Jlicuwe £ritecf)c ÖTourant EEN HOOFSE BUIGING VAN ATTLEE VOOR PLAN-SCHUMAN I LIE IN MOSKOU Sowje boeken Frans-Duitse alliage" als verlies MIJNRAMP EIST 37 IN BELGIË DODEN Wist U VRIJDAG 12 MEI 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie Tel 20408 AbOD nementen. Tel 22710 Advertentie- afdeling: Tel 23375 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVERTEN i'LEN: t 0.18 per millimeter (Bü contract belangrijke korting) Een en éertfgete Jaargang No 8M8 DIRECTIE: F. DIEMER. CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken »StaiilrasUc4 k ^blrnn tn«o bert in tcgljenspoet" 3000 VOGELS IN 300 SOORTEN De Londense fegpuzzle De figuur der Londense conferentie, 'die voorlopig nog wazig was, begint iets duidelijker te worden. Terwijl een Trygve Lie te Moskou vertoeft, pogingen in het werk stellende om de Russische „rode koorts" te doen afnemen, naderen de „Grote Drie" tot de opvatting, dat de Sowjet-Unie de koude oorlog we 1 niet zal staken. Derhalve dienen de Westelijke defensieve organisaties te worden ontwikkeld, zover dit maar enigszins mogelijk is. Bevin, die de conferentie een half uur vóór het einde moest verlaten om een vergadering der Britse regering bij te wonen, waarin het „plan-Schuman" zal worden besproken, is voorlopig nog een sfinx. Echter heeft de Britse premier, Attlee, het voorstel tot samensmelting der Frans-Duitse zware industrie gekarakteriseerd als „een aanzienlijke bij drage tot de oplossing van een der voornaamste Europese problemen". Londen, na afloop der eerste er over. Natuurlijk is het plan-Schuman vergadering, ook een communiqué uit gegeven, waarin de roep te beluisteren valt, alles in het werk te stellen, om de vrede te bewaren. Dit betekent uitge breide maatregelen voor een basis op de fensief en economisch terrein. Het vraag stuk China werd reeds onder de loupe genomen en nu komt de Duitse kwestie en he., reeds genoemde, plan-Schuman aan bod. In het Lagerhuis heeft Attlee ver klaard, dat het doel der Westelijke mo gendheden is, Duitsland als vrij lid in de gemeenschap der Europese volkeren op Ie nemen. Vandaar, dat hij voor het fo rum der wereld niet veel anders kon doen, dan het Franse voorstel vriende lijk te verwelkomen. Het zal dan ook door het Huis besproken worden, gerug- gesteund door de Conservatieve en Libe- ïale partijen. Attlee neemt ondanks zijn „vriendelijk gebaar" echter de nodige reserve in acht, want hij liet zich er niet over uit, of Engeland bereid is zijn steenkool- en staalindustrie in de door Schuman voor gestelde „pool" te brengen. Zelden heeft een politiek-economisch plan zo de aandacht der gehele wereld getrokken. Warren Austin, de leider der Amerikaanse delegatie bü de V.N., noem de het „een der grootste bolwerken voor de vrede". Geheel anders denken de Franse communisten en Radio Moskou De Nederl. delegatie voor de Atlantische Raad De Ne-derlandse delegatie naar de At lantische Raad, die op 15 Mei te Londen byeenkomt, is als volgt samengesteld: Mr D. U. Stikker, minister van Buit. Za ken; Jhr Mr B. F. Michiels van Verduy- nen, ambassadeur te Londen; Dr H. N. Boon, Secretaris-Generaal van het De partement van Buit. Zaken; en de heren R. Fack en Jhr. Mr B. Quarles van Uf- ford. Zoals bekend, zullen de „Grote Drie" overleg plegen over vraagstukken van internationaal belang, o.a. over het Duitse probleem. Aangezien bij de be handeling hiervan de ministers van Buit. Zaken der Beneluxlanden worden be trokken, zal minister Stikker het Neder landse standpunt uiteenzetten. Reeds werd door Nederlandse deskundigen, met name Hr. Ms. ambassadeur te Lon den en Drs M. Kohnstamm, de zienswijze van Nederland terzake weergegeven. Rede over Nederland in Amerika Op de universiteiten te Georgetown In Amerika heeft dr A. H. Fhilipse, handelsraad