Lust tot trouwen is de laatste jaren te Leiden sterk bekoeld Ook het geboortecijfer is aanzienlijk gedaald Oudste luchtlijn ter wereld bestaat dertig jaar /Vrienden van de vis' afzetmogelijkheden bespraken de ,De Duitse grens gaat dicht voor bolbloemen NIEUWE LEIDSCHE COUBANT I DINSDAG IS MH 1950 Gebiek aan woonruimte en aan geld... EERSTE TIJD NA DE OORLOG gaf een buitengewoon sterke toeneming te zien van het aantal huwelijken In ons land. Leiden maakte op dit algemene beeld geenszins een uitzondering. Ook het geboortecijfer sprong kort na de oorlog tot een ongekend peil omhoog, en dit verschijnsel deed zich in Leiden zelfs heel sterk gelden. Het is merkwaardig te zien, hoe deze, en nog enkele andere demo grafische vloedgolven weer terug-ebben en hoe ons volk zowel als de Leidse be volking in dit opzicht weer geheel tot de voor-oorlogse allure terugkeren. TV51 U te z In Nederland plachten vóór 1940 ge middeld per jaar en per duizend inwo ners acht huwelijken te worden gesloten. Tijdens de oorlog vertoonde dit cijfer nog al wat schommelingen: de onzeker heid der tijden hield sommigen van een huwelijk terug, maar daartegenover stond 'n sterke huwelijkstoeneming toen velen dachten aan de verplichte uitzen ding naar Duitsland door een huwelijk nog te kunnen ontkomen. Gerekend over de gehele periode van de oorlog hand haafde het gemiddelde huwelijkscijfer zjch dientengevolge op het oude peil en van een massa „uitgestelde huwelijken" kon in het jaar na de bevrijding dan ook niet worden gesproken. Dat desondanks het huwelijkscijfer in 1946 een tophoogte bereikte van twaalf per duizend vijftig procent hoger dus dan het normale! is te opmerkelijker omdat woningnood en meubelschaarste in dat jaar toch wel zeer sterke remmen op de trouwlust Het huwelijkscijfer van twaalf per duizend in 1946 zakte intussen geleide lijk terug tot elf in 1947, tien in 1948, om in 1949 weer op het voor-oorlogsc niveau van acht per duizend te belanden. Ook in Leiden sprong het aantal hu welijken in 1946 tot twaalf per duizend omhoog; in 1947 daalde het tot tien elf, in 1948 tot acht a negen, terwijl het In 1949 met zeven a acht per duizend zelfs wat beneden het voor-oorlogse peil kwam te liggen. Een bijzonderheid, die geheel met de maatschappelijke omstandighedei het ogenblik samenhangt, tekent zich af in de maandelijkse huwelijkscijfers. Van ouds is in ons land Mei de huwelijks- maand bij uitnemendheid. Ook zijn er streken, waar zeker een kwart van alle huwelijken in Mei gesloten w den en ofschoon dit verschijnsel zich de steden niet zo sterk heeft gehand haafd als hier en daar op het platte land, gaf tot vfior kort de Mei-maand ook in de steden een zeer duidelijke hu welijkstop te zien. In 1949 echter is daarvan practisch in geen enkele stad meer sprake geweest en veel meer dan de nawerking oude Mei-traditie 'bepaalt tegenwoordig het gereed komen van grotere aantallen nieuwgebouwde woningen wanneer meeste huwelijken gesloten worden. Zo lag in Lelden in 1949 de huwelijks- top in Augustus met een huwelijkscijfer van bijna twaalf per duizend per jaar, terwijl Januari en October met vier a vijf per duizend de geringste trouwlust bij onze bevolking demonstreerden. Het jaarlijkse geboortecijfer bedroeg In 1939 in ons land 20,6 per duizend; het sprong in 1946 omhoog tot 30,2, meerdering dus met bijna de helft. Dit feit stelt de overheid nu reeds van uiterst moeilijke problemei zal dat nog enkele tientallen jaren blij ven doen. Laten wij een paar voorbeel den noemen: er is in 1952 of '53 plot seling vijftig