Jlicuwc Cciitórl)f GTjmraiU DE AFGEVAARDIGDE BIJ VER. NATIES NEEMT ONTSLAG Een geestelijke mist omnevelt zijn land Franse soldaten werden in het Zeeuwse Kapelle geëerd Benzineprijs in wordt f3.52 onze omgeving per 10 liter R.I.S. slikt dreigement weer in Wist U WOENSDAG 17 MEI 1950 BUREAUX: iiogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: TeL 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58938. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; t 0.35 per week. AD VERTEN TIEN: i 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8122 HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIE MER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^Staatvasttcfe Is gfirtteoen tngn bert ia tegbeospott" Op 3 October e Reclame-optocht „Tito-isme" in Tsjechoslowakije In de stroom van berichten, dagelijks aan ons oog voorbij glijdende, is er één, hetwelk de bijzondere aandacht verdient. Op verrassende wijze wordt ons onthuld, hoe de toestand is in één der landen achter het „IJzeren Gordijn", waarbij het kenmerkende is, dat een Tsjechoslowaak het gordijn even optrekt. „Willekeurige arrestaties, totale isolering, syste matische verdraaiing van nieuws, onbeschaamde politiemethoden. ingewikkelde procedé's van wederzijdse spionnage, kortom... een gees telijke mist" een fraai beeld van 't huidige regiem in Tsjechoslowakije. Geen wonder, dat de Tsjechoslowaakse permanente afgevaargdigde bij de Ver. Naties, dr Vladimir Houdek, zijn functie heeft neergelegd als protest tegen de politiek der Heren van Praag. Deze Tsjechoslowaak, die er blijkbaar meer dan genoeg van heeft, verklaarde, dat zijn land onder de tegenwoordige re gering niet langer een onafhankelijke staat is. Volgens berichten uit Lake Suc cess, moest Dr. Houdek vandaag naar Praag vertrekken, want hij was door zijn regering teruggeroepen. Vooruitlopend Station Den Bosch op bord vol knoppen Leiden krijgt in het nieuwe station eenzelfde automatische bediening Het station Den Bosch wordt, ver moedelijk nog voor 1 Juli a.suitgerust met een volkomen automatische bedie ning van lichtseinen en wissels. Het gehele station wordt in het sein huis voorgesteld op een tableau vol knoppen. Wil men nu bijvoorbeeld een trein het station doen passeren of bin nenrijden, dan drukt men op de knop by het punt waarop de trein binnenkom', en op die, waarop de trein zal uitrijden (of stoppen). Van zelf regelen zich dan alle wissels en worden alle seinbeelden aangegeven. Vergissingen zijn uitgeslo ten. Elk bezet spoor blijft automatisch beveiligd. Het tableau kan zelfs van te voren ingesteld worden op zo'n wijze, dat wanneer een bepaalde „wisselstraat" met een trein bezet is, automatisch een tweede „wisselstraat" of zelfs een derde wordt ingeschakeld met hetzelfde begin- en eindpunt. Zelfs de controle zal automatisch zijn. De ap paratuur is zeer ingewikkeld; er zijn 20.000 contacten en 200 000 meter draad voor gebruikt! In het algemeen zullen alle grote sta tions van deze bevestiging worden voor zien, maar in het tienjarenplan, dat de N S. afwerken, komen na Den Bosch eerst aan de beurt Arnhem, Leiden, Eindhoven, Enschede, Zutphen en Zwolle In het plan is ook opgenomen, zoals men weet. het plaatsen van lichtseinen in plaats van seinarmen. Behalve het tra ject Utrecht—Driebergen is thans ook DriebergenMaarn/Maarsbergen gemo derniseerd. alsook TilburgGilze Rijen Volgende etappe is het baanvak Utrecht Blauwkapel. Toeristen krijgen 440 fr. voor Zwitserland Aanvragen indienen voor 27 Mei Aanvragen voor Zwitserse deviezen voor toeristische reizen moeten uiterlijk 27 Mei worden ingediend. Voor reizen die in Juni. Juli. Augustus of September beginnen, kunnen personen van 14 jaar af hoogstens Zwfrs 440 (f382.80) krij gen, waarvan per dag over hoogstens 40 francs mag