Jlicuure griisrije GTouranl R.I.S. wil betaling der pensioenen staken Nederland beschuldigd in verband met opstand in Ambon Trygve Lie sprak met Stalin te Moskou Kans op speciale vergadering van de Veiligheidsraad Wist U DINSDAG 16 MEI 195§ BUREAUX: liogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: TeL 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. AD VERTEN TIEN: t 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 812! DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatvasticfe k gfifb!e®« mgn herl ta tcgtjenspoel" Lust tot trouwen bekoeld standige mannen van het K.N.I.L. heeft verbroken en dat Indonesië tegen hen maatregelen moet nemen. Erger dan allen maakt het de woord voerder van het Indonesische ministerie voorlichting; d'eze verklaart, vol gens Aneta, dat wanneer Nederland de an f200 millioen niet inwilligt, de regering der RI.S. overweegt., de uitbe taling der Nederlandse pensioenen te zullen staken tot het bedrag der schade zal zijn aangezuiverd. zover Aneta. Het bedrag van f200 De Indonesische regering heeft door middel van verschillende verklaringen Nederland verantwoordelijk gesteld voor de opstand op Ambon en de door opstanden van Westerling, Azis en Ambon veroorzaakte schade geschat op 200 millioen gulden. Zij dreigt nu de uitbetaling der pensioenen aan Neder land volkomen te zullen staken, totdat dit bedrag zal zijn aangezuiverd. Blijkens de berichten van verscHillen- de persbureaux pogen de Indonesische ministeries en woordvoerders elkaar te overtreffen in hun aanvallen op Neder land. Volgens een Reuterbericht uit Djakar ta hebben de Indonesische autoriteiten de Nederlandse regering aangevallen, daar zij in gebreke zou zijn gebleven, haar Indonesische troepen in de deelsta ten in de hand te houden. Zij verklaar den dat Nederland verantwoordelijk is voor de schade, door hen berekend op f 200 millioen. De minister van Oorlog, de sultan van DJokja. deelde later in een openbare be kendmaking eveneens mede. dat Neder land verantwoordelijk is voor het ge drag van de manschappen van het K.N.I.L. en het gebruik van hun mate riaal tot het ogenblik, waarop het K.NI.L. ontbonden zal zijn en de man schappen in het leger van Indonesië zullen zijn overgegaan. Volgens Ass. Press gaf het Indonesi- nog een verklaring uit, dat de jongste uitlatingen van de Nederlandse hoge commissaris de indruk hebben gewekt, dat de Nederlandse regering niet meer in staat is. zich të kwijten van haar ver antwoordelijkheid en plicht ten aanzien van het K.N.I.L. op Ambon. De niet-nakoming der verplichtingen van het unieverdrag heeft de R.I.S. voor vraagstukken gesteld, waarvan de oplos sing kostbaar zal zijn en waarschijnlijk verlies aan levens en goederen met zich zal brengen. Nadat de R I.S. officieel op de hoogte zal zijn gesteld van het Nederlandse standpunt. zal zij de zaak zo spoedig mogelijk met de Nederlanders bespreken, aldus de verklaring, die nog eens de verantwoordelijkheid van Nederland voor het K N.I.L. herhaalt. De verklaring doelt kennelijk op de uitspraak van een Ne derlandse woordvoerder, dat de Neder landse regering alle banden met de op- Strijd te Makassar uitgebroken K.N.l.L.