der Nederlandse ambassade, gesproken over het aandeel van Neder land in de wereldhandel. Op de daar geopende tentoonstelling is Nederland vertegenwoordigd met talrijke exposi ties der industrie en ook de KLM is aanwezig. Hospita met bijl doodgeslagen Vijftien jaar geëist. Wegens het vermoorden van zijn hospita met een bijl of hamer is gisteren voor de Bredase rechtbank tegen de 49-j. Tilburgenaar J. S. vijftien jaar geëist. Hij verklaarde tijdens de zitting niet te weten, of hij de dader was, maar getui gen hadden het uit zijn eigen mond ge hoord. Verdachte zou wraak hebben wil len ndfnen daar hij vermoedde dat de hospita, mej. P. Melis, een bedrag van ƒ4000. dat hij onder een tegel in de •chuur had verstopt, ontvreemd had. Uitspraak op 25 Mei. UIT BUS GEVALLEN EN OVERLEDEN De 67-j. varensgezel E. A. T. is, toen hij op het Hofplein in Rotterdam uit de bus stapte, gevallen en aan de gevolgen overleden. GEBED VOOR DE KONINGIN VERBODEN Maar de Ainbonnezen zongen het Wilhelmus Een brief uit Medan van 8 dezer meldt Volgens de „Nwe Crt.": Onze dominee werd verboden op 30 April een woord in zijn preek of gebed aan Koningin Juliana te wijden. Hy moest na de preek namens de Indonesi sche regering de Indonesische staatsbur gers verzoeken, het kerkgebouw te ver laten en toen mochten we, even onder Nederlanders, de dag gedenken. Maar fijn vond ik het dat alle Ambonnezen bleven zitten, daarna met ons in de hou ding het Wilhelmus meezongen. Wat heeft onze regeing voor hen gedaan? Voorgestelde dividenden Ned. Grondbriefbank 3 (3) pet.; In dustriële Mij Zutphen (9) pet.; (in dien de verfijning van de dividendstop nog niet wet geworden is. wordt voor gesteld 9 pet); Heybroek-Zelander 3 <8i pet Entcomayer 8 14pet.; Figee 6'4 (6**) pet.: Ned. Linoleumfabr. ie Krommenie f91.30 64 80Van Ranzow's Bank 5 (5» pet:; Wilton-Fijenoord pre ferente 5 (reeds als interim uitgekeerd), gewone 7 (7). „geïnspireerd door de Amerikaanse perialisten en het komt alles neer op de militarisering van West-Duitsland, dat in het Noord-Atlantisch blok moet worden opgenomen"! Minister Stikker werd niet voor Zater- ig in Londen verwacht en zyn onver wachte, vervroegde aankomst werd on middellijk in verband gebracht met het voorstel van minister Schuman. Stikker kwam te Londen als voorzitter van de „Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking" (O.E.E.S.) overleg plegen met de Engelse minister van Financiën, Sir. Stafford Cripps. het gevoerde onderhoud is het vraagstuk van de Europese betalingsunie en de Britse houding hier tegenover, volgens Reuter aan de orde geweest. Dooi Gromyko verwelkomd Trygve Lie, de secretaris-generaal der VN., is gisteravond per vliegtuig uit Praag in Moskou aangekomen. Op het vliegveld werd hij begroet door de Sow- jet-Russische plv. min. van Buit. Zaken, Andrei Gromyko en Gunnar Myrdal, uit- de der V.N. voor Europa. Deze laatste was vergezeld van de Zweedse ambassadeur en de Noorse zaakgelastigde. Tegenover de journalisten, die een tijd in de regen hadden staan wachten, verklaarde Lie voorlopig niets te kunnen mededelen „Ook niet over het weer?" vroeg ereen. terwijl hij zijn regenjas nog verder dichtknoopte „Dat denk ik wel", zei Lie, eraan toevoegend, dat de vlucht van Praag ondanks het slechte weer goed verlopen was. Hopen wij, dat zijn reis ook ondanks het politieke slechte kli maat gunstig verlopen mag! DE ENGELSE PARLEMENTAIRE STRIJD Conservatieve winst bij de gemeente raadsverkiezingen Het kan de oppositie in het Engelse Lagerhuis nog steeds niet gelukken de Labourregering ten val te brengen Gis teren werd een conservatieve motie, waarin critiek geoefend werd op het woningbeleid in Schotland, met 280 tegen 252 stemmen verworpen. Overigens hebben de verkiezingen voor een