Artilleristen herdachten en haalden dienstherinneringen op Parijs bereidt zich voor op komst van Koningin en Prins Aan circa 100 Nederlanders onderscheiding ontnomen Voorlopig Ned. elftal werkte de hatelijke nul weg ,Soli Deo Gloria" te Noordwijk veertig jaar NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG II MEI B50 Duist Britt was weer bij de „jongens" Bijeenkomsten te Katwijk en Noordwijk (Van een onzer verslaggevers) Men moet militair geweest zijn, om te kunnen beseffen wat het betekent als onderdeel één gesneuvelde kameraad te herdenken. Dit deed ITI-2 R.A. gisteren op het kerkhof te Katwijk, op de dag, dat het tien jaar geleden was, dat de vuurmonden van deze afdeling artillerie op de Duitse parachutisten rond Valken burg werden gericht. De toenmalige commandant van de 2e batterij, kapt. C. W. J. Schroder, legde een krans op het graf van korp. R. Rijke, die sneuvelde als etukscommandant van een lichte mitrailleur door de kogels uit Duitse snel vuurpistolen. Hij was de enige lan de gehele afdeling, bestaande uit ruim 600 man.... Zijn vroegere wapenbroeders, een 200 in getal, defileerden langs het graf. De toenmalige commandant van de afdeling, gen.-maj. H. J. J. W. Dürst Britt, legde een krans bij het oorlogsmonument bij het gemeentehuis. Het gemeente bestuur van Katwijk was vertegenwoordigd door de burgemeester en de secre taris. De plechtigheden werden opgeluisterd door fanfares, geblazen op bazuinen van ni-2 R.A. Na deze ochtend van gedenken volgde een middag, waarop oude dienstherinne ringen werden opgehaald. De mannen van de 3e afdeling brachten met hun da mes een bezoek aan de kwartieren, waar zij in 1939 en 1940 gelegerd waren en aan de stellingen, vanwaar zij de vijand met hun kanonnen onder vuur namen. In het Nova-theater in Katwijk had men verzameld en werden de deelnemers aan de reünie welkom geheten door de voor zitter van de reünie-commissie, res.- maj. ir M. de Bruyn. Ook werden daar enkele films vertoond over gebeurtenis sen uit de oorlog en de bevrijding. Daarna ging het naar Noordwijk, waar in Royal" de reünie werd voortgezet. Vooraf had men nog een bezoek gebracht aan huize Offem. waar de afdeling ook een stukje geschiedenis heeft beleefd. De bijeenkomst werd geopend met een taptoe, geblazen op de bazuinen van 2 R A onder leiding van de vroegere „opper" D. H. M. Zuydam. De bazuinen, die thans in het bezit zijn van het na oorlogse 2e Veld te Ede. werden voor deze gelegenheid afgestaan door de com mandant. Toen speelden de „Bombar diers", bestaande uit dezelfde mannen, die in 1940 die band vormden, het lied van de veldartillerie Uit volle borst zongen de oud-strijders dit lied, dat iedere rechtgeaarde artillerist na het Wilhelmus het méést aan het hart ligt. Wat Na deze forse, militaire inzet sprak de toenmalige commandant van de 3e af deling, thans generaal-majoor Dürst Britt een even fors herdenkingswoord. Hij wist door de prettige manier, waar op hjj herinneringen ophaalde, te be werkstelligen, dat de reünisten aan zijn lippen hingen, en dikwijls steeg een in stemmend ..ja. ja, ja!" op. Er is verschil tussen het oude en nieuwe leger, voor zover het de paarden betreft, betoogde de generaal. Die heb ben we nu niet meer, op twee na in Oldebroek, maar de géést in het leger is dezelfde gebleven. Vooral wees gen. Dürst Britt op de goede samenwerking tussen hoog en laag in de 7 Dec.