-mannen legen T.N.I. Maandag zijn manschappen van het K.N.I.L. te Makassar in gevecht geraakt met leden van de Apris (T-N.I.), aldus een woordvoerder van het Indonesische ministerie van oorlog te Djakarta vol gens Aneta Het schieten duurde twee uren en daarbij werden mortieren ge bruikt. Vijftien burgers, 3 man van de T.N.I. en 7 man van het K.N.IL. zijn gewond Volgens de woordvoerder was het nog niet bekend van welke zijde het schieten begon. lamin gaat naar Nieuw- Guinea Jamin, de voornaamste figuur va Indonesische delegatie naar Moskou, zal Woensdag naar Hollandia vertrekken als leider van de Indonesische commissie voor Nieuw Guinea. Dr Hirschfeld te Djakarta Dr Hirschfeld, hoge commissaris van Nederland in Indonesië, is heden in Dja karta aangekomen? Vier grote vaartuigen als deklading Met het ss Zeeland van de Kon. Rott. Lloyd, dat einde dezer week van Rotter dam naar Indonesië vertrekt, worden aan dek niet minder dan vier grote vaar tuigen vervoerd, nl. de laatste twee var een twaalftal, voor rekening van de R.I.S- in Nederland gebouwde, patrouille vaartuigen en bovendien twee motor sleepboten, eveneens bestemdi voo: R.I.S. Compromis over het Marshall-plan Vertegenwoordigers van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden en d« Senaat zjjn tot een compromis gekomen over de buitenlandse hulp in het jaar 1950/51, welk compromis morgen door het Huis moet worden goedgekeurd. Het omvat 2.850 millioen dollar Marshall hulp, 100 millioen voor Zuid-Korea, 95 millioen voor niet-communistisch China, 27 millioen voor Palestünse vluchtelin gen en 35 millioen voor het zgn. punt 4. Parlementaire omwente ling in Turkije Partij van Kemal Ataturk ineengestort De Turkse regering heeft bij de giste- i ren gehouden parlementsverkiezingen een verpletterende nederlaag geleden, waardoor 12 ministers, o.w. premier Gunaltay, hun zetels hebben verloren. De grote overwinnaar was de democrati sche partij van Bayar, wiens zetelwinst het gevolg is van de propaganda tegen de hoge kosten van levensonderhoud. De volkspartij van Inaonu, opgericht door Kemal Ataturk, is nu na een onafgebro ken bewind van 25 jaar volkomen ver schrompeld. Volgens niet-officiële gege vens waren ongeveer 380 van de In totaal 465 zetels voor de democraten. BRITS ANTWOORD AAN TSJECHO- SLOWAKIJE Al* represaille op de Tsjechoslowaak- *e inbreuk op de diplomatieke conventie heeft de Britse regering de onmiddellijke Jftijjng geëist van het Tsjechische voor- 5efe<*ïi#sbureau te Londen. millioen komt „toevallig" het crediet dat Nederland op de unie conferentie aan Indonesië heeft toege zegd. Een woordvoerder van het Indonesische ministerie van Oorlog heeft verklaard, dat een korvet van de Indonesische ma rine en enige patrouilleboten thans een blokkade uitoefenen in de gehele Zuid- Molukken. Tevens beweerde hi], dat de 186 man van het K.N.I.L., die met de „Kota Inten" naar Djakarta terugkeer den, door de Ambonnese K.N.I.L.-soldaten 1500 in getal gedwongen werden, hun wapens achter te laten. Volgens de woordvoerder zijn de militaire voorbe reidingen voor de aanval op de Zuid- Molukken in volle gang. Gewonde Australiër overleden De Australiër, die enkele dagen gele den door het schieten van de T.N.I. zwaar gewond werd, is vanochtend over leden. Zijn echtgenote kwam een kwar- "uir ziin dood in het hospitaal yan Djakarta aan. Koningin zal krans leg gen bij De Coligny Ook naar voorstelling in Parijse Opéra Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen tijdens hun officiële