worden beschikt. Kinderen beneden de 14 jaar krijgen de helft. De toewijzing zal door loting geschieden, maar het maakt geen verschil of men veel of weinig aanvraagt. Een beperkt bedrag is beschikbaar voor groepsreizen van enkele organisaties. De toewijzing aan de deelnemers hiervan geschied» ronder loting. Communistisch opstootje in Zaandam Leider van raadsfractie en anderen gearresteerd Ongeveer honderd communisten heb ben gisteravond in Zaandam een ver boden optocht en een betoging gehouden. De politie sommeerde de groep enige malen uiteen te gaan en toen zij daaraan geen gehoor gaf, werden de belhamels de voorzitter van de raadsfractie G. Maa; en tien anderen, gearresteerd. op de beschuldigingen, die, naar hij wacht, te Praag tegen hem zullen worden uitgebracht, ontkende hij, ooit „een agent van de Westelijke mogendheden te zijn geweest". Op een persconferentie gaf hij te ken- dat hij aan Stalin en Truman telegram heeft gestuurd. In het telegram Stalin, doet Dr Houdek een beroep op de maarschalk „niet als vertegenw diger van Tsjechoslowakije. doch als burger van deze wereld". Terdege thuis in de leer van Lenin, toont hij aan de Sowjet-Unie niet moet proberen de toestanden in het eigen land als voorbeeld op te leggen aan andere communistische staten. De satelliet-landen *kunnen, vol gens hem, niet gedwongen worden alles te nemen, hetgeen voor Sowjet-Rus- land geschikt kan zijn. In het telegram aan Truman herhaalt Dr Houdek het grootste gedeelte van zijn ontslagaanvrage, doch voegt er aan toe, dat de jongste behandeling van Ameri kaanse diplomaten te Praag tot zijn ont slag heeft geleid. Onze vraag: Heeft het „Tito-isme" van Joegoslavië ook in Tsjechoslowakije krachtiger wortel geschoten? GROOT EN KLEIN Oud en jong. arm en rijk helpen mee om de nood op Ambon te ver lichten. Tot en met' vanmorgen ont vingen wij van: H G.-Th. f 25.—, Dames S. f 22,50, W. E. D. en L. V. f 12.50, Dames de G.. N.N. 'beide f 11.—, J- W., De Z., A. D P Th. F. C. N., v d. L., fam. V. S., W. V. T., alle f 10; H. H. M., A. H. P., beide f 6.A. S. d. V.-Q„ H. Th. H„ W. J. V. B. B. en Th. M. B. B.. P. M., W. E. R en T. R., S. G. S., A. G. W., J F. J. H., A. J. B.. N. N., A. G., J. J- W, alle f 5-; N. C. O. en E. J. P. y. w f 4.A. C. R., A. B., E. F., alle f3—- J. E. Q-, E C. W., J. H„ M. v. d. E., S. P. H. v. d. B.. J. M. R., G. J. B., A van der K„ S. J.. C. M. L. de H., G. A. N. de H„ A. H„ C v. H.. Mevr. S N. N.. J.. M.. me]. E. S. B., H. P., J. de J-. M. V.. G. M., Prof. Dr J. de Z alle f 2.50; K. v. K., K.. M„ B méj. v. B., alle f 2.-; X. U.f 150; A. W S Cv. T., A. d. V., F. J. H., J. F. H.'i.,'h. B. B.. Z. S. H.. mej L. me] E A.. K., wed. B.. wed. R.. T., V. A... J. C. W. B., A. H. L., J. de B.. C. R- R. E.' S.. alle f 1—: L. J. J.-M fam. H. f 3v. d. Z. f 3.50, H. f 150. Totaal, inclusief de vorige verant woordingen f 1706,65. Alle gevers en geefsters hartelijk dank. Koning Leopold wijzigt standpunt GEEN BEZWAAR MEER TEGEN C.V.P.-KABINET In een boodschap aan de leiders van d Katholieke C.V.P. heeft Koning Leopold te kennen gegeven dat hij, ingeval van van een Katholieke overwinning bij de naderende algemene verkiezingen niet tegen de vorming van een regering zou zijn, die alleen uit Katholieken bestaat. Tot dusver was de Koning g^en voor stander van zulk een regering, vrezende, dat hij als de Koning van één partij zou worden beschouwd. In zijn boodschap aan de C.V.P. neemt hij het standpunt zich niet langer gebonden te achten door zijn vroeger afgelegde verklaring. Deze luidde, dat hij zijn prerogatieven tijdelijk aan zijn 19-jarige zoon Prins Boudewijn zal overdragen, als het parlement hem op de troon zou terugbrengen. Voorzitter Joegoslavisch volksfront doodgemarteld? Joegoslavië heeft bij Tsjechoslowakije geprotesteerd