-Divisie in Indonesië, waarvan hij commandant is geweest. Spr. vertelde, hoe hij óók in Indonesië dikwijls op bezoek kwam bij III-2 R.V A., dat hem de huls had aan geboden van het eerste schot, dat men op de tegenpartij loste en hoe hij op 1 Mei 1947 en 1 Mei 1948. op de verjaardag van het regiment, een réünie heeft ge houden. waarop hij heeft verteld van de roemruchte daden van die afdeling in de Meidagen en dat gevangen genomen Duitse officieren spraken van „ver- dammte Artillerie". De geest, die de 3e afdeling van 1940 bezielde, is de geest geworden van de na-oorlogse afdeling in Indonesië, aldus de generaal. Daarna haalde hij oude dienstherin neringen op, die men zélf meegemaakt moet hebben, om ze te begrijpen. We vermelden er daarom slechts één. Toen de afdeling van Den Haag naar Noord wijk moest ..marcheren", meldde majoor Dürst Britt de afdeling „gereed voor op mars" bij de regimentscommandant. Het commando „voorwaarts mars" weerklonk en vóórop ging de majoor. Na enkele tientallen meters gereden te hebben, keek hij eens om en zag, dat hij alléén op weg was. De eerste wagen van de afdeling zat nl. met de wielen vast en hield zodoende de gehele „stoet" vast. Wat te doen in het bjjzijn van de regimentscommandant? Een paar flinke militaire krachttermen en zi< daar zette de wagen zich in beweging i was de eer van de afdeling gered Dat de herinneringen aan al die voor vallen niet zonder lachbuien van de oud gedienden gepaard gingen, spreekt van zelf. Men was weer eens echt onder elkaar en juist het feit, dat het allemaal militairen waren geweest, wil dan héél wat zeggen. Res.-maj. De Bruyn overhandigde mevrouw Dürst Britt een beker met in scriptie voor haar zoontje, daarmee een artillerie-traditie voortzettend, en sprak de hoop uit, dat zij later aan haar zoon zou vertellen, dat de artillerie het beste wapen is en de Nederlandse soldaat de beste ter wereld. Spr. kon de burgemees ter van Noordwijk welkom heten en sprak woorden van dank tot de heer en mevrouw Alders, eigenaars van Royal", die de zaal zo smaakvol versierd hadden, en tot adj. Bruins, die een groot gedeelte van de organisatie van de reünie op zich had genomen. Tenslotte sprak gen. Dürst Britt zijn dank uit voor de trouw, die de oud-ar tilleristen aan hun afdeling hebben be toond en dankte mede namens zijn vrouw voor de beker. ,.U allen hebt mijn eerste vrouw gekend en u weet. hoe zij met de militairen meeleefde; thans is dit wéér zo. verzekerde de generaal. Tot besluit van dit officiële gedeelte want men bleef nog geruime tijd „bomen" speelden de „Bombardiers" een couplet van het lied der veldartil lerie. dat zoals het eigenlek hóórt staande op een stoel en één voet op de tafel werd meegezongen. Verblijf in voormalige residentie van Napoleon Bonaparte (Van onze Pa rij se correspondent) pARIJS MAAKT ZICH OP voor de ontvangst van Koningin Juliana ■A en Prins Bernhard, die op 23 Mei in de Franse hoofdstad hopen te arriveren. Dit is het eerste officiële bezoek aan een buitenlandse mogendheid van onze jonge Koningin en niet alleen de Franse rege ring, doch ook het Franse volk zijn zeer getroffen door het feit, dat dit eerste bezoek Parijs zal gelden. Terecht beschouwt men de konink lijke geste als een symboliek van 'de nauwe betrekkingen tussen Marianne en het landje aan de Zuiderzee. Het programma, waarover we thans enige bijzonderheden kunnen publiceren, is zwaar en eigenlijk reeds overbelast. Op 23 Mei arriveert het Koninklijk paar tegen half vier op het vliegveld d'Orly. ten Zuiden van Parijs, waar Madame en President Auriol onze Koningin en Haar gemaal zullen verwelkomen Men komt de Lichtstad binnen via de Porte d'Italie, waar een grote welkomstboog wordt op gericht. De stoet zal hier een korte poos stoppen, daar onder de Por e d'Italie de officiële begroeting zal plaats vinden. Hierna rijdt het koninklijk paar, om geven door de Garde Republicaine naar het paleis van de president, het Elysées in de rue Faubourg-St. Honoré, want het zal de gast zijn van President Auriol. Het over de gehele wereld beroemde Elysées werd gebouwd in 1718 door de architect Mollet ten behoeve van de graaf van Evreux. Na hem woonden er oa. in: Madame de Pompadour, de mar kies van Marigny. Caroline Bonaparta, Keizer Napoleon de Eerste. Sedert 1873 is het de ambtswoning van de presiden ten der Franse Republiek. President Auriol zal zijn koninklijke gasten de eerste avond een groot banket aan bieden. Bezoek aan Versailles De volgende dag (Woensdag 24 Mei) brengen onze Koningin en de Prins een bezoek aan Versailles, waar ze het ont bijt zullen gebruiken in het beroemde Grand Trianon. Daarna worden de Ne derlandse koninklijke gasten ontvangen door het Parijse gemeentebestuur in het Hotel de Ville. De lunch, aangeboden door het gemeentebestuur zal worden ge bruikt in het bekende Hotel de Lauzan op het rustige lie Saint Louis, het kleine rustige Seine-eiland achter de gotische gevels van de Notre Dame. 