bezoek aan Parijs in de ochtend van 24 Mei een krans leggen op het graf van de on bekende soldaat bij de Are de Triomphe. alsook aan de voet van- het monument admiraal Gaspard de Coligny, de Hugenoot, die in 1572 het eerste slacht offer was in de Bartholomeüsnacht en die de vader was van Louise de Coligny, gemalin van Willem van Oranje. Daar zal de Koningin zich ook onderhouden een delegatie uit de stad Orange in Zuid-Frankrijk. In de middag zullen de Koningin en de Prins een voorstelling bijwonen in het Théatre de la Reine en avonds een ballet-uitvoering in de Opéra. (De dag tevoren is er in het paleis van het Elysée, behalve een recep- ie, ook een toneelvoorstelling). De ont- angst in het Parijse stadhuis vindt niet op 24, doch op 25 Mei plaats. Alle merken fietsmotor nu mei fiets gelijk De tijdelijke vergunning tot het ach terwege laten van het nummerbord op rijwielen met hulpmotor van bepaalde merken geldt thans voor alle merken. Minister Lieftinck heeft de directeuren 's Rijks belastingen en domeinen meegedeeld, het wenselijk te achten de vergunning uit te breiden. Keuring van lichting 1952 begint eind Augustus Het keuren van de dienstplichtigen der lichting 1952 begint eind. Augustus- De jongens, die op 1 Augustus 1932 zijn géboren, krijgen het eerst een oproep. Baby in kinderwagen gestikt Het elf maanden oude dochtertje van de familie Jensema te Eenum, tussen Groningen en Delfzijl, is in de kinder wagen gestikt. Er waren zeven meisjes loos. Zij wilden varen en dat ging, want voor Engelse zeeverkenstertjes is altijd nog wel een boot met een mast te vinden, waar ze kunnen klauteren en knopen leggen naar hartelust De verhoogde benzineprijs Navordering over de voorraden De wet tot verhoging van het bijzon der invoerrecht op benzine en tot wijzi ging van de motorrtjtuigenbelastingwet, treedt ingevolge een K.B. van 13 Mei 1950 met Ingang van 19 Mei a.s. in werking. Dit is dus een bevestiging van hetgeen we gisteren reeds schreven. In verband met dit K.B. zijn voorraden benzine van meer dan 5 hl., welke met ingang van laatstgenoemde datum in een opslagplaats in het vrije verkeer voorhanden zijn, onderworpen aan een navordering van ƒ5.65 per hl. Hieruit vloeit voor de gebruikers van een derge lijke opslagplaats voor benzine de ver plichting voort, daags na de inwerking treding van de wet een schriftelijke aan gifte van de aanwezige voorraden ben zine in te leveren bij de ontvanger der invoerrechten of accijnzen. Beheerders van benzinepompen zullen opgave moeten doen van de stand van het telwerk van de pomp bij de aanvang van de dag van inwerkingtreding der Met ingang van 19 Mei a.s. zal tevens een lager tarief van de motorrijtuigen belasting voor autobussen van kracht worden. In verband hiermede kunnen houders van autobussen, die in het bezit zijn belastingkaarten, welke op 19 Mei 1950 hun geldigheid nog niet hebben ver loren, een verzoek om gedeeltelijke teruggaaf van motorrijtuigenbelasting richten tot de inspecteur der invoer rechten en accijnzen, onder wie zij res sorteren. Ballonnetje dreel 700 kilometer ver Een Zwols speelgoedballonnetje heeft het gepresteerd al zwevend een afstand van bijna 700 kilometer af te leggen. Het is een van de ballonnen, die in April door R.K. verkenners werden opgelaten. Het kwam neer in Larochepot (Fr.). Nog vijf andere exemplaren