Jlictnue gtitetift OTaurant Franse garde opgepoetst om Koningin tot schutse te dienen Regering beoordeelt toestand in Indonesië pessimistisch Wist U DINSDAG 23 MEI 1950 I BUREAUX: Hoge woerd 103 Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVERT EN TIENi u.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8128 HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED,: H. W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken vStaatvasttcfe is gfirbtwm tngn bert ia tcgljenspott" WIEDT EERST IN EIGEN TUIN Haagse lakeien naar de ambassade- keuken in Parijs Parijs, 23 Mei. (Van onze speciale verslaggever) T)ARIJS IS KLAAR om de Koningin en de Prins heden te ont vangen. Uiterlijk blijkt dat uit verschillende étalages aan de Avenue de l'Opéra, de Rue de Rivoli, de Rue Aubert, die omkranst met oranje, portretten van de Nederlandse Koninklijke familie bren gen. Voor het Magasin du Louvre vroeg ik monsieur Leon Dopson of hij door de verschillende portretten van de Koningin en de Prins voor de eerste maal kennis nam van het bezoek. „Nee," zeide hij, „ik lees altijd alles wat er over Nederland in de krant staat, omdat het een land is, waar de wereld veel aan heeft." En Madame Gabrielle. die aan de Quai Anatole France bij de Seine met haar boekenstalletje staat, liet mij verschillende boeken zien die zij uit haar voorraad 'haalde en die op Nederland en het Koninklijk Huis betrekking had den. „Wat deze mensen in de oorlog gedaan hebben, is geweldig," zeide. madame Gabrielle. Meen nu niet, dat alle Parijzenaars even enthousiast zijn. De gargon van het Café De la Paix terzijde van de Opéra, bekende, dat hij van het hele bezoek nog nimmer iets gehoord had. Het was een volkomen verrassing voor hem. Maar hij'was hoffe lijk genoeg om te zeggen, dat hij het een zeer prettige verrassing vond. Ach, Parijs is geen stad, die zich voor een dergelijk bezoek in feestgewaad steekt. De officiële gebouwen mogen vlagversiering hebben en des avonds in de gloed van vele schijnwerpers staan, de Are de Triomphe moge met vlaggen getooid zijn, deze stad versiert zichzelf, ls het voorbeeld van koninklijke verkwis ting. In het Park der Tuilerieën bloese- DE BOTERHAMMEN VAN PRINS BERNHARD De Franse kranten staan vol over het bezoek, dat Koningin Juliana en Prins Bernhard aan Parijs brengen. Allerlei bijzonderheden, ook particu liere, uit het Koninklijk gezin wor den daarbij gepubliceerd. Het Parijse blad „France Soir" brengt wel een heel kras stukje. Het schrijft: „Dinsdag in het paleis van Elysee zal Koningin Juliana met een van haar dierbaarste gewoonten breken, een gewoonte, die dateert van 8 Ja nuari 1937, de dag na haar huwelijk." Deze gewoonte is, althans volgens dit blad, het smeren van de boterhammen van Prins Bernhard. men de kastanjes met rode en blanke bloesem. De zon haalt honderden tinten groen uit de bomen langs de Cours la Reine en op alle pleinen kringen duiven om fonteinen. Farys ls zonder vlaggedoek en ere- bogen ook al een juweel. Het is of de stad mede helpt de woorden van presi dent Auriols zoon, de secretaris, waar te maken: dat men met dit bezoek een oude glorierijke traditie wil herstellen. Het zullen prachtige dagen worden: voor Parijs, voor de Nederlanders in Parijs en voor de Frans-Nederlandse samen werking. De Garde Republicaine, die bij grote gebeurtenissen steeds aantreedt, poetst de zwart bcpluimde helmen en trekt de witte kuitbroek onder de blauwe tuniek strak aan. Heden zullen zij Hare Majesteit tot schutse dienen. Het Corps Diplomatique staat gereed zich hedenavond bij H.M. te presenteren. Op het Elysée komen de antwoorden bin nen op uitnodigingen die de president en mevrouw Auriol deden uitgaan voor een receptie. In de Opéra repeteert men voor de galavoorstelling Woensdag a.s. De gVote magazijnen aan de boulevards heb ben de vlaggen op hun daken aan hun gevels ontplooid en zo is iedereen aan Franse zijde actief. Aan Nederlandse zijde niet minder. 