OP 1 JUNI GAAT LEIDSE HERVORMDE GEMEENTE SYSTEEM DER WIJKGEMEENTEN TOEPASSEN Outillage van huidig kerkelijk apparaat laat alles te wensen over Huisvrouwen zagen film over prachtig werk Op 3 October geen historische, maar een reclame-optocht KUNST EN LETTEREN NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 17 MEI 1950 Te rug naar betere pastorale verzorging TWEE MAAL TWEE IS VIER f Het is nog niet eens zo'n klein groepje, dat deze keer die blauwe steen van ons bevolkt, k moet ze een beetje op elkaar stapelen, die broekemannekes, anders zouden ze de hele breedte van de Bree- straat nodig hebben. Kijk, d'r zijn er warempel nog een paar, die hun wandel stokje meegenomen hebben naar de Place de {'Execution/ En ééntje heeft zelfs voor déze gelegenheid nog z'n bra- vourgezicht aangetrokken. Bijlo! Straks zal dat wel anders zijn, vrienden! Dit stelletje bijna gepensionneerde hope des vaderlands zijn studenten fan huu stiel. Student non plus ultra, als U begrijpt wat ik zo gebrekkig zeg zo goed bedoel. Ambulante windbuilen. Schoffies in een herencostume. Zielige pseudo-dictatortjes-van-de-straat. Arme. tierige egocentrici. Schlemielige brokjes naïeve zelfgenoegzaamheid. Postpuber- teit-knulletjes. Wie in Leiden is niet trots op studenten? Is er één peueraar, die de Academie en zijn jeugdige bevolking willen missen? Kan iemand zich c goede stad voorstellen zonder de drukte en het beweeg der studenten, als zij over 't Rapenburg ter college gaan, door de stad flaneren en voor Minerva zitten7 Leiden zonder studenten is een krenten brood zonder krenten. Dat rijmt overi gens ook nog. Wij, Leidenaars, voelen ons allemaal zo'n'beetje academici, omdat we inge landen zijn van een universiteitsstad. En daarom zijn we tolerant, tegenover hen. Daarom plooit een lach om onze mond, als we getuige zijn van hun vreugd (Njord). Daarom verstomt onze stem, als wij deel hebben aan hun smart (Gerard Goudriaan). Daarom grijnzen we mee, als ze hun wondere protocol len naleven (Groentijd). Zakenman en doodgewone burger, zij allen houden van de student. Soms zonder dat ze het zelf weten. Laten we dit dus even goed, héél goed voorop stellen. Twee maal twee is vier. Maar Leiden en de Studen tengemeenschap zijn één. Waarom zou er onder deze bevolkings groep ook niet een vlieg zijn, die de zalf des apothekers stinkende zou kun nen maken? Ook hier schuilt, zo her en der, een appeltje, waarvan de gehele mand schade zou kunnen lijden, ware de rest van het fruit niet gaaf genoeg om haar immuniteit te bewaren. Welnu, dat dooie vliegje, die aangestoken appel, ziet ge, mijne vrienden, thans op de blauwe steen. Er is een heerschap bij, dat denkt de gehele straat gehuurd te hebben, wanneer hij er over wandelt. Hij gaat voor niemand opzij en veroor looft zich de vrijheid zelfs tegen dames onbeschoft op te botsen. Meneer meent dat hij student is. Er is weer een ander, die 's nachts als een balkende ezel buiten loopt en vindt, dat iedereen maar wakker moet worden, omdat hij ook niet slaapt. Er is een derde, die overtuigd is dat de hele stad eigenlijk tot de soos behoort, en zich derhalve buitengemeen exclusief gedraagt op trottoir, in tram en in café. Och, mijne vrienden, ge kent het type wel. Laat ilc hierover niet verder uit weiden. Misselijke mannekes, zijn het.lingen bijgestaai Poenige leeghoofdjes met een groot bordwijls in eon ander deel op hun buik: „Ik ben student!" Rancu nezaaiers tegen het studentendom (vrij naar Carmiggelt). Spettertjes op het schone schilderij der Leidse academische intelligentsia. War- en leeghoofden op universitaire grondslag. Would-be-ex- centrici van het Wittenonnen-convent. Slechte imitatie van flierefluiteriaanse uitbundigheid. Irritante lastpakken voor de Leidse gemeenschap. Dégoutante lo ten van een roemruchte