landden in Frankrijk, maar niet verder dan pijn. 500 kilometer van Zwolle. Dean Acfieson zei er vaar! achter: De ministers van de Pactlanden te Londen bijeen HET DEFENSIE-SYSTEEM DIENT BINNEN DRIE JAAR GEREED TE ZIJN Zoals wij gisteren in een deel onzer edities nog hebben vermeld, zyn te Londen in het Lancaster House de twaalf ministers van Buit, Zaken van het Atlantisch Pact bijeengekomen, ter bespreking van de „koude oorlog" en de verdediging van het Westen. Dean Achpson, die daar de voorzitters hamer hanteert, wil er vaart achter zetten, want het defensie-systeem der Atlantische Unie dient binnen drie jaar gereed te zijn. Waarom zo'n haast? Blijkbaar, verwacht men, dat ook de Sowjet-Unie binnen die tijd zijn be wapeningsprogram grotendeels heeft uitgevoerd. Na Dean Acheson, hebben ook de andere ministers van Buit. Zaken der Pactlanden hun bezorgdheid uitgesproken over de huidige spanningen in de wereld. Men is het er over eens, dat alles beproefd moet worden om de vrede te bewaren, maar welke koers moet verder jegens de Sowjet-Unie worden gevolgd? Evenals ter conferentie van de ..Grote Amerika zijn er kringen in Huis Drie", heeft Acheson een overzicht ge geven van de wereldsituatie, waarbij de nadruk gelegd werd op de noodzaak van nog grotere krachtsinspanning. Daartoe moet men weten, welke hulpbronnen nog verder kunnen worden aangeboord. De Amerikaanse minister van Buit. Zaken mening, dat de .koude oorlqg nog onbepaalde tijd zal duren en in deze krachtmeting dient het Westen militair uiterst sterk te staan. Men staat nu voor het probleem, om hetgeen op papier werd vastgesteld en uitgerekend, te gaan om zetten in werkelijkheid. Enige struikelblokken moeten daartoe uit de weg worden geruimd, waarbij vooral het financiële een hinderpaal is. Immers, de Westerse ministers van Financiën beweren de plannen van hun collega's van Defensie niet te kunnen bekostigen, zonder het economisch leven in hun land te verstoren. Dus ziet het er naar uit. dat de Ver. Staten voor een groot deel de kosten voor hun rekening zullen moeten nemen. Maar ook in Politieke lunch met „Russisch eitje" Senaat, die niet zo scheutig met het fourneren van dollars. Hier zal dus een uitweg moeten worden gevonden. Inmiddels zijn politieke waarnemers van mening, dat de internationale be sprekingen der afgelopen week een koerswijziging- bij Londen veroorzaakt hebben. Londen zou inzien, dat een nau were economische samenwerking met de rest van West-Europa noodzakelijk is. De kans tot toetreding tot de Europese betalingsunie neemt toe. terwijl men veel minder gereserveerd staat tegen over het plan Schuman (de fusie der Franse en Duitse zware industrie), dan het zich aanvankelijk lier aanzien. Vermelden wjj nog, dat er nog geen definitieve plannen zijn om een gemeen schappelijk militair commando te benoe men. Enkele Londense bladen hadden gesuggereerd, dat dit in de bedoeling lag en generaal Omar Bradley hiervan waar schijnlijk de leiding zou krijgen. Aan de gang van Trygve Lie naar Moskou, alwaar deze sinds enige dagen vertoeft- mag men niet de betekenis hechten van ,;Spreek met Stalin en het komt in orde". Daarvoor zijn in de machtsstrijd tussen Oost en West de feiten te metaalhard, hebben zich de „realiteiten" op een dus danige wijze ontwikkeld, dat men die maar niet met redeneringen teniet kan