25 Haags lakeien De kok Coquillet van de ambassade keuken breekt zich het hoofd over de verrukkelijke spijzen, die hij Woensdag zal moeten voorzetten. Hij heeft de fijne gedachte gehad wijnen uit het jaar 1937 te serveren. Niet alleen, omdat dat een uitstekend wijnjaar was, maar ook omdat in dat jaar het koninklijk paar trouwde. Het ambassade-personeel, niet berekend op een zo grote taak, zag zich uitgebreid met 25 lakeien uit Den Haag. De eigen auto's van de Koningin verschijnen in de Parijse straten en een Haags mode huis zond de garderobe van Hare Maje steit bereids naar de Franse hoofdstad. "N KONINGIN: „MOEDER VAN VELE DOCHTERS" Het is gewoonte, dat een leidster in het N.P.G. een padvindsters-naam kiest. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, heeft Koningin Ju liana die dezer dagen de padvinders belofte aflegde, als naam gekozen: Movavedo. als afkorting van „Moe van vele dochters." dat de ontdekte. g meer: De conciei ambassadegebouw-ei turen toch wel erg v verzorgd waren. Hij leeft th; veronderstelling, dat Hare Majesteit bij haar bezoek aan de ambassade Vrijdag geen vertrek zal overslaan. Hij werkt du« met man en macht. Het Hotel Bristol zal het gevolg van H.M. onderdak ver lenen. Met de Koningin en de Prins ko men mede: mevrouw Van Tuyll van Se- rooskerken, groot-meesteresse; mevrouw Verbruggen's-Gravendeel, madame du palaisbaron Van Hardenbroek, groot meester; vice-admiraal Rost van Ton.- ningen, chef van het militaire huis; ba- Vloten hebben hete strijd voor de boeg ER WORDT DRIE DAGEN LANG SLAG GELEVERD De Britse, Franse en Nederlandse vloot- eenheden hebben zich gisteravond ver zameld in de baai van Douarne- nez, ten Zuiden van het schiereiland Bretagne in Frankrijk. De geheime, ver zegelde orders voor de vlootoefening Ac tivity zjjn uitgereikt en geopend. Snel heid en kracht blyken de voornaamste eisen te zijn. De spreuk van Napoleon: „Activité vitesse", die de orders siert, neemt alle twijfel omtrent die eisen weg. Waren de oefeningen van 1949 vooral gericht op de verbindingen en het varen in convooi- verband. dit jaar is de strijd in verband het hoofddoel. Drie dagen lang zullen de schepen, vliegtuigen en onderzeeboten tegen en met elkaar slag leveren in alle mogelijke combinaties. Tien oefeningen zijn uitge stippeld, van Brest tot bij de Spaanse kust toe- De drie nationaliteiten worden door elkaar gegooid en al blijft admiraal Wil- linge het algemeen commando voeren, af gewisseld zullen toch Britse. Franse en Nederlandse officieren elk een bepaald onderdeel van de oefeningen leiden. Gisteren was de dag van verzamelen en ook vandaag werden beleefdheden uitge wisseld en orders besproken. Morgen alle vroegte begint de Activity. Zaterdag wordt verzamelen geblazen in Brest, dan worden de ervaringen vergaard en sproken. Van de Russische schepen, die in het oefeningengebied werden gesignaleerd, werd er nog geen ontmoet. Het comité van ministers van de Raad van Europa zal waarschijnlijk de volgen de maand te Parijs bijeenkomen, in plaats van op 3 Augustus, zoals aanvan kelijk in de bedoeling lag. De gevels van de officiële gebouwe ron Baud, groot-officier; kap. Van Zin- nicq Bergmann, hofmaarschalk; jhr. Bischoff van Heemskerk, intendant, kap. Steinmetz. adjudant; mr dr I. G. v. Maas dijk, algemeen secretaris. Ook zal mej. mr Teilegen, directeur van het kabinet der Koningin, meereizen en verblijft ook minister Stikker in Parijs. Een van de belangrijkste onderdelen van het bezoek beschouwt men de rede die H.M. zal uitspreken in de Cité Univer sitaire. Zij zal over de opvoeding yan de Europese