stam. Scheert U thans weg van de blauwe steen, en wacht U voor een tweede maal! De kaak staat nog steeds naast het bordes van ons stadhuis. En•- die blauwe steen van ons zal ik straks door de maarte extra laten afschrobben. Toeneming van saamhorigheids- en ver antwoordelijkheidsbesef van de enkeling verwacht (Van een onzer redacteuren) ZOALS wij in ons blad van Zaterdag j.l. hebben gemeld, zal ln de Ned. Herv ormde Gemeente van Leiden op 1 Juni a.s. het „Reglement inzake indeling van Nederduits Hervormde Gemeente te Leiden in wükgemeenten" worden ingevoe YVy mochten ln verband hiermee een onderhoud hebben met ds D. J. Vossers, voi dtter van de Hervormde Kerkeraad, die ons In een uitvoerige uiteenzetting o. lit wel heel duidelijk voor ogen stelde, dat de Hervormde Gemeente voor grote eranderingen staat. En hy hoopte, dat deze zullen leiden tot grotere bloei en v. bouw van de „Volkskerk" in onze stad. het terrein van de Kerkeraad behoren de wijkgemeenten betreffen. De wijkkerkeraden vergaderen op ge regelde tijden, minstens zes maal per jaar, en het voornaamste punt is de pas torale zorg. C.K.C. 31 personen De vergaderingen van de volledige kerkeraad behoren dan vrijwel tot het verleden. Slechts één maal per jaar ko men alle predikanten, ouderlingen er diakenen bijeen om uit hun midden de centrale kerkeraadscommissie te kiezen. Deze behartigt de belangen van de cen trale gemeente en zorgt voor onderling contact" tussen de wijkgemeenten. Zij bestaat uit de predikant, één ouderling en één diaken van elke wijk, alsmede dé predikant voor het werk onder de studenten en die voor het bijzondere Kerkewerk, elk met één ouderling. Er komen negen wijkgemeenten, zo dat de centrale kerkeraadscommissie uit 31 personen zal bestaan. Een aanzien lijke vermindering op de tegenwoordige Kerkeraad dus. De grenzen der wijken worden waarschijnlijk binnenkort ge wijzigd. De twee predikanten met een bijzon dere opdracht krijgen een bijzondere kerkeraadscommissie om zich heen. die dezelfde taak heeft als de wijkkerkeraad. De centrale kerkeraadscommissie ver gadert in de regel iedere maand. Haar taak is: a de bepaling van -het getal, tijd en plaats van de kerkdiensten der ge meente en van de bediening der sacra menten; b. een aanbeveling voor benoe ming of beroeping ambtsdragers bij het kiescollege in te zenden, na overleg met de betrokken wijkkerkeraden of bijzon dere kerkeraadscommissie; c. de be krachtiging van de door de wijkkerke raden voorgestelde tuchtmaatregelen; d de zorg voor het bijbelonderricht bp de openbare scholen, welke zorg aan de commissie voor het godsdienstonderwijs kan worden gedelegeerd; e. het dragen van de mede-verantwoordelijkheid voor de arbeid van de predikanten op een ge wone predikantsplaats met een bijzon dere opdracht; f. de representatie van de centrale gemeente; g. de benoeming van hulppredikers, godsdienstonderwijzers en kerkelijke mede-arbeiders; h. de benoe ming van leden uit de centrale kerke raad en uit de stemgerechtigde lidmaten der gemeente in de centrale commissie voor de Zending, het jeugdwerk en het bijzondere kerkewerk; i. het goedkeu ren van de diaconale begroting en jaar rekening; j. het vaststellen -van de col lecten; k. het verrichten van werkzaam heden, die naar de reglementen van de Ned. Herv. Kerk behoren tot het terrein van de kerkeraad en de centrale ge meente -betreffen. Het groot moderamen van de kerke raadscommissie is belast met de uitvoe ring van de besluiten. Het mooiste zou natuurlyk zijn als elke wijkgemeente een eigen kerk bezat. Maar dit behoort voorlopig nog wel tot de In de oude steden staat Aan dit besluit is een lange geschiede nis voorafgegaan. De vorige zomer Jcwam een commissie uit de Kerkeraad, staande uit dertig personen, steeds op Zaterdagmiddag bijeen om het vraa te