procent méér plaatsruimte nodig in de laagste klassen van de scho len en elk volgend jaar zet zich dit ver schijnsel in een hogere klasse voort. Be halve meer schoolruimte zijn er ook veel meer leerkrachten nodig. Zes jaar later ondergaat de jaarlijkse toevloed van leer lingen naar de middelbare en nijverheids scholen een even plotselinge vermeerde ring. Weer vijf of zes jaar later zal het Levenslang voor Stöver in doodstraf veranderd Nog drie andere straffen verhoogd Voop de vierde maal in de geschiede nis der bijzondere rechtspleging heeft de Raad van Cassatie gisteren een vrij heidstraf veranderd in doodstraf: thans in de zaak tegen de Duitser J. F. Stöver. kampbewaker uit Amersfoort, die gens het fusilleren zonder vorm proces van Nederlanders (door het Am sterdamse „B.G.") tot levenslang veroordeeld. De uitspraak gewaagde onmenselijke mishandelingen. De raad verhoogde vanmorgen nog drie straffen van het Amsterdamse „B.G.". De Duitse commandant A. F. Heinze van het werk kamp Empel-Rees (D.), die Nederlan ders mishandelde, kreeg 11 jaar i.p.' 8, de kamparts P. D. Brunner 18 i.p.' 10 en de bewaker P. D. Röhrig 17 i.p.' 6 jaar. Toen Heinze de rechtszaal vei liet, riep hij de rechters toe: „Verbre- cher!" (misdadigers). Heinze, Brunner en Röhrig worden verantwoordelijk ge acht voor 800 personen, die in de kam pen Rees, Bienen en Vrassmelt de dood vonden. Het beroep van de Duitse bewaker het kamp Amersfoort H. A. Dohmen (alias „De Rijnschipper"), die in A'dam tot 17 jaar is veroordeeld, werd verwor pen. Slachtoffer te Sittard zou Zigeunerkoning opvolgen Gisteren werden te Sittard de ge broeders Basili begraven, die tijdens een gevecht in een café aldaar om het leven waren gekomen. De politie had uitgebrei de voorzorgsmaatregelen getroffen, doch er deden zich geen incidenten voor. Ongeveer 100 zigeuners waren uit het gehele land overgekomen om deze, zoals thans bleek, vooraanstaande zigeuners de laatste eer te bewijzen. De oudste van de beide slachtoffers was voorbestemd om jaarlijkse contingent 6tudenten plotseling met de helft uitzetten. Inmid dels heeft het bedrijfsleven eveneens het jaarlijks aanbod van jeugdige arbeids krachten eensklaps met de helft zien toenemen, enz. enz. Had het geboortecijfer zich op het top niveau van 1946 gehandhaafd, dan zou den voor dit alles blijvende maatregelen genomen kunnen worden, maar 1947 gaf een geboortecijfer van 27,8 dat in 1948 gevolgd werd door 25,3, terwijl 1949 het niet verder bracht dan 23,7. Langzaam maar zeker keert Nederland tot het voor oorlogse geboortecijfer terug en dit maakt de voorzieningen des te moeilijker omdat de golf van grotere aantallen, die zich door de scholen, de universiteiten, de militie, het bedrijfsleven enz. zal voortplanten slechts een tijdelijk karak ter zal hebben en alle maatregelen om deze golf in voldoende mate op te gen na enkele jaren al weer te veel vattend zouden blijken. In Leiden bedroeg het geboortecijfer 18,3 in 1939 en 31,4 ln 1946. Ten onzent beliep de opwaartse sprong dus zelfs méér dan zeventig procent. Maar ook hier trad reeds in 1947 een kentering ln; dat jaar bedroeg het geboortecijfer 27,8; in 1948 gevolgd door 23,7 e 1949 door 21,4; een cijfer dat nog slechts zeventien procent boven dat 1939 uitsteekt, en dat beduidend beneden het rijksgemiddelde ligt.' Een hoogst bedenkelijk verschijnsel ii de eerste na-oorlogse jaren was de ster ke toeneming van het aantal onwettige geboorten. Bedroegen deze in ons land in 1939 één op de 74 geboorten, in 1946 bleek deze verhouding één op de 40 zijn