jeugd handelen. Voor Protes tants Frankrijk is de kranslegging bij het monument van Gaspard de Coligny belangrijk. De Franse veiligheidsdienst heeft een belangrijke taak in deze dagen. Zij ver richt deze op vrijwel a met het gei journalisten, radioi Vele Parijse étalages zijn versierd met de portretten van Koningin Juliana i 1 Prins Bernhard, in verband met het bezoek van ons vorstelijk paar t Frankrijk. „Welkom.... tografen, maar anderzijds weet op het ogenblik niemand dan zij, langs v H.M. Parijs zal betreden. Franse regering toont zich tegen- de Nederlandse pers een uitstekende gastvrouw. Niet alleen zijn alle journa listen haar gasten. Zij heeft er ook gezorgd, dat zij bij alle grote gebeurte- sen aanwezig kunnen zijn. Het is alle r veel belovend, en de verwachtinge: >r hedenmiddag vier uur, als het be- •k begint, zeer zeer hoog gespai VERPLEEGSTERS en oud-K.N.I.L. manschappen dragen hun steentje bij tot hulp voor Ambon. Maar ook vele anderen, rijken en ar men doen mee om Ambon medicijnen en voedsel te zenden. Bovendien kreeg dr Nikijuluw een flinke hoeveelheid kinine-pillen om door te zenden naar de Zuid Molukken. Na de laatste verantwoording ont vingen wij van: De R'dammer ƒ87; L. G. ƒ20; C. B. E., fam. v. T.—M.. Mevr. A. C. TDouair. G. K. G. v. H. en W. P. allen ƒ10; dam. V„ J. C. v. d. P., Wed. I. H K.. F. M. W. en W. v. I. allen ƒ5; Clubje collega's Zuid- wal ƒ6; J. M. E. 3.72; Mevr. M. J. A. 2; dames H. B. 2; N. N. 2; v. d. H. 2; P. v. d. M., G. den H., J. de W., Mej. C. J. H. de V., S., dames M. en O., H. W. L„ K.. N. N. en G. C. v. d. B. allen 2.50; H. P. v. D„ J. N„ W„ E.. v. B., Wed. E. C.—de B.. L., A. E- v. F. en M. B. S. allen ƒ1; P. ƒ0.25. Totaal tot en met heden ontvangen 2396.67. Verdere stortingen zien wy met belangstelling tegemoet. Bij voorbaat hartelijk dank. Gelsenkirchen 75 doden Door het overlijden van vier gewonde mijnwerkers is het aantal doden van de ontploffing in de Dahlbusch-mijn in Gel senkirchen, thans tot 75 gestegen. De overige gewonden zijn vermoedelijk bui ten levensgevaar. Russische schepen verlaten Het Kanaal De 30 Russische trawlers, wier komst in Engeland zo veel sensatie heeft ver wekt, hebben gisteren het Britse vissers dorp Portieven weer verlaten en koers gezet naar de Golf van Biscaye. Aardbeving in Peru eist 100 doden In aansluiting op hetgeen wij gisteren reeds meldden over de aardbeving, welke de stad Cuzco in Peru bijna geheel ver woestte, kan worden bericht, dat meer dan 100 mensen de dood vonden bij deze ramp en 200 personen werdén gewond- Vijfhonderd doden in Makassar Volgens Ass. Press hebben de Indone sische regeringstroepen bij de schietpartij te Makassar 200 man verloren. Men schat dat er in het geheel 500 mensen om het leven zyn gekomen. Zwitserse huisvrouwen hamsteren De Zwitserse president Max Petit- pierre, ziet de toestand nogal donker in Hij verklaarde, dat de kansen op vrede in de afgelopen maanden niet zijn toege nomen en raadde de Zwitserse huisvrou wen aan verder te gaan met het inslaan van levensmiddelen. Jongen in hoogspanningsmast door stroom gedood De 16-jarige J. Verhoeven uit Uden klom vanmorgen in een hoogspannings mast om een vogeltje uit een nest te halen. Hij werd door de stroom getroffen en viel dood neer. Zes jaar voor tractatie op gifbonbon De kruidenier E. R. uit Bennekom is vandaag door de Arnhemse rechtbank veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf, daar hij heeft getracht, o.a. door middel van vergiftigde bonbons, zijn vrouw te vermoorden. De poging mislukte doordat de vrouw de tractatie niet vertrouwde. Dë eis was 7 jaar. De Nijmeegse vrouw W. J. W. kreeg vandaag conform de eis een jaar waar van drie maanden voorwaardelijk, we gens doodslag op een pasgeboren kind. Veel belangstelling voor