's Avonds Bij K.B. ziin aan een aantal Nederlanders vanwege hun gedrag In bezettingstijd de voordien aan hen verleende onderschei dingen ontnomen. Zeventien verloren het lidmaatschap van de orde van de Ned. Leeuw. 1 het versiersel van broeder in die orde. 50 het lidmaatschap van de orde van Oranje Nassau en 17 het recht om de eremedaille O.N. te dragen. Hier volgen de namen; A. het lidmaatschap van de orde van de Nederlandse leeuw werd ontnomen aan: jhr mr D. J. de Geer (oud-premier), W. B. Engelbrecht (oud-commissaris van Utrecht), mr P. Dieleman (wnd. commis-. saris van Zeeland), mr P. J. Reymer (oud-minister). P. van Leeuwen Boom kamp, dr Willem Mengelberg (dirigent), jhr D. G. Rengers Hora Siccama, F. J. Quanjer, dr J. Jeswiet, mr J. van Loon, dr D. G. Draaijer, dr E. B. F. F. baron Wittert van Hoogland, A. J. W. Harloff. mr H. A. Helb, mr J. J. Schrieke (oud- secr.-gen). Chr. F. Staargaard (oud-com missaris Groningen), mr R. I. M. Ver- B. het recht tot het dragen van het ver siersel van broeder in de orde van de Nederlandse leeuw aan: F. C. Grondel. C. het lidmaatschap van de orde van Oranje-Nassau aan: jhr mr D. J. de Geer, W. B. Engelbrecht, C. Ch. Walraven, A. van Batenburg, mr J. L. Bouma (oud- commissaris van Drenthe). A. van Cam- pen, jhr mr C. A. Elias, F. J. Goedhart. E. ter Haar. J. L. Lentz (oud-hoofd C.B.R.), mr P. J. Reymer, mevr. Jo Kül- ler, gescheiden van R. van Ammers. dr D. Hannema (gemachtigde van Mussert), A. Hulshof. P. van Leeuwen Boomkamp, mr A. Meerkamp van Embden, dr Wil lem Mengelberg. A. W. Sijthoff, F. A. J. Vermeulen, E. J. Voute (oud-burgemees- ter van A'dam), W. A. Almekinders. L. A. C. de Bock (oud-commandant Arbeids dienst), H. C. van der Bijl, J. van der Ploeg, F. J. Quanjer. P. van Rees, K. A. Rövekamp, jonkvr. J. J. A. von Schmidt auf Altenstadt, A. P. H. Boelaard, J. A. Kruys, C. ter Poorten, dr F. H. ter Poor ten, J. K. Lieuwen. J. B. Scholte, N. W. Conijn. J. P. van Heijst, J. Zaalberg, Y. Veldhuis, G. W. F. van Hoeven. J. P. Teekens. dr E. B. F. F. baron Wittert van Hoogland, D. W. Buys. J. Grader, mr H. A. Helb. C. Kraayenbrink. J. Martens, A. W. A. Michielsen, mr R. N. de Ruyter van Steveninck (oud-burgemeester van Leiden), mej. M. C. Slothouwer, Chr. F. Staargaard. vindt er op de Nederlandse Ambassade in de rue de Grenelle een feestdiner plaats. Hare Majesteit zal hierbij als Gastvrouwe fungeren. De derde en laatste dag (Donderdag 25 Mei) biedt de Franse regering een groot diner aan in het ministerie van Buitenlandse Zaken op de Quai d'Orsay, tevens genodigde leden van de Nederlandse kolonie zullen aanzitten. Tevens wil de Koningin op deze derde officieel bezoek brengen het. Nederlandse paviljoen in de Cité Universitaire op de Boulevard Jourdane dat Hare Majesteit in 1927 zelf opende. Voorts worden er nog recepties gehou- het corps diplomatique en i leden van de Nederlandse kolonie Frankrijk. Diverse Nederlandse groepe- Frankrtjk zullen deputaties ar deze receptie. zenden EENGUL DEN Het nieuwe guldensbiljet, dat binnenkort in omloop komt. Het is uitgevoerd in roodbruin en groen, terwijl deze uitgave nu ook het portret van H.M. Koningin Juliana vertoont. Oud-strijders herdachten te Dordrecht de gevallenen uit de Meidagen van 1940 Ruim 250 oud-strijders van het 28ste Regiment Infanterie zijn gisteren in Dor drecht bijeen geweest om hun jaarlijkse