tegen de „onmenselijke behandeling" van Dimitrije Dimitrijevic, voorzitter van het Joegoslavische volks front in Tsjechoslowakije, die in een ge vangenis na „afmartelingen volgens gestapomethode" zou zijn gestorven. Waarvoor Trygve Lie in Moskou is Voor de 26e maal heeft Rusland eer commissie van de V. N. uit protest tegen de aanwezigheid van de Chinees natio nalistische afgevaardigde verlaten. He betreft nu de economische Russisch protest tegen Frankrijk Rusland heeft de Franse regering ervan beschuldigd, dat zy Sow jet-burgers in Frankrijk en de Franse zones von Duits land en Oostenrijk verhindert te repa triëren en dat zij tracht Russen te recu- teren voor het vreemdelingenlegioen in Indochina. Hemelvaart In de aangrijpend simpele beschijving an de hemelvaart, zoals wij deze in de Bijbel terugvinden, staat als kern deze „En als Hij dit gezegd had. werd Hij opgenomen, daar zij het zagen". „En als Hij flit gezegd had". Daarmee het tijdstip wan de hemelvaart aange geven. De hemelvaart volgt op en sluit geheel aan bij het gesproken woord. Beide horen bij elkaar en er is hier geen conflict of verrassende wending in de loop der gebeurtenissen. De hemel vaart i woord. Daarnaast dat andere woord van twee tussen welke de hemelvaart is f* ■4 Honderd kransen gelegd Parachutisten kregen de Bronzen Leeuw aan het vaandel (Van een onzer verslaggevers) De 75 Franse parachutisten die gisteren, zoals wij reeds in een deel van onze edities meldden, op het vliegveld Woensdrecht sprongen stonden 's middags geschaard rondom het monument op de begraafplaats in Ka pelle, waar hun kameraden begraven liggen. Er rusten 234 Fransen, die in verschillende delen van ons land, maar vooral op Zuid-Beveland zijn gesneuveld. Juist 10 jaar geleden, op 16 Mei 1940, boden de Fransen er tegenstand tegen de Duitsers. Bij ieder huis hingen de vlaggen half- „Als je zo'n tweehonderd keer gespron- stok. Vierhonderd genodigden nel- Nadat de Franse parachutisten op Woensdrecht waren geland, werd gisteren op de Franse begraafplaats te Kapelle een oorlogsmonument ingewijd. De vertegenwoordiger van H.M. de Koningin, vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen hecht, vóór het onthulde monument de versierselen, behorende bij de Bronzen Leeuw, aan het vaandel van het tweede én derde regiment Chasseurs Parachutistes. VIJF PRIJSZONES. INGESTELD Lelds Crt. Naar de N i verneemt zal de pry's van de benzine aan de pomp in het grootste deel van Zuidholland met ingang van Vrijdag worden verhoogd van ƒ2.80 per 10 liter tot 3.52. Tot dusver gold voor het gehele land een en dezelfde benzineprijs (thans 28 ct per liter). Dit systeem wordt met ingang van Vrijdag echter verlaten. Ons land wordt dan naar het voorbeeld van o.a. België, verdeeld in een aantal prijszones. Voor Nederland is dat aantal vastgesteld op vijf. De benzineprijs in deze zones ligt ho ger naarmate de transportkosten van de aanvoerhavens (Rotterdam en Amster dam) naar de pompen stijgen. Hoe ver- len het land inkomt, hoe hoger dus de prijzen worden. In prijszone 1 bedraagt de prijs van de benzine straks ƒ3.51 per 10 liter, in 2 ƒ3.52, in zone 3 ƒ3.53, in zone 4 ƒ3.54 en in zone 5 ƒ3.55. Rotterdam en Amsterdam met hun on middellijke omgeving vallen in prijszone 1. Bijna geheel Zuidholland ligt in zone 2, met uitzondering dus van Rotterdam (zone 1) en van enige Zuidhollandse eilanden, die in een hogere De verhoging van de benzineprijs ls niet alleen een gevolg van de verhoging het bijzonder invoerrecht, maar enige recente verhogingen va: wereldmarktprijs. Konden de benzinemaatschappijen op 5 April nog overgaan tot een verlaging de literprijs van 28^ tot 28 ct, dien is de wereldmarktprijs reeds enige keren gestegen. Deze verhogingen zijn thans eveneens in de nieuwe prijzen