bestuderen en een reglement op te stellen. In November 1949 werd het glement aangenomen met slechts t' stemmen tegen. Toen ging hef ter goed keuring naar de Generale Synode ei deze is veertien dagen geleden bericht van approbatie binnengekomen. Leiden is straks niet de eerste ge meente waar het systeem der wijkge meenten wordt toegepast. Den Haag en Amsterdam-West gingen voor. Amster dam-Centrum, Utrecht en Arnhem heb ben het systeem van de buurtgemeei Deze rusten op hetzelfde principe, alleen zijn de verschillende eenheden grotei er zijn dan ook meer predikanten. Maar Leiden zal ook de laatste gemeente zijn. Wanneer de nieuwe Kerkorde vol gend jaar in werking treedt, zal iedei gemeente met meer dan twee predikants plaatsen tot indeling in wijkgemeenten moeten overgaan. Wij denken ook aan Alphen aan den Rijn en Katwijk aan De voornaamste reden tot invoering Is wel een betere pastorale verzor ging van de kerkelijke gemeenten. De oorzaken van de onkerkelijkheid zyn vele. De industrialisatie, de ver- niaterialisering van het leven, het ge jaagde tempo, de woningtoestanden en de „concurrentie" van secten en stromingen hebben onmiskenbaar tot de grotere onkerkelijkheid bijgedra gen, maar de hoofdoorzaak is toch de gebrekkige geestelijke zorg. De outillage van het kerkelijk appa raat in de stad Iaat alles te wensen over. De enkeling gaat op in de massa, Duizen den leden en tienduizenden doopleden zijn niet bekend. Je kunt jaren in een stad wonen zonder dat de Kerk naar je omkijkt. Bij de R.K. Kerk* doen zich dezelfde verschijnselen voor, maar parochiale stelsel heeft daar toch goed gewerkt. En ook uit de plaatsen, waar de Hervormde gemeente reeds in wijk gemeenten is ingedeeld, komen goede ge luiden. Traagheid Tot nog toe werd de Hervormde eente centraal bestuurd door een keraad, bestaande uit 82 personen. T' derde van dit aantal was nodig om wettige vergadering te hebben. De laat ste tijd werd het steeds moeilijkei vereiste getal te bereiken. Bover komt een vergadering van 82 me het tempo van de behandeling dei ken niet bepaald ten goede. Dit is heel aak gebleken. Uren is er gepraat over dingen, die in een kleinere kring wel- binnen een half uur hun beslag hadden gekregen. Men kwam niet of elijks meer toe aan zijn eigenlijke taak: „de zorg voor de kudde er de afzonderlijke schaapjes va kudde". Administratieve en organiSato- ngelegenheden eisten hele gaderingen. Decentralisatie Jet nieuwe reglement wil de gemeen- decentraliscren, in kleinere eenheden •delen. Het wil van de ene grote stads- meente een aantal „dorps"-gemeenten maken. Op 1 Juni krijgt iedere wijkge meente een zekere zelfstandigheid met eigen kerkeraad. Deze bestaat uit de predikant, zeven ouderlingen (o.w. het jeugdwerk) en drie diake- Sommigen vrezen schikte ouderlingen zal komen. Maar de ervaring leert, dat velen, die i een grote kerkeraad geen zittting •enscn te nemen, zich voor een kleine; ■el beschikbaar willen stellen. Ook r rordt elke predikant wel d< zij t dik- POENE: Een maand lang om 10 uur naar bed, subsidiair het schrijven van een verhandeling over „Hoe hoort het?" BALJUW. AVONDCURSUS KLEERMAKERS GESLOTEN Gisteravond werd in de Vakschool vooi meisjes aan het Rapenburg de avond cursus voor kleermakers seizoen 1949 '50 gesloten. Nadat de leraar, de «heer Verhage de vervaardigde werkstukken had besproken belichtte weth. J. C. van Schaik het nut van een dergelijke cur sus, die in <ie allereerste plaats beoogt de vakbekwaamheid op te voeren. de stad dan ken. In de toekomst zal echter ernstig naar gestreefd worden dat de ouderlingen en diakenen in de wijk wonen waar zij ook werken. Zo ook de predikant. Dit hangt natuurlijk af van de woongelegenheid. Elke ouder ling krijgt een huizenblok toegi Wijkkerkeraad Aan de wijkkerkeraden is het volgende