reünie te houden en .tevens om de ge vallenen uit de Mei-oorlog van 1940 met een eenvoudige plechtigheid op de Dub- beldamse begraaiplaats te herdenken. Zoals men weet was 28 R.I. in de mo bilisatie op het einland van Dordt en in de Hoekse Waard gelegen. Nadat men 's morgens elkaar had be roet en herinneringen had opgehaald, ging men 's middags met zes autobussen oude stellingen oezoeken en de velden arin zich de gebeurtenissen afspeelden die bij velen diep in het geheugen zijn ge grift. Men bezocht Willemsdorp en het terrein rond de bruggen, de commando post te Amstelwijck, ae Kop van het land de Buitendijk, de Sehenkelcujk en de vel den daar tussen, waar de artillerie stond opgesteld, die helaas geen dienst kon doen, omdat zij in het eerste half uur overmeesterd werd. Men reed langs de egen waarover men eens ging in het grootste gevaar om contact te zoeken met andere afdelingen en om verbroken verbindingen te herstellen. De wegen wa ren thans weer zonovergoten, maar nu vreedzaam en rustig Om 4 uur vei zamelden de mannen zich om het monument, dat ter nagedachtenis aan de gesneuvelden op 't kleme eiland je voor ae begraafplaats te Dubbeldam is opgericht. Zij luisterden daar naar hun vroegere commandant, majoor C. W. E. van Hoek die een kort overzicht gaf van de strijd en die woorden van hulae en dank, r ook van troost tot de nabestaanden Na zijn toespraak legde de oud-majoor namens het regiment een krans bij de gedenksteen. De aanwezigen namen hier na een minuut eerbiedige stilte in acht en luisterden naar de tonen van de Last Collectes Rode Kruis van 22 Mei 4 Juni Meer dan 100 millioen mensen m 67 landen werken thans mee aan het werk van het Rode Kruis. Niet alleen in de oorlog, maar ook in vredestijd wordt de helpende hand geboden. Wilt U ook een steentje bijdragen, om het Rode Kruis steeds paraat te doen zijn? Tussen 22 Mei en 4 Juni wordt op U een beroep gedaan. Laat het gerammel van de collectebussen dan niet onbeant woord! NEDERLANDSE BOMMENWERPERS GAAN OEFENEN. Deze maand zullen Nederlandse bom menwerpers bijna elke dag, met uitzon dering van de Zaterdagen en Zondagen, oefeningen nabij Bergen op Zoom hou- Centrale stierenkeuring te Groningen minder dan te Leiden Wat in het stamland van de blaaskop te zien was (Van onze deskundige medewerker, de heer J. van der Goot te Wassenaar) De aangifte voor de stierenkeuring te Groningen, die vooral bij de Hollandse blaarkopfokkers bekend is. omdat de zwartblaar-fokkerij in de Rijnstreek in zo nauw contact staat met het eigenlijke stamland van de blaarkoppen, was veel minder dan te Leiden. Dit kwam vooral tot uitdrukking bij de oudere stieren. Er waren slechts vijf 3-jargie en oudere stieren aangegeven, tegenover 20 te Lei den! Dit is mede een gevolg van het feit, dat vooral de akkerbouwers, die slechts enkele koelen hebben, aangesloten zijn bij K.I.-verenigingen. De bekende Dirk. 2621, was niet meer aangegeven. Deze stier is en zal van gro te betekenis worden voor de zwartblaar- fokkerij. Evenals te Leiden behaalden de Dirk-zoons verreweg de meeste prijzen. Een vermeldenswaardig feit is. dat Dirks moeder Anka 5, voldoet aan de eisen, die gesteld zijn aan preferente stammoe ders, een onderscheiding, die onlangs door het N.R.S. is ingesteld en slechts verleend wordt aan zeer hoogwaardige fokdieren. Voor (je oudere stieren werd Dirks stal- genoot Achilles. 3351. (Martinus x Fred dy) la en kreeg een fokpremie van 200. Deze stier ls gefokt door de bekende fok ker F. J. Schulrlnga te Oldehove. Diepe, behangen en sterk gebouwde stier, die de nodige adel mist. Bovendien heeft deze stier een vry sterke bemerking ln de voorhand. Liever zagen wij de bekende Apollo. 3128, van dezelfde fokker, die tevens een halfbroer Is van Adam van v. d. Akker en Apollo van Langeslag te Woubrugge. Deze stier ls een uitgesproken foktype, robuust en behangen, doch heeft ook schouderbemerking. Productie-vererving van deze stier is best. Apollo werd lc ge plaatst. doch kreeg wel 200 fokpremie. Maarten. 