geworden. Geleidelijk is ook hier ge lukkig een terugkeer tot de oude noi merkbaar en in 1949 was de verhouding reeds weer verbeterd tot 1 op 60. In onze stad is het aantal onwettige geboorten relatief zeer hoog door aanwezigheid van ziekenhuizen, tehuizen voor ongehuwde moeders e.d., ws vooral ook vele niet-Leidenaars worden opgenomen, maar de daling d'e zich in het rijksgemiddelde aftekent, is ook hier duidelijk te zien. Over de jaren 1946—49 bedroeg het getal in Leiden geregistreer- s onwettige geboorten resp. 124, 91, 82 69. Ten slotte toonde ook het aantal dood geboorten na de oorlog aanvankelijk een "te toeneming, goeddeels door late ■rking van geleden ontberingen e.d., ook dit cijfer keert tot zijn voor oorlogse omvang terug. In Leiden daal de het aantal doodgeboorten na een stij ging in 1946 geleidelijk tot aanzienlijk beneden het aantal van 1939. Wij zijn haar bijna weer vergeten: de worsteling om het herstel van onze eerste luchthaven, Schiphol. Wie daar nu een bezoek brengt, kan zich de situatie uit de „barakkenperiode" nauwelijks meer voorstellen. Deze opname dateert van September 1947. „Siet wat een goede couragie vermagh". AmsterdamLonden in open vliegtuig THANS 250 MAAL ZO VEEL PASSAGIERS ALS IN 1920 (Van een onzer verslaggevers) Morgen is het dertig jaar geleden, dat de K.L.M. van Schiphol af haa* eerste luchtdienst opende met omgebouwde De Havilland DH 9-verkenner». AmsterdamLonden door de lucht was een feit geworden. Het is de oudste bestaande luchtlijn ter wereld. Dertig jaar geleden zag Schiphol er anderi uit dan in 1950. In een militaire loods was het gehele bedrijf ondergebracht! opslag van post en goederen, de douane, het kantoor van de stationschef met zijn assistent. Maar veel ruimte had men immers niet nodig met een perso neelsbezetting van.zeven man. Was de behuizing van het grondperso neel niet erg comfortabel, de passa giers hadden nog meer te lijden. Zij zaten het vliegtuig in een open cabine. Maar „Er achter heen zitten met alle middelen" Ons volk moet weer vis leren eten, Gistermiddag arriveerde in Amsterdam de „Tabinta". Velen van de gerepa- trieerden uit Leiden en omgeving, die men op de foto ziet, behoorden tot 510 R.I. Foto Meyer. Geruchten in kleuren-land: 7EN-NUL VOOR DUITSLAND!Want men kon gisteren op de Haarlemse J bollenbeuxs ln doorgaans wel-ingelichte kringen horen fluisteren: de Duitse grens gaat voor bolbloemen op slot! En dat verbod is overigens niet helemaal onverwacht gekomen. De Duitse bollenbroeiers hadden namelijk al enkele maanden in de gaten, dat hun bankrekening er sinds de Hollandse bloemen-invoer niet beter geworden. Dat kon ook moeilijk anders. Want de Duitsers hadden hun bol len, verleden najaar niet bepaald voor een prikje kunnen kopen. En nu mag het zó zijn, dat de vaderlandse broeiers ze ook niet cadeau hebben gekregen, men tikt ook nog wel eens een stelletje kale of afgekeurde bollen tegen een zacht prijsje op de kop. Daèr konden de Duitsers dus nooit tegenop boksen. Dus kwam er 'n protest. 'ordt gebroeid, in het buitenland te plaatsen. En als u dat een bollen- exporteur zoudt vragen, Maar in bloemenkringen hier te lande land deed men alsof de neuzen hevig bloed den. En toen de Duitsers bemerkten, dat hun gejammer alleen maar wat ge grinnikt werd, zette dat enig kwaad bloed. U zult dat -ongetwijfeld be grijpen. De Duitse vakpers ging er zich mee bemoeien; Herr Obergartner weet ik-wie klom week na week in zijr schrijfmachine en sloeg daar een stel artikelen uit. waar bij wijze van spreken de wit-gloeiende .verontwaardiging