toevertrouwd: a. toezicht op en steun aan de postorale bearbeiding van d« wijkgemeenten; b. toezicht op belijde nis en wandel van de leden der wijk gemeenten. het afgeven van attestaties, van doopbewijzen en getuigschriften als bedoeld in art. 40 van het Synodale re glement op het godsdienstonderwijs; c. de catechese, het afnemen van belij denis des geloofs en de bevestiging tot lidmaat; d. de zorg voor het jeugdwerk, waaronder de Zondagsschool, de kinder- kerk en de arbeid onder de jonge lidma ten, in overleg met de Jeugdraad; e. de diaconale zorg voor de bewoners van de wijken voor zover deze hem door de centrale diaconie is overgedragen; f. de zorg voor het werk der Zending in over leg met de centrale zendingscommissie: g. de arbeid onder hen. die buiten het kerkelijk leven staan, in overleg met de centrale commissie voor het bijzondere KerKftwerk; h. het verrichten van alle overige werkzaamheden, die naar de re glementen, der Ned. Hervormde Kerk tot Voorlopig dus zullen de wykgemeen- ten het groepsgewijze met enkele kerken moeten doen. Dit moet nog wel defini tief geregeld worden, maar waar schijnlijk wordt het zo: de wijken 2 (ds H. J. van Achterberg), 3 (ds J. de Wit) en 5 (ds P. Kloek) krijgen de Pie terskerk en het Morslokaai; de wijken 1 (vacant), G (vacant) en 9 (ds Vossers) de Hooglandse kerk cn de Oosterkerk, de wijken 4 (ds M. Ottevanger), 7 (vacant), 8 (ds P. W. Sprayt) de Marc- kerk en de Kooikapel. Het zal niet worden, dat b.v. ds Sprayt nooit m in de Pieterskerk zal preken, maar zullen de predikanten vaker in de hun toegewezen wjjkkerken optreden, thans dc H. Doop en het H. Avondmaal bedienen en hun lidmaten bevestigen. Op de ter kerke gaande gemeente wordt vanzelfsprekend geen dwang uit geoefend. Men kan gaan naar de predi kant van zijn keuze. Zo lang elke wijk gemeente nog geen eigen kerk heeft, zullen de wijkgebouwen de centra zijn. Hier zal de wijkkerkeraad vergaderen, vinden de spreekuren voor doopaangifte enz. plaats, zullen gemeente-avonden worden belegd Er mag verwacht worden, dat het saamhorigheidsbesef in de wijkgemeen ten zal toenemen en dat de Hervormder elkaar beter zullen leren kennen en hel pen. In de toekomst zal de verantwoor delijkheid ook tezamen gedragen moeten worden. Financiën Wat de financiële zaak betreft, deze blijft in handen van de gemeente-com missie, maar in iedere wijkgemeente komt toch een financiële commissie, die tot taak heeft: a. de gemeente-commis sie bij te staan bij verkrijging van gel den; b. haar voor te lichten over de be hoeften der wijkgemeente; c. het bevor deren van de offervaardigheid voor nieuwe predikantsplaatsen en kerkge bouwen. In wording Indien de stad zich uitbreidt (Haag- wegkwartier bijv.) kan deze uitbreiding rjjp gemaakt worden voor het vormen van een nieuwe wijikgemeente. Er wordt dan een voorlopige wijkkerkeraad be noemd, die onder voorzitterschap van een predikant zijn werk daar verricht Sprekende naam Op 1 Juni wordt, zoals reeds gezegd, het nieuwe systeem ingevoerd, maar het zal wel September of October worden, voordat de nieuwe regeling eerst goed (Aduertentt over GLANS gesproken: gaat werken. Vóór 1 Juni zullen de ouderlingen en diakenen moeten beslis- ïn welke wijkkerkeraad ze zitting :n, óf in die van de wijk waarin :n óf in die wijk waarin ze tot nog toe werkten. Dan kan een overzicht orden verkregen van het aantal vaca tures in elke wijkkerkeraad. Zo mogelyk wordt nog de volgende maand een vergadering van het kies- ollegc gehouden, waarin ambtsdrager: oor de open plaatsen zullen worden ge- lozen. Er moeten nog 28 ouderlingen er 1 diaken by komen. Voorlopig gebeurt deze verkiezing nog door het kiescollege. Is de Nieuwe Kerkorde ingevoerd, dan uilen de leden van iedere wjjkgemcente hun eigen ouderlingen en diaken ki< Als de