dooi Leiden stomend Katwijk Het was niet de woeste zee die de Katwijkse loggers, de KW 2, 3, 42, 33, 43 en 49 vanmorgen hadden te doorklie ven, maar de „rustige" binnenwateren van Leiden. Het komt ons echter voor, dat de Katwijkse schippers zich liever op de grote zee bevinden, waar ze niet worden gehandicapt door vele bruggen. Voor de Leidenaars was het anders wel aardig op deze zonnige dag de loggers eens van dichtbij te kunnen bekijken en de pittige lucht van teer en vis in te snuiven. De schippersvrouwen lieten hun tijd ook nu niet ongebruikt voorbijgaan en vóór men de reis van Katwijk naar IJmuiden had volbracht, zal voor me nige sok of kous een stevige basis zijn gelegd. Wisselvalligheid der gebeurtenissen mag niet afleiden van het hoofd doel samenwerking Op verzoek van de voorzitter der Tweede Kamer heeft de Regering zich in een nota van niet minder dan 33 pagina's uitgesproken over haar visie op de ontwikkeling van zaken in Indonesië, voor zover de verhoudigen binnen de Nederlands-Indonesische Unie en de belangen van ons land daarbij zyn betrokken. Over deze nota zal a.s. Donderdag een debat in de Tweede Kamer worden gehouden. De regering meent allereerst zich moeten bepalen tot onderwerpen, die verband houden met de uitwerking van de RTC-overeenkomst en dan nog tot die zaken, die Nederland op zichzelf en als deelgenoot in de Unie aangaan. Zy treedt derhalve principieel niet in een beschouwing van de interne Indonesische ngelegenheden. De regering acht thans nog niet het stadium gekomen, waarin een eindcon clusie mogelijk is. Nochtans zijn de voorlopige conclusies reeds ernstig ge noeg, tot „meer geruststellende feiten" uit Indonesië verwacht kunnen worden. De regering kan op dit ogenblik bijv. niet beoordelen, of de toestand zich ont wikkelt in een zin, die voor Nederland gunstig is, zomede voor de verhouding met Indonesië. Z\j ontkende echter niet, dat de ontwikkeling ,ten dele" anders is geeft grote redenen tot bezorgdheid. Niet alleen omdat hierbij het zelfbeschik kingsrecht is betrokken, doch ook omdat de impuls achter de wijze om tot veran dering in structuur der V. S. I. te gera ken wellicht niet zuiver constitutioneel ls. De regering acht ons land ten onrech te betrokken in de reacties nopens de ge beurtenissen op Celebes en Ambon. De persoonlijke en economische veilig heid is niet van dien aard, dat daarover geen grote bezorgdheid zou behoeven te bestaan. De levensomstandigheden van vele Nederlanders in Indonesië zijn in bedenkelijke mate achteruit gegaan. Dit zijn alle factoren voor een pessimistische toekomstverwachting. Niettemin meent de regering dat de wisselvalligheid der gebeurtenissen geen reden mag zyn zich te doen afleiden het hoofddoel: de bevordering ener werkelijke samenwerking tussen Neder land en Indonesië. Zij acht dit een bij drage tot de weerstand tegen een bedrei ging van vrede en welvaart, waaraan deze wereld in toehemende mate bloot staat. Hoewel de regering niet ontevreden is over de resultaten der ministers-confe renties, welke (vervat in een apart boekje) by de nota zijn gevoegd, de vraag schijnt gerechtvaardigd of deze ontwikkeling zich zal voortzetten. De nota geeft dan een historische uiteenzet ting der gebeurtenissen sinds 1945. Daar in staat zeer weinig, dat de goede kran tenlezer onbekend is. Wel erkent de re gering. dat de activiteit der republiek Indonesia gericht was op de liquidatie der deelstaten. Bij deze activiteit heeft zich alleen Ambon niet neergelegd. Op 24 April werd daar de onafhankelijke Republiek Zuid-Molukken uitgeroepen. De consequenties van het geschon den zelfbeschikkingsrecht gaan de re gering ter harte. In verband hiermede heeft zij de „in de omstandigheden eigende stappen genomen'", nochtans zonder daarvan opheldering