3677. Martinus x Reinder van Alma) werd lb. een fraai gelijnde stier met zeer goed beenwerk. doch met iets vlakke ribben. Deze stier is thans hoge prijs eigendom geworden vai bekende fokker Jac. Dijkstra te Oldehov* Hij zal vermoedelijk wel goed fokken. De 2-jarige vormden een goede col lectie. die evenwel niet zo goed wa te Lelden. Ook is de productie-afstam - ming te Leiden beter. Achilles 3 van F. J. Schuiringa werd la Is zeer nauw want aan Achilles en Apollo, boven reeds genoemd. Deze stier is o.i. wat te be knopt en te rond. Het type ls best, doch de benen konden nog iets sterker e ribben wat dieper zijn. De lb geplaatste Dirkzoon Rudolf 40f®. is van best soort doch kon ook iets krachtgier gaan. Best had zich gehouden Joost. 4162. ge fokt door D. E. Vegter te Zeerijp. Deze stier ls zeer nauw verwant aan Jupiter H. Roest te Zoeterwoude. Een stier met fraaie achterhand, beste benen, schit terende productie, doch iets afwijkend in de voorhand, o.i. de beste twee-jarigi stier met veel adel en kreeg terecht 201 fokpremie. Bij de een-jarige kwam Bert (Dirk Thomson) eerste. Een stier, waar eer grote roep van uitging, doch enigszin: teleurstelde. Zeldzaam vlak kruis, maai lets week ln de lendenen en matig sterke achterbenen. Albert (Dirk x Frieto) Jac. Dijkstra heeft een fraai gelijnde bovenbouw, maar kon iets krachtiger gang hebben. De jongere groep leverde een knappe Dirkzoon op. die iets foktype in zijn totaal-uitdrukking kon hebben. De hierop volgende Dirk- uit een dochter van de bekende Juliana 4 van Schuiringa was beslist te weinig ontwikkeld. GROOTHANDELSPRIJZEN MET 6,4 PCT GESTEGEN Ten opzichte van September 1949. Het algemeen indexcijfer van de groot- ha ndelspr ij zen (vergeleken met Juli 1938 tot Juli 1939) is gestegen van 313 in Febr. tot 314 in Maart. Vergeleken met Sep tember 1949 vóór de devaluatie toen het cijfer 295 was, betekent dit een stijging met 6.4 procent. Wie A zegt... moet B zeggen— J hai Post, die uit een hoorn over de dodenak ker klonken. Generaal-majoor J. H. Jager 6prak ?rvolgens als vertegenwoordiger var chef van de generale staf. generaal H. J. Kruis. De vroegere veldprediker van 28 ds H. O. Molenaar wees op het lichtende •oorbeeld van de gevallenen en wekte de op dit steeds voor ogen te hou- Na deze toespraken defileerden de oud strijders en de nagelatenen van de geval lenen langs de graven. De reünie werd besloten met gen ge zamenlijke maaltijd, aangeboden door het comité 28 R.I. Tijdens deze werd aar reünisten een' tekening aangeboden, ge- .kt door de tekenaar P. Snel, die in ook deel uitmaakte van 28 R.I. Vooral Hofma speelde een keurige wedstrijd Met 10 versloeg het voorlopig Ned. elftal gisteravond de sterke Britse prof" club Leeds United. Een generale repetitie dus, die vertrouwen wekt voor de grote g op Woensdag a.s. tegen Engeland B. En toch hebben we zo het ver moeden, dat de regisseur, i.c. de K.C., niet met alle elf, die de zege bevochten, in zee zal gaan. Daarvoor voldeed de haast spiksplinter nieuwe voorhoede niet geheel aan de verwachtingen. Ier met capaciteiten, maar het lijkt wel. of het spelen in vertegenwoordigende elftallen hem niet bijzonder ligt. Nu haa hij ook niet veel steun aan Van Over- beek. die wel goed begon, maar er later niet veel meer van terecht bracht. Keesje Rijvers wist zich ook al niet te onderscheiden Wat was zijn plaatsen 1 zijn schieten dikwijls slecht verzorgd! Slecht plaatsen was trouwens een kwaal, waaraan bijna al onze jongens leden. Dat wa6 'hij de Engelsen veel en veel beter verzorgd. Technisch waren de Tommies hun tegenstanders de baas, maar een geweldige indruk hebben ze toch niet achtergelaten. De voorsprong, de 35e minuut kregen, Het mag als bekend'worden beschouwd, dat de voorhoede het zorgenkind der KC is. Over de hatelijke