opgenomen. vallen. BRITS VERZET TEGEN LOONSTOP In Engelse arbeiderskringen is opnieuw verzet ontstaan tegen de politiek loonbevriezimg der Britse regering. Meer een kwart millioen leden van verenigingen hebben oppositie aangete kend tegen de loonstop. genodigden den zich in de als ontvangzaal ingerichte veilinghal. Tussen hen stonden de vice- admiraal Rost van Tonningen als ver tegenwoordiger van H.M. de Koningin, de ministers Drees en Schokking en de Franse ambassadeur, J. P. Gamier. Deze laatste bracht de bewoners van Kapelle dank. „De naam Kapelle dient in het gouden boek van de FransNederlandse herinnering te worden geschreven. Dit kleine dorp zal een van de sterkste vormen in de keten, die Frank- Nederland zo nauw aan elkaar verbindt", zo sprak de heer Gamier. Tientallen jongens en meisjes droegen kransen naar het monument, waar een Frans en een Nederlands muziekkorps stonden. De autoriteiten volgden de kin deren. Minister Schokking gaf in zijn toespraak eee schildering van het beeld dat Zeeland thans biedt; de hulzen zyn ingericht, het land is goed be bouwd, Zuid-Beveland is weer welva rend: de strijd der Fransen is niet ver geefs geweest. Ds Marc Jospin, Waals predikant in Amsterdam en voorzitter van het comité dat zich belastte met de oprichting van het monument, hield de herdenkings rede. Minister Schokking ging daarna rer tot onthulling va Vice-admiraal Rost van Tonningen hechtte de bronzen leeuw aan het vaan del der Franse parachutisten. De Konin gin wenste met deze onderscheiding de Fransen te danken voor hun aandeel de gezamenlijke strijd in ons land. En ten slotte werden ongeveer honderd kransen neergelegd, de eerste namens Koningin en Prins en de tweede door dr Drees. De sprong van de 75 Fransen was i grootste demonstratie van parachutisten die ooit in ons land plaats vond. Maj> Le Mine, die het eerst en alleen was sprongen, gaf met rood-witte vlaggen tekens naar de piloten van de vijf Junckers. Ver van de honderden toe schouwers kwamen de soldaten neer. Een van hen viel hard achterover. Een touw raakte om zijn nek. De man viel versuft neer. De wind sleurde hem mee. Wij sprongen toe, drukten de parachute naar beneden. Het touw was spoedig los en wij namen de springer zijn valhelm af. die diep over zijn ogen was gezakt. Even later kwam een andere parachutist helpen. Het duurde niet lang, of de on fortuinlijke Fransman kwam by. Hij wreef zich eens flink, keek even be duusd om zich heen, toen was het over. gen hebt, raak je wel ergens wend", bromde hij. Vrachtauto's brachten de parachutisten naar Kapelle, want ze waren gekomen daar hun gesneuvelde makkers, te tsoesan-eilanden ontruimd De Chinese nationalisten hebben de soesan-eilanden ontruimd en ongeveer >0 000 militairen geëvacueerd, ondanks de beweringen dat deze eilanden tot het uiterste zouden worden verdedigd. Drukperscontrole in W.-Duitsland Iedere Duitse uitgever van een boek, tijdschrift courant of ander geschrift is verplicht een exemplaar ervan gratis de geallieerden te verstrekken, aldus wet, welke gisteren door de Hoge Commissie in Duitsland werd goedge- Gistermorgen verschenen boven de vliegbasis Woensdrecht vijf Junker machines, waaruit 75 Franse mi litairen aan parachutes werden neergelaten. Deze parachutisten kwamen de plechtigheden op de Franse begraafplaats te Kapelle bijwonen. Reorganisatie der Duitse kolen- en staalindustrie Churchill achter plan- Schuman Naar Reuter uit Bonn meldt, hebben de dTie Geallieerde Hoge Commissaris sen het nieuwe ontwerp van de Geal lieerde wet, inzake de reorganisatie der West-Duitse kolen- en staalindustrie goedgekeurd. Deze wet zal onmiddellijk van kracht worden. Intussen is Adenauer zeer verheugd over het plan van Franse minister Schuman, om de West- Duitse en Franse zware industrieën