kerkeraden aangevuld of bijna aangevuld zyn, heeft de grote vergade ring plaats waarin de centrale kerke raadscommissie wordt gekozen. Hopelijk vóór September, aldus ds Vossers. De wijkgemeenten zullen ieder een duidelijke en sprekende naam krijgen. Sommige wijken hebben er al een, zo- Staalwijk, Levendaal, Pniël. In iedere wijkgemeente is dus één jeugd- ouderling en de negen tezamen zullen de kern van de toekomstige jeugdraad vor- Aan het slot van het onderhoud zei ds Vossers nog, dat het in gemeenten, vaarin de indeling in wijkgemeenten •eeds tot stand is gekomen, goed gaat. Wij hopen, dat de Leidse Hervormde Gemeente na verloop van tijd met grote dankbaarheid tegenover God zal mogen gewagen van de gewichtige stap, die zy per 1 Juni hoopt te nemen. „Hel vierde Prinsenkind" De stichtlng ,?Het vierde Prinsenkind' Vertoonde gisteravond in ..Het Gulden Vlies" voor de Leidse afdeling var J~ Ned. Ver. van Huisvrouwen een propa gandafilm ten bate van het werk van de stichting. De film werd ingeleid en toegelicht door mej. J. G. den Older, die de aanwezigen (het waren er deze keer niet zo veel als anders) vertelde van „de kinderen van ons volk" zij, wier vaders tengevolge van de risico's van de oorlog het leven verloren of die de bitterheid van de oorlog aan eigen lichaam ondervonden en nog steeds on dervinden. Zij vertelde van het ontstaan de stichting, van de financiële moei lijkheden en van 't kampwerk, dat de we- 'e invaliden een mooie vacantie beoogt te geven. Al zorgt de overheid (overigens maar ;er schamel) voor de directe levensbe hoeften. duizenden moeders verlangen hun kind. juist hun kind ook wat lieve en prettige jeugdherinneringen ee te geven. Na de pauze vertoonde de heer H. Kleibrink, die ook de stichtings-film draaide, zijn in Leiden reeds beroemd geworden NIWIN-brief. die ook deze keer veel succes had. Mevr. C. Hageman— Verhagen, die als vice-presidente mevr. de kathedraal (Leiden heeft het grote Groen verving, dankte de spreekster en' voorrecht er twee te hebben) in het de filmoperateur hartelijk voor het ge- centrum en de nieuwe centra hebben bodene. geen kerk. GEMEENTE LEIDEN Officiële Publicaties INZAMELING HUISVUIL Op Hemelvaartsdag zal geen huisvuil worden ingezameld. Men gelieve op die dag geen emmers aan de openbare weg te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die per celen, welke gewoonlijk op Donder dag worden bediend, zal nu plaats vin den op Maandag 22 Mei e.k. De Directeur Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdlenst. Slechthorenden hielden laatste bijeenkomst De afdeling Leiden van de Vereniging tot bevordering der belangen van slecht horenden. hield haar laatste bijeenkomst van dit seizoen. De heer E. Timan liet de talrijke aanwezigen een serie filmpjes zien. o.a. over Artis te Amsterdam, over het Elisabethhofje te Leiden en over Oud- Poelgeest te Oegstgeest. in welke film dertig „echte" Indianen optradeij. Tot slot vertoonde hij een documentaire film water, waarmee hij eens een eerste prijs heeft gewonnen. De voorzitter, mr R. Royen, dankte de heer Timan nar alle aanwezigen. Twee lustrumtentoonstel lingen in Lakenhal In het Stedelijk museum „De Laken hal" zullen ter gelegenheid van de a.s. viering van het 375-jarig bestaan van de Leidse universiteit twee tentoonstel lingen worden gehouden. Gedurende Juni zal in de daartoe bij na geheel ontruimde benedenverdieping een grote tentoonstelling worden inge richt van kunstbezit van oud-alumni der universiteit. Ruim zestig verzamelaars hebben op de meest bereidwillige^ wijze een keur van oude en moderne schilde rijen. alsmede tekeningen, zilver, cera miek en andere kunstzaken voor deze gelegenheid afgestaan. De tweede tentoonstelling, die korter duurt, is gewijd aan de geschiedenis van het Leids studentencorps en