derde deel van de gemeente raad. die gisteren in 378 gemeenten plaats vonden, de tendenz van de algemene verkiezingen in het begin van dit jaar bevestigd. De conservatieven behaalden een grote overwinning. Zij verwierven een winst van 276 zetels en verloren er 65. Labour daarentegen kreeg 123, maar verloor er 205. De communisten kregen met 0 tegen 0 geen voet aan de grond. Ergste explosie sinds 1932 Verslagenheid en rouw in het dorp, waar de bloedverwanten treuren De mijnramp, waarvan wij gisteren reeds gedeeltelijk melding maak ten, is de ergste, die Henegouwen sinds 1932 getroffen heeft. Voortdu rend zette men op energieke wijze de pogingen voort, de manschap pen te redden, die nog ingesloten zaten in de mijn te Trazegnies bij Charleroi. Toen het mijngas tot ontploffing kwam, bevonden zich in de gang, op 500 meter diepte, 4 arbeiders. Volgens de laatste gegevens zijn bij dit ontstellend drama 37 personen om het leven gekomen, 3 zwaar gewonden werden naar boven gehaald en een arbeider wordt nog vermist. De explosie moet zeer hevig geweest I jarige zoon en zyn 38-jarige schoonzoon, zjjn, want overal lagen vernielde kolen-De ministe: wagens, mynhout etc. verspreid. identificeren der slachtoffers ging met grote moeilijkheden gepaard, daar hun lampen, die een nummer dragen door de ontploffing door elkaar zijn geslingerd of vernield werden. Vrijwel het gehele dorp van circa 7000 inwoners verdrong zich aan de be waakte ingang van de mijn. De ven ten der slachtoffers, de meeste van gische en overigens van Italiaanse of Poolse nationaliteit en afkomstig uit de Oekraine en de Baltische landen, werden in een loods op het terrein toegelaten, waar de lichamen der slachtoffers lagen opgebaard. Het was een tragisch schouwspel, i zoveel vrouwen, wanhopig en verslagen, langs de droeve rijen gingen, om de gekomen bloedverwanten te identifice ren. In het nabygelegen mijnwerkers dorpje bevond zich een vader, diens 14- Onthullingen uit de Siberische „heilstaat Moskou pronkt met de Zeiss- fabriekenl Krijgsgevangenen, die uit de Sowjet- kampen ontslagen zijn, hebben een boek je opengedaan over de toestanden aldaar. Zo werd er melding gemaakt van een Russische „goldrush" in de ontoeganke lijke gebieden rond de poolcirkel in Oost-Siberië. Circa 2 millioen strafge- vangenen, w.o. slechts weinig Duitsers, zouden daar gedwongen worden, vol gens een primitieve methode, goud te winnen en wel in het gebied van de rivier Kolyma. Wekelijks komt een hefschroefvliegtuig met bewapende be manning de productie afhalen.' Voorts heeft men er het kamp Workoeta aan de Noordelijke IJszee, waar in de toen dra's een kolengebied wordt geëxploi teerd. Er zouden 61 mijnschachten zijn, die elk een apart gevangenkamp heb ben. Hier bevinden zich 6000 Duitsers, w.o. hoge officieren. Uit de berichten blijkt voorts, dat de, in Jena „ontman telde" Zeilss-fabrieken en de Berlijnse fabrieken van Siemens-Halske in Moskou herbouwd zijn. De. in Berlijn gedemonteerde Borsigfabriek is in Wo- ronesj herrezen. De Wanderer-fabriek zou in Koetais bij Tiflis als tankfabriek opnieuw zijn ingericht. Duitse ingenieurs hebben daarbij de technische leiding. Amerikaans ambassadepersoneel verlaat Tsjechoslowakije Op verzoek van de Tsjechoslowaakse regering, heeft de Amerikaanse ambas sade te Praag haar staf met twee derden verminderd. Door het vertrek van 40 functionarissen, blijven er thans nog on geveer 20 leden van het persi^eel over Oost-Duitsland zal de Sowjet-Unie om vermindering van de herstelbetalin gen verzoeken. Economische ciale Zaken begaven zich naar Trazegnies om de deelneming der regering te be tuigen en ook functionarissen van het Belgische Rode Kruis waren op het ter rein van de ramp aanwezig. NIEUWE BLOKKADE® IN TRIEST Voor de tweede keer