der één gemeenschappelijk beheer plaatsen. Zulks komt tot uiting in brief aan de Franse minister, waa.... Adenauer schrijft, dat hij iets dergelijks 25 jaar geleden ook heeft bepleit. Het West-Duitse kabinet staat achter het plan en dit wordt door een studiegroep van deskundigen nader onderzocht. Adhaesie- betuigingen zijn voorts gekomen verschillende kanten: Churchill prijst het voorstel en Labour gaat het nader i West-Europese socialisten bespreken. Turkse regering biedt ontslag aan Na de verpletterende nederlaag van de republikeinse volkspartij hebben de le den van de Turkse regering gisteren aan president Inökü hun ontslag aangeboden. De democratische partij heeft een nog groter aantal zetels behaald dan gisteren officieus kon worden gemeld. De eind uitslag luidt: democraten 434, republikei nen 52 en de nationale partij 1. het „Amen" op het gesproken De geboorte van Jezus bleef volop ge heimenis. In het dieptepunt van Zijn lyden was Hij alleen. Zo ook bü Zyn opstanding. Maar bij de hemelvaart zyn zij allen present. Het was ook voor hen •n feit, volop een feit in geheel eigen Het laatste woord van Jezus tot hen, as geweest, dat zij Zijn getuigen zou den zijn. Zij zouden mogen getuigen van alles waarvan zij getuigen waren ge weest. Was er schoner bevestiging van deze belofte en van deze eis te denken, dan dat zij terstond daarop zelf Jezus' hemelvaart zouden aanschouwen? Wat staat gij Wie zal het de discipelen kwalijk kun- ..ïn nemen, dat zij het feit van Jezus' hemelvaar: niet dadelijk geheel konden 'erken? Zij bleven naar de hemel staan kijken. Maar nog terwijl HU heen zo stonden er twee engelen bü hen, die hen hiervan een zacht verwijt sche- te maken: „Wat staat gU en ziet op naar de hemel?" t zou hun taak niet mogen worden: de hemel te staren en af te zien de aarde. Want afzien van de aarde betekent een loslaten, een abandonneren van de aarde. Maar Jezus heeft geen breuk willen scheppen tussen hemel en aarde. Zijn hemelvaart bete kent juist een band tussen die beide. Daarom kan het laatste woord van Jezus vlak voor Zyn hemelvaart ook een opdracht, een program zyn, dat verre te brengen tot vlieding van de aarde juist zich tot heel de aarde richten wil. De discipelen moeten gaan naar Jeru zalem. naar Juda, naar Samaria, ja naar het uiterste der aarde. Dat is iets anders en meer dan bespiegelend neerzitten. Dat is ijver en activiteit. En op dat woord sluit hemelvaart aan. Hemelvaart ligt in de lyn van dit woord. Dus is er voor staan kijken rjauwelUks tUd. Hemelvaart met haar verwijzen naar de uitersten der aarde, het richt niet al leen de aandacht op de hemel, maar voorspelt ook het Pinksterfeest aL Alle ding MONONUTU GEEFT GERUSTSTELLENDE VERKLARING Het dreigement van het Indonesische ministerie van Voorlichting, dat de RIS de betaling der pensioenen aan Nederlanders zou staken, is thans weer ingetrokken bij monde van de minister van Voorlichting, Mononutu. Deze laatste verklaarde, dat de mededeling, als zouden de pensioenen niet meer betaald worden wanneer Nederland geen schadevergoeding geeft voor de opstanden van Westerling, Azis en Ambon, onjuist was. Van bevoegde Nederlandse zijde in Den Haag betoonde men zich zeer ver rast door de dreigementen met intrek- Eerste K.L.M.-passagier vloog opnieuw De eerste Nederlandse K.L.M.