alle kanten afliep. Herr Obergartner verkondigde daarin enkele aanvechtbare theorieën over de Hollanders in algemeen en de bloemenexporteurs het bijzonder! Maar niettemin had hij door die artikelen al heel gauw de hele Duitse bloemistenwereld aan zijn ietwat bovenmaatse voeten liggen. Toen dat eenmaal zo ver was, lanceerde Herr Obergartner een offensief. In de bollenstreek vond men de actie aar héél matig. Ook dat is te begrijpen, i er zullen daar als het gerucht inderdaad waar is zuchten- lichting worden geslaakt, die ver buiten Sassenheim nog te horen zijn.. Maar aan de andere kant zult u zich ook kunnen voorstellen, dat ze in Rijns burg, „De Venen" en het Westland niet plezier de vlag zullen uitstéken. Want zo'n grapje bezorgt de bloem kwekers een „zeper", zoals dat sierlijk heet. Niet dat men het de Duitsers zo kwalijk neemt, dat ze hun grens op slot gooien, maar men hoort zo hier en daar enkeling fluisteren, dat bepaalde groepen of personen uit de bollenstreek hand- en spandiensten hebben verricht dat verbod er door te krijgen. In hoe- re dat waar is, weet alleen de wel bekende heer Joost. Bovendien vinden de broeiers, dat de kwekers wel eens waardering voor hen moesten hebben. „We zijn een beste klant van jullie!" En als dank laten jullie geen poging na om ons op de nek te trappen. Men vraagt zich in die kringen wel eens (Van een onzer verslaggevers) In het gebouw „Oude Hof" van de Volkshogeschool te Bergen ln Noord-Holland is gisteren en vandaag een aantal „vrienden van de vis" samengekomen om eens te spreken over allerlei prohlemen. waarmee de handel te kampen heeft. Er waren reders, groot- en kleinhandelaren en andere belanghebbenden, die met z'n allen, in onderlinge bespreking trachtten te komen tot de oplossing van het vraagstuk: ■Hoe maken wjj van de vis een gevraagd volksvoedsel?** De directeur der Visserijen, ir G. L. Lienesch, generaliseerde in zijn ope- der kleinhandelaren het koude schijnlijk Nee, tussen de bloemen- en bollen- export heeft het nooit erg willen boteren. En dat zal het wel nooit gaan doen ook. Er zijn zo in de loop der jaren al heel wat conflicten geweest. En in de meeste gevallen heeft de bloemenwereld tegen de bollenjongens het loodje moeten leg gen. Of dat ook dit keer weer het geval zal zijn? Och, zo met het blote oog te zien, is er voor de bloemisterij weinig aan te doen. Maar misschien gaat men bij de betreffende instanties knap hard op de tafel slaan, opdat die binnen de kortst mogelijke tyd dit bod ongedaan zullen proberen te maken. daarom binnenkort glasgerinkel richting Den Haag hoort, weet welke hoek de wind waaiende ii H. J. C. SPIER GISTEREN 80 JAAR Diende enkele jaren in Woubrugge het onderwjjs Gisteren vierde de heer H. J. C. Spier, rustend onderwijzer te Den Haag zijn verjaardag. Na een paar jaar het onderwijs in Woubrugge te hebben ge diend, wijdde hij het verdere gedeelte zijn loopbaan aan de Haa|se Keu- cheniusschool. In 1930 ging de heer Spier met pensioen. ningswoord de mogelijkheden aldus: „Men moet er achter heen zitten met alle middelen!" De goedkoopste eiwitbronnen zijn, doch de vis gaat niet. Zijns inziens is de huidige toestand niet te wijzigen zonder de hefboom van de medici. De dokters zouden de mensen moeten aanraden vis te eten en Neder land er van te overtuigen, dat men „ver keerd" eet. De Nederlanders nemen te veel kool hydraten tot zich en te weinig eiwitten. Bovendien kan de visprijs onder de ge middelde eiwitprijs liggen, dus onder die van de belangrijkste concurrenten van de vis: fruit, eieren en