te Uitgangspunt hierbij is art. 2 van de Wet Sou vereiniteitso verdrach t zelfb esch ik- kingsrecht). Marine. K.L. en K.N.I.L De Marine, zo vervolgt de nota, ver vult onder moeilijke omstandigheden haar taak voor de RIS. bewonderens waardig. Een overeenkomst is gemaakt, waarbii voor haar werk door de R.I.S f 77 millioen wordt betaald. Op 1 Mei l.L wachten nog 40.000 man van de K.L. op repatriëring. In de loop van deze maand zou een kwart daarvan hier te lande worden verwacht. Naar de troepen van de RIS. zullen overgaan van het K N I L: 22300 man naar de K.L, rond 8000 man, zodat nog te „reorganiseren" overblijft: rond 21.000 man. Over de Nederlandse economische be langen wordt gezegd, dat circa 15 pet. van het nationale kapitaal (in 1938) in Indië was belegd. Dit beliep toen tussen de 3 en 4 milliard gulden. Thans is de positie van de ondernemers zeer moeilijk DAT de Birmese premier. Thakin Nu. gisteren de coöp. condensfabriek Fries land en een modelboerderij te Deersum bezocht en vandaag Philips te Eindhoven. DAT 19 tamboer- en pyperkorpsen. alle voortgekomen uit het C.J.M.V., op Pinkstermaandag in Schiedam een toog- dag houden. DAT B. cn W. van Vlissingen voorstel len voor vier zomermaanden een tank schip te huren om water uit Zeeuwsch- Vlaanderen aan te voeren, daar de capa citeit van het buizennet uit Beveland te klein is. DAT de wijk PijLsweert als eerste stadsdeel van Utrecht een spanning van 220—280 volt op het lichtnet kreeg i.p.v. 120—208 volt. DAT de abdij van Egmond dit jaar 1000 jaar bestaat en de monniken bezig zijn aan het bouwen van een nieuw klooster. DAT de Amerikaanse ambassadeur, S. Chapin en het hoofd van de E.C.A.- missie. Cl. Hunter, Zaterdag op uitnodi ging van B. en W. Maastricht zullen be zoeken. DAT gisteren de eerste spade in de grond is gestoken voor de werken ter ontwatering van de Lijmers (3250 bun der), die 's winters te nat en 's zomers te droog is. DAT de tentoonstelling De Koning- Stadhouder en zijn tijd (rijksmuseum te Amsterdam) één dag wordt verlengd, dus t.m. Dinsdag a.s. DAT voortaan naar verwanten in Is- ël niet maximaal f 2.000, maar f 10 000 mag worden overgemaakt. DAT tien landen zullen inzenden voor de baHkerstentoonstelling „De zilveren krakeling", van 14 t.m. 22 Juni in Gro ningen. DAT de herverkaveling van 450 ha grond, die de Duitsers gebruikten voor de uitbreiding van het vliegveld Volkel— Uden, is voltooid. DAT de Nat. coöp. zuivelverkoopcen- trale gisteren in Meppel een kaaspakhuis in gebruik nam. DAT op 2 Juni aan honderd cursisten van de stormschool te Roosendaal de groene baret ?al worden uitgereikt. DAT het kunststoffeninstituut T.N.O. te Delft in samenwerking met de fabri kanten monstercollecties van plastics voor middelbare scholen zal samenstellen. DAT de 18e nationale paardententoon- stelling te Den Bosch op 5 en 6 Septem ber wordt gehouden. DAT tegen de beide aannemers H. uit Beek en Geleen, die een zo ondeugdelijke steiger lieten bouwen, dat drie arbeiders er in Nieuwenhagen mee neerstortten en werden gewond, in Maastricht f 300 boete of 50 dagen hechtenis en drie maanden voorw. is geëist DAT K. SaftBus te Uitgeest (8 Juni), W. VosBoswinkel (24 -Mei) en D. J. WillemsenDerking (24 Mei), beiden te Hengelo, de diamanten echtparen zijn, die we vandaag kunnen vermelden. DAT de Amerikaanse parapsycholoog prof. dr J. B. Rhine Vrijdag in Utrecht en Zaterdag in Amsterdam zal spreken. DAT de Ned. bond van gepensionneer- den op 25 en 26 Mei zijn jaarvergadering in Arnhem houdt. DAT de prijzen van superfosfaat zijn vrijgelaten. DAT mr F. F. M. Stolwijk te A'dam en dr C. L. C. van Nieuwenhuizen Utrecht, mr F. J. van Thiel te Helmond en dr J. M. Planteijdt te Noordwijk zijn opgevolgd als lid van de Ziekenfondsraad DAT de Franse ambassadeur, de