nul en de serie achtereenvolgende nederlagen, die de Oranjeploeg te incasseren kreeg, is zo veel gezegd en zoveel geschreven, dat de KC bezweek en gisteravond spelers, die zich in vertegenwoordigende ploegen hadden onderscheiden, t.w. Hofma. Mi- chels en v. d. Vegt een kans gaf om zich in het Oranjeshirt te spelen. Alleen Rij vers was uit de oude voorlinie en de keuze van Van Overbeek. de oud-inter national als rechtsbuiten, was voor velen een verrassing. Hofma heeft een prima wedstrijd ge speeld. Hij was de gevaarlijkste man uit onze aanval. Keer op keer bracht hij het Stadion door zijn uitstekende en doortastende spel in verrukking. Na hem dient Michels te worden genoemd. Niet alleen maakte hij een fraai doelpunt, daartoe in staat gesteld door Joop Stof- felen. maar ook verder veroorzaakte hij de Engelse defensie, die zich na een wat zwak "begin, prima herstelde, veel last. Hij passeerde soms 3 a 4 man en dook op alle plaatsen op. Wij geloven, dat én Hofma én Miohels een beste kans op ver- kiezing maken. De H.B.S.-er Van der Vegt heeft min der voldaan Ongetwijfeld is hij een spe- Het best uur der zangvereniging recipieerde Gisteravond recipieerde het bestuur de Ohr. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" te Noordwijk in de Chr. Kleu terschool. ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan der vereniging. Toen „Soli Deo Gloria" op 10 Mei 1910 werd opge richt. telde zij 20 leden. De heer Jac. Smit te Leiden zwaaide van af de op richting de dirigeerstaf. tot 1940 toen hij werd opgevolgd door de heer Joh. Admiraal. Gedurende de laatste jaren staat het koor onder leiding van de heer J. Chr. Hanegraaff. In die tijd steeg het ledental tot 70, terwijl ook de prestaties van het koor crescendo gingen. In de laatste tijd werden o.m. uitgevoerd de oratoria „Die Jahreszeiten" en „Die Schöpfung" van Jos. Haydn, terwijl op een jubileum-uitvoering, met Kerstmis 1950 te geven, het oratorium „Der Mes siah" van G. F. Handel ten gehore zal worden gebracht. „Soli Deo Gloria" Australië zal in Neder land geprefabriceerde huizen kopen In aansluiting op het in ons blad van gisteren voorkomende bericht over de emigratie van Nederlanders naar Austra lië vernemen wy nog het volgende. Australië zal in de komende twintig jaar 200.000 emigranten per jaar uit de hele wereld opnemen, waarvan 100.000 Britten en 75.000 uit Italië, Ierland, Malta., Noord-Amerika (met name van de Westkust), Frankrijk en de Scandina vische landen. De rest wil men zoveel mogelijk uit Nederland laten komen. Er staan thans bij de Nederlandse arbeidsbureaux 20.000 adspirant-emigran- ten ingeschreven. Nederland heeft aan de Australische regering te kennen ge geven. dat het vervoerprobleem voor Nederland geen moeilijkheden zal op leveren. Het ligt namelijk in de bedoeling minstens elke maand voor voldoende scheepsgelegenheid zorg te dragen. Een Australische woningcommissie, onder leiding van de heer N. V. Mckay. zal Europa bezoeken en op 20 Mei in Nederland arriveren, teneinde een onder zoek in te stellen naar de mogelijkheid van levering van geprefabriceerde hui zen voor Australië. Gedurende vijf jaar zal Australië namelijk elk jaar minstens 25.000 woningen moeten bouwen om in de woonruimte voor de grote aantallen verwachte emigranten te voorzien. gaat hier om een transactie van enkele millioenen Australische ponden, waarbij de opzet voorzit, dat ook arbeiders van de Nederlandse firma's, die deze gepre fabriceerde huizen kunnen leveren, naar Aunstralië trekken. Daar de overtocht naar Australië uiteraard kosten met zich brengt, zich bewegen in de buurt van 1000 tot ƒ1300 (per KLM-vliegtuig ƒ1700). zal worden voortgegaan met de verstrek king van subsidie door Australië aan oud-strijders en oud-illegalen. In uitzon derlijke gevallen zal aan werklozen, die over geen financiële middelen beschik ken. de door de Australische regering voor bedoelde