in tien dagen, hebben de Joegoslavische autoriteiten in Triest het verkeer naar de, door de Engelsen en Amerikanen bezette, zone van het vrije gebied beperkt. Minister Stikker te Londen Minister mr D. U. Stikker is gisteren uit Amsterdam te Londen aangekomen om besprekingen bij te wonen van de Noord-Atlantische raad. over de Europese betalingsunie en wellicht nog andere Regeringslunch voor Duitse minister Ehrhard In kasteel Oud-Wassenaar heeft mi nister Van den Brink vandaag een lunch aangeboden aan prof dr Ehrhard, mi nister van Economische Zaken van West-Duitsland, die momenteel in ons land vertoeft. Behalve de minister-pre sident zaten aan de ministers Lieftinck, Mansholt en Spitzen. De minister van Buitenlandse Zaken werd vertegenwoor digd door mr baron Van Voorst tot Voorst, hoofd van de directie Europa, terwijl voorts nog aan de lunch werd deelgenomen door de voorzitter der Duitse handelsdelegatie, dr C. H. Müller en de voorzitter der Ned. handelsdele gatie, mr S. T J. Teppema, wnd direc teur-generaal van de buitenlandse eco nomische betrekkingen. Btj het Zandvoorlse strand wordt op zwembad. Via byizen zal er Twee woonwagen bewoners gedood in Sittard Ook twee zwaargewonden bij hevige vechtpartij Gisteravond omstreeks half twaalf ontstond in café Smeets te Leyenbroek- Sittard een ware veldslag, waarbij van messen gebruik gemaakt werd en ook een serie schoten uit een revolver gelost werden. Toen de politie ter plaatse ver scheen. vond zij twee doden: de gebroe ders Basili. twee woonwagenbewoners, een uit Noord-Brabant en een uit Zuid- Holland. Verder was de 85-jarige Hart uit Leyenbroek levensgevaarlijk gewond en ook een zekere Marx. uit Sittard. Een broer van deze laatste bleek lichtgewond te zijn. De overige leden van het gezel schap, dat bestond uit acht mannen en een vrouw, waren met de beide auto's, waarmede zij omstreeks acht uur in de avond arriveerden, en die de letters HX en N droegen, er vandoor gegaan. De politie is overgegaan tot arrestatie van verschillende personen. Ook de beide auto's zyn in beslag genomen. Stalen onderdirecteuren 130.000 van de baas? Een briefje: „Laat ons gelijkluidende verklaringen afleggen". Een half jaar gevangenisstraf is gi6te- :n in Rotterdam geëist tegen de vroe gere adjunct-directeur en van de N.V. 8r»iHa nderaeen impoitmaatsobappij van Valencia-sinaasappelen. Zij zouden uit metalen kistje, toebehorend aan de Spaanse directeuren, f 30.000 hebben ontvreemd. Beide verdachten ontkenden. De officier las echter een brief voor, (in een der verdachten aan de an der schreef dat ze samen eens moesten praten, opdat hun verklaringen gelijk luidend zouden zijn. De zaak diende vorig jaar Maart al, aar toen was een der verdachten, de 44-jarige M. A. U. uit Bilthoven, ziek. De ander is de 44-jarige F. D. C. R. uit Rotterdam. De directeur stuurde hun in 1941 de sleutel en de combinatie van het kluisslot. De verdediger zei. dat de direoteur geen goede boekhouding hield en dat over het bezit van f 30.000 ner gens notities zijn gemaakt. Twee mnd voorw. met een proeftijd van twee jaar werd nog tegen U. geëist wegens het opstellen van een valse kwitantie, die hij bekende geschreven te hebben. Vonnissen op 25 Mei. Agent gaf dronken man dodelijke klap Opnieuw 2 mnd. voorwaardelijk geëist De Deventer agent G. J. D., die een dronken man een dodelijke klap toe bracht, toen deze man verzet bood. hoorde voor het Arnhemse Hof beves tiging eisen van het vonnis der Zwolse rechtbank: twee maanden voorwaarde lijk. Ook voor het Hof wees men er op dat de dronken man, de 60-jarige R. geen mes bij zich had en dat de bedrei gingen van een beschonkene niet letter lijk opgevat moeten worden. De verde diger wees er op. dat de agent, die als een beheerst mens bekend staat, geen „verschrikkelijke klap" heeft gegeven, maar een geoorloofde vuistslag. De dron ken man viel echter en kwam zo onge lukkig terecht, dat hij is overleden. GEEN DROGE KERMIS MEER IN GRONINGEN. By wijze van proef mag gedurende de Groninger kermis, die morgen begint, de café s e.d. voor het eerst sterke drank worden verkocht. De caféhouders heb ben beloofd, excessen te bestrijden. Als die toch voorkomen, worden de betrok ken zaken voor de verdere duur van de kermis gesloten. Waarschijnlijk op 24 Mei Indiëdebat (Van onze Parlementaire redacteur.) In de Tweede Kamer heeft voorzitter Kortenhorst gisteren meegedeeld, dat hij de regering schriftelijk had uitgenodigd, door middel van een nota de Kamer op de hoogte te brengen van. de toestand in Indonesië. Tegelijkertijd heeft prof. Gerbrandy (A.R.) gistermiddag verlof gevraagd, de regering te mogen interpelleren over de ontwikkeling der gebeurtenissen in Indo nesië sedert de soevereiniteitsoverdracht. Bij deze interpellatie-aanvraag wees hij op de ontwikkeling in de R.I.S.. het scheppen van een eenheidsstaat door het oprollen van de deelstaten. Hij meende, dat de regering de Kamer moet inlichten over haar houding tegenover dit alles en over de door haar genomen of nog te nemen maatregelen. De voorzitter deelde mede, dat de Kamer er rekening mee moet houden, dat nog voor het Pinksterreces een Indonesië-debat zal worden gehouden. Op de interpellatie-aanvraag-Gerbrandy werd vanmorgen beslist. Toen deelde de voorzitter mede, be richt te hebben ontvangen van minister Van MaSrseveen, dat deze bereid is op korte termijn een nota aan de Kamer over te leggen inzake de situatie in In donesië. Op verzoek van dr Kortenhorst werd prof Gerbrandy daarop bereid gevonden zijn interpellatie-aanvrage in te trekken, zulks op de nadrukkelijke voorwaarde, dat dan ook in de week voor Pinksteren, waarschijnlijk op 24 Mei, de Regerings nota aan de Kamer wordt behandeld. Twaalf jaar voor moord op vroegere vrouw De 31-jarige Amsterdamse ijzerwerker i 'hij ge scheiden, in haar woning in Tuindorp- Oostzaan (Amsterdam-Noord) met 42 messteken van het leven beroofde, is vanmorgen in Amsterdam tot 12 jaar •eroordeeld. De eis luidde levenslang. De cadetten van de tactische wapens 'an het oudste studiejaar aan de K.M^. e Breda zullen in de tweede helft van «lei tien dagen in de Ardennen oefenen. Marine-vliegtuig vanmorgen in Haarlem neergestort Alweer een piloot slachtoffer van verkeerde looping Vanmorgen om half elf is een Firefly van de Marine-Luchtvaartdienst op een weiland midden in het bebouwde Haarlemse Bos en het Vaartkwartier te Haarlem neergestort. Volgens ooggetuigen maakte 't vliegtuig loopings op geringe hoogte boven de stad. Tijdens een van deze loopings kon het toestel blijkbaar niet meer tijdig recht komen. De bestuurder de enige inzittende werd gedood. De motor van de Firefly sloeg af, toen het toestel neërstortte. Het sloeg een krater van vier meter diepte in "de grond. De wrakstukken werden over een af stand van honderden meters in de om trek verspreid. Het vliegtuig vloog niet Onmiddellijk begonnen hulpploegen van brandweer en politie de wrakstuk ken van de cabine, die diep in de grond waren gedrongen, uit te graven om te trachten de bestuurder te vinden. Bij het ter perse gaan ran deze editie was nog geen spoor van de piloot ont dekt. Men achtte het vrijwel uitgesloten, dat hij tijdens de val uit het toestel is ge slingerd. De bewoners van de Van Hogendorp- s'.raat tegenover het weiland zijn aan een grote ramp ontsnapt. Het toestel stortte op nog geen honderd meter van de hui- Nader wordt gemeld, dat het toestel de K 81 Is, een vliegtuig van het eerste squadron te Valkenburg (Z.H.). De verklaringen van de ooggetuigen lopen nogal uiteen. Sommigen zeggen, dat