-passa gier, die vandaag 30 jaar geleden in eer DH-16 toestelletje uit Schiphol naai Londen vertrok, M. J. van de Biggelaar (toen een jong journalist), is vandaag ter gelegenheid van het jubileum de zelfde reis begonnen. Morgen zal de heer v. d. Biggelaar jr. evenals zijn vader 30 jaar geleden, een brief van de burge meester van Amsterdam aan de Lord Mayor van Londen aanbieden. In Lon den krijgen de heren v. d- Biggelaar een model van de DH 16. waarmee deze oudste luchtlijn ter wereld werd ge opend. DAT de Unesco-afgevaardigde mevr. Edgar Rash uit Thayers, Kansas (V.S.) enige dagen Zevenbergen (N.Br.) heeft bezocht, welk stadje door Thayers is ge adopteerd. DAT de stichting Het vierde Prinsen kind dit jaar 4870 kinderen een week vacantie in een DUW-kamp zal bezorgen. DAT J. Hoekstra (C.H.) en T. Wever (A.R.) hun benoeming tot statenlid van Friesland niet hebben aanvaard. DAT de Alg. apothekersasslstentenbond op Hemelvaartsdag met een receptie in Amsterdam zUn 60-jarig bestaan viert. DAT het centraal genootschap van kin derherstellingsoorden en gezondheids kolonies 20 Mei in NUmegen vergadert. DAT van 12 tot 15 Juli in Arnhem een internationaal congres van rest officieren wordt gehouden. DAT tot nu toe op het IJsselmeer veel nest (kleine visjes), maar weinig paling wordt gevangen. DAT gisteren in Wageningen de eerste steen werd gelegd voor een laboratorium in het nieuwe instituut voor bewaring i verwerkihg van tuinbouwproducten. DAT in Leeuwarden 15 jaar werd ge- eist tegen de 36-jarige landarbeider Jan C. Cornelissen uit Appingedam, lid var een vuurpeloton in het kamp Vught. DAT B. en W. van Terneuzen voorstel len, enige gebouwen van de Prov. Zeeuw se Electriciteitsmy in huurkoop ter be schikking te stellen van de „Eerste Ned. konynenhaar-industrie i. o.", die vilt van konynenhaar wil gaan maken. DAT in een kamp voor sociale jeugd zorg op het landgoed Eerde bU Ommen een door jongens gebouwde Benelux- tentoonstelling is ingericht. DAT de N.D.S.M. het tot passagiers schip verbouwde m.s. Oranjestad vroegere vrachtschip Pericles) gisteren aan de KNSM heeft overgedragen. DAT de nieuwe Nederlandse gezant in Ierland, jhr mr J. W. M. Snouck Hur- gronje, uit New-York in Dublin is aange komen. king der pensioenen en men deelde de. dat de R I S. dit op geen enkele offi ciële wijze had medegedeeld. Men wei gerde op deze buitensporige berichten in te gaan. De bovenstaande berichten bevatten weinig nieuws. Het is in het geheel niet ongewoon, dat minister Mononutu 4*e niets in zijn departement te vertellen heeft, zo nu en dan op de voorgrond wordt geschoven om door een openbare verklaring de kwade indruk van de bok- kesprongen van zijn ministerie en van de minister van oorlog, de sultan van Djokja. weg te nemen. Desniettemin zijn de door Mononutu tegengesproken verklaringen van het hoogste belang, want zij geven de me ning weer van de radicale elementen Jamin en de sultan van Djokja, die ten slotte de Indonesische politiek zullen be- Het feit, dat Mononutu de opdracht kreeg tot een geruststellende verklaring, betekent, dat men op dit ogenblik te ver gegaan is met het blootleggen van de plannen. Een speciale correspondent van het „Alg Hbl" meldt uit Makassar, dat de vertegenwoordiger van de hoge commis sarls vergeefse pogingen heeft gedaa: om contact te krijgen met de gearres teerde Nederlanders. De territoriale commandant van de R.I.S.. Kawilarang, liet zich ziek melden en gaf niet thuis Na enkele dagen ontvingen de echtge noten van de gearresteerden via T.N.I.- officieren briefjes, dat zy het goed maak ten en over rokerij en speelkaarten be schikten Tenslotte mocht een vertegen woordiger van het hoge hen bezoeken. Zy vertoev hoorlijk huis van het landbouwproef station. 5 km verder dan Soengoeminasse Stemming en ligging waren goed. Zy Nieuw-Guinea. genieten bewegingsvrijheid op het ter rein en er is een arts aanwezig Vrijwel alle regeringsauto's zijn op gevorderd. al dan niet-officieel, schrijfmachines zyn uit de kantoren eggehaald. Het mooie, nieuwe flatge bouw aan zee moest in 48 uur ontruimd worden en drie dagen later stond het nog leeg, geplunderd door rampokkers, die spiegels en alles wat spijkervast medenamen. Mensen, die onderdak den bij anderen, lopen de kans. enige dagen later met hun gastheren op straal te staan. Ook buitenlanders worden niet ontzien. Dagelijks komen Nederlanders bij de Britse consul om te pogen, Australië of Nieuw-Zeeland te gaan. Bij Chinezen worden auto's, goederen geld weggehaald Op twee personen na bevindt zich de gehele vroegere regering in arrest. Voortbestaan van KNIL- traditie In verband met een bericht uit Indo nesië, als zou aan H.M. de Koningin voorgesteld worden, de oude K.N.I.L.