vlees. Hoe de groothandel het ziet Als eerste van de rij sprekers kwam de heer C. Koster uit IJmuiden aan het woord, die belichtte, hoe de groothan del de problemen van de binnenlandse visafzet ziet. Het kopen van vis noemde vertrouwenskwestie, want niet iedere huisvrouw kan de kwaliteit van de visbeoordelen. Als regel heeft de han del dit vertrouwen nog niet gewonnen, omdat de marge, waartussen zioh de kwaliteiten bewegen, zeer ruim is Is dit kwaliteitsprobleem opgelost, dan de bodem gelegd voor een toeneming n het visverbruik. Spr. zou gaarne, naast de door de overheid ten behoeve van de volksgezondheid ingestelde keu ring, een keuTing zien door het terzake kundige bedrijf van de boven dit geoor loofde minimum liggende kwaliteiten. Er dient een regeling in het leven ge roepen te worden, die tot gevolg heeft, dat niet in distributie worden gebracht die soorten en kwaliteiten, die aan een gerede afzet op de binnenlandse markt ln de weg staan. Daartoe staat open: de afvoering rechtstreeks van die kwali teiten. die voor onmiddellijke verwer king nog geschikt zijn, naar de daartoe geschikte bedrijven en onverbiddelijke afvoer naar de vismeel-industrie van elie andere soorten en kwaliteiten, die nóch voor distributie, nóch voor verwer king geschikt zijn. moet bovendien op een gemak kelijke en appetijtelijke manier worden aangeboden. Zo zouden bijv. de 50-kg- kisten vervangen moeten worden door éénmalige verpakkingen- Tenslotte dient er naar gestreefd te worden, volgens de heer Koster, dat de prijzen gestabiliseerd worden. De kleinhandelaar wordt er door het publiek op aangezien, als er grote prijsschommelingen zijn. Te hoge prij zen zijn onaanvaardbaar, terwijl te lage prijzen geen nut hebben voor de handel. Door de handhaving van een gemiddelde prijs zal de vishandel binnen redelijke tijd tot een goed en gezond bedrijf kun nen worden. Naar aanleiding van de opmerking var de heer Koster betreffende een .-tweede keuring" deelde ir Lienesch mede. dat het Deense ministerie voor Visserij het n heeft, de vis voor de bin nenlandse markt te voorzien van eer garantiestrook. Bij de discussie werd naar voren ge bracht. dat ook de groothandel schuldig soms slecbte kwaliteit, die de kleinhandel aanbiedt. De kwaliteit van naar het achterland te verzenden vis dikwijls zodanig, dat de vis bij aan komst al niet meer best is. Dit heeft tot gevolg, dat de consumenten „iets tegen krijgen" en van verder gebruik af- De winkeliers zo werd opge merkt moeten een goede verzorging de vis waarborgen, zou de vis bijv. gefileerd moeten worden. De vis is dan aantrekkelijker en bovendien gemakkelijker te verwerken door de huisvrouw. De a Advertentie 'WlZUMft' 20 SIGARETTEN'70 CT de kleinhandelaren werd reergegeven door de heer J. Bronsveld uit Den Haag. Als oorzaak van de pro blemen zag hij de opheffing van de dis tributie van vlees en eieren. Hij wee; er op. dat de kleinhandel de prijzen nie: kan verlagen. Bovendien kan de klein handel niet meer de service van vroegei bieden, oa. thuisbezorgen van bestellin gen. omdat de kosten voor loopjongens te hoog zijn. Hij bracht ook de prijzen schommelingen ter sprake. Soms worden de huisvrouwen maar al te gemakkelijk een prooi van niet-bona- fide handelaren, die een minderwaardig soort vis aan de markt brengen, w door een visoorlog ontstaat. Deze valt dan weer tegen en men ziet er af in het vervolg vis te eten. Ook de vakbekwaamheid van tal vishandelaren noemde de heer Bronsveld de oorzaken van het teruglo pende visverbruik. Wat dit probleem betreft, heeft de vishandel