beide categorieën in zicht gestelde 30 Australische ponden tegemoetkoming in de overtochtkos reeds in Nederland worden verstrekt. In normale gevallen wordt dit bedrag ech ter pas bij aankomst in Australië uitbe taald. Conservatieve motie afgekeurd Met 306 tegen 283 stemmen heeft het Britse Lagerhuis een conservatieve r tegen het regeringsvoorstel tot verhoging der vrachttarieven van de spoorwegen, verworpen. wordt door de leden zeer gewaardeerd, getuige het feit dat de voorzitter de heer C. Plug, reeds 33 jaar lid is. alleen over troffen door mej. C. van 't Noordende. die reeds 35 jaar trouw de repetities bijwoont. We wensen de vereniging nog vele jaren toe. en we twijfelen er aan of onder de eminente leiding haar sympathieke dirigent zal „Soli Deo Gloria" nog tot grote prestaties in staat blijken! Begrafenis chef-instructeur Jansen der R.L.S. Het stoffelijk overschot van de Maan dag bij een vliegongeluk boven Noord- Brabant omgekomen chef-instructeur van de rijksluchtvaartschool J. F. A. Jansen zal Zaterdag om twaalf uur oj Zorgvlied te Amsterdam worden be graven. Standaardwerk over evacuatie Meidagen 1940 Verschijnt bij de Staatsuitgeverij Bij het staatsdrukkerij- en uitgevers bedrijf zal dezer dagen verschijnen: .Evacuaties in Nederland 1939"40". var de hand van J. Koolhaas Revers, onder de auspiciën van het ministerie van Bin nenlandse Zaken. Het 600 bladzijden dikke boek. dat uit twee delen bestaat, beschrijft de evacuaties, die in Mei 1940 op last van de Nederlandse regering zijn geschied en waarbij meer dan 200 000 personen tijdelijk huis en haard hebben moeten verlaten. De schrijver heeft i- J- voorbereiding en ten uitvoerlegging deze evacauties een werkzaam aandeel gehad. Het boek bevat een overzichts kaart. vele illustraties en bijlagen. glad verdiend. Keer op keer waren de voorlopige elf al voor keeper Searson komen oodagen en een doelpunt zat toen in de lucht. En wanneer de Engelsen tegenbezoeken brachten, dan vonden ze een zeer parate verdediging met een secure Kraak en een zeer zelfbewust spe lende v. d. Hart als uitblinkers, op hun weg. De rust kwam met ongewijzigde stand. Ook in de tweede helft zouden er geen doelpunten meer vallen, hoewel Leeds, vooral in het laatste kwartier, daar hef tige nogingen toe in het werk stelde. Zo 'kwam hun strafschoppen-specialist, linksback Milburn, eens naar voren ge tippeld. om een vrije schop tegen Pot- harst, in de buurt van het strafschopge bied. te nemen. Dat was een benauwd moment voor Kraak. V. d. Hoeven assis teerde hem echter keurig. Later had o doelman wat geluk nodig om sijn schoon te houden. Het was verder een alleraardigste wed strijd om te zien: enthousiasme en vaak sijn doel i: enthousiasme t heel*aardige staaltjes voetbal van oe tegenover het haast automatisch» Afschaffing onder nemingsbelasting nog geen feit BEHANDELING UITGESTELD TOT VÜIJDAG (Van onze Parlementsredacteur a i) De heer Hof «tra (Arb.) heeft in de Tweede Kamer by het wetsontwerp af schaffing ondernemingsbelasting en ver hoging van de vennootschapsbelasting wel het onderste uit de kan gehaald. Na verwerping van zijn amendement met -8 tegen 55 stemmen, had hij nog wat in petto. Tegen het wetsontwerp stemmen zou wel moeilijk voor hem worden, maar hij zou zijn huid duur verkopen. Spreker kwam met een motie uit de bus, waarin hij vroeg: a. verhoging van de overheids- pensioenen, b. waarborgen, dat de na delige gevolgen van de prijsstijging zul len worden opgevangen o.a. door insta nd- houding van de subsidies, c. het indienen op korte termijn van een wetsontwerp, waarin een kindertoeslag voor de kleine zelfstandigen wordt vastgesteld. Nu stond de Kamer wel voor een zeer moeilijk di lemma. Deze motie immers is zo verstrek kend. dat geen overhaast oordeel hierover verwacht mag worden. Uitstel van stem ming over de motie brengt echter ook uitstel van stemming over het wetsont werp zelf