doen, want opgelegde rationele regelingen zullen de politieke hartstochten, uit tegenstellingen ontstaan, niet kunnen verdringen. Echter als Trygve Lie, die met Stalin persoonlijk gesproken heeft, althans een eb-phase in de „koude oorlog" zou kunnen bewerkstelligen en bevorde ren, dat de handel tussen Oost en West weer toenam en aan de Ver. Naties nieuw leven ingeblazen, dan zou reeds heel veel zijn bereikt. Zowel Reuter als Ass. Press hebben be vestigd, dat maarschalk Stalin Trygve Lie, de Secretaris-Generaal der Ver. Na ties, heeft ontvangen. Bij dit onderhoud zijn vice-premier, Molotof en Andrei Wi- sjinsky, minister van Buit. Zaken aan wezig geweest. Zoals gebruikelijk werd het politieke onderhoud wat losser en zwieriger door het genot van een Epicu- ristische lunch, want de stemming werd „hartelijk" genoemd en er werden KREMLIN VERBIEDT PERZIË OLIEWINNING De Sowjet-regering heeft Perzië ge waarschuwd, dat plannen, die zouden be staan voor olie-onderzoekingen in gebie- Noord-Perzië „onverenigbaar zijn met de goede nabuurschappelijke be trekkingen", die zyn neergelegd in het verdrag van 1921 tussen de beide landen. Ontslag Acheson geëist De republikeinse Senator Joseph McCarthy, heeft president Truman vol gens Reuter, verzocht Dean Acheson als minister van buitenlandse zaken te ont slaan, daar hij de V.S. in Azië heeft „ver raden". Tevens eiste hij het ontslag van de Amerikaanse reizende ambassadeur, Philip Jessup. VOLLEDIGE BLOKKADE TRIËST Na eerst de toegang tot de Brits- Amerikaanse zones van Triëst gedeelte lijk te hebben beperkt, zijn de Joego slavische bezettingsautoriteiten thans tot volledige blokkade van het verkeer overgegaan. De Joegoslavische missie in de geallieerde zone heeft hier geen ver klaring over gegeven. Rusland hanteert de stroopkwast De Sowjet-Unie heeft Oost-Duitsland de helft van de nog te leveren herstel betalingen, ter waarde van 3.171 millioen dollar, kwijt gescholden. Onthoofde zuigeling gevonden in Oude Rijn Eind vorige maand werd uit de Oude Rijn in de gemeente Rietveld een onge kleed lijkje van een (vermoedelijk pas geboren) jongetje opgehaald. Het hoofd je ontbrak. Het lijkje had reeds 7 a 10 dagen in het water gelegen. Hun die in lichtingen over deze afschuwelijke daad kunnen verstrekken, wordt verzocht, zich te melden bij de Rijkspolitie te Bo degraven. Vakbond waarschuwt tegen drankmisbruik Op de algemene vergadering van de Alg. Ned. LandaTbeidersbond. die 50 jaar bestaat, is gisteren in Leeuwarden een motie aangenomen, waarin wordt ge waarschuwd tegen het toenemende drankmisbruik. En hier is helemaal niets loos. U zoudt het wel denken, bij het zien i explosie-wolken, maar 't is zomaar een foto van de Britse zeemanoeuvres in het Kanaal. vele dronken op de vrede uitgebracht. Behalve Wisjinsky was zyn plaatsver vangend minister, Gromyko, aanwezig verscheidene hoge ambtenaren, onder v Fedor Molotsjkof, chef van het protocol van Wisjinsky's ministerie, alsmede Ar- kadi Sobolef, de vroegere Russische sistent-„Secretaris Generaal" der Ver. Naties. Bij deze lunch, die ruim ander half duurde, werd Trygve Lie vergezeld door verscheidene leden van zijn missie en Helge Akre, de Noorse zaakgelastigde. Men kan er zeker van zijn, dat menig politiek „Russisch eitje" verschalkt werd. Bijzonderheden over dit contact zijn nog niet bekend gemaakt, maar