het vliegtuig boven de stad by de Leidsevaart in een vrille raakte. Op een honderd meter hoogte kwam het toestel recht, met uitgeklapt landingsgestel. De piloot scheen er aanvankelijk in te sla gen, zijn toestel op te trekken, maar plotseling stortte het met de neus naar Kabinet der Zuid- Molukken Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, is het kabinet van de Repu bliek der Zuid-Molukken als volgt Voorzitter Manuhutu, vice-voorzitter Wai Risal, Binnenlandse Zaken Gaspers, Buitenlandse Zaken dr Soumokil, Wel- vaartszorg Norimana (van de Kei- eilanden), Voedselvoorziening Lokollo, Financiën J. B. Patti Radja Wani. Ge zondheid idem, Onderwijs ir Manusa ma. Sociale Zaken Latukonsina, Justitie Taule (Ceram), Verkeer en Waterstaat F. H. Pieter (burgemeester van Ambon), Voorlichting Suwairisa, Veiligheid majoor Manlohi. WU vernemen voorts, dat alles veilig en rustig Is, maar het leven Is vrij duur. De heer Van Eyck, ambtenaar bij de krooncommissaris te Makassar, heeft na een bezoek aan Anïbon medegedeeld, dat 250 Nederland geregistreerd zijn voor het vertrek uit de Zuid-Molukken. Oost-Indonesië verdwijnt spoedig Oost-Indonesië. Soe- Djakarta medegedeeld. De president k&wati, heeft t dat de officiële ontbindi donesië over anderhalve De raad van zelfbestuurders en 2( volksorganisaties op Bali hebben aange drongen op spoedige vorming van de eenheidsstaat. Drooglegging Waddenzee in het holst van de nacht ter sprake De heer Algera wil hiervoor een studie commissie instellen Het was half twee In de afgelopen nacht, toen de Tweede Kamer, onver moeid en opgejaagd door de voorzitter, zich bezig ging houden met de verdere kosten voor inpolderingen van het IJssel- meer. Gelijk bekend, gaat het om twintig millioen, afkomstig uit de tegenwaarde van de ERP-hulp. waarover wij gisteren in ander verband U mochten vertellen. De heer Den Hertog (WD) kwam met een geluld, dat afstak tegen wat men hier vaak, te vaak, hoort: Hij zag liever land winning, dan industrialisatie en, eerlijk gezegd, vonden we dat een goed Hollands Idee. De heer Engelbertink van de KVP vond het onplezierig, dat de Kamer wa rempel al weer werd gesteld voor eer voldongen feit. Hij, kenner van het pro bleem, vond bij de inpoldering te weinig aansluiting aan het vaste land. Merkwaardig was het standpunt van de heer Algera (AR), die het ontwerp be groette als een behoud van de veerkracht van ons volk. H(j wilde landaanwinning van de kust af en vroeg in dit verband een commissie, die drooglegging van de Waddenzee zal DAT een groep Britse aannemers deze maand een boottocht door ons land zal maken, te beginnen in Middelburg. DAT Tjalling Wiersma en Antje Wiersma-de Jong te Engwierum Dinsdag 65 jaar zijn getrouwd. DAT Dinsdag in Wageningen de eerste steen wordt gelegd van een nieuw labo ratorium van het instituut voor bewa ring en verwerking van tuinbouwpro ducten. DAT Johannes Scholten, die 50 jaar lang de scharen sleep op de Hoogeveense markt, is gehuldigd. DAT de „vliegende schoolklas" (de 59 Amerikaanse onderwijsmensen die giste- per Skymaster op Schiphol aankwa- in Den Haag door of namens mi nister Rutten zal worden ontvangen. DAT de economische en sociale aSpec- n van de landbouwpolitiek zullen wor den behandeld op een congres van het landbouw-economisch instituut op 30 November. DAT het echtpaar D. Roodbergen-De Groot te Leeuwarden op 17 Mei 50 jaar terug in het huwelijksbootje stapte. DAT in Leeuwarden een vereniging voor het Friese bedrijfsleven is opgericht (secr. W. Dijkstra, Pr. Hendrikstraat 7a, Leeuwarden), daar de in Holland geves tigde centrale verenigingen te weinig aan Friesland schijnen te denken. DAT de Amsterdamse wethouder De Roos van 18 tot 25 Mei in Wenen gaat kijken, hoe het daar met onderwijs, kunst en sport