wellicht de grootste achterstand in te halen leken bij de andere ondernemingen. De gevolgen van dit alles zijn, dat de klein handel in de meest hopeloze toestand i: geraakt. Voorts wees spr. er op, dat de vishandel gebrek heeft aan koel- en vries-installaties. Prijsdalingen zouden daardoor voorkomen kunnen worden, dat de prijzen stabiel zouden word?n. Door de fiscale politiek is het de klein handelaar eohter onmogelijk, voldoende gelden te reserveren om die installaties te kunnen kopen. Er zou een scherpe scheiding moeten komen tussen groot- en kleinhandel, zo dat de groothandel niet langer kan le veren aan grote instellingen, zoals hotels, kloosters, ziekenhuizen enz. De klein handel zou hierdoor een basis voor zijn afzet krijgen en een grotere hoeveelheid vis in voorraad kunnen hebben. Naar aanleiding van enkele discussies drong drs A. G. U- Hildebrandt, hoofd afd. Visserij van het Landbouw-Econo- misch Instituut er op aan. dat de vis handelaren zich bij dit instituut zouden aansluiten. Door het verzamelen fermateriaal zou men een beter inzicht krijgen in de oorzaken, waardoor de moeilijkheden ontstaan. Propagandal Gisteravond belichtte de heer J- Kolk man de bevordering van het visverbruik door middel van propaganda. Het distri butie-apparaat achtte hij in staat, de vis bij het volk te brem-gen, maar de afstand tussen de mensen vóór en achter de toonbank moet worden overbrugd. Spr. merkte op, dat de vishandel wat propa ganda betreft, wel een 10 tot 20 jaar ach- bij de moderne bedrijven. Nodig is, dat er een propaganda gevoerd wordt binnen, teneinde belangstelling te wekken bij de vishandelaren zelf voor scholing en herscholing enz., terwijl daarnaast een regelmatig terugkerende actie dient te worden gevoerd om de 10 millioen Nederlanders tot regelmatige viseters te maken. Minister Wijers neemt afscheid en wordt Ridder Ned. Leeuw Op zijn verzoek is thans aan mr Th R. J- Wijers op de meest eervolle wijze ontslag verleend als minister van Justi tie, ingaande 15 Mei, onder danbetui- ging voor de vele en gewichtige dien sten, door hem aan H.M. de Koningin en den lande bewezen. Mr Wijers is benoemd tot ridder in de orde van de Ned. Leeuw. De minister, die vanochtend voor het laatst in functie was, heeft eerst van de afdelingschefs van het departement afscheid genomen, waarna in de cantine gelegenheid bestond voor alle onder zijn ministerie ressorterende ambtenaren, hem de hand te drukken. Daarna heeft hij zijn portefeuille over gedragen aan minister van Maarseveen, die tot minister van Justitie ad interim i benoemd. Kinderen speelden met vuur één werd slachtoffer Jongetje onder lading vlas doodgedrukt. Het vierjarie dochtertje van de land bouwer J. van Ampting te Kilder (Gld.), is Zondag bij een brand in een loods om het leven gekomen. De drie kinderen de boer hadden in de schuur, waar stroo was opgeslagen, met lucifers ge- Doordat een disselboom brak, raakte i H. I. Ambacht een tractor in een sloot en twee volgwagens. geladen met vlas, in een sloot aan de andere kant de weg. Het achtjarig zoontje van de vlasverbouwer L. Stehouwer, dat op der volgwagens zat, werd onder de last bedolven. Na enige tijd vond men het levenloze lichaampje een meter 1 diep weggedrukt in de drassige bodem. De huidige regeling, waarbij het Be drijfschap de reclame bekostigt, achtte 6pr. onvoldoende. Er moet meer geld ko men, zeker een 2)4 ton, die verkregen dient te worden door een heffing van 1/3 pet bij de bron. Verder moet gezocht worden naar nieuwe verbruiksmogeiyk- heden, vooral omdat de