heer Garnier, op 9 Juni in> de Willem III-ka- zerne te Apeldoorn onderscheidingen uitreiken aan Nederlandse onderdanen, die tijdens het verzet aan Frankryk dien stel hebben bewezen. DAT de ministers Joekes en Schok king vanavond te 20.08 uur voor de radio zullen spreken over resp. de vredes- oorlogstaak van het Nederlandse Rode DAT drie A'damse personen, die jaren lang in de hoofdstad 'net beroep van tand arts hadden uitgeoefend, docth de Med. diploma's misten, in hoger beroep resp. tot f50. f175 en f300 boete werden ver oordeeld, een vierde geen straf werd op gelegd en een vijfe ontslagen werd van rechtsvervolging. DAT mgr Th. M. P. Bekkers, directeur van het Nationaal Bureau van de pau selijke natianale-actie, benoemd is tot ridder Ned. Leeuw. DAT de 52-j. N. L. Laheij uit Maas tricht. die als V-man in België ter dood werd veroordeeld, maar naar Nederland wist te vluchten, in Amsterdam voor on geveer dezelfde feiten tot 8 jaar werd veroordeeld, daar hij verminderd toere keningsvatbaar werd geacht. geworden. Het wettig gezag is overal geconsolideerd en er grote sociale onrust. De Indonesische regering heeft nog geen maatregelen genomen, waaruit een duidelijk inzicht kan worden verkregen in de algemene beginselen van haar economisch beleid, zo verklaart de Ne derlandse regering, vijf maanden na de soevereiniteitsoverdracht. De handelspolitieke samenwerking staat nog in de kinderschoenen, de K.PM. is in onderhandeling met de R I Shet resultaat dient te worden af gewacht. Nadat de RIS zo drastisch de munt eenheid had gedevalueerd, werd overleg gepleegd met de regering op ministerieel iveau. Bijzonderheden daarover vindt ien in bovenbedoeld boekje. Het hoger onderwijs is door de finan ciële maatregelen buiten veler bereik liggen. Het hoger onderwijs in Indonesië verkeert in een tijdperk ontwikkeling. Hierdoor zijn sommige fa culteiten nog niet aanwezig. Studenten hier te lande van allerlei landaard zijn getroffen door de monetaire maatregelen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken verleent dan hulp. De studenten in de indologie is mede gedeeld door de regering van de RIS, dat hun contract is opgezegd. Terugbeta- van voorgeschoten gelden behoeft plaats te vinden. De regering denkt, sommigen, aan een internationali sering van de indologische opleiding. Deze zou dan geschikt gemaakt moeten worden voor djenst in andere tropische landen. (On)veiligheid iligheid van personen is op vele plaatsen beslist onvoldoende. Overvallen vinden op abnormaal grote schaal plaats verwekken onrust en economische delen. Er werden sedert December 16 Ne derlandse burgers vermoord, waarvan alleen in Soerabaja 6. De buitenlandse consuls aldaar protes teerden bij de militaire gouverneur var Oost Java. Deze zegde «trenge maatrege len toe. De arrestaties na de coup van Azis droegen in hoge mate bij tot het gevoel onrust en onveiligheid, gelijk ook ns <le actie-Westerling was geschied. Ofschoon de behandeling niet tot klach ten aanleiding gaf. zijn nog niet alle ge arresteerden losgelaten, hoewel de rege ring via het Hoge Commissariaat daartoe alles in het werk stelde. Ned. ambtenaren Nadat oorspronkelijk een zekere was ontstaan bij de Nederlandse ambte naren. ten gevolge van de opvatting der regering, dat de R.I.S. gaarne compleet ambtenarencorps zou beschik ken en dat dit ook voor de ambtenaren het beste zou zijn, waarbij de Indone sische regering de nodige garanties afgeven, is een complex van factore oorzaak van geworden, dat de ambtena ren ernstig werden teleurgesteld. Uitvoe rige ministeriële conferenties werdei .hieraan gewijd. Een advies is in voor bereiding, waaruit zal blijken welke groe pen overbodig worden moeten afvloeien. Eveneens Is te verwachten een alge mene maatregel van