spoedig zal Trygve Lie een persconferentie hou den. Diplomatieke kringen te Lake Suc cess zijn echter van mening, dat de Sow- jet-Unievermoedelijk en onder ze ker voorbehoud" toestemming zal geven een speciale vergadering te beleggen de Veiligheidsraad, waarschijnlijk in I den. Men verwacht, dat Rusland dan als voorwaarde, de vervanging van de Chi nese nationalistische afgevaardigde door een Chinese communist zal stellen. Wij herinneren eraan, dat de Ver. Sta ten de regering van communistisch China niet heeft erkend. Vermelden wij nog, dat Trygve Lie te Moskou ook besprekingen heeft gevoerd met Gunnar Myrdal, de Zweedse secretaris der economsiche missie der V.N. voor Europa. Genoemde Myrdal heeft te Moskou met Wisjinsky en anderen overwogen, op welke wijze de handel tussen Oost en West, die in eer impasse is geraakt, weer zou kunnen her leven. Deze handel immers, heeft nog slechts de helft van zijn vooroorlogse omvang bereikt. Op het programma van Myrdal staan reizen naar Warschau, Genève, Londen en Parijs, waar hij besprekingen zal voeren met Harriman, de reizende ambassadeur van het Marshall-plan. 13 Millioen sigaretten naar de Oost Verstrekking aan militairen spoedig weer normaal Over de klachten over het niet op tijd verstrekken van sigaretten aan de mili- n in Indonesië deelt de Legervoor- lichtingsdienst mee, dat. door prijsstij" ging. stakingen in Indonesische havens, deviezénmoeilijkheden e.d. aanvankelijk ige stagnatie Is teweeggebracht in de regelmatige aflevering. In April heeft de Niwin er terstond voor gezorgd, dat Iedere militair gratis een blik met 50 sigaretten kreeg. De legerleiding heeft maatregelen genomen om de normale xstrekking zo spoedig mogelijk weer te laten doorgaan. Er werden aanzienlijke bestellingen in Nederland geplaatst zending van 13 millioen stuks is al verscheept. ltslagen als postdirecteur te Vee- nendaal. DAT in Purmerend een nieuw veiling complex zal worden gebouwd en wellicht ook een slachthuis en een vleesconserven- DAT 36 brandweercorpsen op 10 en 17 Juni in Purmerend voor het landelijk kampioenschap zullen strijden. DAT er een plan klaar is om voor 3 a 5 millioen gulden het gemeentelijk ziekenhuis te Zaandam uit te breiden. DAT in Amsterdam 8 jaar Cm-a.) is geëist tegen de 40-j. monteur J. W. Out uit A'dam, lid van de Kolonne-Henneicke (Jodenvervolging e.d.). DAT het departement Zaanstreek van de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel op 24 Mei zijn 50-jarig bestaan viert DAT de rijksbemiddelaars de nieuwe tarieven voor het werken in de volks woningbouw (vastgesteld door werk gevers en werknemers in het bouw bedrijf) hebben goedgekeurd. DAT mr E D. M. Koning, directeur en mede-oprichter van Van Doornes auto mobielfabriek (D.A.F.) te Eindhoven, 44 jaar oud; aldaar is overleden. DAT een aanmerkelijke personeels inkrimping op de jachtwerven het gevolg is van de hoge weeldebelasting op nieuw bouw (15 pet der bouwkosten), die het aantal opdrachten heeft doen vermin deren. DAT de nieuwe Zuid-Sloepolder, tus sen Walcheren en Zuid-Beveland, nog dit jaar tijdelijk, voor twee jaar, zal worden verpacht. DAT aan de nieuwe Vlissingse weg te Middelburg een gemeentelijk sportpark (met zwembad) zal worden aangelegd. DAT enkele havenloodsen in Vlissingen thans gebruikt worden om er graan in op te slaan, daar de opslagplaatsen in de grotere havensteden vol zijn. DAT het vliegveld Beek (Z.