grotendeels gebaseerd op het binnenkort verschij nend boek, dat deze stof behandelt. Een dokter nodig? De medische dienst wordt morgen (He melvaartsdag) waargenomen door de dok ters D. C. den Haan, Hartman, Kort- mann, Simons en Verbrugge. Welke apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Woensdag 17 Mei 18 uur tot Zaterdag 20 Mei 8 uur waargenomen door apo theek Boekwijt. Breedstraat 74, tel. 20552 de Haven-apotheek, Haven 18, tele foon 20085. De financiën zijn niet rooskleurig NIEUWE PROGRAMMAPUNTEN postduivenvlucht en vliegerwedstrijd Op de gisteravond in de Turk gehou den Mei-vergadering van de 3-October- ereniging heeft de voorzitter, de heer V. van der Laan, bU zyn ontvouwii an het feestprogramma voor dit jaar meegedeeld, dat de middagoptocht geen historisch, maar een reclamckarakter zal dragen. Grote bedrijven in ons land zul len worden aangeschreven en natuurlijk ook een dringend beroep op het plaatselijke bedrijfsleven worden gedaan. Dit besluit heeft een achtergrond, wel deze, dat de historische optochten veel geld vragen. Nu is dat op zichzelf zo erg, maar als men de penning ter, de heer C. J. van Spall, hoort meedelen, dat de exploitatie-rekening 1949 een tekort van niet minder dan 3568 te zien geeft, dan begrijpt dat de 3-October-vereniging er streeft ook eens een goedkoop jaar te hebben. Men hoeft echter niet te vr dat de historjsche optocht naar de wereld der onmogelijkheden is gedirigeerd. Er gingen stemmen op. dat een i clame-optocht niet aantrekkelijk zou zi. oorzitter herinnerde er echter as n 1925 ook een dergelijke optocht gehouden en dat deze een groot succ werd; de ouderen spreken er tenminste nog met lof over. Men zal er wel op dringen de wagens zo mooi mogelijk te Droevig ongeval te Aardam Man van 28 jaar door electrische stroom gedood Vannacht omstreeks half één is de 28- jarige J. A.-J. Stigter uit Aarlanderveen, werkzaam bij de melkfabriek „De Pro ducent" te Aardam, op even tragische als naspeurlijke wijze om het leven ge komen. Toen hij het rolluik van de zgn. melkontvangst wilde sluiten, greep hij daarboven lopende electrische draad, waarop toch slechts een spanning stond 220 volt. Hij schreeuwde om hulp de chauffeur van de laatste melk wagen, die nog op het terrein aanwezig was. slaagde er in, Stigter los te trek ken. De dood moet spoedig zijn ingetre den. Dokter Quartel heeft nog gedurende half uur getracht, de levensgeesten e wekken, maar het mocht niet meer ba ten., Het is tot nog toe onverklaarbaar, de fout in de leiding gezocht moet worden. Het stoffélijk overschot van het slachtoffer was vanmorgen nog niet door de justitie vrijgegeven. Diaconessen behaalden A-diploma In het Diaconessenhuis te Leiden zün geslaagd voor het verpleegsters-diplo ma A de zusters: G. Roest uit Warmond, K. Dijkstra uit Sassenheim, K. Clow- ting uit Brussel, N. v. d. Heuvel uit Ooltgensplaat, M. Blokhooi uit Den Haag en W. van Oudenalle uit Noorden. In het gemeente-ziekenhuis te Schie dam is geslaagd voor het A-diploma mej. J. C. Broeken uit Leiden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Judith dr v. J. H. van Leeuwen en A. van Velzen; Carine dr A. de Beer en C. A. Valk; Leonardus zn v. L. L. van Tol en J. J. Vinke- tein; Karei H. P. Th. zn v. P. Lindaard n C. G. Zeestraten; Jennetje dr v. C. Souwer en N. Nagtegaal; Klazina dr v. W. Moens en M. van Zijverden; Martinus 1 v. H. Smit en J. Bodrij. OVERLEDEN: C. W. M. C. de Gunst. •ouw, 48 jr; J. Montenberg. wednr. 