gesteld is. DAT een groep Zweedse bouwkundi gen zich op 't ogenblik in Amsterdam bezig houdt met de studie van de huizen bouw, welk voorbeeld Deense collega's van 14 tot 26 Mei zullen volgen. DAT de Britse ambassadeur, Sir Philip Nichols, van 17 tot 22 Mei naar Amster dam gaat o.m. naar de wedstrijd Neder land—Engeland B op 17 Mei in het Olympisch Stadion. DAT de 14e compagnie pioniers op 18 Mei de jaarlijkse reünie in Dordrecht houdt (organisatie H. W. van Gent, Hon- diusstraat 59b, Rotterdam). DAT het Ned. vrachtschip Castor (199 ton) uit Groningen in de mist bij Beniguet aan de grond is gelopen, doch na enkele uren vlot kwam en Brest bereikte. DAT de Ned.-Duitse handelsbesprekin gen gisteren in Den Haag zijn begonnen. DAT de ophaalbrug in de Oostelijke dijk van het Merwedekanaal aan d Keulsekade te Utrecht van 16 Mei t.n 2 Juni is gesloten. DAT de 44 leerling-vliegers van d Nederlandse luchtstrijdkrachten die ee opleiding in San Antonio (Texas. V. St. krijgen, op 24 Mei van Schiphol der waarts vertrekken. DAT de termijn, waarbinnen aan' gen voor bindende toezeggingen of voervergunningen voor Burley-, Fire Cured-, Dark Air Cured-, Maryland- en Otherleaf-tabakken uit de V.S. moesten worden ingediend, voorlopig is verlengd tot 31 Mei. DAT een schipper dezer dagen uit de gevangenis werd ontslagen, zich zat dronk, thuisgekomen zijn zieke broer te Harlingen met een mes te lijf ging en nu weer in Leeuwarden gevangen zit. DAT het comm. Kamerlid Stokvis mi nister Spitzen heeft gevraagd te bevor deren. dat de luchtlijn Amsterdam RotterdamHaemstede ook weer wordt bevlogen, wanneer het binnenlandse luchtverkeer wordt hervat. DAT het aannemersbedrijf Schipper en Meyerink te Hengelo (O.) voor ruim 400 000 gulden het nieuwe station aldaar zal bouwen. bestuderen. Dat was nog eens een betoog zulk een uur. Om kwart over twee werd de vergade ring gesloten, nadat het wetsontwerp z.h.s. was aangenomen. Hongersnood dreigt in O.-Borneo Tengevolge van een overstroming i Oost-Borneo worden 10.000 mensen door hongersnood bedreigd, daar de voedsel voorraden zijn verloren gegaan. Men stoort er zich niet aan Dat men zich in de republiek Indonesië niet in het minst stoort aan de op de Ronde Tafel-Conferentie gemaakte af spraak. dat Nieuw-Guinea voorlopig onder Nederland blijft, blijkt weer een bekendmaking van de dienst godsdienstzaken in West-Java. dat er dit jaar 10.000 pelgrims uit Indonesië Mekka vertrekken, van wie 12 uit Nieuw-Guinea. Portret van Truman voor Soekamo De Amerikaanse ambassadeur U. Djakarta, Cochran, heeft ir Soekarno het portret van president Truman overhan digd. De lijst is van zilver en de opdracht luidt: „Aan Z.E. ir. Soekarno met vriendelijkste groeten en de beste w sen. Harry Truman, Witte Huis, April 1950". Vreemde gebeurtenissen in Manado Uit een luohtpostbericht van Aneta blijkt, dat in Menado eenheden van K.N.I.L. eigenmachtig naar het leger de R.I.S. zijn overgelopen. Ir Peters naar Dominicaanse republiek De gouverneur der Nederlandse Antil len. ir L. A. H. Peters, is gisteren H. M. 's „Van Spyk" te Cludad Trujillo aangekomen en legde een krans bij het 'laar des vaderlands, waarna een défilé in een detachement der Dominicaanse arine werd gehouden. Het bezoek van de gouverneur aa Haiti is afgelast. VERZETSSTER VOOR OUD-G.G. TJARDA. Bij K. B. is de Verzetsster Oost-Az: 19421945 toegekend aan jhr mr A. W. L. Tjaröa van Sarkenborgh Stachouwer, oud-Gouverneur-Generaal van Neder- landsch-Iodië. beneden neer. De omwonenden snelden Een van de wielen werd 500 meter •erder in een bosje gevonden. Ook de oorbyrydende pastoor Roelvink ui: Lis- e spoedde zich naar de plaats van het ongeval. Ambon wendt zich tot het Rode Kruis Dr Nikijuluw, vertegenwoordiger der Republiek van de Zuid-Molukker. in