smaakverfyning van het publiek dóórgaat Spr. sugge reerde eéh eenheidsproduct, dat aantrekkelijk en goedkoop zou moeten zijn en geen afval moet hebben. Tenslotte wekte spr. op, samen ni< wegen te zoeken. De eerste avond deze bijeenkomst, die in een zeer noeglijke sfeer verliep, werd besloten met de vertoning van visserijfilms de heer L. A. Boot. Visserijgolijes Maandagmarkt bedroevend slecht De Maandagmarkt heeft zowel de rond- vis als de platvis weinig kans gegev grote hoeveelheden verdwenen in de puf- schuit Alleen de grote Noordschol kon nog een redelijke prijs halen, aanvoer hiervan bleef natuurlijk be perkt. Het scherpst wordt de algemene prij- zendepressie getekend door de situatie van de rode ponen. Deze anders wilde vis heeft nog nooit zo laag ge staan als de laatste dagen. De grote kis ten kabeljauw noteerden f40 en de re gels deden f2623. De schelvis bracht ln de kleine soorten als hoogste prijs f" per kist op. De besommingen waren we erg slecht: De Herman maakte buiten de opgehouden vis f 11.800. De Herman heeft op de terugreis van IJsland, waar de visserij erg slecht was, nog even op de Noordzee gevist, maar dit heeft de besomming niet meer kunnen redden: de totale vangst was 1100 kisten rond vis. De loggers moesten het eveneens r slechte uitkomsten stellen. - De KW 85 echter sprong er boven uit en noteerde 14 da-gen f5000 voor 370 manden De KW 122 en de KW 15 beide f3700. Vele kustloggertjes moesten het na een week met f900 doen, anderen kwamen tot f2000. Verscheidene loggers hebben zich zelfs al laten beïnvloeden door deze slechte resultaten wat betreft het stillig gen. Bijv. de IJM- 53 en de BU 33 en 28. die enige weken nog hadden kunnen doorvaren, wanneer de besommingen ieer lonend zouden zijn geweest. Afsnyden De volgende loggers zijn gaan afsny- ;n voor de nieuwe teelt: De KW 23, 170, 15, 85. 86. 78, 19, 83, 67, 54. 47 en de IJM Van de IJmuidense vloot gaan op 30 van de Hollandse Nieuwe de Gorre- en de Martenshoek en als op 6 Juni de tweede ploeg uitgaat is daar de Mar tha bij. De oude Cornelis de Boer komt "t seizoen niet meer in de vaart Bijna dubbele vangsten De logger- en kottervloot heeft het af gelopen weekeinde enorme vangsten ge maakt: het ideale visweer heeft de pro ductie bijna verdubbeld. Het is daarom jammer dat de klad zo stevig in de prij- zit, zodat bijv. de KW 84 voor twee korte reizen met in totaal 210 kisten slechts f2400 besomde. Export naar België weer op gang, kabeljauw duurder Vanmorgen bereikte ons het bericht dat de export van de Nederlandse vis België voor kleine kwantums weer op gang is gekomen. Dit was vanmorgen al merkbaar in de IJmuidense vishallen. de prijzen van de kabeljauw on middellijk een stijging vertoonden. ze werden stevig ir2pakt in een dikke leren vliegjas, vliegkap, wollen das en wanten, terwijl een voetenzak, reisdeken en warmwaterstoof de uitrusting com pleet maakten. Lang heeft deze toestand niet geduurd, want men begreep, dat de noodzakelijke groei van het bedrijf nauw samenhing met het comfort, dat de reizigers kregen. Al spoedig kwam er door samenwerking met Fokker een gesloten passagiersvlieg tuig in de lucht en dat was het begin van vele andere verbeteringen. De groei van het vliegveld hield geen gelijke tred met de verdere ontwikkeling van het bedrijf, in hoofdzaak door een geschil tussen de departementen van Oorlog en van Waterstaat en doordat de gemeente Amsterdam het nut van de luchthaven niet ten volle inzag. In 1926 kwam daar verandering in en nam Am sterdam het beheer geheel in handen. Na trad al gauw