- tradities te doen voortleven in het 7de regiment der K.L., dat de naam „Van Heutsz-regiment" zou dragen en hel vaandel der Marechaussee zou ontvan gen. vernemen wy van bevoegde zijde in Den Haag. dat het inderdaad in bedoeling ligt. de K.N.I.L.-traditie doen voortleven in een onderdeel, het welk in Ede zal worden gelegerd. Hoe dit zal geschieden en in welke vorm is nog niet precies bekend. Ternate bij' de republiek In Ternate hebben de raad van radja': en de Noord-Molukkenraad zich een pro-1 vincie van de republiek verklaard, die de naam van Molukken zal dragen. Deze zal een kern uitmaken, terwyl men zich I rel zal beraden over Ambon en Wat In het Bijbelverhaal van de hemelvaart wel moet opvallen, is, dat er geen afscheid werd genomen. Dat schijnt vreemd. Wat doen wij in ons gebroken mensenleven eigenlijk anders dan af scheid nemen? Ook hierin openbaart zi<"h ons sterfelyk bestaan. Maar bij de hemel vaart van Jezus is er blykbaar van af scheid geen sprake. Vreemd? Ja. En toch weer niet. Want ook hierin wordt ons voorgehouden, dat de hemelvaart van Jezus tenslotte geen scheiding teweeg brengt tussen Hem en In de Heidelbergse Catechismus staat dit prachtige woord, dat een van de ge volgen van Jezus' Hemelvaart is, dat door Hem „alle ding" wordt geregeerd. Dat is wel iets anders dan loslaten van de aarde. Dat is wel iets anders dan op- abandonnemeni. Hemelvaart brengt niet de droefheid van het af scheid, maar wel de vreugde van de De dag der kroning is gekomen! O al gy vorsten, kust de Zoon! H\i heeft de heiburcht ingenomen! Hy Triumfeerder stijgt ten troon! Aard' en hemel galmen Davert het heelal. God Is opgevaren! Met gejuich der scharen! VT Met bazuingeschal! Salim: Veiligheidsraad moet op Malakka optreden Hadji Agoes Salim heeft als officieel woordvoerder van het Indonesische mi nisterie van buitenlandse zaken de wens uitgesproken, dat de veiligheidsraad zich zal gaan bemoeien met Malakka. en tus senbeide zal komen in de campagne „tegen de terroristen". Hij ging niet in op de vraag of de moeilijkheden van communistische of nationale aard zijn. In Padalarang nabij Bandoeng is dezer dagen het 8ste K.N.I.L.-bataljon infan terie aan het Indonesische leger overge dragen. (A.LD.) Koude Hemelvaartsdag met enige regen Gedurende de laatste 48 uur daalden de barometers bouen geheel Scandinauië, onze omgeving en de Britse eilanden nog steeds. Er komt opnieuw koude lucht uit de omgeving van Spitsbergen recht naar het Zuiden over Schotland en in de afgelopen nacht ontwikkelde zich een stroming, die zich thans met een brede regenzone naar onze omgeving richt eti reeds in de komende nacht ons land zal bereiken. Het ziet er dan ook naar uit, dat het weer op Hemelvaartsdag dan ook minder moot zal zijn. De tempera tuur zal aan de lage kant blijven, terwijl er af en toe buien zullen optreden bij koude N.W. en Noordelijke tuinden. Zo slecht als verleden jaar zal het dit jaar niet worden. Toen regende het na- meljjk de gehele middag en avond. WEERBERICHT Weinig wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Over het algemeen veel bewolking met later hier en daar enige regen. Weinig wind. Ongeveer de zelfde temperatuur als van daag. (Opgemaakt te 10 u ZON EN MAAN Donderdag: zon 4.42—20.31. Maa® 4.4922.50. 24 Mei E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1