bestuur, waarbij de toelagen (onderstanden) welke aan deze afvloeiende ambtenaren worden gegeven, zullen worden geregeld. Zeker is, dat voor de bestuursambte naren geen plaats meer is. Waarschijn lijk geldt dit ook voor de ambtenarei van de rechterlijke macht. Binnen eei jaar zullen deze groepen moeten af vloeien. De jongere ambtenaren zullen in de gelegenheid worden gesteld hun dienstverband om te zetten in een op kor te termijn, waardoor zij een uitkering ineens zullen kunnen krijgen, daarna ech ter geen aanspraken meer hebben. De Indonesische regering besloot voor haar rekening te nemen, de kosten van aankoop van deviezencertificaten ten be hoeve van verlofssalarissen, wachtgelden enz. Deze moeten in Nederlands worden uitgekeerd. Niettemin is stand der ambtenaren zeer ernstig ach teruitgegaan. mede ten gevolge van prijs stijgingen. De regering voegt aan deze mededelingen een kort woord voor de ambtenaren toe. Particuliere werknemers Voor de souvereiniteitsoverdracht heerste er onder particuliere werkne mers reeds ongerustheid over hun posi tie. De overdracht heeft in deze positie op zichzelf geen wijziging gebracht. Op de R.T.C. is deze positie niet besproken, omdat de Indonesische delegatie, we gens tijdnood, er geen studie van hac gemaakt. Hierover is schriftelijk teleur stelling uitgesproken, temeer, daar het gaat om een groep van 30 a 40 duizend personen. Alleen met betrekking tot de transfer van gelden voor sociciale doel einden werd overenstmming bereikt Op de erste conferentie van Unie ministers heeft de positie der particu liere werknemers wel een punt van be spreking uitgemaakt, doch uitsluitend in het beperkte verband der getroffen netaire maatregelen In een door de Commissie Arbeids voorwaarden Particuliere Werknemers uitgebracht rapport wordt gepleit de instelling van een voorlichtingsor ganen en het sluiten van een interna tionaal verdrag tussen de Unie-part ners. gebaseerd op de Geneefse conven tie betreffende migrerende arbeiders Beide landen moeten echter eerst deze herziene conventie hebben geratificeerd De regering stelt zich voor. zo spoedig mogelijk voorlopige voorzieningen te kunnen treffen. De ongerustheid der part. werknemers is na de souvereiniteitsoverdracht nog toegenomen. De Indonesische regering Naar Frankrijk i de In Parijs wappert vandaag er komende dagen het rood. wit en blauw. H.M. de Koningin vangt vandaag haar eerste officiële bezoek van regerend vorstin. Dat eerste bezoek geldt Frankryk. Dit schijnt ons toe een gelukkige keuze te zijn. In dagblad en tijdschrift is in deze dagen gewezen op de verhouding tussen Frankrijk en Nederland, zoals deze in de loop der eeuwen is geweest. Dat moest wel een onderling sterk variërend wisselend beeld worden. Er zijn tijden geweest, waarin Frank rijk Nederland heeft benauwd. Er waren ook tijden, waarin velen in ons land met rechtvaardige bezorgdheid de gedachten volgden, zoals ze uit Frankryk naar ons land overwaaiden. Maar op hoeveel goed valt daarnaast iet te wijzen. Wij denken aan hetgeen de Franse geest heeft voortgebracht aan schoons en aanvaardbaars. En zouden we ergeten. dat de Reformatie, zoals s in Nederland ingang vond, in Frankryk haar stempel kreeg, dat ook land en volk van zo grote be tekenis is geworden? Wij verheugen ons bfi dit bezoek, dit officiële bezoek, van H.M. de Koningin Haar Gemaal aan Frankrijk, zoals Frankrijk en het Franse volk zich ver heugen. Koningin en Prins een hartelijke n feestelijke ontvangst te bereiden. Veranderde geest Door Australië waait een andere geest. Dit wordt steeds duidelijker. Ir is een tijd geweest en het was juist de tijd. waarin Nederland te wor telen had met de problemen van de In- ionesische kwestie waarin ons land fan Australië uit aanvallen in de rug had e verduren. Na