83 jr; R. Bronsgeest, huisvr. van A. Moo- 68 jr; R. Bollegraaf, wed. van A. Blaauw, 78 jr. GEHUWD: S. H. Gouw, jm. en K. U. Yap, jd. maken. Als Rijnsburg bijv. vertegen, woordigd is, zal er een bewonderen» waardige bloemenwagen te voorschyj kunnen komen. Het verlies op de exploitatie-rekenin( is hoofdzakelijk te wijten aan de belas tingen, die ongekend hoog zijn. In 1949 moest de vereniging maar liefst 79» voor ryk cn gemeente neerleggen. Er ii reeds een commissie gevormd het gemeentebestuur besprekingen hier over te voeren; het gaat zo niet langer, vindt men. Zouden deze besprekingen geen resultaat opleveren, dan z< tot sterke versobering moeten overgaan En dit komt deze nationaai-vermaards feestdag, die alleen maar in hoge dient te worden gehouden, niet ten goede De heer Van der Laan zag echter in den besprekingen wel een lichtpuntje. Hel bestuur heeft gemeend de contributie niet te moeten verhogen; deze biyft dui 1,50. Het programma voor de feestdagei luidt: 1 October: wijdingsdienst „Ej Animo" in de Pieterskerk; 2 October fakkeloptocht (graag meer vlaggen en lanjpionnen)3 October: reveille, koraal- muziek, uitdeling haring en wittebrood postduivenvlucht, vliegerwedstrijd vooi de jeugd, militaire mars. dienst Pieterskerk, tentoonstelling „Lakenhal' springen van de fontein, reclame-optocht; cabaretavond in de Schouwburg, kermit, vuurwerk. In de kascommissie werden gekozen d« heren J. P. Zwanenburg, A. B. Breebaar en C. J. de Jong. In het' bestuur de heren H. de Wilde en J. Brouwer. De heer M de Marcas werd herkozen. De heer E. W Wichers Rollandet bracht zijn uitvoeri| jaarverslag uit, waarvoor de vergaderinj hem een hartelijk applaus gaf. De heei Van Spall mocht ook een applausje ont vangen voor zijn goed beheer. Tevreden toonde men zich over de viering 1949 En de voorzitter sprak de hoop uit. da ook dit jaar alles naar wens zal gaan. Het bestuur van de 3-Ocfober-veren ging is al verscheidene malen gevraag* of de feestelijkheden op het Schutters veld door de spoorwegwerken geen ge vaar lopen. Men heeft zich hierop in ver binding gesteld met B. en W. en dit col- lege heeft verklaard, dat de uitvoerini van de plannen voor het Schuttersvel! nog wel enkele jaren op zich zal laten wachten. De feesten hier zullen dus lopig gewoon voortgang kunnen vinden Bij de rondvraag werd nog aangedron gen, pogingen in het werk te stellen on betere deelneming aan de repetitie de koraalmuziek te verkrijgen. Dl dit programmapunt deelnemend; koren zullen tijdig bericht omtrent di tijden der repetities ontvangen. De heer J. Sinteur bij Beuth in het zilver Vandaag is het 25 jaar geleden, dal de heer J. Sinteur in dienst trad bij dl N.V. v.h. R. M. Beuth en Zonen. Ter ge legenheid hiervan vond hedenochtend hartelijke huldiging plaats. Nadat de jubilaris met zyn echtgenote per auto van huis waren gehaald, werden zij- ont-1 vangen ln de directiekamer, waar z\ werden toegesproken door de directeur n een van grote waardering getui gende toespraak hulde bracht aan do jubilaris, hem prijzende voor het grot! plichtsbesef en de betoonde toewijdin; ijver. Namens de directie bood spre aan de jubilaris een enveloppe mefc inhoud aan. terwijl mevrouw Sinteui werd vereerd met een fraaie bloemen- ruiker. Namens de Ned. Mij voor Nijver heid en Handel werd de jubilaris he vererend getuigschrift, vergezeld van da zilveren draagpenning. overhandigd. Ver volgens werd in een der fabriekslokalen in aanwezigheid van het voltallig perso neel, de jubilaris toegesproken door da voorzitter van het jubileumfonds, die de jubilaris geluk wenste met zijn zilverer jubileum. Verschillende fraaie geschen ken werden aangeboden. Nadat de heel Sinteur in enige welgekozen bewoordin gen hartelijk dank had gebracht voor d< hem bewezen hulde, werd hem verdei de gelegenheid gegeven, de dag i selijke kring door te brengen. Sfeer in 't gezin? De Nieuwe Leidsche" er in! Jan de Man kreeg eerste culturele kaart De jonge Rotterdamse pianist Jan de Man kreeg gisteren op het departement voor O. K. en W. ui handen van de Staastsecretaris mr J. M. L. Th. Cals dc eerste kaart voor culturele