-Limburg) in October geschikt zal zijn voor de zware K.L.M.-machines. DAT de raad van beroep voor de pers zuivering de 20 jaar uitgesloten journa list R. Visser ïe Winterswijk wegens het overschrijden van de termijn niet ont vankelijk heeft verklaard in zijn beroep ve-luit.-kol. der n Ittersum de titu- ■e-kolonel heeft ge- DAT de gep. re. fanteTie W. baron laire rang van res kregen. DAT de vliegfeesten op Eelde, die met Pinksteren zouden worden gehouden, i.v.m. organisatorische moeilijkheden zijn afgelast. DAT het machinepark van de door brand verwoeste Gekade-meubelfabriek te Deventer onbeschadigd bleef productie is hervat. DAT het echtpaar C. de BoerMuis te Zaandam op 1 Juni 60 jaar is getrouwd, welk feest het echtpaar I. Sipma— Bijlsma te Oude-Bildtzijl gisteren vierde. DAT de Ned.-Belgische commissie in zake de schrijfwijze van de Nederlandse taal hoopt, vóór Juni 1951 gereed te zijn. DAT de heer F. A. Picard, voorheen directeur en thans gevolmachtigd admi nistrateur van de N.V. Ougrée Handel Mij op 57-jarige leeftijd in Den Haag is overleden. DAT de kleurenfilms „In old Amster dam". „Colorful Holland". „Land of the Zuyder Zee" en „Springtime in the Ne therlands", die in 1947 zijn opgenomen, thans overal op de wereld gaan draaien. Wetsontwerp handhaaft omroepverenigingen Het ligt in de bedoeling het systeem van omroepverenigingen te handhaven in het wetsontwerp op het radiobestel. Dit ontwerp is grotendeels gereed. Wordt het ontwerp aanvaard, dan zal dat vele oprichten leiden tot een legalisatie van de bestaande regeling. Dit deelt minister Rutten mee in zyn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over zijn begroting-1950. „En met zo iets vlogen we nu naar Londen Een kleine vlootschouw wordt morgen op Schiphol gehouden, omdat 30 jaar geleden de luchtlijn op Londen werd geopend. Op het platform zullen moderne vliegtuigen, maar ook een éénmotorige open De Havilland twee-dekker worden tentoongesteld. Dit laatste toestelletje lijkt op het vliegtuigje, waarmee de lijn geopend werd. Ook op Hemelvaartsdag kan men dit vliegtuig bezichtigen. Geen sabotage in Groninger kermistent De geruchten, als zou by het instorten van de tribune in een der kermistenten in Groningen sprake zijn van sabotage door een concurrerend theater, zijn onwaar, zo heeft de politie geconclu deerd. De constructie week af van elders gebruikelijke, omdat mén Groningen geen ijzeren pennen in wegdek mag slaan. Een constructiefout was het gevolg. Het theater werkt thans door met een nieuwe, vaste, ijzeren tribune. Huishoudster hield het niet lang in huis uit Een onbekende juffrouw heeft i Sliedrecht, Emmen, Drachtstercompagn.^ en laatst in Gieten oplichteryen gepleegd door zich als huishoudster uit te geven en er dan na een dag of wat met geld bedragen van door te gaan. In Gieten had iemand de nieuwe dienstbetrekking van de huishoudster met een borrel ge vierd en de volgende dag gaf hij aan gifte van de vermissing van ƒ900 en van de huishoudster. Louis van Tulder verlaat het concertpodium De bekende Ned. tenor Louis van Tul der heeft zich wegens gezondheidsrede nen genoodzaakt gezien niet meer in het openbaar als zanger op te treden. Hij hoopt echter wel als zangpaedagoog werk zaam te blyven en zal daarnaast ook weer zijn