mee. wat de Kamer zeker niet gaarne doet. De P. v. d. A. daarentegen had wel zo duidelijk zijn houding afhan kelijk gesteld van deze motie, dat zy een stemming over het wetsontwerp op dit ogenblik mei kon aanvaarden. De voorzitter hakte de knoop door, nadat minister Lieftinck had voorgesteld eerst de feitelijke rede van de heer Hof stede te beantwoorden, in de hoop, dat partijen elkaar dan beter zouden kunnen vinden. Dr Kortenhorst besliste, dat de behandeling van het wetsontwerp uitge steld zou worden tot Vrijdag. Duidelyk uitte minister Lieftinck hier over zijn ongenoegen, maar kort en goed gaf de voorzitter te kennen, dat de Kamer zelf haar werkzaamheden regelt. Voor reizen naar Zwitserland 4.4 millioen Nederland zal voor het ïomerseiaoen voor het toerisme naar Zwitserland f 4 4 millioen aan deviezen beschikbaar stel len, nl. f 3.5 millioen voor particuliere reizen en f 0.9 millioen voor gezelschapa- retzen. Ook werd overeenstemming bereikt over een indirecte vrijmaking van het handelsverkeer. Er werd een bedrag van f 5.3 millioen uitgetrokken, dat naar be lieven gebruikt kan worden voor de Zwitserse exportbank naar Nederland. DARWINS GEVEN NOG SCHOONHEID IN DE BOLLENSTREEK Niet lang meer In de bollenstreek bloeien thans de late tulpensoorten. Het eigenlijke bloem bollenseizoen is achter de rug, maar toch is er nog heel wat te zien. De Darwin - tulpen zijn wellicht de mooiste van de bolgewassen. Ergens onder Lisse liggen de uitgestrekte bollenvelden van de fir ma Grullemans en Zn. Wie vanaf de Lisserbrug de Rijksstraatweg volgt, kan er niet aan voorbijgaan zonder te genie ten van de exotische kleurenpracht, die deze velden bieden. Hier bloeien mil lioenen Darwin-tulpen zo ver het oog kan reiken. Er is geen kleur of men vindt haar er tussen, maar er zijn ook kleuren bij. waarvoor nog geen aanduiding is uit gevonden. Het gaat de bollenkweker echter om de bol en daarom ziet men in die kleurige velden ook mannen lopen, die met grote behendigheid de bloemen koppen. Ande re jaren bloeiden de Darwin-tulpen min stens veertien dagen. Nu zijn ze nauwe lijks in bloei of ze gaan er af. Ze zijn dan ook veel te laat in bloei gekomen en hebben in ernstige mate van het slechte weer te lijden gehad. Dat was schadelijk voor de bollen; er ontstond „vuur" e.d. Daarom vraagt de kweker niet wat mooi en schoon, maar wat goed is voor zijn producten en hoe hij de voor export be stemde bollen beter in kwaliteit kan ma ken. Nog enkele dagen", dan is het kleu- rentapijt van de akkers geheel weg genomen. In de enorme kassen ran de firma daan. Grullemans zijn de duizenden tulpen nog mooier dan op de velden. Er staan ette lijke soorten, slechts kleine partijtjes, waarvan vele nog nooit zijn getoond. Ge heel nieuwe soorten, t.o. waarvan de fir ma zich afvraagt hoe het publiek er op zal reageren en of uit deze nieuwe soma weer een nieuwe duurzame handelssoort geboren zal worden. KONINKLIJK PAAR NAAR DE „WINTHIL" De Koningin en Prins Bernhard zullen gedurende hun aanwezigheid in de pro vincie Groningen een bezoek aan de tentoonstelling Winthil 1950 te Winscho ten brengen. Vermoedelijk zal het bezoek op Woensdag 21 Juni plaats hebben. Rode infiltratie in Borneo Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt, worden er thans Chinese com munisten per parachute neergelaten bo ven West-Borneo. Naar men weet, bezit West-Borneo een grote Chinese bevolking. Het ligt ln de nabijheid van het schiereiland Ma- lakka, waar Chinese guerilleros met suc ces strijden tegen de Britse troepen. De afstand naar de communistische bases in Indo-China is betrekkelijk gering. Ook is er een merkwaardig verband tussen dit bericht en de berichten, dat de communisten zich trachten te nestelen op de Paracel-eilanden benoorden Borneo op dezelfde wijze als de Japanners het in de periode voor Pearl Harbor hebben ge.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3