Nederland, heeft zich tot het Internatio nale, Nederlandse, Australische, Ameri kaanse, Zwitserse en Philippijnse Rode Kruis gewend met een verzoek om spoedige hulpverlening en ter beschik kingstelling van medicijnen, instrumen ten, medische werkers, kindervoeding. In overwegingen van dit verzoek wordt verklaard, dat het volk der Zuid-Moluk ken nog altijd worstelt tegen de verwoes tende gevolgen van de laatste wereld oorlog, aar. welke de Zuid-Molukken vermogen aan de zijde der Ge allieerden hebben medegevoohten. Thans bestaat er groot gebrek aan al de middelen, waarom gevraagd wordt en de regering is niet in staat, de dingen. :ij voor de gezondheid van het volk nodig heeft, vrijelijk uit het buitenland te betrekken. Aanslag op Australiër te Djakarta De lange reeks van moorden en moord- anslagen in Indonesië is met èèn ver meerderd. Een Australische vlieger van de Garuda Indonesian Atrwaya werd vol- A. F. P. gisteravond te Djakarta door een tweetal geüniformeerde en ge- ipende Indonesiërs zwaar gewond. Men lent, dat de twee Indonesiërs de vlie ger, die in het Zuidelijk deel van Djakar- eed, lieten stilhouden, waarna zij in de maag schoten. De toestand de gewonde geeft reden tot grote on gerustheid. Op verzoek van de Austra lische ambassade hebben de Indonesische itoriteiten een onderzoek ingesteld. Zandvoorts zomercostuum moet Amerikanen trekken Vandaag is het Zandvoortse zomer- >stuum dat vorige maand werd be kroond, met een K.L.M.-vliegtuig naar Philadelphia gestuurd om op de Holland Fair door een Nederlands meisje te wor den gedragen als propaganda voor de badplaats. NIET ALLEEN PARTICULIEREN en bedrijven sturen geld voor Ambon, maar „koffietafels" brengen ons hun oogst, ja zetfs een Rusthuis voor ouden v. dagen hielden een inzame ling, u'ant het Chr. Rusth. „Huize Proper" bracht f 21.65 bijeen, n.l. van fam. G. J. P. 2.50, de dames v. VL I.-, Z. 1.-, W. 0.50, Sm. 1.-, T. 1.-, B. I.-, K. 1.-, V. 0.25, W. I.-, Vr. 2.50, Jon. 1.-, Gr. 2.S0, Egr. 0.50, de L. 0.40, Zr. L. 1.-, Zr. B. 1.-, fam. G. Pr. 2.50. Zij gaven er als onderschrift btf „ten stimulering van geefsters en gevers." Nu daar is aan voldaan wam tot vanmorgen ontvingen wfj reeds bijna zestienhonderd gulden. Se verder pag. 7 LIPPERT KREEG TWAALF JAAR. De Duitser H. M. Lippert, die in de laatste maanden voor de bevrijding het bevel voerde over de Duitse troepen in het spergebied rond Wageningen en ver antwoordelijk wordt gesteld voor de door die troepen gepleegde moorden op bur- MORPHINE TE KOOP AAN GEBODEN. Gisteravond is op her Rembrandtplein te Amsterdam een man aangehouden, die in het bezit was van 20 ampullen mor phine en opium en in verscheidene café»» getracht had deze verdovende middelen te vorkopen. De kwestie-Vcm Ommeren sleept zich voort De afdeling Nickerie ren de Nationale pertij van Suriname heeft verklaard, dat zij de motie van wantrouwen tegen minister Lichtveld in verband met het ontslag van dr Van Ommeren steunt, en er is grote kans. dat het partijcongres deze motie aanneemt, ook dat de fractie leden, welke tegen de motie stemmen, geroyeerd zullen worden. Kans op aan- neming der motie in de Staten is er met veel en het is niet onmogelijk, dat er In de pertij een scheuring komt. De Duitse bondsrepubliek is toege laten tot de centrale commissie voor de Rynvaart, o.a. op verzoek der Neder landse regering. WEERBERICHT Vrij warm Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwakke tot matige wind, overwegend tussen Noord en Oost. Droog, zonnig de kuststreken van Gronin gen, Friesland en Noord-Hol land kan6 op binnendrijvende zeemist of wolkenbanken, ge paard gaande met een tempe- ratuursdaiing. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN in

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1