doeleinden. Jan de Man studeert thans aan het Kon. Conservatorium voor de Prix d'Excel- lence. Het symbolische feit van de uit reiking der eerste kaart geschiedde ge lijktijdig in de vijf landen Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk en Enge land die zich bij art. 3 van het Ver drag van Brussel verbonden om hun on derlinge betrekkingen op cultureel ge bied uit te breiden. De kaart voor cul turele doeleinden wordt uitgereikt aan kunsenaars, wetenschapsmensen en stu denten om het maken van studiereizen en het verblijven in het buitenland te vergemakkelijken. De houders van deze kaarten krijgen tal van faciliteiten bij het bezoeken van musea, tentoonstellin gen, voorstellingen, bibliotheken en con servatoria voor het bijwonen van les sen op de conservatoria. Aanvragen moe ten geschieden bij de afd. Buitenlandse Betrekkingen van het dep. voor O. K. en W. De kaart is geldig voor een jaar en in principe is afgesproken, dat Neder land dit jaar ten hoogste 200 kaarten uitreikt. Men verwacht echter dat men dit jaar in ons land de 100 kaarten niet te boven zal gaan. Overleg is gaande met de tied. Bank inzake de deviezentoewij- zing. Simon Goldberg en Perry Hart Concert voor het L.A.K. De violisten Simon Goldberg en Perry Hart voerden, met medewerking van een orkest van Leidse studenten, gisteren een echt klassiek programma uit. dat samen gesteld was uit werken van Bach, Haydn en Hindemith. De „Kanonische Variatio- nen" van Hindemith zijn natuurlijk niet klassiek te noemen. Hindemith heeft ech ter een componeertechniek, die sedert Bach in onbruik is geraakt, in ere her steld. Daarom was het heel goed moge lijk. dit stuk op de beide werken van Bach te laten volgen. Wij hebben reeds enkele malen over de prachtige Bachvertolkingen van Gold berg geschreven. Zijn vertolking van het concert in E was in elk opzicht superieui wat het tweede en derde deel betreft Het eerste deel klonk ons te vergeeste lijkt. Het sublieme middendeel is van bovenaardse schoonheid en hier wis Goldberg de juiste toon te treffen. He laatste deel is een ontzaglijk vitaal stuk dat door Goldberg met grote rust, beheerste energie en echt menselijke centen werd gespeeld. Een verrassing was het optreden de violiste Perry Hart, die met Goldbei het dubbelconcert van Bach speelde. Di ze violiste speelt prachtig, anders da Goldberg, maar toch zó, dat een eenhei bereikt werd. Zelden hoort men z blieme vertolking van dit concert. Hi was een verrukking. Het orkest, dat versterkt was met enk: le leden van het Residentie orkest, mus ceerde zeer stijlvol en levendig. Het een prachtige avond. Hcnnie Schout* Holland Festival kreeg reeds 6000 aanvragen uit buitenland In de diverse steden waar uitvoering* in het kader van het Holland Festiv; zullen worden gegeven, zijn er in het g( heel 18 zalen beschikbaar- Deze bied* plaats aan 100.000 bezoekers. Sedert hi begin van de schriftelijke plaatsrese vering nu een week geleden er reeds 25 000 plaatsen aangevraag waarvan 6 000 uit het buitenland (hooft zakelijk Amerika en Engeland'). Amste dam en Den Haag zullen tijdens de fest valdagen op bescheiden ijze zijn vi Vele manifestaties van het Holland Fe tival zullen door de buitenlandse radi! omroepen orden uitgezonden. UITSLAG PRIJSVRAAG NED. TONEELSTUKKEN Op een oproep /an het initiatiefcomi „Vrienden van de Ned. toneelschrij kunst" zonden 138 auteurs 159 nog gespeelde Ned. toneelstukken in. beste twee inzendingen waren „Koning! en Priesters" van Hanno van Wagei voorde en „Zelfportret" van Ary d< Hertog Bij de toneeldirecties zal h comité de aandacht op de uitgekozi werken vestigen. Voorts zal met h departement contact worden opgenom! voor de eventuele oprichting van e! permanent en centraal dramaturgist bureau.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2