de nat. coöp. aan- en verkoopvereniging voor de landbouw Centraal Bureau te Rotterdam, werd officier in de kroonorde, dr H. J. Frie- tema, directeur van de nat. coöp. raad, ridder in de kroonorde, mr D. R. Brou wer. secretaris van het Centraal Bureau, ridder in de orde van Leopold II, welke laatste onderscheiding ook werd ver leend aan mr dr A. van Deth, directeur van de coöp. vleescentrale. G. Achterberg kreeg P. C. Hooftprijs Voor zyn bundel „En Jezus schreef in 't zand" Staatssecretaris Cals heeft gisteren de staatsprys-1949 voor letterkunde, de P. C. Hooftprjjs, uitgereikt aan de 45-j. dichter Gerrit Achterberg, die tussen 1931 en 1949 23 dichtbundels het licht heeft doen zien. De bekroonde bundel is ,.En Jezus schreef in 't zand". De voor zitter van de jury, dr Garmt Stuiveling, zeide vanmorgen, da: ook by de bundel „De vogel Phoenix" van M. Vasalis een bekroning alleszins gerechtvaardigd zou zijn. Gerrit Achterberg is, zo zei dr Stuive ling, in ons land de meest begaafde ver tegenwoordiger van de metaphysische stroming in de hedendaagse Europese poëzie. Hy paart een uiterst gevoelig waarnemingsvermogen, waardoor hij de .erkelykheid ondergaat als de openba ring van een cosmlsch mysterie, aan een bijna nuchtere taalbeheersing. De jury gaf de voorkeur aan de bundel „En Jezus schreef in 't zand" omdat deze gedichten zyn geschreven op religieuze motieven, waardoor ze algemeen verstaanbaar wor den geacht en in zekere zin als inleiding kunnen dienen tot Achterbergs gehele Mr Cals ze! o.m.: „De regering heeft verwachting van uw dichtkunst". De P. C. Hooftprys werd in 1947 voor het eerst uitgereikt aan «"Uien Arthur van Schendel (voor de roman „Het oude huis en mevr. Amoene van Haersohe straat" ..Sophia in de Koe- De heer A. M. W. J. Hammacher. di recteur van he: rijksmuseum Kröller- 1948 °ntv,ng vorIg jaar dc Prijs over Nieuw visserijcontract in IJmuiden Na langdurige besprekingen tussen de ..Verenigng van Reders van visser,va. tuigen" en de transponarbeidersbonden. £-52. 52 W1 K« °"len over eun nieuw collectie' contract voor dc opva renden der IJmuider treiter-vloot He- nteuwe «mimet h heden door het ooi.' e. Rijksbemiddelaars, gehoord de HM ron? Arbeld- goedgekeurd. Het contract is van toepassing op de be manningen der vaortuigen. die na Dins dagmorgen te 00 00 uur naar zee gaan. Voor de ap dat moment zich in zee be- tót' hüt blijft hct oude "ntracl tot het einde der reis van kracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3