oude functie als dirigent hervatten. In talrijke functies als voorzitter of lid van verenigingen of commissies op muzi kaal terrein blijft fle heer Van Tulder werkzaam. MEDICJ1NEN en kindervoedsel ontbreken op Am. bon. Gelukkig dat duizenden Neder landers hierin kunnen voorzien. Op nieuw ontvingen wjj vele giften om de nood op Ambon te helpen verlich- Het blijkt voor velen, die vyf jaar geleden zelf nog geholpen moesten worden, thans een wonderlijk genoe gen om anderen te mogen helpen. Tot vanmorgen ontvingen wy: 25.— van S., C. J. P., J. B. W.; ƒ15.— van A. J. v. d. K.; ƒ10.— van A. v, S.. J. H. R.—Z., P. H. V., ir K., ds S., A. C. K. de L., F., C.H. Vrouwengroep, A. M. H.; ƒ5.— van W. M. K., A. v. B., H. B., M. A. v. H., A., J. K.—L., H. L., I. H„ Baron v. D„ K.; ƒ4.— van J. G.; ƒ3.— van J. B.; 2.50 van C. F., H. v. d. M.. H. J. C.—E., F. R., J. M. H.—S., A. M. H.—v. E., F., S. v. d. W„ L., v. d. M., V., A. v. V., v. D„ v. 't H., „tegen de onderdrukking", M., V.. v. d. R.; ƒ2.— van M. G.—V., A. v. d. J„ G. R., H. J. N., n.n., J. V., M., O.; ƒ1.50 van W. V.; ƒ1.— van N. A., C. v. O., C. J. v. K., M. W. Le F., C. V. C. E. v. L. O., F. P. d. 3., n.n.. U. Z., M. A. S.( M. d. J„ F. v. D„ J. G. v. I., Motto, Een Tachtigjarige, J. H. F. de J., F., S.; A. W. W. ƒ3.—; J. H. ƒ2.—; fam. M. V. ƒ5.— M. R. ƒ1.— mevr. P. B.—V. ƒ2.50; H.-G. ƒ2.50; J. S. C. de Z. ƒ2.50; W. C. F. V. 2.— A. N. ƒ1.—; H. v. d. M. ƒ2.50; Th. V. ƒ10.—; M. P. H. ƒ1.50; H. V. ƒ5.— A. C. R. ƒ2.50; C. G. ƒ3.50; J. v. d. S. ƒ1.—; H. d. J. ƒ1.50; G. B. C. S. ƒ10.—; A. M. K. ƒ1.50; A. van A. ƒ5.—; M. C. ƒ1.—; J. B. Azn. ƒ1.—; E. H. ƒ2.—; n.n. ƒ4.50; fam. V. ƒ10.—. Totaal t.m. heden ƒ1370.90. Hartelijk dank voor alle gevers. Uitstoting Jordanië uit Arabische Liga geëist Op een bijeenkomst van de politieke commissie der Arabische Liga heeft Egypte gisteravond te Cairo, gesteund door Saoedie-Arabië, de Libanon en Syrië, de uitstoting van Jordanië uit de Arabische Liga geëist. Irak en Jemen vroegen tijd om htm regeringen te kun nen raadplegen. De verzoeningscommissie der V.N. voor Palestina heeft Israël, Jordanië, Egypte. Syrië en de Libanon uitgenodigd voor directe besprekingen te Genève. Weer een 70-jarig huwelijksfeest De 91-j. Willem Dieterman en zyn 89-j. vrouw Hendrika hopen op 21 Mei m het Tehuis voor ouden van dagen te Nicu- wolda (Gr.) hun 70-jarig huwelijksfeest te vieren. Van hun elf kinderen zijn er nog zeven in leven. Ruth Khama heeft een dochter Seretse's verbanning zal nu ingaan De blanke vrouw van Seretse Khama, het door de Britse regering niet-erkende opperhoofd van Beetsjoeanaland, heeft het leven geschonken aan een dochter, Jacqueline genaamd. Zowel Ruth als Seretse verwachten, dat zij het land nu spoedig zullen moeten verlaten, aange zien Seretse voor 5 jaar uit zijn stamge bied Is verbannen. Na in het begin van dit jaar een tijd in Engeland te zijn vast gehouden, mocht hij zich tot de geboorte van zijn kind bij zijn vrouw in Beetsjoea naland voegen. WEERBERICHT Aanhoudend vrij koud Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar be- wolkt met enkele verspreid optredende buien. Matige tot vry krachtige wind tus sen Noord en Noord-West. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te ZON EN MAAN g: zon 4.4420.29. Maan 4.24—

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1