de offers, in de jongste vereldoorlog van Nederlandse zijde ook en gunste van Australië gebracht, moest dat dubbel smartelijk treffen. de geest is thans anders. Hoeveel tussen helaas bedorven. Soekarno heeft dezer dagen weer eens een ver klaring afgelegd. Hij verzekerde opnieuw dat Nieuw-Guinea bij Indonesië moet ko- r thans was voor Australië deze j van Soekarno genoeg om de Australische ambassadeur uit Djakarta terug te roepen. Dat geschiedde, zoals het heet, „voor onmiddellijk overleg". En uit Australië kwam reeds een mededeling uit id, dat men daar belang beeft bij wat in geheel Nieuw-Guinea (dus niet alleen in het Australische deel) gebeurt en gebeuren gaat. Australië beeft er belang bij. En naar dat belang bepaalt het blijkbaar zijn "punt. We hadden het niet anders cht. Maar het zou voor Indonesië >or Nederland wel nuttig zijn ge- indien Australië vroeger had be seft, hoe het er met zijn belang bijstond. Weinig buien, maat wel vochtig Ook met Pinksteren nog mooi weer? (Van onze weerkundige medewerker) Enkele onweersachtige storingen die gedurende het achter ons liggende week einde over en langs ons land trokken, luidden een periode in met vrij warm en zwoel weer met zomers karakter De warme lucht die Zondag ons land bin nendrong, deed in het grootste deel van ons land het kwik tot boven de 25 gr. C. stijgen. Twente, Eindhoven en Zuid-Limburg meldden 27 gr. C., De Bilt 26, evenals Ypenburg. Eelde bracht het met Leeuwarden tot 25 gr. C.. zodat Zondag tot heden de warmste dag van het jaar was. Inmiddels heeft een wat koelere lucht ons land overstroomd, maar de temperaturen zullen de eerstkomende dagen een voor de tijd van het jaar zo merse waarde houden. De kans op buien, plaatselijk met onweer, is tydelyk afge nomen, maar de lucht blijft nog zeer vochtig, vandaar het zwoele zomerse karakter van dit weertype. Vooral lang» de kust woei gisteren een frisse wind, zodat de temperatuur daar tussen de 15 en 17 gr. C. schommelde, tegen ruim 20 gr. C. in Twente en Limburg. Het ziet er naar uit, dat Mei deze laatste week nog goed wil maken. Dat zal ons zeer welkom zyn, daar ook de a.s. Pinksterdagen hier in vallen. Ook de boeren en tuinders zullen met dit weer zeer tevreden zijn. Meer bewolking Tot morgenavond venvacht De Bilt: Zwakke tot matige ,d uit uiteenlopende rich- tingen. Over het algemeen ?r bewolking dan van- g, met voornamelijk in de Zuidelijke helft van het land enkele verspreide re gen- of onweersbuien. Wei verandering in tempera- i 43420.39 Maan 11.14- heeft zich bereid verklaard, na te gaan, of in de meest schrijnende gevallen (ten gevolge van de getroffen monetaire maat regelen) de regering iets kan doen. Er zijn richtlijnen verstrekt door de werk geversorganisaties voor het treffen van voorlopige voorzieningen, in het bijzon der wat betreft het overmaken van gel den naar Nederland ten behoeve van gezinsdelegaties, spaargelden, pensioen- stortingen enz. Repatriëring De kosten van bijzondere voorzieningen ten bate van evacué's kwamen voorheen formeel ten laste van de Indonesische geldmiddelen; thans komen ze formeel en reëel ten laste van de Rijksbegroting. Bij de Staten-Generaal is (wordt) in gediend de ontwerp-wet Huisvesting ge- repatrieerden 1950, ten einde aan de gro te vraag naar huisvesting voor deze groep te kunnen voldoen. De vraag, of tevens sociale bijstand moet worden verleend, is aftaankelyk van de overgebleven middelen van bestaan der betrokkenen. Om alles zo goed (en goedkoop) moge- jk te doen verlopen, worden alle over heidsinstanties, die met de gerepatrieer- te maken hebben, gecoördineerd in „Coördinatie-commissie voor gerepa- trieerden" onder voorzl'.'.erschap van de .-gen. van het dep. voor Uniez&ken,

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1