verbetering in. Toegange wegen en platforms werden aangelegd, zodat de passagiers niet meer door da modder behoefden te baggeren, als zij van het vliegtuig naar de weg wilden komen. Er kwamen nieuwe loodsen, da stapel benzinevaten werd vervangen door ondergrondse reservoirs met een capaciteit van honderdduizenden liters, werkplaatsen verrezen, er kwam een ruim stationsgebouw met starttoren. Da nachtverlichting groeide uit van een serie rode en witte stallantaarns tot een uitgebreid systeem met lampen van mil- lioenen kaarsen. De oude houten loods groeide uit tot een gezellig restaurant Toen de K.LJI.-mensen in Mat 1943 een kijkje op Schiphol gingen nemen, bleek de prachtgie luchthaven vrijwel ga- heel verwoest te zijn. Nu is „bij de pak ken neerzitten" voor de K.L.M.-mensen onbekend. In Juni 1945 landde bet eerste vliegtuig op de voorlopig vernieuwde startbanen. De Duitse bezetting bracht voorwaar nog een voordeeltje: de start banen waren belangrijk vergroot. Ver schillende loodsen werden achterhaald kwam een nieuw en tevens ruimer stationsgebouw. In October 1945 werden de binnenlandse diensten heropend, in ivember vloog men weer naar Batavia, December werden de eerste Europese lijnen weer bevlogen en in de eerste maanden van 1946 was vrijwel geheel „T SCHIPHOL" Op oude kaarten van de Haarlem mermeer vóór de droogmaking vinden wij in de Noordoosthoek een plaats aangeduid met de naam ,,'t Schiphol". Bij storm en ontij vonden de schepen in die hoek namelijk beschutting. En zoals zo vaak gebeurde: de omstandig heden veranderen, maar de naam bleef. Omstreeks 1914 kwam er een fort, in 1917 een militair vliegveld met zes houten loodsjes voor lichte vlieg tuigjes, na de oorlog organiseerden twee ondernemende mannen: Plesman en Hofstee, de eerste luchtvaartten toonstelling Amsterdam en in 1919 werd de KXJf. opgericht, thans een der grootste en tevens de oudste luchtvaartmaatschappij ter wereld. Het luchtverkeer op Schiphol ls ln vergelijking met voor de oorlog bijnn verdubbeld. Gemiddeld landen er dage lijks 150 vliegtuigen, van negen maat schappijen, tegen 80 voor de oorlog. Enige tjjd geleden is een uitbreiding»- an voor Schiphol bekend gemaakt. Op de Ijjn AmsterdamLonden, dl» morgen 30 jaar bestaat, zUn tot op heden 420.000 passagiers, twee millioen kilo post en tien millioen kilo vracht ver voerd. De bijgaande vergelijking tussen de jaren 1920 en 1960 toont orerduldeiyk de enorme evolutie van de burgerlucht vaart aan. KATW1JKSE BOMMEN OP HET STRAND We gaan een halve eeuw dachten terug. Begin Mei 1900. 't Is Zater dagmorgen. Een groot aantal bomschuiten siert het strand. De kant- of schrobnet- visserij is nog in volle gang. 's Morgens ^ing Rein Plas. de omroeper van Katwijk, "het vissersdorp rond en kondigde met bekkenslag aan: „Na de klink op strand; afslag om de Zul". Op Zaterdagmorgen waren slle schui ten present. De Zondag stond immers de deur. En op de dag des Heeren n de bedehuizen vol met vissers, kinderen. Allen in dracht 1 op de foto, dat enkele bom schuiten de nationale driekleur hebben gehesen: er is ook een „breu'gom" aan boord. Meer Zuidelijk ls de visafslag nog niet afgelopen. Ook bevindt zich een aan tal badstoelen op het strand, terwyl onder de zeereep enige bommen voor de haring visserij in gereedheid worden gebracht Al met al een schilderachtig geheeL Is het te verwonderen, dat een zodanig strandbeeld vele schilders tot scheppen bewoog? Ja. de tijd van vroeger geeft toch tal van aangename herinneringen. Envébt

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3